Agenda BLOEMENTENTOONSTELLING - BERGEN AAN ZEE HOTEL ..NASSAU-BERGEN" tBucqediike Stand Stad en Omqemnq Weerbericht Jngeionden Stukken Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Tot en met 20 Juli eiken dag bloemen en plantententoonstelling te Bergen aan Zee; 10—5 en 7—9 uur; 's Zondags van 10 —9 uur. Bioscopen. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer De vrouw uit 't duister (sens.); hoofdrollen Fay Wray en Ralph Bellamy; Hard als graniet (sens.); hoofdrol George O'Brien. Toegang boven 18 jaar. Bioscoop Harmonie, half 8, Dinsdag-, Woensdag- en Donderdagav., hoofdnummer Hup, Joe Brown (kom.), hoofdrol Joe E. Brown. Toegang eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 7.45 uur, hoofdnummer De lieveling der vrouwen (rom.); hoofdrollen Nino Martini, Genevieve en Anita Louise Toegang boven 14 jaar. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer De Sperwer (sens.); hoofdrollen Charles Boyer en Pierre Richard Willm. Toegang boven 18 jaar. Dinsdag 14 Juli. 7.30 uur, De roode Leeuw te Schoorl, bridge-drive sociëteit De Eendracht. Woensdag 15 Juli. 10.30 uur, bij den Kattenberg (by ongun stig weer in de herv. kerk te Heiloo) zen- dingsfeest I.Z.I.N. en Tasikmalaja-comité. 2.30 uur, openluchttheater te Bergen, kin dervoorstelling door het muzikaal geilL poppentheater Het Sprookje; 8.30 uur, door hetzelfde gezelschap opvoering van 't Spookhuis. VIJF PERSONEN BIJ BRAND OMGEKOMEN. In een voorstad van Pinsk in Polen heeft een hevige brand gewoed, waarbij 13 woningen en verscheidene schuren en stallen verwoest werden. Vijf bewoners vonden den dood in de vlammen. OPENLUCHTBIJEENKOMSTEN TE MADRID VERBODEN. De civiele gouverneur van Madrid heeft alle bijeenkomsten in de openlucht ver boden. De perscensuur wordt in vollen om vang gehandhaofd. Te Oviedo zijn strenge politiemaatregelen genomen, daar geruchten over een aanstaan den putsch de ronde deden. STAKINGSONLUSTEN BIJ CAIRO. Arbeiders bezetten fabriek. Maandagmiddag hebben 3000 arbeiders de suikerfabriek Hawamdija bij Cairo be zet, daar men achter was met de uitbeta ling der loonen. Na mislukte bemiddelings pogingen dirigeerden de autoriteiten 1000 man troepen en politie naar Hawamdija. Er ontstonden botsingen, waarbij de ar beiders de politie met stukken suiker van 10 kilogramb bombardeerden. Toen van de vuurwapenen gebruik werd gemaakt, vie len aan beide zijden dooden, terwijl ver scheidene personen werden gewond. Des nachts trokken de troepen zich te rug, terwijl de arbeiders de fabrieksinstal- latie vernielden. De fabriek in kwestie is de modern in gerichte onderneming van een Belgische maatschappij, die het suikermonopolie voor Egypte bezit. De thans bestaande voorraad is voor geheel Egypte gedurende twee jaar voldoende. HONGEROPTOCHT IN AMERIKA. Naar de hoofdstad van Pennsylvanië. Van alle kanten stroomden gisteren werkloozen naar Harrisburg, de hoofdstad van Pennsylvanië (A.l, om te protesteeren tegen de intrekking der werkloozen-uit- keering. De regeering van den staat Penn sylvanië had n.1 verleden week Dinsdag de betalingen stopgezet, waardoor meer dan 600.000 werkloozen aan den honger zijn prijsgegeven. De voor de uitkeeringen be- noodigde 45 millioen dollar konden als gevolg van de oneenigheden tusschen de republikeinsche en de democratische afge vaardigden tot dusver nog niet worden gevoteerd. De werkloozen kampeeren op de openbare stadspleinen en dreigden in een gisteravond gehouden protestbijeen komst het senaatsgebouw te zullen be stormen. ALKMAAR. GEBOREN: Johan, z. van Jan Muelink en Anna Schuijt. Engelbert Theodor Eduard, z. van Melchior Ignatius Jacobus Hilckmann en Ferdinanda Jonker. Willem, z. van Willem Klop en Theodora Kuiper. Alida Catharina Margaretha, d. van Cornelis Vis ser en Cornelia Alida Pannekeet. OVERLEDEN: Karei Akkerman, wedr. van Catharina Geertruida Rezel, 64 jaar. Pieter, z. van Pieter Vos en Cornelia Catharina Thijs 8 maanden. de V. V. V. te dezer stede en heeft destijds het initiatief genomen tot het houden van motor races. Hij was een man van durf en initiatief, hij was steeds vol plannen om alles waarvoor hij zich interesseerde vooruit te brengen. Men heeft hem in zijn laatste goede jaren menigmaal een te groot optimisme en een te groote fantasie verweten, maar toen open baarde zich reeds de noodlottige geestes ziekte. In het Provinciaal Ziekenhuis te Castricum heeft de heer Visser in droevige omstandig heden zijn laatste levensjaren doorgebracht en het is gelukkig voor hem, dat zijn fantasie hem vaak nog in een voor hem zooveel mooiere wereld deed leven. Alkmaar heeft aan zijn groote energie in zijn gezonde jaren zeker het een en ander te dan ken en het blijft slechts te betreuren, dat een zoo veelbelovend leven een zoo treurig einde heeft moeten vinden. BEGRAFENIS D. EMMERLING. Groote belangstelling op het graf. Op „Oud Eik en Duinen" te *s-Gra- venhage is hedenmiddag ter aarde be steld het stoffelijk overschot van den Leidschen student D. Emmerling uit Heiloo, die Vrijdag j.1. zooals be kend op den Rijksstraatweg naar As sen te Bovensmilde met zyn motor rijwiel tegen een melkkar is gebotst en op slag werd gedood. De belangstelling op de begraafplaats was, vooral van de zijde van het Leidsche studentencorps, zeer groot. Talrijke studie vrienden vergezelden hun op zoo noodlot tige wijze verongelukten makker naar zijn laatste rustplaats. Het Collegium van Academicae Lugduno- Batavae Supremum, bestaande uit de hee- ren H. André de la Porte Jr., R. A. van den Wall' Bake en L. W. Sluyterman van Loo, was op den doodenakker aanwezig. De sociëteit „Minerva" te Leiden werd vertegenwoordigd door de heeren ten Bok- kel Huinink en Vroon. Voorts werden opge merkt dr. Freiherr von Kittlitz uit Zoblitz, mr. J. G. Steneker uit Amsterdam, W. F. Dorgelo, leeraar aan het gymnasium te Alkmaar, jhr. mr. C. H. J. van Haeften, mr. A. H. Kamerlingh Onnes en dr. J. Beets. Een schat van bloemstukken en kransen dekte de baar. Namens het Leidsche studentencorps heeft de praeses, de heer André de la Porte, het woord gevoerd. Ofschoon Em merling slechts een jaar van het corps deel uitmaakte, aldus spreker, nam hij er een vooraanstaande plaats in, in het bijzonder voor wat het muziekgezelschap betreft. Zyn nagedachtenis zal bij het corps in hooge eere blijven. Een familielid dankte voor de betoonde deelneming. Vele bloemstukken werden op het graf gelegd, waaronder een van den rector en de leeraren van het gymnasium te Alkmaar. WIJBRAND VISSER, f Te Castricum is na een langdurige ziekte overleden de heer Wijbrand Visser. Hij was destijds te Alkmaar directeur van de cacaofabriek Alcmaria en heeft, door het ver krijgbaar stellen van kleine foto's van Alkmaar, die in albums geplakt konden worden, er zeker toe bijgedragen onze stad naar buiten meer dere bekendheid te geven. Op 7 Maart 1922, na de reorganisatie van de Kamers, werd hij tot lid van de Kamer van Koophandel te Alkmaar benoemd en daarna als voorzitter aangewezen. Als zoodanig heeft hij in 1923 bedankt, daar hij mede wilde solliciteeren naar de vacature van secretaris dier Kamer, waartoe hij destijds evenwel niet benoemd is. De heer Visser, die ook een bestuursfunctie vervulde bij de Italiaansche Kamer van Koop handel, is geruimen tijd voorzitter geweest van EISCHEN VAN DE ALKMAARSCHE WERKLOOZEN. Het secretariaat van den Bond van Werk loozen schrijft ons: Maandag vergaderde de Alkmaarsche Werkloozenbond. Op deze vergadering werd een delegatie gekozen om te spreken met B. en W. over het noodzakelyk verstrekken van kleeding en schoeisel aan de school gaande kinderen der werkloozen en tevens te protesteeren tegen den maatregel, de werkloozen te dwingen ziekengeld te be talen, zonder hen in de gelegenheid te stellen het te kunnen betalen. De delegatie ging naar het stadhuis, overhandigde een schrijven en verzocht een onderhoud. Dit werd geweigerd. De heeren achten geen ter men aanwezig, om te praten over de kinde ren der werkloozen. Wy hebben den orde lijken weg bewandeld. Nu zullen wij een anderen weg moeten kiezen en de verant woording is by B. en W. Wij wekken alle werkloozen, burgers en middenstanders op, om ons te steunen in onze toch zeker redelijken eisch. GESLAAGD. Voor het op 10 Juli te Amsterdam ge houden examen door de Ned. Verg. v. Leeraren in stenografie en machineschryven slaagde voor typiste mej. J. Deen, alhier. DRONKEN CHAUFFEUR. Door de politie is gisteren proces-verbaal opgemaakt tegen den bestuurder van een personenauto, die onder zoodanigen invloed van het gebruik van alcoholhoudenden drank verkeerde, dat hij niet in staat kon worden geacht zijn motorrijtuig naar behoo- ren te besturen. Hij is ter ontnuchtering aan het bureau van politie ingesloten. CONCERT KOREN NICO SNEL. De j aarlij ksche uitvoering van het ge mengd koor „Vocaal Alkmaar", met Alk- maarsch kinderkoor, dirigent Nico Snel, wordt a.s. Donderdag 16 Juli in den muziek- tuin gegeven. Voor een zeer afwisselend programma is weer gezorgd. Gemengd- en kinderkoor wisselen elkander af, maar ook is er plaats op het programma ingeruimd voor Snel's mannenkoor, dat zich voor het eerst in den tuin zal doen hooren. Gemengd- en mannenkoor behaalden on langs op een zangwedstrijd te Veenendaal elk een eersten prijs. ERNSTIGE ONGEVAL. °e, hfeer J- S- te Uitgeest had gistermid daghet ongeluk met zijn linkeihand in aan raking te komen met een zaagmachine met het gevolg, dat zijn duim en wijsvinger wer den afgekneld. BOOTTOCHT SPEELTUINVEREENIGING T. O. G. Men schrijft ons: Zoo was dan de lang verbeide dag aan gebroken. Angstig werd 's morgens door bestuur en ouders, doch niet minder door de kinderen zelf de lucht bekeken. Dreigende regenwolken, welke zich later in een flinke gietbui ontlastte, gaven kans, dat deze feestdag door Pluvius verstoord zou worden. Doch de God van den regen streek zijn hand eens over zyn hart, bedacht dat het feest voor de kinderen was en begon zoo waar te glimlachen. Tegen den tijd, dat de bezoekt het café van eerste kinderen verschenen, begon de lucht op te klaren. En voor men afmarcheerde naar de Bierkade, waar de boot lag te wach ten, begon zoowaar de zon, welke kleur en leven brengt bij een feestdag, te schijnen. Het werd zelfs heerlijk weer voor een water tochtje. En niet te warm om in duin en bosch te wandelen en te ravotten. Het is altijd een genot, wanneer men ge zeten op de hoogste toppen der duinen, het landschap onder zich en de prachtige ver gezichten aanschouwd. Van al dat klimmen, wandelen en stoeien word je hongerig en krijg ie dorst. Geen wonder, dat de kinderen zich de ranja en korstjes goed lieten smaken. Nadat verschil lende spelletjes waren beoefend, werd de tractatie herhaald en werd het zoo zachtjes aan tijd zich te verzamelen. In de allerbeste stemming werd de terugtocht aanvaard. Op de boot werden de kinderen nog onthaald op bananen en biscuit. Onder zang en mu ziek was Alkmaar spoedig in zicht. Zeer velen hadden zich op de Handelskade op gesteld om de boot met zijn vroolijken last te zien binnen varen. Toen de boot voor den wal kwam, steeg zoowel op de boot als aan den kant een luid gejuich op, als wilde men uiting geven aan de blijdschap, dat allen elkander weer gezond en wel terug zagen. Zoover wij weten behoefde de verband- kist niet gebruikt te worden. Vanaf de Handelskade via Frieschebrug Kanaaldijk werd onder de tonen der mu ziek van „Alcmaria-Victrix" en tambours van „Tuinlust" spoedig den speeltuin aan de Boesemsingel bereikt, waar den kinde ren als laatste verrassing nog een groote tablet chocolade werd gegeven. De kinde ren werden hier (Jbor ouders en familie in ontvangst genomen, nadat nog eens gezongen was van „lang zullen we leven" en „T. O. G. gaat nooit verloren". Druk babbelend over hun heerlijken dag en hun belevenissen stapten de kinderen huiswaarts. Zij zullen zeer waarschijnlijk nog wel gedroomd heb ben van hun feestdag. WIJZIGING GEMEENTEBEGROOTING, DIENST 1936. In bijlage No. 79 schrijven B. en W. o.a.: Bij brief van 10 Juni j.L, nr. 1, die in middels te Uwer kennis is gebracht, heb ben Gedeputeerde Staten ons medegedeeld, tot welke opmerkingen het onderzoek van de gemeentebegrooting voor 1936 hun College en de door de regeering ingestelde commissie aanleiding heeft gegeven. Die opmerkingen spitsen zich toe in den eisch, dat de begrooting sluitend zal worden gemaakt door het ramen van een extra bij drage van 95.000.— uit het Werkloos- heids-subsidiefonds. Hierbij is nog geen rekening gehouden met een eventueele verlaging van de uitga ven wegens: a. belooning van vakonderwijzers aan de u. L o. school; b. subsidieering van het bijzonder voorbe reidend lager onderwijs; c. het subsidie aan de Vereeniging „Zorg voor de leerlingen en oud-leerlingen der school voor buitengewoon lager on derwijs; d. het subsidie aan den cursus voor spreekonderwijs; e. het instandhouden van de handels school en de handelsavondschooL Ten aanzien van deze punten verwachten wij nader bericht van Gedeputeerde Staten. Voor zoover thans bekend is, zal de ge meente niet ontvangen: 1. de belastingbijdrage, geraamd op 172.370 2. een extra-bijdrage in de kosten van cultureel werk voor jeugdige werkloozen 6.250 3. een extra-bijdrage in de kosten van steunverleening en werk verschaffing, voor zoover deze hooger is geraamd dan 95.000, derhalve 118.000—95.000 23.000 4. Bovendien is rekening te houden met een lagere raming van de opbrengst van de opcenten op de personeele belasting ad f 15.000 en van eenige andere posten ad 1.680 zoodat dekking moest worden ge zocht voor 1 218.300 Hierin kon ten deele worden voorzien door: een bijdrage van den kapitaaldienst in het nadeelig saldo van den dienst 1934 (over eenkomstig den wensch van de Departemen tale Commissie) t 73.700. de opbrengst van salarisher zieningen 17.700. de verlaging van de pensioens bijdrage 9.400. verhooging van belastingposten 7.550. uitkeering van de bedrijven 51.000. andere inkomsten 2.150. 161.500. Het resteerend bedrag van 56.800.— moest worden verhoogd met eenige uitgaven ten bedrage van 11.150.waardoor het tekort nog bedroeg 67.950.—. Dit bedrag is verkregen door verminde ring van de uitgaven voor: het sportparkbedrijf 1.000.— het bedrijf der gemeentewerken 18.560. het plantsoenbedrijf 4.000. het der gem.-reiniging 4.000. subsidiën, bijdragen en contri- butiën j2 380 andere doeleinden n 23.445. onvoorziene uitgaven 4.565. Totaal 67.950.— Wy zijn voornemens te onderzoeken, in hoeveh door concentratie van bedrijven en diensten bezuiniging is te bereiken. Hieromtrent zal U een afzonderlijk voor stel worden toegezonden. Het advies der commissie van bijstand voor de financiën d.d. 29 Juni j.1. laten wij hieronder met ons antwoord volgen. Af zonderlijk zullen wij U doen toekomen een overzicht van de opmerkingen in den brief van Gedeputeerde Staten, die niet tot wy- ziging van posten aanleiding hebben gege ven, met onze opmerkingen daaromtrent. De commissie van bijstand voor de finan ciën heeft in haar vergadering van heden het voorstel tot dekking van het op de be grooting voor 1936 ontstaan tekort behan deld. In het algemeen kon zij zich met de aan gegeven middelen tot dekking daarvan wel vereenigen, maar over verschillende posten werden opmerkingen gemaakt die door B. en W. zijn beantwoord. Uitvoerig worden in deze bijlage de ver hoogingen en verlagingen van diverse pos ten aangegeven en toegelicht. Subsidies zijn met 10 verlaagd, en het drukloon met 1000 verminderd. De aflossing van 2000 als aflossing voor de leening van 't nieuwe politiebureau kan tot een volgend jaar worden verscho ven. Het ligt in de bedoeling van den burge meester twee hoofdagenten van politie, die ouder zyn dan 55 jaar en recht hebben op pensioen met ingang van 1 October a.s. eervol ontslag te verleenen. Afgevoerd worden verschillende onder houdswerken aan pleinen en straten tot een bedrag van 10400. Op het archief wordt 1320 bezuinigd en op de straatverlichting 2000. Hoogere uitgaven zyn o.a. een bedrag van 4080 (kosten van de bad- en zwemin richting) 3400 meerdere kosten voor bo ventallige onderwijzers aan bijzondere scholen en 2300 voor de beschikbaarstel ling van goedkoope groenten. CARILLONCONCERT door P. A. van Langen op Woensdagavond 8.309.30 uur. Laat hu vreugdeklanken schallen, J. Henri Oushoorn. Menuet, Mozart. Rigaudon, Menuet, Pavane, Geo Clement. Tambourin, Rameau. Heideliedje, Winnubst. Zeg Kwezelke, Klokke Roeland, Deatoop. CONCERT te geven door de muziekvereeniging Alc maria Victrix voorheen Sted. Muziekkorps op Woensdag 15 Juli a.s. in den Stedelijken Muziektuin, 's avonds 8 uur. Programma: 1. Flying Eagle, marsch, H. L. Blankenburg 2. Morning, Noon and Night in Vienna, ouverture, Fr. van Suppé 3. Guillaume Teil, (fantasie) Rossini Arr J. Bastin 4. Cavalerie Légère, ouverture, Fr. van Suppé, Arr. J. Briffaux Pauze. 5. Heizelmannchens wachtparade, K. Noack, Arr. A. van Bils 6. Lustspiel, ouverture, Keler Bela 7. Amoureuse, valse Trés Lente, R. Berger. 8. Finale. FELLE BRAND TE BEVERWIJK. Zaak in verfwaren in den nacht uitgebrand. Hedennacht te ruim een uur is in bet hartje van Beverwyk. in de Nieuwstraat, een felle brand uitgebroken, die den winkel in verfwaren en behangsel van den heer H., benevens zyn werkplaats, pakhuis en wo ning geheel verwoest heeft. Toen de brand bemerkt werd en de brand weer, gewaarschuwd met behulp van het nieuwe alarmeeringssysteem, dat onlangs te Beverwy k ingevoerd is, snel met de motor spuit ter plaatse was, stond het complex in lichter laaie. Met vier slangen werd water gegeven, doch veel kon niet meer gered worden. Het huis, dat eerst korten tijd geleden verbouwd was, brandde evenals de werkplaats en het pakhuis geheel uit De bewoners konden zich nog bytyds redden. Door het nathou den van de belendende perceelen wist de brandweer uitbreiding van den brand te voorkomen. Te ongeveer half drie in den nacht was de brand zoo goed als uitgewoed. EEN HERINNERING, Men schrijft ons uit Beverwyk: Veel wordt er op het oogenblik ge schreven over de moordende hitte in Amerika. Wel niet in die mate, was het thans voor 25 jaar terug dat ons land door een hitte bezocht werd welke ruim 2 1/2 maand aanhield en die afgesloten werd op den laatsten dag van herfstmaand door een halven orkaan. Het was in 1911 toen Duitschland met een ^°KSlteJkampen had als 111 «een jaren daar bekend was en dientengevolge (hooge tolmuren bestonden toen nog niet), ünze groenten- en fruit-markten beheerscht werden door een vraag welke 10 x zoo groot was als het aanbod. Ons is nog een geval bekend van een tuinder die aan de markt een kwartie vTr een struik andijvie maakte. Door de aanhoudende droogte u. reeds in Mei begonkon er i zaaid of geplant worden en v,™™'. markt kwam werd met volle h»nri Duitschland opgekocht. voor Smjboonen golden toen 30—40 per kilo Het was hetzelfde jaar dat h„» b">uur van leende voor hare »mk* toeslag ver- -•«.n 5 o"™"tS,u Pre'"8' grens vervoerd. °nze D°»telyke naar waarnemingen, verricht in den morgen van Dinsdag 14 Juli. Medegedeeld door net Kon. Neder!. Met Instituut te de Bilt Hoogste barometerstand 764,6 m.M. te Biarritz. Laagste barometerstand 748,1 m.M. te Aberdeen. Verwachting, geldig tot den avond ran Woensdag 15 Juli: Meest matige westelijke tot zuidelijke wind; zwaer bewolkt met tijdelijke opkla ring; later waarschijnlijk regenbuien; wei nig verandering in temperatuur. Buitenlandse!) weereverrlrht Iets meer zonneschijn te wachten. Langzaam verplaatst de depreeale zich in oost-noord-oostelijke richting, maar de hooge drukking in het zuiden blijft van weinig beteekenis en een nieuwe daling vertoont zich in het zuidwesten. Frankrijk heeft zwaar bewolkte luchten met weinig regen en warm weer in het zuidooeten. Op de Britsche eilanden ia de lucht gedeelte lijk bewolkt met regen in Schotland, in Duitschland valt uitgebreide regen in het noorden. De krachtigste wind waalt op de Noordzee. Zuid-Scandinavië heeft regen achtig weer, in het noorden is het droog, en vrij warm. de warmte in Finland houdt nog aan, in oost-Duitschland is zij geëindigd. Ofschoon iets meer zonneschijn is ts wachten, blijft de kans op regenbuien nog ▼rij groot Mededeellng aan den landbouw. In het etmaal van avonds IS Juli lot avonds 13 Juli is in Friesland en in Weat- Friealand de weerageateldheid eritiek ge weest voor het optreden ven aardappel ziekte. LICHT OPt Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen 11.47 uur licht op. HOOG- EN LAAG WATER Tl (Ia Zomertijd). BERGEN AAN ZEE. Juli Hoogwater Laagwatar Dat vm. nam. vm. nam. 0.34 UI 912 10.06 1.52 217 1017 11.17 147 314 11.42 2.41 114 0.15 018 419 4.58 1.04 112 6.10 5.40 1 42 2.06 15 16 17 18 19 20 HOOG- EN LAAG WATER Tl (Ia Zomertijd). EGMOND AAN ZEE. JalL Hoogwater Laagwatar Dat vm. nam. vm. aam 15 011 1.16 9.10 914 16 1.49 214 1016 1110 17 2.44 211 1110 18 318 4.11 0.01 018 10 4.20 4.55 0.82 L10 20 5.07 517 110 1.SS VRACHTAUTO IN BRAND GEVLOGEN TE OUDKARSPEL. Gistermiddag is. terwijl men bezig was benzine bij te vullen, een der vrachtauto's van den houthandel J. Eecen Gz. te Oud karspel in brand gevlogen. De brand bleef beperkt tot de cabine, welke echter geheel uitgebrand is. De brand werd gebluecht roet een slang op de waterleiding, terwijl vijf brandblusch-appsrsten in het vuur werden leeggespoten. De Directeur der Gemeente werken vaa Alkmaar maakt bekend, dat het gedeelte HOI TV AART tusschen de Hoe vervaart en Bergervaart met Ingang van 11 JULI a.s. tot nadere aankondiging voor alle scheepvaart zal zijn afgesloten. HET CIRCUS EN DE YVERKOOZEN. Geachte Redactie. Gaarne zag ik onderstaande geplaatst. By voorbaat myn dank. In de Alkmaarsche courant van 10 Juli las ik van uw correspondent uit Heiloo dat de werkloozen liever stempelen dan wei ken voor het circus (voor 40 cent per wer'll00I®n. rijn zoo langzamer hand al gewend aan dergelijk# aanvallen. De een wil dat men wanneer het sneeuwt, onmiddellijk sneeuw gaat ruiman met een hongerige maag en lekke schoenen, een ander zou een werklooze wel als deur- matje willen gebruiken. Ik verkeer dage- lyks onder de werkloozen, ken hun nouden en weet hoe graag ze willen wer ken maar wanneer een werklooze werk weigert (voor een beetje loon) dan doet hij dat om den nog werkenden arbeider niet te benadeelen en een aanval te doen op hun toch al lage loon. Ik spreek uit nsam van vele werkloozen wanneer ik zeg dat de werkloozen niet dankbaar zijn met dat beetje steun maar het een cultuurachanda vinden dat de burgerij toelaat dat de werkloozen uit het arbeidsveld gejaagd 'tin (en bij overvloed ontberen), lnplaat» dat de burgerij zich schaamt over deze onzedelijke toestanden geeft men af en toe den werklooze nog een trap, totdat de werklooze moegesard de rekening aan biedt. JAC. VEEN. (Het is heel mooi gezegd, dat de burgerü toestaat, dat de werkloozen uit het arbeid»-

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 2