H /Biu*ieit£and feuilleton ET HELSCH COMPLOT Tegen clandestiene margarine-bereiding. ALKMAARSCHE COURANT van MAANDAG 13 JULI 1036. WUiiginr prijsverhoudingen boter, margarine, speetten en -oliën. Van bevoegde zyde vernemen wij het volgende: Reeds gedurende vrij geruimen tijd is een belangryke verschuiving in de verhouding der door het Nederlandsche volk geconsu meerde spijsvetten te constateeren. Deze verschuiving is een gevolg van den relatief zeer lagen prijs van die spijsvetten, die in het algemeen niet direct voor smeerdoel- einden worden gebruikt en spijsoliën tegen over boter en margarine. De consumptie van spijsoliën en spijsvetten breidt zich uit, terwyl die van boter, en speciaal van mar garine, inkrimpt. De klandestine margarine- bereiding vindt in deze prijsverhoudingen ook naar voornaamste oorzaak. De» verschuving brengt allerlei minder gewenschte gevolgen met zich mede. De minister van landbouw en visscherij heeft dan ook gemeend, maatregelen te moeten treffen, om were meer normale verhoudin gen te scheppen. Teneinde in de toekomst verschuivingen als deze zooveel mogelijk te voorkomen, heeft de minister besloten in het vervolg de heffingen op de verschillende vetten zoo te regelen, dat de door hem ge wenschte verhoudingen worden verkregen. Deze zullen bestaan in een iets grooter boterverbruik en een zooveel mogelijk op het peil van het laatste jaar blijvend mar- garineverbruik, waardoor tevens de con sumptie van spijsvetten en -oliën ook meer nogmaal zal worden. Te dien einde zullen de heffingen op spijsvetten en -oliën op 40 cent per K.G. worden gebracht en de prijzen van boter en margarine met ongeever 4 cent per K.G. worden verlaagd. Om te zor gen, dat de minst draagkrachtigen over voldoende vet zullen kunnen beschik ken, zal per jaar circa 6000 ton volksvet tegen den prijs van volksmargarine be schikbaar komen. Vermoedelijk zal het financieele resultaat voor het landbouwcrisisfonds, dus uiteinde lijk voor den melkprijs, niet zooveel ver schillen van het vorige jaar. Het zal van de verschuivingen in de consumptie, die ten gevolge van deze maatregelen zullen op treden, afhangen, hoe het eindresultaat zal zjjn. De verlaging van den boter- en marga- rineprijs is financieel voor het landbouw crisisfonds nadeelig, voorzoover dit nadeel door grootere consumptie niet weer wordt goedgemaakt, terwijl de hoogere inkomsten tengevolge van de verhooging der heffing op oliën en vetten voor een goed deel weer on gedaan worden gemaakt door de beschik baarstelling van goedkooper volksvet. Zouden er verder ten aanzien van de in komsten van de afdeeling zuivel geen wij zigingen zijn ingetreden, dan zoude het, hoe wel de inkomsten in den eersten tijd ver moedelijk door de» wijziging in de hef fing geringer zullen worden, waarschijnlijk nog niet direct noodzakelijk zijn geweest, den toeslag op de melk wederom te ver lagen. Er is evenwel een andere reden, die op zich»lve aanleiding geeft tot verheuge nis, maar die maakt, dat het noodzakelijk is den toeslag te verlagen. Deze is gelegen in de aanzienlijk hoogere Leeuwarder notee ring der laatste maanden, waardoor een hoogere basisprijs voor de melk wordt ver kregen, zoodat om denzelfden eindprijs te verkrijgen, de toeslag natuurlijk lager kan zijn. Bij den toeslag, zooals die nu geldt, werden de reserves, het z.g. „zuivelpotje", vrij sterk aangetast. Dit mag in het alge mene als geoorloofd worden beschouwd, als de Leeuwarder noteering zoover daalt, dat een te sterk dalen van den uiteindelijken melkprijs te vreezen is. Is de basisprijs zoo danig, dat dit niet direct te vreezen is, al is er nog geen sprake van een prijs, die het in crisistijd toelaatbare peil overschrijdt, dan moeten de reserves voor misschien komende nog moeilijker tijden zooveel mogelijk worden bewaard. De minister is van meening, dat deze extra-aantasting, die te vreezen is door Vrjj naar het Engelsch door ANN1E S. SWAN. 30) Pat, die bemerkte, dat zijn vader zijn woede niet meer meester was en die ver standig genoeg was in te zien, dat er door verdere uitbarstingen niets te winnen viel, legde zijn hand op zijn arm. „Ga mee, oude heer", fluisterde hy. „Voor ons is hier geen plaats". Maar de oude heer weigerde als n woe dende leeuw, gekalmeerd of weggeleid e worden. Hy trilde letterlijk van razerny en teleursteling en op dat oogenblik ga y niets om de gevolgen vari zyn stumperig optreden, of den indruk, dien het by aanwezigen zou achterlaten^ Zyn gew°"®; diplomatieke voorzichtigheid scheen geheel in den steek gelaten te hebben. „De tijd, noch de plaats zyn geschl"j0^ onthullingen", zei hij met een ge™ glimlach. „De atmosfeer is, op zacht' uitgedrukt, vijandig. Maar ik vvad t u, dat dit onrechtmatig geknoei maar me zoo rustig zijn gang kan j man zal wel begrijpen, wat ik bedoe U behoeft niet verbaasd te zijn, als een reent vaardige vergelding haar achterhaa „Houd je mond", zei Patrick ^hven woest en zijn vader by een arm nemend, de hoogere Leeuwarder noteering en in den eersten tijd van de misschien ge ringere inkomsten door de verlaging van den boter- en margarineprijs moet worden voorkomen en dat de toeslag op de melk van 2.40 tot 2,24 kan worden verminderd. In het bovenstaande ligt reeds opgesloten, hetgeen ons nog eens uitdrukkelijk nader werd verklaard, dat er in de toekomst, voor zoover de financiën dit zullen toelaten, een nauwer verband zal worden geegd tusschen de Leeuwarder noteering en den toeslag. De mededeeling, gedaan in het perscom munique betreffende de verlaging van den toeslag van Mei j.L ten aanzien van den melkprijs in den winter, wordt door deze verlaging niet aangetast. RANGEERDER ONDER LOCOMOTIEF. Ernstig gewond Zaterdagavond is op het stationsemplace ment te Nijmegen een ernstig ongeluk ge beurd. De 42-jarige rangeerder, H. v. d. K., die gehuwd is en vader van acht kinderen, geraakte onder een locomotief, tengevolge waarvan hem een been werd afgereden. Ook verder liep de man ernstige kwet suren op, welke zyn opneming in het St. Canysius ziekenhuis noodzakelijk maakten. Zijn toestand was heden nog niet zonder levensgevaar. A. V. R. O.-VERGADERING TE DEN BOSCH. De heer de Clerq definitief voor zitter. By den aanvang der jaarvergadering welke de A.V.R.O. gisteren in den Bosch gehouden heeft, werd de heer Percey, voorzitter van het district 's Hertogen- bosch me blotemen verrast, aan mevrouw Boon, lid van de Radioraad, die als gast de bijeenkomst bijwoonde, viel eenzelfde attentie ten deel. Nadat de heer de Clerq de openingsrede had uitgesproken werd hij, na 5 jaren de functie van tijdelijk voorzitter te hebben vervuld by acclamatie definitief tot voor zitter gekozen. Als laatste punt der agenda werd het voorstel goedgekeurdtot wijzigingen van de statuten en het huishoudelijk reglement in den geest zooals deze aan de stemge rechtigden leden ter algemeene vergade ring waren voorgelegd. Ook werd be krachtigd het besluit van het algemeen bestuur tot aankoop voor den prys van 8 298 van het gebouw Lange Burg C 93 te Middelburg, waarin is gevestigd het Avro-bjjkantoor. Van de rondvraag maakte de heer dr. Molhuysen gebruik, die met groote waar deering sprak over het prachtige verloop Vogt als directeur hulde bracht en diens van den feestdag Zondag 5 Juli en den heer liefde, toewijding en vlyt schetste. Mevr. Content sprak namens de gewestelijke be stuursleden woorden van dank voor de ontvangst tijdens de feestdagen, waarna tot slot de jaarlijksche spreker de heer de Graaf uit 's Gravenhage waardeerende Om ruim vier uur sloot de voorzitter de worrden sprak namens de luistervinken, vergadering. LIJK OPGEHAALD TE AMSTERDAM. De Amsterdamsche politie heeft gisteren uit den Amstel nabij het boothuis van een der rooivereenigingen het lijk opgehaald van een ongeveer 60-jarigen man. Papie ren werden in de kleeren niet gevonden, zoodat geen identiteit kon worden vastge steld. Wel kon uit den toestand van het stoffelijk overschot worden nagegaan, dat de man meer dan twee dagen geleden te water moet zyn geraakt. DOODELIJK ONGEVAL BIJ WESTERVOORT. Jeugdige wielrijder door auto gegrepen. Zaterdagavond heeft op den weg tus schen Duiven en Westervoort een ernstig ongeluk plaats gehad, waarvan de 15- jarige H. Nieuwenhof uit Oosterbeek het slachtoffer is geworden. De jongen fietste midden op den weg, toen een achter hem rijdende auto, bestuurd door den garage houder W. de Nooy uit Oosterbeek, hem bracht hij hem met geweld de kamer uit. Toen de deur achter hen dichtviel, adem de het gezelschap zichtbaar verlicht op. „Mijn lieve hemel!" zei de kleine predi kant zenuwachtig. „Wat een buitengewoon onaangename menschen! Wie zijn het eigenlijk?" Niemand gaf antwoord. Dr. Guthrie be steedde al zijn aandacht aan Alice, die zeer ontdaan was door den plotselingen, woesten aanval. Ze huilde niet, maar haar gezicht was doodsbleek en ze scheen blij te zijn in een stoel neer te kunnen vallen. „Stoor je niet aan hen, mijn lieve Alice, Het is hen duidelijk aan te zien, dat ze al leen maar teleurgesteld zijn, omdat zij zelf zoo weinig gekregen hebben", fluisterde mrs. King, die naast haar stond. „Het is niet de moeite waard eenige aandacht aan hen te besteden". Ze trachtten haar te kalmeeren en na een tijdje gelukte hun dat inderdaad. Intusschen had Ruthven in de hall zyn verschrikkelijke razerny en wanhoop den vrijen loop gelaten. Pat, die doodsbenauwd was, dat zjjn vader een toeval zou krijgen, slaagde er eindelijk in hem het huis uit te brengen en het eerste het beste rijtuig aan roepend, reed hij hem naar zyn eigen huis op het St. Patrick Plein. En daar gingen zij zitten om de heele, afschuwelijke situ atie onder het oog te zien. Na een stevigen dronk uit Pat's zwarte flesch werd de oudere man minder opgewonden en meer in staat den toestand redelijk te bepraten. „Je hebt je onmogelijk stom aangesteld, oude heer", zei Pat onomwonden. „Ik was blij dat ik je eindelijk het huis uit had, dat' heeft ons tenminste voor verdere uit HM wilde passeeren. De jongen week naar rechts uit. De automobilist, die kort tevo ren den knaap meer en meer naar links van den weg had zien terecht komen, en hem derhalve rechts voorbij wilde rijden, had op deze plotselinge manoeuvre niet gerekend, en kon een aanrijding niet voor komen. Het gevolg was, dat de jeugdige wielrijder door de auto werd gegrepen, en tusschen de radiateur en een boom be kneld raakte. Met ingedrukte borstkas en een schedelbasisfractuur werd de ongeluk kige uit zijn benarde positie bevrijd. Hij is evenwel kort daarop overleden, zoodat de spoedig ter plaatse aanwezige geneeskun dige hulp niet meer kon baten. De onmiddellijk gewaarschuwde officier van justitie te Arnhem heeft het lijk in middels vrijgegeven. De auto is zwaar be schadigd. De bestuurder kwam met den schrik vrij. NATIONAAL JONGEREN ÖTJEEN. Lustrum-landdag op kasteel „Doorwerth" te Arnhem. Het Nationaal Jongeren Verbond heeft Zaterdag op het historische kasteel „Door werth" te Arnhem een landdag gehouden, welke door 600 a 700 jongeren uit alle deelen des lands werd bijgewoond. Aanwezig waren ook generaal Sillevis, generaal B. D. Hoefer, directeur van het legermuseum, generaal Reinders, com mandant van het Kon. Kol. Mil. Invaliden huis Bonbeek, de heer J. J. Talsma, bur gemeester der gemeente Renkum, wethou der Jhr. Beelaerts van Blokland en vele andere autoriteiten. Nadat de trompetten van het korps rij dende artillerie eenige fanfares hadden doen hooren, heette de districtsleider mr. H. G. Engelberts de autoriteiten en de deelnemers welkom. Hierna sprak pater prof. F. Otten o. p. een rede uit. Spr. achtte het heel begrijpelijk dat het N. J. V. in dezen crisistijd nog een gesta dig groeiende vereeniging is. Want het N. J. V. is een actueele vereeniging, die idealen en geen illusies of hersenschimmen nastreeft. Spr. stond stil bij een drietal idealen van het N. J. V.: gezond nationalisme, liefde voor het gezag en een gezond pacifisme. Na de rede van pater Otten werden een drietal coupletten van het Wilhelmus ge zongen, waarna het zangkoor van de afd. 's Gravenhage van het N. J. V., dat in de kapel von „Doorwerth" opgesteld was, onder leiding van Paul Pul „Wilt heden nu treden" ten gehoore bracht, gevolgd door het N. J. V. vaandellied. Vervolgens sprak oud-minister v. Dijk. Het N. J. V. ontstond in een tijd toen men onverschillig was voor de nationale ge dachte. Sedert dien is er een nationale op leving gekomen. Maar de groepen van ont houding of verzet tegen de nationale ge dachte zyn er nog. Daarom moet het N. J. V. zijn taak voort»tten. Spr. ging uitvoe rig in op de doelstellingen van het N. J. V. in het bijzonder voor wat betreft de actie tegen de ondermijning van het nationale gezag en de nationale gedachte benevens de actie voor een sterke weermacht. Hierna vereenigden de deelnemers zich aan een broodmaaltijd in restaurant de Westerbouwing", waar de algemeene voorzitter Mr. W. de Vries een opwekken de toespraak hield. Met zang van het Haagsche N. J. V.-koor en een taptoe door de Haagsche N. J. V.- band werd de landdag besloten. ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE BOXTEL. Auto geslipt op gevaarlijke plaats. Gistermiddag te omstreeks zes uur is op den Eindhovenschenweg onder Boxtel ongeveer ter hoogte van de plek, waar de vorige week Zondag een doodelyk motor ongeluk plaats had, opnieuw een ernstig ongeluk gebeurd. Door slippen reed een auto. bestuurd door dokter Janssen uit Eindhoven, tegen een boom. Zijn echtge- noote, die naast hem zat, werd zwaar ge wond, terwijl de bestuurder slechts enkele lichte ontvellingen opliep. Dokter Hoek uit Boxtel en de gemeentepolitie waren spoe dig ter plaatse. De gewonde dame is per ziekenauto naar het ziekenhuis te Eind hoven overgebracht. De auto is ernstig beschadigd. barstingen behoed". „Jjj hebt gemakkelijk praten, jij hebt niets te verliezen. Ik daarentegen alles. Om je de waarheid te zeggen, zal ik het land moeten ontvluchten. Ik had op dit geld ge rekend om ergens opnieuw te beginnen Weet je, dat ik het heele Turnbull-legaat opgemaakt hebt en dat de jonge Edward Turnbull een beetje ongerust begint te worden en er op aandringt het geld nu eindelijk eens te ontvangen? En dan die hypotheek van Stenhouselee die heb ix ook opgemaakt". „Maar waaraan?" vroeg Pat stom ver baasd. „Het lykt me, dat je er nogal wild op los geleefd hebt, oude heer". „Ongelukkige speculaties, Pat, anders niet", kreunde de oude man. „Maar één ding is zeker en dat is, dat, wanneer ik niet een deel van dat geld in mijn bezit kryg, ze me, voordat ik het weet, in de ge vangenis gestopt hebben". Pat, een toonbeeld van ellende, begon rusteloos de kamer op en neer te loopen. „Zeg eens eerlijk, oude heer, als we dit testament zouden betwisten, denk je dan, dat we een schijntje kans hadden om te winnen?" „Ja, als jouw getuigenis tenminste sterk genoeg is. Daar zou alles van afhangen. Je zou bereid moeten zijn alles te zweren. En Dalgleish en Meikle zouden toch zeker achter je staan, niet?" „Ja, die oude tante vooral, want die zal wel razend zijn. Ze verwachtte duizend pond. En ik heb haar nog wel verteld, dat ze het zeker zou krijgen". „Dat is onze eenige kans. Maar waar moe ten we het geld voor de onkosten vandaan SNUFFELGRAGE VREEMDELINGEN. Na een half jaar tevergeefs speuren eindelijk gearresteerd. Reeds ongeveer een half jaar geleden waren bij de Haagsche politie klachten ingekomen over een paar vreemdelingen, man en vrouw, die er hun werk van maak ten, zich op een geraffineerde manier aan een andérs goed te vergrijpen. Men be schreef hen als menschen, die Duitsch spraken met een vlaamsch accent. De man huurde ergens een kamer, naar hij zeide, voor een vriendin, van wie hij mededeelde, dat zij pianoleerares was of een ander beroep uitoefende. De vrouw betrok vervolgens de voor haar gehuurde kamer en verbleef daar een dag of wat, zoodat zij gelegenheid had, zich van de situatie der woning en van de gewoonten der familie, bij wie zij inwoonde, op de hoogte le stellen. Wanneer zij eenmaal te weten was gekomen, waar de menschen hun geld, kostbaarheden, enz. bewaarden, en de familie op een gegeven oogenblik afwezig was, nam de vrouw de gelegenheid te baat om de woning te doorsnuffelen en, desnoods door middel van verbreking, weg te nemen, wat van haar gading was. Met het geroofde en met wat de vrouw zelve bij zich had, verdween zij dan spoorloos, zoodat de familie, thuis gekomen, moest ontdekken, dat zij beroofd was en de huurster zich uit de voeten gemaakt had. In het geheel zijn ongeveer zes van der gelijke gevallen in den loop van den tijd ter kennis gebracht van de politie, wie het aanvankelijk niet gelukken kon, de daders te snappen. Enkele dagen geleden kwam weer een klacht bij de politie in. Thans is het een paar rechercheurs gelukt de hand op het tweetal te leggen, toen het in de Spuistraat gezellig liep te winkelen. De man en de vrouw beantwoordden aan het signalement, dat aan de politiemannen verstrekt was, en toen het paar naar het hoofdbureau, aan het Alexanderplein was overgebracht, bleek al spoedig, dat het de gezochten waren. Er is bij hen thuis een huiszoeking gehouden, welke tot resultaat heeft gehad, dat een hoop goed in beslag werd genomen. De benadeelde klagers hebben den man en de vrouw herkend en de inbeslag genomen goederen bezichtigd, waarvan een deel door de eigenaars als hun eigendom herkend is. Het betreft hier gevallen, waarin onder meer bedragen van ongeveer zeshonderd en vierhonderd gul den alsmede gouden sieraden zijn ont vreemd. De gearresteerden bleken Duitsch-spre- kende Tsjechen te zjjn. De man, dertig jaar oud, heet A. N. en de vrouw is de zes-en-twintigjarige E. F., beiden woonden laatstelijk te Voorburg. Zij vertoefden vaak in België. De politie gaat na, of zij zich ook te Amsterdam aan dergelijke misdrijven hebben schuldig gemaakt, en onderzoekt nog, of de man, wanneer de bewoners afwezig waren en de vrouw haar slag sloeg, ook in het huis was en met haar meedeed dan wel, of hij alleen als handlanger kan worden aangemerkt. Het paar zal morggn in het huis van be waring worden ingesloten. N. S. B.-VERG ADERING IN DEN HAAG. Herdenking van den sporenslag. Gulden- De nationaal-socialistische beweging in Nederland heeft Zaterdagavond, ter herdenking van den Guldensporen slag, in den dierentuin te 's-Gra- venhage, een druk bezochte bijeen komst gehouden, waarop de leider, ir. A. A. Mussert, een rede heeft ge houden over het onderwerp: „Volk in gevaar." De avond werd opgeluisterd door een spreekoratorium en declamatie, terwijl voorts de heer Nije een rede hield. Voor de pauze zongen allen staande met gestrekten arm het eerste couplet van den Vlaamschen leeuw, gevolgd door hou- zee-geroep. Daarna was het woord aan den heer Mussert, die bij zijn verschijnen op het podium met luide hou-zee's werd begroet. De heer Mussert constateerde, dat we niets kunnen beginnen, wanneer we niet in een volk leven. Gelukkig behooren wij halen?" „Als je denkt, dat we een schijntje kans hebben, zou ik het geld misschien wel er gens kunnen leenen", zei Pat rustig. „Als we verliezen, moeten wij natuurlijk de on kosten betalen en die zullen niet malsch zijn". „Duizend pond, minstens, Pat. Maar wie zou voor een dergelijk bedrag borg willen staan? Ik wist niet, dat jij rijke vrienden had". „Laat dat maar aan mjj over, oude heer", antwoordde Pat met een eenigszins pedant air. „Vijftig pond! Hoe durft die oude Kate, na al de zorgen en moeite, die ik aan haar gehad heb. Als al het andere mislukt, kan ik nog een deel van haar bezittingen eischen voor geneeskundige behandeling gedurende een periode van vier jaar en dat zal niet zoo weinig zijn". „Daar zou ik myn rekening ook aan toe kunnen voegen", zei zijn vader. „Dat zou in de honderden loopen en misschien zou den we er de helft van krijgen en dan zou het nog slechts een druppel water in de zee zijn. Als jij iemand kon vinden, die bereid zou zijn ons financieel met dit zaak je te helpen, kunnen we het haar misschien nog betaald zetten". „Ik zal zien, wat ik doen kan en het je vanavond misschien laten weten", zei Pat, in wiens geest een plan aan het rijpen was. Hy liep een eind met zijn vader mee in de richting van het nieuwe gedeelte van de stad, keerde toen op zijn schreden terug en zocht den eens zoo bekenden winkel van den ouden Rossland, in de West Bow, op. Door het glazen scherm, dat om zijn bu reau by de deur van de achterkamer stond, nog tot een volk, al is dit in den loop de* tijden niet geworden, wat het vroeger was en wat het behoort te zijn. Daarin wen-. schen wij, nationaal-socialisten, verbete ring te brengen. Wij zjjn groot geworden door onze voor ouders, die er voor gezorgd hebben, dat wij vrij zijn geworden en thans een vaderland hebben. Daarom hebben wij den plicht hen met groote liefde en eerbied te ge denken, en voorts, om hen na te volgen in het belang van ons volk. Ook nu leven wij in een tijdperk, waarin ons volk in groot gevaar verkeert. Wanneer buitenlandsche machten ons bedreigen is dat erg, maar nog erger is, dat naast dat communistisch ge vaar ons volk ook door verschillende bin- nenlandsche machten wordt ondermijnd. Allerlei invloeden zijn daarbij werkzaam, om onze natie te vernietigen. In dit verband wees spr. op de naturali satie van dr. Mannheimer, waartegen in de Tweede Kamer de s. d. a. p. zelfs geen be zwaar had, misschien, omdat zij zoo „de mocratisch" is. (Gelach). Tegenover een dergelijk schandaal stel de spr. een ander schandaal, het verbod in Rotterdam van de opvoering van „Tyl Uilenspiegel". Hier past een ernstig pro test tegen het weren van deze Vlaamsche cultuur. (Applaus). Ons volk moet worden wakker geschud. Van de machten die ons volk aantasten, noemde spr .de religieuze en geestelijke verwording, de innerlijke verdeeldheid, de ontrechting va nden arbeid, de werkloos heid, de vernietiging van onze goede be trekking met het buitenland en de inha ling van volksvijandige krachten. Eerst wanneer wij deze machten hebben vernietigd en ons volk sterk hebben ge maakt, zullen we in staat zijn, ons tegen eventueele buitenlandsche machten te verweren. Onder luid applaus merkte spr. voorts op, dat zij, die thans den moed hebben om ons zonder noodzaak te terroriseeren, daarvan later de gevolgen zullen onder vinden. Spr. critiseerde verder het bijna weg geven van onze boter aan Engeland ten koste van ons eigen volk. (Geroep: foei). Zoolang de tegenwoordige regeering aan het bewind is, zal hierin geen verandering komen. Ook protesteerde spr. tegen do toepassing van de sancties en de schijn- vertooning van onze deelneming aan den Volkenbond. De N. S. B. wenscht aan hef volk te bouwen, zoolang tot haar taak zaï zijn vervuld: één sterk volk van Nederland Daarbij is het noodig, dat zij zich richt tegen de politieke partyen, welke verwij dering en haat onder ons volk brengen. Wij worden, aldus spr., thans gehaat door de politieke partijen. Dat is goed, maar wij moeten krijgen de liefde van ons volk en in dat opzicht hebben we nog veel te doen. Er moet hard gewerkt worden om het gevaar dat ons dreigt, te keeren, en verder om onze jonge mannen en vrouwen weer een toekomst te geven en aan de natie hoop en vertrouwen in die toekomst. Daartoe wekte spr. alleen op. Met het zingen van het Wilhelmus werd de bijeenkomst gesloten. DRAMA BIJ MAASTRICHT. Bestuurder van smokkelauto ge dood. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft zich op den Scharnerweg, onder da gemeente Amby nabij Maastricht, weer een droevig smokkeldrama afgespeeld, waar bij een smokkelaar is doodgeschoten. Een uit België komende smokkelauto^ bestuurd door zekeren Jansen uit Kaal heide, werd daar achtervolgd door een auto met kommiezen. De ambtenaren schoten onder het rijden op de auto voo< hen. Plotseling zwaaide de nagezette auto over den weg en botste tegen een muur tje, dat omver gereden werd. Iets verder reed de auto een ijzeren paal omver eq vernielde een heg over een lengte van acht meter. Toen kantelde de wagen en de be stuurder, die door een der kogels doodelijk bleek te zijn getroffen, viel er uit. De ambtenaren hebben het lijk naar Maastricht laten over brengen. De auto, waarin zich 500 K.G. margarine en 100 K.G. suiker bevonden, werd in beslag ge nomen. kon hy het gebogen hoofd van den ouden Rossland zien, die opschrok, toen Pat plot seling als een geest naast hem opdook. „Hallo, ben jij het!" zei hy niet bijster beleefd. „Dat is een onverwachte eer. Wat is er aan de hand?" Daddy Rosland, zooals hy door de jongens, die met hem in aanraking kwa men, genoemd werd, was een eenigszin3 goedaardig uitziend, oudere heer, die hee- lemaal niet op den gewonen, geslepen geldschieter geleek. „Ik zou u graag even onder vier oogen spreken, Daddy", zei Pat Ruthven, terwyl hy het erop waagde hem bjj den ouden bekenden naam te noemen. Rossland kwam van zijn zetel af en gooide de deur van de achterkamer open, die als zitkamer inge richt was en getuige geweest was van vele belangrijke en enkele stormachtige toonee- len. „Dus de oude dame is het hoekje omge gaan", merkte hy veelbeteekenend op. „Ik heb het bericht in de krant gelezen en Jess heeft me verteld, wat je verwachtte. Is ze al begraven?" „Ja, vandaag. We verwachtten, wat we niet gekregen hebben, Daddy", zei Ruthven somber. „Het testament, dat vandaag voor gelezen is, heeft ons jammerlijk in de ooren geklonken, dat kan ik je wel verzekeren". „En?" zei Daddy. „Dat valsche wicht, dat van Colchester hierheen gekomen is, heeft practisch alles gekregen. Jess heeft u zeker wel van die nicht verteld, die een paar weken geleden straatarm hierheen gekomen is?" (Wordt vervolgd)»

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7