H AKKERTJES s&a -rf era %SL£m z»-- Stad en Omoemnq HeuiCletm ET HELSCH COMPLOT 'Radiopccqxamma Verdrijf die Kiespijn! Gouden jubileum veerdiens Enkhuizen-Stavoren. ALKMAARSCHE COURANT van DINSDAG 14 JUU 1936. AKKER.CACHETS 1 Morgen 15 Juli 2al h t eeuw geleden zijn dat de veerdienst •chen Enkhuizen en stavoren Enkhuiien en van Stavoren ovïworkum en Sneek naar LeeuwarHpn au otKum een belangrijk, bracht tusschen twee welvarend! cies Noordholland en Friesland, eiT^n kortere weg geopend voor Leeuwarden en Sneek naar de hoofdstac' des Rijks Deze nieuwe spoorwe^ en booiverbin- ding was een gevolg van de wet van Vtfclifr 1 Waarb« tot den aanleg van verschillende nieuwe spoorwezen in hJ! land was besloten. poorwe«en het hcSn#*? ®anlegtvan onberekenbaar groot belang is geweest voor de streek, die met het nieuwe verkeersmiddel werd gezegend d^rgeCn uWij?' Heel Westfriesland is October me V°°ral °°k toen in Alkmalr spoorwegverbinding W«M« vn Ward geopend en het Westdeel van Noordholland met het Oost- deel door een spoorweg werd verbonden. Mr. W. C. Bosman Het veer EnkhuizenStavoren werd begonnen met 2 raderbooten en een goede renboot. Dadelijk mocht het zich verheu gen in de belangstelling van het publiek. Het jaarlijksche passagiersvervoer bedroeg ruun 60.000 reizigers. In de negentiger jaren kloir dit tot 100.000. Het bleef zich langzaam maar regelmatig ontwikkelen, tot kort vóór den Europeeschen oorlog iij 1914; het beliep toen 160.000 passagiers Per jaar. 6 In 1914 werd besloten tot den bouw van groote schroefstoomschepen, ter vervan- ^'nng ,van de raderbootjes, die niet meer zee,r, toegenomen eischen des tijds nden voldoen. In den zomer van 1915 v" °p 1 Januari 1916 kwamen de salon- in dfens't Hasselt" en »c- Bosman" Deze schepen brachten een groote ver endiging van het vervoer. Van 164.000 in 1914 klom het passagiersvervoer in 1915 tot 278.000 en in 1916 tot 340.000, onder welk cijfer echter veel militair vervoer was begrepen. In het algemeen bleef het passagiers vervoer schommelen om het cijfer van een kwart millioen, om in 1930 en 1931 te stij gen tot respectievelijk 315.000 en 304.000. Sedert dien is de daling begonnen tenge volge van de crisis, vrijwel regelmatig 10 procent per jaar, totdat het passagiers vervoer in het afgeloopen jaar 1935 be droeg 202.000; nog altijd een belangrijk cijfer. Sedert dien is een kleine stijging in het passagiersvervoer merkbaar, wat ook voor een deel aan de verbeterde dienst regeling te danken zal zijn. Het aantal verbindingen LeeuwardenAmsterdam via het veer is namelijk met één vermeer derd by dezen zomerdienst en gebracht op 4 in iedere richting, waarmede de dienst in 1886 was geopend en welke door de Re geering was voorgeschreven. In Juli 1919 werd het aantal verbindin gen teruggebracht tot 3 in elke richting wegens den toenmaals heerschenden ko- lennood. Sedert dien is dat zoo gebleven, wat zeker niet tot de ontwikkeling van deze voortreffelijke verbinding heeft bij gedragen. De vierde dienst, eerst inge voerd met dezen zomerdienst op 15 Mei j.L, heeft dadelijk de verwachte verleven diging gebracht. Het veer EnkhuizenStavoren voorziet in de kortste en goedkoopste verbinding tusschen Friesland en Noordholland en verheugt zich in de belangstelling van het reizend publiek. Het biedt de aangename onderbreking van de reis, aan boord van een goed ingerichte en welverzorgde schepen. In de halve eeuw, die voorbij ge gaan is, heeft die dienst zijn goeden naam verdiend. Aanvankelyk opgezet als particuliere on derneming is het veer door de Holland- sche IJzeren Spoorweg Maatschappij over genomen krachtens de Spoorwegovereen- komsi met den Staat van 1890. De Regee ring had de inrichting en bediening van het veer openlijk uitbesteed en gegund aan den laagsten inschrijver, den heer C. Bosman te Alkmaar. De dienst werd ge opend onder beheer mede van den zoon van dien ondernemer Mr. W. C. Bosman te Alkmaar, die na den dood zijns vader in 1911 alleen het bestuur heeft gevoerd, later samen met zyn dochter mej. mr. W. C. Bosman en dus 50 jaar als directeur aan het veer verbonden is. HERZIENING SCHOOLGELD REGELINGEN. Noodzakelijkheid der herziening. B. en W. ichyven in bijlage Nr. 80: By de wet van 22 Februari 1936 (Staats blad Nr. 100), tot verlaging van de open bare uitgaven voor het onderwijs, zijn de in de Lager Onderwijswet 1920 ogenomen be palingen betreffende het schoolgeld belang rijk gewijzigd. De nieuwe voorschriften treden, behoudens één daarvan, in werking op 1 September a.s. Er bestaat intusschen geen wettelijk bezwaar om met dat eene voorschrift ook reeds van 1 September as. af rekening te houden. De schoolgeldregeling voor het lager on derwijs, die ook slechts tot 1 September a.s. is goedgekeurd, zal mitsdien aan een her ziening moeten worden onderworpen Bij deze herziening zal tevens rekening dienen te worden gehouden met de eischen, die ten deze zijn gesteld in verband met de aan vrage aan het Rijk om een extra-bijdrage en een belastingbydrage uit het werkloosheids- subsidiefonds. Gelijk wij U hierna nader zullen uiteen- ,Ja, daar heeft ze me van verteld Zoo dus zy heeft alles gekregen en W staat er naast? Dan moet je toch wel heel stom ge daan hebben, Pat". Pat haalde zijn schouders °P- f U of ieder ander buitenstaander heel, gemakkelijk praten", zei hy somber „En waarom hen je nu eigenlyk hierheen gekomen? Wat ben je van p a "n wat zegt je oude heer er wel van. „Myn oude heer is nauweiyks in sUat Iets te zeggen. Hij is bijna VÜI voor woede. Het is voor mij eUendlg'J£,v want hem nog tien keer zoo erg hy is de laatste twintig jaar, p st •proken. de slaaf van de oude Ka f® en heeft er nooit een cent voor g „Hoe is het dan gebeurd? Dat jonge meisje moet wel verduiveld gesiep Ruthvcn vertelde hem het geva i te trekken, waarnaar Rossland aa ^.Zo^dus hij wil 't testament betwistea Gelooft hy echt, dat hij een schyni.t „Ja. Ik kan hem daarbij een helpen. Ik heb achter de schermen Vrij naar het Engelsch door ANNIE S. SWAN. zetten, kunnen de thans in de verschillende verordeningen opgenomen grondslagen van heffing (belastbare som, bedoeld in artikel 37 der wet op de Inkomstenbelasting 1914, inkomen, vermogen) niet worden gehand haafd, zoodat alle schoolgeldregelingen voor wat het Murmellius-Gymnasium en de Handelsschool betreft, is een herziening bovendien geboden, omdat met ingang van 1 September a.s. een nieuwe schoolgeld regeling voor de Ryks hoogere burgerscho len is vastgesteld. Krachtens het eenig artikel van paragraaf 3 van meergenoemde wet van 22 Februari 1936, luidende: „De op het tijdstip van inwerktreding dezer paragraaf (1 Maart 1936) van kracht zijnde verordeningen betreffende de heffing en invordering van schoolgelden voor ge meentelijke scholen voor middelbaar en gymnasiaal onderwijs in de gemeenten, waar overeenkomstige van Rijkswege ge subsidieerde bijzondere scholen gevestigd zijn, vervallen met ingang van 1 Setember 1936", vervalt met ingang van laatstgenoemden datum de thans van kracht zijnde schoolgeldregeling voor het Murmellius- Gymnasium, omdat het hier gestelde geval zich te Alkmaar voordoet (afd. gymna sium van het R.K. Lyceum). Aan de tot stand koming van genoemd gezien, die ik stil gehouden had, weet u, als het in myn voordeel geweest was. Maar waarom zou ik dat doen, nu zij ons van alles beroofd heeft?" „Ja, waarom? Maar het zal een kostbaar grapje worden. Je vader zit er, geloof ik, niet bepaald goed by, wel?" „Hij bezit geen rooie cent, Daddy", ant woordde Ruthven oprecht. „Kunt u nu raden, waarvoor ik hier gekomen ben? Ik kom terwille van Jess, zoowel als van mij zelf, om u te vragen ons een handje te hel pen. Kijk niet zoo nijdig, Daddy, maar luis ter naar rede en hoor, wat je ermeer ver dienen kunt". Ruthven ging zitten, hoewel hem geen stoel aangeboden werd en begon op zach- ten en ernstigen toon te spreken, als iemand voor wien alles op het spel staat. Het was een lang onderhoud en toen hy tenslotte de zaak in de West Bow verliet, nadat hij eerst voorzichtig om zich heen gekeken had, of er niemand in de buurt was, die hem had kunnen herkennen, lieD hij met luchtige, veerkrachtige stappen, alsof hem een pak van het hart gevallen was. Inplaats van naar huis te gaan, ging hij opnieuw naar de St. Andrewstraat, waar hij om ongeveer zeven uur aankwam. Hij bezat den huissleutel van zijn vadc-r, evenals zijn vader den zijnen en kwam dus zonder te bellen binnen. Alles was donker, klaarblijkelijk was zijn vader nog niet te ruggekeerd, of weer uitgegaan. HU ging het eerst het kantoor binnen, stak het gas op en zag toen op het bureau een cederhouten kistje staan. Onmiddellyk schoot het hem te binnen, dat het in het testament aan zijn vader vermaakt was. artikel ligt de volgende overweging ten grondslag: „Een bijzondere school behoeft aan op brengst van schoolgeld niet meer te verant woorden dan verschuldigd is volgens de regeling van een overeenkomstige gemeen telyke school ter plaatse. Het Ryk heeft met het oog op het subsidie voor de bijzondere school belang bij de opbrengst van het schoolgeld, hetwelk niet lager behoort te zyn dan dat volgens Rijksregeling. Om dit nu te bereiken, moeten In die gemeenten de gemeentelijke scholen ook de Rijksrege ling hebben, en nieuwe verordeningen moe ten hieraan voldoen om goedgekeurd te worden". De schoolgeldregeling voor het Murmel lius-Gymnasium moet dus in overeenstem ming worden gebracht met die voor de Rijks hoogere burgerscholen. Handhaving van de ten deze bestaande gelijkstelling tus schen het Murmellius-Gymnasium en de Handelsschool vordert ten aanzien van laatstgenoemde school een zelfde gedrags lijn. Uniformiteit. Bij het ontwerpen van de nieuwe veror deningen hebben wij bestaande verschillen in bepalingen, hetzelfde onderwerp betref fende, zooveel mogelijk doen vervallen. Bij de onderscheidene onderdeelen komen wij hierop nader terug. Grondslag van heffing. Wat den grondslag van heffing betreft, bevat de gewijzigde Lager Onderwijswet 1920 de volgende bepalingen. De heffing geschiedt met inachtneming van de geldelijke draagkracht der school- geldplichtigen. De geldelijke draagkracht kan worden bepaald zoowel aan de hand van gegevens, door 's Rijks belastingdienst aan burge meester en wethouders verstrekt, als aan de hand van feiten en omstandigheden van ge meentewege verzameld en vastgesteld. De van gemeentewege verzamelde en vastge stelde gegevens mogen niet het vermogen betreffen. 's Rijks belastingdienst verstrakt geen an dere gegevens dan: a. dezulke, welke voorkomen in de kohie ren der personeele belasting; b. het totaal van de hoofdsommen over een vol jaar, door den schoolgeldplichtige en zijn niet van tafel en bed geschieden echtgenoot verschuldigd wegens gemeente fondsbelasting en vermogensbelasting te zamen, met dien verstande, dat de hoofd som der vermogensbelasting slechts in aan merking wordt genomen voor zoover zij te boven gaat 5 voor elk minderjarige eigen of aangehuwd kind of pleegkind, dat niet in die belasting of in de gemeentefondsbelas ting is aangeslagen, dat het totaal der aldus verkregen hoofdsommen naar beneden wordt afgerond tot op een veelvoud van twee gul den en dat aftrek ter voorkoming van dub bele belasting buiten aanmerking wordt ge laten. (Hierna genoemd gemengde hoofd som). In de verordening tot heffing van school geld kan worden bepaald, dat de aanslag ten aanzien van sommige groepen van schoolgeldplichtigen geschiedt naar den maatstaf van de gemengde hoofdsom, en ten aanzien van andere groepen naar een anderen maatstaf van hun geldelijke draag kracht. De verordening omschrijft alsdan die groepen In de verordening kan mede worden be paald, dat ten aanzien van sommige groe pen van schoolgeldplichtigen schoolgeld verschuldigd is, telkens zoolang het inko men over een week, een maand of een ander tijdvak korter dan een jaar, een bepaalde grens overschrijdt. De verordening om schrijft alsdan die groepen en de wijze, waarop het inkomen over zoodanig tijdvak wordt bepaald. De verordening bepaalt een of meer grenzen, waar beneden schoolgeld niet ver schuldigd is". AA6 Neem die zenuwprikkeling weg en na 'n kwartier... weg is ook de pijn I Dat wonder voltrekken 1 oi 2 Volgens recept van Apotheker Dumont Iemand moest het hierheen gebracht heb ben, tenzij zijn vader het zelf was gaan halen. Ruthven, die van nature nieuws gierig en bemoeizuchtig was, probeerde zonder een oogenblik te aarzelen, of hy het slot open kon krijgen. Er was geen sleutel by, maar door zijn zakmes er han dig in te steken, kon hy het deksel ge makkelijk oplichten. Er zat niets in behalve brieven, stapels brieven, die keurig opgevouwen en met verschoten lintjes samengebonden waren. Hij maakte een van de pakjes los en begon een brief door te lezen. Toen nam zijn ge zicht een uitdrukking van stomme verba zing aan. Want het bleek, dat het oude liefdesbrieven waren, die in lang vervlogen jaren door de gestorven vrouw en zijn vader gewisseld waren. Het waren oprechte liefdesbrieven, zelfs in hartstochtelijke be woordingen geschreven en er kwam een eigenaardige uitdrukking op Ruthven's ge zicht, terwijl hij ze las. Maar hy was niet zoo fijngevoelig om het kistje te sluiten en de brieven weg te ber gen, die nooit voor zijn oogen bestemd ge weest waren. Zoo verdiept was hy in zijn lectuur, dat hij de deur niet hoorde open gaan en zijn vader was in de kamer voor dat hy zyn lage handeling had kunnen ver bergen. De oude man keek echter niet kwaad, hoewel zijn kaken zich vaster op eenklemden. „Als je klaar bent met lezen, Pat, zullen we den boel wegdoen", zei hy met 'n eigen- aardigen klank in zijn stem en zette het cederhouten kistje met zyn inhoud in den leegen haard, hield er een luciter by en zag toe, hoe alles tot asch verbrandde. Woensdag 15 Juli. HILVERSUM. 1875 M. (VARA- uitz.) 8.Gr.pl. 9.30 Keuken- praatje. 10.VPRO-morgenwij- ding. 10.15 Orgel, voordr., gr.pl. en causerie over de arbeidersklasse vóór honderd jaar in Duitschland. 12.De Notenkrakers. 12.45 Gr.pl. I.1.45 E. Walis en zyn orkest. 2. Viool en piano. 2.30 Voor de vrouw. 3.Voor de kinderen. 5.30 Orvi- tropia. 6.Dansmuziek. 6.30 Orvi- tropia. 7.Sportuitz. 7.15 De Rood borstjes. 7.40 Schaakpr. 8.03 Herh. SOS-ber. 8.05 Nieuwsber. ANP. en VARA-Varia. 8.15 VARA-orkest. 9.Gorki-herdenking (lezing, gr. pl. en radiotooneel). 10.ANP- nieuwsber. 10.05 De Flierefluiters, zang, mandoline en hawaiïan- gitaar. 10.30 Zang en 2 vleugels. 10.40 De Flierefluiters. 11.12. Gr.pl. HILVERSUM, 301 M. (NCRV-uitz.) 8.Schriftlezing. 8.15—9.30 Gr.pl. 10.30 Morgendienst. 11.12.Har moniumconcert. 12.15 Gr.pl. 12.30 A'damsch Salonorkest. 2.Gr.pl. 2.303.45 Het Haagsche Trio. 4. Alt-mezzo en piano. 5.Kinder uur. 6.Gr.pl. 6.15 Enkrateia- kwartier. 6.30 Afgestaan. 7.Ber. 7.15 Landfcouwhalfuur. 7.45 Rep. ANP-ber. 8.15 Orgelconcert. 9. Kunstbespr. 9.30 Chr. Mannenkoor Crescendo. (9.55 ANP-ber.) 10.15 II.30 Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.20 F. Lionel, Johns en zyn orkest. 12.20 Orgelspel. 12.50 Gr.pl. 1.20 Het Ox ford New Theatre Orkest. 2.20 Gei- ger en zijn orkest. 3.05 Piano-reci tal. 3.35 Sted. Harmonie-orkest Sheltenham en zang. 4.20 Vesper. 5.10 Sextetconcert 5.35 Dansmuziek 6 20 Ber. 6.50 Rep. 7.05 Revue-pro gramma. 8.05 Schotsche dansmu ziek. 8.20 Kamermuziek. 9.35 Ko mische dialoog. 9.50 Ber. 10.20 Radiotooneel met muziek. 11.05 Het New Georgian Trio. 11.35 12.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.05 Gr.pl. 11.20 en 2.50 Orkestconcert. 4.20 Gr.pl. 5.50 Symph.-concert. 8.20 Pianorecital. 9.05 Radiotooneel. 11.0512.35 Dansmuziek en popu lair concert. KEULEN, 456 M. 6.50 en 12.20 Or kestconcert. 1.35 Landes-Symph.- orkest Saarpfalz. 2.35 Omroep- schrammelensemble. 4.50 Orkest concert. 6.20 Pianorecital. 6.50 Gr. pl. 9.05 Operette-uitz., mmv. solis ten en het Omroepkleinorkest 10.50 12.20 Weragkamerorkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Salonorkest. 1.302.20 Dans muziek. 5.20 Gr.pl. 6.20 Pergolesi- concert. 7.20 Zang. 8.20 Omroep orkest. 9.20 Symph.-concert. 11.— 11.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Dansmu ziek. 1.30—2.20 Omroeporkest. 5.25 Dansmuziek. 6.35 Salonorkest. 8.20 Symph.-concert. 10.3011.20 Dans muziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Gr.pl. 9.05 Rijksuitz. 9.35 E. Rambour en zyn orkest en orgeL 10.20 Ber. 10.35 Olympia-nieuws. 10.50 Cembalorecital. 11.05 Weerbe richt. 11.2012.20 Dansmuziek. GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.8.45, Norman- dië 8.45—10.05, Keulen 10.05—11.20, Parijs Radio 11.2012.20, Keulen 12.20—13.20, Brussel VL 13.20— 14.20, Keulen 14.2014.50, Parijs R. 14.50—17.20, Brussel (VL) 17.20— 17.50, Parys R. 17.5018.20, Keulen 18.2020.20, Brussel Fr. 20.20— 22.20, Beromünster 22.2022.50, Boedapest 22.5023.20, Keulen 23.20—24.—. Lijn 4: Brussel (VL) 8.10.35, Lond. Reg. 10.3512.20, Droitwich 12.20—15.35, Lond. Reg. 15.35—17.35 Droitwich 17.3518.20, Luxemburg 18.20—19.05, Droitwich 19.05—20.20 en Lond. Reg. 20.2024.—* Krachtens de tot dusver gegolden heb bende voorschriften kon de heffing uitslui tend worden geregeld naar evenredigheid van het belastbaar inkomen, bedoeld in artikel 37 der Wet op de Inkomstenbelas ting 1914, der ouders, of, by hunne ontsten tenis, van dat inkomen der leerlingen. De nieuwe voorschriften zijn in het leven ge roepen om aan de gemeenten ten deze meer vryheid te geven. Voor deze gemeente lijkt het ons echter vrijwel onuitvoerbaar een andere regeling te treffen dan een zoodani ge, waarby voor alle schoolgeldplichtigen dezelfde grondslag van heffing geldt, be houdens dan wellicht het vaststellen van een anderen grondslag voor hen, te wier aanzien de algemeen geldende grondslag ontbreekt. Doch ook dit laatste komt ons ongewenscht voor. Wij komen hierop aan stonds terug. De grondslag van het inkomen (eventueel het vermogen) kan, hoezeer wy daaraan ook de voorkeur zouden geven, niet gehand haafd blijven. 's Rijks belastingadministra tie verstrekt ons niet meer de gegevens be treffende de inkomens van de schoolgeld plichtigen. Misschien zouden we ze nog voor ditmaal kunnen ontvangen, maar daarna niet meer, en dan zou het volgend jaar toch een herziening met betrekking tot den grondslag van heffing moeten plaats hebben. De nieuwe wettelijke regeling laat toe, dat de gemeente zelf de gegevens betreffen de het inkomen verzamelt en vaststelt. Wij kunnen echter geen vrijheid vinden daartoe het voorstel te doen. In de eerste plaats zou daarvan het gevolg zijn een aanmerkelijke meerdering van administratieve en con trole-werkzaamheden, die uitbreiding van personeel zou vorderen. In de tweede plaats zou deze regeling niet algemeen kunnen zijn. Het is niet te verwachten, dat ze, voor wat het Murmellius-Gymnasium en de Han delsschool betreft, zou worden goedgekeurd, omdat in de nieuwe schoolgeldregeling voor HOOFDSTUK XX. Traquair's hofmakerij. Zooals zy beloofd had, bracht Alice Har man den volgenden dag een bezoek aan haar vrienden de Marshall Kings, waar zij tegen twaalven aankwam. Alice werd hartelijk door mrs. King ont vangen. „Je bent later dan ik verwacht had, mijn lieve Aliee. Je hebt deze eerste dagen zeker veel te doen?" „Ik heb een moeilijken ochtend met de bedienden gehad", gaf Alice eerlijk toe. „Ze gaan allemaal weg, behalve Christina Caldwell, het kleine tweede meisje, waar ik u van verteld heb". „Ik herinner my haar heel goed. Waren ze tevreden met wat zy gekregen hebben?" Alice schudde haar hoofd. „Nee, ze waren woedend. Die Dalgleisch is een vei schrikkelijk mensch, zoo haatdra gend. Ik zal blij zijn, als ik ze allemaal voor het laatst gezien heb. Het is een verschrik kelijke atmosfeer. Ze beschouwen mij als iemand, wier slechtheid alle perken te bui ten ga?.t, een dievegge, die verantwoordelijk is voor den dood van mijn tante en voor de hemel mag weten wat nog meer. Een eigen aardige ondervinding", voegde zij er met een bitter glimlachje by, „vooral voor zoo'n onschadelijk, totaal overbodig persoontje als ik ben, die heelemaal niet verlangend was bij hen te komen wonen, en die, nu ik er eenmaal ben, hen heusch niet wensch te straffen". „Gestraft moesten ze worden, dat verdie nen zei Je ondervindt vreemde dingen, de Ryks hoogere burgerscholen de gemeng de hoofdsom grondslag van heffing is. Verder mag de gemeente niet meer gege vens verzamelen en vaststellen met betrek king tot het vermogen. In de gegeven omstandigheden zal, naar het ons voorkomt, de gemengde hoofdsom in alle gemeentelijke schoolgeldregelingen als grondslag van heffing moeten worden opgenomen. Deze grondslag benadert toeh het meest dien van het inkomen. Geen an dere grondslag kan o.L een juiste beeld geven van de geldelijke draagkracht der sehotrt- geldplichtigen. In de gemengde hoofdsom zyn de volgen de elementen verwerkt: 1. het zuiver inkomen; 2. het aantal minderjarige eigen of aange huwde kinderen of pleegkinderen, voor aoo- ver deze niet zelf in de gemeentefondsbelas ting zijn aangeslagen; 3. het in gezinsverband samenwonen met andere in de gemeentefondsbelasting aange slagen personen; 4. de plaatselijke levensstandaard, zooals deze tot uiting komt in de classificatie voor de gemeentefondsbelasting; 5. het zuiver vermogen. Ten aanzien van het lager onderwijs doet de gemeente-ontvanger ons het voorstel om, bij gebreke van een gemengde hoofdsom, als grondslag van heffing vast te stellen het bedrag, hetwelk in hoofdsom is verschul digd aan personeele belasting naar den eer sten en tweeden grondslag (huurwaarde en meubilair) te zamen, volgens het in de Wet op de Personeele Belasting 1896 vastgestel de tarief. Wij hebben er bezwaar tegen om dit voorstel over te nemen, omdat ook op dit punt de regeling niet algemeen zou kun nen zyn, in ieder geval niet zou kunnen gelden voor Murmellius-Gymnasium en Handelsschool, aangezien de regeling voor de Rijks hoogere burgerscholen daarvan niet spreekt. Het komt ons niet goed en ook maar je kunt er op rekenen, dat mijn man en ik alijd goede vrienden van je zullen blijven en ik hoop, dat je wilt gelooven, dat het net zoo geweest zou zyn, als je zonder een cent achtergebleven was". „Natuurlijk wil ik dat", antwoordde Ali ce. En met een plotselinge beweging boog zij zich voorover en gaf haar nieuwe vrien din een zoen. Die zoen en de heldere tra nen, waarvan hy vergezeld ging, verbonden het impulsieve, hartelijke vrouwtje voor eeuwig aan Alice Harman. „En nu moet je meegaan om myn baby te bewonderen. Ze is net tien maanden oud en een echte dot. Jij zult vast dol zijn op babies, ik zie het aan je oogen". Wanneer daaraan nog eenige twijfel be staan had, werd die wel spoedig verdreven by het zien van het mooie, blozende kindje in de armen van het meisje. Haar gezicht kreeg bepaald een verheerlijkte uitdrukking en ze scheen niet veel zin te hebben de baby weer neer te zetten. „Ik voorzie, dat jullie dikke maatjes zul len worden en Toddies neemt niet iedereen zoo gauw in haar vertrouwen. En nu moet je met me naar mijn broer gaan. De arme jongen kan nog niet veel meer doen, dan met behulp van krukken voorthobbelen en toch praat hy er al eiken dag over, dat hij naar Blenkenfoot terug moet. Hy zegt, dat de lammetjes hem noodig hebben. Het is daar een groote veestapel en Jack is zeer aan zijn kuddes gehecht en verzorgt ze op ware aartsvaderlijke wijze. Ik hoop, dat wij er samen eens naar toe gaan". (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 5