Mevr. Esther de Boer-v. Rijk uit Palestina terug "Ui."2SS ""tl" m ;iir" «i ISJ?ïtnd met Binnenland Ervaringen van een 83-jarige op een rondreis per vrachtschip. Bezoek aan Palestina tijdens de onlusten. yubtica&e* Met de „Stella" van de K. N. S. M., die van een der gebruikelijke vracht- reizen naar de Middellandsche zee is teruggekeerd in de Amsterdamsche haven, is ook de 83-jarige actrice Esther de Boervan Rijk in de hoofd stad teruggekeerd van de rondreis van zeven weken, die zij aan boord van genoemd vrachtschip in gezelschap van haar dochter en schoonzoon heeft gemaakt. Hoewel haar vacantie nog niet geheel voorbij is, vonden wij mevr. de Boer al weer bezig met het instudeeren van een nieuwe rol, waar zij zoo tusschen de vrije uren van nog wat rustige dagen thuis maar vast mee begonnen is. En natuurlijk wilden wij weten, hoe de reis bevallen was, want het reizen per vrachtschip wordt nog altijd beschouwd als een sportief, want eenigs- zins primitief genoegen, eigenlijk in de eerste plaats bestemd voor jongelieden, die zich zoo noodig weten te behelpen. Maar mevr. de Boervan Rijk toonde zich zoo opgetogen over alles, wat zij in de afgeloopen zeven weken had gezien en vooral over het vele, dat zij had beleefd, dat het ons leek, alsof haar plannen voor het volgende jaar al weer vast staan. Daar was in de eerste plaats het verblijf aan boord van de „Stella", een vracht schip van nog geen 3000 ton, waar men juist over voldoende accomodatie beschik te om de drie passagiers mee te nemen. Vol lof was de grijze passagiere over de gulle gastvrijheid, van den gezagvoerder, kapitein de Vries, over de prettige omgang met de officieren, de hartelijke verhouding tot de overige leden der bemanning. „Van den gezagvoerdej, die niet wist hoe hij me genoeg verwennen kon, tot het jóngste maatje, vloog iedereen voor me wanneer ik per ongeluk de een of andere 'wensch te kennen gaf", vertelde mevr. de Boer ons. „In een gemakkelijke stoel zittend, zei ik zoo tegen mijn dochter: eigenlijk moest je hierbij een voetenbankje hebben, en nog gèeti uur later kwam de scheepstim merman me er een brengen. Hij had het toevallig gehoord en had er meteen oen genekt. En toen mijn dochter in de M«J- dellandsche zee jarig was, vonden we dien morgen het schip gevlagd en bij het ont bijt een ruiker z.g. „zeebloemen" van de bemanning. Opvallend was de prettige beschaafde omgang en de kameraadschap pelijke geest tusschen de leden van de be manning onderling en de prettige ver houding tusschen officieren en manschap pen, die toch tijdens zoo'n reis heel hard moeten werken, want het geheele schip hebben zij opnieuw in de verf gezet, zoo dat het hoofd van ien havendienst te Middlesbro in Engeland, de laatste haven, die we op de thuisreis aandeden, dacht dat de „Stella" een nieuw schip was. Verveeld heeft mevr. de Boervan Rijk zich aan boord van het schip geen oogen- blik. Ze heeft genoten van de heerlijke rust tijdens de dagen van kalme vaart, tijdens welke ze in de zon heeft zitten stoven, haar middagdutje deed, veel las en handwerkte en last not least eenige uren per dag bridge speelde met kapitein de Vries, eersten stuurman en eersten machinist en natuurlijk ook met haar dochter, mevr. de Vriesde Boer en diens echtgenoot, zoodat er altijd een vierde man was wanneer een der officieren dienst deed. De „Stella" was steeds weer het vrien delijke home, waar men terugkeerde en kon uitrusten van de vermoeienissen der interessante bezoeken aan de vele havens, die werden aangedaan, en hun achterland, en van de daar opgedane indrukken en doorgestane emoties, want emoties zijn op deze reis de grijze actrice niet bespaard gebleven. Egyptische vrees voor handel in blanke slavinnen. Daar was b.v. de aankomst van de „Stella" in Alexandrië, op een Zaterdag morgen tegen elf uur. Minstens tot Maan dagavond zou het schip daar blijven lig gen, dus een pracht gelegenheid om iets van Egypte te zien, een bezoek te brengen aan Cairo, de sphinx, de pyramiden. Maar voordat men nog gereed was om van boord te gaan, verscheen een inspecteur van politie met twee agenten. De inspec teur zag de beide dames wel, maar wend de zich tot den kapitein met de vraag wie de beide actrices zijn, die op de landings- kaarten vermeld staan. Zij moeten onder politiebewaking worden gesteld en mogen het schip niet verlaten, want Egypte heeft een wet, die vrouwelijke artisten den toe gang tot het land ontzegd, een maatregel waarmee men hoopt den handel in blanke slavinnen tegen te gaan. De mededeeling, dat althans een der beide betrokken actri ces dezer dagen haar 83sten verjaardag viert vermag den inspecteur niet te ver murwen en er blijft een politiepost ter be waking achter. Natuurlijk is mevr. de Boervan Rijk niet gedurende het geheele verblijf van de „Stella" in de haven van Alexandrië aan boord gebleven. Haar schoonzoon, de heer H. de Vries Mzn., alarmeerde den Neder- landschen consul den heer Leon en den agent der K. N. S. M. en der K. L. M. te Alexandrië den heer Neeb, voor wier medewerking hij niets dan lof had, en ver telde zelf ook nog het een en ander op het hoofdbureau van politie, met het resultaat, dat tegen vier uur des middags mevr. de Boer en mevr. de Vries onder veel ver ontschuldigingen verlof kregen, den zoo zorgvuldig bewaakten Egyptischen bodem te betreden. Tot een der hier gemaakte excursies behoorde o.a. een bezoek aan het vliegveld, waar men een korte ontmoeting had met twee K. L. M. Indië-vliegtuigen, met gezagvoerder Smirnoff op de uitreis en Hondong op de thuisreis. Indrukken uit Palestina. Voor zoover men van de vacantiereis van mevr. ae Beek kan neggen, dat ze een bepaald doel had, was dat het korte bezoek aan Palestina, waarvoor de grijze actrice Uiteraard grootc bc.angstelling koesterde, maar waar bovendien sedert enkele maan den haar kleindochter aochter van den heer en mevr. de Vries gevestigd 's, zoo dat dit bezoek als hoogtepunt van de reis met spanning werd tegemoet gezien. Toen kwam de Jobstijding, dat in ver band met de Arabische troebelen de „Stella" haar voor Haifa bestemde lading te Jaffa moest lossen en dat passagiers geen landingsvergunning zouden krijgen. Met ongelooflijk veel moeite en dank zij de medewerking van den Nederlandschen vice-consul te Haifa, den heer van Gelde ren, is deze vergunning tenslotte toch nog gekomen, en zoo heeft de familie nog zes dagen in Palestina kunnen doorbrengen, want met een snelle Italiaansche mailboot heeft men de „Stella" een week later bij Cyprus weer opgepikt. Van de Arabische onlusten heeft mevr. de Boer gelukkig op een afstand nog het een en ander gemerkt. Op den trein, vooraf gaande aan die, waarmee zij reisde, was kort tevoren een helaas maar al te goed geslaagde bomaanslag gepleegd. Om veilig te zijn koos zij een coupe, waar zooveel mogelijk Arabieren in zaten. Britsche sol daten met de bajonet op het geweer pa trouilleerden door de wagens en de ge heele spoorweg was bewaakt. Des nachts hoorde men voortdurend schieten, maar daar raakte je tenslotte na enkele uren aan gewend. Vol bewondering was mevr. de Boer van Rijk voor het prachtige opbouwwerk, door de joden in Palestina verricht. Voor al het pionierswerk, dat de jeugdige Oost joden hier hebben gedaan, waardoor zij den verderen opbouw voor degenen, die na hen kwamen, mogelijk maakten, noemde zij overweldigend. Zij prees zich gelukkig dat zij dit alles had mogen zien, „en verklaarde ze beslist „m'n vacantieplan voor het volgend jaar staat al vast want ik heb mijn kleindochter beloofd, dat ik haar dan weer kom opzoeken". En reeds is de kleine, onvermoeibaie vrouw weer met haar werk begonnen. Op 29 Juli a.s. viert zij in intiemen kring naai 83ste verjaardag en op Zaterdag 1 Augus tus, als zij des avonds aan het hoofd van haar eigen ensemble in den Amsterdam- schen stadsschouwburg weer een nieuw tooneelseizoen van hard werken aanvangt, zullen vrienden en belangstellenden des middags in de foyer van den stadsschouw burg gelegenheid hebben onze oudste en nog zoo jonge actrice geluk te wenschen. JONAS DE VRIES, t Gistermorgen is te Amsterdam overle den de heer Jonas de Vries, gedelegeerd- commissaris van de N. V. Handelsvennoot schap voorheen S. I. de Vries, aan het Beursplein te Amsterdam. Jonas de Vries, geboren 8 December 1861 in Hoorn, volgde aldaar de H. B. S. en kwam reeds op jeugdigen leeftijd als medevennoot in de manufacturenzaak van zijn vader, den heer S. I. de Vries, te Hoorn, die daar naast den detail- ook den engroshandel uitoefende. In 1898 werden de engros-afdeeling en de afdeeling uitgifte van stalencollecties naar Amsterdam overgebracht in een pand aan de Keizersgracht bij de Utrecht- schestraat, waar de ver vooruitziende koopmansblik, de groote energie en werk kracht van den heer Jonas de Vries ten volle tot hun recht konden komen. Na de omzetting van het bedrijf in een naamlooze vennootschap in 1919, werd de heer Jonas de Vries gedelegeerd-commis saris en nog op hoogen leeftijd maakte hy zakenreizen naar Indië en Amerika. Behalve gedelegeerd-commissaris in de N. V. Handelsvennootschap voorheen S. I. de Vries, was de heer Jonas de Vries commissaris van meerdere andere han dels- en industrieele ondernemingen. Naast zijn omvangrijken arbeid in de vele bedrijven, waaraan hij zijn groote krachten gaf, vond hij nog gelegenheid zich te interesseeren voor tal van ver- ecnigingen op sociaal- en philantropisch gebied, in welke hij als bestuurder kracht dadig medewerkte. Hy werd op 22 Augustus 1930 door H. M. de Koningin benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. DE GEWEIGERDE OPVOERING VAN „TUL UILENSPIEGEL". Een vraag aan den minister. Het Eerste Kamerlid van Vessem heeft aan den minister van sociale zaken de vol gende schriftelijke vragen gericht: 1. Is het den minister bekend, dat de di recteur van den rijksdienst der werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling aan het Vlaamsch volkstooneel de noodige ver gunning geweigerd heeft voor het opvoeren van het tooneelspel „Tyl Uilenspiegel" in 'n bijeenkomst van de N.S.B. te Rotterdam op 4 Juli j.1., zulks terwijl deze weigering uiter aard geen verruiming van werkgelegenheid voor binnenlandsche tooneelspelers ten ge volge kon hebben en hierdoor een belang rijke uiting van hooge Vlaamsch-Neder- landsche kunst werd verhinderd? 2. Is het den minister voorts bekend, dat daarentegen wel gelegenheid is gegeven tot het optreden hier te lande van andere buitenlandsche gezelschappen zooals het cabaret „Die Pfeffermuhle", het gezelschap Fritz Hirsch, de Nelson-revue, theatre de L'Odeon, „de Blauwe Vogel". Italiaansche Opera, ballet Jooss, ballet Trudi Schoop, ballet Russe de Paris, ballet Nenaka, tien tallen muziekensembles en circusgezelschap pen als circus Strassburger en de Djiguiten- ruiterkozakken? 3. Is het den minister ook bekend, dat in Amsterdam werkzaam zijn S2 buitenland sche musici en 142 Nederlandsche, in Sche- veningen 49 buitenlandsche en 92 Neder landsche, dat van de in Nederland werken de musici ongeveer 36 pet. buitenlander» zijn, en dat tientallen Nederlandsche mu sici, die volkomen in staat zijn het werk dezer buitenlanders te verrichten, volstrekt werkloos zijn en van ondersteuning moe ten leven? 4. Is de minister bereid mede te deelen, aan welke buitenlandsche tooneelgezelschap- pen sinds 1 Januari 1936 vergunning tot het spelen hier te lande geweigerd is? 3. Is de minister niet van meening, dat het verhinderen van een op hoog peil staande uitvoering van Dietache kunst ali die van „Tyl Uilenspiegel" door het Vlaamsch volkstooneel en het toestaan van vertooningen als die van de „Nelson-re vue", „die Pfeffermuhle", „Fritz Horsch", „Confetti-revue" en dergelijke, een aanwij zing geeft dat het der onder 1 genoemde instantie aan toewijding voor de Neder landsche cultuur en aan deskundige voor lichting ontbreekt? BRAND »N STEENKOLENHANDEL TE NIJMEGEN. Vrouw, die uit raam springt, breekt een been. Door onbekende oorzaak is in den na- np.cht brand ontstaan in den steenkolenhan del van den heer van V. aan den Berg- en Dalschenweg te Nijmegen. De brandweer, die met groot materiaal uitrukte, slaagde erin een goed half uur in den brand te bedwingen. Een auto, een vrachtwagen en een groote partij steenkolen werden een prooi der vlammen. De schade wordt door verzekering gedekt De bewoners van een naastgelegen pand maakten zich tijdens den brand, hoewel daarvoor geen reden aanwezig was, zeer on gerust. Mevr. Basten sprong uit het raam van de eerste verdieping. Zij kwam zoo ongelukkig terecht, dat zij een been brak. Zy is naar het St. Canisiusziekenhuis overgebracht Een nieuwe aanwinst voor den WlerlngertneerpeRler. rO» nieuwe hypermoderne auto-spek AVRO's NIEUWE 8TUDIO. De Avro-actie-comité's in Nederland heb ben besloten om aan het bestuur van de Avro ter gelegenheid van da ingebruikne ming van de nieuwe studio een blijvend geschenk aan te bieden. Dit geschenk zal bestaan uit een geslepen kristallen Biervaas, rustende op een massief zwart glazen voet stuk, voorzien van een inacriptie. Het ont werp is opgedragen aan den bekenden kunstnij veraar A. D. Copier, terwijl het ge schenk wordt vervaardigd door da glas fabriek „Leerdam". VER8CH BROOD AAN HET ONTBIJT. Stap in de geede richting. Het comité van actie voor versch brood aan het ontbyt ia Dinsdag 14 Juli des och tends te 8 uur bijeengekomen in het Ameri- cain-Hotel aan de Leidschekade te Amster dam, dit in verband met de in werking- treding van de faciliteiten voor vreemdelin gen, die in Nederlandsche hotels verblijf houden. Tijdens deze bijeenkomst, die een beslo ten karakter droeg, heeft de voorzitter der bijeenkomst erop gewezen, dat thans een eerste stap in da goede richting ia gedaan, ni. opheffing van de belemmeringen, dia da huidig# Arbeidswet nog kent, inzak# ver voer en aflevering van versch brood op ten vroegtijdig ochtend-uur. De voorzitter was met erkentelijkheid moet worden begroet, van oordeel, dat een dergelyke concessie omdat de autoriteiten daarmede blijk heb ben gegeven, niet langer ijzer met handen te willen breken en aan da behoeften der praktijk tegemoet te komen. De hoop is nu gewettigd, dat men verder zou willen gaan en niet volharden bij een exceptioneel vreemdelingen-recht Er ia geen enkele aanleiding om de Nederlan dera bij vreemdelingen ten achter te «tel len. Tevens mag worden verwacht, dat men ook den gewonen consument in Nederland ter wille zal zijn: op gronden door het comité reeds tallooze malen ontvouwt, be hoort iedereen, die zulks wenscht, bi) zijn ontbijt versch brood aan ta treffen, een stel sel, dat nagenoeg overal in Europa sedart jaar an dag toepaaaing vindt en kennelijk nergena is gaatuit op sociaal-economische bezwaren. De voorzitter sprak vervolgens zijn ver trouwen uit in den tegenwoordigen minister van sociale zaken, die atellig opheffing zal bevorderen van verdere belemmerende fac toren in het bedrijfsleven, die in de huidige conjunctuur allerminst op haar plaats zyn. MET „DA1SY" NAAR PARIJS. De bekende L'trechtsche aapjes- koetsier voor zijn langen tocht vertrokken. Het zullen wel eenige duizenden toe schouwers zijn geweest, die gistermorgen op het Utrechtsche Janskerkhof den be kenden aapjeskoetsier Daisy uitgeleide hebben gedaan voor zijn vertrek naar Parijs Dit bekende Utrechtsche type heeft namelijk het plan opgevat, met zijn oude paardje en zijn nog ouder brikje een re- tourrit te maken naar Parijs. Het heette aanvankelijk, dat ook een paar studenten Daisy is immers zeer in trek bij de stu denten dezen tocht zouden medemaken, maar toen gistermorgen het uur van ver trek aanbrak, vertoonden zich de studen ten niet. Daisy ging op inspectie door de soos en kwam zeer mismoedig terug. En de bekende harmonica-speler zeurde een toe passelijk weemoedig lied: „Ver van alles, waarvan ik heb ge- houen Zoo trok Daisy naar Parys. BEN ONTVOERING, DIE FANTASIE WA8. De „schuldige" bleek de vader te sijn. Als een loopend vuurtje, zoo vertelt het Hblddeed gisteravond te Rotterdam het gerucht de ronden, de „bevestiging" er- van is per radio verspreid dat een 22- jarig meisje uit Rotterdam ta Meekelan naby Antwerpen door „handelaren in blanka slavinnen zou zijn ontvoerd. .i,*?.1 w'^'i rou1Jvol«,ni de geruchten, toen zy te Meekelen liep te wandelen, plotseling door drie mannen zyn vastgegrepen en m •en auto geduwd. Daarna zou de auto m£ Wij hebben gisteravond naar de juiatheld van deze geruchtan een onderzoek ingesteld an wü zijn te weten gekomen, dat de oüdïJ Bij informatie vernamen wii dat de verdwijning van ziin d< °nmiddellU1< van de politie gedaan m.. f Ur W de politie verder geen weX„YnV"' I*'" maakt. De vader is er toen uit getrokken en hij i. er ni !Ut° op HINDERWET. Heden is op de gemeentesecretarie ter inzagc gelegd een verzoek met bijlagen van de Fa. SLINGER 6» Co, alhiar, oen vergun ning tot het oprichten van een drukkerij, met plaatsing daarin van twee alectro- motoren, tw. één van 1 P.K. m één van 1 1/10 P.K, voor de aandrijving van twee drukpersen, in het perceel BreedsUaat nr 35. Bezwaren tegen deee oprichting kunnen worden ingediend ten Stadhulze, mondeling op DINSDAG, 28 JULI a.«„ voormiddags te ELF uur en schriftelijk vóór of op dien tyd. Gedurende drie dsgen vóór gemelden dag kunnen de verzoekers en hij, die bezwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer ge meente van da terzake ingekomen stukken kennis nemen. Alkmaar, 14 Juli 1986. Burgemaeater an Wethouder» van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT, burgemeester. A. KOELMA, secretaris. GEMEENTELIJK BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN. Bekendmaking. De directeur van het Gem. Bureau v. Sociale Zaken deelt aan belanghebbenden mede, dat gedurende het tijdvak van Woensdag 13 Juli t/m. Dinsdag II Juli 1936 da volgend# kleuren bons geldig zijn: Gehakt bonnen: blauw met roede streep. Boterbonnen: oranje kleur. Alkmaar, 14 Juli 1916. De directeur voornoemd, v. d. HEUVEL. gen is zy naar Antwerpen gereden, waar kfj een dag naar zijn dochter heeft gezocht Dank ai) da hulp van de politie is hl) erin geslaagd zijn dochter ia Maskeren te vin den. toen gij ep straat liep te wandelen. Dit waa Zondagavond omstreeks half negen. Zoodra da jongeman, dia in haar geselschip was, den vader bemerkte, heeft hij «nel het hazenpad gekozen onder het geroep van „moord, moord, ar wordt een meisje ont voerd". De vader heeft zijn dochter in de auto gaduwd, waarin behalve haar moeder, •en broertje en oen familielid waren ge zeten. Gezamenlijk heeft men toen de terug reis naar Rotterdam aanvaard. Hat maisje was dol gelukkig, dat zij weer bij haar ouders terug was. De jongeman had slachts t 30 op zak, toen hjj naar Belg* vertrok. Onderweg heeft hot meisje brie ven aan haar ouders gezonden Dom briever. heeft de jongen aan een kennis te Rotter dam gestuurd met het versoek se aaa de ouders door te geven. Deze kennis heeft de brieven nimmer verzonden, zoodat de ouders niet wisten waar hun dochter gich ophield. ERNSTIG VERKEERSONGELUK BIJ ZWOLLE. Twee gewonden naar een siekenhu». Gisteravond omstreeks acht uur ia op dan oprit van de Spoolderbergbrug in de gem. Zwollekerapel een ernstig varkaeraongeluk gebeurd. Door tot nu toe nog niet opgehelderde oorzaak reed een luxe-auto uit Groningen den wagen van den Italiaanse hen yacoven- ter Zangrado, die in de richting van Zwolle ging, van achteren aan. De auto, waarvan de chauffeur blijkbaar geheel de macht over het stuur had verloren, slingerde ver volgans naar den overkant van den weg en greep den 20-jarlgen wielrijder G. Wendt uit Hattem, die op weg naar huis was. Terwyl de venter gewond bij den geheel vermelden yacowagen waa blijven tig gen, werd de wielrijder over een afstand van on- geveer 16 meter onder de auto meegesleurd, eerst de helling van den oprit af en varvol gens een eindweegs langs dan voet daar van. Ernstig gewond is hij onder het voer tuig vandaan gehaald. Hi) had verachlllande inwendige kneuzingen, een gebroken been en vermoedelijk een bekkenfractuur. In zorgwekkenden toestand is hij na«* net Sophia-ziekenhuia ta Zwolle vervoerd. De Uacoventer was ar mat varachlllando bloedige verwondingen iets beter afgeko men, doch moest niettemin eveneens in het ziekenhuis worden opganoman. Tegen den bestuurder, den haar Bijniolt uit Haren (bij Groningen) is proces-verbaal opgemaakt, tarwij] het voertuig door da ma rechaussee te Zwolle in bealag ia genomen. FIET8ER LAAT ZICH DOOR VRACHTAUTO VOORTTREKKEN. En toen brak s(jn voorwiel -" Gisteravond heeft da 20-jarige wielrenner .^,no* Schiedam, bi) da drieapro"' --- ovmoaam. Dy da drieapr""» Runsburg #n Noordwyk aan ernstig ongeluk gehad. Hy hield zich achter aan aan vracht* "b® yM.V di? m,t vry groote snelheid reed- ~1i «llfl saici Plotseling brak het voorwiel van w"rdoor hy over dan kop sloeg e" M hooWwondei. op den F°nd bleef liggen. Nadat doktai Nlakark uit Noordwyk de eerste hulp had verleend. het slachtoffer naar het Academisch zieken- i*. Ll'lden overgebracht. un ia zorgwekkend. 1 2ICB*"

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 10