DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. CALVO SOTELLO VERMOORD Groote Opruiming bij H. BULTHUIS. Vrijdag 17 Juli Deze Courant word» ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. ft PRIJS PER GEWONE AD VERTE NTTENj Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Ho. 164 nummer bestaat uit drie bladen. Directeurs C. KRAK. Dinsdag 14 Juli 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Een belangrijk Spaansch monarchisten-leider. Groote opwinding te Madrid. 138e Jaargang De hittegolf in Nd.-Amerka. De viering van den 14en Juli. 87, uur begint de ER IS VOOR U OOK WAT BIJ. Ongeregeldheden te Vlissingen. Groot tekort aan visch. Schipbrug te Zutphen ontzet. alkmaarsche courant. Losse nummers 5 cents. Op het kerkhof van Madrid heeft men gisteren het lijk gevonden van den monarchistenleider Calvo Sotello. In verband hiermee zyn twee agenten en een chauffeur, die den monarchis tenleider van huis had gehaald, gear resteerd. Gold het een wraakneming? De moord op den monarchistenleider, Calvo Sotello heeft te Madrid ontzaggelijke opwinding veroorzaakt. Wat den moord zelve betreft, de meest verspreide lezing van het gebeurde, die onder alle mogelijke reserves moet worden opgevat, is op het oogenblik de volgende: Toen bij de algemeene veiligheidsdirectie het bericht bekend werd van den moord op den luitenant der Guardia de Asalto, Castil- lo, die in den nacht van 12 op 13 Juli met revolverschoten om het leven werd ge bracht, moet een vriend van den vermoor de, eveneens een communist, het besluit genomen hebben wraak te nemen. Met een aantal gelijkgezinden kwam hij overeen Calvo Sotello te vermoorden. Twintig personen nu schijnen aan de uitvoering van dit wraakplan te hebben deelgenomen. Zij maakten zich meester van den aanvalswagen 17 en begaven zich naar da woning van Sotello, dien zij dwongen met hen mee te gaan. In den aanvalswagen hebben zij den monarchistenleider toen op beestachtige wijze afgemaakt. Niet alleen hebben zij hem met een revolverschot in een zijner oogen gedood, het lijk werd bo vendien, naar later bleek, nog door een tachtigtal bajonetsteken doorboord Om vier tiur in den nacht leverden de moorde naars het lijk af aan het kerkhof, waar zij den daar aanwezigen geestelijke zeiden, het lijk gevonden te hebben. De geestelijke waarschuwde de autoriteiten, die inmiddels reeds door de vrouw van Calvo Sotello wa ren opgebeld. De chauffeur van aanvalswagen 17, die onmiddellijk in arrest gesteld werd, heeft aan zijn superieuren verklaard, dat hij Za terdagavond om 10 u. uit dienst gekomen is en gistermorgen, toen hij zich weer aan meldde, geconstateerd heeft, dat de aan valswagen niet op zijn gewone plaats stond. De president van de Cortes, Martinez Barrios, die onmiddellijk van het gebeurde op de hoogte werd gesteld, toonde een le vendige ontroering en begaf zich terstond naar de woning van den minister-president Eerst toen daar de ministers bijeengekomen waren, vernamen zij, dat het lijk van So- telo gevonden was. Barrios verklaarde: De toestand is van een zoodanigen ernst, dat het onmogelijk u te voorzien, wat zal gebeuren. Deze moard bewijst, dat zekere staatsin stellingen niet funstionneeren, zooals het zou behooren. Wanneer officieele organis men aldus handelen, zal het moeilijk zijn te voorkomen, dat particulieren zich op straat schuldig maken aan uitspattingen. Er is een strenge censuur ingesteld op de publicatie van berichten omtrent den moord. Alleen de officieele lezing mag weergegeven worden. Het kabinet heeft een zitting gehouden, uitsluitend gewijd aan den moord. De magistraat van het hooggerechtshof is aan gewezen tot het voeren van de instructie in deze aangelegenheid, in samenwerking met den procureur-generaal der republiek. De regeering is van meening, dat de poli tieke aanslagen der laatste dagen het ge volg zijn van een demagogische campagne, die door de extreme politieke richtingen in Spanje gevoerd wordt. Officieele bevestiging. De Spaansche regeering heeft den moord op den monarchistischen afgevaardigde en leider der Spaansche nationale beweging, Calvo Sotello, bevestigd en verklaard, dat zij maatregelen heeft genomen, om de ver schrikkelijke daad te straffen en de daders op te sporen. De moord is met een dolk ge pleegd. Waarschijnlijk is hier sprake van een wraakneming naar aanleiding van e feit, dat Zaterdagavond te Madrid een politie-officier is vermoord. Het lijk is door de marxistische politie beambten, die Calvo Sotello hadden gear resteerd, zelf in een politieauto naar het kerkhof gebracht. De moordenaars ver klaarden tegenover den beambte van e kerkhof, dat het lijk dat van een nachtwaker was die dood op straat was gevonden. Een vreeselijke strijd. Dokter Albinana, de leider der natio nalistische partij, één der weinige per sonen, aan wie vergund werd het lijk van Calvo Sotello te zien, heeft aan een vertegenwoordiger van Havas verklaard, dat in tegenstelling met de algemeen verbreide lezing het lijk geen enkel spoor van een blank wapen vertoonde. Wel waren de talrijke kneuzingen het bewijs voor een verschrikkelijken strijd, dien de verslagene met zijn aanvaller heeft gevoerd. Een kogel was in den nek binnengedrongen en had, na de her senen te zijn gepasseerd, het hoofd door het linkeroog weer verlaten. Perscensuur ingesteld, Ieder commentaar op de moord op Calvo Sotello is verboden. De kranten werden voor het verschijnen gecensureerd en in de rechtsche bladen, die zich klaarblijkelijk met den moord bezig hielden, zijn de hoofd artikelen geschrapt. Alleen een portret van het slachtoffer en een korte levensbeschrij ving is toegestaan. Na de zitting van den ministerraad, heeft de minister van financiën een nota aan de pers overhandigd, waarin wordt meege deeld, dat de regeering de politieke geweld daden verfoeit en energieke maatregelen zal nemen om de burgers te beschermen. De regeering zal alles doen om de mis dadigers, van welke politieke richting deze ook zijn, te straffen en twee speciale rechters zijn belast met het onderzoek naar de moorden op Sotello en den luitenant van de Guardia de Asalto. Reeds zijn te Madrid en elders vele arrestaties verricht en zijn vele partijgebouwen gesloten. De regeering verklaart verder, dat zij een proclamatie zal uitvaardigen, waarin van de bevolking wordt geëischt het vredeswerk van de regeering te steunen in deze moei lijke uren, opdat geen revolutionnaire ele menten de overhand krijgen. Des middags werd in de wandelgangen vai. de Cortes verzekerd, dat de politie beambten, die Sotello doodden, alvorens zich naar diens woning te begeven, zich eerst aan de woningen van Gil Robles, den leider der volks-actie, en van Gaicoecha, den vroe- geren monarchistischen afgevaardigde, had den vervoegd. Geen van beiden was echter in Madrid aanwezig. Het lijk gezien. Het roomsch-katholieke blad „Ya" heeft een speciale editie uitgegeven in verband met den moord op den afgevaardigde Sotel lo. Het deelt daarin mede, dat een zijner redacteuren het lijk van Sotello heeft ge zien. Het hoofd vertoonde twee kogelwon- den, ook in de hartstreek was een wonde zichtbaar. Gil Robles keerde des avonds naar Madrid terug en heeft in een telefoon gesprek met Barrio onmiddellijk krachtig tegen den moord geprotesteerd. Barrio wenschte toen, dat de Cortes voor een week zouden worden gesloten om de gemoederen tot rust te laten komen. Robles verzette zich hiertegen. De „Ya" verboden. Het blad „Ya" is, wegens het uitgeven van een speciaal nummer in verband met den moord op Sotello, door den minister van binnenlandsche zaken tot nader order ver boden. V oorzorgsmaat regelen. Zoowel in Madrid als in de provincie zijn buitengewoon strenge politiemaatregelen getroffen, daar men ernstige ongeregeldhe den vreest in verband met den moord op den monarchistischen leider Calvo Sotello. Alleen te Madrid zijn reeds 175 rechtschen gearresteerd. De departementen staan on der zeer scherpe bewaking. De regeering heeft besloten, het gebouw der anarcho- syndicalistische partij en alle lokalen der monarchisten te doen sluiten. Maandag 1590 dooden. Maandag zijn in de staten van het midden-westen nieuwe warmterecords geconstateerd. Het kwik bereikte een hoogte van 39 tot 44 graden Celsius en in Henderson in Kentucky (Am.) zelfs 45 graden. Het aantal dooden is gestegen tot 1590. Groote schade aan oogst. Het aantal dooden, dat de hittegolf in de Ver. Staten, welke elf dagen duurde, heeft geëischt, bedroeg Zondag 1431. De schade, welke aan den oogst en boer derijen is aangericht, bedraagt meer dan 300 millioen dollar. Te Detroit en Michigan zijn de lijkenhuizen overvuld met slachtoffers van de hitte. Dr. Ryan, de eerste geneesheer van het gerechtshof, verklaarde in 16 jaar niet zulk een sterftecijfer te hebben gezien. In drie dagen hebben hij en zijn helpers 150 lijk schouwingen verricht. In het krankzinni gengesticht zijn 63 verpleegden overleden, 32 tengevolge van de hitte en 31 doordat hun ziekte door de warmte verergerde. Het is nog niet zeker, dat de regen, wel ke in het middenwesten is gevallen, een duurzame verlaging van temperatuur brengt. De hitte in de provincie Ontario. 450 dooden. De hittegolf in de provincie Ontario heeft 450 dooden geëischt Te Toronto was het aantal dooden zoo groot, dat uit de plaatsen in de omgeving lijkkoetsen moesten worden geleend. Men verwacht, dat heden de temperatuur lager zal zijn. 1780 dooden. De hoop, dat de regenval der- laatste dagen een periode van afkoeling zou inlei den, is niet in vervulling gegaan. Veeleer wordt de hitte voortdurend ondragelijker. Het aantal slachtoffers bedraagt reeds 1780 en stijgt gemidde]^ met 50 per uur. Te Detroit bezweek Maandag elke tien minuten iemand aan de hitte. 12 staten hebben zeer te lijden van de groote droogte. Het Schijnt, dat de regen val der laatste dagen te laat is gekomen. In Noord- en Zuid-Dakota althans schie ten na den regen nog slechts cacteeën uit den grond op, de eenige planten die de droogte hebben doorstaan. Eenige hoog geplaatste ambtenaren zullen zich naar de droge gebieden begeven ter voorberei ding van het overbrengen van een deel der bevolking naar andere streken. Naar verluid te heeft Roosevelt het voornemen, het congres zoo spoedig mogelijk een grootscheepsch plan voor het weer bruik baar maken van onvruchtbaar geworden gebieden voor te leggen. Blum onder de aanwezigen. Reeds in de morgenuren begaven zich velen naar de Chemps Elysees te Parijs om de parade ter gelegenheid van den 14den Juli bij te wonen. Leden van de garde, te voet en te paard, handhaven de orde. Alle openbare gebouwen vlag gen, terwijl ook van zeer vele particu liere huizen de vlaggen wapperen. Mi nister-president Blum verscheen ook weldra op het feestterrein, terwijl het corps diplomatique tegenwoordig was. De parade werd ingeleid met een „leve Frankrijk". President Lebrun heeft de coraties overhandigd. ONTPLOFFING IN EEN MIJN E1SCHT TWEE DOODEN. Een ontploffing, waarvan de oorzaak tot dusver nog niet kon worden vastgesteld, heeft zich gisteren voorgedaan in een steen kolenmijn te Seraing (België). Een arbei der werd op slag gedood. Een andere arbei der, die zwaar gewond werd, overleed toen men hem naar het ziekenhuis vervoerde. Een derde mijnwerker, die minder ernstig gekwetst werd, moest ter verpleging in het ziekenhuis blijven. SPOORWEGVERBINDING DJIBOETI— ADDIS ABEBA NOG VERBROKEN. Uit Addis-Abeba wordt gemeld, dat de troepen van generaal Geloso, gouverneur van Gallas en Sidamos, gistermorgen Ja- vello op den weg tusschen Mega en Irgalos hebben bezet. Het spoorwegverkeer tusschen Djiboeti en Addis Abeba is nog steeds niet hervat sedert den recenten aanval. Men is op het oogen blik bezig met hel. herstellen an de brug, die de Abessinische benden in de lucht heb ben doen vliegen. Erythreesche troepen, onder bevel van generaal Gallina, zijn over gegaan tot een krachtige politie-actie. NOG EEN OVEREENKOMST TUSSCHEN OOSTENRIJK EN DUITSCHLAND? De „Daily Telegraph" bericht uit Weenen. dat tusschen Oostenrijk en Duitschland twee overeenkomsten tot stand zijn geko men, waarvan er slechts een openbaar werd gemaakt. Het tweede is een „gentleman's agreement" ten deele betrekking hebbend op militaire zaken, dat echter waarschijnlijk nooit zal worden gepubliceerd. DE PLECHTIGHEID BIJ VERDUN. Duitsche oudstrijders vertrekken weer. Nadat de Duitsche oudstrijders hun krans hadden neergelegd bij het monument voor de gevallenen te Verdun, kwamen de lei ders van de verschillende delegaties bijeen. De burgemeester van Verdun heette hen welkom, waarna verscheidene anderen het woord voerden. Vervolgens werd aan de lei ders van de delegaties een zilveren Verdun- plaquette overhandigd. Hierna had een ge meenschappelijke maaltijd plaats. In den namiddag keerden de Duitsche oudstrijders weer naar hun land terug. Zij werden hartelijk iitgeleide gedaan door de Fransche en Italiaansche oudstrijders. GROOTE BRAND IN HOUTZAGERIJ. 400 werkloozen in Oslo. In een groote houtzagerij in Oslo is een felle brand uitgebroken, die in een uur voor een half millioen kronen schade heeft aan gericht. Vierhonderd arbeiders staan dien tengevolge op straat. ENGELSCHE TE BERLIJN GEARRESTEERD. Wegens het schrijven van een artikel. Een Engelsche, mejuffrouw Elizabeth Wis- kemann, verbonden aan de universiteit van Cambridge, die schrijfster is over interna tionale in het bijzonder Midden-Euro- peesche zaken, is Zaterdag, naar de „Times" meldt, op de doorreis door Berlijn door de geheime politie gearresteerd en naar het hoofdbureau overgebracht. De Britsche autoriteiten stelden zich dadelijk op de hoogte van de zaak en na ongeveer een uur ondervraagd te zijn werd zij vrijgelaten. De reden die voor de aanhouding werd opgegeven was een artikel, juist een jaar geleden in Engeland gepubliceerd. Mejuf frouw Wiskemann werd vrijgelaten nadat zy een verklaring geteekend had, dat zij wel de schrijfster kon zijn van het artikel, waarvan de oorsprong niet definitief kon worden uitgemaakt op grond ven de op zichzelf staande uittreksels uit een Duit sche vertaling, die haar werden voorge legd. Haar spoedig verlaten van Duitsch ge bied werd door de geheime politie aanbe volen. Er werd te verstaan gegeven dat de auto riteiten zich alleen onthielden van krach tiger maatregelen wegens het belang thans van goede betrekkingen tusschen Duitsch land en Engeland. Daar de betrokkene (aldus teekent de correspondent van de „Times" te Berlijn hierbij aan) sedert verleden jaar zomer her haaldelijk ongehinderd in Duitschland had vertoefd, valt moeilijk te begrijpen waarom de Olympische geest wel in het geheel ge stoord behoefde te worden door haar ar restatie thans, nu zy alleen maar op de door reis was. EEN RAFAEL ONTDEKT? In de verzameling van dr. Bonelli heeft men te Rome een schilderij gevonden, voor stellende de H. Maagd met het kind en den H. Johannis. Deskundigen vermoeden, dat het een origineel werk is van Rafael, ge maakt tusschen 1505 en 1508, aangezien de techniek groote overeenkomst vertoont met die van „kroning der maagd" uit de Pinaco theek in het Vaticaan. RADIO-ACTIEVE BRONNEN TE MERANO. Het is van ouds bekend, dat de badplaau» Merano in Italië een bijzonder geneeskrach tig klimaat heeft. Men heeft nu ontdekt, dat dit zyn ontstaan te danken heeft aan de radio-activiteit van den bodem. Onderzoe kingen hebben namelyk aangetoond, dat er aldaar radio-actieve bronnen bestaan, wel ker sterkte zelfs die van bad Gastein over treffen. Men is reeds bezig met het bouwen van nieuwe badhuizen en koestert groote verwachtingen voor de toekomst van deze badplaats. AUTOBUS RIJDT IN VOLLE VAART BERGHELLING AF. Talrijke personen ernstig gewond. In de Bergamesher Alpen in Italië heeft Zondag een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een groote touringcar met ongeveer 40 passagiers reed den steilen weg naar den Presolana-pas op. Even voor de laatste bocht brak een differentiaal, zoodat de wagen niet meer kon doorrijden. De chauffeur keerde en wilde naar de dichtstbijzijnde her stelplaats terugrijden. Op een steil deel van den weg verloor de chauffeur evenwe1 de macht over het stuur en de autobus ging steeds harder rijden. Eenige passagiers trachten zich te redden door uit den wagen te springen, maar wer den daarby zwaar gewond. By de eerst volgende bocht reed de wagen tegen de bal- lustrade van den straatweg, werd vernield en reed nog ongeveer 100 M. over een hel lenden berm. Tenslotte reed hij tegen een hut, waarbij alle inzittenden werden ge wond. Veertien van hen zijn in het zieken huis opgenomen. HELGOLAND WORDT VERSTERKT. Geen toestemming der Britsche regeering. In het Engelsche Lagerhuis deelde Lord Cranborne voor den minister van Buiten- landsche Zaken mede, dat in antwoord op een vraag van commandeur Oliver Locker- Lampson, na ingewonnen inlichtingen, was gebleken dat Helgoland, dat bij het verdrag van Versailles permanent gedemilitariseerd was, weder wordt versterkt. Locker-Lampson: „Wordt dit met goed vinden van de Britsche regeering gedaan?" Cranborne: „Neen, het wordt niet ver sterkt met goedvinden of verlof van iemand". Collectanten plaatselijk crisis-comité aangehouden. Naar wij vernemen zijn op last van den commissaris van politie vier vaste collectanten van het plaatselyk crisis- comité te Vlissingen in arrest gesteld, die zich aan diefstal van goederen en geld ten nadeele van dit comité zou den hebben schuldig gemaakt. Zijn wij wel ingelicht, dan waren aan het plaatselyk crisiscomité slechts vier vaste collectanten verbonden, wel ke dus allen zijn aangehouden. Nasleep IJmuider staking. De nasleep van de IJmuidensche vis- schersstaking doet zich op het oogenblik te Scheveningen wel heel sterk gevoelen. Het kwantum visch, dat momenteel wordt aan gevoerd, is niet toereikend voor de vele honderden vischhandelaren en venters, die dagelijks koopen. Vele neringdoenden zyn op het oogenblik zonder handel. De vischhandelaarsvereeniging „vrede" heeft inmiddels stappen gedaan en b(j de regeering er cp aangedrongen, meer buiten- landsche visch op de Scheveningsche markt te krijgen. Het eenige schip, een Schokker, dat te Scheveningen Maandagochtend j.1. markte, besomde slechts f 8. Dit was de ge heele aanvoer uit zee. Hedenochtend was er geheel geen aanvoer uit zee. Binnenkort is, vanzelfsprekend, door het eindigen der staking te IJmuióen, een groctere aanvoer te verwachten, doch deze geheele week zal het tekort zich nog doen gevoelen. Aanvaring met Duitsche motorboot. Hedenmorgen om kwart over acht wilde de Duitsche motorboot „Thueringen" uit Hamburg te Zutphen de schipbrug passee- ren. Het schip maakte daarby een zwenking om, als voorgeschreven, achterwaarts door de brug te gaan. Hierby kwam de boot in aanvaring met een van de pontons. De brug raakte daar door ontzet met het gevolg, dat zij voor alle rij- en scheepvaartverkeer was afge sloten De brug zelf liep weinig schade op, even min als de aanvarende boot. Na anderhalf uur was de brug zoover her steld, dat het ry verkeer weer normaal door gang kon vinden. Een half uur later was ook het scheep vaartverkeer weer normaal. KRIJGT OOSTENRIJK EEN NIEUWEN BONDSKANSELIER. Naar de „Daily Herald" uit Londen meldt, wordt in Oostenrijk verwacht, dat bondskanselier dr. Schuschnigg, nu de overeenkomst met Duitschland is ge sloten, spoedig zal aftreden. Als zijn waarschijnlijk opvolger wordt genoemd de kolonel Adam, thans minister van propaganda. MEER DUITSCHE TROEPEN HET RIJNLAND? IN De diplomatieke correspondent van de „Daily Herald" zegt vernomen te hebben, dat Hitier besloten heeft de „symbolische" bezetting van het Rijnland in een werkelijke om te zetten. In gewoonlijk welingelichte kringen wordt gezegd, dat de garnizoenen versterkt zullen worden tot gelijke kracht als de garnizoenen aan de Fransche zijde van de grens. In Saarbruecken b.v., waar sinds de be zetting slechts 800 man waren, zal een troe penmacht van 15.000 man komen. Tevens zou, volgens inlichtingen uit betrouwbaren bron, de versterking van het Rijnland in snel tempo worden uitgevoerd.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1