H Olecktiiaken Jeuilletm De verdeeling van de Indische millioenen. ET HELSCH COMPLOT Kantongerecht te Alkmaar. In economisch opzicht gaat hetbeter. Men wil er o.a. drie departementen voor bouwen. zich niet als in andere landen tot een deva luatie behoeft te laten „dwingen", ware on getwijfeld op zijn plaats geweest. Toch is op de obligatiemarkt een krachtig herstel inge treden, waarin ditmaal, dank zij de verwer ping van het Vaste Lasten-ontwerp, ook de pandbrieven der Nederlandsche hypotheek banken hebben gedeeld. Door de verwer ping van dit ontwerp is een factor van groote onzekerheid van de hypotheekmarkt x-erdwenen; de schok, die de indiening er van aan het vertrouwen in de rechtzekerheid van contracten heeft toegebracht, zal intus- schen stellig niet zoo spoedig vergeten zijn, en de invloed hiervan zal zich dan ook voorloopig nog wel doen gevoelen. Men mag echter aannemen, dat, indien verdere stoornissen uitblijven, het evenwicht ge leidelijk zal worden hersteld. De weg van „natuurlijke aanpassing" moge dan een langere zijn dan die van regeeringsingrijpen, de op de hypotheekmarkt opgedane erva ring heeft wel weer geleerd, welke gevaren er verbonden zijn aan maatregelen van hoo- gerhand, hoe goed bedoeld ze ook mogen zijn. Op de staatsfondsenmarkt schijnen in den jongsten tijd ruilorders te worden uitge voerd van Nederlandsche in Ned.-Indische staatsfondsen. De koersmarge tusschen de beide 4 pCt. leeningen, die naar wij in ons vorig overzicht opmerkten tijdelijk tot vijf pCt. was opgeloopen, is hierdoor tot minder dan 3 pCt. ingekrompen. Een krachtig her stel trad ook in voor verschillende gemeen- teleeningen, van welke de Amsterdamsche en Rotterdamsche soorten in sterke mate van de voorafgegane koersdaling hadden ge leden. De publicatie van het wetsontwerp inza ke de reorganisatie van de Nederlandsche spoorwegen veroorzaakte een koerssprong van 8 tot 10 pCt. voor obligatiën Holland- sche en Staatsspoor. Daaruit blijkt wel, dat de voorstellen, betrekking hebbende op de uitstaande obgilatie-leeningen, aanmerkelijk meevielen. Men had dan ook wel gerekend op een aanbod tot inwisseling van de spoor- wegobligatiën (die slechts een indirecte staatsgarantie genieten) in staatsleeningen met een lageren rentevoet, maar niet op een schadeloosstelling voor de rentederving in den vorm van een verhooging der hoofd som, zooals de regeering deze heeft bere kend en die wisselt tusschen de 10 per obligatie van 1000 (voor enkele binnen kort aflosbare leeningen met lagen rente voet) en 140 voor sommige 4pCt. en een 5 pCt. leening. Op de aandeelenmarkt hebben de koer sen, al naar gelang van de stemming op de valutamarkt, nog al geschommeld. Op een aanvankelijke scherpe koersdaling volgde een herstel, en hoewel dit zich niet overal kon handhaven, bleef de grondstemming voor de toonaangevende soorten toch alles zins gunstig. Dit was vooral te danken aan de publicatie van de jaarverslagen van de Koninklijke Petroleum en de Handelsver. „Amsterdam". Vooral het eerstgenoemde verslag heeft de daaromtrent gekoesterde verwachtingen ten volle bevredigd, door de stijging der winst van 38 tot 54 millioen. Deze is verkregen, doordat tegenover de verdere toeneming der petroleumproductie weer een belangrijke uitbreiding van de vraag, gepaard gaande met een prijsstijging, heeft gestaan. Het verslag concludeert uit de verbetering in de petroleumindustrie, dat de wereld bezig is zich eenigszins te herstel len van de crisis der laatste vijf jaren, maar blijkbaar bevreesd, dat men uit deze ont wikkeling al te gunstige conclusies zou kun nen trekken, zet het hierop een „domper" door te verklaren, „dat slechts een getem perd optimisme en een niet geheel ongefun deerde hoop ons bij onzen terugblik op 1935 mogen leiden". De winst van de Handelsver. „Amster dam" is gestegen van 1.60 tot 3.35 mil lioen, wat op zichzelf zeker bevredigend is. Het stelt echter eenigszins teleur, dat dit betere resultaat voornamelijk daardoor is verkregen, dat ditmaal afschrijvingen op „diverse cultuurondernemingen", die het vorige jaar redHs beperkt waren gebleven tot het geringe bedrag van circa 15.000, geheel achterwege blijven. Dit kan echter zonder bezwaar geschieden, dank zij de in vroegere jaren gevoerde ruime afschrijvings- politiek. In de jaren 1925/1929 werd alleen reeds ruim 90 millioen op de vaste eigen dommen afgeschreven, waardoor de suiker ondernemingen voor nagenoeg nihil (n.1. 15) op de balans staan. Terwijl de diverse cultuurondernemingen dit jaar een winst hebben opgeleverd van 4.17 (v.j. 1.56) millioen, liet de exploitatie der suikeronder nemingen een verlies van 1.48 millioen, in hoofdzaak voorstellende de kosten van de gesloten fabrieken en der voor afgevloeid personeel getroffen voorzieningen. In 1935 was n.1. geen der suikerfabrieken in bedrijf; voor oogst 1936, die getaxeerd wordt op 68.000 ton, zullen drie fabrieken werken, terwijl voor oogst 1937 weer gerekend wordt op een productie vari 174.000 ton. De H.V.A. beklaagt zich in haar verslag weer over de wijze, waarop zij bij de pro ductieregeling is behandeld, waardoor zij voor oogst 1937 circa 14.000 ton minder toe gewezen heeft gekregen dan waarop zij recht meende te hebben. Van de tegen ver lies op suikervoorraad gevormde reserve ad 2.20 millioen behoeft slechts 899.000 te worden gebruikt. De rest ad 1.30 mil lioen wordt ten gunste van de winst- en verliesrekening gebracht, die echter belast wordt met een reserve ten gunste van 1936 ad 1.50 millioen, welke reserve tevens een voorziening vormt tegen mogelijke ver dere verliezen op den suikervoorraad, die voor 4.50 per quintal superieur en 4.15 voor hoofdsuiker (d.i. wat hooger dan de tegenwoordige prijzen) te boek staat. Voor tabaksaandeelen bestond weer een gunstige stemming, zoowel wegens de aankondiging van het dividend der Senembah Mij. van 6 pCt. als in verband met de bevredigende re sultaten, die alle maatschappijen tot dus verre in dit jaar hebben bereikt. Voor de aan het eind van deze week gehouden Su- matra-tabaksinschrijving waren de taxatie prijzen in vele gevallen nog hooger dan de opbrengstcijfers van het vorige jaar. Rubber- aandeelen zijn weinig in koers veranderd en de belangstelling voor scheepvaartaandeelen is verminderd. Van industrieele waarden zijn zoowel Philips' als Unilever per saldo wat lager. De uitvoercijfers voor radio-arti kelen en gloeilampen voor Mei waren weer niet bijster gunstig. Aan radio-artikelen werd wel iets meer geëxporteerd dan de vo rige maand 1.684.000 tegen 1.678.000), maar ten opzichte van het vorige jaar is de achterstand voor de eerste vijf maanden aangegroeid met 1.2 millioen tot 6 )5 millioen. Van Amerikaansche fondsen waren staal- aandeelen gevraagd op de berichten om trent den aanhoudend grooten omvang der bedrijvigheid. Ook op de aandeglen van Amerikaansche spoorwegmaatschappijen werkt de stijging der bedrijfsontvangsten verder door. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: 4% pCt. Frankrijk 68 5/8, 65 5/8; 4 pCt. Spoorweg Elzas Lotharingen 56 3/4, 59)5, 55; 4 pCt. Nederland 95 3/4, 97 1/4, 96 4 pCt. Ned.-Indië 93 3/16, 94 1/4, 93 3/4; 4 pCt. Amsterdam 87 1/8, 88)5, 881/8; 4)5 pCt. Rotterdam 86 3/4, 88 5/8; 4 pCt. 's-Gravenhage 95 1/4, 95 7/8; 4)5 pCt. Hyp. Bank van Nederland 84 3/8, 87 3/4; 4%. pCt. Rotterd. Hyp. Bank 74 3/8, 76)5; 4 pCt. Holl. Spoor '31 76)5, 89; 4)5 pCt. Staatsspoor '23 82, 78, 92; Kon. Petroleum 274% 270)5, 275)5, 274 7/8 Handelsver. „Amsterdam" 247)5 ,244, 251, 247)5; eDli Batavia Mij. 166, 164 3/4, 170)5; Deli Mij. 214 3/4, 226, 224)5; Senembah 205, 219, 218; Amsterdam-Rubber 10, 118, 120, 118 3/4; Philips' 190, 180, 184; Unilever 116, 113%; Bethlehem Steel 30 3/8, 31)5, 31 1/8; U.S. Steel 36 3/16, 37 3/4; New York Central 20 3/4, 22 1/8, 21 15/16; Southern Pacific 19 3/8, 20 3/16. Zitting van 12 Juni. Rechts geen voorrang verleend. De monteur Th. J. v. V., uit Alkmaar, was op 21 April op het kruispunt Voor straatPrins Hendi ikstraat te Egmond aan Zee met zijn auto in botsing gekomen met een andere auto welke uit de Prins Hendrikstraat kwam. V. had aan den wa gen, bestuurd door G. Dekker, voorrang moeten verleenen daar deze van rechts kwam. Aangezien hij dit verzuimde had een botsing plaats. Verdachte vertelde dat hij eerder aan het kruispunt was dan de wagen bestuurd door G. Dekkerq. Bovendien reed volgens hem en volgens den get. L. Basterkamp, welke laatste naast hem in den wagen had gezeten, de van rechts komende wagen zeer snel. De get. Dekker, bestuurder van den aan gereden wagen, verklaarde'dat hy door het ongeval een bedrijfsschade van 41.50 totaal had geleden. De ambtenaar van het O. M. was van oordeel, dat verdachte op het kruispunt, ook al is dan het zicht slecht, op had moe ten letten. Spr. eischte 20 boete of 20 da gen hechtenis. Uitspraak schriftelijk over één week, terwijl ten aanzien van de civiele vorde ring werd besloten de kwestie eerst nader te ohderzoeken. Woonwagenmisere in Bergen. De grondwerker C. H. te Bergen had reeds gedurende 7 jaar met zijn woon wagen standplaats ingenomen op een van den openbaren weg afgescheiden terrein aan den Turfweg. Aangezien evenwel een politieverordening afgekondigd is, waarbij aan woonwagens een vaste standplaats wordt aangewezen, had H., waarvoor mr. Prins als gemachtigde en verdediger op trad, aanzegging gekregen zijn traditio- neele standplaats te verlaten. Toen dit niet tijdig geschied was, had H. een proces verbaal gekregen. De verdediger zeide dat H. feitelijk niet in het woonwagenkamp thuis hoorde. Bovendien was door verdachte al het mogelijke gedaan om ontheffing van de verordening te krijgen. Spr. achtte natuur lijk het ten laste gelegde bewezen doch verzocht den verdachte geen straf op te leggen. Conform den eisch werd verdachte wel schuldig verklaard, doch geen straf opge legd. Een ander slachtoffer van de nieuwe woonwagenverordening was B. H., even eens gedomicilieerd te Bergen, die een standplaats had ingenomen op het erf van zijn vader. Verdachte H. verklaarde dat hij oorspronkelijk in Egmond stand plaats had genomen doch terwille van zijn vader op diens erf was gaan staan. Aangezien de ambtenaar ook hier ver zachtende omstandigheden aanwezig acht te luide de eisch 0.50 of 1 dag. Vonnis schriftelijk over 1 week. Onvoldoende uitgeweken. De kweeker J. M., uit Limmen, had op 21 April te Zijpe met zijn auto voor een tegenligger onvoldoende uitgeweken waardoor een aanrijding was gevolgd. De verdachte kwam uit de richting den Hel der en had teveel naar links gereden toen hij een zijweg passeerde. Hierdoor had de uit tegenovergestelde richting naderende auto, bestuurd door den chauffeur B. Pion- je uit den Helder, zich genoodzaakt gezien sterk naar rechts uit te wijken, hetgeen evenwel de aanrijding niet geheel had kun nen voorkomen. Getuige B. Plonjé verklaarde dat de aangerichte schade aan zijn wagen 12.60 bedroeg. De ambtenaar, die vond dat verdachte zeer slordig had gereden, hetgeen ook door een onpartijdig getuige, J. Bakker uit Zijpe, werd bevestigd, eischte 'n geldboete van 30 subs. 20 dagen hechtenis met toewijzing der civiele vordering. Uitspraak 15 boete of 10 dagen hech tenis met toewijzing der civiele vordering. Overtreding der Zondagswet. De tuinder J. de W. uit Koedijk was er op Zondag 29 Maart door een veldwachter uit Oudkarspel op betrapt dat door hem arbeid op zijn akker werd verricht zonder dat door hem een vergunning hiervoor kon worden overgelegd. Verdachte de W. vertelde dat hij een vergunning had van den burgemeester van Koedijk, doch dat zijn akker in de ge meente Oudkarspel lag. Hij had toen een poging gedaan om een vergunning van den burgemeester van Oudkarspel te krijgen. Deze laatste had hem evenwel weer naar den burgemeester van Koedijk terug ver wezen. Eisch wel schuldig verklaring zonder oplegging van straf. Uitspraak conform. Gesmolten vet voorradig? De slager H. J. G. uit Heerhugowaard had op een goeden dag bezoek gekregen van een tweetal rijksveldwachters die van een vermeende hoeveelheid gesmolten vet een monster in beslag namen. Het onder zoek zou hebben uitgemaakt dat het hier inderdaad om gesmolten vet ging, waar voor slager G. geen vergunning had. Verdachte, die als getuige zijn knecht, den slager K. Butter, eveneens uit Heerhugo waard, had meegebracht, ontkende ten stelligste dat het vet gesmolten zou zijn geweest. De getuige bevestigde deze bewe ring met klem. Eisch 20 boete of 15 dagen hechtenis. Vonnis schriftelijk over 1 week. Hand niet uitgestoken. A. S. te Alkmaar had bij het kruispunt Nieuwlandersingel Kennemerstraatweg verzuimd de linkerhand uit te steken, toen hij zich per fiets naar links wilde begeven. Verdachte vertelde dat hij, voordat hij van richting veranderde, terdege had uit gekeken of er uit eenige richting verkeer Toen het bekend was geworden, dat de Nederlandsche regeering 25 millioen ten be hoeve van welvaartswerken aan Indië zou geven, heeft een ironisch aangelegd mensch, maar tevens een doorgefourneerde kenner van dit land, in een van de bladen een stukje geschreven over de te verwachten run op de 25 millioen. In geen jaren kon geld beschikbaar gesteld worden voor be hoorlijke inrichting van lokalen, voor beter meubilair, voor nieuwe kantoorgebouwen en nu zag schrijver, die wist, dat de ver dienstelijkheid van een ambtenaar tot be trekkelijk zeer korten tijd geleden voor een niet onbelangrijk deel werd afgemeten naar het geld, dat hij voor zijn ressort noo- dig had, een lawine van voorstellen los komen. Het zou, lukte het 'n deel ervan te be machtigen, den betrokken bestuursambte naar in zijn promotie mogelijk goed gaan. Hij had immers een „welwaartswerk" uit gevoerd, al was de behoeftige menigte hier volkomen koud van gebleven. Dit ironisch bedoelde verhaal, te duidelijk om kwetsend te zijn, kreeg ineens een ach tergrond van waarheid, zoodra bekend werd, dat onder de ernstig te nemen voor stellen voor het besteden van de 25 millioen er ook een is tot het bouwen van nieuwe gebouwen voor liefst 3 departementen te Batavia. Verreweg de meeste menschen hebben verstomd gestaan, toen zij het bericht lazen. De werkloosheid is groot, niet het minst onder de bouwarbeiders, aannemers enz., zoodat het doen uitvoeren van enkele groote werken een vermindering van werkloosheid tengevolge zal hebben, maar het geld is niet beschikbaar gesteld tot bestrijding van de werkloosheid, doch tot het uitvoeren van welvaartswerken, waarmede in het moeder land wel bedoeld zal zijn: werken van blij vende welvaart. En die wachten er werke lijk genoeg op uitvoering. De pestbestrij- ding moest in intensiviteit worden gemin derd, aangezien er geen geld meer was voor het bouwen van nieuwe woningen. Het Ban- tamsche wacht al jaren op een groot plan van irrigatie, dat duizenden bouws on vruchtbaar land tot rente opbrengende op pervlakten zal maken. Aanvragen voor sub sidie bij den bouw van ziekenhuizen moes ten worden afgewezen, omdat de begrooting niet sloot. Wie de moeite neemt de hande lingen van de jongste zitting van den Volks raad door te lezen, vindt daar een geheele serie vragen om steun of verbetering van bestaande inrichtingen, waarop de regee ring vrijwel zonder uitzondering heeft ge antwoord, dat het plan haar sympathiek leek, maar dat het noodige geld niet ter be schikking kon worden gesteld. Nu komt plotseling geld uit de lucht vallen en het eerst wat wij krijgen te hooren, is van den bouw van 3 nieuwe departementen, waar van vroeger geen sprake was geweest. Het zün de departementen van Economische Zaken, Justitie en Binnenlandsch Bestuur. Het meest opvallende is, dat het departe ment van Financiën, dat al jaren geleden verbouw of desnoods geheel vernieuwd had moeten worden, geen ander huis schijnt te krijgen. Financiën staat aan het Waterloo- plein en is gevestigd in het oude Paleis van Daendels. Het inwendige is eigenlijk voor alles geschikt behalve voor een departe ment. Het aantal vertrekken is betrekkelijk gering. Ze zijn onmeetbaar groot, waarom naderde. Hy dacht, dat toen het handuit steken niet meer noodig was. Eisch 3 boete of 3 dagen hechtenla Uitspraak 1 boete of 1 dag hechtenis Fiets tegen trottoirband gezet De bankwerker C. V. uit Alkmaar had om met een paar vrienden de verschillen de voetbalresultaten te kunnen bespreken" zijn fiets tegen den trottoirband gezet' Hoewel V. beweerde, dat dit hoogstens 5 minuten geweest zou zijn had een agent geconstateerd dat de fiets er een kwartier had gestaan. Eisch 0.50 boete of 1 dag hechtenis. Uitspraak conform den eisch. enkele door gangen en houten wanden ver hokt zyn tot afzonderlijke kamers, want in dien mijnheer de referendaris te dicht in de buurt zou zitten van een hoofdcommies, ging Indië stante pede naar den afgrond. In de breede gangen schijnt geen licht, zoo- dat op een donkeren morgen de menschen elkander tegen het lyf loopen. De vloeren toonen soms aardig uitstekende bobbels; de kwasten van hout, waaromheen het hout zelf afgesleten is. Tot voor enkele jaren be stond in het geheele departement geen W.C. De naby gelegen sociëteit Concordia bracht uitkomst aan velen, maar toen het bestuur het welletjes ging vinden en het toonen van de lidmaatschapskaart als voor waarde stelde voor het brengen van een bezoek, waren ambtenaren wel gedwongen lid te worden, hoewel zy er niet aan dach ten buiten de bureau-uren naar deze soos te gaan. Indien hier veel aan athletiek werd ge daan, zou in de bovengang van Financiën een pracht van een 100 meter baan voor in- doortraining te vinden zyn, waar met 4 man tegelijk kan worden gestart. Het gebouw is hoogst onpractisch van vorm en de kamers cngeveer dubbel zoo hoog als van een nor maal vertrek. Toch komt Financiën niet op het lijstje voor. De wel genoemde departementen zyn zeker geen van alle schitterend gehuisvest, maar het lekt nergens, het licht is bijna overal voldoende en al zijn de kamers wel eens niet imponeerend en lukt het niet steeds afdeelingen zoo by elkander te plaat sen, dat met heen en weer loopen weinig tijd verloren wordt, onhoudbaar is de toe stand nergens. Dat in het zich nog steeds uitbreidende departement van Economische Zaken nogal eens verhuisd moet worden, omdat een onverwachte groei van een af- deeling meer ruimte vraagt of een andere groepeering noodig maakt, is waar, maar wie zet een nieuw gebouw waarvan de in richting aangepast kan worden aan alle sprongen, welke de economie tegenwoordig meent te moeten nemen? Het ligt in het voornemen de nieuwe ge bouwen niet op de oude plaatsen neer te zetten, maar op het Koningsplein, dat ge heel verkaveld en voor groote monumentale bouwwerken bestemd gaat worden. De vraag of dit uit hygiënisch standpunt te verantwoorden is daargelaten, moet de op merking gemaakt, dat deze „verfraaiing" van Batavia het bouwen duurder zal ma ken, omdat indrukwekkende bouwwerken veel meer geld kosten dan een nieuw huis, dat in een goede buurt wordt neergezet, en reeds aan architectonische eischen voldoet, indien het in zyn omgeving niet uit den toon valt. Maar het geld van Holland is er en hoe duurder een gebouw, hoe meer er aan te verwerken valt, en werkverschaffing staat immers gelijk met het brengen van wel vaart! Dat tan het zetten van nieuwe gebouwen gedacht is, vindt misschien zijn oorzaak in de moeilijkheid dadelijk met uitgewerkte welvaartsplannen te komen. Voorbereiding voor een uitgebreide irrigatie kan jaren vorderen, vooral indien de waarde van de eene tegen die van een andere moet worden afgewogen en het maken van bouwplannen duurt hiertegenover betrekkelijk kort, vooral nu de grond reeds geruimen tijd aangewezen en verkaveld is. Het denkbeeld om Batavia het leeuwen deel te gunnen van het geschenk van Colyn Vry naar het Engelsch door ANN1E S. SWAN. 5) „Als je klaar bent", zei ze „zullen we maar naar de andere kamer gaan. Het is hier erg koud". Alice, die een aangeboren hoffelijkheid bezat, sprong op, deed de schuifdeur open en bood miss Dempster haar arm, om haar bij het loopen behulpzaam te zijn. De oude vrouw schudde haar hoofd, hoewel haar strakke gelaatstrekken zich ietwat ont spanden bij die ongewone attentie. „Ik kan wel loopen", zei ze. „Ik ben het bewoon". Alice glimlachte, even, maar in de ande re kamer trok ze den grooten stoel dichter bij 't vuur, dat ze zelfs durfde op te porren, zoodat het helder opvlamde. „Wilt u geen kussen hebben, tante Ka- therine?" vroeg ze, terwijl ze tegelijkertijd tevergeefs rondkeek, of ze ergens een kon vinden. „Dergelijk soort dingen zul je hier niet zien, meisje, behalve de beddekussens, en daar ben ik nog niet aan toe. Waar heb je dien onzin geleerd?" „Mijn vader is langen tijd sukkelend ge weest, tantp Katherine, en ik ben gewend geweest hem te verzorgen". Bij het hooren van dien naam verhard den de gelaatstrekken van de oude vrouw zich weer, ze ging bruusk zitten en wees haar nicht den stoel aan den anderen kant van den haard aan. „Bevalt je kamer je?" vroeg ze. „Nee, tante Katherine. Ik hoop, dat u me een andere wilt geven", antwoordde het meisje. „Ik zit niet graag met de bedienden op één verdieping. Er moet toch nog wel een kamer op een lagere verdieping over zyn. Het kan me niet schelen, hoe klein ze is". „De kamers op mijn verdieping zyn erg groot en worden zelden geopend", zei de oude vrouw onvriendelijk. „Het verbaast me, dat je durft te klagen. Ik heb je toch duidelijk geschreven, dat ik van je ver wacht, dat je voor den kost werkt. Herin ner je je dat niet meer?" „Ja", antwoordde het meisje zacht. „Daarom heb ik een van de meisjes weg gedaan. Er zijn bepaalde plichten, die je dagelijks moet vervullen. Dalgleish en ik hebben dat samen besproken en zij zal je vertellen, wat je doen moet". Het gezicht van het meisje werd donker rood en ze kneep haar lippen vast opeen. geen bevelen aannemen van mrs. Dalgleish, tante Katherine", zei ze op zach- ten, helderen toon. Tegen alle verwachting in werd de oude vrouw niet direct boos over die woorden. „Dalgleish is hier meer dan twintig jaar geweest, Alice, en ze is 'n goede betrouw bare kiel. Het zou niet dom zijn met haar vriendschap te sluiten". Er was een oogenblik van stilte. Hoewel schijnbaar onverschillig nam de oude vrouw ingespannen de wisselende uitdrukkingen op het gezicht van het meisje waar en den opstandigen blik in haar oogen. En op de een of andere vreemde wijze deed het haar plezier te zien, dat het meisje temperament bezat; het deed haar denken aan de lang voorbije dagen van haar jeugd. „Ik kan wel zien, dat je daar niet veel zin in hebt. Wil je me alsjeblieft vertellen, wat je verwachtte, toen je hierheen kwam, of wat voor onzin je vader je verteld heeft?" „Mijn vader heeft me geen onzin verteld, tante Katherine. Hij verwachtte niet, dat ik hier gelukkig zou worden, maar hij wist niet, wat hij anders met me doen moest. En om hem te troosten, omdat hij zoo diep bedroefd werd, als hij er aan dacht, wat er van mij moest worden, als hij er niet meer was, heb ik hem beloofd hierheen te gaan, naar het oude tehuis van mijn moe* der. Ik zie nu in, dat het verkeerd was". „Het oude tehuis van je moeder! Kapi tein Harman heeft je zeker niet verteld, hoe hij de oorzaak geweest is, dat dat te huis verwoest werd en de menschen, die erin woonden, van kommer en verdriet ge storven zijn". „Mijn moeder is heel gelukkig met hem geweest!" riep het meisje opstandig uit. „Hij was een van de beste mannen, die ooit geleefd hebben". „Dan moet hij wel veranderd zijn, of hij was een geslepen vos, die wist hoe hij de SenT °nnoozele vrouwen moest in palmen. Je eigen moeder heeft precies het zelfde gezegd den eenigen keer, dat ik haar gezien heb, nadat ze met hem weggeloopen was. Luister, meisje. Ik heb hem nooit ver geten en evenmin heb ik hem vergeven, wat hij gedaan heeft. Hij heeft me myn zuster ontstolen, waar ik zielsveel van hield. Het heeft me oud gemaakt voor mijn tijd. En toch verbaas jij je erover, dat ik je niet met open armen ontvang en je op het voetstuk plaats, wat je schijnt te verwach ten. Toen ik je toestemming gaf om bij me te komen wonen, heb ik bij mijzelf gezegd: ik zal haar straffen voor de zonden van haar vader; ik zal haar een dienares maken in het huis, waar haar moeder eens als een koninginnetje geregeerd heeft". „Maar dan heeft u buiten mij gerekend, tante Katherine!" zei het meisje en stond op. „Ik ga nog dezen avond weg. Ik heb nog een paar shillingen en het adres van iemand, die me wel wil helpen. Ik heb het vandaag gekregen van iemand, dien ik nog nooit eerder ontmoet had en die vriende lijker was, dan u". De oude vrouw lachte zachtjes voor zich heen en vouwde haar handen boven de rit selende zijde van haar schort. „Ga zitten. Je hebt een trotsch karakter, maar mijn hart begint warmer voor je te kloppen. Als je oogen slechts bruin waren, zou ik kunnen denken, dat de jaren stil gestaan hadden. Ga weer zitten, meisje, en wees lief tegen een oude vrouw en vertel haar, wat je verlangt" Iets vertelde het meisje, dat ergens diep in die verschrompelde gestalte een hart verborgen was en by de oude vrouw neer knielend, keek ze naar haar op. „Ik verlang byna niets, tante Katherine, want ik ben altijd arm geweest. Maar liefde heeft me altijd geholpen die armoede licht te dragen en ik zou graag lief voor u zyn en trachten u te helpen, want het lijkt me niet, dat u veel vriendelijkheid in dit leven ontmoet hebt. Maar u mag nooit iet8 kwaads zeggen van myn lieven vader, want ik aanbid zijn gedachtenis en vóór mijn moeder stierf, heeft ze hem gezegend voor al het geluk, dat hy haar gegeven had. Als we de herinnering aan dit alles kunnen begraven, dan kunnen we elkaar misschien behulpzaam zijn en dan behoef ik niet mijn eigen brood te gaan verdienen, wat ik wel moet doen, als ik hier tot een bediende ge degradeerd word. U ziet in mij de dochter van mijn moeder. Ikzelf kan nooit vergeten, dat ik de dochter ben van een dapperen officier, die in de eerste rangen voor het heil van zijn vaderland gevochten heeft". De oude vrouw glimlachte in een soort milden spot en streek met haar eene hand over het aardige jonge hoofdje, in een, voor haar doen, ongewoon uiterlijk vertoon van vriendelijkheid. „Meisje, je bent een echte Iersche. Sta op en laten we weer naar ons uitgangspun teruggaan. Morgen mag je het heele hu18 doorzoeken en je een eigen kamer uit kiezen". Op dat oogenblik kwam Dalgleish, zon- der te kloppen, binnen met een blaadje, waarop twee koppen koffie stonden, haar ergernis en verbazing over het onge wone tooneeltje liet ze het bijna uit ha8 handen vallen. Maar ze beheerschte zich e zette het alleen maar ietwat ruw OP tafel neer en liep met haar neus in de lucht en een kwaadaardige uitdrukking °P haar gezicht de kamer uit. Wordt vervolgd-

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 10