Voor de Huisvrouw. HEILOO OUDE NIEDORP NOORDSCHARWOUDE BERGEN Geneeskundige brieven Voor Duitschland: Heinrich Mann, Lud- wig enz., terwijl tallooze organisaties, waaronder de Internationale Juristenver- eeniging en »L'8a v°or de rechten van den Mensch", hun medewerking toezegden. Het comité stelt zich voor deze amnestie actie aan te vangen met het zenden van enkele afgevaardigden naar de conferentie, die op 28 Juni a.s. in Brussel zal plaats vinden, alwaar de richtlijnen voor de in ternationale amnestie-beweging zullen worden besproKen en vastgelegd. De Hol- landsche afgevaardigden zullen aan deze conferentie het p'an voorleggen, behalve door middel van vergaderingen en publica ties voor de amnestie-beweging propaganda te voeren door middel van een internationaal petitionnement. Jxouinc iaai Tlieums Heiloosche burgerwacht. De Heiloosche Burgerwacht hield Don derdagavond een druk bezochte vergade ring in „De Onderneming". De voorzitter, de heer K. Hayteraa, open de op de gebruikelijke wijze. Ingekomen was een schrijven van den heer Maas Geesteranus, dat hij bedankt als com mandant van de Burgerwacht en een van den burgemeester die hem eervol ontslag heeft verleend. In sympathieke woorden, welke getuigden van dank en hoogachting, bracht de voorzitter den scheidenden com mandant dank. (Applaus). Een verzoek van den burgemeester die den nieuwen com mandant benoemt om candidaten was ingekomen. Den burgemeester zullen een 4-tal personen worden voorgedragen. Me- dedeeling dat de heer Bosscher, comman dant van de Alkm. Burgerwacht, die was aangezocht, heeft bedankt, zulks op ver zoek van burgemeester van Kinschot. Van het gemeentebestuur van Heiloo was er bericht, dat de subsidie is ingetrokken en dat men dit jaar op f 62.50 kan rekenen. Hoewel men betreurde dat de subsidie is ingetrokken, zal de Burgerwacht blijven bestaan. Ieder zal bijdragen, dat staat vast. Noch winter-, noch zomeroefeningen zal men daarom staken. Ingekomen was een brief van A. W. Boersen e.a. die o.i. in een van weinig tact getuigend schrijven een groot aantal vragen stelden. Indien men de namen der onder teekenaars hoorde, had Boersen de bedoe ling van een reorganisatie, doch het schij ven had een toon welke weinig getuigde van achting voor het bestuur. De voorzit ter wijdde naar onze meening nog te veel woorden aan het epistel en hoewel we den toon waarin de heer Wit het verzoek af keurde, niet onderschrijven, kunnen we ons zijn uitlatingen indenken. Het was zeker uit achting voor den voorzitter, dat men zich inhield. De heer W. van de Berg diende den steller van repliek, welke aan duidelijkheid niets te wenschen overliet. De heer Deeckens deed rekening en ver antwoording. De ontvangsten waren (met saldo vorig jaar) 107.13, de uitgaven 69.64, saldo 37.49. Candidaten voor het bestuur (3 vacatu res). De heeren M. J. Klaver, A. W. Boer sen, J. C. Houten, M. Maat en J. Denneman kregen de meeste stemmen. Uiteindelijk werden gekozen de heeren J. C. Houten, M. J. Klaver en M. Maat. De zomeroefeningen werden bepaald op de 2 laatste Donderdagen in Juli en de 3 eerste in Augustus. Bij de rondvraag heeft de heer Smits den scheidenden voorzitter, die om zijn leeftijd wilde heengaan, har telijk dank gebracht. Uw werk en ook dat van den commandant, zal bij de H. B. in dankbare herinnering blijven (krachtig applaus). De voorzitter dankte en wenschte bestuur en leden Gods besten zegen. Daar na was er uitreiking der prijzen van de schietoefening. Geslaagd. 'Onze plaatsgenoot, de heer N. C. Hel leman, slaagde 12 Juni te den Haag voor het diploma A, machinist op de groote vaart. Geslaagd. Onze plaatsgenoote mej. M. Schrijver Ld. is te Moerdijk geslaagd voor het exa men voor onderwijzeres. Gevonden voorwerpen. Aanzetslinger van een auto, verchroomd armbandhorloge, zilveren broche (vijfmunt stukken), een paar beige handschoenen, een belastingmerk in etui, lange metalen speld, een nikkelen radiateurdop, een zilveren pot lood, een huissleutel. Verloren voorwerpen. Een zilveren lepel met paarl randjes, een l^lastingmerk aan een veiligheidsspel, een damestasch inhoud portemonnaie met een gulden, een paars broche in den vorm van een strik, een brief gericht aan B. en W. van Alkmaar, een bos sleutels in étui, een rij- ^ielbelastingmerk aan een zwart vetertje, ®en voetrust van een motorrijwiel. De burgemeester weer thuis. Naar wij vernemen is de keeloperatie van burgemeester van Reenen in het zie kenhuis te Amsterdam uitstekend geslaagd en heeft de burgemeester het ziekenhuis reods kunnen verlaten. VrUdagmiddag heeft de burgemeester zyn Werkzaamheden kunnen hervatten. DIVERSE SLA-SAUSJES. Een van de meest geliefde gerechten in e Warme zomerdagen is de sla; de sla in "aar variaties, van de algemeen bekende ropsla af, via de ook reeds veel gebruikte omkommer- en tomatensla, tot de meest ""■gewikkelde voorbeelden van „gemengde «aschotels" toe. Bij al die slagerechten hangt het succes minstens evenveel af van de gebruikte saus als van de groente, die we voor het doel ge kozen hebben. De saus, met haar hoofdbe- standdeelen olie en azijn, beïnvloedt zeer sterk den smaak van het geheele gerecht: iets te veel azijn en de smaak wordt grof door het overheerschende scherpe zuur; een tikje te veel of te weinig zout en het aroma van de toevoegsels (in den vorm van groene tuinkruiden b.v.) komt niet tot zijn recht; een saus, die wat te vloeibaar is en het uit gezakte vocht in de slabak geeft aan het ge heel iets „soepigs", dat verre moet blijven van een smakelijk opgediende sla. Voor een deel speelt hierbij natuurlijk ook de manier van door elkaar mengen een rol: het luchtige óm-en-óm keeren met be hulp van slalepel en vork houdt de sla blaadjes frisch en bros, terwijl een zwaar (en dikwijls ook te lang) roeren en wrijven alle natuurlijke, frischheid van de groente doet veranderen in een verflenst uiterlijk zonder eenige aantrekkelijkheid. De saus moet dus luchtigjes door de góed droog uitgeslagen, frisch gewasschen groen te worden gemengd, en bovendien de saus moet met zorg bereid zijn volgens een van de hieronder beschreven recepten. Zeer eenvoudige sla-saus (4 personen) 4 eetlepels slaolie, 2 eetlepels azijn of citroensap, 1 eetlepel gehakte groene kruiden (b.v. prei, peterselie, dragon, sterrekers (één van alle of alle door elkaar), 1 theelepeltje zout, 2 theele pels Maggi's Aroma. Roer in een kommetje de gehakte tuin kruiden met het zout en de Maggi's Aroma door elkaar, voeg er de olie en den azijn bij en klop met een houten slavork alles door elkaar tot* een gelijk sausachtig mengsel. Sla-saus met hardgekookt ei (4 pers.) 1 hardgekookt ei, 1 theelepeltje mos terd, 2 theelepels Maggi's Aroma, mis schien een ietsje peper, 3 eetlepels slaolie, 2 eetlepels azijn, 1 theelepeltje zout. Wrijf op een diep bord het harde ei fijn met behulp van de slavork, roer er den mosterd, het zout, de Maggi's Aroma én misschien de peper door; verdun het meng sel met de olie en daarna met den azijn. Vervang, als zuiniger moet worden te werk gegaan, het hardgekookte ei door een kouden gekookten aardappel en wrijf dien op dezelfde wijze fijn, om als ondergrond te dienen voor het sausje. Gekookte sla-saus (8 personen) 2 rauwe eieren, 2 eetlepels melk, 2 eetlepels slaolie, 2 eetlepels azijn, 1 theelepeltje zout, 1/4 theelepeltje pe per, 2 theelepels Maggi's Aroma. Klop in een klein pannetje de heele eieren met het zout, de peper en de Maggi's Aroma goed uit elkaar; voeg er eerst de slaolie, daarna de melk en vervolgens den azijn bij, steeds flink roerende. Zet het pannetje in een grootere pan, waarin wat water aan de kook is gebracht (z.g. „au bain-marie") en blijf de saus roeren, tot ze door het omrin gende kokende water tot voldoende gebon denheid is gebracht. Neem de saus van het vuur en blijf nog even roeren tot ze koud is. (Deze saus laat zich gemakkelijk eenige dagen bewaren; zou dus slechts een hoeveel heid voor 4 personen noodig zijn, dan doet men verstandig met toch het heele recept klaar te maken en het restje te bewaren tot het een volgende keer aan de beurt komt.) Nagemaakte (eenvoudige) mayonnaise (8 personen) 20 gr. (1 afgestreken eetlepel) boter, 20 gr. (2 afgestreken eetlepels) bloem, 1/4 liter kokend water met 1 Maggi's Bouillonblokje, 1 eierdooier, 2 eetle pels slaolie, 1/4 afgestreken theelepel tje zout, 15 2 eetlepels azijn (naar smaak). Verwarm roerende de boter met de bloem tot een gelijk papje, giet daarbij onder voortdurend roeren, geleidelijk het water met het daarin opgeloste Maggi's Bouillon blokje en laat het sausje even doorkoken, tot het stevig gebonden is. Neem de pan van het vuur, laat het meng sel (roerende) bekoelen, roer er dan den eierdooier door, het zout en langzamerhand de olie en den azijn. Maak desverkiezend de saus nog af met een gesnipperd preitje, wat gehakte peterselie of wat dragon. MATZIJDEN KOUSEN. Wilt u het meeste plezier van uw matzij- den kousen hebben, wasch ze dan met Lux, daar dit het behoud van uw matzijden kou sen beteekent. Los Lux op in koud water (in het koude jaargetijde het water eerst op zomertempe- ratuur brengen). Wasch hierin de kousen aan beide zijden, uitsluitend door op- en neerhalen, zonder sterk wrijven. Zijn de kousen erg vuil, dan verdient het aanbeve ling ze eerst ongeveer een uur in een zwak ke, lauwe oplossing te laten weeken. Dan herhaaldelijk spoelen in water van dezelfde temperatuur, als het waschwater en zorg vuldig het waschwater eruit persen, liefst tusschen een doek. Daarna de kousen aan de tenen te drogen hangen, doch niet in de zon of bij het vuur. Met een matig warm ijzer strijken. Malaria. In verschillende brieven is aandacht be steed aan ziekten, welke worden veroor zaakt door micro-organismen, behoorend tot het plantenrijk, de bacteriën. De wereld van de kleinste levende wezens bestaat ech ter ook uit vertegenwoordigers van het die renrijk. Onder de bacteriën vindt men ziek makende soorten, doch ook stammen die voor het leven nuttig en zelfs onontbeerlijk zijn. Precies zoo is het gesteld met de micro organismen uit het dierenrijk. Voor heden wil ik er een naar voren halen, die in ons land een groote rol heeft gespeeld in het verleden, de verwekker van de bekende ziekte malaria. Deze ziekte, die in Neder land gekenmerkt pleegt te zijn door het op treden van koortsaanvallen, om den ande ren dag optredend, heeft er wellicht het meest toe bijgedragen dat chinine nog steeds een zekere populariteit heeft bij het publiek als koortswerend middel en wel licht zou het aspirine niet zoo gemakkelijk de volksgunst hebben kunnen verwerven, wanneer de malaria niet zoo sterk was af genomen. Chinine. Het is met de malaria en de chinine een merkwaardig geval. In het algemeen zal een behandelingsmethode, die rechtstreeks de ziekteoorzaak bestrijdt, de beste kansen op genezing bieden. Meestal zal zulk een methode dus pas met vrucht kunnen wor den opgebouwd, wanneer de oorzaak be kend is. Reeds lang voordat de oorzaak van de malaria bekend was, wist men uit er varing intusschen, dat chinine het beste ge neesmiddel was. Toen de verwekker van de malaria werd aangetoond, kon de verkla ring voor deze ervaringskennis spoedig wor den gevonden. Chinine bleek nu inderdaad zooals verwacht mocht worden voor den verwekker van de malaria een doodend vergift te zijn. Betrekkelijk kleine hoeveelheden chinine zijn als regel in staat den malarialijder te genezen. Deze geringe hoeveelheden van eenige honderden milligrammen worden in onze lichaamsvochten natuurlijk in zeer sterk verdunde concentratie aangetroffen en het blijft een merkwaardig iets, dat hier mede de genezing wordt afgedwongen. In de verklaring van dit feit is zuiver weten- schapelijk het laatste woord dan ook nog niet gesproken. De ziekteverwekker. De ziekteverwekker draagt den naam van plasmodium malariae. Deze pleegt in Neder land een koortstype te verwekken, waarbij telkens na 48 uur een kortdurende sterke temperatuursverhooging optreedt, de febris tertiana, die met een heftige koude rilling kan gepaard gaan, onder sterk transpireeren weer pleegt te verdwijnen en waarbij ook de bekende koortsuitslag in het gelaat kan optreden. In de tropen komen ook andere malariavormen voor; hiermede zullen we ons niet bezighouden. Deze parasieten zijn in 1880 in Algiers ontdekt door Laveran. Komen ze in ons bloed, dan dringen ze in een aantal roodc bloedlichaampjes binnen om zich hier on geslachtelijk te vermenigvuldigen. Uit een plasmodium ontstaat, doordat dit uiteenvalt, een aantal nakomelingen, de merozoietea Deze bemachtigen weer roode bloed lichaampjes, groeien weer erin en na 2 x 24 uur vallen ze weer uiteen, waarbij telkens de aangetaste roode bloedlichaampjes te gronde gaan. Regelmatig om den anderen dag vindt dit proces plaats en dit gaat dan met den koortsaanval parallel. Wordt geen doeltreffende behandeling in gesteld, dan kan spontaan het proces ein digen, maar het zou hoogst onverstandig wezen hierop te rekenen en te wachten. Want het proces kan maandenlang regelma tig doorgaan. Dan treedt een groote milt daarbij op en komen gevaarlijke» toestanden van bloedarmoede en algemeene uitputting het leven bedreigen. Wanneer de eerste in fectie tot stand is gekomen, verloopen er eerst enkele weken voor het ziekteproces zich openbaart, m.a.w. de toekomstige pa tiënt doorloopt eerst een periode, die we ook bij andere infectie-ziekten kennen als de z.g. incubatie-periode. Veelal treedt dan niet onmiddellijk de karakteristieke koorts curve voor den dag, pas nadat deze eerst eenige dagen onregelmatig is geweest ont staat het echte karakter van de derden- daagsche koorts. Dit incubatie-stadium kan een verschillend aantal dagen duren, af hangend o.a. van het aantal plasmodiën, dat bij de eerste infectie is binnengedrongen. Zijn dit er 2000 en neemt men aan dat er 150 millioen in het bloed aanwezig moeten zijn om een duidelijk ziekteproces te geven, dan duurt het 10 dagen wanneer telkens na 2 dagen uit 1 plasmodium 10 nieuwelingen ontstaan. Infectie door muggen. Het is de verdienste van Ronald Ross ge weest in de jaren 189798 te hebben aange toond, dat de infectie niet rechtstreeks van mensch op mensch wordt overgebracht, doch dat deze tot stand komt door bemid deling van bepaalde muggen. Hierin ligt dan tevens de verklaring, dat het optreden van malaria aan bepaalde landstreken is ge bonden. In het algemeen heeft men in het dagelij ksch leven met twee muggensoorten te maken, de culex en de anopheles. Het is deze laatste soort, met gevlekte vleugels, die de malaria overbrengt; de eerste soort doet dit niet. Deze anopheles en zijn larven leeft in stilstaande wateren en moerassen, waar het voldoende warm is gedurende het geheele jaar of een deel van het jaar. Bespringt zulk een mug een malarialijder, dan zuigt hij bloed van dezen op en besmet hij zich met de malaria-parasieten. Eigenlijk mag ik niet spreken van „hij" want merk waardigerwijze worden wij uitsluitend ge stoken door de vrouwelijke muggen. Zoo is dus het plasmodium malariae in het mug- genlichaam terecht gekomen. Hier heeft nu een geheel ander voortplan tingsproces plaats, n.1. een geslachtelijke. Er ontstaan twee bijzondere vormen, de manne lijke en de vrouwelijke gametocyten. Het vrouwtje wordt volwassen, ziet er dan weer anders uit en heet nu macrogameet, de man nelijke schenkt het aanschijn aan een aan tal microgameten. Dit wonderlijke proces vindt plaats in de muggenmaag. Man en vrouw smelten samen. Wanneer dit bevruch tingsproces aldus is tot stand gekomen groeit de nieuwe eenheid tot een zeker vo lumen door de oökyste; deze verdeelt zich in een. aan tal vakjes de sporoblasten waarin we tenslotte de sporozoieten zien optreden, die we als plasmodium malariae in het menschervbloed kennen. Deze verla ten den muggenmaagwand, komen in het speeksel van de mug en gaat ze nu een mensch steken, dan wordt deze door dit muggenspeeksel geïnfecteerd. Het spreekt van zelf, dat dit proces in de muggenmaag ook een zekeren tijd opeischt om zich geheel te kunnen afspelen. Hier aan is dus een practische conclusie verbon den. De mug, die bloed heeft opgezogen van een malarialijder, is niet onmiddellijk gevaarlijk voor een ander. Zij kan ons rus tig steken, zij zal ons geen malaria bezor gen. Pas wanneer in het verloop van enkele wéken dit proces afgewerkt is in de mug genmaag, kan haar steek ons infecteeren. Af en toe duikt er plotseling een malarialij der op in een streek waar geen malaria en geen anophelesmuggen voorkwamen. Is zoo iemand kort te voren in een malariastreek geweest, dan is het verband duidelijk. Maar in het voorjaar komen deze gevallen soms voor bij menschen, die in vele maanden niet in een besmet gebied zijn geweest. Dit maakte het waarschijnlijk dat deze men schen dus even zoovele maanden tevoren besmet zijn geworden en de incubatie hier dus extra lang heeft geduurd. In den tegen- woordigen tijd neemt men dit dan ook on voorwaardelijk aan. Gemakzuchtige diagnostiek. Vroeger was malaria een geliefkoosde diagnose bij allerlei koortstoestanden van onduidelijke oorzaak en therapie was dan onmiddellijk chinine. Deze gemakzuchtige diagnostiek, die vooral door het publiek nog vlijtig beoefend wordt, kan niet scherp genoeg worden afgekeurd. Het is volkomen onjuist bij koorts eerst maar eens buiten den medicus om met chi nine (of aspirine) te trachten het sluimerend ziekte-proces te overwinnen. Het is al even zeer onjuist bij een koortstype, dat regel matig om de 48 uren optreedt, uitsluitend aan malaria te denken; het is ten slotte eveneens onjuist malaria te willen uitslui ten omdat het koortsverloop niet typisch is. Dit alles is vooral ook daarom onjuist, om dat malaria op betrekkelijk eenvoudige wij ze is vast te stellen door het onderzoek van een bloedpreparaat op het plasmodium malariae. Het etiket van malaria mag slechts dan op een zieke worden geplakt, wanneer de verwekker op deze wijze is gezocht en gevonden. Dit is de eenige manier om voor onaangename verrassingen gevrijwaard te blijven. De overbrenging door bemiddeling van de mug maakt doeltreffende bestrijding mogelijk. Uitroeien van plassen en slooten; hygiënische verzorging in stallen, dooden van muggen en larven is zonder meer de aangewezen weg om een malariastreek vrij te maken. Dit is dan ook reeds vele jaren met succes geschied. De gunstige gevolgen zijn niet uitgebleven. Daar waar nog mala ria bestaat kan de mensch op verschillende wijzen de besmetting ontloopen. Ik herin ner aan de afsluiting van alle toegangen van het huis door muggengaas en aan het feit, dat de mug overdag niet steekt. Dit bewaart ze tot haar avondgenoegen en de mensch, die zich 's avonds veilig achter muggengaas schuil houdt behoeft in een malariegebied geen infectie te vreezen, zelfs al is hij overdag voortdurend in acte. Door het beter inzicht in het tot stand komen van de infectie, door de verbeterde hygiëne en de verschillende andere maat regelen van afweer, die uit deze verbeterde inzichten voortvloeiden, is de malaria in ons land bezig uit te sterven. Dit is een gelukkig voorrecht van dezen tijd. P. N. N. JUchtsdakm VOGELS DE OOGEN UITGESTOKEN. Wegens ergerlijke dierenmishandeling heeft de politierechter te Roermond den 36-jarigen fabrieksarbeider H. B. uit Gemert tot 1 maand gevangenisstraf ver oordeeld. De Officier van Justitie had 3 maanden gevangenisstraf geëischt. B. had zijn beide vinken met een naald de oogen uitgestoken, omdat de vogels dan beter zouden zingen. Toen de mishande ling door den rijksveldwachter werd ont dekt, vertoonden de vogels etterende ver- wondigen aan de oogholten. Dank zij de zorgvuldige verpleging zijn deze wonden thans genezen. KRUIDENDOKTER VOOR DE RECHTBANK. Voor de rechtbank te Assen had zich gisteren te verantwoorden H. A. A. A. R. Jonkers uit Hoogeveen, thans gedeti neerd, verdacht van bedriegelijke bank breuk en het onttrekken van goederen aan zijn faillissement. Uit het vonnis bleek, dat verdachte in het laatst van 1935 en begin 1936 een aantal bedragen, totaal 1900.niet aan den curator heeft verantwoord, terwijl hij reeds 1 No vember in staat van faillissement was ge steld. De feiten worden door verdachte toegegeven. Als eerste getuige treedt op mr. M. S. Kalma, curator in het faillis sement van verdachte. Volgens dezen ge tuige was er een passief van ruim 100.000, terwijl aan baten een zeer gering bedrag aanwezig was. De gelden die later door den gefailleerde zijn ont vangen, zijn niet aan get. afgedragen of opgegeven. De verdediger van verdachte, mr. E. O. Goldstein uit den Haag, geraakte dienaangaande in een uitvoerig debat met den getuige. Getuige Groen uit Haren, verklaarde dat hij aan verdachte volgens een opge maakt contract 1500.schuldig zou zijn, waarvan dadelijk 800.werd be taald. Deze transactie werd na 1 Novem ber afgesloten. Getuige C. Verhulst uit Rotterdam stond eveneens met verdachte in relatie en heeft hem op 17 November 1935 te Hoogeveen eveneens een bedrag van 400.ter hand gesteld, tegen een schuldbekentenis groot 450.—. Al deze bedragen zijn niet aan den curator opge geven. Volgens verdachte werden deze gelden gebruikt om de bestaande filialen weder op te bouwen, doch hiervan is niets gekomen en hij heeft de bedragen ten eigen bate aangewend. De officier achtte de feiten bewezen. De straf, gezien het ernstig feit, kwam niet voor boetebetaling in aanmerking De officier eischte tegen verdachte een ge vangenisstraf voor den tijd van een jaar. Verdachte hierop het woord krijgend, zeide van den officier met geen enkel woord te hebben gehoord, voor welk feit hij is gearresteerd. Hij had 99 dagen in hechtenis doorgebracht, wat hem de vraag deed opperen: of de rechtbank te Assen „het recht diende of verkrachtte". Verdachte werd hierop het zwijgen op gelegd. De verdediger heeft in een zeer uitvoe rig pleidooi op juridische gronden het tenlastegelegde bestreden. Verschillend*- fouten werden door den verdediger naa voren gebracht, o.a. dat er geen behoorlijk onderzoek heeft plaats gehad, een s ra baar feit was niet aanwezig en daarom is er een gezocht. Volgens den raadsman heeft verdachte geheel te goeder trouv. gehandeld. Tenslotte vroeg de verdediger vrijspraak voor zijn cliënt. Uitspraak over 14 dagen. INBREKERS OP IIEETERDAAD BETRAPT. Twee verdachten hoorcn drie jaar tegen zich eischen. In de fabriek in de Valkenburgerstraat van de fa. A. I. de Haan en Co. te Amstei- dam, zijn op 18 Maart tegen elf uur twee inbrekers op heeterdaad betrapt. Na een worsteling met den chef-machinist, die de ronde deed, kon een der inbrekers worden gegrepen. De tweede ontkwam, doch werd korten tijd later gearresteerd. De machinist trof het tweetal aan in het kantoor op de eerste etage. Zij waren via een open poort op een erf gekomen en op het erf vonden zij een verbindingsdeur in de schutting. Deze deur hebben zij geforceerd en zoo kwamen zij in de fabriek. Bij hun vlucht moesten zij hun inbrekersuitrusting achter laten. Gisteren stonden de twee verdachten te recht voor de vierde kamer der Amsterdam- sche rechtbank. De machinist vertelde, hoe hij het tweetal in het kantoor betrapte, er ontstond een vechtpartij, waarbij getuige het hard te verantwoorden kreeg. Hij moest den inbreker, dien hij vast had gegrepen, loslaten en het tweetal rende de kantoordeur uit en de trap af. De machinist gaf zijn pogingen echter niet op. Op straat zette hij onmiddellijk de vluchtenden na. Een derde persoon, de uit kijk, had zich bij zijn twee compagnons ge voegd. Een politie-agent, die op het tumult af kwam, slaagde erin een van de vluchtelin gen te arresteeren. Hij was de woning van zijn broer binnen gevlucht. Verdachte ontkende echter, hij had met de inbraak niets te maken en was ook niet gevlucht. Toevallig bracht hij een bezoek aan zijn broer, wel had hij gemerkt, dat er een „relletje" was, maar verder wist hij van den prins geen kwaad. De machinist herkende hem echter per tinent. Ook de tweede verdachte ontkende en hem herkende de machinist niet. Een man, die in hetzelfde huis woont als de broer van de eerste verdachte vertelde, dat hij des nachts te ongeveer 11 uur lawaai op zolder hoorde. Hij was direct gaan kijken en op de trap naar boven stond een man, die hem toeriep: „Goed volk, ik ben de broer van T." President: En heeft hij geen uitleg gege ven. Getuige: Oh ja, hij zei nog, dat hij bezig was een dief te zoeken. Even later kwam de politie en arresteerde den „dievenzoeker". Later, te ongeveer twaalf uur, verliet een onbekende man het huis. Getuige stond toen op straat te praten. Waarschijnlijk had deze zich eenigen tijd op zolder schuilgehouden. Inderdaad geeft de tweede verdachte toe, dat ook hij op bezoek is geweest in de wo ning van den broer van zijn medeverdachte. ,,'t Was al een beetje laat, zoo ongeveer om twaalf uur, maar ik kom vaak zoo laat op bezoek De officier van justitie, mr. de Blecourt, achtte de feiten bewezen. Er wordt den laatsten tijd in Amsterdam zeer veel ingebroken en een strenge straf dient dezen recidivisten te worden opgelegd. Spr. requireerde tegen beide verdachten een gevangenisstraf van drie jaar. De verdedigers, mr. B. Stoppelsteen en mr. J. Verkerk pleitten vrijspraak. DRIE INBREKERS VOOR DE RECHTBANK. Anderhalf jaar geëischt. In den nacht van 30 op 31 Maart is inge broken in den winkel van de fa. L. in de Halvemaansteeg te Amsterdam. De daders waren via het dak binnenge komen, door er een gat in te maken, waren zij op zolder gekomen en vandaar in den winkel, waar zij eenige rollen couponstof- fen wegnamen. Langs denzelfden weg ver lieten zij het perceel. Den volgenden dag arresteerde de politie drie personen, werklooze jonge mannen. Het bleek, dat zij de nachtelijke expeditie hadden ondernomen vanuit het dakvenster van de woning van den hoofddader. Deze had het plan gemaakt en met be hulp van twee vrienden uitgevierd. Gistermiddag stond het drietal terecht voor de vierde kamer der Amsterdamsche rechtbank, zij bekenden volledig. De werkloosheid was deze jongelieden noodlottig geworden. Een der verdachten was acht jaar in dienst van denzelfden baas geweest. Hij had echter op advies van zijn dokter ontslag genomen. De officier van justitie mr. de Blecourt wilde geen verschil maken in de strafmaat. Spr. requireerde tegen tegen ieder een ge vangenisstraf van anderhalf jaar. De verdedigers mr. P. van 't Hoff Stolk, mr. Caron en mr. J. H. Meyer pleitten cle mentie. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Uitspraken van de strafzitting van Vrijdag 12 Juni 1936. Overtredingen van de Mo tor- e n R ij w i e 1 w e t: A. H. te Ber gen, 2 boete of 1 dag hechtenis. A. G. te Bergen, C. B. te Den Helder, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis. C. J. te Uitgeest, 3 boete of 2 dagen hechtenis. H. v. Z. te Pur- merend, R. L. S. te Alkmaar, A. P. te Alk maar, J. v. D. te Alkmaar, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. Th. E. te Egmond aan Zee, G. B. te Oudkarspel, P. V. te Noord- Sch'arwoude, W. W. te Noord-Scharwoude, P, T. W, te Uitgeest, ieder t 4 boete of 4

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7