DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE FRANSCHE SENAAT BIJEEN. Motie van vertrouwen aangenomen. No. 149 138e Jaargang De staking in Frankrijk. Het conflict in China. De onlusten in Palestina. De stakingen in België. Zij, die zich met 1 Juli a.8. voor minstens 3 maanden op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis. Autotruck met aanhang wagen te water geraakt. Een nieuwe Nederlandsche industrie. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden by vooruitbetaling voor Alkmaar 2.— franco door het geheele Ryk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENj Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordaro C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 26 Jlllli 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Gister kwam de Fransche Senaat byeen, om te debatteeren over de re- geeringsverklaring van het nieuwe kabinet en om van gedachten te wisse len over den algemeenen politieken toestand. Daarbij kwamen natuurlijk de sancties en de verhouding tot Italië naar voren. Nadat Henry Berenguer, president der commissie van buitenlandsche za ken, namens de regeering reeds had ogemerkt, dat de regeering bijzondere zorg zal geven aan de nationale verde diging en de militaire kracht van het land zal handhaven begon minister Delbos zich in het debat te mengen. Hij verklaarde in antwoord op de inter pellaties niet te denken, dat de collectieve veiligheid Frankrijk van een directe poging ontslaat, om de Fransche veiligheid te be werkstelligen. Wij moeten niets verwaar- loozen, aldus Delbos, om deze veiligheid te verkrijgen. Yvon Delbos De regeering maakt zich geen illusies over te tegenwoordige mogelijkheden van den Volkenbond. Het eenige werkelijke systeem is, dat der versterking van de col lectieve veiligheid. Men kan de preventieve actie verbeteren door wijziging van art. 11 of de repressieve actie door wijziging van art. 16. Wij zullen een systeem ontwikkelen van regionale pacten, zooals het Sovjet Rus sisch pact. De regeering heeft dezelfde zorg voor den Franschen vrede en de internatio nale veiligheid (applaus). Wij zullen ons aansluiten bij alle voor stellen tot universeele ontwapening en con trole. Zoo noodig zullen wij het initiatief er toe nemen. Onze zorg voor den vrede sluit niet onze zorg voor de nationale ver dediging uit. Wij zullen onze bewapening handhaven op het noodzakelijke peil (appl). Men verwijt ons de sancties te laat te hebben opgeheven. Het is goed, dat deze maatregel genomen is in een sfeer van na tionale eensgezindheid en niet in een van gepolemiseer. De verhouding tot Duitschland. Tusschen Frankrijk en Duitschland be staat sedert 7 Maart een ernstig geschil, dat verergerd is door de intensieve herbe wapening van het Duitsche rijk, dat door niemand bedreigd wordt. De door Duitschland begane fout, dit ge schil te hebben geprovoceerd is te erger, daar er niets onverzoenlijks is in de op vattingen der beide naties. Rijkskanselier Hitier heeft erkend geen territoriale eischen meer te hebben. Geen land mag oordeelen over het regiem van een ander, heeft hy voorts gezegd. Dit geschil drukt op geheel Europa. Overigens heeft Duitschland niet geant woord op vragen, welke het reeds meer dan twee jaren geleden zijn gesteld. Wij kunnen niet het principe aanvaarden volgens het welk bijstand slechts zou gelden voor zeke re gebieden. Spr. herhaalde, dat niets de beide landen in den weg staat. De opvat tingen kunnen tot overeenstemming wor den gebracht, met name door de eerbiedi ging der onafhankelijkheid van alle naties. De minister hoopte, dat het Duitsche ant woord op de vragenlijst in staat zal stellen aan het werk te gaan, anders zou opnieuw de kwestie met de Locarno-mogendheden onder oogen moeten worden gezien, op de basis der regeling van 19 Maart. Spr. hoop- te, dat overeenstemming mogelijk zal zijn. Tenslotte zeide spr., dat de kwesties van midden-Europa, die van Oostenrijk in de eerste plaats, de geheele aandacht der re geering hebben. De regeering heeft haar voornemen aan gekondigd te streven naar een middelland- sche zeepact, welke taak de minister deli caat noemt. Het program der regeering, aldus besloot Delbos, is Frankrijk en den vrede te dienen. Millerand noemt verklaring van Delbos onvoldoende. Na Delbos kwam Alexandre Mille rand (republ. unie) aan het woord, die de uiteenzettingen van den minister van buitenlandsche zaken onvoldoende noemde. Spr. was van meening, dat de collectieve veiligheid dood is met de sancties. „Er is geen FranschDuitsch probleem", zeide hij, „er is een Duitsch gevaar, dat geheel Europa bedreigt". Leon Blum antwoord Millerand. Leon Blum antwoordde Millerand, dat het vergeefsch is achteraf te polemiseeren. „Wij zullen niet nagaan, waarom de sanc ties mislukt zijn, wy denken aan de toe komst. Zegt, dat de collectieve veiligheid dood is en dat wy tot een nieuwe politiek moet enovergaan. Wij weigeren deze lijk rede uit te spreken. Integendeel. Wij zijn van meening dat dit falen de gelegenheid moet scheppen de krachten van Europa te vereenigen om te herstellen wat verzwakt werd. De Fransche kracht mag niet het eenige element zijn, van de Fransche veilig heid. Laten wij niet vergeten: wederzijd- sche bijstand, die groote moreele kracht, welke men thans bespot, maar waarover men 22 jaren geleden met een beetje min der verachting sprak, is een element van onze veiligheid. Op voorbeeld van Briand en Herriot wil len wij er getrouw aan blijven en wij wil len den weg hervatten, welke tegelijkertijd leidt tot Fransche en internationale veilig heid." (Luid applaus). De stemming. De senaat ging vervolgens tot stemming over over de volgende motie: „de senaat spreekt zyn vertrouwen uit in de regeering, dat zij het vredeswerk zal voortzetten, ge trouw aan de aangegane verdragen en voor de nationale veiligheid en gaat over tot de orde van den dag". Deze motie werd aangenomen met 185 tegen 58 stemmen. Het verloop van de zeeliedenstaking. Ofschoon reeds Woensdag een prjnci- pieele overeenstemming was bereikt in de zeeliedenstaking, bleken er toch moeilijk heden te bestaan, die tengevolge hadden, dat tot Donderdagavond geen schip kon uit- loopen. De stakende manschappen hielden den geheelen dag de schepen bezet en de roode vlag woei van top. In den loop van den dag richtte het corps consulaire van Marseille zich met protesten tot den president van de Kamer van Koop handel, aangezien ook de buitenlandsche schepen de haven niet konden verlaten On geveer 100 reizigers, die reeds verscheidene dagen dachtten op een mogelijkheid om naar Corsica over te steken, bezetten de lokalen van de scheepvaartmaatschappij, die het verkeer naar Corsica exploiteert en zon den een protestdelegatie naar den prefect. Toen zich in Rouaan het gerucht ver spreidde, dat ondanks de staking het Fran sche s.s. „Mandara" wilde trachten uit te loopen, versterkten de stakers hun posten en slaagden er inderdaad in het uitvaren van het schip tegen te houden. In Cette heeft men ongeveer duizend ton sinaasap pels, die tengevolge van de staking niet tijdig gelost waren, in zee geworpen wor den. De stakingsbeweging in de rest van het land. Ook in de rest van Frankrijk hebben zich nog verscheidene nieuwe stakingen voorge daan, al blijft de algemeene tendenz wijzen in de richting van een hervatten der werk zaamheden. Zoo konden de vijf groote Noord-Fransche dagbladen van Rijssel en Roubaix hedenmorgen nog niet verschijnen, aangezien de zetters en verdere drukkers- personeel in staking waren gegaan. Op den prefect is een beroep gedaan als arbiter op te treden. In Nancy is de stakings beweging sedert gisteren belangrijk ver scherpt. Stakers bezetten de gasfabrieken, waarop de burgemeester besloot de werk plaatsen door een afdeeling mobiele garde te doen ontruimen en onder militaire bezet ting te plaatsen. In Perpignan is in verband met de toe nemende stakingsbeweging in de Kamer van Koophandel een vergadering van on dernemers bijeengekomen waar een besluit werd genomen, dat geen verdere onderhan delingen zouden worden gevoerd zoolang nog banken, magazijnen, werkplaatsen enz. door stakers bezet werden gehouden. De atmosfeer te Kanton is weer uiterst zenuwachtig. Overdreven eischen van het Zuidwesten aan Nanking. Naar de Times uit Hongkong meldt eischt in een geinspireerd artikel een krant die te Nanking verschijnt een strafexpeditie in 't Zuidwesten, hetgeen een aanwijzing betee- kent dat een dergelijke actie van de troe pen van de Centrale regeering waarschijn lijk niet lang meer op zich zal laten wach ten. De atmosfeer te Kanton is weer uiterst zenuwachig, en de koers van de valuta zakt weer in. Het Zuidwesten heeft steeds weer eischen aan Nanking gesteld om tot een ac- coord te komen, maar deze eischen zijn zoodanig, dat het absoluut geen doel heeft erover te beginnen. In de eerste plaats na melijk eisch het Zuidwesten dat de diplo matieke betrekkingen met Japan zouden moeten worden verbroken. In de tweede plaats zouden de vernederende Chineesch- Japansche overeenkomsten moeten worden opgezegd. In de derde plaats eischt het Zuidwesten ecancipatie van de massa, her stel van de vrijheid van het woord en van de vrijheden van het volk. Tenslotte wordt gewapende weerstand geëischt tegen den aanval van de Japansche troepen in Noord- China, waarvoor een algemeene mobilisatie afgekondigd moet worden. Tenzij deze eischen opgenomen worden op de agenda van de vergadering welke 't centraal executief comité van de Kwomin- tang te Nanking wil houden om Nanking en Kanton te verzoenen, wenscht het Zuid westen niet op die vergadering aanwezig te zijn. Tenzij alle voorstellen van het Zuid westen goedgekeurd worden zal Kanton zich van de vergadering terugtrekken en een beroep doen om Kanton als zetel van de nationale Chineesche regeering te erken nen, waarna het anti-Japansche program ma van het Zuidwesten volledig ten uit voer gelegd zal worden. Men gelooft dat deze voorstellen, die na tuurlijk onmogelijk zyn, gedaan zijn om Nanking ongerust te maken, en Tsjiang Kai-tsjek te dwingen een financieel of an der accoord ter tafel te brengen. De ware eischen van het Zuidwesten, zoo gelooft men, zyn, dat Tsjiang Kai-tsjek de tot standbrenging van de nieuwe Chineesche grondwet moet uitstellen, dat hy zijn ambi tie om president van de Chineesche repu bliek te worden moet opgeven, en dat hij moet toestaan dat het Zuidwesten zijn staat van halve onafhankelijkheid behou den kan. Voorts moet overeenstemming verkregen worden over de concurreerende rechten van Nanking en Kanton op den spoorweg tusschen Kanton en Hankow, en over nog een aantal andere geschillen tus schen nationale en provinciale belangen. Volgens ervaren deskundigen is de eenige doeltreffende oplossing van deze geheele zaak alleen te verkrijgen door burgeroorlog. Een personderhoud met Tsjang Kai-tsjek. Tsjang Kai-tsjek heeft in een onderhoud met persvertegenwoordigers nog eens her haald, dat zijn regeering vastbesloten was met alle vreedzame middelen de eenheid van de natie te handhaven. Hij zou echter ontoegeefelijk zijn waar het betrof de strenge militaire tucht en orde en bewaren onder de leider van de zuidwestelijke pro vinciën die door hun opmarsch naar het noorden een zeer ernstig feit hebben be gaan. Indien de leiders van het zuidwesten zich niet onvoorwaardelijk gehoorzaam zullen betoonen aan de centrale regeering, den zullen de troepen van Nanking de zuid westelijke provincies binnenrukken. Incident aan de grenzen. Generaal Oeyeda, de Japansche ambas sadeur te Hsinking, heeft aan het minis terie van buitenlandsche zaken medege deeld, dat Sovjet-Russische grenspatrouil- les op 6 dezer geschoten hebben op Japan sche grenspatrouilles in de buurt van Oantsjoen, aan de oostelijke grens van Mandsjoekwo. Een soortgelijk incident heeft zich op 14 dezer voorgedaan in de nabijheid van Woesekwo, aan de oostelijke grens van Mandsjoekwo, waar een Sovjet-Russische patrouille met machinegeweren geschot- ten heeft op een Japansche patrouille. Naar vernomen wordt, zal het ministe rie van buitenlandsche zaken van Monds- joekwo naar aanleiding van deze beide incidenten een krachtilg protest indienen by de Sovjet-Russische regeering. HITTEGOLF IN NOORD-RUSLAND. In Noord-Rusland is plotseling een hitte golf opgekomen. De temperatuur steeg tot 38 graden in de schaduw. OVERSTROOMINGEN IN RUSLAND. Tengevolge van de aanhoudende regens is de stad Kisladows' in Cirkaukarië (Rus land) overstroomd. Verscheidene huizen zijn ingestort, de bewoners onder zich be gravende. Uit de puinhoopen zijn talrijke zwaargewonden geborgen. De verbindingen zijn verbroken, en de aangerichte schade is zeer groot. Slaat de opstandige beweging naar transjordanië over? Zestigduizend Bedoeieinen zouden bereid zijn. Volgens den specialen correspondent van de „News Chronicle" te Jeruzalem wordt Palestina sedert eenige dagen door een nieuw, ernstig gevaar bedreigt. De Arabische opstandige beweging, die tot dusverre tot Palestina beperkt is geble ven, breidt zich uit over Transjordanië, al dus deze correspondent. Van oogenblik tot oogenblik zouden 60.000 Bedoeieinen de Jordaan kunnen overtrekken om den op stand der Arabieren in het heilige land te steunen. Op een vergadering van 200 Sjeiks te Amman, de hoofdstad van Transjordanië, zou besloten zijn den Britschen hoogen commissaris mee te deelen, dat de opstand in Transjordanië openlijk zal worden uit geroepen, indien de Arabieren niet binnen tien dagen voldoening zouden krijgen. Daar in Transjordanië het dragen van geweer of revolver en het invoeren van munitie anders dan in Palestina ge oorloofd zyn, zouden de Engelschen, aldus besluit de correspondent van de „News Chronicle", een waren oorlog hebben te voeren, indien Transjordanië zich by de opstandige beweging zou aansluiten. De toestand was gisteren in geheel België kalm. Te Luik, Charleroi, Bergen, en in het cen trum en de vallei van de Senne, evenals te Hoboken, is de werkhervatting in de me taal-nijverheid- toegenomen. In de mynen van Limburg is het werk geheel hervat. In de provincies Henegouwen en Luik bleef de toestand ongewijzigd. In de provincie Namen verwacht men, dat vandaag op vele plaatsen dat het werk zal worden hervat. Te Temsche zijn de ar beiders weer aan het werk gegaan. In de omgeving van Antwerpen worden eenige kleine stakingen gemeld. In de Textielnijverheid is de toestand te Verviers ongewijzigd gebleven. In Vlaan deren en in het Kortrijksche heeft de sta king zich tot vijf fabrieken uitgebreid. Te Thiel en Róusselaere wordt door de stakers gepost. Te Geraerdsbergen hebben 800 ar beiders het werk neergelegd. Te Brussel werkt de Banque de Bruxelles met de helft van haar personeel. Vandaag zal de toestand te Gent, voor wat de binnenscheepvaart betreft, weer normaal zijn. De scheepvaart is verzekerd op de Leye, het kanaal van Brugge, het ka naal van Terneuzen en de Maas. De sluizen laten slechts motorschepen door. ONDERHOUD VAN EDEN MET DEN NEGUS. De Abessinische legatie te Londen heeft gistermiddag een verklaring gepubliceerd volgens welke een onderhoud, dat Eden met den Negus heeft gehad, een uur duurde. Bij dit gesprek heeft de negus de verzeke ring gekregen, dat Groot-Brittannië voort zal gaan met de eerbiediging van het Vol kenbondspact en de annexatie van Abes- sinië door Italië niet zal erkennen, doch wel het oude Abessinië zal erkennen. De negus sprak zijn teleurstelling uit over het besluit der Britsche regeering de sancties prijs te geven en hij verklaarde zich voor te stellen krachtig bij den Volkenbond te pro testeeren tegen de opheffing der sancties. Bij het vertrek van den negus. Voor zijn vertrek uit Londen verklaarde Haile Selassie tegenover de journalisten: „op het oogenblik van vertrek naar Genève om er de rechtvaardige zaak van ons volk te verdedigen, wenschen wij het Engelsche volk hartelijk te danken voor de tallooze blijken van betoonde sympathie. Wy gaan naar Genève vol goede verwachting". Een tamelijk talrijke menigte juichte den negus toe, toen deze in den trein stapte. Staking der Gigolos. De beroepsdansers aan de Riviéra zijn gisteren in staking gegaan. Zij eischen 40 francs per dag, in plaats van de thans be taalde 30. Zy dreigen de dansvloeren langs de geheele Riviéra te zullen bezetten, wan neer aan hun eischen geen gevolg werd gegeven. DE SPIONNAGE BIJ DE AMERIKAANSCHE MARINE. Bij gebrek aan nadere gegevens heeft het ministerie van marine geweigerd, commen taar te leveren op het geval van spionnage by de Amerikaansche marine, waarbij een Japansch marine-officier betrokken zou zijn, en waarvan sprake is in een aanklacht van de Federal Grand Jury te Los Angeles. Waarnemers zyn echter geneigd te geloo- ven dat de Amerikaansche autoriteiten wel wat te snel zijn geweest met hun verklaring, dat de betreffende officier vroeger attaché was aan de Japansche ambassade te Washington en thans leeraar is aan het in stituut voor marinepersoneel. Zij achten het mogelijk, dat het om iemand anders gaat, die denzelfden naam draagt. Bestuurder verdronken. Hedenmorgen te vier uur is aan den Academiesingel te Breda een autotruck met aanhangwagen van de firma Veraart, expeditiebedrijf te Oudvosmeer (Tholen), door tot nog toe ongekende oorzaak door de brugleuning te water geraakt. Een surveilleerend agent van politie hoorde op genoemd uur een zwaren slag. Toen hy naderby kwam, was de auto reeds geheel onder water verdwenen. De hulp werd ingeroepen van den commissaris, die dan ook spoedig met den inspecteur de Groot ter plaatse verscheen. Met behulp van twee in de nabijheid liggende stoombooten werd de wagen op getakeld. In de cabine, die geheel gesloten was, werden geen inzittenden aangetrof fen. Wel vond men er twee broodtrommels, zoodat het vermoeden ontstond, dat twee personen zich in den wagen hadden be vonden. Terstond werd met dreggen be gonnen en reeds spoedig had men hiermede succes, doordat het lijk van den bestuur der, den 40-jarigen Veraart, werd opge haald. Tot hedenmorgen negen uur was het nog niet bekend, of er nog meer slachtoffers zijn te betreuren. Veraart was gehuwd en vader van twee kinderen. Buizengieterjj van de hoogovens te IJmuiden. De Hoogovens te IJmuiden, officieel genaamd de Koninklijke Nederland sche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden, hebben een nieuwe fcise in de ontwikkeling van dit bedrijf afgesloten: de voorbereidingen van de „buizengieterij" welke zoover gevor derd zijn, dat dezer dagen tot de mon tage der definitieve fabriek kan wor den overgegaan. Gedurende de laatste twee en een half jaar werd te IJmuiden naarstig gewerkt aan een nieuw product: buizen voor gas- en waterleiding, waarvoor men in de eer ste plaats op de binnenlandsche markt af zetgebied hoopt te vinden. In de „buizenfabriek" nu zal ruw ijzer worden getransformeerd tot gegoten ijze ren pijpen. Hiervan is in ons land een tamelijk groot verbruik: ongeveer 60.000 ton per jaar, welk kwantum tot nu toe uit het buitenland werd ingevoerd. Binnen afzienbaren tijd hoopt men te IJmuiden de helft dezer hoeveelheid te kunnen ver vaardigen uit „eigen" ruwijzer. In een „proeffabriek", waar men onder leiding van ir. L. F. Otto een groote on dervinding heeft opgedaan, heeft men een eigen systeem van buizengieten ontwik keld, omdat het moderne systeem van centrifugale gieting over de geheele wereld zwaar gepatenteerd is, terwijl het oude systeem van lange staande vormen met buiten- en binnenvorm evenmin kon worden gevolgd. Het systeem „b(luizen) g(gietery)" is gebaseerd op deze beide stelsels, het de Lavaud-systeem en het Sand-Spun- systeem. De buizen zijn z.g. mofbuizen, die in elkander worden geschoven. Begin 1937 hoopt men tot de geregelde productie te kunnen overgaan, hoewel in de proeffabriek reeds dagelijks 60 pijpen van 200 K.G. kunnen worden gemaakt, welke reeds hier en daar een gunstig ont haal hebben gevonden, hetgeen de leiders der nieuwe afdeeling goeden moed geeft. NOODWEER IN MORAVIE. In Moravie is een hevig noodweer losge broken, waardoor te velde groote schade is aangericht. Tusschen Janim en Praag werden de spoorwegverbindingen verbro ken. De in stroomen neerkomende regen heeft in Brunn een muur doen instorten, tenge volge waarvan een persoon ernstig aan de beenen gewond werd. Het water drong in een school binnen, zoodat de leerlingen op tafels en banken moesten klimmen.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1