DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE STAKING IN BELG IE. Eden in het Engelsche Lagerhuis. No. 143 Vrijdag 19 Juni 1936 138e Jaargang Het doel der sancties niet bereikt. De oppositie uit zich. Aantal Rijkskweekscholen opgeheven. Tevens aan vele scholen rijksbijdrage onthouden. Rijkskweekschool Alkmaar blijft! Kasteel in Brabant in brand gestoken Gérant en zijn vrouw in arrest gesteld. Verklaring van den minister van binnenlandsche zaken. Zij, die zich met 1 Juli a.s. voor minstens 3 maanden op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis. De ontwikkeling der stakingsbeweging. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden by vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENt Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. In het stampvolle Lagerhuis heeft Eden gistermiddag een verklaring af gelegd, waarin hij o.m. zeide: „Wij moeten toegeven, dat het doel, waar voor wij sancties hebben uitgevaardigd niet bereikt is. Het is nutteloos verdere sancties toe te passen als middel van pressie op Ialië". Indien de Volkenbond het doel wil be reiken, dat hem oorspronkelijk werd ge steld, moet hij bereid zijn maatregelen te nemen van een geheel verschillenden aard dan die welke tot nu toe is toegepast. Er is geen sprake van onze opvatting dat het vonnis, dat de Volkenbond in den vorigen herfst heeft uitgesproken over een agressieve handeling zou moeten worden gewijzigd of in tegengestelde zin zou moe ten worden veranderd. Uit hoofde van de ervaring in de laatste maanden opgedaan heeft de regeering be paald, dat het noodzakelijk is, dat wij in de Middellandsche Zee permanent defensieve strijdkrachten stationneeren van grooter sterkte dan er geweest zijn voor het begin van het geschil. De hervorming van den Volken bond. Ten aanzien van een Volkenbondshervor ming verklaarde Eden, dat het veel ver standiger zou zijn de aangelegenheid te verwijzen naar de zitting van September. Eden vervolgde: Wü zullen te Geneve voortgaan ons aandeel te nemen in iedere beslissing van den Volkenbond. Eden be vestigde, dat Groot-Brittannië tijdens het Italiaansch-Abessinisch conflict nimmer is opgehouden met op resolute wijze de in ternationale actie te leiden ter voorkoming van een aanval. Eden Voor zoover Eden weet, bestaat nergens op Abessinisch grondgebied een Abessini- sche regeering. Niets zou dezen toestand kunnen wijzigen dan een militaire actie van buiten af. Is er een land bereid een dergelijke actie te ondernemen? (De oppositie protesteert, wanneer Eden zegt, dat het nutteloos is de sancties voort te zetten. Er wordt geroepen: aftreden!) De Britsche regeering zal zich voegen naar de opvatting van de Volkenbondsver gadering. (Het tumult is zoo groot, dat Eden tien minuten lang moet onderbreken. Indien de Volkenbond dus de sancties zou willen opheffen, zal de Britsche regeering zeggen, dat dat ook haar opvatting is. Zij wil op deze wijze medewerken aan de tot stand koming van het vertrouwen. Ten aanzien van Duitschland verklaarde Eden te hopen, dat Duitschland nu spoe dig antwoord zal geven op de Britsche vra genlijst, waardoor voortgang bij de onder handelingen zou kunnen worden bereikt, hetgeen het voornaamste en eerste doel is Het gaat om de handhaving van den vrede. willen het hoofd bieden aan de werke lijkheid, zelfs, indien dat zou beteekenen de erkenning van een gedeeltelijk echec. Eden besloot met te zeggen, dat de door hem uitgestippelde politiek kansen biedt om de vrede te waarborgen. (De meerderheid van het Huis applaudi sseert, de oppositie protesteerde en lachte). Arthur Greenwood spreekt. Na de redevoering van Eden sprak Arthur Greenwoud als woordvoerder van de la- bour-oppositie. Hij diende een resolutie in, waarbij wordt voorgesteld de begrooting van buitenlandsche zaken te verminderen. Greenwoud zeide o.m.: „Mililoenen men- schen zullen de verklaring van Eden met schaamte en verontrusting vernemen. Greenwood vergeleek de nobele gevoelens enkele maanden geleden uitgesproken met, wat hy noemde, de afkeurenswaardige houding, welke de regeering thans in de zelfde kwestie aanneemt. De regeering, zei de hij, is ontrouw aan haar verkiezings manifest en begaat het grootste verraad dat ooit in de wereldgeschiedenis is ge pleegd. De terugkeer van Hoare in de re geering is volgens Greenwood een beleedi- ging voor de millioenen, die hun stem heb ben laten hooren tegen de voorstellen van Hoare en Laval. Lloyd George, die toen aan het woord kwam was niet minder fel en beschuldigde de Britsche regeering formeel de eerste bres te hebben geschoten in het sanctie front. Hij had liever gezien, dat een ander land dat zou hebben gedaan. Hij vroeg Eden, of het waar is, dat Frankrijk zich bereid verklaart Engeland te steunen bij iederen maatregel, welke het zou nemen voor de verzekering der uitvoering van het pact. Eden's antwoord. Eden antwoordde Lloyd George, dat hij herhaaldelijk met de nieuwe Fransche re geering heeft gesproken, zoodat hij haar standpunt inzake de sancties kent. Zij ant woordde niet bereid te zijn het initiatief te nemen voor het opheffen der sancties, maar gaf hem nooit eenige aanwijzing waar uit haar wensch zou blijken de sancties te handhaven. Lloyd George zeide hierop, dat hij nu bij na een halve eeuw parlementair is versla gen. Groot Brittannië en het rijk hebben een onderneming, welke zij ter hand heb ben genomen, prijs gegeven. Hij noemde het ongelooflijk, dat de Groote Britsche vloot niet in staat is 't hoofd te bieden aan de Ialianen. De vloo is thans gereed aan alle omstandigheden het hoofd te bieden en ten slotte zijn alle Middellandschezee-mo- gendheden, behalve Italië, bereid u te steu nen en toch gaat gij op de vlucht Wijzende op de regeeringsbank riep Lloyd George ui: „Daar zijn de lafaards!" Lloyd George ging onder toejuichingen der linkerzijde, die om Baldwin riep, zit ten. Baldwin, die onder de hartelijke toe juichingen van de meerderheid van 't Huis daarna het woord nam, zeide: „Indien er een punt is, waarop ik niet zal nalaten te wijzen, is dat het experimenteele karakter der sancties en de collectieve veiligheid. Ik heb altijd gezegd, dat indien zij niet zouden slagen de Volkenbond de oorzaken van dit falen zou moeten nagaan. Een der gedachten, daarbij moet men niet uit het oog verliezen ten aanzien van een toekomstige hervorming van het Volken bondspact: Indien Engeland bedreigd wordt, is er geen Engelschman die niet naar de wapens zal grijpen, maar ik geloof wel, dat een langdurige opvoeding noodig zal zijn aleer men de lieden, die niet vrijelijk alle verplichtingen nakomen, in welke omstandigheid dan ook, zou kunnen vragen deze te vervullen. Sprekende over den algemeenen toestand in Europa zeide Baldwin het van het eerste belang te achten, dat Duitschland, Frankrijk en Groot-Brittannië voor den vrede in ge heel Europa zij aan zij werken. Baldwin zeide, dat de geweldsgedachte de Duitsche mentaliteit van thans schijnt te be- heerschen. Niettemin zegt Hitier ons, dat hij den vrede wenscht en indien een man mij dat zegt, wil ik de proef nemen. Ik weet niet precies wanneer, maar ik hoop dat zich de gelegenheid zal voordoen, dat we den Franschen, Duitschers en Engelschen tot een conferentie zullen kunnen brengen voor het wel of wee van Europa. Indien de ge legenheid zich voordoet, moeten wij doen wat wij kunnen om het ten goede te doen zijn. Baldwin besloot met te zeggen, dat het vandaag door Eden uiteengezette standpunt den volledigen steun der regeering heeft en hij geloofde niet dat deze methode den Vol- kenbonds zal dooden. Wij zullen steeds al onze zorgen wijden aan den vrede in Europa. Attlee sprak zijn ernstige ontevredenheid uit over de redevoering van Baldwin. De beraadslagingen eindigden zonder stem ming. DE STAKING IN FRANKRIJK. Dreigende staking in electriciteils- bedrijven. In Parijs dreigt een staking in de electri- citeitsbedrijven uit te breken. Het personeel van de Parijsche ecelectrische centrale heeft gisteren geprotesteerd tegen de houding der directie, welke geen rekening scheen te willen houden met de eischen der werk nemers. Zy hebben den minister van bin- nenlandsche zaken verzocht een algemeene bespreking tusschen werkgevers en werk nemers onder zijn leiding te beleggen. In een gisteren gehouden vergadering der ver tegenwoordigers van werknemers werd be sloten, personeel: en arbeiders op alle mo gelijkheden gereid te houden. Hedenavond vindt een massayergadering plaats, waarin definitief over dé staking zal worden be slist. Bij de wet van 22 Februari 1936 tot verlaging van de openbare uitgaven voor het onderwijs is bepaald, dat bij koninklijk besluit het aantal kweek scholen, dat voor rijksbijdrage in aan merking komt, met ingang van 1 Sep tember 1936 zal worden verminderd. Uit de behandeling van het ontwerp dier wet blijkt, dat die vermindering gepaard zal gaan met de opheffing van eenige rijkskweekscholen. Tot de vermindering van het aantal gesubsidieerde kweekscholen zou eerst worden overgegaan, nadat daarbij be trokken onderwijsorganisaties zouden zijn geraadpleegd en nadat de onder wijsraad zou zijn gehoord. Beslist is thans, dat 6 rijkskweekscho len zullen wofden opgeheven en dat 12 gesubsidieerde kweekscholen de rijks bijdrage zullen verliezen. De zes rijkskweekscholen zijn die te Breda, Gorinchem, Hellevoetsluis, Oost burg, Zaandam en Zierikzee. De 12 kweekscholen, die voortaan het rijkssubsidie zullen missen, zijn: de ge meentelijke kweekscholen te Groningen en Leiden, de bijzondere kweekscholen voor onderwijzeressen te Haarlem en Nijmegen, uitgaande van de plaatselijke departementen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, de bijzondere christe lijke kweekschool te Leeuwarden (Margaretha de Heerstraat) en de bij zondere r.k. kweekscholen voor onder wijzeressen te Amsterdam (Korte Prin sengracht), Beesel (Reuver), Boxtel, Breda, Heerlen, Nijmegen (Neerbosch) en Woensdrecht (Hoogerheide). Hedenmorgen vroeg is te Nuenen (N.-Br.) het kasteel „Soeterbeek", waarin gevestigd was de in de omge ving van Helmond en Eindhoven be ruchte sociëteit van dezelfde naam, tot den grond toe afgebrand. Een zelfde lot onderging een 200 me ter daar vandaan gelegen koetshuis, waarin een textielfabriekje was geves tigd, dat sinds eenigen tijd niet meer werkte. Men ontdekte den brand pas toen de beide gebouwen geheel in lichter laaie stonden. Aan blusschen viel niet meer te denken, zoodat men de brandweer dan ook niet waarschuwde. De schade wordt door verzekering gedekt. Het kasteel diende den laatsten tijd als café-restaurant en had een zeer slechten naam als nachtcafé. Op last van het gemeentebestuur van Nuenen werd de gelegenheid in Februari gesloten. De Duitsche gérant Küpers en diens vrouw zijn toen als ongewenschte vreemde lingen over de grens gezet. Nadien stond het kasteel, dat eerst een zustertehuis was, daarna uitspanning en sindsdien een nacht-societeit leeg. Door den brand is behalve de café-inven taris, ook de geheele inboedel van boven' en benedenverdiepingen geheel vernield. In het Koetshuis ging een vijftal machineriën van het voormalig textielfabriekje verloren. Het pand behoorde in eigendom toe aan den heer A. Beeks te Helmond. Hedenmorgen heeft de koninklijke mare chaussee te Eindhoven in verband met de zen brand twee personen gearresteerd. DE TOESTAND IN CHINA. De leiders van het zuidwesten, Tsjen Ktsji Tang, Li Tsjoeng Jen en Pei Tsjoeng Hsi, hebben voor het eerst gemeenschappe lijk aan maarschalk Tsjang Kai Sjek een telegram gezonden, waarin zij er hun leed wezen over uitspreken, dat de actie in het westen door de Nanking-regeering niet be grepen is. Het zuidwesten laat zich slechts leiden door den wil, zich met de wapens te verzetten tegen den vijand. De generaals verklaren zich tegen een burgeroorlog en dringen bij de Nanking- regeering opnieuw aan op gemeenschappe- lijken tegenstand, waarvoor de zuidweste lijke troepen van Nanking het bevel tot cp- marscheeren verwachten. De toestand. De Belgische minister van Binnenlandsche Zaken, de Schrijver, heeft gistermiddag voor de journalisten o.a. het volgende ver klaard: „Al nemen de stakingen nog niet af, toch wijzen de berichten van dezen morgen op een onbetwistbare ontspanning. De regee ring volgt de gebeurtenissen van zeer nabij. Zij tracht de bevolking te begrijpen, doch wenscht niet van vooroordeel blijk te geven. De stakingen hebben zich nog uitgebreid, onder meer in de textielnijverheid, doch de toestand blijkt in het algemeen kalm, afge zien van het optreden van bepaalde groepen. De minister behandelde vervolgens breed voerig de incidenten, en wat er gedaan wordt om deze te bestrijden. Het blijkt, dat de genomen maatregelen goede resultaten hebben opgeleverd". Tot zoover de minister. De stakers hebben vannacht de houten brug van Bernier, op den weg van Bergen naar Valenciennes, in brand gestoken. Spoedig werden genie troepen ontboden, die de brug hebben her steld, welke reeds weer voor het verkeer is opengesteld. Gisteren werd het werk hervat in ver schillende fabrieken te Ukkel en Vrost. Een poging der stakers om een fabriek in de omgeving van Brussel te bezetten, werd ver ijdeld. De stakers werden door de politie uiteengedreven. Alle samenscholingen en optochten blijven verboden. In de Borinage daarentegen is de staking uitgebreid. Het werk werd er gister stil- gelegdoun. in eenige fabrieken. Te Grand-Kleez heeft een 100-tal stakers gepoogd, de suikerfabrieken te bezetten, wat echter mislukte door het tijdig ingrijpen der gendarmerie. Te Gent ligt de textiel-nij ver heid volkomen stil. Meer dan 30.000 arbeiders hebben het werk neergelegd. In de metaalnijverheid worden 14.000 arbeiders door de staking ge troffen. Te Ronsse in Oost-Vlaanderen werd heden het bedrijf stilgelegd in eenige weve rijen. Voor wat de toestand in Limburg betreft, de staking is daar algemeen in alle kolen mijnen, en 18.000 arbeiders zijn erbij be trokken. Slechts in het Zuiden der provin cie doen zich nu en dan incidenten voor, veroorzaakt door stakers, die uit Luik komen afzakken. De gouverneur der pro vincie heeft er het verkeer per rijwiel op de openbare wegen verboden, alsmede elk personenvervoer met autobussen of vracht auto's, behoudens het vervoer met gecon- cessionneerde diensten, in alle gemeenten ten Zuiden van den spoorlijn Haelen, Has selt, Maastricht. De toestand in het Antwerpsche. Het personeel der sleepbooten in de binnenvaart heeft heden het werk neerge legd uit solidariteit met de havenarbeiders en tevens verhooging van loon geëischt met 25 pet en verbetering der arbeidsvoorwaar den D,t betreft niet alleen de haven van Antwerpen doch ook die van Gent en !Sa,?r00r Iigt de W«>eepv.,rt HruSge is gister staking uitgebroken in een metaalfabriek, waarbij 700 arbeiders betrokken zijn. Men vreest, dat de staking daarop andere industrieën zal overslaan. Het socialistische algemeene vakverbond van bedienden in het gebied van Charleroi heeft het parool tot de algemeene staking uitgegeven voor alle bedienden van handels firma's, fabrieken en banken. De plaatse lijke af deeling van het christelijke nationale vakverbond van bedienden heeft een der gelijke beslissing genomen. Talrijke taxi- chauffeurh in de stad staken. In Brussel nieuwe stakingen. In de omstreken van Brussel zijn de ar beiders van een reeks bedrijven in staking gegaan. Ook in Brussel zelf begint het te spannen, o.m. (in de groote warenhuizen en bij de verzekeringsmaatschappijen. Er wordt een krachtige stakingspropaganda, vooral in Brabant gevoerd, waar de gen darmerie de gas en electriciteitsbedrijven heeft bezet, o.m. ook te Leuven. Volgens de „Libre Belgique" houden militairen de be langrijke fabrieken in de omgeving van Luik bezet. Tal van samenscholingen. In de Borinage hebben de gendarmen her haaldelijk moeten optreden om samenscho lingen te verspreiden. Te Frameries werden mijnwerkers, die een mijn wilden bezetten, door de gendarmen in hun pogingen belet. De gouverneur der provincie Henegouwen, heeft een beroep gedaan op het leger. Troe pen bezetten thans de voornaamste punten. In de omgeving van Brussel. In de omgeving van Brussel is op ver schillende plaatsen staking uitgebroken. In Brabant worden de gasfabrieken en de electrische centrales door militairen be waakt. Herhaaldelijk worden pogingen ge daan om de spoorwegen te bewegen, zich bij de stakingsbeweging aan te sluiten. Er wordt zelfs gedreigd met het opblazen der sporen. Te Charleroi werd door de christelijke en socialistische syndicaten de algemeene sta king geproclameerd. Schietpartij in Quaregnon. Gisteravond tegen negen uur heeft te Quaregnon een heftige botsing tusschen Gendarmes en stakers plaats gevonden. Een staker loste op dat tijdstip, toen het duister werd, een aantal revolverschoten op een groep gendarmes nabij het daar geves tigde Volkshuis. Deze staker werd door een aantal andere stakers bijgestaan. De gen darmes beantwoordden het vuur met hun karabijnen, waarop de stakers op de vlucht sloegen. Een hunner werd in den buik ge troffen. Een 52-jarige vrouw die toevallig passeer de en getuige was van het gebeurde, schrok zoodanig, dat zij ter plaatse overleed. De gendarmes drongen vervolgens het Volks huis binnen, deden dit ontruimen en ver richtten verscheidene arrestaties. Per vrachtauto werden de arrestanten vervoerd. Onderweg echter werd de vrachtauto door een aantal stakers overvallen, zoodat de gendarmes zich ten tweeden male gedwon gen zagen van de vuurwapens gebruik te maken. Zij slaagden erin de stakers te ver drijven en de arrestanten in verzekerde be waring te stellen. Het is in Quaregnon Monsville vrij heftig toegegaan tusschen de stakers en de gen darmerie. De arbeiders hadden de toegangswegen tot deze in de Borinage gelegen plaats met barricaden versperd en ter belemmering van de gendarmes ook glasscherven uitge strooid. Laat in den middag werd een bereden afdeeling gendarmes naar Monsville gezon den om de orde te herstellen. Deze werd met steenen ontvangen. Later vielen ook schoten. De botsingen in Quaregnon. Na de incidenten in Monsville en Quareg non. zijn ook barricaden opgeworpen in Jemappes en Cuesne. De gendarmerie wachtte op versterkingen uit Bergen en ging vervolgens over tot bezetting van alle barricades. Zij is de toestand meester. Men is niet voornemens de thans geldende ordemaatre gelen te verscherpen. Verscheidene arbei ders, die uit Waremmes kwamen om de ar beiders van de ijzergieterij te Sainttrond in Limburg tot staking op te zetten, zijn ge arresteerd. In Luik heeft een vergadering van mijnwerkers besloten op zijn minst tot Zaterdag in staking te blijven, d.w.z. tot den dag, waarop de paritaire commissie uit spraak zal doen. Van alle punten uit het gebied komen berichten over arrestaties. V*

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1