DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Fransche stakingen. No. 138 138* Jaargong Overeenstemming bereikt in de metaalindustrie. De toestand iets verbeterd De stakingen in België. Nieuwe Russische grondwet De regeeringsstructuur blijft nagenoeg gelijk. De Japansch-Chineesche spanning. De Zuidelijke troepen in opmarsch. Caillaux voorstander van Devaluatie. De onrust in Palestina. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Ryk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VERTEN TIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, greete contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordans C tf postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Lit nnmmer bestaat uit vier bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 13 Juni 1936 Hoofdredacteur: T|. N. ADEMA. Het blijkt, dat gistermorgen in de buurt van Parijs 199.000 stakers het werk hervat hebben. Ook een groot aantal grondwerkers en timmerlieden is weer aan het werk gegaan. In de provincie was, ondanks het feit, dat bij een groot aantal nieuwe bedrijven staking uitbrak, eenige vermindering te constateeren. Te Ryssel hebben gisteren 25.000 arbeiders het werk hervat. Tevens kwam er aan de sta king in het mingebied van Douai thans volledig een einde. Er is verder overeenstemming bereikt bij de Algemeene Maatschappij van brand verzekering, waardoor een staking is voor komen. Voorts is het werk hervat by de warenhuizen met eenheidsprijzen. Te Valenciennes zijn 50.000 arbeiders weer aan het werk gegaan. Daarentegen is de stakingsbeweging thans overgeslagen op Sedan, waar 4000, Montbeliard waar 2000 stakers 'zyn en St. Nazaire en Nantes, waar de havenarbeiders het werk hebben neergelegd. De slagersjongens van Parijs zyn gisteren tot overeenstemming met hun bazen gekomen, die hun eischen heb ben ingewilligd, zoodat vandaag het werk zal worden hervat. Hervatting van het werk in de metaalindustrie. De. directies van de metaalfabrieken in de büurt van Parjjs hebben gistermiddag vergaderd. Zij hebben hun afgevaardigden in de besprekingen met den minister en de arbeiders volmacht gegeven de collectieve arbeidscontracten te teekenen. De over eenstemming is dus verzekerd en de alge meene verwachting is, dat in de metaal industrie vandaag het werk hervat zal worden. Nader wordt gemeld, dat het werk in de metaalfabrieken Maandag hetvat zal worden. De Kamer aanvaardt de 40-urige werkweek. De Kamer heeft gisteren met 385 tegen 175 stemmen het wetsontwerp inzake de instelling van een 40-urige werkweek in zijn geheel aangenomen. In de volgende kamerzitting, die Dinsdag zal worden gehouden, zullen de groote commissies worden ingesteld. De handelscommissih van den Senaat heeft zich in princine reeds accoord ver klaard met betaalde vacanties en collec tieve contracten. Wat de 40-urige werk week betreft, heeft de commissie haar be sluit aangehouden doordat men eerst Blum wenscht te hooren. Dit zal vandaag ge schieden. De rapporten zullen Maandag oij het presidium van den Senaat worden in gediend. De samenstelling van de commissies. In een vergadering van afgevaardigden van links in de kamer, is besloten het voor zitterschap van de commissie voor buiten- landsche zaken op te dragen aan een af gevaardigde van de socialistisch radicalen, dat van de financieele commissie aan een socialist en dat van de commissie voor landbouwaangelegenheden aan een com munist. Voor de eerste commissie zal ver moedelijk of Misiler öf Georges Bonnet aangewezen worden, voor de tweede Valiere en voor de derde Jean Renaud. Het bureau van de Republikeinsche fe deratie is definitief samengesteld. Luis Marin is tot voorzitter gekozen. De voorstellen bij den Senaat. De Senaat is gisteren wederom bijeen geweest. De regeering heeft bij het bureau van den Senaat de wetsontwerpen inge diend, die reeds door de Kamer zijn aan genomen. De voorstellen zijn doorgezonden naar de betreffende commissies van den Senaat. Blum verzocht den Senaat Dms- dag wederom bijeen te komen, ten einde de wetsvoorstellen in het debat te brengen. Blum heeft gisteren in den Senaat me Strekking tot de stakingen nog opge merkt, dat hij hoopte, dat zeer binnenkort bet werk overal weer hervat zou worden. Sedert gisteren, zoo zeide Blum, hebben de conflicten een ander aanzien gekregen en het leven in de straat was weer vry normaal geworden. De regeering was vastbesloten om de orde te handhaven »de Republikeinsche orde" interrumpeer de een afgevaardigde van rechts krachtig op te treden, tegen elementen, die trachten de conflicten uit te breiden ot te verergeren. De handhaving van de openbare orde. Het ministerie van binnenlandsche za ken publiceert een communiqué van den volgenden inhoud: In verband met het feit, dat elementen, die met de stakingsbeweging niets uit staande hebben, zich gemengd hebben in het huidige arbeidsconflict, heeft Donder dagavond onder voorzitterschap van Leon Blum en in tegenwoordigheid van den minister van binnenlandsche zaken een bespreking plaats gevonden. Alle maat regelen zyn genomen om incidenten op de openbare wegen te voorkomen. De regee ring rekent op de redelijkheid en koelbloe digheid van ieder enkeling ter vermijding van iedere handeling, die in staat is de ontwikkeling van de gunstig vorderende onderhandelingen te verstoren. De minister van binnenlandsche zaken, Salengro heeft gisteren nog eenige be sprekingen gevoerd met Blum en vervol gens met den prefect van politie Langeron. Men is besloten een verbod van samen scholingen uit te vasrdigen. Rustiger stemming te Parijs. De nervositeit, die Donderdag nog in de hoofdstad heerschte, is snel verdwenen, na dat de regeering zeer duidelijk verklaringen heeft afgelegd over haar vastbeslotenheid tot handhaving van de orde. De practische gevolgen hiervan waren gisteren reeds in het stadsbeeld merkbaar. Er hadden geen optochten van stakenden meer plaats en op de belangrijke punten stonden politie en republikeinsche garde opgesteld. Te Parijs neemt de stakingsbeweging af. In de metaalindustrie en de bouwvakken is overeenstemming bereikt. De slagerijen zijn heden weer geopend, daarentegen gaan vandaag de kappersbedienden in staking. Rouen zou vanmiddag zonder stroom zijn in verband met de staking der arbeiders van de electrische centrale. Te Lyon heb ben stakers een districtsraadhuis bezet, zij werden daaruit verdreven door een afdee- ling van de republikeinsche garde. Rondom Rijssel werken weer 150.000 arbeiders. In Rouen en omgeving neemt de stakings beweging sterk af. Gisteren is overeen stemming bereikt in de textielindustrie te Elboeuf, waarin 8000 man werkzaam zijn. In de bouwvakken, de haven en bij de tramwegen duurt de staking voort. In het departement Calvados is een ont spanning duidelijk merkbaar. In de streek van Ryssel hebben 150.000 stakers den ar beid hervat, in bakkers- en slagersbedrijf zijn werkgevers cn -nemers het eens gewor den. Uit Saint-Nazaire wordt gemeld, dat de 2500 arbeiders van de vliegtuigenfabriek Nieuport het fabrieksterrein hebben bezet. Overeenstemming in de diamant industrie. Na langdurige en uitvoerige besprekin gen werd in de paritaire commissie der diamantnijverheid een accoord bereikt op de volgende basis: De paritaire commissie verklaart zich accoord om minimumtarieven wettelijk verplichtend te maken voor de geheele diamantnijverheid op den volgenden grondslag: Acht frank slijploon voor klein achtkant, heel, brokkant en kapjes en vier frank voor klein achtkant zaag, ordinair goed. Tien frank slijploon voor klein achtkant heel brokkant en kapjes en vijf frank voor klein achtkant zaag, voor goede kwaliteit goederen. Briljant: het bestaande minimum-tarief voor ordinair goed en 20 procent meer voor goede goederen. Dit accoord werd door den C. B. D. als volgt geamendeerd, welk amendement eveneens met algemeene stemmen werd aangenomën. De datum der wettelijke tarievenrege- ling zal door den minister vastgesteld worden op advies der paritaire commissie. Een voorstel om onmiddellijk loonsver- hooging van 10 procent toe te staan werd op verzoek van de C. B. D. naar de vol gende vergadering verwezen, welke in den loop der volgende week zal worden gehouden. Voorts is aan den voorzitter der pari taire commissie opdracht gegeven stappen te doen voor de tot stand koming van een internationale regeling teneinde op inter nationalen grondslag een gezonde tarie- venregeling te kunnen verkrijgen. De toestand in het Luiksche. De stakingsbeweging in het Luiksche heeft vanochtend een uitbreiding onder gaan. De staking is nu algemeen in het bekken van Luik, Herstal en Seraing. Tot nu toe heeft het personeel van de kolen mijnen der hoogvlakte van Herve zich nog niet bij de beweging aangesloten. Gistermiddag om half vier werd verno men, dat ook de arbeiders van de „natio nale fabriek" van Herstal 't werk hadden neergelegd, en de fabrieken hadden bezet. Later bleek echter, dat het slechts een groep vrouwelijk personeel betrof, welke zich naar de binenplaats van de fabriek had begeven en er den verderen middag met zingen en dansen doorbracht. De sta king treft voornamelijk de fabrieken in het Waalsche deel van België. De eischen der arbeiders. De eischen der arbeiders behelzen vol gens een besluit van de socialistische syn dicale commissie o. m.: Een algemeene aanpassing der loonen met een vastgesteld minimum van 32 fran ken per dag: een 40-urige werkweek: de instelling van wettelijke bepalingen om de vrijheid van de uitoefening van de rech ten der arbeiders te waarborgen: behoud van loon gedurende vacantiedagen. De socialistische syndicale commissie heeft te verstaan gegeven, dat zij slechts een regeering zal steunen, welke deze eischen in haar programma opneemt. De heer van Zeeland is vanmiddag door den koning opnieuw belast met de vorming van een nieuwe regeering. De heer van Zeeland heeft de opdracht aanvaard. Maandag nieuwe uitbreiding? Gezaghebbende kringen voorzien een verder oplaaien van de stakingsbeweging tegen a.s. Maandag. De minister van binnenlandsche zaken, Du Bus de Warnaffe, heeft in overeen stemming met van Zeeland verklaard, dat hy zich tegen iedere bezetting der fabrie ken zal verzetten. De situatie in de dokwerkersstaking te Antwerpen is ongewijzigd. Te Luik is de stakingsbeweging uitge breid tot het kolenbekken. De gendarmerie heeft opdracht gekregen de door de mijn werkers bezette mijnen te ontruimen. Er wordt geen enkel incident gemeld. In het algemeen eischen de arbeiders een loonsverhooging van 20 procent, een 40-urige werkweek en pensioen op 50-ja- rigen leeftijd. De arbeiders in de metaal industrie staan voor een staking. Maandag staking in de Borinage; besluit der mijnwerkers. Het blad „Le Peuple" deelt mede, dat de distr iets-mijn werkerscentrale in de Borinage na een bestudeering van de kwestie van loonen en arbeidsvoorwaarden bqesloten heeft, de eischen van de Centra le Executieve commissie van den Mijnwer- kersbond te steunen door een algemeene staking, die Maandag a.s. zal beginnen. De tekst van de nieuwe Gronawet van Rusland is gister gepubliceerd. Het blijkt, dat deze Grondwet zich nog vrij nauw aansluit aan die, welke in 1918 door Lenin uitgewerkt en in 1923 aangenomen was. De Regeeringstructuur blijft in hoofdzaak gelijk. De centrale executieve verdwijnt echter, terwijl de tendentie duidelijk is een soepeler werken der instellin gen tot stand te brengen en de rech ten en bevoegdheden der burgers te waarborgen. Het democratische ele ment komt krachtiger tot uitdruk king. De communistische partij blijft haar belangrijke rol vervullen. De voornaamste bepalingen van de Grondwet zijn: 1. de Staatsorganisatie. De Sovjet-unie zal uit 11 onafhankelijke republieken bestaan inplaats van uit zeven. De repu blieken zijn Georgie, Azerbeidsjan, Ar menië, Kazakstan en Kirgizië. Er wordt een „Hooge Sovjetraad" in het leven ge roepen, die wetgevende bevoegdheden zal hebben en samengesteld zal zijn uit twee Kamers, welke voor een tijd van vier jaren worden gekozen: een Raad der Sovjet-unie en een Raad der Nationaliteiten. De hooge Sovjet-unie zal de hoogste macht uitoefenen en zijn bevoegdheden overdragen aan zijn presi dium in den tijd tuschen de zittingen. De Hooge Raad wijst leden van den Raad aan als volkscommissarissen; 2. de fundamenteele rechten van den burger, behalve o. m. het recht op arbeid, op rust, op invaliditeitspensioen en koste loos onderwijs. De vrouwen hebben de zelfde rechten als de mannen. Voorts is gewetensvrijheid in de wet opgenomen, d. w. z. het recht tot uitoefening van een godsdienst naar keuze, zoowel als de vrij heid tot het voeren van anti-religieuze propaganda. Algeheele scheiding tusschen Kerk en Staat en tusschen Kerk en School is vastgelegd; 3. eerbiediging van de persoonlijke vrij heid. De burgers zullen vrijheid van woord en drukpers genieten, vrijheid van openbare vergadering e. d. Arrestaties van burgers zullen slechts ten uitvoer kunnen worden gelegd bij bevelschrift of bij be sluit van den procureur. De onschendbaarheid van de woning en het briefgeheim wordt gewaarborgd; 4. gelijk, direct en geheim kiesrecht, wordt toegekend aan alle mannen en vrouwen boven de 18 jaar (actief en pas sief) met uitzondering van krankzinnigen en van door de rechtbank veroordeelden; 5. de wapens en vlaggen blijven als op dit oogenblik. Ook de hoofdstad blijft de zelfde; 6. een speciale bepaling is opgenomen ten aanzien van de rassenkwestie. Bepaald is, dat iedere directe of indirecte beper king van rechten of omgekeerd iedere invoering van directe of indirecte voordeelen voor staatsburgers op grond van hun ras of nationaliteit, evenals ook iedere propaganda voor exclusiviteit ten opzichte van ras of nationaliteit of van een ras en propaganda voor rassenhaat en -minachting bij de wet strafbaar zullen zyn. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat de Nankingtroepen de tot dusver ten Noor den van Tsjangsja ingenomen defensieve stellingen verlaten hebben en in zuidelijke richting over Hoenstjau tot Leiyang zyn opgerukt. De vliegtuigen der Nankingregeering hebben boven Koyang, dat op het oogen blik het hoofdkwartier der Kwangsitroepen is, strooibiljetten uitgeworpen. De zuidelijke troepen trekken zich terug om botsingen met de Nankingtroepen te vermijden. De opperbevelhebber der Kan- tonneesche strijdkrachten generaal Tsjen Tsji Tang, heeft aan den president der Chi- neesche republiek, Lin-Sen, een telegram gezonden, waarin hij mededeelt, dat hy on der den druk der bemiddelingspogingen van de centrale regeering zijn voorloopig naar het noorden gerichte expeditie in het belang van een eenheidsfront met de cen trale regeering heeft gestaakt. De Nanking-regeering diende echter ein delijk eens alles in het werk te stellen om zoo spoedg mogelijk tot een krachtige bui- tenlandsche politiek tegenover Japan te komen. Lin-Sen, alsmede uit een aantal berich ten uit Kanton, blijkt, dat als gevolg van de koersdaling van de valuta de geestdrift in Kanton voor de expeditie tegen het Nan- kingleger verflauwt. Joseph Caillaux, financieel autoriteit van de oudere generatie, president van de financieele commissie van den Franschen Senaat, heeft zich geschaard aan de zijde der devaluationnisten. Toen hy een jaar geleden in het kabinet- Bouisson wederom minister van financiën werd, echter slechts voor een paar dagen, besloot hij een middel te vinden tegen deflatie, met algeheele conversie van Staats- en particuliere schulden. In „La Republique" heeft hij een arti kel geschreven, waarin hij verklaart, dat de gestegen prijzen een onvermijdelijk ge volg zijn van de gebeurtenissen der laat ste weken en moeten leiden tot een systeem van autarkie, waaronder Frank rijk niet zal kunnen leven en om dat te voorkomen is het noodzakelijk de mone taire aanpassing te verhaasten door een overeenkomst, eerst met de landen van het goudblok en vervolgens met de landen met zwevende munteenheden, welke aan passing, gepaard gaande met handelsover eenkomsten op breeden grondslag, den vrede op monetair en economisch gebied tengevolge zal kunnen hebben. Devaluatie, zoo zeide hij verder, zal komen, feitelijk bestaat zij reeds. Caillaux zou de voorkeur hebben gege ven aan een deflatieproces, omdat dit ze kerder en meer afdoende is en de spaar ders niet benadeelt. Caillaux legde den nadruk op het feit, dat de export en het vreemdelingen verkeer een levensbelang vormen voor Frankrijk, waar het op peil houden van den export en het tourisme door het ver- leenen van subsidies een geweldige be lasting beteekent voor de natie waarvan de opbrengst in de zakken van de vreem delingen terecht zou komen en die aldus ten koste van Frankrijk zouden profi- teeren. Bom naar trein geworpen. Vele gewonden. Te Kaskilta aan de groote lijn van Haifa naar Lydda is vandaag een bomaanslag op een trein gepleegd. Vier joden werden ern stig, twaalf joden en een Arabier licht ge wond. De aanval der Arabieren. Een der beide Arabieren, die den Brit- schen politiechef Alan Sigrist hebben aan gevallen, is in het ziekenhuis overleden ten gevolge van de verwondingen, welke hem direct na zijn aanval werden toegebracht. HAGEL RICHT GROOTE SCHADE AAN. Zware hagelbuien hebben den oogst in het gebied van Almansa (Spanje) vernield ernstige schade aangericht. en POLITIEKE VECHTPARTIJEN IN SPANJE. In het Spaansche dorp Olmedo zijn ten gevolge van een politieke discussie twee socialisten gedood. De civiele gouverneur van Valladolid heeft medegedeeld, dat de aanvallers, die aangesloten zyn bij een fascistische partij, gearresteerd zijn. STRAFVERVOLGING TEGEN DAGBLAD INGESTELD. Naar de Grieksche ministerpresident heeft verklaard, heeft hy zich genoodzaakt ge zien, tegen een blad strafrechtelijk op te treden. Volgens het officieuze Grieksche pers agentschap heeft het blad gisteravond zon der eenigen grond het bericht gepubli ceerd, dat zich op de vloot onderofficieren aan demonstraties in strijd met de discipline schuldig hadden gemaakt. Hiervan ia volgens het bericht geen sprake. De vloot voert in voorbeeldige discipline haar manoeuvreprogramma uit. HEVIGE BRAND AAN BOORD VAN NOORSCH SCHIP. Aan boord van het Noorsche stoomschip Noal Djarl, liggende te Valencia, is een hevige brand uitgebroken. 20 Spanjaarden en drie Noren werden gewond. De brandweer is het vuur meester. ONGEREGELDHEDEN IN CONCENTRATIEKAMP. Volgens inlichtingen uit particuliere bron zou onlangs een oproerige beweging in het Poolsche concentratiekamp van Bereza Kartuska zyn onderdrukt. Een groep gevangenen zou voedsel geweigerd hebben als protest tegen de opgedragen werk zaamheden, welke een uitbreiding van het kamp betroffen. Bij het verzet, dat hier tegen rees, zouden de bewakers van de vuur wapenen hebben gebruik gemaakt en twee gevangenen hebben gedood, terwijl er ver scheidene gewonden zouden zyn. HET VADERSCHAP. De Prawda wijdt een hoofdartikel aan den vader. Het sovjethuwelijk is, aldus het blad, niet slechts een wettelijke vorm voor de bevrediging van de geslachtsdrift; ook zijn geestelijke zijde, zijn zedelijke schoon heid wordt er in geopenbaard. In het sov- jethuwelijk treedt een mensch, die streeft naar de ontwikkeling van de beste zijden van de persoonlijkheid. Zonder diepe en ernstige liefde, zonder het geluk van moe der- en vaderschap is de persoonlijkheid niet volledig, noch voor den afzonderlijken mensch, noch voor de maatschappij. Het communisme streeft naar een vol- waardigen mensch, vol levensvreugde. De consolidatie en ontwikkeling van het sov jetgezin is een van de de hoofdtaken van de sovjetdemocratie. Den naam van sovjet- vader en van sovjetburger onwaardig is degeen, die het huwelijk beschouwt als een legalen vorm voor de in de sovjet maatschappij geliquideerde prostitutie. In de sovjetmaatschappij is de maat schappelijke opvoeding sterk ontwikkeld Maar de gezinsopvoeding staat niet me chanisch tegenover de maatschappelijke opvoeding en de sovjetstaat bevrijdt moe der noch vader ook maar eenigszins van de zorg voor de kinderen. De vader is een maatschappelijk voeder, verplicht goede sovjetburgers voor te bereiden. Oo kde- geen, die de heele uitoefening van zijn vaderplicht ziet in het accuraat betalen van alimenten, kan zich geen waardig sovjetburger noemen. Het sovjetkind heeft recht op een werkelijken vader, opvoeder en vriend. De vader, die zijn kinderen lichtvaardig in den steek laat, is schuldig tegenover hen en den staat, die hem de kinderen heeft toevertrouwd. Een lichtzin nige houding tegenover huwelijk en gezin is voor een vader ook als een burger een slechte aanbeveling.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1