DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Rusland en de conferentie te Hontreux. Ho 165 Woensdag 15 Juli 1936 138e Jaargang De zee-engten conferentie. De Russische belangen in de Zwarte Zee zijn niet weg te cijferen, Zal Italië'» verschijnen nieuwe verwikkelingen brengen? Het volksfeest te Parijs. De hitte in Nrd.-Amerika. De burgeroorlog in China. De malversaties bij het crisis-comité te Vlissingen. Zeilbootje na aanvaring omgeslagen. Vliegongeluk nabij Belgrado. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaai 2.—, iranco dooi het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VER TENTIEN s Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De hardnekkige strijd te Montreux tusschen Litwinow en de vertegenwoor digers van de Britsche regeering (of juister gezegd: van de Britsche admira liteit), een strijd, die zelfs tot een crisis heeft geleid, waarbij Litwinow dreigde Montreux te verlaten, indien de Engei- schen in hun eischen bleven volharden, heeft overal in het Westen verwonde ring gewekt. Dat komt doordat de meeste Westerlingen ook hier te lande zich weinig rekenschap geven van de beteekenis van de Zwarte Zee voor Rusland. In maritiem opzicht is Rusland het meest misdeelde land van de wereld. De zeeën liggen aan den rand van het land en zijn ver van elkaar verwijderd. Afgezien van de Kaspische Zee, die een meer is en waar Rusland alleen met Perzië rekening moet houden, heeft Rusland de volgende zeeën: de Witte Zee en de IJszee in het Noorden, een klein stukje van de Finsche Golf in het Westen (met slechts één haven), de Zwar te Zee in het Zuiden, de Zee van Ochotsk en de Japansche Zee in het Oosten. Behalve de noordelijke zeeën, wier economische en militaire beteekenis zeer gering is en die het grootste gedeelte van het jaar onbe vaarbaar zijn, hebben de Russische zeeën geen vrije verbinding met de oceanen, zoo dat de Russische handel elk oogenblik door een ander land afgesneden kan worden. Die seeën zijn onderling niet verbonden, zij zijn door duizenden kilometers van elkaar ge scheiden, zoodat Rusland in elke dier zeeën een afzonderlijke vloot moet hebben. Daar de eventueele tegenstanders van Rusland sterk zijn: in het Westen is het Duitschland, in het Oosten het machtige Japan, in het Zuiden moet Rusland rekening houden met de Middellandsche Zee-mogendheden: Italië, Engeland en Frankrijk zoo is het duidelijk, dat Rusland op maritiem gebied steeds de mindere zal blijven, omdat het nooit in staat zal zijn in elke dier zeeën een vloot te hebben, die eenigszins tegen derge lijke tegenstanders opgewassen zal zijn. De economische beteekenis van de Zwarte Zee voor Rusland. In economisch opzicht is de Zwarte Zee voor Rusland .van de meeste beteekenis Vóór den oorlog ging 60 pet. van den Rus- sischen zeehandel over de Zwarte Zee. Na den oorlog en het verlies van bijna alle ha vens in het Westen (behalve Petersburg j is de economische beteekenis van de Zwar te Zee voor Rusland nog grooter geworden. De toegang tot die zee bevindt zich echter niet in Russische, maar in Turksche handen (wij bedoelen den Bosporus en de Darda- nellen). Turkije kan elk oogenblik de zee- ëngten sluiten en op deze wijze den Rus- sischen handel belemmeren of zelfs geheel onmogelijk maken. En aangezien Turkije in het verleden vaak oorlog voerde, zoo on dervond Rusland telkens weer de gevolgen van dien onhoudbaren toestand. Rusland, dat in economisch opzicht een Middelland sche Zee-mogendheid is, heeft geen vrijen toegang tot die zee. In militair opzicht was vóór den wereld oorlog de toestand zóó, dat geen enkel oorlogsschip de Zwarte Zee mocht in- of uitgaan zonder toestemming van den sultan. Toen de tsaar eens op een kruiser een reis naar Italië wilde maken, moest hij den sul tan om toestemming vragen. Hij gaf toen de voorkeur aan een reis per spoor. Die toestand was voor Rusland vernede rend, maar hy had één voordeel: Je tegen standers konden de Zwarte Zee ook niet m. zoodat de Russische vloot alleen met de Turksche en Roemeensche eskaders reke ning moest houden. Dit was echter zoo, al leen zoolang Turkije niet in oorlogmet Rusland was en geen machtige bondgenooten had. Tijdens den laatsten oorlog hebben twee groote Duitsche oor logsschepen het evenwicht in c Zee verstoord en wel ten nadeele van Rus- Na den oorlog heeft Engeland gebruik gemaakt van de zwakke positie van Rus land om de zeeëngten te internationalisee- ren en de „vrijheid" van de Zwarte Zee in te voeren. De Russische vloot was niet langer opgesloten (overigens bestond oen geen Russische vloot meer), maar de o en det andere landen mochten even vry ae Zwarte Zee binnenvallen. Dat beteekende dus, dat de Engelsche- of Italiaansche vloo de Russische kust kon bombardeeren en den Russischen handel kon vernietigen. Rusland was geheel aan zijn eventueele te genstanders overgeleverd. Turkije wil herziening der verdragen. Zooals de lezer natuurlijk .weet, heeft Turkije, de internationalisatie van de zee- engten moede, en bevreesd voor de verster kingen op de aan Italië toebehoorende eilanden, besloten een herziening van den status dier engten te vragen. Het Turksche voorstel kwam, wat zijn belangrijkste be paling betreft, op het volgende neer: oor logsschepen van landen, die niet aan de Zwarte Zee liggen, mogen naar die zee va ren alleen met toestemming van de Turk sche regeering en slechts voor bezoeken van korten duur, bovendien moeten het schepen zijn met een totale tonnage niet meer dan 14000 ton; voor Zwarte-Zee-mogendheden (d.w.z. voor Rusland) kon Turkije een uit zondering maken en oorlogsschepen met 'n tonnage van 25000 ton door de zeeëngten laten gaan. Engeland verzet zich tegen dit voorstel en eischt, dat de tonnage der mo gendheden, die niet aan de Zwarte Zee liggen, verdubbeld wordt, dat hun oorlogs schepen te allen tijde die zee mogen bin nenvaren, zonder toestemming te vragen, dat zij er blijven mogen, zoolang zij zelf willen; wordt de sterkte van de Sovjet- vloot opgevoerd, dan moet de tonnage van de schepen der andere mogendheden in de Zwarte Zee tot 45000 en zelfs tot 55000 ton opgevoerd mogen worden. Nog erger is de volgende eisch van Engeland: die rechten worden gehandhaafd ook in geval van een oorlog, waarbij Turkije neutraal blijft Voor Rusland en Roemenië beteekent dit een zeer ernstige bedreiging. Daar de bepa lingen voor alle landen gelden, zoo zal Duitschland of Japan, in geval van een oorlog met Rusland en een dergelijke oorlog wordt in Rusland als onvermijdelijk beschouwd en binnen afzienbaren tijd ver wacht een vloot naar de Zwarte Zee kun nen sturen, die den Russischen (en Roe- meenschen) handel onmogelijk zal ma ken, de verbindingen overzee zal vernie tigen, de kusten azl bombardeeren en in 't algemeen verwoestingen zal verrichten. Het voorbeeld van 1914 heeft bovendien aange toond, dat de aanwezigheid van oorlogssche pen van een der oorlogvoerende landen in Turksche wateren Turkije kan dwingen zijn neutraliteit op te geven en dat land in den oorlog kan betrekken. Turkije zit tusschen twee vuren. Rusland is een bondgenoot van Turkije. Rusland heeft voor de vriendschap met Turkije een ongehoord hoogen prijs betaald en blijft dat land nog steeds van zijn armoede steunen. Turkije is daarom bereid Moskou conces sies te doen. Van den anderen kant wil Turkije echter Londen te vriend houden. Nu Moskou en Londen zoo onverzoenlijk tegenover elkaar staan, trachten de Tur ken te manoeuvreeren, nu eens geven zij aan den druk der Russen toe, dan weer aan dien van de Engelschen. Op een gegeven oogenblik was zelfs de toestand zoo, dat Turkije met Engeland tegenover Rusland en Roemenië kwamen te staan. Frankrijk tracht een verzoenende positie in te nemen en een mislukking van de conferentie te voorkomen. De houding van Frankrijk is begrijpelijk: krachtens de overeenkomst tusschen Rusland en Frankrijk moeten de ze landen elkaar steunen. Dit beteekent dus dat de Russische vloot (die nu georgani seerd wordt en in de toekomst een zekere beteekenis kan krijgen, al zal ze nooit te gen de Duitsche, Italiaansche of andeie vloten opgewassen zijn) door de zeeëngten zal moeten kunnen stoomen om de Fran- sche vloot te steunen. De onverzienlijke houding van Engeland (of juister: van de Engelsche admiraliteit) is op het eerste oog minder begrijpelijk. Toch is de toestand eenvoudig genoeg. Op het oogenblik is de militaire waarde van de Russische Zwarte Zee-vloot minimaal. Die vloot bezit bijv. geen enkel schip, dat met de Duitsche „vestjeszak-kruisers" van 10000 ton zelfs in de verste verte verge leken zou kunnen worden. Engeland op de bres voor zijn belangen. Maar in de toekomst kan de toestand ver anderen, de Russische Zwarte-Zee-vloot kan ophouden een volkomen quantité négligeable te zijn. Krijgt de Russische vloot het recht vrijelijk door de zeeëngten te varen, dan beteekent het, dat die vloot op een goeden dag in de Middellandsche Zee kan verschij nen en het evenwicht in die zee ten nadeele van Engeland kan verstoren. De ervaring met Italië heeft Londen aangetoond, dat zyn positie in de Middellandsche Zee lang niet sterk is. Londen wil dus een toestand schep pen, waarbij de Engelsche vloot te allen tijde in de Zwaite Zee zou mogen komen en daar de Russen in bedwang houden, terwijl de Russen zelf in de Zwarte Zee als in een muizenval opgesloten blijven. Het is de oude taktiek van de Engelschen, die voor zich zelf veel eischen, terwijl de ander zich met niets of met zeer weinig tevreden moet stellen. Er is nog een oor zaak, die de Engelschen in hun verzet stijft: Duitschland, dat nu reeds een vloot bezit, die veel sterker is dan de Russische vloten samen, dreigt, in geval de Russen in in de Zwaite Zee hun zin mochten krijgen, een herziening van de met zooveel moeite verkregen Engelsch-Duitsche zee-overeen komst te eischen. En op den achtergrond staat Japan, dat al zijn krachten inspant om Rusland afbreuk te doen. Binnenkort zal Italië, dat zich op het oogenblik nog afzijdig houdt, op de confe rentie te Montreux verschijnen, hetgeen tot nieuwe verwikkeMngen kan leiden. De houding van Italië in dit vraagstuk is op het oogenblik, dat wij dit stuk schrijven, nog niet bekend, maar gezien de Italiaansche expansie en haar richting, is de mogelijk heid niet buitengesloten, dat Italië zich eveneens tegen de Russische eischen zal verzetten of in elk geval een regeling voor staan, waarby de Italiaansche vloot de toe gangen tot de Zwarte Zee steeds open vindt. Rusland kan moeiHjk meer toegeven dan waartoe het bereid ia toe te geven. Het is voor Rusland een kwestie van vitaal belang, terwijl het voor Enjeland om minder be langrijke dingen gaai en om zijn prestige, dat het nu ten koste van Rusland wil her stellen. Het is te hopen, dat op het laatste oogenblik een compromis gevonden zal worden, waarbij de belangen van Rusland, voor wie de Zwarte Zee de belangrijkste verbinding met het buitenland ia, niet al te zeer opgeofferd zullen worden aan het egoïsme en de hebaScht van Engeland en andere landen. Overeenstemming te Montreux. De conferentie van Montreux heeft overeenstemming bereikt inzake de doorvaart van de zeeëngten. Naar ver luidt wordt doorvaart toegestaan op grond van besluiten van den Volken bond of overeenkomstig verdragen, waarbij Turkije is aangesloten. Het antwoord van de Britsche regeering op het desbetreffend voorstel is nog niet ontvangen. Rusland en Turkije hebben reeds hun toestemming tot deze oplos sing gegeven. Tot in den nacht hebben Paul Boncour en zijn medewerkers geconfereerd met de Roemeensche en Britsche delegaties en Lit- winof. Er bestaat nog geen volkomen over eenstemming tusschen Engeland en Rus land ten aanzien van den status der zee engten in oorlogstijd, wanneer Turkije neu traal is. De Fransche delegatie vertrouwt, dat alle moeilijkheden binnenkort geregeld zullen zijn. Redevoeringen van Blum en Daladier. Blum en Daladier hebben tijdens het volkfeest het woord gevoerd. Blum wees in zijn rede op de noodzakelijkheid van een aaneensluiting der partijen in het volks front en gaf vervolgens een overzicht over hetgeen door de regeering gedaan is en wordt. De Kamer zal zich in de eerstvolgen de dagen bezig houden met de nationalisa tie van de oorlogsindustrie en de hervor ming van het statuut der Fransche bank. Vervolgens zal een plan voor uitvoering van groote werken worden bestudeerd, ter wijl tevens de aandacht gewijd zal worden aan de organisatie van het crediet, bij het nemen van maatregelen ter verzekering van een controle op de prijzen, met name de kleinhandelsprijzen van levensmiddelen. Wnneer de Kamers uiteen zullen gaan, al dus spr., zullen zijn reeds het grootste deel van het program van het volksfront hebben verwerkelijkt. Daladier, die vervolgens een rede uit sprak, zeide, dat de radicaal-socialisten al- geheele medewerking aan de samenstelling van de regeering van het volksfront hadden gegeven. Dagelijks verleent de partij de regeering haar stem en steun. Spr. zeide ge machtigd te zijn te verklaren, dat geen en kele hervorming zijn partij zou kunnen ver ontrusten. Het gaat om het volk en zijn leer, die den mensch vrij wil makm binnen de souvereiniteit van de natie, die één groote volkspartij wil blijven. De optochten. Op de Place de la Bastille zyn de beide stoeten- van het volksfront bijeengekomen. Er bestond zeer groote belangstelling van den kant van het publiek en voortdurend klonk de Marseillaise, de Internationale of de Carmagnole. De optocht trok vervolgens langs de officieele tribune, waar verschei dene leden der regeering, onder wie zich Blum bevond, hadden plaats genomen. Het weer, dat in het begin van den middag vry goed was geweest, werd later stormachtig. Terwijl de eindelooze stoet betoogers voorbij trok, hebben nog verschillende spre kers redevoeringen gehouden. De voorzitter van de Liga voor de rechten van den mensch, Victor Basch, gaf de regeering de verzekering van den volledigen steun van het volksfront by het vredesoffensief, dat Frankrijk zich voorstelt te ondernemen. De communist Duclos juichte de verzoening toe, die tot stand was gekomen tusschen de roode vlag en de driekleur. Ook hij gaf Elum de verzekering van den steun zijner partij tot het einde van het program van het volksfront. Ook de overige sprekers ver klaarden, dat zij en hun partijen zich geheel achter de regeering plaatsten. Incidenten. Tegen het einde van den middag heeft zich op de Champs Elysees, na de plechtig heid van de eeuwige vlam een botsing voor gedaan tusschen aanhangers van de recht- sche partijen en betoogers, die van de Place de la Nation terugkeerden in auto's en met opgeheven vuist groetten. Er vielen vijf ge wonden. Een der gewonden moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. Reeds 2300 slachtoffers; een milliard schade. Tengevolge van de aanhoudende hittegolf in de Vereenigde Staten zijn 2300 personen om het leven gekomen. De gemiddelde temperatuur bedraagt 39 graden Celsius. De bevolking lijdt zeer onder deze hitte en van uur tot uur neemt het aantal zieken en dooden toe. Het Meteorologisch Instituut vanChi- cago deelt mede, dat de koudelucht- massa welke in den nacht van Zondag op Maandag in enkele staten afkoeling heeft gebracht, zich voortbeweegt in de richting van he„ middenwesten met een snelheid van 33 mijl per uur. Vandaag wordt daardoor regen verwacht De schade, welke door de hitte aan den oogst is aangericht, wordt op een milliard dollar geschat. Nanking in verzet. Staat van beleg in Kanton. In openlijk verzet tegen het besluit van de centrale regeering heeft de poli tieke raad van het Zuid-Westen beslo ten zijn ontbinding niet te erkennen De Kwangsi-generaal Li Tsjoeng Yen heeft zich bij het standunt van den po- litieken raad aangesloten en hem mili tairen steun beloofd. Volgens een bericht uit Kanton worden voorbereidingen getroffen voor het samen smelten van de legers van Kwantoeng en Kwangsi. Er zal een „Vereenigd anti- Japansch leger" worden gevormd; onder bevel van generaal Tsjen Tsji Tang. Plaats vervangend bevelhebber zal generaal Li Tsjoeng Yen zijn. In den loop van deze reor ganisatie zijn verscheidene onbetrouwbare divisies van het Kwantoengleger van het Noordelijk front teruggetrokken. In het Noorden van Kwantoeng zijn krachtige af- deelingen troepen samengetrokken. Ook zou den derwaarts twee divisies van de Kwangsi- troepen onderweg zijn. In Kanton is de toestand uiterst gespan nen. In den nacht van Maandag op Dinsdag is de staat van belegd afgekondigd. De stemming werd nog verscherpt door het terugtrekken van de onbetrouwbare divi sies, aangezien haar commandanten ver klaard hebben zich los te maken van de opsanditge Zuid-West troepen De voorsteden van Kanton hebber instructie gekregen vcr- dedigings-stellingen op te werpen. Een oproep van generaal Joe Han Moe. Generaal Joe Han Moe, die door de ple naire ziting van de Koeomin Tang is be noemd tot pacificatie-commissaris voor Kwantoeng, verklaarde na zyn terugkeer te Zuid Kiangsi, waar het eerste legercorps staat, waarover hy het bevel voert, dat hij alles zal doen om te komen tot een vreed zame oplossing overeenkomstig de voor schriften van de Koeo Min Tang. Hy zal een oproerberichten tot het volk en 't leger van Kwantoeng om zich te onderwerpen aan de regeering vat* Nanking. Rede van Tsjang Kai Sjek. Maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft in een rede, gehouden op het congres van de cen trale comité's der Kwomintang, o.a. ver klaard, dat China geen accoord zou onder teekenen, waarbij inbreuk werd gemaakt op de territoriale onschendbaarheid. Wan neer men ons Mandsjoekwo zou willen doen erkennen, zeide hij, zouden wij ons op het uiterste offer moeten voorbereiden. Wij willen niet het lot van Abessinië deelen, doch wij zouden er niet voor terugschrik ken om, indien dit noodig was, de rol van Abessinië te spelen. Wij vernemen over de malversatie by het plaatselijk crisis-comité te Vlissingen nader, dat drie van de vier aangehouden collectanten in vrijheid zyn gesteld, nadat zij verhoord waren. De vierde bevindt zich nog in bewa ring en zal ter beschiking van de justitie worden gesteld. Hij heeft zich niet alleen goederen uit het magazijn van het plaatselijk crisis-comité, zoo als dekens, lakens, schoenen, costu- mes, koffie, tabak enz. toegeëigend, doch moet zich ook hebben schuldig gemaakt aan diefstal van geld uit collectebussen, waarmede hij langs de huizen ten bate van het plaatselijk crisiscomité collecteerde. Ook als steuntrekker pleegde hij bedrog, door minder verdiensten op te geven, dan hij had, waardoor hy groo ter steun genoot. Deze practijken heeft hy geruimen tijd met maar al te goed succes toegepast. Alle aangehoudenen hebben buiten hun kolentoeslag aan zienlijke hoeveelheden kolen weten te verkrijgen. Het onderzoek, dat zeer ingewik keld is, is nog lang niet geëindigd en biedt de mogelijkheid van verrassin gen. Vier personen slechts met moeite gered. Gisteravond omstreeks half tien kwam nabij Schoonhoven een zeilbootje, waarin vier personen zaten, midden op de rivier de Lek in aanvaring met de motorpont van het gemeenteveer SchoonhovenGroot Ammers. Het zeilbootje sloeg om en de vier inzitten den, de winkelier A. Heikoop, diens ver loofde mejuffrouw G. Straver, zijn neef G. Heikoop, allen uit Schoonhoven en een ken nis de heer G. Hakkesteegt uit Giezendam, geraakten te water. Van mejuffrouw Straver, die niet kon zwemmen, was de toestand critiek, doch gelukkig wist een der andere personen haar te grijpen en boven te houden; via den kabel van de pont en met behulp van personeel van de pont konden allen de veerboot be reiken, waar zij aan boord geholpen wer den. De heer A. Heikoop had een bloedende verwonding aan een der ooren opgeloopen. Het zeilbootje is geborgen. Verkeersvliegtuig in den mist tegen een heuvel gevlogen. Zeven inzittenden omgekomen. In de nabijheid van Belgrado is een vliegtuig neergestort en vernield. De bestuurder, de werktuigkundige en vijf passagiers, onder wie twee Duitschers, zijn om het leven gekomen. Het verongelukte vliegtuig was van morgen te 6 uur 40 van Ljoebliana naar Belgrado vertrokken, het viel by het dorp Hroesice korten tijd na de opsty- 1 ging. De oorzaak van de ramp zou ge legen zijn in het feit, dat de bestuurder door den mist de heuvels, waarover hy vloog, niet heeft kunnen zien. DE MIDDELLANDSCHE ZEE AFFAIRE. Vier Engelsche schepen huistoe. Gisteren zijn twee Britsche en twee Aus tralische kruisers definitief uit de haven van Alexandrië vertrokken. De Britsche kruisers „Warwich" en „Exeter" keeren naar Enge land terug, terwijl de Australische kruisers „Australië" en „Sydney" weer naar de Australische wateren gaan. In de komende dagen worden 35 schepen teruggetrokken. Ingevolge de aankondiging van den Brit sche regeering, dat de Middellandsche Zee vloot tot haar normalen stand zal terugge bracht worden, zullen de komende dagen 35 Engelsche oorlogsschepen uit de Middel landsche Zee naar Engeland terugkeeren. STIJGING VAN GEBOORTE PERCENTAGE IN RUSLAND. Met 14 pCt. toegenomen. In de eerste zes maanden van 1936 is het aantal geboorten te Moskou in verhouding tot hetzelfde tijdperk in 1935 met 14 procent toegenomen.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1