DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Achttien October 1935 stond Europa aan den rand van een nieuwen oorlog. No. 131 138e Jaargang Mussolini dreigde en Engeland bleef verstandig, M.A. S.-SCHEPEN. De staking te Antwerpen. Uitbreiding van de actie. ,Souvenir"-jagers van de „Queen Mary". De Varkenscentrale gedagvaard. ALKMAARSCHE COURANT. De» Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden by vooruitbetaling voor Alkmaar 2.— franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VERTEN TLKNi Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C f, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 5 Juni 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Men weet, hoe in den Wereldoorlog 19141918 verschillende data als zeer bizondere bekend zijn geworden, en vooral voor de toenmalige neutrale staten waren er dagen, waarop ook zy in den grooten oorlog gestort zouden kunnen worden. Dergelijke zeer gevaarlijke momen ten werden niet direct bekend, wat maar zeer gelukkig was, want de on rust onder de bevolking zou nog groo- ter geworden zijn. Tijdens den Italiaansch-Abessinischen oorlog zijn er ook kritieke dagen geweest en één er van was wel zoo gevaarlijk, dat het weinig gescheeld had, of Europa was in een nieuwen wereldoorlog gedompeld. En nu, terwijl de oorlog zelf voorbij is, maar de politieke kwesties nog lang niet opgelost zyn, zullen, er nieuwe kritieke dagen komen en het is zeer waarschijnlijk, dat er nog in deze maand zoo'n dag komt. Buitengewoon interessant is in dit op dicht de brief van den Romeinschen Hbld.- correspondent, die belangrijk genoeg is, om hem hier over te nemen. Daarin toch lezen wij: Er doen te Rome sedert eenige dagen eigenaardige geruchten de ronde. Ook personen, die gewoonlijk zeer goed ingelicht zijn beweren, dat men op of kort na 16 Juni, wanneer te Genève niet mocht worden besloten de sancties op te heffen, een nieuwe adunata van het Italiaansche volk kan verwachten. Bij die gelegenheid zal Mussolini het volk vragen, of het bereid is zyn goed recht te verdedigen tegen Engeland en hem machtigt aan Engeland den oor log te verklaren. Waarschijnlijk lijken ons deze geruchten niet en wij achten het zelfs niet uitgeslo ten, dat zij opzettelijk worden rondge strooid met de bedoeling pressie te oefenen op beslissingen die men te Genève nemen zal. Anderzijds is ons echter bekend, dat in Noord-Italië reeds thans, d.w.z. drie weken vroeger dan in andere jaren gebruikelijk is, de zomervacantie der schoolkinderen is ingegaan. Het is echter een publiek ge heim, dat de oorzaak van dezen maatregel is, dat de schoolgebouwen die in Piemonte, Lombardye en het Venetiaansche op deze ■wijze in een of twee dagen kunnen worden in gereedheid gebracht om als noodkazer- nes te dienen voor het geval de algemeene mobilisatie zal worden ofgekondigd. Spelen met vuur. Wij willen aannemen, dat Mussolini overtuigd is zijn volk zoo zeer in bedwang te hebben, dat hij ook op het allerlaatste oogenbloik nog terug kan gaan. Een der gelijk spelen met vuur even aannemen de, dat het werkelijk tot een mobilisatie zou komen zou anders bij dezen grooten staatsman die zich zijn verantwoordelijk heid steeds zoo goed bewust toont, niet te verklaren zijn. Mussolini weet zeer wel en heeft zelf herhaaldelijk gezegd, dat een nieuwe oorlog in Europa zeer moeilijk ge- Iocaliseerd zou kunnen worden en bijna zeker aanleiding zou zyn tot een nieuwen wereldoorlog, die den ondergang der Wes- tersche beschaving zal beteekenen. Het is juist wijl de Duce zich daarvan ten volle bewust is, dat men hopen mag, dat wij hier slechts te doen hebben met middelen om den tegenstander te intimideeren, doch dat het ten slotte bij bedreiging blijven zal. Er is echter een oogenblik geweest, dat de gespannen verhouding tusschen Italië en Engeland werkelijk op het punt stond in een oorlog los te bran den. Men zal zich herinneren, dat In den namiddag van 18 Oct. 1935 werd bekend gemaakt, dat Engeland enkele oorlogsschepen uit de Middellandsche Zee zou terugtrekken mits de Italiaan sche regeering troepen van de Egyp- tisch-Lybische grens terugriep, wat naderhand ook werkelijk gebeurd is. Dit was een diplomatieke oplossing van het meest kritieke punt voor de tusschen Engeland en Italië bestaande spanningen. Op 17 Oct. des morgens Mussolini om 4 uur had Mussolini aan Laval laten weten, dat, indien Engeland niet binnen de 24 uur de oorlogsschepen zou terugtrekken, welke in de .haven van Alexandrië lagen, en waarvan men mocht veronderstellen, dat zy het Suez Kanaal zouden versperren hy bevel zou hebben gegeven deze sche pen aan te vallen. Die 24 uren zijn uren van geweldige spanning geweest, Des nachts om tien voor vier op den 18 Oct. verscheen de Engelsche bassadeur Sir Drummond in het paleis Venezia en bij deze gelegenheid werd de diplomatieke oplossing gevonden, die daarna aan de wereld is bekend gemaakt. De weinige journalisten te Rome, die van een en ander op de hoogte waren, heb ben toen besloten met het oog op de zeer gespannen toestanden van dat oogenblik, liever dit nieuws te verzwijgen, teneinde de hartstochten niet nog meer op te zweepen en er is tot nu toe, bij mijn weten, slechts één blad geweest, de „Observer" van Phi- ladelphia in de Vereenigde Staten, die aan deze gebeurtenis een artikel heeft ge wijd en dat ook eerst in de maand Januari. De schrijver van dat artikel, meende ook te weten om welke redenen Engeland op 18 October voor Italië gebukt heeft. Zeer snelle M. A. S.-booten. De oorzaak zou te zoeken zijn in de „M. A. S." Deze drie initialen, een motto van d'Anuzio, vormen den naam van een zeer bijzonder oorlogsvaartuig, waarover alleen Italië beschikt. De „M. A. S." zijn zeer kleine licht gebouwde scheepjes uit aluminium, welke volgens contract ten minste 60 zeemijlen per uur moeten kun nen afleggen, in werkelijkheid bereikten zij gemiddeld 75 mijlen. Aan boord van deze scheepjes bevinden zich slechts vier personen. Zij beschikken over twee torpe do's en ook één torpedo kan tenslotte vol doende zijn om den grootsten kruiser on schadelijk te maken. Deze ontzettend vlug ge „M. A. S." nu, gevoegd bij het groote aantal duikbooten en vliegtuigen zal de Engelsche marine-autoriteiten hebben doen voorzien, dat een oorlog tegen Italië in de Middellandsche Zee het einde zou hebben beteekend van de Engelsche vloot. Toen het grootste schip der Engelsche vloot „De Hood" van Gibraltar naar Alexandrië voer, ontmoette het tot tweemaal toe een paar Italiaansche „M. A. S." Nauwelyke was de tweede onmoeting voorbij of het radiosta tion van Rome maakte in de Engelsche taal bekend, dat twee „M. A. S." op dat oogen blik het snelheidsrecord hadden verbe terd door heen en terug te varen van Sicilië naar de Afrikaanrche kust met een snelheid van 90 mijlen per uur. De top snelheid van de „Hood" bedraagt 40 mij len. Tot zoover de „Observer". Zeker is het, dat deze bootjes, de „M. A. S.", in den wereldoorlog reeds hebben bewezen dat zij zeer geduchte wapenen zijn. Het is zeker ook wel van beteekenis, dat Italië destijds reeds beschikte over 3000 vliegtuigen in de Middellandsche Zee, waar Engeland slechts een paar honderd tegenover kon stellen. Hoe het echter zij, het is zeker dat op 18 October Mussolini, door een dreigende houding aan te nemen, de Engelsche schepen uit de haven van Alexandrië heeft weten te verwijderen en daardoor waarschijnlijk de sluiting van het Suez-Kanaal heeft voorkomen. Een andere zaak is, of Mussolini, wanneer Sir Drummond niet tien minuten voor den af gesproken tijd bij hem zou verschenen zijn, werkelijk het bevel tot den aanval zou hebben gegeven. Zierdaar een vraag waarop waarschijnlijk niemand dan Mus solini zelf het antwoord zou kunnen geven. Doch, zooals gezegd, wij zijn geneigd te veronderstellen, dat hij uit een gevoel van verantwoordelijkheid tegenover Europa, het bij de bedreiging zal laten. Soldaten worden tot arbeiders Uit berichten, die binnenkomen uit alle deelen van het bezette Abessinië, blijkt, dat het groote Italiaansche expeditieleger bezig is te veranderen in een leger van werk gevers en arbeiders. Overal doet het par ticuliere initiatief zich gelden bij de exploi tatie van den veroverden bodem. De politiek der Italiaansche regeering is het om dit in- dividueele initiatief vry spel te laten, in het kader van de Fastische economie. Maarschalk Graziani heeft een bezoek ge bracht aan alle hospitalen, ook de Ameri- kaansche, te Addis Abeba, om er zich een van op de hoogte te stellen, of de ziekenin- richtingen over voldoende materiaal be schikken. De negus was tot onderhandelingen met Rome bereid geweest. Een verslaggever van de „Daily Tele- graph" heeft den negus meegedeeld, dat Mussolini op den dag voor zyn vlucht be volen had hem een ultimatum te overhan digen, dat hij binnen vijf dagen zou moeten aanvaarden en krachtens hetwelke hy op den troon zou gebleven en de souvereiniteit over de Amharische provinciën zou hebben behouden, terwijl Italië een protectoraat en controle op de buitenlandsche betrekkingen van het land zou hebben verkregen. De negus antwoordde hierop, dat hy niet ver weg was geweest, indien Mussolini met hem had willen onderhandelen. Hy heeft Abessinië verlaten en is naar Europa ge komen om het voeren van onderhandelin gen te vergemakkelijken. De „Daily Herald" meldt, dat de Negus reeds definitief besloten heeft de zitting van de Assemblee op 29 Juni bij te wonen om daar het Abessirische standpunt te ver dedigen. Eden vanmiddag naar den Negus, De Abessinische legatie bevestigt, dat de minister van buitenlandsche zaken, Eden, hedenmiddag een officieel bezoek aan den negus zal brengen. Voorts meent men te weten, dat de negus voornemens is binnenkort een bezoek te gaan brengen aan koning Eduard. Tevens zou hy een krans willen gaan leggen bij het graf van koning George V in de konink lijke kapel te Windsor. Verklaringen van nen negus. De negus heeft gisteren een vertegen woordiger van de „Times" bij zich ontvan gen. Behalve de verklaringen, die hij reeds eerder te Londen aan de pers heeft ver strekt deelde de keizer ditmaal nog mede, dat hy nog niet besloten had hoe lang hy in Engeland of Europa zou blijven. Zyn raad gevers achtten het wenschelijk, dat hy on ge veer een week in Engeland zou blyven en dan naar zyn woning bij Lausanne zou ver trekken, waar hy voorbereidingen zou kun nen treffen met het oog op de eerstvolgende bijeenkomst van de Volkenbondsvergade ring en den Volkenbondsraad. De keizer is voornemens voortdurend in contact te blyven met zyn delegaties en met de mogendheden. Verder verklaarde Haile Selassie, dat hij eveneens in contact was met de officieele regeering van Ethiopië, die zich thans in West-Wollega bevindt. Zijn vertegenwoor diger is Bidoded Wolde Sadik, president van den Abessinischen senaat, bijgestaan door Fitaorari Bifikado en Gerasmatsj Musfen, twee hof-ambtenaren. Naar de opvatting van den negus legt zijn positie als vorst, die in- sognito reist, hem in geenerlei opzicht be perkingen op ten opzichte van zijn activi teit als souverein of als verdediger van de vrijheden van zyn land. burige Gent. De stakers beweren, dat de werkgevers het contract hebben verbroken, doordat deze de ploegen van 12 tot 14 man verminderen tot ploegen van 8 tot 9 man. Zy willen dus eerst de grootere ploegen terug, daarna een loonsverhooging, verder een strenge toepassing van den 8-urigen werkdag en tenslotte een scherpe controle van de arbeids-inspectie, teneinde het aan tal werk-ongevallen, dat zoo'n 6000 per jaar bedraagt, te doen verminderen. Geen schepen meer naar Antwerpen. De onmiddellijke gevolgen van de sta king zijn natuurlijk geweest, dat de zee schepen Antwerpen niet meer aan doen of Antwerpen zoo spoedig mogelijk hebben verlaten. De kranten in Antwerpen wijze er al op, dat de huidige staking een voordeel zal zijn voor Rotterdam en Amsterdam, en uit een correspondentie in de N. R. C. lezen wij zelfs, dat de wethouder van de haven meester te Antwerpen, de heer Baelde, verklaarde, dat hy de oorzaak van de sta king in Nederland wenschte te zoeken. U zult begrijpen, waarom, zeide de heer Baelde. De Nederlandsche regeering heeft onlangs toegestemd in verlaging van de tarieven, maar heeft tevens aan de arbei ders-organisaties laten weten, dat de ar beiders van hun kant een loonkorting zou den moeten aanvaarden. Deze korting zou ongeveer 28 pet. bedragen. Wat eischt nu de Antwerpsche staker? Veertien francs ver hooging per dag en per ploeg, wat onge veer 28 pet is van een normaal dagloon van 50 francs, dat hier aan een gewonen ha venarbeider wordt betaald. Het is gemakkelijk, daaruit de conclusie te trekken, dat de Nederlandsche arbeiders organisatie, misschien onder den druk van de communisten aldaar, de beweging heeft ingegeven, welke in onze scheepvaart- kringen en op onzen handel op een oogen blik, dat de havenbeweging een vrij alge meene opleving begon te vertoonen, groote consternatie heeft teweeg gebracht. In Antwerpen ligt het havenwerk geheel stil en de kaden zyn doodsch en verlaten. De staking heeft zich voort durend uitgebreid en het geheel krijgt thans een antgstwekkenden omvang. En het kan nog erger worden, als straks ook de mijnwerkers in het Waalsche den arbeid neerleggen. Want ook daar is het onrustig, ook daar pro testeeren de arbeiders tegen de te lage loonen, die zich nog steeds niet hebben aangepast aan de huidige levensduur te, welke laatste weer veroorzaakt werd door de devaluatie. Voorloopig echter concentreert zich de staking alleen te Antwerpen en in het na- Meeningen in scheepvaartkringen. Wij spraken, zoo schrijft de (Belgische) Standaard, met verschillende personen uit scheepvaartkringen, die door hun rol in he» havenbedrijf, goed ingelicht zijn en een on partijdig oordeel kunnen vellen. Eigenaardig is het, zeide er een, dat, toen in Jüni 1928 de algemeene staking aan de haven uitbrak, er eveneens meer werk was dan gewoonlijk. Denkt u, dat deze staking lang zal du ren? In 1928 heeft ze zes weken geduurd. Toen werd het werk hervat. Daarna heeft men onderhandeld om tot een regeling te ko men, die op 1 Januari tot stand is gekomen en nu nog geldig is. Hoe lang deze staking kan duren, is niet te voorspellen. Ik weet maar één ding en wel dat de patroons niet zullen onderhan delen zoolang het werk niet hervat is. Maar de arbeiders zijn soms koppig op een dwaze manier. Een ander zeide: Eerst moet het werk worden hervat. Dan kunnen de arbeiders hun grieven neerleggen bij het Nationaal havencomité, dat patroons en dokkers offi cieel in eenzelfde organisatie vereenigt, en dan kan er onderhandeld worden. Ik verwacht wel, dat de patroons iets zullen toegeven, besloot deze zegsman. Een andere nog: Toen de groote staking in 1928 uitbrak, was de heer Grisar voor zitter van de Fédération Maritime. Hij heeft toen de nieuwe arbeidsregeling inge voerd. Nu wil het treffen, dat hij weer aan het hoofd der Federatie staat. Zal hij dit maal weer de situatie het hoofd kunnen bieden? Wat bepaald blijkt, is, dat de socialisten hun mannen niet meer in handen hebben en enkele communistische heethoofden een schrikbewind kunnen uitoefenen, de socia listische organisaties ten spijt. Een andere aangesprokene: Een wilde staking, die over het hoofd der leiders uit breekt, wordt altijd afgekeurd. Maar nu zitten we daar met die staking en moeten we zien hoe we alles voor 't beste schikken. Ongetwijfeld hebben de socialisten vorige week, daags na de verkiezingen, een zeer on voorzichtige daad gesteld. Zij deelden toen strooibiljetten uit om een staking van 24 uur uit te lokken als protest tegen den aanslag op twee hunner verkiezingspropagandisten. Toen deze strooibiljetten werden uitge deeld, waren er werklieden die antwoord den: We zullen zien of ze ons binnen enkele dagen ook zoo zullen steunen als we een al gemeene serieuze staking uitlokken. De socialisten hebben de aandacht ge trokken op een zéér gevaarlijk wapen. Nu zyn ze ongerust, omdat naar het schynt buiten hun wil om, dit wapen verder wordt gehanteerd. „Wij zullen het werk niet hervatten." Het Handelsblad van Antwerpen had verder een onderhoud met een der leiders der transportarbeiders. „De patroons weigeren", aldus de Witte, Een ware plundering. De New-York Herald Tribune meldt, dat ook de „Queen Mary" niet aan de plunderzucht der souvenir-jagers is ontkomen. Sedert de aankomst te New- York hebben meer dan 35.000 bezoe kers zich meester gemaakt van tafelbe- noodigdheden, planten, pendules, ka lenders, aschbakken en porceleinen voorwerpen. De chef-steward, die zign tranen nauwelijks kon bedwingen by het zien van de groote schade, verklaar de, dat de voorwerpen met behulp van nijptangen en schroevendraaiers moeten zyn verwijderd. Intusschen worden voorbereidselen voor de terugreis naar Southampton getroffen. „verder te onderhandelen, alvorehs het werk is hervat. Welnu, wy zullen het werk niet hervatten". De Witte legde er verder den nadruk op, dat deze staking niet door communisten is uitgelokt, maar spontaan is uitgebroken tengevolge van de vele mis standen, die onder de arbeiders misnoegen en ontevredenheid hebben verwekt. Botsingen in de stad. In den loop van gisteren hebben verschil lende botsingen plaats gehad tusschen de politie en stakers, die in de groote pakhui zen aan den haven de arbeiders tot staking der werkzaamheden wilden dwingen. Een paar malen was de politie gedwngen van den blanken sabel gebruik te maken. Twee agenten werden gekwetst. Enkele bel hamels zyn gearresteerd. Besprekingen te Gent. De commissie voor de haven van Gent heeft een vergadering gehouden, waar aan wezig waren de vertegenwoordigers der syndicaten van de christen-democraten, socialisten en liberalen, zoomede een twaalf tal afgevaardigden der werkgevers. Besloten werd, dat in de haven van Gent zal worden overgegaan tot een zelfde loons verhooging als eventueel te Antwerpen zal worden ingevoerd. Verder werd besloten, dat te Gent geen enkel schip zal worden geladen of gelost, dat voor Antwerpen bestemd is. OVERVAL OP CHINEESCH DOUANEDEPOT. Gisternacht heeft men een meer dan 100 man sterke bewapende bende, die volgens de berichten uit Koreanen en Japanners samengesteld zou zyn geweest, getracht, zich meester te maken van een depot van smokkelwaren, welke op het station van Tsinanfoe door de douane in beslag waren genomen. De overval leidde tot een vuur gevecht met de Chineesche bewakers, waar bij aan beide zijden een aantal personen gewond werd. Het verset tegen den Japonschen invloed. De militaire attaché van Japan te Peiping heeft tegenover persvertegenwoordigers verklaard, dat 7000 man roode troepen uit Sjensi zijn doorgedrongen in de provin cie Soei-Yoean, waar zij een felle anti-Ja- pansche propaganda maken. In Japansche kringen volgt men de ontwikkeling van den toestand met groote aandacht. Volgens berichten uit Chineesche bron heeft prins Teh den titel van commandant der Mongoolsche legers aanvaard, hetgeen zou moeten worden beschouwd als het voor spel tot de onafhankelijkheidsverklaring van de Oostelijke helft van Binnen-Mon- golie. Grossiers in varkensvleesch eischen schadevergoeding wegens ingrijpen der N.V.C. op markt. de binnenlandsche De Nederlandsche bond van groothan delaren in varkensvleesch en groothan delaren tevëns producenten van spek en reuzel („Neprova") is overgegaan tot dagvaarding van de Nederlandsche varkenscentrale en het eischen van schadevergoeding ten behoeve van ze ven zyner leden, allen grossiers in var kensvleesch, die deze schade zouden hebben geleden tengevolge van verschil lende onrechtmatige daden, die de var kenscentrale zou hebben begaan en wel door in te grijpen in den handel in var kens en varkensvleesch, bestemd voor de binnenlandsche markt.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1