DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De dreigende burgeroorlog in China.. No. 137 138» Jaargang De toestand in Hoenan zeer ernstig Muiterij Op den Balkan zal geen oorlog uitbreken. Titulescu over den politieken toestand. De Belgische regeerings- crisis. Van Zeeland niet geslaagd. Badoglio geen onderkoning meer. Ernstig scheepsongeluk op de Donau. De onrust in Palestina. hoofdredacteur ontslagen. Hij was niet pro-Hitier. Het spant in Spanje. Het aftreden van Thomas. Nederlanders in gevaar. f 70.000 gulden verduisterd. Treinmachinist geëlectrocuteerd. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bjj vooruitbetaling voor Alkmaar 2.— franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AÜVERTENTLEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 1 0.25, groot contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTEK ZOON, Voordans C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 12 Juni 1936 Hoofdredacteur: T). N. ADEMA. van de van De hoop om een burgeroorlog te vermijden vermindert met den dag. Tien divisies uit Nanking zijn thans op weg naar Hoenan en de drie naburige provincies, terwijl bevestigd wordt, dat de zuidelijke troepen geheel Zuid- Hoenan bezet houden. De onderhande^ lingen, zoo zegt men, zullen tot op het laatste oogenblik worden voortgezet, ondanks de afwijzing van het beroep van Tsjang Kai Sjek, maar indien ze uiteindelijk mochten afspringen, zal Nanking in ieder geval trachten Tsjang- sja, de hoofdstad en sleutel van Hoenan, bezet te houden. Men koestert nog eenige hoop, om Kwantoeng Kwang-sji, het uitgangspunt van actie, los te maken door middel een groote financieele concessie. De principieele afwijzing van de verzoe ningsvoorstellen der regeering te Nanking aan de regeering te Kanton is niet onver wacht gekomen. Ofschoon de toestand hier door nog ernstiger is geworden, streeft men er te Nanking nog steeds naar, den weg voor onderhandelingen open te houden. De houding van generaal Tsjeng Tsji-tang, de leider van het Zuiden, is nog onduidelijk. Hij zou op grond van telegrammen van zijn onderhandelaats te Nanking aanwijzingen gekregen hebben om den opmarsch van de legers uit Kwangtoeng terstond te staken. De opmarsch van de troepen uit Kwangsi in zuidelijk Hoenan moet tengevolge van hevige regens zijn opgehouden. Anderzijds zouden de zuidelijke aanvoer ders gistermiddag een nieuw telegram aan de regeering te Nanking gezonden hebben, waarin zij de route aangeven, welke hun troepen naar het noorden zullen volgen en waarin zij verpleging, geld en munitie voor de troepen eischen. Tsjen Tsji-tang en gene raal Li Tsjoeng-jen zouden aan den politie- ken raad van het zuidwesten hebben mee gedeeld, dat de gezamenlijke strijdmacht gereed staat om naar het noorden op te marcheeren. In hoeverre deze laatste be richten te rymen zijn met de wisseling van telegrammen tusschen Tsjen Tsji-tang en zijn onderhandelaars te Nanking is moeilijk vast te stellen. Volgens een bericht uit Hongkong zyn er verschillende keeren muiterijen voorgeko men onder de troepen, die in Oost-Kwang- toeng zyn gestationneerd. In politieke krin gen zegt men, dat verscheiden militaire raadgevers van Tsjen Tsji-tang de militaire actie van het Zuiden, die voornamelijk van Kwangsi uitgaat, hebben afgeraden. Troepen uit Kwangtoeng, die gelegerd waren aan de grens van Foekien, zyn tham in de provincie zelf binnengedrongen en zullen hun opmarsch ook in Kiangsi voort zetten. Het heele zuidelijke deel van de provincie Hoenan, dat totnogtoe in handen was van de centrale regeering, is thans be zet door de zuidelijke troepen. Kanton en de oproep van Tsjang Kai-Sjek. In Kantonneesche kringen is men van meening, dat de oproep van Tsjang Kai- sjek tot vrede, die inmiddels reeds door Kanton verworpen is, slechts ten doel heeft het winnen van tyd, opdat de regeering te Nanking troepen en vliegtuigen naar de aangrenzende provincies kan brengen. De regeering te Kanton ontkent verantwoorde lijk te zyn voor de twisten tusschen Noord en Zuid; zij beklaagt zich over de troepen concentraties van Nanking by de grenzen fan Kwangsi en Kwantoeng en meent dat Weerstand moet worden geboden tegen de Japansche agressie. De toestand in Hoenan zeer ernstig. Volgens berichten uit Hankau zijn opnieuw sterke afdeelingen regeerings- troepen naar de hoofdstad van Hoenan vertrokken. Ook verschillende vliegtuig eskaders zijn daar aangekomen. De regee- ringstroepen betrekken defensieve stellin gen en laten het initiatief over aan het Kwangsi-leger, dat met een sterkte van 40.000 man in geforceerde marschen naar Hoentsjau optrekt. Volgens berichten uit Hoentsjau is de toestand in de provincie Hoenan zeP^ ernstig. De Kwangsi-troepen bevinden zich reeds in de nabijheid der stad, die door de strijdkrachten der regeering sterk bezet is. Zes Japansche officieren en soldaten gedood. Het agentschap „Domei" meldt uit Hsin- *mg, dat 400 Mandsjoerijsche soldaten drie dagen geleden aan de westelijke grens by Soeifenho zes Japansche officieren en sol daten gedood hebben en vervolgens naar de °vjet-Russische troepen zyn overgeloopen. De burgeroorlog ontbrand? Ten zuiden van Hoentsjau zouden de vij andelijkheden tusschen de troepen van Nanking en Kanton zyn ontbrand. De noor delijken zouden Leiyang, ten zuiden van Hoentsjau, hebben bezet, terwijl de Kan- tonneezen zich zouden hebben teruggetrok ken naar een plaats tusschen Leiyang en Tsjantsjau. Op een persconferentie van den Balkan bond verklaarde Titulescu: Op den Balkan zal geen oorlog uitbreken, omdat niets de Balkanvolken verdeelt. Trouwens, wanneer een oorlog zou komen, weet men, dat wij allen vereend zouden zyn om onze grenzen en ons recht te ver dedigen. Met een duidelijke toespeling op Bul garije vervolgde Titulescu: Het gevoel van volkomen eenheid der Balkanvolken is zoo sterk, dat zy, die nog geen lid van ons ver bond zijn, ons doen zeggen: U kunt wel handelen in overeenstemming met hetgeen gij ingegeven acht door Uw belang, maar voor ons zijt gij van dezelfde familie. Verder zeide Titulescu: wy willen de vriendschap van alle groote mogendheden zonder uitzondering. Wij wenschen evenwel het souvereine zelfbeschikkingsrecht en zullen nimmer toestemmen in een beslis sing waar wij bij betrokken zijn, maar waarin wy niet hebben toegestemd. Van Praag tot Ankara tellen wij 70 millioen sojdaten van den vrede. Maar uit liefde voor den vrede zijn wij nog geen blinde pa cifisten. Wij virden, dat er voor de hand having van den vrede geen beter middel bestaat dan zich voor te bereiden op een oorlog en op een gelegen oogenblik te zeg gen: wy hebben het niet noodig te doen, maar wij zouden het kunnen. Wy willen hulde brengen aan de vredelievende ge zindheid van alle staten zonder uitzonde ring. Indien echter een oorlog zou losbar sten, zou het zyn, omdat zekere lieden den indruk zouden hebben gekregen, dat in een zekere richting of onder zekere voor waarden zulks zender gevaar of consequen tie zou kunnen geschieden. Spreker eischte voor den Balkanbond de eer op een dergelijke verantwoordelijkheid niet op zich te laten rusten voor het geval zijn belangen zouden worden bedreigd. Een socialistische regeering? Het gerucht loopt, dat nu de heer van Zeeland er niet in geslaagd is een regeering van Nationale Unie samen te stellen, de socialisten zouden willen beproeven een uit sluitend uit socialisten bestaande regeering te vormen, welke wel is waar een minder- heidsregeering zou zijn, doch zou kunnen rekenen op den welwillenden steun der an dere partijen. Men verwachtte gistermiddag, dat van Zeeland andermaal met de vorming van een regeering zou worden belast. Het falen vAn van Zeeland. Het faHn van van Zeeland bij het samen stellen der regeering is niet toe te schrijven aan zyn program, doch veeleer aan de moeilijkheid de portefeuilles te verdeel en. Van Zeeland zou gevoeld hebben, dat een ministerie van Nationale Unie onder zijn leiding eerder mogelijk was dan een dat slechts zou steunen op de socialistische partijen, waarbij de liberale fractie in de oppositie zou blijven. Het sohynt, dat wederom een socialist zal worden aangezocht de regeering te vormen Te Jericho is een Joodsch tehuis in brand gestoken. Vier personen zijn gearresteerd, Het verkeer tusschen Jeruzalem en Hebron is onderbroken, daar de rebellen een brug hel ben vernield. Nieuw ongeregeldheden in Palestina. Gister is het in de vlakte van Esdraelon opnieuw tot een botsing gekomen. 50 gewa pende Arabieren vielen enkele schildwach ten en een groep kolonisten aan en drongen een nederzetting binnen. De kolonisten be antwoordden het vuur der aanvallers, die zich ten slotte moesten terugtrekken. Een politieafdeeling is ter plaatse aangekomen. In het algemeen is de toestand niet ver beterd. De Arabische leiders verheelen niet, dat zy niet tot toegeven bereid zijn. Na geïsoleerde aanslagen zijn de Arabie ren overgegaan tot aanvallen op grooter schaal op patrouilles en joodsche vestingen, zij het ook zonder succes. De benden beschikken over een groot aantal patronen en bieden ernstigen tegen stand aan de militaire strijdkrachten. Maarschalk Badoglio heeft den Duce verzocht hem te ontlasten van zijn functie van onderkoning van Ethiopië, teneinde zonder verwy'1 zijn werkzaamheid als chef van den ilgemeenen generalen staf te kunnen hervatten. Mussolini heeft dit verzoek ingewilligd, waarbij hij den maarschalk mededeelde, dat het den koning behaagd heeft, hem te benoemen tot hertog van Addis Abeba. Maarschalk Graziani zal Badoglio als onderkoning opvolgen. Een schip tegen een pijler van een Weensche brug te pletter gevaren. Vermoedelijk acht dooden. Het passagierschip Wien, van de Donau Scheepvaartmaatschappij, is gistermiddag te Weenen tegen een pijler van een brug gebotst. Het schip had den stroom mede en het voer op volle kracht, zoodat de botsing zoo hevig aan kwam, dat het in tweeën brak. Na eenige oogenblikken waren de beide stukken van het schip in de diepte verdwenen. Twee leden van de bemanning sprongen tijdig over boord en konden gered worden, doch de rest van de be manning verdween met het schip in de diepte. Er waren geen passagiers aan boord, aangezien het schip op weg was om te bunkeren. Men is onmiddellijk begonnen met het ber gingswerk. De belangstelling voor het ongeluk was zeer groot en een geweldige menigte sloeg van de brug en de oevers af, de werkzaamhe den gade. Nader wordt gemeld: Het blijkt, dat zich 32 personen aan boord van de Wien bevonden. Het meerendeel hier van kon gered worden. Gisteravond werden er nog acht personen vermist. Het is waarschijn lijk, dat het keukenpersoneel, bestaande uit vijf vrouwen, is omgekomen. Een stoker van het schip, die zich gered had door zich aan den pijler van de brug vast te klampen, verklaarde, dat het schip moeilijkhe den had met den sterken stroom en dat het hoe langer hoe meer in de richting van den brug- pijler werd gedreven. Hoewel men alle moge lijke pogingen in het werk stelde om een bot sing te voorkomen, slaagde men daar niet in. Het schip kwam in de breedte tegen den pijler en het brak onmiddellijk. Ook de kapitein heeft zich kunnen redden door zich aan den pijler vast te klampen. Volgens hem was het niet mogelijk het schip te houden in den sterken stroom. Gisteravond zocht de brandweer met lange dreggen de Donau in de buurt van de brug af, om de lijken van de acht vermisten te bergen. gen beschuldigt Poliakof zijn vroegere re dactie van laster. Hij ontkent in contact met de Gestapo te staan en voegt daaraan toe, dat zijn blad zal blijven strijden tegen het natiopaal-socialisische Duitschland en voor de vrijheid en de rechten van den mensch. Intusschen is het eerste nummer van de „Pariser Tageszeitung" die door de vroege re redactie van Poliakof is opgericht, van morgen verschenen. Georg Bernhart is hoofdredacteur. Het blad bevat de geluk- wenschen van Rudolf Breitscheid, oud voorzitter van de Liga voor menschen rech ten in Duitschland, en van Max Braun, oud-leider der socialistische partij in Duitschland. Voordien was hy directeur commercial van de Blaunox te Parijs geweest. De nederzetting der gebroeders bevindt zich op twee dagreizen van Addis Abeba. Het volgend jaar, in 1937, zou de eerste koffieoogst van het land zyn gehaald, waartoe onlangs nog de machines waren be steld. In hun laatsten brief schreven zy aan familie te Maastricht: „De Italianen zijn 75 K.M. van ons verwijderd". Nadien heeft men niets meer van hen gehoord, totdat het bericht over de belegering door inlandsche bandieten kwam. Het ministerie van bui- tenlandsche zaken te Den Haag heeft zich telegrafisch met de Fransche regeering in verbinding gesteld en verzocht om bericht te mogen ontvangen, zoodra iets naders omtrent de heeren Leenaers bekend is Het land in vier districten verdeeld. Naar gemeld wordt is Palestina voor de militaire controle verdeeld in vier districten. De Arabische oproerlingen hebben het thans speciaal begrepen op de verbindings middelen. Er zijn twee pogingen geconsta teerd om treinen '.e laten ontsporen, een brug te vernielen, terwijl aan een andere brug en verkeerswegen schade is toege bracht. De Arabische tirailleurs zijn op tal rijke plaatsen zeer actief. De bewoners van een Joodsche boerderij hebben een aanval van 50 Arabieren afgeslagen. Een trein tot ontsporing gebracht. Er zyn tanks gezonden naar het spoor wegstation Toelkarem, waar rebellen een trein tot entsporing hebben gebracht, waarmede een patrouille werd vervoerd. De Journal des Debats meldt: Er heeft zich zoo juist bij het Pariser Tageblatt een merkwaardig incident voorgedaan. Dit orgaan wordt door Duitsche vluchtelingen uitgegeven en staat onder leiding van Georg Bernhardt, den bekenden journalist en schrijver. De eigenaar van het blad, een Rus, heeft Bernhardt op plompe wijze ont slagen en vervangen door iemand, die ge neigd zou zijn de Hitleriaansche politiek te begunstigen. De medewerkers van Bernhardt hebben zich aan diens zijde geschaard en zullen met ingang van heden een orgaan publi- ceeren, dat analoog is aan het Pariser Tageblatt, zooals dat tot nu toe was. Een bevestiging. Bevestigd wordt, dat Poliakof, de eige naar van het „Pariser Tageblatt", den hoofdredacteur, Georg Bernhardt, heeft ontslagen en dat de redactie zich solidair met haar chef heeft verklaard. In het „Pariser Tageblatt" van vanmor- Op een rouwstoet geschoten. De spanning tusschen de marxistische en anarcho-syndicalistische elementen in Spanje heeft zich de laatste 24 uur nog verder verscherpt. Te Malaga hebben de anarcho-syndi- calisten gisteren een overval gepleegd op een marxistischen rouwstoet, die het I Woensdag j.1. door hen doodgeschoten communistischen gemeenteraadslid de laat ste eer bewees, en doodden den sociaal- democratischen voorzitter van den pro vincialen landdag met verscheidene schoten. De botsingen in Malaga. De voorzitter van de links-republikein- sche regeeringsparty, Marcelina Domingo heeft gisteren een bezoek gebracht aan den minister-president, ten einde hem in kennis te stellen van de besluiten der fractie van de links-republikeinsche partij en de Repu- blikeinsche Unie. De linksburgerlijke afge vaardigden achten den tegenwoordigen toe stand in Spanje onhoudbaar en eischen van de regeering energieke stappen tot herstel van de orde en veiligheid in het openbare leven. De minister-president heeft op grond van de bloedige gebeurtenissen in Malaga den gouverneur aldaar gemachtigd over te gaan tot een ontwapening van de revolutionnaire groepen. In openbare en politieke kringen hecht men weinig waarde aan deze maat regel. Na afloop van den vraagtijd in het Lager huis heeft de afgetreden minister van kolo niën Thomas het woord gevoerd. Nog nooit, zoo verklaarde hij, heeft een afgevaardigde onder zulke tragische omstandigheden voor het Lagerhuis gesproken en hy hoopte, dat geen afgevaardigde ooit nog eens in een dergelijke positie zou worden geplaatst. Hy herinnerde er vervolgens aan, dat hij direct na de beëindiging van het gerechtelijk on derzoek uit de regeering was getreden. Hij was ervan overtuigd, dat het Lagerhuis het mt hem eens was, dat hij den eenigen voor hem mogelijken weg heeft ingeslagen. On geacht welk rapport ook, was hij gerech tigd te verklaren, dat hij nooit bewust een begrootingsgeheim had verraden. Hy her haalde deze verklaring in weerwil van het resultaat van het gerechtelijk onderzoek.. Thomas, wiens stem voortdurend meer on hoorbaar werd, deelde daarop mee, dat hy direct zijn parlementszetel beschikbaar stelde en niet voornemens was, aan een tusschen- tijdsche verkiezing deel te nemen. Hij dank te daarop alle partijen voor de vriendelijk heid, die zij tijdens zijn ambtsperiode jegens hem hadden getoond en drukte de hoop uit, dat hy tijdens zijn 27-jarige regeeringswerk- zaamheid tot het welzijn van het land had bijgedragen. HEVIGE MIJNGASONTPLOFFING. 30 Dooden, 28 gewonden. Dertig mijnwerkers zijn gedood en 28 gewond tengevolge van een gasontplof fing, welke zich heeft voorgedaan in de kolenmijn te Ohtani in Japan. Door Abessiniërs overvallen. Op 10 dezer werd te Maastricht bericht, dat op een plantage te Assala nabij Addis Abeba vier planters door inlandsche ban dieten werden belegerd, zoodat hun levens- middelenvoorraad thans uitgeput is. On der deze planters bevonden zich ook twee Nederlanders Leenaers. Deze twee heeren zijn te Maastricht geboren. De heer J. E. M Leenaers werd 30 October 1898 geboren en zijn jongere broer J. A. M. Leenaers op 13 Juni 1900. Onregelmatigheden bij de diaconie gestichten der Nederdnitsch her vormde gemeente in de Residentie. Men meldt ons, dat er onregelmatighe den zijn gepleegd met de kasgelden van de diaconiegestichten der Nederduitsch Hervormde gemeente te Den Haag door den regent-boekhouder, den heer H„ tot een aanzienlijk bedrag. Deze gestichten zijn: het Hervormd weeshuis en het Rusthuis. De financiën der Diaconie (verzorging van de armen, enz.) zijn hierbij in het ge heel niet betrokken. Deze worden toch afzonderlijk beheerd door een anderen diaken, die groot-boekhouder is. Het classicaal bestuur, in kennis gesteld door den kerkeraad, heeft den heer van H. ontzet van kerkelijke bedieningen en ambten door hem bekleed en hem provi sioneel geschorst. Nader meldt men ons, dat de heer van H. zich bij de politie haeft aangemeld- Van andere zijde vernemen wij, dat het hier gaat om een bedrag van ongeveer 70 mille, dat in den loop van een aantal jaren door dezen regent-boekhouder we derrechtelijk ten eigen bate zou zijn aan gewend. Van H. is in verband met het onderzoek in politiebewaring gesteld. Verduisteringen gepleegd in 8 jaar. Omtrent de door den heer van H., regent boekhouder by de diaconiegestichten der Nederduitsch hervormde gemeente, gepleeg de verduisteringen, vernemen wy van de meestbe voegde zyde nog de volgende bij zonderheden. Het bedrag, dat aan de kasgelden van het Hervormd Weeshuis en het rusthuis is ont trokken, bedraagt 51.000. De boekhouding betreffende deze gestich ten was volkomen in orde. De verduisterin gen zyn waarschijnlijk gepleegd geduren de een tijdvak van ongeveer acht jaren. De laatste twee jaren is evenwel het grootste deel van dit bedrag verduisterd. Hoe de boekhouder-regent hierbij gehandeld heeft, is nog niet bekend. Zijn boeken, die regelmatig door controle commissies nagezien zijn, waren steeds in orde. Het politie-onderzoek hieromtrent duurt dan ook voort. Dat in het reeds verstrekte bericht sprake is van een bedrag van ongeveer 70 mille, vindt hierin zyn oorzaak, dat van H., die te vens penningmeester was van de commissie voor de Wilhelminakerk, ten nadeele van deze kerk een bedrag van circa 20.000. heeft verduisterd. Ook deze malversatie loopt over een tijdvak van eenige jaren. Van H. blijft in verband met het onder zoek voorloopig in politiebewaring. Tragisch ongeval op Centraal Station. In den vroegen morgen is op het Centraal Station te Amsterdam, door een samenloop van omstandigheden, een ernstig ongeluk gebeurd, dat het leven heeft geëischt van den ongeveer 50-jarigen machinist B. der Nederlandsche Spoorwegen. De man was te ongeveer 6 uur ter hoogte van het eerste perron aan den arbeid op een locomotief, waarvan hy den vuurhaard oppookte. Hy gebruikte daarbij een yzeren staaf, een z.g. vuurhaak, welk voorwerp, toen hij het op wl Ü.i ^r°eiS Promoveer- z«n Plaats wilde leggen, in aanraking kwam met de eiectrische bovengeleiding. Het ge volg was, dat hy de hoogspanningsstroom door het lichaam kreeg en daardoor geëlec trocuteerd werd. Hy sloeg tegen den tender en is vermoedelijk onmiddellijk dood ge weest. De geneeskundige dienst, die dadelijk ge waarschuwd was, heeft nog geruimen tijd getracht de levensgeesten op te wekken, doch deze pogingen hebben niet meer mo gen baten. Het lijk is ter onderzoek naar het Binnengasthuis vervoerd. de jaren geleden aan de Rotterdamsche Handelshoogeschool tot doctor in de han delswetenschappen. In het jaar 1930 vatte Plan °P om als pionier naar Abes sinië te gaan en daar land te ontginnen. Hij vertrok den eersten November 1930 van Amsterdam naar Abessinië. Aldaar trad hij in onderhandeling met den negus en huur de een uitgestrekt gebied. De jongste van de broers is op 18 Mei 1934 naar Abessinië vertrokken om zich bij zijn broer te voegen,

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1