Buitenland {Rechtszaken SUCnutieuws Bucyeclijke Stand £xutds en 'Jmh&ouw JhMicaties Jiacktlcdchten DE OLYMPISCHE SPELEN! Glimlachje De nieuwe, tevens grootste verkeersbrug over het Noord Hollandsch Kanaal, op de plaats, waar het West Friesche Kanaal Koehorn Schagen-De Stolpen in het Noord Hollandsch Kanaal uitmondt nadert haar voltooiing Men ziet hier het openluchttheater op het Berlijnsche rijkssportveld, waarin in aansluiting op de Olympische Spelen een aantal opvoeringen gegeven zullen worden. De foto stelt voor 'n uitvoering van Handel's Oratorium „Herakles", waarmee het theater geopend werd. Het theater telt 20.000 zitplaatsen. WATERLEIDING TE LONDEN GESPRONGEN, Tunnel ondergeloopen. Verscheiden belangrijke straten in het centrum van Londen hebben giserochtend blank gestaan ten gevolge van het springen van een buis der waterleiding. Het water stroomde de tunnel van Kingsway binnen, waardoor het verkeer tusschen noordelijk en zuidelijk Londen werd verbroken. TREEDT ARGENTINIË LIT DEN VOLKENBOND? Voorstel van Uriburi. Uriburu heeft in de Kamer een voorstel ingediend, volgens hetwelk Argentinië uit den Volkenbond zou treden. BLOEDIGE BOTSINGEN TE KAUNAS. Bij begrafenis van een misdadiger. Bij de teraardebestelling van iemand, die Maandag den joodschen werkgever Kaber doodschoot en kort daarop zelfmoord pleeg de, hebben arbeiders te Kaunas te Lithauen geprobeerd een betooging te houden. Onge veer 10.000 belangstellenden volgden de baar, welke men langs het paleis van den staatspresident wilde leiden. De politie greep in. De menigte verbrak de politie-afzetting. Het kwam tot een ern stige botsing, waarbij de politie van de vuurwapenen gebruik maakte en met traan- gasbommen wierp. Twee personen zijn ge dood. De onlusten duren voort. Waarschijnlijk drie dooden. De botsingen hebben tot ongeveer negen uur des avonds geduurd. Op het kerkhof, waarheen de betoogers hadden weten door te dringen, werd een tegen de regeering ge richte demonstratie gehouden, waar ook tot het in staking gaan werd aangespoord. Herhaaldelijk weerklonken kreten als „weg met het fascisme", „leve Moskou" en uitroepen tegen de regeering. Ook de internationale werd gezongen. Volgens nog niet bevestigde berichten zouden bij de schietpartij drie dooden ge vallen zijn, terwijl verscheidene agenten met steenen zouden zijn gewond. Hoeveel burgers gewond zijn, staat nog niet vast. De politie verrichtte een 50-tal arrestaties. SPRINKHANENPLAAG IN AMERIKA. Groote schade aangericht. Een ontzaggelijke invasie van sprinkhanen heeft de te velde staande gewassen en de vruchten aan de boomen in de gebieden van Kansas en Missouri vernield. Men bestrijdt den plaag met behulp van spuiten, waar mede een arsenicummengsel verspreid wordt. DE MOUNT EVEREST-EXPEDITIE. Een telegram aan Hugh Ruttledge. Het Mount Everest-comité heeft een tele gram gezonden aan Hugh Ruttledge, den lei der expeditie, waarin het uitdrukking geeft aan zijn medeleven met de mislukte poging om de top te bereiken en hem feliciteert met de veilige terugtocht. VIJF AMBTENAREN GEWOND DOOR BOMONTPLOFFING. Gisteren zijn vijf ambtenaren van het hoofdpostkantoor te Havana gewond, waar van twee ernstig, toen een in een paket verpakte bom in de sorteerkamer ontplofte. PROCLAMATIE VAN OTTO VAN HABSBURG. Klaarblijkelijk onder invloed van den steun van Mussolini, heeft Otto van Habs- burg gisteren een proclamatie gericht tot het Oostenrijksche volk, zeggende, dat hij hun oproep afwacht om op den troon terug te keeren. De uitbanning van de monarchie noemt hij een inbreuk op de wet, terwijl het land het slachtoffer is geworden van de omstandigheden. „Evenals mijn vader, aldus Otto, ben ik bereid mij opofferingen te getroosten. Mijn volk gaat mij boven alles. Dat is mijn vaste voornemen. Zoo helpe mij God". VIER DOODEN DOOR ONTPLOFFING OP PETROLEUMVELD. De kraaninstallatie van de Pension Oil Company te Bakersfield is gisteren door een ontploffing vernield. Twee mannen en twee vrouwen kwamen daarbij om het leven. DE WRAAK VAN HET ZWARTE LEGIOEN. Mevrouw William Guthrie, die aan de politie had medegedeeld, dat leden van het Zwarte Legioen herhaaldelijk in haar huis hadden vergaderd, werd gisteren in haar woning te Detroit aangetroffen met de handen en voeten gebonden, een prop in de mond en deerlijk geslagen, klaarblijkelijk als wraakneming voor haar onthullingen aan de politie. DE ACTIE VAN PERSIL. Verdere verspreiding der biljetten verboden. De president van de Amsterdamsche rechtbank, mr. J. W. Huysinga, heeft heden uitspraak gedaan in het kort geding tus schen een parfumeriezaak op den Nieuwen- dijk als eischeres en de N.V. E. Ostermann en Co.s' Handelmaatschappij, vertegenwoor digster van de Persil. In verband met het inbeslagnemen van een partij valsche Persil in een pakhuis in de Dirk van Hasseltsteeg te Amsterdam, waar de verkoopcentrale is gevestigd van de parfumeriezaak, had de N.V. Ostermann en Persil op groote schaal waarschuwingen verspreid, gericht tegen de parfumeriezaak, zonder echter de naam van deze zaak te noemen. In kort geding had de parfumeriezaak stopzetting van deze actie gevorderd, publi catie van het vonnis, waarin vermeld, dat in de zaak van eischeres geen enkel pakje valsche Persil is gevonden en veroordeeling tot aanplakking van de gerectificeerde mededeeling in alle winkels, waar gedaag de de gewraakte mededeeling heeft doen aanplakken. Voorts verzocht eischeres gedaagde een dwangsom te willen opleggen. De president overwoog in zijn vonnis, dat de biljetten door Ostermann-Persil ver spreid, niet verantwoord waren. Door ge daagde immers is niet bewezen, dat eische res wist, dat de partij Persil, welke zij ge kocht en in het pakhuis opgeslagen, valsch was. De biljetten geven den indruk, dat Persil slechts onder den prijs kan worden ver kocht, wanneer zij valsch is, zulks terwijl uit het betoog van gedaagde's raadsman blijkt, dat dit ook mogelijk is, omdat ook echte merkartikelen beneden de prijzen kunnen worden verkocht in z.g.n boksers winkels, doordat de regelmatige afnemers zich niet aan hun contracten houden. Mitsdien verbiedt de president de verdere verspreiding van de gewraakte biljetten met een dwangsom van 100 voor elke overtreding. Hij geeft echter geen bevel tot verwijde ring van de reeds verspreide en in de win kels opgehangen biljetten, het gevraagde al gemeen gebod tot staking der actie acht de president te vaag. Gedaagde wordt veroordeeld in de kos ten, begroot op 70. DE INBESLAGNEMING VAN TOURINGCARS OP DEN AFSLUITDIJK. De Staat der Nederlanden in het gelijk gesteld. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft gis teren arrest gewezen in de appèlzaken van den Staat der Nederlanden contra de Noord-Nederlandsche Reisvereeniging en de Friesch-Hollandsche Reisvereeniging de Sa menwerking, gevestigd te Leeuwarden. Het Hof besliste in zijn arrest, dat het beslag niet bij voorbaat onrechtvaardig is; dat de beoordeeling of art. 94 van het W. v. S. moet worden toegepast, is overgelaten aan de opsporingsambtenaren, die geheel zelf standig over de doelmatigheid oordeelen; dat het systeem van de wet is, dat de presi dent der rechtbank in referé bevoegd is te oordeelen over civiele zaken, maar dat de president niet bevoegd is in het voorberei dende onderzoek in strafzaken in te grij pen; dat het oordeel daarover toekomt aan de strafkamer van de rechtbank in raad kamer. Het ingestelde appèl vanwege den Staat werd gegrond bevonden; het door de reis- vereenigingen of de busdiensten rechtmatig zijn, kwam niet meer aan de orde. Het bestuur van de reisvereenigingen werd persoonlijk in de kosten veroordeeld, uitvoerbaar bij voorraad. Voor den Staat traden op als procureur mr. A. E. Stoop te Leeuwarden en de lands advocaten jhr. mr. v. d. Does en mr. Wol- terbeek Muller; voor de reisvereenigingen mr. Buiël en mr. Polak. „SHE" IN CITY THEATER. De eeuwig-jonge koningin en haar gereïncarneerde bruidegom. Nauwelijks heeft de film: „She" in Am sterdam gedraaid of de directie van het City-theater heeft er beslag op gelegd, zoodat reeds vanaf morgen deze rolprent hier vertoond wordt. Wij ontleenen in den inhoud het vol gende: De mensch wandelt op aarde niet alleen in raadselen, maar ook over raadselen, als wij Rider Haggard mogen gelooven. In zijn roman „She" beschrijft hij, hoe in de inge wanden der aarde een koninkrijk wordt geregeerd door een almachtige koningin, die gehoorzaamd moet worden al zou zij de helft van haar onderdanen tegelijk ter dood veroordeelen. Deze koningin heeft het eeuwige leven, wat een zegen en een vloek tegelijk blijkt. Haar land heet Kor, en zij zelf heet Helen Gahagan; zij is eeuwen oud, maar ziet eruit als een bekoor lijke bruid van even twintig. Honderden jaren heeft zij gewacht op haar gereïncar- neerden bruidegom, terwijl het gebalsemde lijk van haar oorspronkelijken bruidegom, door haar in een vlaag van jaloezie gedood, ligt opgebaard. „She" heeft evenveel geduld als macht, en haar geduld wordt beloond, want na twintig of meer generaties komt de X-ma- len kleinzoon van den gebalsemde opdagen, tot vreugde van de koningin, die een mil- lenium met hem samen hoopt door te brengen. -Maar de lang-verwachte komt niet alleen, hy is op zoek naar het eeuwige vuur, en heeft een geleerde (Nigel Bruce) bij zich en een bijzonder knap jong meisje (Helen Mack), dochter van een gids, die bij een ongeluk in het gebergte den dood vindt nog voor Kor is bereikt. She", een Amerikaansche film, geregis seerd door Irving Pichel en Lansing Hol den, geeft den artisten weinig gelegenheid hun talenten te ontplooien, het is één van die films waarbij het meer gaat om cere moniën, bachanalen, fantastische dansen, enz., dan om het spel der sujetten. Voor de techniek, het décorwerk en den man die de dansen heeft ingestudeerd, niets dan lof. Er zijn verschillende scènes die spanning brengen, een sneeuwlawine in het geberg te, het gevecht in de spelonken, de ineen- schrompeling van de heerscheres, behoo- ren daartoe. Ook het werk van de camera man valt te prijzen. „HEISSES BLUT" IN DE HARMONIE. Een verrassing. Om de belangstelling van de bioscoop ook in den zomer gaande te houden, heeft de directie van de Harmonie het plan opgevat aan de bezoekers een kaart te verstrekken waarop gratis de nieuwe in dezelfde week te draaien film te zien is. Aan de eerste film van „Heiszes Blut" ont leenen wij het volgende: In het middelpunt der handeling van de film: „Heiszes Blut", draaft het slanke ren paard „Satan", dat toebehoort aan een adellijke dame, (Marika Rökk) die echter meer temperament heeft dan geld en ge dwongen is het lieve dier te verkoopen. Als Satan zal worden geveild, vindt de eigenares de profanie evenwel te groot en zij springt op zijn edele rug en gaat er van door, achtervolgd door een aantal politie mannen. De jonge luitenant Von Denes (Hans Stuwe) dien zij tijdens haar vlucht ontmoet, prest haar evenwel, het dier terug te brengen. Men begrijpt dat Marika daarover hoogst verbolgen is. Maar aangezien de luitenant voorzien is van de bij zijn ambt behooren- de attracties, verwondert het niemand, dat hij. na een paardenrace voor Marika te hebben gewonnen, haar aan het einde van de film in zijn armen sluit. Aan de film ROOS VAN DE RANCHO ontleenen we het volgende: „De roos van de rancho" (Rose of the Rancho) is een onderhoudende muzikale cowboy-film. John Boles heeft de manne lijke hoofdrol, Gladys Swarthout, die om onzen geestdrift aan te moedigen als eigen lijk een Nederlandsche wordt aangekondigd, de vrouwelijke. Hoe het dan met dat Ne derlandschap van Gladys zit? Vermoedelijk spreekt ze evengoed Nederlandsch als de heer Vanderbilt en Roosevelt, dus heelemaal niet. Desalniettemin ze zingt toch goed. Niet voor niets is ze een mezzo-sopraan van de Metropolitan. De Paramount, die aan Marion Gering de regie van deze film toevertrouwde, maakte er een kleurig, fleurig en vlot geheel van: twee benden, een schoone vrouw die tevens bendeleidster is, een verrader (John Bo les), die tevens verliefd is en aldus op het eene terrein gelukkig alles weet goed te maken wat hij op het andere misdeed en verder een cast met Charles Bickford, Wil- lu Howard, Grace Bradley en H. B. Warner zorgen voor een vlot gespeeld geheel. Zoowel voor zang- als paarden- en revol verliefhebbers een aardige film. En ook voor de rest van de bevolking een uur van onpretentieus amusement. Want al zijn het dan bandieten of onrecht-wrekers. En om dat er in deze film a' heel vurig en schoon gezong enwordt aria's vervangen bij de muzikale benden de commando's kan men zich hier in elk geval rustig nederla- ten: wie zoo schoon zingt kan onmogelijk een slecht mensch zijn. k«fi Je hebt ons grasveld vast veel te veel chilisalpeter gegeven! ALKMAAR. GETROUWD: Jacobus Bleeker en Geertruida Maria Duyn, Johannes Woutering en Wilhel- mina Johanna Hemels. Pieter Blok en Maria Elisabeth Idema. Klaas Pieter de Bakker en Geertruida Balvers. GEBOREN: Pieter Cornelis, z. van Cornelis Glas en Aagje Scheepbouwer. OVERLEDEN: Johannes van der Burg, wedr. van Bertha Cornelia Hofstede, 87 jaar. Cornelia Jo- sina Entink, wed. van Willem Henry Slin ger, 77 jaar. Pieter B'oodhooft, wedr. van Gerardina de Ruyter, 80 jaar. HEERHUGOWAARD. Geboren: Klazina d. van A. Glas en G. Smit. Anna Cornelia d. van C. Wie- ring en H. Veen. Johannes Cornelis Jo zef z. van C. P. Stet en A. G. Schuijt. Ja cobus Joseph z. van J. Bot en A. de Haan. Anna Maria d. van Th. Tamis en A. C. de Wit. Jacobus Petrus z. van Jb. Zuurbier en A. Smit. Paulus z. van P. den Hartigh en A. de Graaf. Arieta d. van Sj. de Vries en A. Vader. Hendricus Maria z. van C. Rood en G. Weel. Cornelis Theo- dorus z. van J. Th. Ursem en A. Koning. Elisabeth Maria d. van P. Snoek en C. Tijm. Cornelis z. van J. Verwer en A. J. Ursem. Margaretha d. van S. Mulder en G. Mei ten. Catharina Maria d. van J. Kieft en N. Groot. Nicolaas z. van N. C. Bes en C. Leek. Wiesje d. van A. van Dijk en W. Blauw. Adrianus Johannes z. van P. Mo lenaar en A. J. Oudhuis. Marinus Nico laas z. van R. K. Snel en M. van Keulen. Petrus z. van C. Dekker en N. A. Hoogland. Anna Geertruida Maria d. van J. Tamis en C. Th. v. Nieuwkerk. Geertruida Catharina d. van N. Tamis en A. Langedyk. Hendrik Simon z. van H. S. Koopman en G. Bos. WARMENHUIZEN (Mei). Geboren: Jan Roelof z. van C. Bier steker en J. R. de Haas. Catharina Maria Theresia d. van J. Mooij en J. W. van Baar. Guurtruida Alida d. van P. M. Nannes en G. Apeldoorn. Margaretha d. van P. Jon ker en A. H. Buik. Maria Theresia d. van A. Mosch en A. Stet. Jannetje Margaretha d. van C. Dalenberg en A. M. Mosch. Overleden: Jantje Bas, echtg. van A. den Das, 57 jaar. SPREEUWEN EN RINGONDERZOEK. Als over eenige dagen de kersen beginnen te rijpen en de pluk een aanvang neemt, worden de spreeuwen lastig en vallen by groote en kleine troepen de boomgaarden binnen om een deel van de vruchten voor zich op te eischen. Vele eigenaars en pach ters van boomgaarden hebben reeds een vergunning aangevraagd om de spreeuwen door schieen te verjagen. Onder de slacht offers, die bij dat schieten noodzakelijk val len, bevinden zich niet zelden geringde exemplaren. Deze ringen zijn (om een der pooten) aangelegd door de medewerkers van een in Nederland of het buitenland ge vestigde ringcentrale en de bedoeling van het ringen is een zoo juist mogelijk beeld te krijgen van de levenswijze (o.a. trek, leef tijd) der vogels. Door het ringen is o.a. reeds vastgesteld, dat vele spreeuwen, die onze kersenboom gaarden bezoeken, jonge volgens zijn, die in Mei en begin Juni in West Duitschland zijn uitgebroed en reeds op trek naar hun win terkwartieren, in onze boomgaarden eeni- gen tijd vertoeven. Verschillende vragen wachten echter nog op een antwoord en deze kunnen slechts worden opgelost als de ringen, die in men- schenhanden komen niet worden wegge worpen, zooals,dit uit onbekendheid met het doel waarvoor de ringen zijn omgelegd nog maar al e veel gebeurt, maar worden opgezonden naar het op den ring vermelde adres of beter nog naar den Plantenziekten- kundigen Dienst te Wageningen, die gaarne voor doorzending zorgdraagt en aan den in zender bericht, waar en wanneer de vogel geringd is. Dit verzoek geldt niet alleen voor spreeu wen, maar voor geringde exemplaren van elke andere vogelsoort. Tenslotte zij er uitdrukkelijk op gewezen, dat het niet de bedoeling is, dat er spreeu wen speciaal voor dit onderzoek geschoten worden. Dat zou trouwens een zeer on vruchtbare bezigheid zijn, want onder het totaal aantal spreeuwen bevindt zich uit den aard der zaak slechts een zeer gering per centage geringde exemplaren. Wij vragens dus uitsluitend om de ringen, die men toevallig in handen krijgt, niet ver loren te laten gaan. HINDERWET. Bij besluit van 17 Juni 1936 is aan den heer B. Laarkamp, alhier, vergunning verleend tot het uitbreiden van de smederij, door bijplaat sing van 2 electro-motoren, resp. van ft en 2 P.K., voor de aandrijving van een slijpma- machine en een draaibank, in het perceel Snaarmanslaan nr. 50, alhier. Alkmaar, 18 Juni 1936. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. N.V. ALKMAARSCHE EXPORT VEILING. ALKMAAR, 18 Juni 1936. Op de heden gehouden veiling werd betaald voor: Aard appelen per 100 K.G. 2.506.20; Aard beien per slof 5272 cent; Aalbessen per doos 1517 cent; Andijvie per 100 stuks 0.702.70; Asperges per 100 bos 10 32; Bloemkool le s. 710 en 2e s. f 3 5 per 100 stuks; Doperwten per 100 pond 6—7.50; Kropsla f 0.50—f 1.40 en Komkommers 26 per 100 stuks; Peter selie per 100 bos 1f 2; Perziken 611 ct. per stuk; Postelein per bakje 1028 ct.; Peulen per 100 pond 69; Rabarber 2.504.50, Raapstelen 0.50, Radijs 1.50—3.10, Selderie f 0.50—1.50, Uien 11.90 en Wortelen 47.50 per 100 bos; Spinazie per bak 0.43f 1.16; Snij* boonen per 100 pond 30; Dubb. Sperde- boonen 2528, Tuinboonen 9 en To maten 711 per 100 pond. HOORN, 18 Juni 1936. Op de heden ge houden kaasmarkt waren aanvoer en prij zen als volgt: 4 stapels kleine fabriekskaas 19; 14 stapels kleine boerenkaas 20; 1 stapel boerencommissiekaas 24.50, totaal 19 stapels, wegende samen 9340 K.G. De handel was goed. SCHAGEN, 18 Juni 1936. Op de heden ge houden weekveemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 8 Paarden 100—/ 265; 10 Geldekoeien (mag.) 80160; 60 Gel- dekoeien (vette) 160202.50; 9 Kalf- koeien 120f 180; 20 Schapen (vette)/17 24; 91 O verhouders 18—23; 64 Lam meren 612; Varkens: magere 16-— 19 en vette per K.G. 3436 cent, aantal niet genoteerd; 88 Biggen 8—/ 14. NOORDSCHARWOUDE, 18 Juni 1936. (Noordermarktbond). Aangevoerd 26200 K.g. Aardappelen, waarvan soort en prijzen als volgt: Schotsche muizen 5.805-90, Groote 5.80, Drielingen 3.10—3.60 en Kleine 1.50—2.10. BROEK OP LANGENDIJK, 18 Juni 1936. Aanvoer en prijzen waren heden als volgtJ 152000 K.G. Aardappelen: Schotsche 5.50— 6, Bonken 5.70—5.90, Drielingen 3— 4.30, Kleine 1.30—2.40; 23300 K.G. To maten: A 10.10—11.90, B 9—9.90, C 10.40 en CC 8, alles per 100 K.G.; 1300 bos Peen 4.60—5.80 en 96 stuks Bloem kool 8.60—8.70. PURMEREND, 17 Juni 1936. „Afslagver. Beemster, Purmerend en Omstr.". Aard appelen: Sch. muizen 1.38—/ 1.65 en Sch. muizen (kleine) 1.13—/ 1.50 per kist,' 25 K.G.; Dubb. slaboonen 6.607.80 Per kist, 15 K.G.; Snijboonen (Stok 6 en Stam (breede) 4.20—5.40 per kist, 15 K.G.; Tuinboonen 1.15—1.25 per kist, 15 K.G.; Peulen 4—7.50 per kist, 50 K.G.; Dop erwten 3.50—6 per kist, 15 K.G.; Gew. Blauwschokkers 1.501.80 en Blauwe Blauwschokkers 2.15 per kist, 15 K.G-, Roode Aalbessen 0.50 per K.G.; Aard beien 1632 cent per doosje, 1 K.G.; Kom kommers 2.10—5.60 per 100 stuks; To maten A 22 per 100 K.G.; Bloemkool 1-50 15 per 100 stuks; Spinazie 1262 cent en Postelein 4168 cent per kist, 6 K.G.; Sla 0.501.50 per 100 krop; Andijvie 834 cent per kist; Rabarber 2.405.90 per 100 krop; Wortelen 413 per 100 bos; Sjalotten f 1.102.40 per 100 bos; Druiven (Frankenthalers) 1.02 per K.G.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 10