WERD SPIERWIT VAN LENDENPIJN KLOOSTERBALSEM Engeland schrijft Abessinië af. WORDEN DE VASTE-LASTEN-ONTWERPEN VERWORPEN? Seutfieton *Buiteiilaud EN DACHT TE BEZWIJKEN ALKMAARSCHE COURANT van ZATERDAG 6 JUNI 1936 Tweede Kamer Er zal geen minister-crisis door ontstaan- Een nieuwe pachtwet spoedig te wachten. hoe Haile Selassie in Afwezigheid van dr. Colijn besproken. lily vAij °yen a Londen werd begroet. Een overwinnaar zou niet geest driftiger zijn toegejuicht AKKER'S De Negus opgeofferd. Eden zal een nieuwe Volkenbonds- politiek samenstellen. (Van onzen parlementairen medewerker). De communist Wijnkoop heeft heden ge zegd, dat de regeering verwerping van de vaste lasten-ontwerpen wel aangenaam zou vinden. Hiertegen kwam minister Oud, die aan het slot der vergadering zyn rede aan ving. ernstig op; de regeering, zeide hij, zou verwerping betreuren. Maar hy liet er aan stonds op volgen, dat zij van verwerping geen halszaak maken zou. Dit is in over eenstemming met wat wy gisteren schre ven, nl. dat de ontwerpen geen wezenlijk bestanddeel van de politiek der regeering vormen en dat deze bij verwerping aan het bewind blijft. Als door het tegenstemmen der katholieken de ontwerpen verworpen worden, bereiken dezen alleen, dat er niets gebeurt. Hierop wees de heer Wynkoop, die mr. Goseling wel aardige dingen toevoegde. Het eenige geneesmiddel, dat mr. Goseling heeft aangegeven, is deva luatie, merkte de communist op, maar in dien de ontwerpen zouden worden verwor pen en de regeering zou aftreden, zou mr. Goseling in een nieuwe regeering moeten samenwerken met jhr. de Geer (c.h.) en den heer Schouten (a.r.), tegenstanders van de wetsontwerpen, maar ook tegenstanders van devaluatie. De heer Wynkoop zelf bestreed devalua tie krachtig, den heer van Houten (c.d.), die ze had verdedigd, betwistende, dat zij in andere landen gunstige gevolgen zou heb ben gehad. Hij beriep zich op den Brussel- schen correspondent van „De Maasbode", die had gewezen op de slechte gevolgen van devaluatie voor kleine renteniers en spaar ders, categorieën, wier verdediger de com munist zich zoowaar noemde! Grappig was ook, dat de heer Wijnkoop het „een geraffi neerde situatie" noemde, dat de communis ten genoopt waren, voor het h.i. hoofdzake lijk slechte ontwerp 59 (landbouwhypothe- ken) te stemmen, wegens het weinige goeds, dat er voor de kleine boeren in zit. Maar zouden zy, als dit ontwerp géén ge vaar liep, verworpen te worden, ertegen stemmen? Men zou ook dit geraffineerd kunnen noemen. Het is overigens wel won derlijk, dat, als ontwerp 59 wordt goedge keurd, de regeering dit te danken zal heb ben aan oppositiegroepen als sociaal-demo craten en communisten en aan oppositio- neele eenlingen als de heeren Sneevliet (r.s.) en van Houten, die heden verklaar den, ervoor te zullen stemmen. (Laatstge noemde afgevaardigde ontlokte minister van Schaik by interruptie de mededeeling. dat de memorie van antwoord inzake een nieuwe pachtwet spoedig te verwachten is). De heer Ebels (v.d.) juichte toe, dat ont werp 59 een verlenging van de crisispacht wet brengt en een uitbreiding van de wer king ervan tot alle pachtcontracten, geslo ten vóór de inwerkingtreding van ontwerp 59. Sterk overdreven noemde hij het be zwaar, dat ontwerp 59 het vertrouwen in het crediet dermate zou schokken, dat het landbouwhypotheekwezen er schade door zou lijden. Maar hij was er niet over te spreken, dat alleen de hypotheekboer, die door executie wordt bedreigd, zich om renteverlaging tot den rechter kan wenden, en dat de rechter bij de beoordeeling van het verzoek rekening moet houden met de financiëele positie van den schuldeischer. Mr. Boon (Lib.) betoogde, dat door de laatste bepaling een hypotheekboer, wiens credietgever rijk is en die daardoor rente verlaging krijgt, beter kan concurreeren dan zyn buurman, die zijn verzoek om ver laging afgewezen ziet, omdat de rechter meent, dat zijn credietgever het niet lijden kan. Hij verklaarde, dat zijn fractie alle geestdrift voor de wetsontwerpen mist. De verwachting is dan ook, dat de liberalen te gen beide ontwerpen zullen stemmen. Mr. Boon klaagde over rechtsonzekerheid als gevolg van zulke wetten, over ernstige schade, welke zij z. i. toebrengen aan spaar banken, boerenleenbanken en verzekering- maatschappijen, welke haar gelden in hypo theken beleggen, en over benadeeling van huiseigenaren, die hun huren verlaagd zul len zien, zonder verlichting van hun vaste lasten. De ontwerpen brengen volgens mr. 37) Onderwijl had de dwerg kans gezien zich los te rukken aan den greep van Erik en dadelijk begon er een nieuw drama in het midden van den glazen koepel. De aap en de dwerg waren slaags geraakt en vochten als leeuwen, zij zwaaiden en sloegen over het dak heen in dierlijke ver blindheid. De chef, die den aap wilde pak ken, kreeg een vreeselijke beet in zijn hand, zoodat hij van pijn het dier losliet. En zij vochten verder. Hun bewegingen waren zoo ontzettend vlug, dat niemand kans zag de aap noch de dwerg vast te grijpen. Toen gleed opeens de dwerg uit en viel voorover met zijn volle gewicht op den aap. De groote koepel lag er juist achter. Jóke uitte een vreeselijken gil, die weer kaatst werd door de echo's in den om trek. Toen werd er een gekraak van de ruit gehoord, waar zy tegen aan vielen en elkaar in een doodelyke omhelzing vast houdend vielen zij naar beneden en kwamen Boon geen verlaging van vaste lasten, maar slechts een steun voor bepaalde individuen ten koste van andere individuen. In denzelfden geest sprak ir. Van Dis (s. g.), die van een verplaatsing van de moei lijkheden van huurder naar verhuurder ge waagde, de ontwerpen qualificeerde als half slachtige maatregelen, waarvan alleen zwakke hypotheekbanken zullen profitee- ren, en voorziet, dat het hypotheekrecht er door op losse schroeven zal komen te staan. De staatkundig-gereformeerden zullen tegen beide ontwerpen stemmen. Dat ir. Van Dis de gelegenheid te baat nam om afschaffing van de verzekeringswetten te bepleiten, spreekt vanzelf. De heer Sneevliet zal alleen voor ont werp 74 (verlaging van sommige vaste las ten en van huren) stemmen, als ingrijpen de amendementen worden goedgekeurd en de heer Van Houten vestigde speciaal zijn hoop op goedkeuring van een amendement- Drees tot invoering van een algemeene huurverlaging, gelijk de regeering ook aan vankelijk heeft voorgesteld. De heer Kooiman (v. d.) verdedigde de financien der gemeenten tegen het regee- ringsvoorstel om de Kroon bevoegd te ma ken, gemeenten aan te wijzen, waar bepaal de heffingen komen te vervallen, zooals de straat- en de baatbelasting, de precario- gelden en de opcenten op de grondbelasting. Die gemeenten zullen tien extra-opcenten op de gemeentefondsbelasting mogen hef fen, maar deze compensatie is volgens den heer Kooiman veel geringer, dan de scha de, welke zij lijden. Ondanks zijn bezwaren stemt hij echter niet tegen ontwerp 74. Hij bepleitte voorts de instelling van een permanente organisatie, waarin Rijk, pro vinciën en gemeenten zullen zijn vertegen woordigd en waar men van gedachten zal kunnen wisselen over de maatregelen, wel ke de regeering wenscht te nemen en waar bij de geldmiddelen der lagere openbare lichamen betrokken zijn. De heeren Sneevliet en Boon bespraken de afwezigheid van den minister-president bij dit debat. Zij is verklaarbaar, als men eenmaal weet, dat de regeering van ver werping geen halszaak maakt. Achter de regeeringstafel zitten de ministers Oud, Deckers, Van Schaik en Slingenberg. „Een belangrijk smaldeel van het kabinet", noemde hen mr. Boon. Maar alle tien mi nisters hebben de ontwerpen onderteekend en dit moestwel den indruk wekken, dat de regeering haar bestaan ermede gemoeid achtte. Nu ontbreekt, aldus mr. Boon, het vlaggeschip, de „Queen Mary". Minister Colijn is gisteren een oogenblikje in de Kamer geweest en heeft achter de regee ringstafel gezeten. Maar nu zijn afwezig heid aldus besproken is, zal hij zich ver moedelijk wel wachten om zich weer te la ten zien! DE BELGISCHE REGEERINGSCRISIS. Koning geeft Vandervelde opdracht tot vorming van een kabinet. De Belgische koning heeft Vandervelde opdracht gegeven een kabinet samen, te stellen. Vandervelde heeft zich zijn ant woord voorbehouden. De koning is er toe overgegaan Vandervelde den opdracht te geven, aangezien hij op grond van het rap port de overtuiging had gekregen, dat het mogelijk was te trachten een regeering van nationale eenheid te vormen onder een socialist. Zal van der Velde niet slagen? Gistermiddag om half zes heeft de heer van der Velde opnieuw de journalisten ont vangen. Hij heeft verklaard, dat hij thans van oordeel is, dat hij vandaag den koning zal kunnen mededeelen, dat hij de opdracht een kabinet te vormen zal kunnen aan vaarden. Men is echter in alle politieke kringen van meening, dat van der Velde er niet in zal slagen een kabinet samen te stellen. Al leen de heeren van Zeeland of de Man zou den volgens deze kringen deze opdracht kunnen ten uitvoer leggen. met een vreeselijken smak op den vloer van de eetkamer terecht. De chef boog zich door de opening. De kleine lichamen lagen naast elkaar op het kleed, de armen nog stijf om elkaar heen geslagen, stil, vermorzeld, met gebroken nekken, en zij stuiptrekten zelfs niet meer. De mannen gingen nu allen naar bene den en namen den geboeiden Piet Japter met zich mede. Toen dr. Allenson later kwam, kon hy al leen maar den dood van den dwerg en den aap constateeren. Rietsen keerde zich al toen de dokter de lijken onderzocht en ter wijl hij den kring van menschen rondkeek, vroeg hij plotseling: „Waar is meneer Hansley? Jongen, die weet een kaakslag toe te dienen". Maar Erik was verdwenen. In de groote hall had hij Suzy gezien, die zelf doodze nuwachtig probeerde haar moeder tot kalmte te brengen. Hij voegde zich bij de twee vrouwen en vertelde hen, dat alle gevaar geweken was. De chef ging later weer naar het dak te rug, vergezeld van Rietsen en daar, waar zij het eerst het hoofd van Japter hadden gezien, bogen zij zich even de kanteelen muur heen en zagen toen een opening waar zij in konden kruipen. En jawel, daar was een groote ruimte. Bij nader onderzoen bleek, dat daar een hoop vodden lagen en nog resten voedsel. Waarschijnlijk hadden Japter, de dwerg en de aap daar reeds we ken achter elkaar gewoond. Londen, 3 Juni. Vandaag is een langverwachte gast de stad binnengekomen. Hailé Selassie, ver slagen heerscher, is met daverende toe juichingen door tienduizenden Londenaars aan Waterloo-station verwelkomd, ongeveer op hetzelfde moment dat een nog enthou siaster ontvangst ten deel viel aan maar schalk Badoglio, te Rome. Wanneer Hailé Selassie als overwinnaar was gekomen, had hy geen hartelijker wel kom kunnen verwachten. Uren van te voren stond buiten het station al een menigte, die zoo snel aangroeide, dat het verkeer moest worden omgelegd. De toegang leek om vier uur in den namiddag wel een revolutieter rein. Tientallen agenten en rechercheurs zijn tot twee maal toe vlak voor het hek, dat het perron afsloot, teruggedrongen; tot op het laatste reden overvalwagens met versterking om de menigte in bedwang te houden. Toen de extra-ry tuigen voorreden, waarin de vorst zichtbaar werd, ging een luid gejuich op, dat nog aangroeide toen Hailé Selassie het perron betrad, dat gereserveerd was voor de vertegenwoordigers van de regeering, de Abessinische legatie en enkele vereenigingsbesturen. Vaag over de vele hoofden heen konden wy waarnemen, hoe dr. Martin, de grijze Abessinische vertegen woordiger in Londen, verschillende perso nen voorstelde, waarna het gezelschap in de auto's stapte. Dit alles is niet zoo vlug gegaan of wy hebben een blik op den persoon van den negus kunen slaan, die niet groot is, maar rijzig voordoet door het lange donkere ge waad, en imponeert door het werkelijk prachtige profiel. Men heeft reeds kunnen lezen, dat de negus tijdens zijn verblijf hier twee huizen tot zijn beschikking heeft, aan elkaar gren zende panden in Princes Gate, ten Zuiden van Hyde Park, door den tuin met elkander verbonden. Het een is het gebouw der Abes sinische legatie, het ander behoort toe aan den schatrijken Arabischen financier sir Elly Kadoorie. Het huis van sir Elly, hoewel van buiten niet opvallend, is van binnen schitterend ingericht. De hal is uitgevoerd in zwart en wit marmer, het trappenhuis is van wit marmer. Overal zijn de vloeren bedekt met oude Perzische tapijten, die vele duizenden ponden waard zyn, want sir Elly is een groot kunstliefhebber en verzamelaar. Zijn verzameling Chineesch jade b.v., moet de mooiste ter wereld zijn, deze is echter uit gestald in zijn huis in Sjanghai. De statige slaapkamer, die men voor Hailé Selassie heeft ingericht, bevat een oud Fransch bed, ryk ingelegd en verguld, met een vergulde kroon. Eden brengt hem een bezoek. Minister Eden heeft gisteren op de Abessinische legatie een onderhoud gehad met den negus ,dat ongeveer een half uur Dank zif KLbOSTERBALSEM is zij weer gezond en vroolijk ,Telkeni alt het op kwam, kreeg ik een gevoel of ik met nijptangen werd geknepen en ook of groote spelden in mijn lichaam prikten. M(jn werk moest ik laten liggen. Niets hielp en ik wera oud voor mijn tijd en onge rust over dt toekomst. Toen begon ik met Kloosterbalsem, die ook voor mij een wondermiddel bleek. Hoe meer ik mij met Klooster balsem inwreef, hoe minder de pijnen werden en hoe beter Ik mij voelde. Nu ben ik weer gezond en vroolijk." 8. L te A. „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bij brand-en sn(jwonde» Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos 35 ct Potten; ö'Zff ct. en 1.04 Toen zij weer beneden gekomen waren, stond dr. Allenson juist op het punt om weg te gaan, nadat hy de dames iets kal- meerends had voorgeschreven. Het lichaam van den kleinen dwerg lag op een bank in een van de zitkamers en de chef vroeg belangstellend: „Wat is dat voor een schepsel, dokter?" „Het is een lilliputter", gaf dr. Allenson ten antwoord, „en een heel mooi exem plaar. Ik had er al dikwijls van gehoord, maar er nooit een in werkelijkheid gezien, alleen in verschillende medische boeken afbeeldingen er van". „Een lilliputter?" vroeg de chef onge- loovig. „Ja, dat zijn menschen die of heelemaal geen schildklier hebben öf een, die niet werkt, daarbij is er in zoo'n land waar zij vandaan komen meestal gebrek aan jo dium in de lucht. Er zijn streken b.v. in den Oeral waar door gebrek aan jodium verschillende dwergachtige menschen zijn. In Zürich in het museum is een volwassen mensch, niet grooter dan veertig centime ter, ook een volkmaakt exemplaar dat wil zeggen, als men het woord „volmaakt" gebruiken kan by een vreeselijke onvol maaktheid. Men schrijft het ontstaan van een dwerg ook wel toe aan het steeds in de familie trouwen, dat het bergvolk vaak doet, maar de medische wetenschap geeft toch de schildklier de schuld". „En is hun verstand even goed ont wikkeld als by normale menschen, dok geduurd heeft. Er is geen mededeeling verstrekt over het besprokene. Naar verluidt heeft de negus Eden ver zocht, de Britsche regeering zijn warmen dank te betuigen voor den steun, die zy sedert het begin van het conflict met Italië aan de Abessinische zaak heeft verleend. Officieele Britsche kringen volstaan met deze aanduiding, doch men doet opmerken, dat het onderhoud zeer kort en niet meer dan een beleefdheidsbezoek was, en dat het zich niet leende voor een bespreking der vraagstukken, die uit den huidigen toestand ten aanzien van Abessinië voort vloeien. De secretaris van den negus heeft giste ren verklaard, dat de negus zich over eeni- gen tijd naar Zwitserland zal begeven. In overleg met zyn raadgevers heeft de negus echter besloten om niet naar Genève te gaan, om daar te verschijnen in de zitting van den Volkenbondsraad of van de Vol kenbondsvergadering. Hij zou willen ver mijden de leden van deze vergadering door zijn aanwezigheid te influenceeren. Met betrekking tot de receptie, die van middag op de Abessinische legatie gehou- Een correspondent van het Berliner Tageblatt, een zwager van den Brit- schen minister van buitenlandsche zaken, Antony Eden, telefoneert aan zijn blad interessante bijzonderheden over de Engelsche politiek. Terwijl de Londen- sche bevolking den keizer van Abessinië een demonstratief hartelijke ontvangst bereidde en de pers den ongelukkigen monarch hartelijk welkom heette, zegt hij, vraagt de Engelsche politiek zich af, hoe men met goed fatsoen een eind streep onder het probleem Abessinië kan zetten, „want niemand gelooft hier (dus te Londen) dat Abessinië nog ge red zou kunnen worden. Dientengevolge duikt thans ook veelal het parool op: „Abessinië is dood, leve de Volken bond!" Hierop is .thans het geheele streven van de Britsche politiek gericht en het ontbreekt in Engeland niet aan stemmen, volgens wel ke de Volkenbond misschien zelfs nog ster ker uit het oogenschynlyk fiasco te voor schijn kan treden. De reddende formule is: „regionale verdragen binnen het systeem van den Volkenbond". De correspondent citeert vervolgens een artikel van de Times, waarin voor de En gelsche politiek een duidelijke lijn wordt geëischt, bestaande in een juiste verklaring over de verplichting van Engeland, een energieke voortzetting der onderhandelin gen met Duitschland en een versterking der bewapeningen. Indien, telefoneert hij verder, de politiek van het land zoo is en veel spreekt hier voor, dan is het onvermijdelijk, dat de mo dus vivendi tusschen Engeland en Italië moet worden gevonden. Het bezoek van den Italiaan Grandi bij Eden wordt in beteeke- nis niet onderschat, maar toch moet er voor worden gewaarschuwd hierin het begin te zien van een overeenkomst tusschen de bei de staten. Niemand verwacht te Londen, dat de Britsche regeering het initiatief zal nemen een eind te maken aan de sancties. Een an dere vraag is natuurlijk, hoe Engeland zich zal houden indien het systeem der sancties te Geneve ineenstort. Een scherpe Engel sche tegenstand is niet meer te verwachten, hetzij dit dient om Mussolini te brengen tot het sluiten van een stabilisatie- en veilig heidsverdrag, in de Middellandsche zee. En geland zal zich volgens dezen correspondent niet meer verzetten tegen de bijeenroeping van de Assemblee, de plenaire vergadering van den Volkenbond. Na den heilloozen verwarrenden toestand van de laatste we ken bevindt de Britsche politiek zich dus langzamerhand op den weg naar klaarheid. De Engelsche linkerzijde die ten behoeve van den Volkenbond het desnoods op een oorlog had willen laten aankomen, heeft ter?" „Bij een groot aantal wel, maar zij wij ken meestal op een of ander punt af. Zij kunnen redeneeren en hebben dikwijls een uitstekend geheugen, maar in sommige ge vallen neemt het instinct de plaats van het intellect in en dan is het mis". „Dus zoo'n dwerg zou heel goed verstan delijk kunnen worden gevormd, afgericht zou ik het eigenlijk liever willen noemen?" „Hoe bedoelt U dat?" vroeg de dokter. „Ik bedoel, dat men hem zou kunnen leeren alles te stelen wat een roode kleur heeft, elk voorwerp, wat dan ook? Doozen, boeken, vazen, juweelen?" „Ja, heel goed". „Dan schijnt het my toe, dat dit ventje heelemaal afgericht is om robijnen te ste len". „Dat is heel goed mogelijk", zei de dok ter. „Maar merkwaardig is het wel, dat de meeste lilliputters onderhevig zyn aan plotselinge vlagen van woede waardoor zij als het ware plotseling krankzinnig zijn, maar over het algemeen bij een goede be handeling zyn ze nogal meegaand. Ook hun lichaamskracht staat buiten iedere lichamelijke verhouding". „Zou zoo'n dwerg kracht genoeg hebben om een tamelijk groot raam te openen?" „O ja, gemakkelijk. Onder normale om standigheden is zoo'n lilliputter dikwijls zeer aanhankelijk en vriendelijk". De chef scheen gelijk te hebben met al zyn veronderstellingen en hoewel Japter den zal worden, merkt men op, dat Ede& niet van de uitnoodiging gebruik zal kun» nen maken omdat hij reeds geruimen tiji geleden een uitnoodiging had aanvaard orn een vergadering in zijn kiesdistrict bij tg wonen. Lord Crarnbourne de ondersecre* taris voor buitenlandsche zaken, zal echtef wel van zyn uitnoodiging gebruik maken, Zooals reeds gemeld is, zal een groot aantal van de te Londen vertoevende di plomaten niet ter receptie verschijnem Onder degenen, die de uitnoodiging wel hebben aangenomen behooren de Turk- sche gezant, de Chineesche gezant, de Ja- pansche zaakgelastigde en de Afgaansche en Perzische gezanten. De gezanten van België en de Sovjet Unie hebben tot dusveï nog niet geantwoord en de gezant van Brazilië bevindt zich in Europa en aal waarschijnlijk niet voor Zondag terug kun nen zijn. Het is zeer aan twijfel onderhevig, of da vertegenwoordigers van de landen det Kleine Entente aanwezig zullen zijn. Over het algemeen schuift men het nied aanvaarden van de uitnoodiging op het feit, dat deze zoo laat gekomen is. het onderspit gedolven. Ook de Engelsche isolatie-politici; als overwinnaar uit den strijd treden te voorschijn die kringen van de rechterzijde, die zich goed- of kwaad* schiks nederleggen by den toestand in Abessinië, maar maatregelen willen treffen, opdat Abessinië voor Engeland evenzeer "nl non plus ultra blijft als de bezetting van het Rijnland door Frankrijk, met andera woorden, eindigt het artikel, Engeland schrijft Abessinië, Frankrijk de versterking van het Rijnland als verlies af om zich tè concentreeren op een krachtdadigen tegen stand tegen eventueele verdergaande eischen. Bij dit alles sluit het volgende wonderwel aan: Nadat op het congres van den internatio nalen bond van Volkenbondsvereenigingenl te Glasgow aangedrongen was op plannefl tot reorganisatie van den Volkenbond, zoo» dat deze meer effectief zou worden, werd met algemeene stemmen een motie aange nomen, waarbij een beroep gedaan wordt op alle landen aan te dringen op rehabilitatie van het internationale systeem door toepas sing van de volgende vier voorstellen: 1. Het organiseeren van een systeem var( collectieve veiligheid, waarbij de aanval niet alleen strafbaar gesteld wordt, doch ook wordt voorkomen. 2. Het nemen van maatregelen, die er toe moeten leiden, den eerbied voor internatio nale verplichtingen te verzekeren. 3. Het aanvaarden van regelingen die hel mogelijk zullen maken zonder het toevlucht nemen tot oorlog, zoodanige wijzigingen ia verdragen aan te brengen, als verstand en rechtvaardigheid eischen, en het aanvaar den van nieuwe overeenkomsten, die tot een economischen toestand moeten voeren, dig meer in overeenstemming is met de politie ke solidariteit, die grondslag moet zyn van collectieve veiligheid. 4. Internationaal toezicht op beperkingen uiteindelijke vermindering van bewapening en het onderdrukken van particulier voor deel by wapenfabricage. Lansbury De Negus, George Lansbury, de oud-leider van de labourpartij en voorman in de christelijke pacifistische beweging, is Donderdag uii Amerika, waar hij een voordrachtentouméq heeft gehouden, te Southampton terugge keerd. Hy legde een verklaring af voof vertegenwoordigers van de pers, waarbij hfj o.a. zeide, dat Amerika nooit zou toetreden tot den Volkenbond zoolang deze oorlog zou kunnen maken. De overtuiging in Amerika was, dat men de oorzaak van den oorlog moest opheffen door er voor te zorgen, dat elk land het zijne ontvangt van den over vloed, dien de wereld verschaft. De welvaart, bronnen van de wereld moesten gemeen schappelijk voor alle naties beschikbaar zijn. Het was ook de taak van de kerk de ze delijke kracht van het christendom te doei) zegevieren. Deden zy dit niet, dan zou hel christendom van de aarde verdwijnen. Oor log was een ziekte, die moest worden be streden zooals men menschelijke ziektep bestrijdt, namelijk door de oorzaken op |Q sporen en weg te nemen. eerst hardnekkig weigerde iets tot zija eigen verdediging aan te voeren en bleé| ontkennen iets van de diefstallen af te we ten, confronteerde de chef hem met de bei de slachtoffers en snikkend bekende hy al les. Hij was Giovanni Valetti van de Torri- bende en het was wel degelijk zyn bedoe ling geweest om graaf Thomson voor een groot bedrag op te lichten. Torri, die aan het hoofd van de bende stond, had den steen echter voor eigen gebruik willen ver- koopen en er met het geld vandoor willen gaan, maar het was uitgelekt en daarom had een van de bende-leden later be kende hy, dat hij het zelf gedaan had hem een mes in den rug gestoken. Tegelijk had hij den steen uit den zak van den ver- moorde gehaald en had dien toen verkocht. ,Hp vluchtte uit Italië naar Holland, waar hij in zijn jeugd ook al eenige jaren had rondgezworven, vandaar dat hy de taal nog een beetje kende. De dwerg, die een zoon was van een anderen Torri-bandiet en in Zwitserland woonde, werd door Japter meegenomen en zoo hadden zij eerst hun bivak opgeslagen in het krot van eeo schuurin de buurt van het kas teel. Toen had hij graaf Thomson gezien eü by navraag gehoord, dat deze op het kas teel woonde en dat bij de verloving van zijn dochter de beroemde robijnen door me* vrouw de gravin gedragen zouden wor den. (Slot volg* j

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 5