DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De stakingsbewegingen in België. Koninklijk bezoek aan Den Bosch. Ernstige moeilijkheden voor de nieuwe regeering. Bij een bezoek aan de Borinage. No. 141 Woensdag 17 Juni 1936 138e Jaargang De mijnstaking in België. Hartelijke ontvangst van de beide vorstinnen. VERSCHILLENDE BEZOEKEN. De onlusten in Palestina. Jk, Zij, die zich met 1 Juli a.8. voor minstens 3 maanden op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis. Groote brand te Medemblik. Bioscoop-théater met aan grenzende foyer en café restaurant uitgebrand. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.— franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIKN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C f, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: T). N. ADEMA. (Van onzen Brusselschen correspondent.) Brussel, 16 Juni 1936. Wy brachten vandaag een bezoek aan de Borinage, de mijnstreek in de Waalsche provincie Henegouwen, die, van oudsher, de wieg is van alle re- volutiaonnaire bewegingen in dit land, om kennis te maken met de atmosfeer waarin de mijnwerkers tot de alge- meene staking zijn over gegaan, die, zooals men uit de berichten weet, i n België is uitgeroepen door de Natio nale Mijnwerkerscentrale, nadat in de provincie Luik de mijnen reeds stil gelegd waren, naar aanleiding van klein geschil. Dit geschil was bij gelegd, doch de werklieden gingen niet meer aan den arbeid Solidariteits- stakingen braken uit De andere stre ken werden bewerkt. Van een plaat selijk conflict van ondergeschikt be lang is de moeilijkheid uitgegroeid tot een algemeen nationaal conflict, waarin al de mijnen zijn betrokken, en waaraan zoowel de christen-democra ten als de socialistische arbeiders deel nemen, dit onder den invloed van de politieke omstandigheden in België zelf, en van de gebeurtenissen in Frankrijk. Zonder deze laatste zou in België de toestand er nu niet zoo - ernstig uitzien. De arbeiders hebben Zaterdag jl. een vergadering gehad met de patroonsafge vaardigden, vervroegd bijeen geroepen en op deze vergadering hebben de patroons zich bereid getoond een verlaging van 2.5 der loonen, die ingevolge de loon- overeenkomst, wegens de verlaging van het index-cijfer, mogelijk is, niet toe te passen. De arbeiders hebben dit niet alleen afgewezen, maar zij hebben tegeneischen gesteld, namelijk algemeene aanpassing van de loonen met een minimum van 32 frank per dag en een belangrijke verhoo ging van de gezinsvergoeding, wettelijKe maatregelen die de vrijheid van vereeni- ging volledig zullen waarborgen, de 40- urige arbeidsweek, betaald verlof. De werkgevers hebben natuurlijk geweigerd en hierop heeft de centrale de algemeene staking afgekondigd, welk voorbeeld door de christelijke arbeiders werd gevolgd. Het conflict zal zich uitbreiden tot de metaalnijverheid, terwijl ook de steen- groeve-arbeiders het werk hebben neerge legd. Intusschen blijft ook de staking in de Antwerpsche haven voortduren en niets toont aan dat dit spoedig zal geëindigd zijn. De stakers te Antwerpen vinden in de nieuwe omstandigheden slechts een aan leiding om geen enkele toegeving te doen. Men moet het niet verbergen dat men hier in breeden kring zeer ongerust is over de wending die de gebeurtenissen nemen en de nieuwe regeering heeft van bij haar geboorte met zeer groote moeilijk heden af te rekenen, zoo belangrijk, dat men zelfs de vraag stelt of zij er zal tegen opgewassen blijken te zijn, vooral nu de liberale landsraad reeds is begonnen met haar verraderlijk in den rug te schieten. Tucht is bij de liberale partij nu toch pre cies geen deugd. Men mag aannemen, met zekerheid, dat de verschillende stakingen een politiek karakter hebben. Op de om standigheden te Antwerpen wezen we reeds. Deze van thans zijn in denzelfden Aard. Als we spraken over duistere ma noeuvres van links en van rechts was dit wel gegrond. Elementen die belang hebben bij onrust en paniekstemming hebben be hendig de gebeurtenissen in Frankrijk uit gebuit, eenerzijds om de socialisten, die mede het bewind in handen hebben het vuur aan de schenen te leggen en ander zijds om het de regeering onmogelijk te maken. De rexisten werken a^es m hand want waar ontevredenheid heerscht doen zij toch voordeel op. Men zou van avond, bmij de lezing van het orgaan van Degrelle, meenen een communistisch blad te lezen. Het gelijkt fel op toestanden van voor het derde rijk in Duitschland. De socialistische leiders hebben onge twijfeld een politiek gevolgd van actie om door de gebeurtenissen zelf niet te worden verrast en niet verplicht te zijn, zooals te Antwerpen is gebeurd, nadat de staking reeds was uitgebroken, te trachten de leiding meester te worden. Om de bezetting van de te voorkomen. mynen Het getuigt overigens van goed inzicht. De stakingsbeweging teekende zich de vo rige week reeds goed af. Zelfs zonder sta kingsbevel zou zij uitgebroken zijn. Werd zij niet gekanaliseerd dan zou ongetwij feld het Fransche voorbeeld heelemaal gevolgd zijn geweest en zou men tot de ontdekking gekomen zijn van de bewe ging, wanneer de groote ondernemingen, mijnen, fabrieken enz. waren bezet. Toen het stakingsbevel was gegeven, voor Maandag, was er orde gebracht, waren ook wachtwoorden gegeven, die niet op bezet ting van de mijnen aanstuurden. Zoo doende bleef men in de wettelijkheid. En Maandagmorgen werd het bevel volledig toegepast. Ruim 100.000 mijnwerkers ne men aan de beweging deel, doch nergens is een mijn bezet. Aldus hoorden wy de zaak uiteenzetten, in de Borinage, waar alles rustig is geble ven. Van Zondag reeds zijn de bewegingen van de gendarmerie begonnen en geheel den nacht voortgezet. Het beschërmingsplan wordt uitgevoerd onder toezicht van den gouverneur, daar de socialistische burge meesters tot geen enkel initiatief overgaan. Maandagnamiddag hadden alle mijnen een afdeeling gendarmen ontvangen, tot be scherming. De tactiek van bezetting zal nu niet zoo gemakkelijk meer worden toege past, alhoewel het een feit is dat, door de uitgebreidheid van de beweging over geheel het land, de 6000 gendarmen zeer onvol doende zijn. Het is niet uitgesloten dat de troepen voor bewakingsdiensten zullen moe ten ingrijpen, zooals overigens in Limburg reeds het geval is. Uitgebreide propaganda. Er is, vooral in de Borinage, een hevige propaganda gevoerd voor de bezetting van de fabrieken. Wij hebben hier een strooibil jet voor ons liggen, dat op een 30.000 exem plaren Zondag in de Borinage werd ver spreid, door de „Action socialiste Révolu- tionnaire", een van de socialisten afgeschei den beweging, geleid door een nog jongen man, Walter Dauge, die, in verstandhouding met de communisten, tot bezetting van de mijnen heeft aangespoord. De raad werd niet gevolgd en dat pleit voor den geest bij de mijnwerkers. Doch men moet de Bori nage kennen om te weten dat het minste incident tot een waar drama zou kunnen lei den. De steenen worden in deze streek gauw uit den grond gehaald. Er 'zijn steeds ele menten aanwezig om het vuur aan te bla zen. Men staat dus voor de vraag welke uit breiding het conflict zal nemen. In verband hiermee is ook de vraag wat de regeering zal kunnen doen om het geschil bij te leg gen. De regeering heeft reeds medegedeeld dat onder andere maatregelen meer, die hier moeilijk kunnen weergegeven worden, de werkloozensteun met 5 t.h. zal worden verhoogd, de ouderdomsgrens van het pen sioen in lastige en ongezonde bedrijven zal worden verlaagd, dat de vermindering van de arbeidsweek zal worden nagestreefd b.v. in de havens, in de ijzernijverheid, in de mynen en in sommige fabrieken van schei kundige producten, dat een verhooging van de bezoldigingen zal worden nagestreefd. De regeering voor een moeilijke taak. De regeering schijnt heelemaal gewonnen te zijn voor het regiem van de betaalde verlof dagen. Zij zegt geen vat te hebben op de particulieren, maar zelf zal de regeering voor haar personeel een minimumloon van 4 fr. per uur invoeren. De regeering zal trachten de werkgevers tot dezelfde denk beelden te bewegen. Zij heeft tevens ge waarschuwd tegen elke onbezonnen daad er bijvoegende, dat iedereen in de wette lijkheid moet blijven. Deze verklaring heeft ongetwijfeld indruk gemaakt, maar zooals men ziet heeft zij niets kunnen beletten. De regeering staat alleszins voor een zeer moeilijke taak. Het gevaar dreigt dat ook het transportwezen meer wordt ontredderd. Ook bij de buurtspoorwegen is er een actie voor loonsverhooging. Zal tenslotte het ook niet aan 't gisten gaan bij het spoorwegper soneel? Men schijnt het nu nog niet te moe ten verwachten. De regeering wil doelbewust een nieuwe sociale politiek uitbouwen en dat is een po litiek die instemming vindt. Zij schijnt zelfs gewonnen te zijn voor ingrijpende maatre gelen. Dit kan er veel toe bijdragen om de hoofden koel te houden. Men is dan ook op timistisch gestemd, op slot van rekening, al hoewel het ook kan gebeuren dat, met het oog op de machteloosheid van de regeering om b.v. zooals in Frankrijk door een wetge ving de werkgevers te verplichten tot toe gevingen, door radikaal optreden alleen po gingen om wanorde te scheppen, om het niet anders te noemen zullen kunnen worden onderdrukt. En men weet nooit waar dit heenvoert. Degrelle zal persoonlijk de Rex- oppositie leiden. De Rex-leider, Léon Degrelle, zal, naar de Maasbode verneemt, zelf de leiding van de Rex-oppositie in de kamer op zich ne men. Daar hij evenwel op de Brusselsche Rex- lijst als plaatsvervanger voorkwam, zal dus de gekozen Rex-candidaat ontslag moeten nemen. Nog niet veel verbetering. GistermorgenJieeft zich te Luik in de omgeving van het Volkshuis een stoet van ongeveer 2.000 stakers gevormd, die door de voornaamste straten der stad trok. De bereden gendarmerie en politie, die aanzienlijk versterkt waren, voer den eenige charges uit, waarop de be- toogers uiteenstoven. Zij vormden echter spoedig kleine afzon derlijke groepen, die de tramrijtuigen om singelden om het personeel aan te sporen, eveneens het werk neer te leggen. Daar het personeel weigerde, werden de ruiten der tramwagens met steenen be kogeld en stuk geworpen. In verschillende wijken werden pogingen gedaan om de tramrijtuigen omver te werpen. De stakers wilden de wagens zelfs in brand steken. Herhaaldelijk moest dan ook de politie en gendarmerie ingrijpen. Tenslotte gaf de di rectie der tramwegmaatschappij tegen het middaguur order de trams naar de remises terug te rijden. Luik is dus op het oogen- blik zonder tram. In de provincie Henegou wen is alles kalm. De staking is van de kolenmijnen naar verschillende metaalfabrieken en de steen fabrieken van lessen overgeslagen. De havenarbeiders van Gent hebben een prae-advies ingediend en de staking wordt voor heden Dinsdagavond verwacht. Er tee kent zich een woelige, onrustige stemming af, vooral in Zuid- en Oost-Vlaanderen. In de provincie Namen zijn de arbeiders van verschillende mijnen in staking, alsook in de kachelfabrieken en smelteryen van Ta- mines. De staking heeft zich tenslotte uit gebreid tot in Limburg. Alleen te Win ter slag is nog geen besMssing genomen. Van de staking te Antwerpen vallen slechts enkele incidenten zonder ernstig ka rakter te vermelden. Hier en daar zijn na melijk vrachtauto's door de stakers omver geworpen. De toestand in het Luiksche. In den loop van den dag zijn 31 arres taties verricht. Twee personen werden weer op vrije voeten gesteld. Van de overige 29 gearresteerden werden twee ingesloten op een drievoudige beschuldiging: Opstand in samenwerking, aanslag op de vrijheid van arbeid en poging tot vernielen van materiaal, dat voor openbare diensten dient. Chef der gendarmerie naar Luik. De regeering heeft den chef der gendar merie te Brussel, kolonel Kinzinger, met spoe dnaar Luik gezonden om maatregelen te nemen voor de onderdrukking van de agitatie. BULGAARSCHE ONDERSCHEIDING VOOR DR. SCHACHT. Tijdens de audiëntie, die koning Boris gisteren den president der Duitsche rijks band, dr. Schacht, heeft verleend, heeft hij dezen onderscheiden met de orde der H. eerste klasse. Vanmorgen reed de koningin om tien uur uit van het gouvernementspaleis voor een bezoek aan de veemarkthal len. Daar dit bezoek samenvalt met de gewone Woensdagsche markt, waren nog meer dan anders het geval was de bewoners van de Meierij naar Den Bosch gekomen, zoodat in de stad een geweldige drukte heerschte. En vooral op de Veemarkt was het thans buiten gewoon vol. Een half uur heeft de ko ningin in de Tiallen vertoefd en daar voorgelicht door burgemeester van Lan- schot, met groote belangstelling kennis genomen van den gang van zaken op deze bekende en steeds in bloei toe nemende veemarkt. Tijdens het bezoek werden de voorzitter van den Ned. Christelijken Boerenbond, de heer C. Moors, de voorzitter van den Neder- landscben Bond voor Veehandelaren, de heer van der Stoel, en de voorzitter van de Brabantsche Maatschappij van Landbouw, de heer Sneep, aan H.M. voorgesteld. Te ruim kwart voor elf was de koningin na een korte rondrit door de stad weder in het gouvernementspaleis teruggekeerd, te 11.20 verliet zij, thans vergezeld van H.K.H. prinses Juliana, het weder en begaf zy zich naar de kathedrale basiliek van St. Jan. Z. H. Exc. mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-Hertogenbosch, heeft in tegenwoordigheid van de in de stad wonende kanunniken, het kerkbestuur en den archivaris der basiliek, den heer R. Mosmans, de vorstelijke perso nen aan de St. Antoniuspoort ontvangen en hen daarna de kerk rondgeleid. Middeler wijl bespeelde Peter Kallenbach het orgel. Alvorens het monumentale gebouw te ver laten, hebben beiden hun handteekening in het gulden boek geplaatst. H.K.H. prinses Juliana zwanen- broeder. Langs de Noorderpoort de basiliek ver latende, begaven de vorstin en haar dochter zich te voet naar het tegenover gelegen ge bouw der Illustre Lieve Vrouwe Broeder schap. Hier waren heeren priesters, benevens broeders en candidamdi ter ontvangst aan wezig. Namens priesters en broeders werd in een plechtigheid, welke een streng par ticulier karakter droeg, aan prinses Juliana het aloude insigne der zwanenbroeders ter hand gesteld, alsmede de daarbij behooren- de oorkonde. Hiermede werd H.K.H. in <>e zwanenbroederschap opgenomen, waarmede de traditie, dat alle leden van het Neder- landsch Koninklijk Huis lid zyn geweest van deze Illustre Lieve Vrouwe Broeder schap is voortgezet. Na deze plechtigheid volgde opnieuw ee* korte rondrit door de stad, welke aan het gouvernementspaleis eindigde. Na het déjeuner gebruikt te hebben, verleende de koningin aan eenige vooraan staande personen uit handelskringen audiëntie. Ontvangst op het stadhuis. Later in den middag brachten de konin gin en de prinses een bezoek aan het stad huis, waar zy op de pui door het college van B. en W. werden begroet. Daarna begaven zy zich naar de raadzaal, waar de leden van den gemeenteraad aan beiden werden voorgesteld. Burgemeester mr. F. J. van Lanschot sprak de beide vorstelijke personen hier namens raad en burgers hartelijk toe en bood haar een exemplaar van den zilveren penning aan, die bij gelegenheid van het 750-jarig be staan van de stad is geslagen. Ruim een half uur vertoefden de konink lijke bezoeksters op het stadhuis en plaatsten middelerwijl ook hier haar namen in het gulden boek. By het vertrek zagen zij vóór het bordes de Kon. Harmonie 's-Hertogenbosch en na genoeg alle vereenigingen en coöperaties uit de stad opgesteld. De door de dochtertjes van een tweetal bestuursleden der vereeniging „Konin ginnedag" haar aangeboden bloemstukken, het Wilhelmus door het keurcorps gespeeld en door allen uit volle borst meegezongen, ontroerden de beide vorstinne zeer en zy dankten voor deze hulde en blijde verras sing. Toen beiden in de auto plaats namen, barstte opnieuw een luid gejuich los, dat haar bleef begeleidden tot aan het station, waar 's-Hertogenbosch' muziekkorps stond opgesteld. Nogmaals, ditmaal ten afscheid, wuifden koningin en prinses de Bosschenaren toe, daarna begaven zij zich door de wacht kamer derde klasse naar het perron en ver lieten zy met den trein van 4.27 met be stemming naar Den Haag de hertogstad. Na het vertrek bleef in deze stad een op gewekte stemming heerschen. Zy bereikte 's avonds haar hoogtepunt in het concert, dat de Koninklijke Harmonie ,,'s-Hertogenbosch" gemeentebestuur en bur gerij aanbood en dat besloten werd met de traditioneele taptoe en muzikale rondgang over de markt. De aangekondigde betoogingen der Arabieren. De betoogingen, welke de Arabieren tegen morgen op touw hebben gezet, ver ontrusten de Joodsche kringen. Joden ont ruimen het oude stadsdeel van Jeruzalem. Volgens Arabische leiders zullen de betoo gingen morgen een godsdienstig karakter dra gen ter herdenking van de Arabische muiters, die naar aanleiding van de gebeurtenissen in 1929 werden terecht gesteld. De jood, die dezer dagen bij den aanslag op den weg JeruzalemJaffa gewond werd, is om het leven gekomen. Op gisteren te Haifa gearresteerde Arabie ren werden bommen gevonden. Er werden nog voortdurend bommen gewor pen, maar over het algemeen richtten deze weinig schade aan. Haifa's gemeenteraad ontbonden. Gisteravond werden schoten gelost op het nieuwe burger-vliegveld te Lydda en op den radiozender te Rmallah. Op de spoorlijn bij Kalkileh is een bom geworpen, welke de rails en de telefoonlijnen beschadigde. Nu de burgemeester en de Arabische ge meenteraadsleden van Haifa zijn afgetreden, is de gemeenteraad van deze stad automatisch ontbonden. OLIFANT DOODT ZIJN OPPASSER. In den dierentuin van Fleshhacker te San Fransisco heeft een mannetjes-olifant, die dol van hitte was geworden, zijn oppas ser gedood. DE ZONSVERDUISTERING BOVEN RUSLAND. In het dorp Beloretsjenskaja bevinden zich een Nederlandsche- en een Fransche expeditie, die tijdens de aanstaande zons verduistering waarnemingen zullen ver richten. In den afgeloopen nacht omstreeks twaalf uur werd brand ontdekt in het bioscoop theater „Scala" te Medemblik. Onmiddellijk werd de brandweer gewaarschuwd, die hoe wel zij vrij spoedig met een motorspuit ter plaatse verscheen, direct voor een haast on begonnen taak kwam te staan, daar het vuur, doordat in het theater zeer veel hout werk was, zich reeds met zulk een snelheid had uitgebreid, dat aan blusschen niet meer te denken viel. Ook de aangrenzende foyer had reeds vlam gevat, terwijl een oogenblik later ook het aangrenzende café-restaurant van den heer Geusebroek door het vuur aan getast was. Door de brandweer van Medemblik, die assistentie gekregen had van de brandweer van Wieringermeer tastte met tien stralen het vuur aan. Daar ook een tweetal woon huizen aan de overzijde van het theater reeds door het vuur aangetast werden en groot gevaar liepen, bepaalde men zich in hoofdzaak er toe. de huizen in de omgeving van het theater te behouden. Voor zoover het de reeds eerder genoemde woonhuizen betrof, gelukte dit, hoewel zij belangrijke brand- en waterschade kregen, men kon echter niet verhinderen, dat het café van den heer Geusebroek, evenals het bioscoop theater en de aangrenzende foyer, geheel een prooi der vlammen werden. Omstreeks drie uur kon gezegd worden dat men het vuur meester was en bestond er geen gevaar meer voor de omgeving.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1