Nederlandsche Israëlieten bijeen JUoouiciaat Tlieuws ALKMAARSCHE COURANT van VRIJDAG IQ JULI 193e Binnenland Landelijke Palesiina-demonstraiie. Geen afschuiving van armlastigen. SPANBROEK HEILOO WIERINGERMEERPOLDER Landelijke Palestina-demonstratie. In de Apollohal te Amsterdam is gisteravond een groote demonstratie gehouden van Nederlandsche joden, georganiseerd door de samenwerken de joodsche organisaties en instanties in Nederland van alle richtingen, als protest tegen den Arabischen terreur in Palestina tegen de daar gevestigde joden. Naar schatting 2000 personen, waaronder verschillenden van buiten Amsterdam, waren in de Apollohal bijeen. De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter, het lid van de Eerste Kamer, den heer S. van den Bergh Jr., die herin nerde aan het grootsche opbouwwerk, door de joden in Palestina verricht, en aan de overvallen en plunderingen, waardoor de Vreedzame kolonisten in deze droeve da gen worden bedreigd. Staande herdacht de vergadering met enkele oogenblikken stilte de slachtoffers, die gevallen waren door den Arabischen terreur. De eerste spreker, rabbijn L. H. Sar- Iouis, sprak zijn voldoening uit over de eenheid, die deze bijeenkomst kenmerkte en herinnerde eraan, dat het joodsche volk thans verkeerde in de treurdagen van de verwoesting van Jeruzalem. Hij noemde het een religieuze plicht, mede te werken aan den opbouw van het land der vaderen. Palestina is thans voor de joden realiteit geworden en niet loyaal uitvoeren of het intrekken van de Balfour-verklaring noemde hij een ramp. Tegenover de rechten van de Arabieren zijn de joodsche brieven ouder. Reeds aan Ismaels vader, Abraham, is dit land toe gezegd. Spr. prees de zelfbeheersching der joden in Palestina, die niet aan weerwraak dachten. Spr. eindigde met een beroep op de bevoegde instanties en met het uitspre ken van den wil, het oude land op te bou wen met God, voor God en Zijn leer. De heer S. J. S. Hirsch, opperrabbijn van Overijsel, begon met 'n citaat van den profeet Jesaia, sprekende over de ont wrichting der wereld, waar het zedelijk evenwicht is verbroken. Wij zijn terugge keerd tot een heerschappij van het moder ne heidendom. Hoezeer daardoor ook het jodendom wordt getroffen, zijn zedelijk bewustzijn, wordt er niet door gebroken. De haat, die in Palestina tot uiting komt, wordt van elders aangewakkerd en werkt epidemisch. De Agoedas Jisroeil, namens welke spr. 't woord voerde, is zich bewust van de roeping van 't jodendom. Wanneer het Goddelijk vuur van Sinai tot bezinning en inkeer brengt, zal het een nieuwen en prachtigen dageraar inleiden. Voor den Agoedas Jisroeil zijn volk en religie niet te scheiden en Palestina is daarvan de basis. Spr. had vertrouwen in Engeland en eindigde met het woord, dat wie op God vertrouwt en met God is op den duur zal zegevieren. De heer Zwi Landau, leider van de pionier-beweging in Palestina, die met luid applaus werd ontvangen, richtte zich in het Hebreeuwsch tot de vergadering. Een bijeenkomst als deze ,zei hij, bewijst hoe diep de Zionistische gedachte reeds in het joodsche volk is geworteld. Er zijn echter menschen, die Palestina slechts be wonderen als daar alles goed gaat. De ge varen maken de overtuigde pioniers ech ter slechts sterker in hun overtuiging. Het grootste gevaar, dat dien opbouw bedreigt, is echter, dat de joden zelf zwak zouden worden en hun geloof zouden verliezen. De joden in Palestina hebben recht op den steun van het joodsche volk en spr. eindig de met een oproep om zich te scharen in het leger van het arbeidende en bouwende Erets Jisraël. De heer E. Boekman, wethouder van Amsterdam, zei, dat de joden het door de Arabieren eeuwenlang verwaarloosde Pa lestina tot nieuw leven hebben gewekt. De joden zijn het slachtoffer van de Arabieren, wier fanatisme achter de schermen wordt opgezweept. Spr. noemde deze vervolgingen moreel nog tragischer dan in een aantal Europeesche landen, omdat het hier het centrum voor de hoop op een betere toekomst voor millioenen verdrukten betreft. Spr. was van meening, dat Engeland zijn verplichtingen niet ten volle is nagekomen en van den aanvang af de Arabieren beter heeft behandeld dan de joden, niet alleen omdat dezen voor alles moeten betalen, waarbij de Arabieren gesteund worden, maar vooral omdat de mandataris den joodschen opbouw niet voldoende verdedigt. Spr. wekte allen, die de beschaving willen dienen, op, zich te vereenigen om moreelen druk op Engeland te oefenen. Rabbijn S. Ph. de Vries Mzn. uit Haarlem zag Palestina als de sublimee ring van de wonderbare geschiedenis van Israël. Spr .zeide dat zonder de gebeden van Israël er nooit een Herzl ware opge staan, en geen Balfourverklaring was ge weest. Wie aan Palestina raakt, raakt aan onzen oogappel, maar dan moeten wij ook de hand in eigen boezem steken. Wij moe ten bereid zijn voor Palestina onzen plicht te doen en dat oo keensgezind willen, ein- digt spr. Mr. A. J. Herzberg, voorzitter van den Nederlandschen Zionistenbond, herinnerde er aan, dat deze dag samenviel met den sterfdag van dr. Theodor Herzl, die de Zionistische gedachte in het joodsche volk heeft gedragen. De in den laatsten tijd in Engeland opgekomen gedachte om Palesti na te verdeelen in joodsche en Arabische kantons noemde spr. een terugkeer tot de Ghettogedachte, waardoor de strijd tus- schen joden en Arabieren tot in eeuwigen dage verlengd zou worden. Spr. herhaalde, dat de Arabieren van de joodsche immi gratie slechts voordeel hebben. Allerlei politieke machten schijnen de Arabieren tegen de joden op te hitsen. Het joodsche probleem zal echter opgelost moeten wor den. In den raad van den Volkenbond heeft een jood zich gedood om de aandacht op het joodsche vraagstuk te vestigen, maar het joodsche volk zelf leeft. Aan het slot der vergadering werd een motie aangenomen, waarin de vergadering uitsprak, zich ten volle te scharen achter de joodsche gemeenschap in Palestina en haar moedige en rustige houding te steu nen, terwijl voorts alle joden werden op geroepen tot vastberaden voortzetting van den geestelijken en stoffelijken opbouw in Palestina en van den mandataris werd verlangd, de integrale uitvoering van de aan het joodsche volk gegeven beloften en aangegane verplichtingen. Onder het zingen van het Zionistenlied „Hatikwah" ging de vergadering uiteen. Belangrijke beslissing van de Kroon. De gemeente Haarlem in het ongelijk gesteld. De Kroon heeft uitspraak gedaan in een geschil dat gerezen was tusschen de ge meenten Haarlem en Diemen, over de kos ten van ondersteuning, verleend door den gemeentelijken dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon te Haarlem aan het gezin van X, gedurende den termijn van 7 Juli 1934 t. e. m. 4 April 1935, en met vernietiging van het besluit van Gedeputeerde Staten van 15 Januari 1936, beslist, dat een geval, als bedoeld in art. 40 der Armenwet, zich hier niet heeft voorgedaan en dat mitsdien niet de gemeente Diemen, maar de gemeen te Haarlem de vorenbedoelde ondersteu- ningskosten moet betalen. Gedeputeerden hadden bij hun vorenge noemd besluit de bovenbedoelde kosten, in totaal 479.15 bedragende, ten laste van de gemeente Diemen laten komen. Zij hadden daarbij overwogen, dat X., na ge- ruimen tijd te Haarlem te hebben gewoond (en tusschen de jaren 1925 en 1929 aldaar bij tusschenpoozen onderstand te hebben genoten), zich op 1 Mei 1929 met zijn gezin in Diemen had gevestigd, waar hij door het gemeentebestuur bij herhaling was gesteund door de verstrekking van handelsgeld, doch dat het hem tenslotte niet was gelukt, blij vend in het onderhoud van zich en zijn ge zin te voorzien. Op 3 April 1934 verzocht X aan het gemeentebestuur van Diemen, hem de noodige middelen te verschaffen, om met zijn gezin weer naar Haarlem te ver trekken. Aan dat verzoek was voldaan en X had, bij wijze van voorschot, een bedrag van 20 van de gemeente Diemen ont vangen waarna hem, toen hij te Haarlem een woning had gehuurd, alsnog een som van 80 was uitgekeerd. Op 5 April 1934 was de man met zijn gezin naar Haarlem vertrokken en had aldaar gedurende een drietal weken gewerkt, doch moet zich op 6 Juli d. a. v. tot den gemeentelijken dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon te Haar lem wenden, met een verzoek om onder steuning. Sindsdien is de ondersteuning re gelmatig voortgezet, totdat op 1 December 1935 X te Haarlem weer een middel van bestaan had weten te vinden. In de vorengemelde feiten vonden Gede puteerden aanleiding, het 2de lid van art. 40 der Armenwet toepasselijk te verklaren en de gemeente Diemen te belasten met het bedrag van onderstand, groot 479.15, aan X betaald door Maatschappelijk Hulpbe toon te Haarlem van 7 Juli 1934 tot 4 April 1935. Het standpunt van Diemen's ge meentebestuur. In hun beroep op de Kroon, ezen B. en W van Diemen er o.a. op, dat X verklaard had, naar zijn oude woonplaats Haarlem te willen verhuizen, omdat hij aldaar rela ties had uit de jaren, dat hij daar als ver- kooper werkzaam was geweest, terwijl bo vendien zijn geheele familie in Haarlem woonachtig was, zoodat hij meende, hetzi; in den handel, hetzij als kellner in Zand voort een bestaan te kunnen vinden. Doe de aangevoerde gronden kregen B en V inderdaad den indruk, dat X in zijn ouc* woonplaats een behoorlijke kans had, oi weer in zijn onderhoud te voorzien, waar om zij hem uit de gemeentekas een bedrag hadden verstrekt, om zijn verhuizing te kunnen bekostigen. Gedeputeerden en B en W. van Haarlem hadden hieruit wel het vermoeden geput, dat op de komst van X in de gemeente Haarlem, eenige invloed door of vanwege B. en W. van Diemen was uitgeoefend, waardoor het 2de lid van art. 40 der Armenwet gerechtvaardigd scheen, doch hierdoor gevoelde het gemeentebe stuur van Diemen zich gegriefd. Na hierbij uitvoerig te hebben stilge staan, wezen B. en W. er op, dat, wanneer men aan art. 40 der Armenwet een dusda nige strekking zou willen toekennen, als dan b.v. ook het verstrekken van hulp aan passanten, zooals het repareeren van gebro ken onderdeelen van woonwagens, als „in vloed uitoefenen" zou kunnen worden be schouwd. Naar de meening van B. en W. moet art. 40 aldus worden geinterpreteerd, dat onder „invloed uitoefenen" verstaan moet worden een zekeren moreelen aandrang uitoefenen, om een armlastige uit de gemeente te doen verhuizen. Indien het initiatief voor le verhuizing geheel van de zijde van den on dersteunde komt, en.het verstrekken van middelen, om zich te kunnen verplaatsen, dus uitsluitend een vorm van intercommu nale arbeidsbemiddeling aanneemt, kan aldus B. en W. van Diemen art. 40 niet van toepassing worden geacht. Volgens B. en W. van Haarlem moest de termijn van een jaar, bedoeld in art. 40, 2de lid der Armenwet, zulks in afwijking van de wijze van berekening, door Gedejuteer- de toegepast, loopen tot en met 6 Juli '35, n.1. t. e. m. den datum, vallende een jaar na dien, waarop X voor het eerst in Haar lem steun ontvangen had. Overwegingen van de Kroon. De Kroon overwoog o.a., dat het ge meentebestuur van Diemen, weliswaar aan X. ondersteuning had verstrekt ter bekos tiging van de verhuizing van hem en zijn gezin naar Haarlem, doch dat die onder steuning verstrekt was op uitdrukkelijk verzoek van X, en onder mededeeling, dat hij verwachtte te Haarlem, waar hij vroe ger werkzaam was geweest en waar hij nog relaties en familie had, weder een middel van bestaan te kunnen vinden. Onder de ze omstandigheden kon aldus de Kroon niet worden gezegd, dat tot de komst van het gezin van X te Haarlem, eenige in vloed van of vanwege B. en W. van Die men, in den zin van art. 40 der Armenwet had medegewerkt. Zulks kon ook niet worden afgeleid uit de enkele omstandig heid, dat het gemeentebestuur van Diemen niet eerst had onderzocht, of er voor X in derdaad werkgelegenheid te Haarlem was. Op grond van een en ander vernietigde de Kroon het besluit van Gedeputeerde Staten van 15 Januari 1936 en besliste, dat de gemeente Diemen de, door Haarlem uit betaalde ondersteuningsgelden, niet voor hare rekening behoefde te nemen. GEEN EIEREN VOOR WERKLOOZEN UIT DE MARKT GENOMEN. Naar het Nederl. Weekblad voor krui denierswaren verneemt, heeft de minister van landbouw en visscherjj, dr. Deckers, aan den Algemeenen bond van groothan delaren in eieren meegedeeld, dat de toe standen bij den afzet van eieren tot nu toe zoodanig zijn geweest, dat niet is overge gaan tot het uit de markt nemen van eieren om deze gedurende de wintermaan den ter beschiking van werkloozen te kunnen stellen. Bovendien is de geschik- ste tijd voor opslag van eieren in koelhui zen thans weer voorbij, zoodat het zich laat aanzien, dat dit jaar geen eieren voor g2) oer.id doel uit de markt zullen worden geromen. Het Hdbl. meldt, dat de eieren-expor teurs de mededeeling hebben ontvangen, dat in het tijdvak van 20 uli tot 10 Augus tus groote hoeveelheden versche eieren in consumptie-verpakking aan de Reichs- stelle für Eier te Berlijn geleverd kunnen worden. De reden hiervan kan gezocht worden in de Olympische Spelen. INTERNATIONALE VREDES CAMPAGNE. Installatie van het Nederlandsche comité. Te Utrecht heeft gistermiddag een bij eenkomst plaats gehad ter installatie van het Algemeen Nederlandsch comité voor de internationale Vredescampagne. In deze bijeenkomst, welke uitging van het reeds gevormde uitvoerende comité, is het karakter van deze campagne nader uiteengezet. Deze campagne staat op den grondslag van de volgende vier punten: 1. Onschendbaarheid van verdragsverplich tingen; 2. vermindering en beperking van de bewapeningen bij internationale over eenkomst en voorkoming van winst uit wapenproductie; 3. versterking van den Volkenbond om oorlogen te voorkomen en te beëindigen door de meest doeltreffende organisatie van de collectieve veiligheid en den onderlingen bijstand; 4. doeltref fende regeling binnen het kader van den Volkenbond van de wijze, waarop verbe tering kan worden gebracht in internatio nale toestanden, die tot den oorlog zouden kunnen leiden. De nadruk werd er verder op gelegd, dat deze vredescampagne een beweging ad hoe is, die noch nationaal noch internationaal eenzijdig politiek ge oriënteerd is. De besprekingen droegen verder een huishoudelijk karakter. MINISTER SLINGENBERG NAAR FRIESLAND. Heden heeft de minister van sociale za ken, mr. H. Slingenberg, zich, vergezeld van den hoofd-inspecteur voor de werkverschaf fing, den heer Meyer de Vries, naar Leeu warden begeven om met Ged. Staten van biesland overleg te plegen over de vraag, f er in genoemde provincie werkobjecten jn, welke ter bevordering van de werkver- 'iming zouden kunnen worden terhand ge- tmen. MINISTER DECKERS BEZOEKT. GOEREE-OVERFLAKKEE. Op uitnoodiging van den Flakkeeschen Boeren Bond bracht de minister van land bouw en visscherij, mr. dr. L. N. Deckers, gister een bezoek aan het eiland Goeree en Overflakkee. Om half elf arriveerde de minister te Middelharnis, waar hij verwelkomd werd door den heer G. C. Schouwen, voorzitter van genoemden bond. De minister maakte daarop, vergezeld door de leden van het be stuur, een rondrit over het eiland, met het doel zich van den toestand in den landbouw op de hoogte te stellen. O.a. werd een bezoek gebracht aan de Van Palland Hoeve te Middelharnis. Te Stellen dam stelde de minister ter plaats een onder zoek in naar den toestand in het garnalen- visscherlj bedrijf. Te zes uur werd de centrale veiling Goe- ree-Overflakkee te Middelharnis bezocht, waar de minister werd begroet door den heer L. J. den Hollander, burgemeester van Middelharnis en Sommelsdijk. Met de boot van half negen verliet de mi nister het eiland. DOOR VRACHTWAGEN OVERREDEN. Toen het zoontje van den heer van der Hurk te Schipluiden achter op een wagen was geklommen en daar in de Boomgaard- laan af sprong, werd hg door een rijdende auto overreden. In zorgwekkenden toestand is hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij in den loop van den dag is overleden. TOCHT VAN ONTSNAPTEN ARRESTANT. De politie wist hem toch nog te vinden. Gistermorgen is te Winschotes de metaal- draaier H. T., die in verband met een ver duistering was gearresteerd aan zijn gelei ders ontsnapt. Onverwacht schoot hij er met zijn fiets tus schen uit. Een wilde achtervolging ontstond en de vluchteling was dra in het nauw gedreven. Hij gooide echter zijn fiets neer, sprong in het kanaal de Rensel en zwom naar den overkant. De politie moest een heelen omweg maken om eveneens, maar dan droog, aan den overkant te komen. De vluchteling maakte van deze omstandigheid gebruik om tusschen de korenvelden te ver dwijnen. Na lang zoeken is de politie erin geslaagd den doornatten man te Winschoterzijl te grijpen. Hij is daarop ingesloten. ACHTERVOLGING VAN SMOKKELAARS. 500 K.G. boter in beslag genomen. Gisteren is een auto, afkomstig uit Hoens- broek, die uit België kwam en met Belgi sche boter geladen was, door een aantal met rijksambtenaren en crisiscontroleurs bezette auto's uit Maastricht achtervolgd Daar geen gevolg gegeven werd aan het stopteeken, werden door de achtervolgers schoten op de auto gelost. In de nabijheid van de marechaussee- kazene stopte de wagen plotseling en toen men naderbij kwam, bleek, dat de bestuur der, zekere L. van H. uit Hoensbroek, hevig uit den rechterschouder bloedde. Men heeft hem daarop naar het ziekenhuis „Calva- riënberg" overgebracht. Zijn toestand is vrij ernstig. De smokkelauto, die 500 K.G. boter bevatte, is met den inhoud in beslag geno men. FABRIEKSSCHOORSTEEN DOOR BLIKSEM GETROFFEN. Geen persoonlijk ongelukken. Tijdens een kort, maar hevig onweer, dat met felle bliksemflitsen gepaard ging, is gisterenmiddag te ongeveer half vier de bliksem ingeslagen in den circa 30 meter hoogen fabrieksschoorsteen van de Neder landsche Schroefboutenfabriek te Helmond. De schoorsteen werd door het hemelvuur overlangs doormidden gekloofd met 't gevolg, dat de helft van den betrekkelijk nieuwen schoorsteen bleef staan, terwijl de andere helft met donderend geweld neerkwam op de smelterij der fabriek. Het dak stortte on der het gewicht van de brokstukken van de schoorsteen in. Drie arbeiders, die juist ter plaatse aan het werk waren, ontsnapten als door een wonder aan den dood. Overigens heeft de bliksem in de fabriek geen brand veroorzaakt SIGARENFABRIEK MAJOOR HEROPEND. Eerste arbeider begint heden. De moeilijkheden bij Majoor's Sigarenfabrie ken zijn, naar het Volksblad meldt .overwon nen. De fabriek is gesaneerd en de arbeid wordt hervat. Gisteren waren de leden van het vroegere personeel van Gebr. Majoor's Sigarenfabrie ken, vertegenwoordigd door de personeels commissie in Odeon bijeengeroepen om ken nis te nemen van de definitieve oplossing van de moeilijkheden, die door de combi natie-Von Dok tot stand is gebracht. De heer W. van Dok gaf een uiteenzetting van de toestand. Er is een nieuwe N.V. gesticht, die de zaken van de oude vennootschap overneemt. Dit was noodzakelijk, omdat hangende de surcéance van betaling het oude bedrijf be vroren was. De regeering had namelijk om haar preferente vorderingen te dekken be slag gelegd op voorraden en machines, ter wijl de Twentsche Bank als hypotheekhoud ster beslag had gelegd op de gebouwen. De nieuwe N.V. heeft thans de voorraden van de regeering opgekocht, terwijl zij van de bank de beschikking over de gebouwen krijgt. De regeering en de bank hebben gis termorgen het beslag op een en ander doen opheffen. Van de nieuwe N.V. is de directie in handen van de heeren P W. en W. P. Majoor, terwijl de heer v. Dok commissaris is. Het bedrijf kan nu onverwijld aan het werk gaan, terwijl Van Dok zijn pogingen óm de schulden van het oude bedrijf langs minne lijken weg af te wikkelen voortzet. Daar voor heeft hij den tijd tot 26 September. Reeds hedenochtend beginnen de eerste arbeiders met de voorbereidingen van het aanmaken van sigaren. Maandag zal de pro ductie zelf weer een aanvang nemen, zij het voorloopig op bescheiden schaal. Intusschen zijn reeds enkele reizigers begonnen de sinds eenige maanden onderbroken verbin dingen met den kleinhandel te herstellen. De heer Melchers, een der directeur van het oude bedrijf, neemt geen deel aan de nieuwe maatschappij, maar heeft een eigen onderneming gesticht, die eveneens in Beverwijk is gevestigd. Het personeel van de fabriek toonde zich uiterst voldaan met het door den heer van Dok behaalde resultaat. Brand. Gisteravond te ongeveer 6 uur is door kortsluiting brand uitgebroken in de wo ning, bewoond door het gezin P. van Et.ten te Zandwerven. Door krachtdadig optreden der brandweer wist men de belendende ge bouwen te bewaren. Van het perceel en den inboedel is niets behouden gebleven. Verzekering dekt de schade. KON ZIJN ARM NIET OPBEUREN, 4 Nu vrü van alle pijn. „Ik kan niet dankbaar genoeg zijn voor hetgeen Kruschen Salts voor mij gedaan heeft. Ik neem iederen morgen op mijn nuchtere maag de dagelijksche dosis tegen rheumatiek. In mijn werkkring ben ik blootgesteld aan weer en wind, terwijl ik bovendien bijna 20 K.M. per dag moet fietsen. Het was zoo erg, dat ik mijn arm niet meer kon opbeuren; mijn beenen deden mü ontzettend pijn als ik een kleine afstand gereden had. Nadat ik vrijwel alles geprobeerd had, en zelfs alle tanden had laten trekken, raadde een vriend mij eens een proef met Kruschen Salts te nemen. In korten tijd verminderden toen de pijnen en heden ten dage blijf ik vol komen gezond door mijn dagelijksche dosis Kruschen Salts" D. G. T. te B. Rheumatische pijnen hangen samen met een overmaat van urinezuur in het bloed. Dit gevaarlijke zuur ontstaat als gistings product van afvalstoffen, die zich in het lichaam hebben opgehoopt. Kruschen Salts nu spoort de afvoerorganen: ingewanden, nieren en lever aan tot krachtiger wer king, waardoor de afvalstoffen langs de natuurlijke kanalen zacht en volkomen uit het lichaam zullen worden verwijderd. Het bloed wordt gezuiverd, waardoor de pijnen afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende dro gisten a 0.40, 0.70 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpaking, de naam Rowntree Han dels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. De vermakelijkhefcMMasting. Onze correspondent schrijft: Zonder afkondiging is de nieuwe belas ting in werking getreden. De groote haast was blijkbaar: er komt een circus en daar valt wat te halen. B. en W. hebben aan al len die er maar eenigszins voor in aanmer king kwam een bekendmaking gestuurd dat men minstens 2 x 24 uur voor het gebruik ten kantore van den gemeente-ontvanger bjj vooruitbetaling moet voldoen. Hoe da caféhouders aan een voorschot komen is blijkbaar niet overwogen. Ook de V.V.V. is gedupeerd door de spoedige in werking tre ding. Voor een uitvoering zijn biljetten m programma's gedrukt en verzonden en nu moet men er maar liefst 20 pCt. bijtellen, an ders mag men niet verkoopen. Zoo zijn er velen gedupeerd. Werk geweigwd. Een aantal werkloozen konden aan t werk bij het circus. De eigenaar wilde 0.40 per uur geven, doch men wilde 0.48 per uur, het contractloon. De flinksten pakten aan. Het restant blijft liever stempelen an steun trekken. Waarschijnlijk zal het muisje voor hen wel een staartje hebben. Verbetering Zevenbuizerbum. De bewoners van de Zevenhuizerlaan hebben, naar het Volksblad meldt, 'n adres tot den gemeenteraad gericht, waarin ver zocht wordt tot verbetering van deze laan over te gaan. De Zevenhuizerlaan, eenige jaren geleden nog geheel onbebouwd, is nu geheel bebouwd en door het vervoeren van bouwmaterialen e.d. in zulk een desolater* toestand gekomen, dat verbetering drin gend noodzakelijk is. Daar het gemeente bestuur bijna geen werkobjecten van betee- kenis heeft voor de werkloozen, zou verbe tering van de Zevenhuizerlaan een mooie werkgelegenheid bieden. Op 9 Juli behaalde de heer W. Feekes den graad van doctor in de landbouwkunde op het proefschrift: „De ontwikkeling van de natuurlijk vegetatie in den Wieringermeer- polder, de eerste groote droogmakerij van de Zuiderzee". Tot heden is aan de begroeiing van maag delijken bodem in ons land veel te weinig aandacht besteed (wat een prachtig terrein van studie voor een bioloog zouden b.v. de opgespoten terreinen om Rotterdam en elders niet geweest zijn!) en het zevende hoofdstuk van dit proefschrift: „Een en an der over de fauna van de Wieringermeer" laat zien, dat ook een zoöloog op dergelijke gronden stof genoeg voor een dissertatie kan vinden. Zoo werd b.v. een sluipwesp aangetroffen, die alleen maar uit Honga rije bekend was. Schr. bespreekt, welke planten zich op den drooggeloopen bodem vestigen, hoe de verspreiding en opvolging was, hoe zich populaties uit haarden op het kustgebied vestigden en hoe zaailingen rondom moederplanten opkwamen. Eigen aardig was het optreden van een aantal z.g. steppenruiters, vooral onder de familie der ganzevoetachtigen. Ook bleek, op welke ma nieren de planten zich verspreiden: water, niet alleen zeewater, maar ook regenwater, speelt een belangrijke rol; en daarnaast mag de onbewuste verspreiding door den me""'" -—het worden, want op elf wandelingen vervoerde b.v. de schr. zaden en vruchten van 57 soorten aan schoenen en kleeren. Een paar soorten, zooals de zee kraal, de zilte of zee-aster en de zilte schijn- spurrie, konden zich op den nieuwen bodem in al haar vormenrijkdom ontwikkelen; en van eerstgenoemde zijn dan ook zestien vor men beschreven, die vermoedelijk tot drie ondersoorten behooren. Op dit gebied is zeker nog veel te doen. Het direct practische nut van het geheele onderzoek schijnt niet heel groot, daar aan de hand van den plan tengroei geen voorspellingen gedaan kon den worden omtrent bodemgesteldheid; en ook de waarde van den spontanen planten groei voor de bodemverbetering moeilijk te schatten is. Daar staat tegenover, dat het onderzoek wel degelijk aanwijzingen kan geven in verband met de droogmaking van den N.O.-polder, vooral met betrekking tot de vraag, of men dan zoo veel of zoo min mogelijk oijjuuidbegroeung zal toelaten. -w t - nu mm

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 5