Richtlijnen commissie bijzondere nooden. De reis van Schuschnigg. De Japansch-Chineesche spanning. onder gevangenen. de toestand in nicaragua. de werkdag van den paus. jBiiwenland d~' Hoe de samenwerking moet geschieden. W Naar de Londensche avondbladen melden, laat de Negus, die thans in de Britsche hoofdstad vertoeft, nog steeds weinig blij ken van zijn verdere plannen. Een lid van de Abessinische legatie heeft aan de Star het volgende verklaard: „De keizer was verplicht incognito te reizen zonder aan spraak te maken op de koninklijke ont vangst, welke hem toekomt. Hij overweegt nog de beste wijze, waarop hij het Engel- sche publiek, en tenslotte den Volkenbond, bereiken kan. Hierover kan geen enkele beslissing genomen worden, zoolang hij geen bespreking met minister Eden gehou den heeft. Ik hoop dat dit eens zal geschie den. Wij hebben nooit den oorlog gewild. De oorlog is ons opgelegd. Vertrouwende op de verplichtingen der plechtige verdragen, hebben wij gemeend den oorlog niet te moe ten voorbereiden voor het behoud van de voordeelen van den vrede. Het volkenbonds handvest kan niet in stilzwijgen met onver schilligheid worden vernield zonder de menschheid te onderwerpen aan het princi pe van het geweld tegen het recht". Na voorlezing van deze verklaring boog de negus voor de journalisten, waarvan hij afscheid nam. In antwoord op de uitnoodiging tot het .corps diplomatique gericht, tot bijwoning van de receptie heden ter eere van den ne gus te houden, heeft de Abessinische gezant, naat- Reuter verneemt, tot nu toe slechts weinig mededeelingen ontvangen, dat de uitnoodiging aanvaard werd...,. Zijn onderhoud met Mussolini. Schuschnigg heeftgistermorgen, zooals gezegd, een onderhoud gehad met Musso lini op Rocca delle Caminate. Omtrent het besprokene is niets uitgelekt. Wel kan worden meegedeeld, dat Schuschnigg tij dens zijn geheele verblijf te Viareggio, met niemand anders gesproken heeft dan met den militairen attaché van de Oosten- rij ksche legatie te Rome en dat hij geen enkel lid van het Huis Habsburg heeft ontmoet. De verblijfplaats der Habsbur- gers, de Villa della Pianore, is op het oogenblik gesloten. In het officieele communiqué, dat is uit gegeven na het onderhoud te Rocca della Caminate, wordt slechts verklaard, dat Schuschnigg op den terugweg een bezoek heeft gebracht aan Mussolini en dat de beide staatslieden zich gedurende meer dan twee uren met elkander hebben on derhouden. De indruk te Rome. In Duitsche kringen te Rome brengt men het onderhoud van Mussolini en Schusch nigg in verband met de restauratie der Habsburgers, maar algemeen is men te Rome toch van opvatting, dat het gesprek heeft gediend om zich rekenschap te geven van.de Oostenrijksch-Italiaansche betrek kingen, in het licht van de mogelijke ont wikkeling van den internationalen toe stand. Ook zou Schuschnigg willen over tuigen van de Italiaansch-Duitsche be trekkingen. Het is zeker, dat men in Italiaansche kringen met nadruk wijst op het verlan gen van Italië, om opnieuw een rol in de politiek van Europa te spelen. Verder laat men geen gelegenheid voorbij gaan om er de aandacht op te vestigen, dat de betrek kingen tusschen Duitschland en Italië in dit opzicht zeer goed zijn. De besprekingen van Mussolini met den Duitschen gezant te Rome, von Hassel, evenals de toespeling op een herstel van de vriendschap tusschen de beide landen vormt een bedreiging van het front van Stresa. Het schijnt echter, dat er alleen maar verlangens in die rich ting bestaan en dat aan de uitvoering nog geen begin is gemaakt. Dit zou dan de re den zijn van het bezoek van den Oosten- rijkschen bondskanselier aan Italië. Schuschnigg vertrekt vandaag. Bondskanselier ir. von Schuschnigg is gisteren met een militair vliegtuig te Venetië aangekomen. Hij heeft den tocht ondanks den hevigen storm ondernomen. Hij zal een bezoek brengen aan de ten toonstelling en waarschijnlijk vandaar naar Oostenrijk terug keeren. Het Japansche persagentschap Domei meldt, dat volgens een bericht uit Kanton, de Zuid-Westelijke raad naar aanleiding van den oproep der militaire leiders van 4 Juni de legers der provincies Kwangsi en Kwantoeng formeel opdracht hebben ge geven om in de anti-Japansche campagne naar het Noorden op te rukken. Gemeld wordt, dat de gecombineerde voorhoeden van Kwangsi en Kanon reeds de provincie Hoenan binnen zijn getrokken en oprukken naar Heng Jang en uiteindelijk naar Tsjangsja, de hoofdstad van Hoenan, doch volgens een ander bericht zou er een scheu ring zijn in de Kantonneesche partij, ont staan door het zich terugtrekken van gene raal Miao Peinan, den chef van de staf van net eerste leger en admiraal Tsjang Tsjih g' den commandant van het eerste eskader. Intusschen meldt een perstelegram uit Nanking, dat de Nanking-leiders jegens Kanton een kalme houding aannemen, ter- wijl het gerucht eener algemeene mobili- satie tegen Kanton wordt tegen gesproken Vooraanstaande Nankingleiders verklaren, dat het niet noodig is, te protesteeren tegen het manifest van Kanton, dat tegen Japan is gericht, doch niet tegen Tsjang Kai Sjek of de Nanking-regeering. Waarnemers vree zen, aldus besluit Domei, dat Nanking zich de anti-Japansche campagne van Kanton by de onderhandelingen met Japan ten nutte zal maken. Veel krachtsverschil is er niet en dus zou het best eens kunnen gebeuren dat de ont moeting werkelijk in een gelijk spel eindigt. De anti-Japansche strijd in China. De politieke raad van het zuid-westen heeft gister de generaals Tsjen Tsji Tang en Li Tsjoeng Jen benoemd tot comman dant, onderscheidelijk van het eerste en het vierde leger der anti-Japansche volksstrijd krachten voor het nationale welzijn. Zij hebben instructie gekregen de mobilisatie voor te bereiden voor een expeditie naar het noorden tegen.de Japanners. De beteekenis van het mobilisatie bevel van Kanton. De mobilisatie, waartoe door den politie- ken raad van het zuid-westen opdracht is gegeven, vormt geen oorlogsverklaring aan Japan, want vijandelijkheden zouden on middellijk rampzalige gevolgen hebben voor Kanton, in verband met de overweldigende superioriteit der Japansche bewapeningen. Door zich echter anti-Japansch te verkla ren, wint Kanton de sympathie der patriot tistische jeugdbeweging, terwijl het er te vens in geslaagd is, de centrale regeering in verlegenheid te brengen. Japanners te Kanton treffen voor zorgen. De Japansche consul-generaal heeft de Ja pansche burgers te Kanton verzocht zich gereed te houden om op een bepaalde plaats byeen te komen. Hij verzekerde dat deze maatregel noodig was wegens de span ning tuschen Zuid-China en de Nanking- regeering. Japanners moeten zich gereed hou den Kanton te verlaten. Rèuter verneemt, dat de Japansche auto riteiten te Kanton den Japanschen onder danen hebben opgedragen zich gereed te maken om de stad in geval van gevaar spoedig te kunnen verlaten. „China een macht om rekening mee te houden". - In een radiorede verklaarde de onder minister van buitenlandsche zaken, dat China met haar 400 millioen inwoners een macht beteekent om in tijd van oorlog er. vrede rekening mee te houden. Het toe komstig lot van de wereld, aldus de onder minister, hangt af van dat van China. ANTI-SEMITISCHE ONLUSTEN IN POLEN. Vlucht naar Warschau. Zesduizend van de zevenduizend Joodsche bewoners van de stad Minsk op 25 K.M. van de hoofdstad gelegen, zijn naar Warschau gevlucht in verband met de ernstige anti- semietische onlusten, die te Minsk hebben geheerscht. Bij de botsingen zijn vier menschen ge dood en een veertigtal gewond. OPVOLGER VAN MR. VAN HENGEL. Naar verluidt, zou als opvolger van den zoo noodlottig om het leven gekomen direc teur-generaal der Oesterreichische Credit- Anstalt mr. van Hengel, wordfjn benoemd dr. Joham, directeur dezer bankinstelling. Wie mr. van Hengel zal opvolgen als vice- president van de onlangs opgerichte Oester- reichischen Versichenungs A.G. is nog niet bekend. Men houdt echter rekening met de mogelijkheid, dat ook deze plaats door dr. Joham zal worden bezet. Dr. Joham is president der Bankiersver- eeniging en president van den Finanzbund. DE TOESTAND VAN DE FRANSCHE SCHATKIST. De Fransche minister-president Sarraut en de minister van financien, Regnier, heb ben Donderdag met Vincent Auriol lang durige besprekingen gevoerd. Naar verluidt zou de toekomstige minis ter van financien, verklaard hebben onmid dellijk na de overname der regeeringstaak het parlement en het volk een zuiver beeld van den financieelen toestand te geven. Te vens, zoo wordt verder gemeld, zou hij verklaren dat geen gevaar schuilt in de ge wone begrooting van 1936, die ook na het afvoeren van eenige bezuinigingsvoorstel len, sluitend zal zijn, doch in de z,g. .buiten gewone begrooting (bewapening en spoor wegtekort), die voor 1936 een uitgave van 15 milliarden francs vordert. Dit bedrag wordt uitsluitend door lee ningen op korten termijn gedekt. Daar echter de geldmarkt niet geneigd was grooter bedragen beschikbaar te stellen heeft de bank van Frankrijk in den loop van de laatste 12 maanden bijna 10 milliard francs van deze schatkistbiljetten moeten overnemen. De schatkist heeft nu bijna de grens be reikt, die bij de wet is vastgesteld voor het opnemen van regeeringspapier, hoewel de ze grens nog onlangs werd verhoogd. Nu beslist echter de mogelijkheid dat Vincent Auril aan het parlement een nieu we verhooging zal vragen. Naar 'vérder verluidt, is het bij de giste ren gevoerde besprekingen duidelijk ge worden, dat dit slechts het gevaar voor den franc zou vergrooten. Men gelooft daarom niet dat gisteren hierover een beslissing is genomen. Daar in den boezem van het volksfront de politieke tegenstand tegen een waarde vermindering der franc zeer groot is. Onder deze omstandigheden schijnt het geloofwaardig dat tusschen den aftreden den en toekomstigen minister van financien de mogelijkheid van een deviezen-restrictie besproken is, zonder dat ook hierover na tuurlijk een besluit is genomen. Men weet, dat de moordenaar Loeb, die ®ternafstraf van tevenslang uitzat in de een tgHHa„ng,eTS te, Joliet' in "linois, eeni- was eedonri n d°01 °en medegevangene mer vaJ de g6Vecht in de badka" mer van de gevangenis. De daad was gepleegd met een scheer mes en de dader beweerde door Loeb te zyn bedreigd. De jury heeft deze verkla ring aanvaard en den dader, den 21-jarige James Day, onschuldig verklaard. Loeb, die zelf nog een jongen was, met zijn makker Leopold, een knaap van 14 jaar had meegetroond en op een eenzame plek omgebracht enkel om eens een sensatie te hebben verdwijnt dus uit de historie. Het geval Loeb-Leopold is een der merkwaardigste uit de annalen der psychologische criminologie. DE KEURING VOOR DEN DUITSCHEN MILITAIREN DIENST. Het geneeskundig onderzoek van genatu raliseerde en niet-genaturaliseerde Duit- schers in zuid-west Afrika wordt voorgezet. De Duitsche gezant te Kaapstad heeft gisteren op het Zuid-Afrikaansche departe ment van buitenlandsche zaken van de Unie van Zuid-Afrika een verklaring doen overgelegd, volgens welke Duitsche dienst plichtigen in het buitenland, met inbegrip van hen, die een dubbele nationaliteit heb ben, dienstplichtig zijn in den zin van de Duitsche wet en verplicht zijn hun mili tairen dienat in Duitschland te volbrengen. BRAND AAN BOORD VAN DUITSCH SCHIP. Aan boord van het Duitsche stoomschip Wangoi, dat met een lading Coprah uit Beira (Prot. Afrika) kwam, is brand uit gebroken. Met alle macht wordt het vuur bestreden. President Sacaza, die is afgetreden als gevolg van de revolutionnaire beweging onder leiding van generaal Somoza, heeft verklaard: men kan mij van zwakheid be schuldigen, maar ik geef het president schap op. Ik verfoei bloedvergieten. Somoza heeft verklaard, dat Sacaza het presidentschap zou overgeven aan den minister van binnenlandsche zaken, die het op zijn beurt aan het congres zou over dragen. Hoe Pius XI dien indeelt. De Romeinsche correspondent van de In- transigeant vertelt, hoe de zooeven 79 jaar geworden paus den dag indeelt. Winter en zomer staat Pius XI om half zeven op. Zijn eerste zorg is zelf het venster te openen, dat over het Sint Pietersplein uit ziet. De particuliere appartementen bevin den zich op de derde verdieping boven de weelderige salons, waar recepties en audiën ties gehouden worden. De slaapkamer is met den uitersten eenvoud gemeubeld: een koperen ledikant, met damast gedekt, een commode, die een spiegel draagt, een klein bureau van mahoniehout, waarop een groot kruisbeeld van ebbenhout en ivoor troont, vóór de vensters witte gordijnen, aan de muren geen schilderijen behalve een beel tenis van de Madonna. Vervolgens gaat de paus naar de bad kamer, waar hij zich scheert. Dit vertrek is een door den tegenwoordigen paus inge voerde nieuwigheid. De particuliere woning omvat verder de eetkamer, de kamers van de twee secretarissen, de dienstvertrekken en eindelijk de kapel, die Pius XI in de vroegere slaapkamer van Benedictus XV heeft laten inrichten. De huisknecht dient zijn mester sinds mgr. Ratti tot aartsbisschop uitgeroepen werd. Hij treedt het vertrek pas binnen, wanneer deze het verlaten heeft. Om half acht zegt de paus de Mis in zijn particu liere kapel, waarna het hoofd der kerk ont bijt met koffie en brood. Om half negen daalt hij met de lift, want zijn beenen zyn zwak, paar de bibliotheek. Daar werkt en ontvangt hy in particulier gehoor. Het eerste bezoek is dat van mgr. Pacelli, staats secretaris, die hem over de gebeurtenissen van den dag onderhoudt. Daarna defileeren de andere hooge personen. De paus neemt dén koffiemaaltijd op on geregelde uren. Het menu is sober: soep, een vleeschschotel, kaas, fruit. Pius XI is gebrand op naar Milaneeschen trant bereide risotto. Bij elk maal drinkt hij een glas rooden wijn, af en toe een kop koffie, zelden rookt hij een sigaar. De paus et altijd alleen aantafel, maar een secretaris leest hem on derwijl kranten en brieven voor. Tegen half vijf laat hy zich met een kamerheer in een auto door den tuin toeren. Om vyf uur of half zes hervat hy de audiënties. Dan komen zijn vrienden en verwanten aan de beurt. Eiken Vrijdag tegen zessen neemt een jezuïtenvader hem de biecht af. Eindelijk werkt hij nog vier of vijf uur alleen in de boedery. Edison had hem een diktafoon ten geschenke gegeven, maar de paus heeft het toestel na enkele proeven weggeschonken. Soms dicteert hij brieven aan een dactylograaf, liever schrijft hy met eigen hand. Om half elf keert hy in de eigen vertrek ken terug. Na het gebed soupeert hij, hetzij met koffie, hetzij met soep of een ei met wat groente en vruchten. Daarna nog een kort gesprek met de secretarissen en de paus trekt zich terug in zijn slaapkamer, waar hij leest alvorens de oogen te sluiten. DOOR EEN VALLENDE HIJSCH GETROFFEN. Firmant van een glashandel ernstig gewond. Gistermiddag geraakte de beer L. Bouts, firmant van de N.V. Bouts' glas industrie te Blerick (L.), door het bre ken van een takel onder een vallende kist met glas, welke een gewicht had van 800 K. G. De heer B. brak beide beenen en kreeg voorts ernstige inwen dige kneuzingen. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis te Venlo overge bracht. Hoewel de heer B. er zeer erg aan toe is, achtte men geen onmAdel lijk levensgevaar aanwezig. EIGEN JENEVER GESTOOKT. Distilleerketels in beslag genomen. l*T*rrn de deling accijnzen te Amsterdam hebben gisteren in twee per- kets nt Vinkenstraat twee dTstfllee - nchi rrri"; welke daarmede gestookt werd, bestemd was voor e.gen gebruik. Tegen de dadt3 beiden steuntrekkers, is proces-verbaal od- gemaakt. v Naar wy vernemen, heeft het Na tionaal fonds voor bijzondere Nooden aan de gemeentebesturen een circulaire gericht, waarin hét een schema aan biedt voor de oprichting en werkzaam heid van een commissie van samenwer king voor bijzondere nooden, als be doeld door den minister van binnen landsche zaken in zyn rondschrijven aan de burgemeesters d.d. 9 April 1936. In deze circulaire wordt erop gewezen, dat het werk der commissies uitsluitend zal bestaan uit het verleenen van eenmaligen steun uitkeeringen ineens in die ge vallen, waarin het verleenen van dien steun de kracht van de gewone instellingen van weldadigheid te boven gaat, en wel hoofdzakelijk aan z.g. stille armen, die door bijzondere nooden in moeilijkheden zijn ge komen. Hierbij behoeft niet alleen gedacht te worden aan moeilijkheden ontstaan uit de crisis; ook in andere gevallen, b.v. ziekte, waarin eenmalige steun van grooteren om vang noodig is, kan deze worden verleend. De hulpverleen in g door eenmaligen steun aan de bedoelde personen blijft principieel allereerst de rechtstreeksche taak van de bestaande particuliere en kerkelijk instel lingen. Kunnen deze alleen de noodige hulp verstrekken, dan is er voor optreden van een ander of nieuw lichaam uit den aard der zaak geen reden. De minister is echter uit gegaan van de gedachte, dat waarschijnlijk in vele gevallen de bestaande instellingen van weldadigheid financieel niet in staat zullen zijn, de noodige hulp-ineens aan deze nieuwe of stille armen geheel te verstrek ken en dat dit slechts zal kunnen geschie den door samenwerking van verschillende zijden. Voor dergelijke gevallen nu is de nieuwe commissie van samenwerking be doeld. Doel der commissie. Het doel der commissie van samenwer king is dus, een band te leggen tusschen die particuliere en kerkelijke instellingen, welke zich bezig houden of bereid zijn zich te gaan bezig houden met het verleenen van eenmaligen steun in bijzondere nooden en deze hulpverleening in onderling overleg te organiseeren en uit te voeren. Hoe de commissie zal zijn samen gesteld. De commissie moet niet te groot zijn. In haar moeten zijn vertegenwoordigd de voor naamste instellingen van weldadigheid, welke zich met dit werk bezig houden. In dien er naast deze instellingen lichamen zyn, die zich bijzonder interesseeren voor de nooden der nieuwe armen, kunnen ook vertegenwoordigers van deze in de commis sie worden benoemd. Ofschoon op den voor grond staat, dat de hulpverleening aan deze stille armen in de allereerste plaats de taak moet blijven van particuliere en kerkelijke instellingen, is er geen bezwaar, dat ook een vertegenwoordiger van de burgerlijke ar menzorg in de commissie zitting heeft. Wanneer in een gemeente geen of nage noeg geen instellingen bestaan, die zich met het verleenen van eenmaligen steun in bij zondere nooden bezig houden, kan de hier aangegeven richtlijn niet streng worden gevolgd. Indien de burgemeester van een dergelijke gemeente van oordeel is, dat toch wel gevallen van stille armen in zijn gemeente zich kunnen voordoen, kan de burgemeester desgewenscht een commissie van steunverleening in bijzondere nooden in 'het leven roeperi, bestaande uit enkele door hem hiervoor geschikt geacht particu liere personen. In zeer kleine gemeenten is ook zelfs een dergelijke commissie wellicht overbodig en zal de burgemeester de enkele aanvragen om steun persoonlijk kunnen behandelen. Het Nationaal Fonds stelt echter als regel het bestaan van een „commissie van samen werking" op prijs. Taak der commksie. De commissie zal tot taak hebben: 1. het in ontvangst nemen van huipaan- vragen; 2. het instellen van een onderzoek naar de hulpaanvragers; 3. het zich beraden over de wenaaheRjh- heid van hulpverleening en den vorm en omvang van deze hulp. 4. het bijeenbrengen van het bedrag, dat noodig is voor de beoogde hulp, zooveel geheel (eventueel in samenwerking der medewerkende instellingen) en, zoo dit on mogelijk is, met bystand van het Nationaal Fonds; 5. het geven van advies aan den hulpbe hoevende en het verleenen van moreelen en bemiddelenden steun naast den geldeHjken bijstand. Op elk van deze punten wordt in de oir- culaire vervolgens nader ingegaan. Hierbij wordt ten aanzien van subsidie van het Nationaal Fonds opgemerkt, d»t, indien de commissie van samenwerking er niet in slaagt, het geheele bedrag, dat zij noodig acht, in eigen kring bijeen te bren gen, zy een beroep kan doen op het *Na- tionaal Fonds voor bijzondere nooden. De grootte van de uitkeering, welke het Na tionaal Fonds eventueel als aanvulling op het plaatselijk bijeengebrachte bedrag zal kunnen geven, zal aan de hand van de door de commissie te verstrekken gegevens tel kens individueel worden vastgestzld. Wat betreft den moreelen en bemiddelen den bijstand, zal de hulpverleening in den regel gepaard moeten gaan met intensieve individueele bemoeiing. Indien slechts een der vertegenwoordigde instellingen gelden beschikbaar stelt voor een bepaald geval, zullen ook het toezicht en de moreele steun in den regel aan die instelling kunnen wor den overgelaten. Indien verscheidene in stellingen gezamenlijk het noodige geld be schikbaar stellen, zal in onderling overleg moeten worden vastgesteld, wie van haar zich met den moreelen bijstand belast. De commissie zal, zoo zij dit in bepaalde geval len gewenscht acht, ook een individueel lid, voor zoover dit daartoe bereid is, met den moreelen bijstand kunnen belasten. Bemiddelende bijstand kan bijvoorbeeld bestaan in het bevorderen van huurverla- ging, van het gedeeltelijk kwijtschelden van schulden, van vermindering van hypotheek rente, enz. ,enz. KONINGIN 40 JAAR LANDSVROUWE. Herdenking 40-jarige regeering. De burgemeester van Amsterdam dr. W. de Vlugt, die het initiatief heeft genomen ter herdenking in September 1938 van het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de koningin, heeft een aantal vooraanstaande stads'genooten uitgenoodigd in een daartoe te vormen commissie, zitting te nemen. Nadat de burgemeester mr. L. J. A. Trip bereid had gevonden het voorzitterschap te aanvaarden, heeft gistermorgen ten stadhuize de installatie van het dagelijkscn bestuurd der huldigingscommissie 1938 plaats gehad. Dr. de Vlugt heeft met eenige gevoelvol le oorden de beteekenis van deze herden king uiteengezet en daarna op verzoek van den heer Trip het eere-voorzitterschap aanvaard. Het dagelijksch bestuur van de huldi gingscommissie 1938 is samengesteld als volgt: Dr. W. de Vlugt, eere-voorzitter, mr. L. J. A. Trip, voorzitter, C. G. Vattier Kraana algemeen secretaris, Paul May penning meester, A. Asscher, Gottfr. H. Crone, H.« L. van Eeghen, dr. H. P. Heineken, J. F. van Hengel, H. L. van Eeghen, Jhr. F. J. E. van Lennep, prof. mr. C. P. M. Romme, prof. mr. V. H. Rutgers. Uit het dagelijksch bestuur werd een werk-comité gevormd, bestaande uit de heeren: C. G. Vattier Kraane voorzitter, Paul May H. L. van Eeghen, J. F. van Hengel, Jhr. J. E. van Lennep, terwijl een groot alge meen comité nog in voorbereiding is. Het dagelijksch bestuur spreek de ver wachting uit, dat voor dit bijzondere jubi leum van onze vorstin in alle lagen der burgerij groote belangstelling zal bestaan en dat het de commissie mogelijk zal wor den gemaakt een Amsterdam waardig hul de betoon voor te bereiden. STAKING IN ZICHT? Dreigend loonconflict in de mondsche textiel-industrie. Hei- De R.K. Werkgeversvereeniging van Tex tielfabrikanten in Brabant heeft de mede- deeling gezonden aan de textielarbeiders organisaties St. Lambertus, Unitas en De Eendracht, dat het in 't voornemen harer leden ligt, om eerlang tot een nieuwe wij ziging in de loonsverhoudingen over te gaan. Deze aankondiging heeft met name te Helmond reeds geleid tot een begin van verzet. Wanneer het tot een conflict komt, aan zullen daarbij betrokken zijn het per soneel van de volgende firma's: De Wit's Dekenindustrie, Prinzen en van Glabbeek, Didders en van Asten, Raymakers en Co's Textielfabrieken en de N.V. Terwfiidt, Arntz en Holtus. De loonen in deze bedryven aan de vol slagen arbeiders betaald, bedragen resp. 37, 39 en 42 1/2 cent per uur. Hiervan zal nu opnieuw 10 pet. worden afgetrokken, zoodat er dan overblijft 33, 36 en 38 cent, hetgeen een weekloon beteekent van 15.80 tot f 17. Voor de meisjes en jongens heeft een nog sterkere korting plaats, n.L 25 pet. In een dezer dagen gehouden bijeenkomst van het personeel der opgemelde fabrieken heeft de voorzitter van St. Lambertus, de heer Alb. van der Meijs, den toestand be sproken. De heer v. d. Meijs zette als zijn meening uiteen, dat zonder een behooeïljke devaluatie de industrie er niet zal kómen. Wat de kwestie zelf betreft, deelde hU mede, dat de fabrikanten niet bereid gevon den zijn, om de aangekondigde verlagingen in te trekken. Alleen is den werkgevers op 18 Mei geadviseerd, om de minimum-loonen voorloopig nog 4 weken te handhaven. De uitbetaling der Chr. feestdagen en andere verzuimdagen zou echter op basis der nieuwe minimum-loonen, verminderdmet 10 pet. direct ingaan. De werknemers-organisaties hebben daar tegen direct echter krachtig stelling ge nomen. Volgende week, tegen den termyn, waar op het uitstel afloopt, zal opnieuw een con ferentie tusschen de werknemers-organisa ties en het bestuur van den Fabrikanten- bond plaats vinden. De heer v. d. Meijs deelde echter nu reeds mede, dat zijn hoofdbestuur voornemens is, krachtig voet bij stuk te houden en des noods het scherpe wapen der staking te zul len hanteeren, indien geen bevredigende op lossing wordt gevonden. RUMOER BIJ COLPORTAGE. In Amsterdam. Colporteurs hebben gisteravond op de Elandsgracht en op de Nassaukade bij de van Lennepstraat in Amsterdam den boel op stelten gezet. Op de Elandsgracht groepte een groote menigte' bijeen, die niets moest hebben van de colportage. De politie met motoren en ruiters heeft de menigte enkele malen met den gummi stok verspreid. Ook op de Nassaukade schoolde een me nigte samen. Hier is de politie eveneens handelend opgetreden. Er verscheen een uitrukauto met een detachement. Zij dreef den volksoploop, die naar schatting 500 man bedroeg, uiteen.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6