s egmond binnen langendijk noordscharwoude oudkarspel st. pancras 't veld schermerhorn 't zand bergen heiloo professor slim en zoon fcoper-tdtosws-ïïr-isvss onbillijk voor, dat, wanneer b.v. van twee kinderen uit hetzelfde gezin het eene een lagere school en het andere het Murmellius- Gymnasium bezoekt, voor het eerste wel en voor het tweede .geen schoolgeld verschul digd zou kunnen zijn. Ten slotte kan men aannemen, dat het hier gestelde geval zich slechts sporadisch zal voordoen. Wordt vervolgd. GEMEENSCHAPPELIJKE REGELING OMTRENT DE TOELATING VAN LEER LINGEN UIT ANDERE GEMEENTEN TOT DE OPENBARE LAGERE SCHOLEN. B. en W. schrijven in bijlage no. 95: De gemeente Oudkarspel heeft den wensch te kennen gegeven een gemeen schappelijke regeling aan te gaan omtrent de toelating van leerlingen uit die gemeen te tot de openbare lagere scholen alhier. B. en W. stellen den raad vóór de over eenkomst op den gewonen voet te sluiten. VOORZIENING IN EEN VACATURE IN DE COMMISSIE TOT WERING VAN SCHOOLVERZUIM. B. en W. schrijven in bijlage no. 78: Ter voorziening in de vacature van lid der commissie tot wering van schoolver zuim, welke zal ontstaan door de periodieke aftreding van het lid D. J. S chef fel op Juli 1936, bieden wij uwe vergadering ter benoeming voor den tijd van drie jaren, in gaande 8 Juli 1936, de navolgende aanbeve ling aan: 1. D. J. Scheffel; 2. D. de Wolff Peereboom. VERKOOP GROND AAN DEN WESTERWEG. In bijlage no. 86 schrijven B. en W.: De heer A. D. van Eek alhier, heeft ver zocht voor zich of zijn lastgevers van de gemeente te mogen koopen een perceel bouwterrein, gelegen aan den Westerweg, groot ongeveer 410 M2., voor den prijs van 4305 in totaal, ten einde daarop twee wo ningen en twee garages te bouwen. Tegen verkoop van dit perceel bestaat bij ons en de commissie van bijstand voor het grond bedrijf geen bezwaar. Wij bieden uwe vergadering in verband daarmede een ontwerp-besluit ter vaststel ling aan. TIJDELIJKE VERLAGING MARKT- GELD VOOR BOTER. B. en W. schrijven in bijlage no. 82: Den Hen Juli 1935 besloot uwe vergade ring de tijdelijke verlaging van het markt- geld voor boter ook voor het jaar, aanvan gende op 1 Augustus 1935, te bestendigen. Aangezien deze termijn derhalve op 1 Augustus a.s. afloopt en de tijdsomstandig heden nog steeds zeer ongunstig zijn, zoodat thans de tijd nog niet is aangebroken het marktgeld op het vroegere bedrag te her stellen, geven wij u, onder overlegging van het instemmend advies van de commissie van bijstand voor het marktwezen, in over weging de regeling die 1 Augustus a.s. zou afloopen, van dien datum af met één jaar te verlengen. VERKOOP GROND AAN DE HOUTVAART. B. en W. schrijven in bijlage Nr. 87: De heer P. Dekker alhier, heeft verzocht voor zich of zijn lastgevers van de gemeente te mogen koopen een perceel bouwterrein, gelegen aan de Houtvaart, groot ongeveer 301 M2., voor den prijs van 2560 in totaal, ten einde daarop twee woningen te bouwen Tegen verkoop van dit perceel be staat bij ons geen bezwaar, terwijl de grond prijs in overeenstemming is met de prijzen, door de commissie van bijstand voor het grondbedrijf voor de bouwterreinen ge legen ten Zuiden van den Bergerweg in overweging gegeven. Wij bieden uwe vergadering in verband daarmede een ontwerp-besluit ter vaststel ling aan. VERHUUR BENEDENGEDEELTE VAN GELEGEN GROND. In bijlage nr. 91 schrijven B. en W.: Op 15 October 1936 eindigt de huur van het bij raadsbesluit van 22 October 1931 aan den heer J. Bult, alhier, verhuurde ter rein aan het Zeglis, groot ongeveer 1488 M2 kadastraal bekend gemeente Alkmaar, Sectie F nr. 3324 ged. De huurprijs bedraagt thans 310 per jaar. De heer Bult is bereid dit terrein, na toevoeging van een gedeelte van het daar naast liggende onverhuurde gemeenteter rein vergroot tot ongeveer 2000 M2., voors hands voor twee jaren opnieuw van de ge meente te huren voor 320 per jaar. Wij hebben hiertegen geen bezwaar, in verband waarmede wij u voorstellen een desbetreffend ontwerp-besluit vast te stel len. VERLAGING RENTE HYPOTHECAIR BOUWVOORSCHOT. B. en W. schrijven in bijlage no. 85: De minister van sociale zaken heeft, te re kenen met ingang van 1 Januari 1936, de rente van de aan de gemeente ten behoeve van derden verleende hypothecaire bouw- voorschotten tot 4 3/4 pCt. teruggebracht. In verband hiermede zouden wij de rente van het bij raadsbesluit van 2 Febr. 1922 nr. 7 aan den heer J. Hazes, alhier, tegen 6 pCt. toegekende hypothecair bouw voorschot, te rekenen met ingang van 1 Januari 1936, tot 4 3/4 pCt. per jaar willen terug bren gen. De commissie van bijstand voor de finan ciën kan zich hiermede vereenigen. JAARWEDDEN PERSONEEL BUITEN GEWOON LAGER ONDERWIJS. In bijlage no. 88 schrijven B. en W.: Onder verwijzing naar hun voorstel bij volgnummer 299 der gemeentebegrooting, dienst 1936 (bijlage nr. 79), stellen B. en W. den Raad vóór vast te stellen een veror dening tot regeling van de bezoldiging van het onderwijzend personeel aan de open bare school voor buitengewoon lager onder wijs te Alkmaar. VERHUUR GENEDENGEDEELTE VAN HET PERCEEL LANGESTRAAT nr. 85. B. en W. schrijven in bijlage Nr. 92: Op 31 Augustus 1936 eindigt de huur van het bij raadsbesluit van 25 Juni 1925 aan .e Vereeniging tot oprichting en instandhou ding van een Openbare Leeszaal en Boeke rij, alhier, verhuurde benedengedeelte van het perceel Langestraat nr. 85 met tuin. De vereeniging zou het benedengedeelte van genoemd perceel met tuin opnieuw tegen denzelfden prijs willen huren. De huur be draagt thans 1330 per jaar. vermeerderd met f 250 per jaar voor de centrale verwar- ming. Wij zijn bereid, de huur op deze voor waarden te bestendigen, waartoe wij u on derstaand ontwerp-besluit ter vaststelling aanbieden. WIJZIGING GEMEENTEBEGROOTING, DIENST 1935. In bijlage no. 83 schrijven B. en W.: Sinds de vaststelling van de vorige sup- pletoire begrooting heeft het rijk over 1935 teruggevorderd wegens te veel uitgekeerde belasting een bedrag van f 2200 wegens hoofdsom personeele belasting en een be drag van f 14.000 wegens opcenten op die belasting totaal 16.200. Voor zooveel noodig moet in verband daarmede de raming onder volgnummer 543 der gemeentebegrooting voor 1935 wor den versterkt. Tegenover de hoogere raming van 16120 plaatsen wij een gedeelte van het subsidie voor het Centraal Ziekenhuis, waarover die instelling blijkens een ingezonden supple- toire begrooting niet behoeft te beschikken. Voorts kan de post voor onvoorziene uitga ven, welke nog 4317.01 bedraagt, met 4120 worden verlaagd. De commissie van bijstand voor de finan ciën heeft tegen deze wijziging geen be zwaar. NAMEN VAN STRATEN. B. en W. schrijven in bijlage no. 89: In verband met den gereed gekomen straataanleg in het bouwterrein aan de zuidzijde van den Bergerweg is het noodig aan de daarin aangelegde nieuwe straten, welke zijn aangegeven op de hierbij behoo- rende kaart, namen te geven. Met uitzondering van den weg langs de Houtvaart, in het verlengde van de Nico- laas Beetskade, waaraan het o.i. aanbeve ling verdient eveneens den naam Nicolaas Beetskade te geven, zouden wij aan de stra ten in dit woonkwartier de namen verbon den willen zien van eenige der meest be kende grootmeesters der oud-Nederlandsche schildersschool. Wij denken daarbij aan de namen Rembrandt, Vermeer, Frans Hals, Gerard Dou, Ferdinand Bol, Van der Helst, Jan Steen en Ruysdael. Op grond van het vorenstaande stellen B. en W. voor de volgende straatnamen te geven: aan die gemerkt A Nicolaas Beetskade; B Rembrandtstraat; C Vermeerstraat; D Frans Halsstraat; E Gerard Doustraat; „F Van der Helststraat; G Jan Steenstraat; H Ferdinand Bolstraat; I Ruysdaelkade. TARIEVEN CENTRAAL ZIEKENHUIS. In bijlage no. 93 schrijven B. en W.: Bij de behandeling van de gemeentebe grooting voor 1936 is om prae-advies in onze handen gesteld een voorstel van de leden uwer vergadering, de heeren Keijsper, Ven- neker en Woldendorp, om het tarief voor de klasseverpleging in het Centraal Ziekenhuis te bepalen op 10 voor de le klasse en 6 voor de 2e klasse, zoomede, om het tarief voor de verpleging in de 3e klasse te stellen op 4.50 voor buitengemeenten, die niet subsidieeren. Omtrent dit voorstel hebben wij de mee ning gevraagd van het College van Regen ten van het Centraal Ziekenhuis. In hun ter inzage gelegden brief van 4 Juli j.1. wijzen Regenten er op, dat zoowel bij de klasseverpleging als bij de 3e klasse patiënten de z.g. variabele kosten door de opbrengst der verpleeggelden worden ge dekt en die opbrengst zelfs een overschot oplevert ter bestrijding van de z.g. vaste kosten. Indien de tarieven in den voorge stelden zin zouden worden gewijzigd, zou een belangrijk deel van de klassepatiënten het ziekenhuis mijden en zal ook een groot deel der 3e klasse-patiënten niet meer in het Centraal Ziekenhuis ter verpleging worden opgenomen, omdat zij elders goedkooper kunnen worden verpleegd. Naarmate het aantal verpleegdagen zou dalen, zou ook 'n grooter bedrag aan vaste kosten ten laste van het ziekenhuis komen, met andere woor den: het tekort, dat door subsidie van de gemeente moet worden gedekt, zou stijgen. Het spreekt vanzelf, dat een dergelijke gedragslijn niet kan worden gevolgd. Wij vereenigen ons derhalve met de ge volgtrekking, waartoe Regenten komen en stellen u voor het bovenbedoelde voorstel van de heeren Keijsper c.s. niet aan te ne men. Qemeentecaden Vrijdag vergaderde de raad onder voor zitterschap van burgemeester Bos. Ingekomen was een schrijven van Ged. Staten, houdende aanmerking op de wijzi ging jaarwedde gemeente-vroedvrouw. De Centrale Raad van Beroep had bezwaar ge maakt tegen den datum van ingang der ver laging, deze ging n.1. eeider in dan het raadsbesluit was genomen. Thans werd be sloten de verlaging per 1 Augustus 1936 te doen ingaan. De heer Simons vroeg, of de gemeente verplicht was een gemeente-vroedvrouw aan te stellen en hoeveel gevallen z(j gratis behandelde. De voorzitter antwoordde, dat de ge meente niet tot aanstelling verplicht was en dat voorheen ieder geval wel eens werd be sproken, de vroedvrouw regelde dit nu echter zelf. De heer van de Reep vroeg of de burge meester de bevoegdheid had haar gevallen gratis te doen behandelen. De voorzitter antwoordde bevestigend. Hij vond het echter beter, dat er iets weid betaald, de heeren Zentveld en van de Reep merkten op, dat er dan evenwel al zeer veel betaald moest worden. De goedkeuring overdracht Gem. Electr. Bedrijf aan het P. E. N. werd voor kennis geving aangenomen, evenals een schrijven van het gemeentebestuur van Egmond aan Zee, waarin werd medegedeeld, dat venters uit de gemeente Egmond-Binnen geen ver gunning noodig hadden om in Egmond aan Zee te venten. Dit schrijven was gezonden nBar aanleiding van een bespreking in de vorige raad. Bericht was binnengekomen van Ged. Staten van opname van de kas van het gas bedrijf, welke opname geen aanleiding tot opmerkingen had gegeven. Ged. Staten wenschten in de verordenmg Burgerlijk Armbestuur opgenomen te zien een oepaling dat minstens éénmaal per kwartaal kascontrole door de gemeente werd gehouden. De verordening zou aldus worden aangevuld. Een redactiewijziging moest worden ge maakt in de verordening zwarte lijst. Hier aan zal worden voldaan. De goedkeuring van Ged. Staten op het besluit tot aankoop rentegevende stukken wegens overdracht G. E. B. werd voor ken nisgeving aangenomen. De nieuw vastgestelde legesverordening kwam met een aanmerking terug, in deze verordening was wel geregeld de prijs der vergunning per dag ad 0.15, niet echter die per maand en per jaar, deze moest res pectievelijk zijn 1 en 5. Mededeeling werd gedaan van de toe stemming van den minister van Sociale Zaken om 20 werkloozen te plaatsen in de duinen te Bergen bij de Ontginningsmaat schappij. Inmiddels waren daar eenige werk loozen geplaatst geweest. De heer Simons vroeg: „Wat is het loon in dit Sovjet-paradijs?" De voorzitter antwoordde werkverschaf- fingsloon. De her Simons vroeg of het niet mogelijk was voor de arbeiders daar een trainings toeslag te krijgen. De heer van de Reep zette echter uiteen, dat deze toeslag werd gegeven, voor men- schen, die geen grondwerk verstonden en dat kan van onze arbeiders toch niet wor den beweerd. De heer van de Reep zeide, dat de men- schen hier zelfs niet aan werkverschaffings- loon toekwamen en nog iets anders, zij werkten daar onder personeel, die niet eens kennis genoeg van het werk had om het gedane werk te kunnen opmeten, hij zou de ongeschiktheid van dat personeel gaarne willen aantoonen. De menschen werden met een bagatel*naar huis gezonden. De voorzitter antwoordde, dat het de eerste weken nog in orde was gekomen en dat het ook nu wel in orde zou komen. Spr. was het echter met de heer van de Reep geheel eens. Reeds gingen er geen werk loozen meer naar Bergen. De heer van de Reep vroeg vervolgens nog of zij geen recht hadden op rij wiel ver goeding. De burgemeester had dit juist opgemeten. De arbeiders van Egmond-Binnen kwamen er voor in aanmerking, die van den Hoef niet De heer Simons zou gaarne zien dat nu met de betaling der dorpen werd begonnen. De voorzitter zeide echter dat hiervan geen sprake kon zijn, reeds was dit half jaar uitgegeven 22500, terwijl een bedrag van 33000 niet mocht worden overschreden. Er kon dit jaar niets meer worden gedaan. Ged. Staten maakten een aanmerking op het besluit rekening-courant-overeenkomst met de Bank voor Ned. Gemeenten. De clau sule, die er vroeger altijd had ingestaan, moest vervallen, n.1. dat de gemeente-ont vanger telefonisch of telegrafisch geld kon bestellen onder de mededeeling, dat de ver klaring van B. en W. zou volgen. Deze be paling zal worden geschrapt. Koninklijke goedkeuring werd verkregen op het besluit heffing opcenten op de ge meentefondsbelasting, voor Egmond-Binnen 75, voor Wimmenum 65. De redactie der verordening heffing rech ten voor gebruik gemeentegrond zal een aanvulling krijgen, n.1. geldt de heffing niet alleen voor grond die de gemeente in on derhoud heeft, maar ook die de gemeente in eigendom en onderhoud heeft. Van de Kamer van Koophandel was een verzoek ingekomen om de belasting op de café's te verlagen. De voorzitter deelde mede, dat daar de gemeente noodlijdend was, men niets kon 1/3 de bil- doen, destijds was de huurwaarde met verlaagd, verder kon men niet gaan. De 'eèr Simons had liever ««.en dat volle huurwaarde werd betaald en jartbelasting er geheel af, voor een biljart werd nu f 60 betaald, daar hier 200 opcen ten zijn. Hier was echter niets aari te doen. Het Hoogheemraadschap zond e n werp raadsbesluit in tot overneming van den Vennewatersweg, de raad besloot eenkomstig dit ontwerp. Naar aanleiding hiervan maakte de neer Simons de opmerking, dat de teer na boven kwam op dezen weg. De voorzi kon evenwel mededeelen, dat in de ei s dezen weg nog eens werd behandeld. Van het R.K. schoolbestuur te Egmond aan den Hoef was een verzoek ingekomen om een som ineens te mogen ontvangen in- plaats van de jaarlijksche vergoeding inge volge art. 205 der L. O. wet. De getaxeerde waarde van deze school is f 77127, hiervan ontving het schoolbestuur voorheen 61/4 pet rente, met Febr. 1936 werd dit verlaagd tot 5 pet. Door de wijzi ging in de L. O. wet mag het schoolbestuur verzoeker. 80 pet. van de getaxeerde waarde ineens te ontvangen, dus niet meer jaarlijks de rente. (Wordt vervolgd.) JUMÜHciaal Uieums SAMENVOEGING ZIJPE-CALLANTSOOG. De kwestie voor Ged. Staten. De openbare vergadering van Ged. Staten der provincie Noordholland inzake een mogelijke samenvoeging der gemeenten Zjjpe en Callantsoog en waarbij de partij en over deze aangelegenheid zullen worden gehoord, zal worden gehouden op 16 Sep tember a.s. KOSTELOOZE RIJW1EL- BELASTINGMERKEN kunnen voor wat betreft de gemeenten Koe dijk en Oudorp worden aangevraagd en af gehaald ten huie van den dienstgeleider der directe belastingen, te Koedijk, Kanaal dijk 291 op 17-23-24-30 en 31 Juli des na middags van 78 uur. Uitstapje S. D. V. C. Door de afdeeling Langendijk van de Soc. Dem. Vrouwenclub werd per H.A B O. Touringcar het jaarlijksche uitstapje ge maakt o.a. naar Aalsmeer waar de bloe menveiling bezocht werd. Verder werd een bezoek aan Schiphol g-bracht en vond er een rondvaart plaats door de grachten van Amsterdam. Nadat 's avonds nog een voor stelling werd bijgewoond keerde men weder voldaan huiswaarts. Aanrijding. Zaterdag werd het 4-jarig zoontje van den heer P. Pool, winkelier alhier, toen hü de Dorpsstraat overstak, door een fietser even aangereden. Hij kwam te vallen en wel zoo ongelukkig, dat bij onderzoek bleek, dat een beentje was gebroken. De heeren dr. Wilmink en dr. de Wit hebben de eerste hulp verleend. Gymnastiekvereenigingen Hercules en Hygiea. 'Zondag werd door de plaatselijke gymnastiekvereeniging een goed geslaagd uitstapje gemaakt naar Schoorl Camper duin en Bergen. Door een 135 adspiranten en een 14-tal geleiders werd deze dag op aangename wijze doorgebracht. Daar het weer wat ruw was, werd niet zoo lang aan zee vertoefd en werd nog een bezoek gebracht aan de Bedriegertjes te Bergen, wat een groot succes was. 's Avonds om 7 uur arriveerden allen weer bij het clublokaal, opgewacht door de vele ouders. Met bakfiets te water. Een bakfiets, welke aan het Noordeinde van Oudkarspel stond, werd door een Jon getje even gebruikt om een ritje mee te maken, waarbij hij het zoontje van den heer R. als passagier meenam. Op een gegeven oogenblik werd een draai te kort genomen, met gevolg dat bakfiets, bestuurder en pas sagier in het water van het Geestmeram- bacht tereent kwamen. Gelukkig was men er spoedig bij, zoodat dit ongeluk met een paar natte pakken afliep. Aan de bakfiets werd geen schade aangebracht, doch de hierop vervoerde bessen waren te water geraakt. Na eenig zoeken werden deze ech ter ook op het droge gebracht. Goed afreloopen. Zaterdagmiddag kwam een luxe auto uit de richting Alkmaar, toen het 3-jarig zoontje van den heer Jo de Vries bij dan heer A. Volkers het pad kwam afgeloopcn en dwars de straat over stak, zonder op de auto te letten. De bestuurder maakte wel een wenklng doch kon niet verhinderen, det het kind ta- gen het achterste gedeelte ven den wagen opbotste en werd weggeslingerd. Dr Destree constateerde slechts ln hoqfd. zaak schaafwonden en een bloed neut. De draalhartlgheld, De draaihartigheid woedt wederom in hevige mate ln de te veld staande kool. soorten. Het zoo gevreeede rotten doet zich vooral voor in de vroege witte kool Koel droog weer kan nog veel ten goede doen keeren. W. O. L. polder. Het maken van een nieuwe betonnen inlaatduiker bij het gemeel met beton- schoeiing ia na besteding opgedragen aan Jac. de Jong te 't Veld voor 197.46. Geslaagd. Onza plaatsgcnoote mejuffrouw D. van der Laan, slaagde Zaterdag te Amsterdam voor het examen nuttige handwerken. Postduif komen aanvliegt BÜ den heer J. Ooetwouder te t Zand, is een postduif komen aanvliegen voorzien van een pootring gemerkt: Wlnnogh Karal Veurnestr. 187 De Pauw Nz en een ande- re pootring gemerkt: B 63 32. 3 ^0 835. KindrrvoorsteOi^. Voor de kindervoorstelling van het Ma- zikaal Geïllustreerd Poppentheater na gebr. du Wener uit Amsterdam, Woena- iagmiddag in het Openluchtthéetnr bestaat groote belangstelling. De voorstelling wordt o.m. bezocht door de leerlingen ven alle lagere scholen in Bergen, onder leiding van het onderwtj» zend personeel. Bij slecht weer heeft de voorstelling Donderdagmiddag plaats. De avondvoorstelling voor volwassenen, voor wien „Het Spookhuis" vertoond zal worden, wordt, wanneer het weer de voorstelling Woensdagavond in het Open. lucht-théater niet toelaat, in de groote zaal van de Rustende Jager gegevel Toegang wordt dan in de eerste plaats verleend aan houders van voorverkoop kaarten. WrrkloosheitfaUfteu ever ItU. Bij beschikking van den minister vaa sociale zaken is aan het gemeentebestuur medegedeeld, dat aan de gemeente Bergen over 1935 een subsidie uit het Werkloos» heidaaubaidiefonda van 36,9 in de koeten van werkloosheidszorg ia toegekend. De totale werkloosheidslasten over 1931 bedroegen voor de gemeente c.a. 80 000, zoodat het Rijk biervan t 47 000 voor «ju rekening neemt. Een bedrag van ongeveer 33.000 blijft alzoo volledig ten laste van da gemeente. Keur- en sUchtloonen ever bet eente halfjaar 1936. Over het eerste halfjaar 1996 is aan be drag van ongeveer 1 9400 aan keur- an slachtloonen ontvangen. De opbrengst over de eerste 6 maanden van 1998 «ras ongeveer even hoog. Vergeleken bij het eerste halfjaar van 1934 brengen 1936 en 1936 even «rel een min dere opbrengst van ruim 4000. «relke hoofdzakelijk is toe te schrijven aan hst veelvuldig gebruik van vleeech an gehakt in blik. Rijwielpol os pel opgeheven. Naar ons is medegedeeld, is de exploi tatie van het rywielpoloapel fat den Rus tenden Jager stopgezet wegens gebrek san voldoende belangstelling. Schoolfeest. rijdag heeft de o. L school een uit" stapje gemaakt naar Schoorl waarbij volop genoten. De heer A. Greeuw Sr., die voor e 30e maal de reis meemaakte, werd aan- genaarn verrast dat men hem in Schoort leeft toegesproken. De heor Timmerman, e exP'0|tant van den speeltuin, richtte kot woord tot hem en bood hom jubileum-si garen aan. 73. Van dit oogenblik waren de placeriien nimf van de lucht. Op zekeren dag had de professor een n*" zaadjes van het speenkruid op den Krond I^P J «rweikrach/.ll'i' cen m8n'cr gevond«i om Hoe het ging wist m «turk ontwikkel». •en touwtjegde PW?. T hij om mot trekken. piant,eB als tware uit den grond te

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6