MSI UIT HET PARLEMENTAIRE LEVEN. Waar gaat dat heen in België? ^Binnenland Van Zeeland's poging mislukt op het laatste moment. Een spotvers op Thorbecke. Onbekende gevaren? Waarom Badoglio aftrad als onderkoning. De maarschalk niet bestand tegen het Ethiopische klimaat? Bezoek aan gehakt-in-blik-fabriek. Onverwachte inspectie door den minister van soc. zaken. 'n Lichtstraal bij KINKHOEST Hoest- Cr lep -Bronchitis A sthma juoett't 1 ALKMAARSCHE COURANT van ZATERDAG 13 JUNI 1936 In „De Gids" heeft prof. Colenbrander eenige jaren geleden een aantal brieven gepubliceerd, die betrekking hebben op de vermaarde reis (vermaard ook om het ge volg: het ontslag van den Commissaris des Konings) welke Thorbecke in 1852 naar Gelderland deed. De inhoud der brieven bracht my er toe, naar enkele mededeelingen daarin een na der onderzoek in te stellen, althans, de juistheid ervan aan andere publicaties te toetsen, het resultaat van dat onderzoek heb ik toen neergelegd in een artikel, dat in het „Haagsch Maandblad" is versche nen- Intusschen moge ik hier nu eens wijzen op een uitvoerig spotvers, dat de letterkun- dige-politicus mr. J. van Lennep (lid der Tweede Kamer voor Steenwyk van 1853 tot 1856) aan de reizen van Thorbecke in het jaar 1852 heeft gewyd. Van Lennep zelf heeft dat vers nooit gepubliceerd; het werd na zijn dood in zijn papieren gevon den; ja, dr. M. F. van Lennep heeft het la ter opgenomen in zijn biografie van den literator (II, blz. 55 e.v.) Hy doet dit met woorden van verontschuldiging, omdat hy het gedicht te scherp vindt, en hy geeft het als een bewys van de „bittere stem ming", die destijds in conservatieve kringen heerschte tegen den man, van wien velen vreesden dat hy Nederland tot eene repu bliek wilde maken, onder oppertoezicht der katholieke geestelijkheid. Het vers is dan ook weinig verheffend, zelfs laag by den grond, en doet van Len nep eigenlyk geen eer aan. De dichter schreef aan een vriend „dat de details his torisch juist zyn", maar er is reden om dit te betwijfelen, althans ten aanzien van en kele feiten. Het gedicht bestaat uit 25 strophen, elk van 5 regels, en ik kan het natuurlijk hier niet geheel opnemen. Zie hier de eerste drie: De Thor zei tegen zijn vrouwtjen: 'k Ben moe van 't blokken, mijn oudtjen! Ik vlieg reis uit mijn kouwtjen En trek het land wat rond, Het reizen is gezond. 'k Dien ook de trouw te loonen Van de Rooien, die elders wonen, Door mij aan hen te vertoonen; Opdat die brave liên Den grooten Thor eens zien. Veel geld zal ik niet verteeren, Ik ga by de vrienden logeeren, En zie my alom trakteeren, Elk biedt, gelijk het past, Het beste aan zulk een gast. Men zal moeten toegeven, erg geestig en voornaam is deze spot niet. Typisch, dat Thorbecke's medestanders hier „de Rooien" genoemd worden. De inhoud van het derde couplet houdt verband met het feit, dat Thorbecke op deze reizen inderdaad vaak bij Kamerleden logeerde. Er volgen dan eenige strophen over des Ministers reis naar Amsterdam, waar het volk „te lauw" was, zoodat hy er ontevre den vandaan trok: Toen reisde met veel statie En menig dekeratie De „lieveling van de Natie" Naar Utrechts grijze vest, Dat oude keezen-nest. Toen reed hy als een prinssie Al door de gansche provincie, Toen reed hy als een prinssie; En 't was alom: „Ruim baan, De Thor die komt daar aan!" „Personen, wien 't overkwam, vertelden mij" zegt van Lennep in een noot „dat zij, den Thor ontmoetende, zich ge dwongen zagen met hun rijtuig als voor den Koning, zijwaarts af te houden en te blijven staan tot hy hun voorby was". Men bracht hem pastijen en taarten; Men zag, langs wegen en vaarten, De keesjens kwispelstaarten En houden vroolyk feest: Te Duursteden allermeest. Ik ga weer eenige strophen voorbij; ook die op Amersfoort betrekking hebbend. Dan trekt Thorbecke naar Arnhem. Maar op het stadhuis in die gemeente was niemand: Want ziet! Dienzelfden morgen, ('t Was voor Thor om zich te worgen) Want ziet, dienzelfden morgen Was juist van d' andere kant De Koning aangeland. 't Liep al naar de expositie; Van den Thor nam niemand notitie, 't Liep al naar de expositie Om Willem III te zien En hulde hem te bien. Dus vertrok de minister, ontevreden, „met den staart al tusschen de beenen naar Zevenaar heenen", en de dichter eindigt zyn schoone lied met de vermaning aan den staatsman, om niet al te zeer op zijn vrien den te rekenen: Dus wil je aan den schijn niet vergapen, Al vleien je Rooien en Papen; Och, wil je aan den schijn niet [vergapen: Want komt de Baas maar aan, Ze laten je in 't hemmetje staan. Myn lezers hebben nu zelf al genoegzaam kunnen constateeren, dat het weinig voor name, weinig werkelyk-geestige poëzie is, die van Lennep hier ten beste geeft. Daar om juist is het vers zoo teekenend; het is meer hate'yk, dan dat het van geest getuigt Dat de reis van Thorbecke, juist omdat hij op vele plaatsen met zooveel geestdrift en onderscheiding werd ingeliaald, bij zyn tegenstanders veel kwaad bloed heeft gezet, is bekend. Rengers wijst er ook op. Maar het spotvers van Jacob van Lennep is daarvan een banale uiting. D. HANS. (Van onzen Brusselschen correspondent). Brussel, 11 Juni 1936. De Belgische politiek geeft, sedert de verkiezingen, een hopeloos schouw spel te zien, dat door het publiek met een angstig gevoel wordt gevolgd. Men heeft het gevoel alsof onbekende ge varen het land bedreigen en de heer Van Zeeland heeft, in een radio-rede, den dag waarop hij door den Koning werd belast met de vorming van een kabinet, ook in dezen toon gesproken. Vandaag was het beslissende oogenblik aangebroken voor de oplossing van de cri sis, waarnaar iedereen verlangt, en vooral de op orde gestelde bevolkingsgroepen, waar die de verwezenlijking verwachten zonder brutale schokken. De heer Van Zee land had eerst de leiders van de grondwet telijke partijen geraadpleegt over zijn pro gramma en had een zekere eensgezindheid bereikt. Vandaag ging het over de kwestie van de personen, die van zijn regeerings- ploeg deel zouden uitmaken. Hierop is hij gestrand en tot de verbazing van iedereen ia hij vanmiddag bij den Koning geweest om te melden dat hy zyn opdracht niet kon uitvoeren. Onmiddellijk heeft de ko ning opnieuw de vertegenwoordigers van de liberale, katholieke en socialistische par lementaire groepen bij zich ontboden. Er heeft nadien nog een beraadslaging plaats gehad tusschen de politieke leiders en van avond is men ongeveer zeker dat de heer Zeeland zal terugkomen, om andermaal een Poging te doen, en met een samenstelling Voor den dag te komen die ongeveer het kabinet benaderen zal, dat aan het bewind is gekomen bij de devaluatie en nu nog de loopende zaken afhandelt, zooals dat heet. In de kringen van de Wetstraat, waar de journalisten thans geen oogenblik uit het Winisterie van den premier verdwijnen, om de onderhandelingen te volgen, verklaart nwn dat Van Zeeland niet is geslaagd, om- hy niet heeft gewild dat de verschil lende personen die hij raadpleegde, alvo rens hem hun besluit mede te deelen, eerst don raad gingen inwinnen van de politieke groepeeringen waartoe zy behooren. Het gebeurt maar al te dikwijls dat het lot van net land blykt af te hangen van de pala- bers van een politiek kapelletje, dat eigen- hjk slechts een zeer beperkt orgaan is van de openbare meening. Hij heeft niet ge wild dat dit spelletje zich herhaalde, op een oogenblik dat de toestand een onmiddelijke aaneensluiting eischt van al degenen die op grondwettelijken grondslag het land ver der op ordelijke wegen willen leiden, zon der hun oogen te sluiten voor de werke lijkheid, die zekere radicale maatregelen eischt, en zulks met een dynamisme en een jeugdige geestdrift, die op de bevolking moet overslaan en een atmosfeer van ver trouwen moet scheppen in breeden kring. Naar de beslistheid waarmee de regeering zal optreden zal hij in haar zaak kunnen slagen, en deze taak bestaat hoofdzakelijk hierin de politiek wanordelijke elementen den weg te versperren en tevens de eco nomische herleving van het land zoo ver der te bevorderen, dat de toekomst weer vaster vormen aanneemt en een zekere sta biliteit wordt verkregen, die ten slotte voor het land gunstig moet zijn. Men ziet hier natuurlijk met angstige oogen naar wat er aan de overzijde van de grens gebeurd en in verband met de agi tatie die tot de staking aan de dokken te Antwerpen heeft geleid, terwijl ook door de diamantbewerkers een wilde staking, met communistischen inslag 'is begonnen, welke echter door het syndicaal bestuur ra dicaal werd verloochend, wat een betere politiek is dan deze van het transportsyn dicaat, is men volstrekt niet gerust. Wij schreven reeds dat van communistische zy'de gepoogd wordt de havenstaking van Antwerpen uitbreiding te doen nemen naar andere groote bedrijven. Tot dusver is men hierin niet geslaagd, doch onder den drang van de politieke omstandigheden is alles mogelijk. Wanneer de socialisten het geweer van schouder veranderen, kan de toestand een andere wending nemen. En wegens het succes van het Volksfront in Frankrijk, met de maatregelen van Blum's regeering, gaan hier ook stemmen op voor een dergelijke politiek. De uitge breide socialistische partijraad heeft van avond te Brussel vergaderd en men heeft er bitter betreurd dat Vandervelde geen re geering heeft kunnen tot stand brengen, die het stelsel van het Fransche volksfront ook in België had kunnen toepassen. Van socialistische zijde is ook een motie aange nomen waarin hervormingen als de 40-urige arbeidsweek worden geëischt, en het ver dere programma van het Volksfront van Blum wordt overgenomen. En dan rijst na tuurlijk de vraag waar het heen gaat met de Belgische politiek, wanneer men tevens vaststelt dat niet alleen de wijze waarop Van Zeeland zijn regeering wilde vormen 'n mislukking leidt, maar dat ook de wed- yver tusschen personen en de onmogelijk heid, waarin de partyleiders zich bevinden, om afstand te doen van het eng begre pen partybelang, het een premier onmo gelijk maakt opbouwend te werken, in een algemeen belang. Want dat ook blijkt op het laatste oogenblik wel een kink in den kabel te hebben gebracht. Van katholieken kant zyn er wel geen moeilijkheden, doen van liberale zijde is er een campagne om in de oppositie te treden. Het oogenblik is hiervoor wel slecht gekozen en men ziet hierin weer de onbekwaamheid, van zekere nieuw gekozenen, om zich op een hooger plan te plaatsen dan dat van zuiver elec- toralisme. Vooral Vandervelde scnynt aan socialistische zijde op het laatste oogenblik moeilijkheden te hebben verwekt door voor zich zelf wat anders te eischen dan net on dervoorzitterschap van den ministerraad zonder portefeuille en een portefeuille meer voor een socialist. Over het program ma zelf van den heer Van Zeeland schijnt er niet het minste meeningsverschil te be staan. Juist daarom is vanavond de mee ning algemeen verspreid dat niemand an ders dan Van Zeeland opnieuw op het po litiek terrein zal verschijnen. Wy wezen er reeds op dat Van Zeeland politieke en andere hervormingen op zak heeft, waarvan sommigen zeggen dat zy slechts een pleister zijn op een houten been, omdat de openbare meening reeds veel verder staat, terwijl anderen meénen dat zij opschudding moeten verwekken, en in elk geval van ingrijpenden aard zijn. Wy houden het met de laatsten. De vraag is slechts of de heer Van Zeeland, die geen politiek man is hij is extra-parlementair wel het voldoende politieke-inzicht be zit om zijn maatregelen doelmatig op te vatten en door te drijven, zonder in de val strikken van een of andere manoeuvree- rende politieke groep terecht te komen. Energie heeft hij echter voldoende om zich te doen gelden. Het programma van Van Zeeland, waar op een akkoord is verkregen, voorziet alge- meene punten, zooals de bestrijding van de crisis, door opslorping van de werkloosheid Financieele, door evenwicht van de begroo ting, met vermindering van de fiscale las ten, door afschaffing of vermindering van de zwaar op de loonen drukkende crisis staks b.v. Bovendien zou het fiscaal regiem worden vereenvoudigd. Er zou worden voortgegaan met conversie van de buitenlandsche schuld De statuten van de openbare credietinstel- lingen zouden worden herzien. Groote wer ken zullen worden uitgevoerd, die overi gens reeds werden voorzien, terwyl in landbouwopzicht een zekere valoriseering zal worden nagestreefd. In politiek opzicht heeft Van Zeeland het plan de wetgevende macht te hervormen en de uitvoerende macht te versterken, dit door vermindering van het aantal Kamerleden, inkrimping van den zittyd, afschaffing van het parlemen tair initiatiefrecht, wanneer daar nieuwe uitgaven mee gemoeid zyn, maar regee- ringsstabiliteit, definitieve regeling van de kwestie der parlementaire onvereenigbaar- heden. Er zou een groote economische raad wor den gevormd als corporatieve organisatie, met initiatiefrecht en wiens advies zou worden gevraagd over alle belangrijke eco nomische kwesties. De regeering zou toe zicht invoeren op de wapenfabricage en op monopoliumindustrieën zooals gas, electri- citeit, brandstof, meststof, alcohol, enz. De strafrechterlijke verantwoordelijkheid van de beheerders van N.V.'s zou worden in gevoerd. Op taalgebied zou naar een zeke re cultureele autonomie worden gestreefd. Aldus in groote lijnen het programma dat wel tot een herziening van de grondwet zou kunnen leiden. Men hoopt aldus den wind uit zekere fascistische zeilen te ne men en deze hoop is gegrond. Aan Rexisti- sche zyde hoopt men slechts dat de Kamer zal worden ontbonden om talrijker terug te komen dan thans. Dit zou de Rexistische politiek natuurlijk dienen en indien er waarlijk geen oplossing wordt bereikt door Van Zeeland, dan is het ontbindingsgevaar niet denkbeeldig. De Romeinsche Hbld.-correspondent schrijft: De benoeming van Graziani tot onder koning van Ethiopië alsmede het feit, dat Badoglio niet meer naar Oost-Afrika zal terugkeeren, zullen zeer waarschijnlijk aan leiding geven ot beschouwingen over de on dankbaarheid van Mussolini tegenover zijn beste helpers en het is te voorzien, dat men ook niet zal nalaten erop te wijzen, dat Badoglio daarom reeds zoo snel uit het hooge ambt is ontzet, omdat hy fascistische partij niet gunstig gezind zou zijn. Degenen, die zoo redeneeren hebben het in dit geval volkomen mis. Het is waar, dat in 1922 Badoglio beslist vijandig stond tegenover het fascisme en dat hij zyn woning verlof heeft gevraagd de zwarthemden, die Rome bezet hielden, uit de stad te verdrijven. De fascisten hebben hem dat langen tijd niet vergeven en zoo is de groote maarschalk dan ook in de eerste jaren van het nieuwe regiem een weinig op den achtergrond gehouden. Op den langen duur echter schijnen de gevoelens van Badoglio zich te hebben gewijztgd en zon der fascist te yn is hy thans toch zekei geen tegenstander meer van het nieuwe regiem. De ware oorzaak van zyn aftreden als onderkoning is veel eenvoudiger. Uit de allerbeste bron is my bekend, dat de maarschalk het klimaat van Abessinië niet kan verdragen, omdat hij niet bestand is tegen de ylel ucht van de Afrikaansche hoogvlakte. Hy heeft den oorlog geleid, terwyl hy eigenlyk voortdurend in levensge vaar verkeerde en zyn hart hem waar schuwde, dat hy in Afrika zijn gezond heid riskeerde. Mevrouw Badoglio is na de eerste berich ten over den toestand van haar man naar Afrika vertrokken en heeft hem daar steeds terzijde gestaan en verzorgd. Het is, naar mij verzekerd werd, ook mevrouw Badoglio geweest, die thans in een onderhoud met den Duce erop heeft aangedrongen, haar man niet meer naar Abessinië te laten ver trekken en tenslotte heeft ook zijn arts Badoglio gewaarschuwd, dat een langer verblijf in Addis Abeba schadelijk voor zijn gezondheid zou zijn. Badoglio heeft dus van het onderkoningschap afstand gedaan en kan zich thans met des te meer energie wijden aan zijn werk als chef van den Gene- ralen Staf. In ieder geval zal hij in de geschiedenis vermeld blijven niet alleen als de ver overaar van Abessinië, maar ook als de eer ste onderkoning. Hem werd tevens de eere- titel verleend van: „Hertog van Addis Abe ba". De vice-secretaris der fascistische par ty heeft heden aan den grijzen maarschalk de lidmaatschapskaart der partij ter hand gesteld. Wegens zijn daden in Abessinië heeft hij zich de eer waardig gemaakt om te worden opgenomen onder de zwarthemden, zoo luidde de motiveering. Wat de benoeming van Graziani tot onderkoning betreft, deze is verklaar baar. Men kon in dit geval Grazini, die immers tot een voor Italië gunstigen uitslag van den oorlog zooveel heeft bijgedragen, onmogelijk passeeren. Bo vendien heeft hij 20 jaar ervaring in de koloniën en is daarom reeds de aan gewezen man. De roep van onverbidde lijkheid en wreedheid, dien hij geniet, zal er misschien toe bijdragen de rust in Abessinië sneller te doen weerkee- ren. Het is echter waarschijnlijk, dat wanneer de toestanden in de koloniën normaal zullen zijn geworden, deze on derkoning zal worden vervangen door een meer plooibaar man. Graziani had reeds in zyn redevoering tot de hoofden van Addis Abeba op zijn benoe ming gezinspeeld.In die rede heeft hy reeds moeten protesteeren tegen het gerucht, dat hem beschrijft als een wreed en bloed dorstig man en hij verzekerde aan de hoof den, dat hij nooit anders heeft gedaan en nooit anders doen zal dan de wetten van Italië naleven en ten uitvoer leggen en dat hy daarbij zoo mogelijk edelmoedig is, doch waar noodig niet aarzelt met kracht op te treden. Hij liet niet na al diegenen, die het volk van Abessinië zouden trachten op te zetten tegen de Italiaansche heerschappij, te bedreigen met de meest verschrikkelijke straffen, doch in zijn rede is toch ook een toon van welwillendheid te hooren, die erop wijst, dat Graziani bereid is diegenen, die zich werkelijk ten volle onderwerpen aan het gezag van Italië, op tegemoetkomende wijze te behandelen. Een bijzondere medewerker is gisteren in de gelegenheid gesteld tegenwoordig te zyn by een bezoek, dat de minister van sociale zaken, mr. Slingenberg, in IJmui- den heeft gebracht aan de fabriek voor de vervaardiging van het gehakt in blik voor de distributie aan werkloozen. De minister was hierbij o.m. vergezeld van prof. dr. H. C. L. E. Berger, directeur van den vee- artsenijkundigen dienst, en de heeren G. W. F. van Hoeven, referendaris bij de af- deeling werkverschaffing en steunverlee- ning en Meijer de Vries, hoofd-inspecteur voor de werkverschaffing, terwijl mede aanwezig waren vertegenwoordigers van het Nederlandsch Verbond van Vakver- eenigingen, het roomsch-katholiek Werk liedenverbond en het christelijk vakver bond. Ook was tegenwoordig de burge meester van Velsen, de heer Quint. De minister deelde in zijn inleiding mede, dat dit bezoek zonder voorafgaande aankondiging plaats had, teneinde een uisten indruk te kunnen krijgen van de werkzaamheden. Waar het hier de fabri cage betreft van een consumptie-artikel voor werkloozen en waarin den laatsten tijd hierover verschillende berichten in de pers zijn gelanceerd, zijn mede de be sturen van de vakcentrales uitgenoodigd, opdat deze zich een persoonlijk oordeel zouden kunnen vormen over alles, wat met de bereiding van dit artikel in verband staat. Vervolgens zette prof. Berger uiteen, dat het een primaire eisch is, dat alleen in consumptie wordt gebracht datgene, dat als voedingsmiddel geschikt is en dat vol doet aan de daarvoor gestelde eischen. Evenals zulks voor alle ander vleesch ge schied, worden ook hier de noodige keu ringen toegepast en spr. kan de verzeke ring geven, dat by deze fabricage alleen runderen worden verwerkt, welke abso luut geschikt zijn voor de consumptie. Eerst is er een keuring in Beverwijk, waar de koeien geslacht worden, daarna is er nog een van den gemeentelijken keurings dienst en ten slotte is er in het bedrijf een controleur van de veehouderijcentrale, van welke centrale ook het spek afkomstig is. Ook het vleesch, dat in een vriesinrichting is geweest, is aan een nauwgezette keuring onderworpen. Verder wordt er voortdurend toezicht gehouden op de hygiëne in het be drijf overeenkomstig artikel 19 van de vleeschkeuringswet en het daarop ge baseerde koninklijke besluit. Hierbij wordt gelet op de ruimte, de ventilatie, de licht voorziening, Je vloeren, de wanden, de hoogte en de afwatering. Bij een onder zoek, dat spr. persoonlijk heeft ingesteld, leder, wiens kinderen aan Kinkhoest lijden, moet gebruik maken van Akker's Abdijsiroop, op bijzondere wijze bereid met die bestanddeelen. die rechtstreeks op een Kinkhoest- aanval inwerken. Abdijsiroop werkt grondig, want ze bevri|dt de adem halingsorganen van slijm en andere ziekte-verwekkende stoffen. Akker's Abdijsiroop verruimt de ademhaling, neemt benauwdheden weg, heelt de aangedane en ontstoken plekken. Geef dus in vol vertrouwen aan Uw kleine en groote kinderen bijt VérhooqHéwérWnq 75 cent] i Verl aaode prijzen heeft hij kunnen constateeren, dat het be drijf aan alle eischen voldoet en dat het bijv. onmogelijk is, dat zich vuil in de fa briek ophoopt. Voorts houdt de Vleesch- keuringsdienst toezicht op het gebruikte materiaal en op de sterilisatie door middel van steekproeven tot 1 procent van het afgewerkte product. Tot dusver is by deze controle alles steriel bevonden. Op verzoek van den minister gaf hierna de controleur Mes een uiteenzetting van zijn werkzaamheden .Spr. is van den aan vang af tot de beëindiging van het werk in de fabriek aanwezig, keurt van tevoren het te verwerken vleesch, ziet toe, dat de juiste verhouding van de bestanddeelen volgens het recept wordt in acht genomen, voorts, dat ieder zijn werk naar behooren doet en vooral, dat geen onsmakelijke deelen worden verwerkt, kortom dat alles regel matig marcheert en rein gehouden wordt. De heer van Hoeven constateerde, dat de heer Mes bekend staat als een van de scherpste controleurs van de Veehoudery- centrale met een jarenlange ervaring, het geen door prof. Berger volkomen werd beaamd. Vervolgens betoogde dr. Ode, hoofd van den districtskeuringsdienst, nog, dat de keuring in Beverwijk buitengewoon streng is, terwijl dr. L. J. Kas van den gemeente lijken keuringsdienst als zijn oordeel te kennen gaf, dat ook de kwaliteit van het vleesch goed is te noemen. Mocht het gebeuren, dat slecht vleesch wordt aange voerd, dan wordt dit onvoorwaardelijk af gekeurd en niet in consumptie gebracht. Onder leiding van den heer de Bruin, die het bedrijf exploiteert, bracht het ge zelschap hierna een bezoek aan alle afdee- lingen der fabriek, waarbij geconstateerd werd, dat het gesprokene volkomen in overeenstemming was met de werkelijk heid. De minister toonde zich voldaan over den gang van zaken en wenschte den heer de Bruin ook verder succes met de exploi tatie van dit bedrijf, hetwelk thans een dagelijksche productie heeft van 7000 KG. welke echter spoedig tot 10.000 K.G. zal worden opgevoerd. Na afloop van het bezoek hadden we een kort onderhoud met de vertegenwoordi gers der vakcentrales. Dezen gaven allen als hun meening te kennen, dat bij de onderhavige productie eisch moet zijn, dat het te verwerken vleesch niet minder is dan hetwelk de ar beidende klasse in het algemeen in de winkels koopt. Voorts verklaarden zy, dat zij bij dit bezoek de overtuiging hadden gekregen, dat dit bedrijf volkomen met dezen eisch rekening houdt, zoowel wat kwaliteit als de wijze van bereiding be treft. ACTIE TEGEN TOTALISATORVERBOD. Bekrompen standpunt? In het rapport door de commissie Krayenhof uitgebracht aan den mi nister van handel, nijverheid en scheep vaart als antwoord op de vraag, hoe het vreemdelingenverkeer in Nederland zou kunnen worden bevorderd, beveelt de commissie o.m. aan de wederinvoe ring van den totalisator. In verband met dit laatste punt, is dezer dagen op uitnoodiging van de redactie van het weekblad „het Paard" een persconferen tie gehouden, bijeengeroepen namens den voorzitter der Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, C. R. T. baron Krayenhoff. In deze bijeen komst is bovengenoemd onderdeel van het rapport besproken en hebben, behalve de voorzitter, de heer Krayenhoff, onderschei dene heeren uit de paardenwereld een plei dooi gehouden voor de opheffing van het totalisatorverbod in Nederland. Men zeide, dat ieder, die in het buiten land gereisd heeft en daar de courses heeft bezocht, het verschil moet zyn opgevallen tusschen het drukke bezoek, dat daar aan de renbanen wordt gebracht, en het handje vol menschen, dat men op de weinige Hol- landsche banen pleegt aan te treffen. De omstandigheid, dat de totalisator in alle ons omringende landen is toegestaan, heeft tot gevolg, dat de vreemdeling zich over het Nederlandsch verbod verbaast, de schouders ophaalt over dit in zijn oogen be krompen standpunt en elders zijn va- cantie gaat doorbrengen. Het verbod van den totalisator hier te lande houdt niet al leen duizenden vreemdelingen weg uit ons land, maar drijft bovendien duizenden Nederlanders naar de buitenlandsche cour-

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 5