Schagen officiéél havenplaats. £aud: en JuÏH&auw £uchtoaaet Stad en Omgeving. SN 'J DE N... Tuuqeclijke Stand JCetkóL School Provinciaal nieuws Rede van den commissaris der koningin in Noord- Holland Jhr. Röell bij de opening van het kanaal. ALOM FEESTVREUGDE. Glimlachje (Van onzen eigen verslaggever). Het was voor Schagen heden een be langrijke dag en het was geen wonder, dat de geheele plaats in feestvreugde verkeerde. Heden toch werden het nieuwe ka naal en de haven geopend, de eerste objecten van het groote Westfriesche kanalenplan, welke in gebruik werden genomen. Om 12.15 uur zouden de kinderen van alle scholen van Schagen met autobus sen naar de Stolpen vertrekken, waar men zich zou inschepen op het vlagge- schip der Alkmaar Packet „de Stierop". Om ruim één uur zou de commissaris der koningin in deze provincie jhr. mrd r. A. Röell per trein te Schagen arriveeren om vandaar, in gezelschap van den burgemees ter, den heer J. Cornelissen per auto naar de Stolpervlotbrug te rijden. De Schager Harmoniekapel, onder leiding van haar directeur, den heer Jac. Jansen, die een Kanaal-marsch had gecomponeerd, zou daarbij voor de musicale opluistering zorgen. Feestelijk zou dan door het nieuwe kanaal naar de nieuwe haven van Schagen worden gevaren, waar de commissaris der koningin de nieuwe waterwerken officieel zou ope nen. Het publiek zou gratis op het haven terrein worden toegelaten en door middel van luidsprekers zou de rede alom verstaan baar worden gemaakt. Tot zoover de plannen en het is te begrij pen, dat Schagen op dezen blijden dag in feeststemming verkeerde, dat winkels, kan toren en werkplaatsen gesloten waren en ieder in de gelegenheid werd gesteld het feestelijk gebeuren bij te wonen. Schagen heeft voor vanavond een groot maskeradefeest georganiseerd, er is volop gelegenheid voor dansen en feestvieren. Onze eigen verslaggever, aanwezig bij deze feestelijkheden, telefoneerde heden middag om half drie het volgende: Bij de Stolpen, waar de groote boot van de Alkmaar Packet gemeerd lag, was het reeds om 1 uur een drukte van belang. On danks de regenbuien, welke meedoogenloos neervielen, had zich een groote schare be langstellenden op den weg opgesteld. Tal rijke auto's stonden langs den weg gepar keerd en nog seeds arriveerden auto's, die de verschillende genoodigden naar de boot brachten. Toen eenige honderden Schager school kinderen met rood-wit-blauwe vlaggetjes aan boord gestapt waren en ook de Schager Harmonie, dir. Jac. Jansen, op het bovenste dek van het schip had plaats genomen, stel de het comité van ontvangst zich op. Telkens en telkens werden de verschil lende genoodigden verwelkomd totdat vijf minuten voor half twee de auto van den commissaris der koningin voorreed, die in gezelschap was van den burgemeester van Schagen, den heer J. Cornelissen. Zjj beiden waren van het station Scha gen naar de Stolpen gekomen. De burgemeester stelde de leden van het comité van ontvangst aan den commis saris voor, waarna ook deze autoriteiten het schip betraden. Op dat moment speelde het muziekcorps den speciaal voor die gelegenheid gecom- poneerden kanalisatie-marsch van Jrc. Jansen. De kinderen begroetten de autori teiten juichend en zwaaiend met hun vlaggetjes. Onder de aanwezigen, die zich aan boord bevonden, merkten wy o.m. op de feest commissie, B. en W. en alle raadsleden van Schagen, ir. Ringers, oud-directeur-gene raal van den rijkswaterstaat, verschillende leden van de W.-Fr. kan.-commissie, den heer Kolster, lid van de K. v. K. uit den Helder, den heer Breebaart, burgemeester van de Zi.ipe, den heer Logger, burgemees ter van Barsingerhorn, verschillende po- derbesturen en jhr. Reijgersman, hoofd ingenieur van den provincialen waterstaat en vele anderen. Enkele minuten nadat de commissaris op de boot was, werden de trossen losgesme- ten en onder de tonen van vroolijke mar- schen stak de boot van wal, luid toege juicht door een groote menigte, die zich op den Helderschenweg verzameld had. Het was aan boord heel erg winderig, een straffe wind uit het zuidwesten blies gie ren over de boot en de autoriteiten stonden alle met de hand aan den hoed het leven dige verkeer gade te slaan. Toen de eerste nieuwe brug van het kanaal, dat van de Stolpen naar Schagen voert, opendraaide, voeren wij langzaam en statig het nieuwe gebied binnen dat inderdaad een uitsteken de indruk maakt. Vanaf het bovendek had den wij een prachtig uitzicht over het Noordhollandsche polderlandschap. Zoover het oog reikt strekten de malsche groene weiden zich uit en deze aanblik werd nog verhoogd, toen een mager zonnetje enkele stralen op het gras wierp. Op den verkeersweg naar Schagen was het een file van auto's, motoren en fietsers en men kon zien dat iedereen in feeststem- "üng was. Toen wij Schagen naderden kwam de zon beter door en toen de vlag gen van het in feeststemming zijnde Scha gen zichtbaar werden, straalde een heerlij ke zon van een blauwen hemel. De kinde ren hadden inmiddels ververschingen ge kregen en zongen dat het een lust was. Om vijf minuten over half drie voeren wij de haven van Schagen binnen. De boot werd midden in de haven ver ankerd en met behulp van eenige bootjes werd een groot wit lint over de geheele haven gespannen. Toen dit gebeurd was en ook de verbinding van boord met de luidsprekers aan den wal tot stand was ge komen, nam ellereerst burgemeester Cor nelissen het woord, die op de belangrijke beteekenis van dezen voor Schagen zoo ge- wichtigen dag wees. Hierna bracht namens de feestcommissie mr. Buiskool den com missaris der koningin dank voor zijn be reidwilligheid om de opening van de haven te willen verrichten. Rede commissaris der koningin. De commissaris der koningin, jhr. Röell, sprak hierop de volgende rede uit: Mynheer de burgemeester, mijnheer de voorzitter van de feestcommissie, dames en heeren. Volgaarne geef ik gevolg aan de tot mij gerichte uitnoodiging om het nieuwe kanaal en de haven van Scha gen, die heden officieel in gebruik worden geno men, voor geopend te verklaren. Ik wil dit echter niet doen zonder de beide sprekers van zooeven dank te hebben gezegd voor de woorden van wel kom, die zij hebben §ge- Jhr. mr. dr. RöellsProken en voor hu'nne uiteenzetting van de be teekenis van dezen dag. Voor Schagen is de opening van het ka naal en van de haven de vervulling van een sedert jaren gekoesterden wensch, en de ge meente heeft dan ook alle reden de verwe zenlijking van hare krachtige pogingen tot aansluiting aan de Noordhollandsche vaar wegen met gepast feestbetoon te vieren. Zij heeft zich voor deze aansluiting be langrijke geldelijke offers getroost en het is te danken aan hare finantieele medewer king, die, toen de van de direct-belangheb- btnden gevraagde gelden niet tot de ver wachte bedragen werden toegezegd, belang rijk uitging boven het aandeel, dat zij vol gens het schema van kosten verdeeling in de kanaalwerken moest bijdragen, dat de uit voering van deze werken uiteindelijk werd mogelijk gemaakt De voltooiing van de kanalen Stolpen Schagen en SchagenKolhom is dus in de eerste plaats \oor de gemeente, waar wij heden feestelijk bijeen zijn, de kroon op haar volhardend en juist inzicht in hare vi tale belangen. Ik vertrouw, dat de gelde lijke offers, door haar gebracht, hun rente zullen afwerpen en zullen blijken goed be steed te zijn. Met dit resultaat wensch ik allen, die daartoe hebben medegewerkt, ook namens het Provinciaal bestuur, van harte geluk en gaarne breng ik een woord van hulde en waardeering aan de commissie van ingeze tenen, die, onder de voortvarende leiding van mr. Buiskool, het initiatief heeft geno men om door een driedaagsch feest de ge heele bevolking bij de opening van kanaal en haven te betrekken. Dat dit initiatief in deze moeilijke tijden weerklank gevonden heeft en tot algen ïee- ne deelneming heeft genoopt, is een ver schijnsel, waarop met voldoening mag wor den gewezen. Het getuigt van kracht en op gewektheid, van moed en vertrouwen in een betere toekomst Het ligt niet in mijn voornemen in uitvoe rige technische of historische bijzonderheden te treden omtrent de werken, wier officieel? openstelling heden plaats vindt. Vlaggen en wimpels, muziek en feestgedruisch nemen de aandacht te zeer in beslag, dan dat ik die voor droge feiten en dorre cijfers zou dur ven oproepen. Maar het is toch wel de moeite waard even stil te staan bij werken, waarvan aan vankelijk de kosten in totaal op 1.745.000 werden geraamd en met een enkel woord te herinneren aan den omvangrijken arbeid, dien het heeft gevorderd, zoowel wat be treft het ontwerpen als het uitvoeren van de plannen. Zooals ik reeds zeide, had de gemeente Schagen reeds langen tijd geleden aanslui ting aan het bestaande vaarwegennet van de provincie op het oog. De verbinding stond reeds op het programma van de West friesche Kanaalvereeniging. Meer dan één plan was reeds opgemaakt, toen dr. ir. Rin gers, destijds lid en ingenieur van de com missie-Van Aalst, in 1922 een plan ontwierp, dat, in 1925 overgenomen door de Provin ciale Kanalencommissie, den grondslag heeft gevormd voor de werken, zooals zij thans zijn uitgevoerd. Dit plan is echter herhaaldelijk herzien en, wat de onderdeelen betreft, gewijzigd en omgewerkt. Rekening moest worden gehou den met gewijzigde toestanden; met het streven naar beperking van het getal kunst werken en de daarmede gepaard gaande verlaging van bedieningskosten; met ver zwaring van profielen en kaden; met uit voering van bruggen als keersluizen; einde lijk ook met de aanpassing van de kanaal plannen aan het provinciale wegennet en in het algemeen aan de eischen van het ver keer te land, dat bruggen van zwaardere constructie noodig maakte, dan in het oor spronkelijke plan waren opgenomen. Op tal van andere technische details zou ik nog kunnen wijzen, geenszins van onder geschikt belang, maar die ik, om niet te uit voerig te worden, met stilzwijgen voorbijga. Laat mij mogen volstaan met te zeggen, dat alle moeilijkheden ten slotte glansrijk wer den overwonnen en dat thans verbindingen te water zijn verkregen van het Noordhol- landsch Kanaal met Schagen en met den Wieringermeerpolder, die, naar ik ver trouw, ruimschoots beantwoorden zullen aan de verwachtingen, welke daarvan wor den gekoesterd. Als wij ons over dit resultaat verheugen, past een woord van dank aan allen, die tot het verkrijgen daarvan zoo krachtig hebben bijgedragen. Allereerst aan den hoofdingenieur-direc teur van den provincialen waterstaat en aan zijn bekwamen staf van medewerkers, bij wie onder de speciale leiding van den hoofdingenieur Thomése, de voorbereiding van het werk in voortreffelijke handen is geweest; maar daarnaast niet minder aan de onderscheiden uitvoerders, die, ieder voor het onderdeel, dat hun was gegund, zich op uitnemende wijze van hun opdracht hebben gekweten, eindelijk ook aan alle besturen, lichamen en particulieren, die vlot en door tastend de onderhandelingen hebben ge voerd, welke noodig zijn geweest om met het eigenlijke werk te kunnen beginnen. Ter illustratie van de erkentelijkheid, die aan deze categorie van medewerkers ver schuldigd is, moge dienen, dat ten behoeve van den kanaal-aanleg voor niet minder dan 375.000 gronden in eigendom werden verkregen, zonder dat onteigening is noo dig geweest. Ik zou nog meer cijfers kunnen noemen, de bedragen kunnen vermelden, waarvoor de verschillende onderdeelen werden aan besteed, de kosten, die de haven waar wij ons thans bevinden, met zwaaikom, loswal- len en bijbehoorende wegen heeft gevor derd, kosten, waarin de gemeente Schagen voor een belangrijk deel heeft bijgedragen. Maar ik beloofde U met cijfers niet te zullen vermoeien; ik mag U ook niet te lang onttrekken aan de feestviering, die U wacht. Voor Schagen is het een gewichtige dag, waarnaar later, naar wij hopen, de ingezete nen zullen kunnen verwijzen als naar de voorbode van een nieuwe toekomst, die zich voor de gemeente heeft geopend. Dat ik als hoofd van het provinciaal bestuur en als voorzitter van de provinciale kanalen- commissie dien dag mag medemaken, ver vult mij met blijdschap. Ik hoop van harte dat de verwachtingen, die in het Noorder kwartier op de kanaalwerken zijn gebouwd, in vervulling mogen gaan en wensch U, mijnheer de burgemeester en heeren leden van het gemeentebestuur en in Uwe per sonen allen ingezetenen van Schagen toe, dat haven en kanaal, die ik hiermede ge opend verklaar, krachtig zullen bijdragen tot de welvaart en den bloei van Uwe ge meente. CONSL'MPTIEMELK. Nederlandsche Zuivelcentrale, 12 tot en met 18 Juli 1938 consumptiemelk regee- ringscontract, taxegedeelte 5 1/4 cent, eventueel verhoogd met premie of ver minderd met afdracht voor de kwaliteit, overmelk regeerings-minimumprija 4.20 ct. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2 y, cent. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De Kwak is gister om 17.35 uur op Schip hol geland. De Nachtegaal (uitreis) bereikte Bagdad. GEVONDEN VOORWERPEN. Als gevonden gedeponeerd aan het bu reau van politie in de Langestraat van 1 tot en met 8 Juli 1936, en aldaar terug te bevragen des Woensdag en Zaterdags van 11 tot 1 uur: huissleutel; alpinomuts; ringetje met 2 hondenpenningen; wit kindermutsje; belas tingplaatje; schoolatlas; bruin glacé dames handschoen; pakje inhoudende vest; porte- monnaie. Terug te bevragen aan de adressen der onderstaande ingezetenen de navolgende voorwerpen, gevonden tusschen 1 en 9 Juli 1936: J. Snijder, Huiswaard 6, portemonnaie met ritssluiting inh. eenig kleingeld; N. Ka ter, Schermerweg 6, nummerbord van auto; D. Vennik, Ramen 19, 1 paar blauwe sokken; L. de Jong, Oudegracht 48, bosje getaand garen; C. van Leijen, Omval 58a, actetasch, inh. thermosflesch en brood; J. Duits, Oudor- perdijkje 9, rijwielplaatje; Duin, Konings weg 35, bos sleutels; K. Bakker, Dubbele- buurt 12, 1 paar oude schoenen; L. v. d. Leede, Spanjaardstraat 9a, 1 zilveren rozen krans; K. Jansen, Van der Woudestraat 36, schop; P. Zalm, Tuinstraat 24, rijwielbelasting- merk; Gebouw Lichtbedrijven, Helder- scheweg, huissleutel; J. Ursem, Dr. Schaepmankad» 10, actetasch; Postkantoor Waaigat, belastingplaatje; G. J. T. Wame- link, Verdronkenoord 31, grijze heeren- hoed (uit een auto); T. Teitsma, Gashouder straat 5, parasol; A. J. de Boer, Vondel straat 6, 1 paar beige dameshandschoenen; H. Kaptein, Visscherslaan 9, belasting plaatje; Muylaert, St. Anthoniestr., school- étui; D. Klinkhamer, Toornbrug 8, dek- zeiltje; J. v. d. Kerkhof, Voormeer 12, be- lastingmerk; R. Diehl, Rochdalestraat 17, zwarte motorhandschoen; G. Bregman, Langestraat 49boven, broche; G. Molenaar, Wagenmakerstraat 6, broekspijp van motor rijder; Duineveld, Luttik Oudorp 17, belas tingplaatje; Th. Kaandorp, Zeglis 33, acte tasch. Dat wil zeggen: Inhalen, terwijl uit tegengestelde richting ver keer nadert en de weg te smal is voor drie auto's naast elkaar, 'n Manoeuvre, die bijna zeker naar hospitaal of huls-van-be- warlng voert! Ziet gü muggen, lang van poot, Aarzelt niet, maar slaat ze dood. ALKMAAR. ONDERTROUWD: Petrus de Boer en Helena Maria Theresia Ge jas. Adrianus Johannes van Doorn en Trijntje Corneiia Baert. Pieter Schot en Cornelia Pieneman. Nicolaas Sman en Alida de Zeeuw. Jan Engelsman en Mar- retje Hessels. GEBOREN: Cornelis Jan, z. van Willem Aafjes en Grietje Kluft. OVERLEDEN: Johanna Theissling, wed. van Anthonius Ocmes, 49 jaar. Nicolaas de Vries 27 jaar. Trijntje Keizer, geh. met Bertus van der Wal, 58 jaar. HEERHUGOWAARD. (Juni). Geboren: Maria Johanna, d. van J. P. Sinnege en J. Borst. Cornelia Brigitta Maria, d. van J. Komen en B. Stet. Cor nelis, z. van D. Gootjes en E. den Hartigh. Veronica, d. van P. Roozendaal en E. Jonker. Theodorus, z. van G. Plak en A. Nanne. Minke, d. van A. Talsma en R. Ploegstra. Cornelis Angelus, z. van N. Oud en G. M. Klaver. Petrus Franciscus, z. van J. Dekker en E. Tamis. Hendrica Helena, d. van H. J. Beers en C. Loos. Catharina Anna, d. van J. de Lange en M. Bakker. Jacobus Andreas, z. van J. Jong en A. M. Schilder. Dieuwertje, d. van A. Kater en G. Blaauw. Wijnandus Cristianus, z. van Th. Voskuil en S. van Lint. Adrianus Anthonius Cornelis, z. van P. J. Th. Overtoom en E. M. Groen land. Overleden: Maria Bart, oud 47 jaar, wed. van C. Bart, overl. te Alkmaar. Daar heb Je mijn nieuwe secretaresse; lk heb haar luist aangesteld. Kan ze goed stenograleeren 7 Dat zal lk later wel merken. Zie le. lk wou niet graag, dat er zich beletselen voordeden. (London Oplnion) R.K. LYCEUM. Eindexamen afd. H.B.S. Bij de op 8 en 9 Juli j.1. gehouden eind examens van het r. k. lyceum afdeeling H. B. S. slaagden voor diploma B de heeren: Nico Bakker te Hoogkarspel, Frans Ce- dee te Heiloo, Antoon Kraakman te Alk maar, Meindert Philips te Alkmaar en Ben Schermer te Hoorn. Afgewezen werd één candidaat. R.K. KWEEKSCHOOL „ST. JOSEPH" BERGEN N.H. Geslaagd de dames: J. Grent te Wervers- hoof, J. J. M. Groenewoud te IJmuiden, H. B. Hoogvliet te Maassluis, C. E. A. Jonk te Hoorn, M. E. Kuijken te Haarlem en A. C. M. Larsen te Bovenkarspel. MURMELLIUS GYMNASIUM TE ALKMAAR, le Toelatingsexamen 1936. Geslaagd: Dora Akkerman, Rob van Amerongen, Els Berman, Sisi Besijn, Sarie Blees, Tine Burger, Henny Eysen, Bart de Geer van Jutphaas, Paula Gerritsen, Gonda Harder, Hans van Kinschot, Ad. Koelma, Ru Langenberg, Bea Schiphorst, Bert Tijm, allen te Alkmaar. Willy Beugelink te Den Helder, Piet Bey- neveld te Bergen, Willy Blom te Oterleek, Lideke Bonnet te Broek op Langendijk, Dries Buitstra te Schoorl, Jaap van Dom- selaer te Bergen, Bertie Dijkstra te Heiloo, Hanneke Fijn te Bergen, Martje Heringa te Stompetoren, Louis Kolff te Hippolytus- hoef, Leen Koning te Schagen, Jaap Lagaay te Den Helder, Jeantje Moens te Bergen, Anneke Müller te Bergen, Erik ten Raa te Bakkum, Lex Vogelenzang te Egmond a. d. Hoef. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 12 JULL ALKMAAR. Groote Kerk, 10 uur, (Heilig avondmaal) en 6 uur (Dankzegging eu H. Doop), telkens ds. Terlouw van Garderen. Waakt en Bidt, 9 uur, jeugddienst (ook toegankelijk voor volwassenen), ds. Fort- gens van Voorschoten. Kapelkerk, 10.30 u., ds. v. Mullem (on derwerp: „Onweer"). Rem. Gere]. Gemeente, 10.30 uur, ds. Rappold. Ev. Luth. Kerk, 10 uur, ds. mr. D. G. Hoevers van Amsterdam, (extra collecte voor het fonds tot verbetering van de pre- dikantstr actementen Doopsgezinde Kerk, 10.30 u., dr. Krahn. Ger. Kerk, 10 uur en 5.30 uur, (Heidel- bergsche Cat. Zondag 15), telkens ds. von Meijenfeldt. Herst. Apost. Gem., Toussaintstraat, 10 u. en 4.30 uur en Woensdagavond 8 uur, dienst Vrij Ev. Gem., Geesterweg la, 10.15 uur, (b(j ongunstig weder), ds. Ruys, 2.30 uur Zondagsschool, 7.30 uur n.m. ds. Ruys (on derwerp: „Godsvoorzienigheid alles; ten goede"). Leger des Heils, (stichter Wiltiam Booth), Limmerhoek 40; Zaterdagavond 8 uur open lucht-samenkomst op de Steenen Brug; Zondagmorgen 7.30 uur bidstond, 10 uur heiligingsdienst, Zondagmiddag 3.30 uur openluchtdienst bij den Kattenberg, Zon dagavond 7.30 uur bidstond, Zondagavond 8 uur verlossingsbijeenkomst; Donderdag avond 8 uur heiligingsdienst. Stads Evangelisatie, Laat 56, 10 uur wij- dingdienst, 8 uur en Donderdagavond 8 uur openbare samenkomst. UIT DE OMGEVING. AKERSLOOT, geen dienst. BARSINGERHORN, geen dienst. Doopsgezinde Gemeente, geen dienst. BERGEN, 9.30 uur, ds. v. d. Kieboom. Vrij Ev. Gem., (t. o. Duinvermaak in het bosch, bij gunstig weder), 10.30 uur, ds. Ruys. Ger. kerk, 10 uur en 3.30 uur, ds. R. W. de Jong, em.-pred. te Santpoort. Evangelisatie Maranatha, 10.30 uur, de heer A. Sirag, theol. cand. te Amsterdam. BERGEN AAN ZEE, 11 uur, ds. v. d. Kieboom, (lit. dienst). BURGERBRUG, 10 uur, ds. van Beek. BURGERVLOTBRUG, Doopsgezinde Ge meente, 10.30 uur, ds. van der Veen. DIRKSHORN, geen dienst. DRIEHUIZEN, geen dienst. EGMOND AAN DEN HOEF, 10 uur, de heer van Aalst, cand. GROOTSCHERMER, geen dienst. HEILOO, 10 uur, mej. v. Vliet. Nederl. Herv. Evang. Vereeniging, a. d. Kerklaan, 10 uur, de heer E. Baart van Alkmaar. KOEDIJK, 9.30 uur, ds. Baar. LIMMEN, 2 uur, ds. Roobol. NIEUWE NIEDORP, geen dienst. Doopsgezinde Gemeente, 10 uur, ds. Brit zei van Wormerveer. OOSTGRAFTD1JK, 10 uur, ds. Loysen, (lit. dienst). OUDE NIEDORP, 8 uur n.m., ds. v. d. Kam. OUDESLUIS, 2.30 uur, ds. Witkop. PETTEN, geen dienst. SCHAGEN, geen dienst. SCHAGERBRUG, 10 uur, ds. Witkop (Doop). SCHERMERHORN, 10 uur, ds. Boeren- donk. SINT MAARTENSBRUG, geen dienst. SINT PANCRAS, 9.30 uur, (Heilig avondmaal) en 3 uur, beide keeren o. t., ds. Molenaar. STOMPETOREN, 10.30 uur, ds. Heep. Evangelisatie, 10 uur, de heer Poorter v. Amsterdam. UITGEEST, 10 uur. ds. Snethlage. Evangelisatiegebouw Sedeur, geen opga ve ontvangen. URSEM, geen dienst. VEENHUIZEN, 2.30 uur, ds. Nijholt van Slootdorp. WESTGRAFTDIJK, zie Oostgraftdijk. WINKEL, 10.30 uur, ds. de Leeuw. Z U LDSCHEKMEJR, geen dienst.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7