FLORA voor Reclame Oprechte HaanemsGhe Co urant S. KROM N.V. MEISJES. 'n nieuwe Droste-reep! VIS, Aooimeeriaan 48. G. DE WIT. Snel mooi bruin Advertentiën. JONGE HAANTJES Oprechte itaariemsche Courant VRAAGT NETTE NET MEISJE. CHAUFFEUR. VRIJ BANK GEM. SLACHTHUIS. GERARD WORM in deHOUTTiL Magdalenenstraat 4. door AMILDA-zonnebruincrême, óók by weinig of geen zon. flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. daarin eene extra-bijdrage in de kosten van je werkverschaffing en steunverleening, alsmede een belastingbij drage, uit het werk loosbèidssubsidiefonds, geraamd. In verband hiermede wordt opge merkt, dat al het mogelijke moet wor den gedaan om de inkomsten op te voeren en de uitgaven te beperken. Alle uitgaven, hoe gering ook, die op zich zelf wellicht zeer wenschelijk zijn, doch waarvan de noodzakelijkheid niet vaststaat, dienen te worden vermeden. Voorts behooren de inkomsten en uit gaven zoo scherp mogelijk te worden geraamd. Ten aanzien van den dienst 1936 dient daarom het volgende in acht te worden ge nomen. 2). Uitgaven. a. Op grond van de werkelijke uitgaven in 1934 en/of de ramingen voor 1935 zouden de ramingen op de hiernavolgende posten kunnen worden verlaagd met de achter deze volgnummers vermelde bedragen: Volgnr. 19 (schrijfbehoeften enz.) 120; volgnr. 23 (verlichting en verwarming) 300; volgnr. 26 (advertenties) 20; volg nr. 31 (kiezerslijsten) 30; volgnr. 34 (ove rige kosten van den Burg. Stand) 30; volgnr. 35 (bevolkingsregister) 70; volgnr. 79 (bureau gem.-ontvanger) 200; volgnr. 98 (bureaubehoeften politie) 70; volgnr. 101 (reisgeld passanten) 200; volgnr. 105 (onderhoud brandblilschmiddelen) 1600; volgnr. 106 (onderhoud brandweerkazerne) 670; volgnr. 187 (onderhoud pompen en riolen) f 750; volgnr. 189 (bediening van klokken) 100; volgr. 216 (onderhoud aan plakborden) 30; volgnr. 231 (onderhoud gem.-eigendommen) 600; volgnr. 254 (aan schaffen schoolmeubelen) 60; volgnr. 257 (verlichting enz. van schoolgebouwen) 250; volgnr. 261 (kosten van schoolbiblio theken) 80; volgnr. 280 (instandhouding schoolgebouwen) 400; volgnr. 306 (ver lichting schoolgebouwen) 250. Indien de bovengenoemde verlagingen niet of slechts gedeeltelij!- mogelijk zijn, be hoort dit uitvoerig te worden toegelicht. b. Volgnummer 2. Opgemerkt wordt, dat de gewone dienst 1934 volgens de voorloopig vastgestelde rekening over dat jaar met een nadeelig saldo sluit, zoodat ten bate van den dienst 1935 niet over een gedeelte van het vermoedelijk batig saldo van den dienst 1934 kan worden beschikt. In verband hier mede wordt verzocht, het terzake in de be grooting voor 1935 geraamde bedrag van 1200 te schrappen en de raming onder volgnummer 2 der begrooting voor 1936 met een gelijk bedrag te verlagen. c. Volgnummers 182, (onderhoud van hui zen, torens enz.), 183 (onderhoud straten en pleinen) en 184 (onderhoud wegen en voet paden). De kosten van het onderhoud be hooren tot het uiterste te worden beperkt Daarom wordt verzocht, na te gaan, of en zoo ja, met welke bedragen de ramingen onder deze volgnummers kunnen worden verlaagd. d. Volgnummers 20, 25, 27, 29, 74, 76, 80, 255, 281, 284, 301, 302 en 430 (het betreft hier drukwerk, archief, reiskosten, telefoon, officieele ontvangsten, officieel raadsver- slag, medailles, schoolmeubelenonderhoud en aanschaffing, verlichting schoolgebou wen,, meubelen buitengew. L.O. en kosten museum en bibliotheken). Verzocht wordt, ij het doen van uitgaven op deze posten de uiterste zuinigheid te betrachten. e. Volgnummer 51 (pensioenbijdragen), 'let verwijzing naar par. 16 van de wet van 29 November 1935 (staatsblad nr. 685) wordt ongemerkt, dat met ingang van 1 Januari 1036 de bijdragen, bedoeld in artikel 36, le lid onder a en b der Pensioenwet 1922, met 1 pCt. zijn verminderd. In verband hiermede zijn de ramingen onder de volgnummers, die hierop betrek king hebben, te verlagen. f. Volgnummer 63 (renten van geldleenin- f?en). Gaarne zal worden vernomen, waarom de interest van de leeningen, groot 270.000 en 80.000 naar 4 pCt. is berekend en niet naar resp. 4% pCt. en 4 3/4 pCt., zooals in de besluiten tot het aangaan dier leeningen is vermeld. g. Volgnummers 82, 136, 170, 212, 443, 493 pn 499. Ten aanzien van de onder deze volg nummers geraamde subsidies en contributies vare mede te deelen, welk gemeentebelang "j deze uitgaven is betrokken. (Het betreft "ontributie Ned. Inst. v. documentatie, Ned. congres voor openb. gezondheidsregeling, Ved. Inst. v. volkshuisvesting, subsidie Het Ned. wegenscongres, Ned. Jeugdherbergcen- hale, Ver. Landverhuizing en subsidie Proeftuin „Kennemerland"). b. Volgnummer 110 (kosten verzekering Pensioen voor ambtenaren). In verband met ^e specificatie in de memorie van toelichting behoort deze raming te worden verlaagd. i- Volgnummer 133 (kinderuitzending). De kosten van uitzending en verpleging van 'inderen in gezondheids- en vacantiekolo- mogen een bedrag van f 0.25 per dag de zomermaanden en een bedrag van 0.50 in de wintermaanden niet te boven "an. Verzocht wordt hiermede rekening te hou- 1. Volgnummer 134 (G.G.D.) In verband de uitgaven over 1934 en de raming °r 1935 wordt verzocht, na te gaan, of en ia, met welk bedrag de kosten van den ^eentelijken geneeskundigen- en gezond- dsdienst kunnen worden verlaagd. Volgnummers 256 (schoolboeken en on boud daarvan) en 283. Opgemerkt wordt, voor het aanschaffen en onderhouden o schoolboeken, leermiddelen en school- 'Oeften voor het gewoon lager onderwijs er» hooger bedrag dan f 2 per leerling ^8 worden besteed. Voor het uitgebreid onderwüs kan niet meer dan f 3 per lr|g worden toegestaan, erzocht wordt, de ramingen óp deze en te herzien. Volgnummer 323 (kosten verzekering, nsi°nneering). De bijdrage, bedoeld in artikel 36, le lid, onder a en b, der Pen sioenwet 1922, wordt berekend van den gemiddelden pensioensgrondslag op 15 Maart en 15 September. Aangezien de ver goeding van de jaarwedden der boventallige onderwijzers bij het byzonder lager onder wijs volgens de memorie van toelichting op 1 Augustus 1936 zal eindigen, behoort op dezen post te worden geraamd 14 1/2 pet. van 12.790 (—5 pet.) 2 is 880,91. m, Volgnummers 329 (vergoeding bijz. scholen) en 349 (dito). Gaarne zal worden vernomen, welke maatregelen zijn getrof fen naar aanleiding van de circulaire van Ged. Staten van 22 Januari 1936, nr. 184, be treffende het toepassen van artikel 7 der wet van 4 Augustus 1933 (Staatsblad nr. 414). Zoo noodig behooren de ramingen onder deze volgnummers te worden her zien. n. Volgnummers 331 (vergoeding terreinen bijz. scholen) en 351 (dito). Met verwijzing naar par. 13 van de wet van 22 Februari 1936 (Staatsblad nr. 100) wordt opgemerkt, dat met ingang van 1 Januari 1936 de rente vergoeding, bedoeld in artikel 205 der Lager Onderwijswet 1920, is verlaagd tot 5 pet. De ramingen op deze posten zijn daarom te her zien. o. Volgnummer 406 (reiskosten leeraren). Verzocht wordt, na te gaan, of de raming onder dit volgnummer verlaagd kan wor den. p. Volgnummer 471 (kosten Armenraad). In verband met par. 14 der wet van 29 November 1935 (Staatsblad nr. 685) wordt gaarne vernomen, of reeds eene mededeeling van de Kroon is ontvangen omtrent eene eventueele opheffing van den armenraad. (Zooals bekend is vastgesteld, dat de Ar menraad hier in stand blijft), q. Volgnummer 484 (kosten gem. werk verschaffing). Verzocht wordt, mede te deelen, of in' het geraamde' bedrag van f 52.000 mede zijn begrepen de premiën in gevolge de Ziekte- en Invaliditeitswet, r. Volgnummer 496d. Verzocht wordt, het onder dit volgnummer geraamde bedrag van 1.400 wegens het aankoopen van een barak met verwarmingsinstallatie, in te richten als centrale werkplaats voor jeug dige werkloozen, ten laste van den kapitaal- dienst te brengen. Door telkenjare een vijfde gedeelte als eene bijdrage van den gewonen dienst aan den kapitaaldienst te verleenen zou dit bedrag in 5 jaren kunnen worden gedekt. s. Volgnummer 510 (Arbeidsbeurs enz.) Verzocht wordt, de in de raming onder dit volgnummer begrepen kosten van de com missie van advies van de begrooting te schrappen. t. Volgnummer 638 (onvoorziene uitgaven). Aangezien verhooging van uitgaven gepaard moet gaan met bezuiniging in gelijke mate op andere uitgaven, zoodat het totaal der uitgaven niet stijgt, zal de post voor onvoor ziene uitgaven alleen gebruikt kunnen worden in werkelijk onvoorziene omstandig heden. Daarom wordt een bedrag van 12.000 voldoende geacht. 3). Inkomsten. a. Volgnummer 176 (Marktgelden). Ver zocht wordt mede te deelen, of bij het ramen van de opbrengst van de weegloónen voor de kaasmarkt reeds rekening is ge houden met een lagere opbrengst van f 2.500, voortvloeiende uit het besluit van den Raad tot het verlagen van de tarieven voor het wegen van kaas. b. Volgnummer 376 (vergoeding gebruik schoollokalen). De vergoeding voor het in gebruik geven van schoollokalen behoort voor zooveel mogelijk op een zoodanig be drag te worden'gesteld, dat de kosten van het beschikbaar stellen tenminste worden gedekt. c. Volgnummer 410 (subsidie rijk voor het nijverheidsonderwijs) en 413 (bijdrage van de provincie voor het nijverheidsonderwijs), In verband met de belangrijke verlaging van de uitgaven, geraamd op de posten onder de volgnummers 417 (kosten van nijver heidsonderwijs) en 418 (subs. nijverheids onderwijs) wordt verzocht, na te gaan, of de ramingen onder de volgnummers 410 en 413 gehandhaafd kunnen blijven. d. Volgnummer 445 (prov. subsidie ver pleging arme krankzinnigen) en 459 (kosten overbrenging en plaatsing). Ten aanzien van deze ramingen is nog rekening te houden met het provinciaal blad nr, 16 van 1936. e. Volgnummer 491 (cultureel werk voor jeugdige werkloozen). Gaarne wordt ver nomen, of reeds een mededeeling is ont vangen van de bijdrage in de kosten van ontwikkeling van jeugdige werkloozen. Hier bij wordt opgemerkt, dat in deze kosten geen extra-bijdrage uit het werkloosheidssubsidie- fonds kan worden verwacht. De raming is mitsdien te wijzigen. f. Volgnummer 491c (overboeking). Gaarne wordt vernomen, of reeds een mededeeling van den minister van Sociale Zaken is ont vangen omtrent de bijdrage van het rijk in de kosten van den cursus voor het op leiden van werklooze meisjes tot dienst bode. g. Verzocht wordt, over te gaan tot het opvoeren van het vergunningsrecht tot het in de Drankwet genoemde maximum. h. Volgnummers 708 (kapitaaldienst geld- leening) en 709 (sluiting geldleeningen). Verzocht wordt, na te gaan, of de ra mingen op deze posten, gelet op de in de te leenen bedragen gebrachte wijzigingen, verhopgd moeten worden. i. Met wijziging naar par. 8 der wet van 22 Februari 1936 (Staatsblad nr. 100) wordt opgemerkt, dat de verordening op het heffen van schoolgeld voor het gewoon en uitgebreid lager onderwijs met ingang van 1 September 1936 behoort te worden gewijzigd. 4). Volgnummer 17. (Jaarwedde ambten.- secretarie). Verzocht wordt, mede te dee len, welke maatregelen zijn of nog zullen worden getroffen met betrekking tot het verlagen van de salarissen van het ge- meöntepersoneel. De desbetreffende ra mingen in de begroeting van de gemeente en die in de begroótingen der bedrijven zijn" zoo "noodig te herzien. 5). Volgnummer 83. (Vergoeding en pen sioenen afgetr. wethouders). Met betrek king tot de raming 'ónder dit volgnummer wofdt verzocht, het gemeenteblad nr. 1149, waarin de pensionnëering van de wethou ders is opgenomen, hog over te leggen. 6) Volgnummer 173&. (fin. controle op bouwver.) Verzochffrördt, het wegens con trole van de gemeentewoningen geraamde bedrag van 150 pver le brengen naar hoofdstuk XIII, par. II, der begrooting. 7). Volgnum. 124, 138, 140, 437, 461 ond a en b, 573, 586 en 606, (Kosten bestrijding t. b. c. Ver. v. zuigelingen-bescherming, Wit Gele Kruis, Uitg. in het belang v. h. historisch aanzien der gem., subs. zieken huis en weeshuis, winst v. h. slachthuis, uitkeering aan gem. werken en Plantsoe- nenbedryf). Gaarne zal worden vernomen, welke be slissingen door den raad zijn genomen ten aanzien van de door eenige zijner leden bij de behandeling der begrooting in den raad met betrekking tot de ramingen onder deze volgnummers ingediende voorstellen, die om praeadvies in handen van B. en W. werden gesteld. 8) .Verzocht wordt, de reeds voor het boe kingstijdvak 1936-1937 van den Inspecteur der directe belastingen ontvangen belas ting-ramingen over te leggen en zoo noo dig de desbetreffende ramingen in de ge- meentebegrooting te herzien. 9). Bladzijde 199. a. Opgemerkt wordt, dat de leening van het „Witte Kruis", groot 3000, niet in den staat van gewaarborgde leeningen is ver meld; b. In verband me de besluiten van den raad van 31 October en 28 November 1935, behoort het bedrag van de gewaarborgde leening van de N.V. Alkmaarsche Export veiling te worden gewijzigd. 10). Volgnummers 490 (bijdrage extra hulp aan werkloozen) en 495 (dito). Met verwij zing naar de brieven van den minister van sociale zaken van 29 Januari 1936 en van Ged. Staten van 25 Maart 1936, wordt ver zocht, deze ramingen te herzien. 11). Volgnummer 252. (Jaarwedden van onderwijzers). Met betrekking tot het in de raming op dezen post begrepen bedrag van 2.150, dat betrekking heeft op de beloo ning van 3 kweekelingen, wordt de aan dacht van het gemeentebestuur gevestigd op den brief van den minister van binnen- ïandsche zaken van 25 September 1934. 12). Volgnummer 2 (nadeelig saldo). Aan gezien het nadeelige saldo van den gewo nen dienst 1934, groot 88.427.89, dat ten laste van den dienst 1936 wordt gebracht, niet als een normaa.1 saldo kan worden aangemerkt, mag worden verwacht, dat de regeering er bezwaar tegen zal hebben, dat dit bedrag geheel ten laste van den dienst 1936 komt. In verband hiermede wordt het noodza kelijk geacht, dat van het genoemde saldo 5/6 gedeelte naar den kapitaaldienst 1936 wordt overgebracht. Het overgebrachte ge deelte van het saldo behoort in de eerste plaats geheel of gedeeltelijk te worden ge dekt door een eventueel batig saldo van den gewonen dienst 1935. Voor zoover het batige saldo van 1935 niet toereikend mocht zijn, zal in de jaren 1937, 1938, 1939, 1940 en 1941 ten laste van hoofdstuk I van den gewonen dienst eene bijdrage aan den kapitaaldienst zijn te verleenen. Mitsdien wordt verzocht onder de inkom sten van hoofdstuk I van den gewonen dienst 1936 in te stellen een post luidende: „Bijdrage van hoofdstuk XV van den ka pitaaldienst wegens overboeking van een gedeelte van het nadeelig saldo slot van den gewonen dienst 1934" en het bedrag daarvan tevens op een daarmede corres pondeerenden post van hoofdstuk XV van den kapitaaldienst 1936 te ramen. Tegenover den laatstbedoelden post ware in te stellen een op hetzelfde bedrag te ra men post luidende: „Bijdrage van hoofd stuk XV van den kapitaaldienst van het volgend jaar wegens overboeking van een gedeelte van het nadeelig saldo van den gewonen dienst 1934". Openbare Werken. 13). Volgnummer 5 der lasten, (alg. onkos ten). Verzocht wordt, de afschrijving op de gereedschappen evenals in 1935 nog op den kapitaaldienst tot uitdrukking te doen brengen. Slachthuisbedrijf. 14). Volgnummer 20 der lasten, (export- gelden v. h. Rijk.) Op dezen post behoort volgens de memorie van toelichting niets te worden geraamd. 15). Verzocht wordt, zoo mogelijk mede te deelen, hoeveel de winst van het slachthuis over 1935 bedroeg. Gasbedrijf. 16). Volgnummer 5 der baten, (gasleve ring). In verband met eene rekenfout in de memorie van toelichting behoort de raming onder dit volgnummer te worden gewijzigd 17). Verzocht wordt, uitvoerig toe te lich ten, waarom de uitkeering aan de gemeente wegens winst zeer waarschijnlijk belangrijk lager dan in 1934 en 1935 zal zijn. Maatschappelijk hulpbetoon. 18). Volgnummer 43. Met verwijzing naar eene potloodaanteekening in de toelichting wordt opgemerkt, dat de raming onder dit volgnummer niet juist is. Grondbedrijf. 19). Gaarne wordt vernomen, of het ge meentebestuur verwacht, dat bij den ver koop van gronden inderdaad eene winst van 27.500 zal worden gemaakt. Begrooting sociale zaken. 20). Hoofdstuk Hl, volgnummer 3, der uit gaven. Opgemerkt wordt, dat het bedrag van de rijwieltoelagen niet overeenstemt met het in de raming onder volgnummer 510 der begrooting begrepen bedrag van 150. 21). Verzocht wordt, mede te deelen, welke financieele gevolgen de circulaire van den minister van sociale zaken van 6 November 1934 afd. Volksgezondheid, be treffende huurbepaling van met Rijksvoor schot gebouwde woningen, voor de gemeen te heeft gehad en hoe die gevolgen op de begrooting zijn geregeld. Wij hebben achter genoemde volgnummers in het kort aangegeven welke uitgaven oi in komsten deze betreffen, opdat deze brieven voor ieder begrijpelijk zullen zijn. Men ziet, dat er, ondanks de meening van den Raad, dat de bezuiniging thans zoover mogelijk was doorgevoerd, elders nog wel het een en ander ontdekt werd, waarop Alkmaar zou kunnen bezuinigen. B. en W. zijn voornemens in verband met de boven gepubliceerde brieven, overleg met de financieele commissie te plegen en daarna den Raad zoo spoedig mogelijk een voorstel te doen. In het drama van de Alkmaarsche gemeente- begrooting zoo hebben wij in December ons begrootingsoverzicht beëindigd is het doek thans na het eerste bedrijf gevallen en wij ver moeden, dat het tweede niet lang op zich zal laten wachten. Het wachten heeft intusschen langer ge duurd dan voorzien was en men heeft dien tijd waarschijnlijk gebruikt om tot in alle onder- deelen na te gaan waar er nog uitgaven wer den gevonden, waarop bezuiniging mogelijk zou zijn. Dank zij de afhankelijkheid, waarin Alk maar thans ten opzichte van het Rijk ver keert, is het te verwachten, dat het gemeen telijke huishouden vooreerst in het teeken der grootste versobering zal staan. Heden overleed na een kortstondig lijden onze lieve Moeder, Behuwd- en Groot moeder, ANT/E WOGNUM, Wed. van C. WAGENAAR, in den ouderdom van 71 jaren. Amsterdam, A. SICKLER— WAGENAAR. K. SICKLER. LODEWIJK. ANTHY. JANKE. Warmenhuizen, S. KROON— WAGENAAR. A. KROON. ANNEKE. ELLY. Amsterdam, 18 Juni 1936. De begrafenis zal plaats hebben te Warmenhuizen op Zaterdag 20 Juni, 's nam. 3 uur Zomertijd. Vertrek van het sterfhuis Keizersgracht 792, Amsterdam, omstreeks 12.30 uur. Geen bezoek. Een nieuwe tractatie deze FLORA-reepen. De bekende, fijne Droste-chocolade in twee sma- en: Flora-Melk en Flora-Dessert. Een heerlijke reep van 25 gram voor slechts 5 centl ALTIJD WELKOM! Heden overleed in den ouderdom van 80 jaar, onze Vader, Behuwd- en Groot vader, PIETER BLOODHOOFT. DE FAMILIE. Alkmaar, 176'36. Kennemerstraatweg 110. Geen rouwbeklag. Voor de vele bewijzen van deel neming ondervonden na het over lijden van mijn lieven Man, Dr. J. POSTMA, betuig ik mijn hartelijken dank. M. POSTMA—SCHURINGA. Westerweg 90. Heden overleed te onzen huize, na een kortstondige ongesteldheid, zacht en kalm onze geliefde Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, de Heer PIETER DE GEUS, Wedr. van HELENA GEERTRUIDA SCHUBERT, in den ouderdom van ruim ■90 jaar. 'Alkmaar, 18 Juni 1936. .Sliksteeg 9. Uit- aller naam, G. J. STEINMEIER DE GEUS. L. H. J. STEINMEIER. De teraardebestelling zal jjlaats hebben a.s. Zaterdag .op de Gemeentebegraafplaats. Vertrek vanaf 't sterfhuis, "nam.* twéé uur. 40 ct. (panklaar). Tl L. 3773. unue. geen vuurwaurueu «vul den adressen verstrekt van advertenties onder letter. Heden overleed zacht en kalm ten huize „Westerlicht", onze lieve Moeder, Behuwd-, Grootmoeder en Zuster, Mevrouw CORNELIA JOSINA ENTINK, Weduwe van den Heer WILLEM HENRY SLINGER, in den ouderdom van 77 jaar. Uit aller naam, H. P. C. v. d. REE. Alkmaar, 16 Juni 1936. Huize „Westerlicht". De teraardebestelling zal plaats hebben op Vrijdag 19 Juni a.s., op de Algemeene Begraafplaats. Vertrek Huize „Westerlicht", half 3. (Opgericht in 1656). Verschijnt in 3 edities Posl-Edilie, Stads-Edilie, Kennemer-Edilie Adverteert in de welk blad het koopkrachtig publiek ho Haarlem en omliggende plaatsen in ruime mate bereikt. SUCCES VERZEKERD Voor direct gevraagd PENSION .DE ZILVERSPAR", Breelaan 21, BERGEN. Er is plaatsing voor een l-haufleur, leeftijd tot 25 jr., bekendheid in Nrd.-Holland en goed met publiek kunnende omgaan vereischte. Schriftelijke soll. met voll, inl. onder letter D 889, bureau van dit blad. VRIJDAG 9—12, 2-5. KundvlecNch. Biefstuk 40 Roastbeaf 30 4 pond Lappen 100 VOOR BADKLEEDING 2 pond Gehakt, half om half 0.40 5 pond Blanke Reuzel 0.75 5 pond Gedraaid Vet 0.60 4 pond mooie Doorr. Lappen 1.00 5 pond Rauwe Reuzel 1.25 kljjen koelinrichtingen. Aanbevelend,

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 3