DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE VOLKENBONDSVERGADERING Ho. 154 Donderdag 2 Juli 1936 138e Jaargang In September zal beraadslaagd worden over de Volkenbondshervorming. Rusland wil nog steeds ontwapenen. Het incident in den Volkenbond. Baldwin lijdende aan bloedarmoede. De toestand in het verre Oosten. Amerika versterkt de stra tegische positie van Alaska. De Japansch-Pussische incidenten. Muziekcorps van Hitler's lijfgarde verongelukt. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordans C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: T). N. ADEMA. In de gistermiddag gehouden vergadering van den Volkenbond kwam de gedelegeerde der Unie van Zuid-Afrika, de Water, het eerst aan het woord. Hij bevestigde de ge hechtheid zijner regeering aan de begin selen van den Volkenbond en verklaarde, dat de Unie van Zuid-Afrika steeds bereid zal zijn de collectieve actie te handhaven. Minister Eden Eden aan het woord. De Britsche minister van buitenlandsche zaken Eden, die vervolgens aan het woord komt, verklaart: wij hebben gisteren ge luisterd naar het beroep van den keizer van Abessinië. De waardigheid, waarmede hij zich tot ons richtte, moet bij ieder onzer sympathie hebben gewerkt. De omstandig heden waren voor allen pijnlijk. Toch zijn wij er ons allen van bewust, dat de econo mische maatregelen, welke wij hebben ge nomen, hun doel hebben gemist. Indien de Britsche regeering eenige reden zou hebben gehad te gelooven, dat het handhaven der bestaande sancties of de uitbreiding met nieuwe sancties de positie van Abessinië zou hebben hersteld, zou zij een derge lijke politiek hebben bepleit. Maar onder de tegenwoordige omstandig heden zou slechts militaire actie resultaat kunnen hebben en ik kan niet gelooven, dat een dergelijke actie in overweging zou kun nen worden genomen. De Britsche regee ring gelooft niet, dat de Volkenbond de verovering van Abessinië zal kunnen er kennen. Met groote belangstelling verklaart Eden te hebben geluisterd naar hetgeen Blum heeft gezegd over de pogingen den Volkenbond te herstellen. Namens de Britsche regeering kon Eden Blum de verzekering geven, van volledige medewer king. Het ideaal der collectieve veiligheid brengt de idee van militaire maatregelen mede. Indien een dergelijk ideaal thans niet kan worden bereikt, ben ik het eens met Blum, dat in een zwaar bewapende wereld de moeilijkheden om een dergelijk ideaal te bereiken, zullen toenemen. Spr. acht het noodig, dat eenige voorbereidende bespre kingen plaatsvinden over de toekomst van den Volkenbond en hij stelt derhalve voor, dat deze kwestie pas in de September-ver- gadering ter sprake zal worden gebracht. Eden besluit met zijn trouw te bevestigen aan de Volkenbondsbeginselen. Een rede van Litwinoff. Litwinoff beves tigde, dat de hou ding van zijn regee ring in het Ita- liaansch-Abessir.isch conflict werd door de Litwinoff slechts ingegeven eerbiedi ging van de bij het pact aangegane ver plichtingen. Het is in dezen geest, dat zijn regeering zal samenwerken bij den arbeid der co ördinatiecommissie, zou ernstiger maatregelen onder oogen hebben moeten zien, indien zekere staten bereid zouden zijn geweest 'n militaire poging te ondernemen. Aangezien zulks niet het geval is geweest, aldus Litwinoff, was het nutteloos verder de sancties toe te pas sen. De Volkenbond is dus niet in staat ge weest de territoriale integriteit en politieke onafhankelijkheid van een zijner leden te verzekeren, doch artikel 16 geeft den bond machtige wapenen, welke hij niet gebruikte De afwezigheid van zekere mogendheden Men veroorzaakte de mislukking van toepassing van het pact. Het pact is niet volkomen, het bevat onduidelijkheden en vaagheden. Men moet het niet hervormen, maar het precisee ren, het versterken, met name door een goede definitie van het begrip aanvaller. Men moet niet raken aan artikel 16. De economische sancties moeten verplicht zijn voor alle Volkenbondsleden. In een idealen Volkenbond zouden militaire sancties even eens verplicht moeten zijn. Indien wij dit ideaal van internationale solidariteit niet kunnen bereiken, moeten wij ieder conti nent versterken, hetzij door een net van regionale pacten, waarvoor bijzondere groe pen staten bepaalde gebieden tegen iederen aanvaller zouden moeten verdedigen. In dezen geest zou ik, aldus Litwinoff, een versterking van het pact onder oogen wil len zien. Hij juichte het door den eersten gedelegeerde van Frankrijk uiteengezette program toe, dat in zeer ruime mate met zijn eigen waarnemingen in overeenstem ming is. Litwinoff vervolgde met te bevestigen, dat de sovjet-regeering geheele ontwapening nog steeds de beste waarborg voor den vrede vormt, maar zoolang deze maatregel niet is aanvaard, kan men niets anders doen dan den Volkenbond versterken, hetgeen kan gebeuren zonder het principe der col lectieve veiligheid prijs te geven. Den Vol kenbond moet nieuw leven worden gege ven, dit is meer dan ooit noodzakelijk. Na Litwinof deelde de voorzitter, van Zeeland, mede, dat vandaag twee vergade ringen zullen worden gehouden. De assem blee zal Vrijdag haar zitting kunnen beëin digen. Zij zullen over de grens worden gezet. Na een demarche van den Italiaanschen gezant te Bern, die gister een onderhoud heeft gehad met Motta, den leider van het federale departement voor politieke aange legenheden, zijn de acht gisteren als gevolg van een betooging tegen den negus gearres teerde journalisten gisteravond op vrije voe ten gesteld. Zij zullen niet strafrechterlijk worden vervolgd, maar er zullen administratieve maatregelen tegen hen worden genomen, met name definitieve of tijdelijke verwijde ring uit Zwitserland. De meeste dezer journalisten zullen zich voorloopig te Coppet vestigen, dat op enkele kilometers afstand van Geneve in het kanton Waadt (Vaud) is gelegen, teneinde aldaar het verder verloop der gebeurtenissen af te wachten. De Italiaansche meening. In politieke kringen in Italië legt men nog eens den nadruk op het spontane ka rakter van het optreden der Italiaansche journalisten in de Volkenbondsvergadering van eergisteren. Het is te betreuren, aldus verklaart men, dat men juist op een oogenblik, waarop Ita lië door middel van een nieuwe nota blijk gaf van zijn verzoeningsgezindheid, den ex- souverein van een barbaarsch slavenland heeft laten spreken om te trachten het water te vertroebelen. Men meent niettemin, dat de Italiaansche nota bestudeerd en begrepen zal worden, zooals zij verdient. Felle aanval op Titulescoe. Alle bladen, aldus seint het Italiaansche nieuwsbureau Stefani, maken met groote Titulescoe verontwaardiging melding van het gezegde van Titulescoe, den Roemeenschen minister van buitenlandsche zaken, die de 10 Ita liaansche journalisten, die den „slavenhan delaar Tafari" hebben uitgefloten, „wilden" heeft genoemd. Dezen meneer Titulescoe, schrijft de „Gior- nale d'Italia", zal het Italiaansche volk zich herinneren als de vertegenwoordiger van een mentaliteit, die nog beneden het peil van de negermentaliteit staat „Jaag de wilde weg" schreeuwde Dinsdag te Geneve in zijn haat tegen Italië de Roemeensche minister van buitenlandsche zaken. Deze woorden zullen in de herinne ring en bij de daden der Italianen in de ko mende maanden en jaren niet verloren gaan. Uit hetgeen de „Lavoro Fascista" schrijft citeert Stefani: kiezende tusschen de Ita liaansche wilden en een diefachtigen en moordlustigen neger, heeft de bariton Titu lescoe de voorkeur gegeven aan den Abes- siniër, om de eenvoudige reden, dat de Ita lianen blanken zijn, en Titulescoe en Tafari kleurlingen. De bariton Titulescoe, een halve Aziaat, een kruising van minderwaardige rassen, bij wien een westersch vernisje de gekleurde afkomst zeer slecht bedekt, heeft zijn bloed laten spreken. Italiaansche journalisten protesteeren. De acht Italiaansche journalisten, die na hun misdragingen uit het kanton Geneve zijn gewezen, hebben twee advocaten opge dragen, bij den kantonnalen raad van Ge neve beroep aan te teekenen tegen de be slissing, te hunnen opzichte genomen. Baldwin Zal hij aftreden? Minister president Bald win is lijdende aan een vrij ern stige bloedar moede, zijn dok ters zouden hem voorgeschreven hebben, zich minder dan den laatsten tijd het geval was, te ver moeien. Speciaal zouden zij hem hebben aangeraden, zoo weinig en zoo kort mogelijk in het Lagerhuis te vertoeven. In deze omstandigheden zal Baldwin moeilijk de geheele verantwoordelijkheid kunnen blijven dragen, hij zal die verant woordelijkheid dus met een college moeten deelen of aftreden. Men meent te weten, dat hij de eerste oplossing zal kiezen en dat Neville Chamberlain zoo noodig zijn bijstand zal verleenen. Opheffing exterritorialiteit in Mandsjoekwo. In een verklaring van den minister van buitenlandsche zaken van Mandsjoekwo, Tsjang Jen Tsjing, wordt gezegd, dat Mand sjoekwo destijds een verklaring heeft afge legd en aan de buitenlandsche mogendheden heeft meegedeeld, dat Mandsjoekwo de rech ten zou eerbiedigen, welke de onderdanen van vreemde mogendheden genoten, krach tens de met China gesloten verdragen, en die een nieuwe staat krachtens het inter nationaal rechtsgebruik verplicht is te res pecteeren, doch sedertdien zijn vier jaren verstreken en op een paar na, hebben de vreemde mogendheden er niet op geant woord, zoodat thans gesproken kan worden van een eenzijdige verklaring betreffende de beginselen der buitenlandsche politiek van Mandsjoekwo. Tenslotte wordt in de verklaring gezegd, dat Mandsjoekwo ook met andere landen dan Japan een overeenkomst wenscht ten aanzien van de status hunner respectieve onderdanen, die op de wederzijdsche grond gebieden zijn gevestigd, zulks op den grond slag van rechtvaardigheid, billijkheid en gelijkheid, en bereid is te dien einde voor stellen in overweging te nemen en onder handelingen te openen. Een verklaring van Japansche zijde. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft de verklaring van den minister van buitenlandsche zaken van Mandsjoekwo betreffende den status der buitenlanders in Mandsjoekwo, anders dan Japanners, onderschreven, en voorts verklaard, dat volgens de grondbeginselen van het internationaal recht een nieuw land, dat zich van het moederland heeft af gescheiden, niet noodzakelijkerwijze de ver plichtingen van dit laatste op zich behoeft te nemen. Als voorbeeld noemde hy Fin land, Estland en Polen, welke landen zich van Rusland hebben afgescheiden en na den wereldoorlog onafhankelijk zyn geworden. Japansche kruiser naar Tsingtao. De Japansche kruiser „Izumo" zal naar Tsingtao vertrekken teneinde ter plaatse een onderzoek in te stellen naar aanleiding van de beschieting van het Japansche stoom schip „Moeki Maroe" door een Chineesch douanevaartuig. Nieuw grensincident Naar Tess medeelt hebben op 28 Juni 4 Japansche ruiters nabij Mansjoeli de grens tusschen Mandsjoekwo en Sovjet-Rusland gepasseerd. Zij drongen ongeveer 3 K.M. op Russisch gebied door. Zy werden door Rus sische grenswachten aangehouden en ge vangen genomen. Groote vliegvelden in Alaska en het Noord-Westen. Het ministerie van oorlog heeft ver- scheidenen officieren opdracht gege ven in de nabijheid van de stad Fair- banks in Alaska een geschikte plaats voor den aanleg van een groote vlieg veld te zoeken. Dit vliegveld moet zoo groot zyn, dat daar alle luchtstrijd- klachten van het leger, die op het ongenblik 1000 vliegtuigen omvatten, binnen 2 uur moeten kunnen worden ondergebracht. Het leger is voornemens nog een redes van dergelijke strategische vliegvelden aan te leggen. Zoo bestaan plannen tot aanleg van zeven vliegvelden, die waar schijnlijk in een groote driehoek zullen liggen, waarvan de hoeken gevormd wor den door de steden Spokane in Washing ton, Portland in Oregon en Salt Lake City in den staat Utah. De vliegvelden, die het eerst aan de beurt zullen komen, zullen, behalve het bovengenoemde, waarschijnlijk eveneens in de nabijheid van de Noord- Westkust van den Stillen Oceaan liggen. De onvoldoende defensie sterkte van Alaska is trouwens reeds geruimen tijd een doorn in het oog van leger en vloot geweest. Japansche schepen aan de kust van Alaska. In dit verband wordt ook gewezen op de verklaringen, die eenige maanden geleden door een beëedigd getuige voor de commis sie van onderzoek van het congres zyn al- gelegd. Deze getuige zeide toen dat 250 uit staal gebouwde, z.g. voor vischvangst die nende en met Japansche reserve-officieren bemande schepen met een actie-radius van 8000 mijl voortdurend voor de kust van Alaska kruisten. Japan vraagt uitlevering gevangen cavalleristen. De Japansche ambassadeur, Ohta, heeft op 1 Juli een bezoek gebracht Mn den plaatsvervangenden commissaris van bui- tenlandschen zaken, Stomonjakof, wien hij in opdracht van zijn regeering verzocht om spoedige uitlevering van de door de Russi sche grenswacht gevangen genomen vier Japansche cavalleristen. Hierbij verklaarde Ohta, dat het gebied waarop de Japansche cavalleristen aangehouden zijn omstreden terrein zou vormen. Stomonjakof ant woordde hierop, dat blijkens de rapporten en de van Japansche militaire zijde niet be streden opmerkingen, de arrestatie geschied was op gebied, dat volgens het verdrag van Tsitsikar van 1911, waarby de grens werd vastgelegd, aan Rusland behoord. De diplo matieke vertegenwoordiger van Mandsjoe kwo heeft daarop verklaard, onder wijzi ging naar een opdracht van zyn ministerie van buitenlandsche zaken, dat de regeering van Mandsjoekwo dit verdrag van Tsitsikar niet erkent. Deze verklaring heeft te Mos kou groote verwondering gewekt aangezien de regeering van Mandsjoekwo zich ver licht had alle internationale verplichtingen met betrekking tot Mandsjoekwo, welke vroeger door China waren aangegaan, consciëntieus na te komen. Dit bedrag is voor Mandsjoekwo in vollen omvang bin dend. Ingeval de Mandsjoekwosche regee ring ontevreden is over de bestaande grens, is zy desondanks verplicht tot een overeen gekomen wijziging, ze nauwkeurig in acht te nemen. Op de verklaring van Ohta, dat het verdrag van Tsitsikar niet is geratifi ceerd en derhalve door Mandsjoekwo niet wordt erkend, wees Stomonkajof erop, dat het verdrag van Tsitsikar geen ratificatie behoefde en onmiddellijk na de onderteeke- ning van kracht is geworden. Voorts sprak Stomonkajof de hoop uit, dat de Japansche regeering met het oog op den absoluut dui- delijken stand van zaken haar invloed op de Mandsjoerijsche regeering zou doen gel den, opdat deze in overeenstemming met haar verplichtingen in den vervolge nauw keurig de grens zou eerbiedigen en herha ling van conflicten als het onderhavige niet zou toelaten. Tenslotte zeide hij Otha toe zyn verzoek te zullen overbrengen aan de bevoegde autoriteiten, die zich bezig houden met het onderzoek naar het betreden van Russisch gebied door de Japansche cavalle risten. Vier dooden en zes zwaar gewonden. De muziekkapel van de S. S.-lijfgarde van Adolf Hitier, welke gistermiddag in twee autobussen van een concert reis in West-Duitschland terugkeerde, is tusschen Burg en Genthin in botsing gekomen met een vrachtauto met aan hangwagen. De wagen slipte op den door den regen glad geworden weg en de aanhangwagen sloeg tegen de twee de bus van de muziekkaper. Hierbij werden twee inittenden op slag ge dood, twee stierven op weg naar het ziekenhuis, terwijl bovendien nog 6 in zittenden ernstig werden gekwetst, be nevens een aantal lichtgewonden. DE STAKINGEN IN FRANKRIJK. Stakers beschieten een goederen trein. Naar de Matin uit Bone ,een haven aan de noordkust van Algerie, verneemt, heb ben een 400-tal inlandsche stakers gescho ten op een met erts geladen goederentrein. De beide gendarmen welke den trein bege leiden, beantwoordden het vuur en ver wondden een der stakers. Een afdeeling mobiele garde is naar de plaats van het in cident vertrokken. Staking in de „Opera Comique". Na de voorstelling van Dinsdagavond bleef een deel van de kunstenaars en het perso neel in het gebouw en hield dit bezet, om pressie uit te oefenen op de directie. Te 's nachts twee uur organiseerden de stakers tot tydverblyf een bal, met mede werking van een deel van het orkest. Het aantal stakers in geheel Frankryk bedraagt volgens mededeelingen nog 154.302 Na langdurige onderhandelingen is in de prefectuur van Metz een accoord bereikt. Er werd besloten, dat de fabrieken van morgen 6 uur zouden worden ontruimd en dat het werk zoo spoedig mogelijk zou wor den hervat. Berichten over nieuwe stakingen en be zetting van werkplaatsen komen uit de vol gende plaatsen in Lotharingen: Burbach, Angevillers, Hayangen, Fontoy en Roncourt. In Ryssel is de staking by de dagbladen door een scheidsrechtelijke uit spraak van den prefect beëindigd. In Nice is in den afgeloopen nacht een voorloopige overeeenstemming in de restaurants bereikt De hotels aan de Fransche riviera zullen vandaag weer geopend worden. De onder handelingen over het eenheidsmanteltarief duren nog voort. In het Parysche dagbladbedrijf is door uitgevers en zetters een scheidsrechterlijke uitspraak van den minister van arbeid aangevraagd. Over aanvaarding daarvan zullen de organisaties van werkgevers en werknemers moeten beslissen. DALADIER IN DE FRANSCHE LEGERCOMMISSIE. Geen vermindering der militairen- dienst. De minister van landsverdediging, Da- ladier, heeft in de legercommissie ver klaard thans tegen een vermindering van den militairen dienst te zyn. Hij zette uit een, dat de troepen, welke op het oogen blik het versterkte noord-oostelijk gebied bezetten 160.000 man sterk zyn, hetgeen voldoende is om de veiligheid der grens te kunnen verzekeren door een bezetting der versterkingswerken. Het is de bedoeling het kader van het leger te democratiseeren door het mogelijk te maken, dat de manschappen tot ver schillende rangen opklimmen. Hij zal spoedig stemming vragen over het wetsontwerp inzake de nationalisatie der oorlogsindustrieën. ENGELSCH GEZANT IN ABESSINIE IN ENGELAND TERUG. De Britsche gezant te Addis Abeba, sir Sydney Barton, is vandaag te Folkestone aangekomen. Hij zal zich waarschijnlijk direct naar Schotland begeven, en niet eerst naar Londen gaan. DE BRITSCHE VLOOT BIJ GIBRALTAR. Binnen korten tijd aanzienlijke beperking. De Britsche vlooteenheden by Gibraltar zullen, naar United Press verneemt reeds binnen veertien dagen aanzienlijk worden verminderd. Op 14 Juli»a.s. zal het grootste deel der hier gestationneerde oorlogsschepen de thuisreis aanvaarden. Slechts 'n flottille destroyers en twee kruisers zullen achter bleven.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1