De Nationale Stayerskampioenschappen. -ïjitslïsl- r,r li T J00rkomp«den diefstal der plaatsjes, heeft de vereeniging bij haar poging instemming en medewerking onder- De*lieer De Savornin Lohman (c.h.) is er over verbaasd, dat er bezwaren zyn ge maakt tegen de aanschaffing van pantsei Sï in welk verband hij wys op het dreigende oorlogsgevaar. Spr. dringt P verdere versterking van het g Kan de minister verzekeren, dat de kazematten aan de grenzen steeds een voldoende geoefende bezetting nullen Courantenrectame is essentieel. £iichtvaait tyu&Ücaties JUouinciaai Tliewm Provinciale Staten van Noord-holland. 't ZAND STOMPETOREN Ome JCoi WARM EN HUIZEN BROEK OP LANGENDIJK SPORT In hei stadion zeer goede wielersport. NAAM EN ADRES OP RI.IWIELPLAATJES krachten arbelds- De Nederlandsche vereenloln» ««4 v dering van den arbeid voor on vni, j?*" arbeidskrachten (AVO) doe» w®>rdlge om een vrij groot aantal nL?" P^'ng aan den arbeid te zettenen aan>1.Waar?'«en men te helpen, door hen te belastert hei bestempelen van de nieuwe rij wielplaaHe met naam en adres van den bezitter Zij plaatst daartoe een aantal cf«r„„.,i \_i "b,M,kracht ,h stempelaar. Dat is nieuw werk, het ligt bui- ten de gewone arbeidsmarkt en het is bU uitstek geschikt voor een Invalide. een'afd^end1 van ryw'ielplaatjes een afdoend middel ia tegen den nog voort- depar,em'nt van financiën. ersch llende groote werkgevers stellen haar bovendien in de gelegenheid voor al hun personeel de rijwielplaatjes collectief te lUirpelen. Ook voor scholen zal collectief kunnen worden gestempeld. In verban! hiermede heeft de minister van financiën goedgevonden, dat de vereeniging een groot fi'ji -.Plaa^es 'n rons'?natie ontvangt om tijdig de grerte zaken te kunnen voorzien. Voor alle fietsrijders is deze zaak natuur- lijk van uitnemend belang. STAKING ONDER DE VLASPLUKKERS? Er rijn moeilijkheden ontstaan over de loonvoorwaarden. Vandaag begint in West-Brabant de v'as- oogit, doch gistermiddag was het nog niet zeker of de v'asplukkerr bereid zou zijn -an het werk te gaan, zulks tengevolge van agitatie van bepaalde zijde. Vorige week Vrijdag had te Steenbergen een conferentie plaats tusschen de bes'urcn der werkgevers- en werknemersorganisaties, waar overeenstemming werd bereikt over een loon van 80 cent er 100 schranken het geen neerkomt op een dagicon van onge veer 4. Zaterdag werd daarop te Steenbergen een vergadering der landarbcidersorganisalies gehouden, waar de besturen adviseerden de voorstellen te aanvaarden. Een oppositie groep echter eischt een loon van 1 per 100 schranken en verstoorde de vergadering dermate, dat deze zonder dat een beslissing was genomen uiteenging. De oppositiegroep heeft thans gedreigd heden niet aan het werk te gaan, wanneer de eitch van 1 per 100 schranken niet wordt ingewilligd. De georganiseerde arbeidersleiders daar entegen hebben de werknemers in over weging gegeven dezen eisch niet ln te wil ligen en vast te houden aan het Vrijdag be reikte accoord. In verband met de mogelijkheid van sta king is de rijkspolitie in het vlasdistrict ver sterkt. WAANZIN OF AFPERSING? 4 Dreigbrief aan Willy den Ouden. Willy den Ouden heeft gisteren 'n eigenaar- digen dreigbrief ontvangen, welke uit den Haag afkomstig bleek te zijn. Aan dit zonderlinge schrijven ontleenen wij het volgende: „Mejuffrouw. Het zal u wel verwonderd hebben, dat u Zondag als zwemster volko men faalde en u zult zich wel hebben afge vraagd hoe dat komt Dat is nu voor u een vraag, maar voor mij een weet, want ik heb nJ. mijn veto over u uitgesproken, waardoor u voorloopig geen klinkende overwinning meer zult boeken. Zoolang ik dit fabuleuze veto niet herroep zult u niets presteeren. Ik ben geneigd dit veto op te heffen, zoodra u bereid is 100 te storten, waarna u weer als voorheen succes zult boeken. Indien u bereid is deze 100 te betalen moet u mij dit laten weten middels een advertentie in de „Haagsche Courant" van den volgenden inhoud: Veto ben bereid som te betalen. W. d. O., uiterlijk in het a.s. Zaterdagavond blad, waarna ik u instructies zal geven aan wie en waar u dit geld over moet maken. Laat pers en politie buiten de zaak, want daardoor kan u alleen de zaak voor u en de uwen verergeren". De brief was onderteekend: Veto. De heer den Ouden heeft den brief in handen van de politie gesteld, die een nader onderzoek zal instellen. DE GEHAKTFABRIEK TE IJMUIDEN. Een eigen slachterij. De nieuwe vleeschconservenfabriek aan de Zuidzijde der visschershaven te IJmuiden heeft dezer dagen de eerste proeforder van 200.000 blikken gehakt aan de regeering afgeleverd, waarna een nieuw contract tot stand kwam voor de leverantie van nog cir ca 1 millioen blikken. Tot dusver werd het vee voor dit bedrijf alhier geslacht aange voerd, doch de directie overweegt thans plannen om het benoodigde vee zelf te slachten, waardoor hoogere exploitatiekosten worden vermeden. Teneinde tot een derge lijke reorganisatie van het bedryf t®.^unJ nen overgaan is de fabriek voor het tydvak van een week stopgezet. ZITTING EERSTE KAMER. Aan de orde is het wetsontwerp wijjj ging en verhooging van het achtste hoofd^ stuk der rijksbegrooting voor 1935 (de Mevrouw Pothuis Smit (s.d.) waarom haar fractie tegen dit wets zal stemmen. Zij acht pantserauto s in ons land onnuttig. Bovendien ziet *ij. wijze van aanschaffing een aantast) g het budgetrecht der Kamer. De minister van defensie, de Colyn, zegt, dat pantserwagens van mo derne strijdkrachten een ondeelbaar ge- ieel uitmaken. Wat het budgetrecht be treft, merkt de minister op, dat het eind- cij er der begrooting geen verandering eeft ondergaan. Voor de artillerie-uitga ven is evenwel meer noodig gebleken dan aanvankelijk geraamd was. Deze gelden zyn hiervoor in plaats van aan minder be- langrijke onderdeelen uitgegeven. Voor de luchtdoelartillerie zijn 16 bat- teiijen besteld. De regeling, om de kaze matten te bezetten voor de voor-mobili satie, zal vermoedelijk binnen twee maan den haar beslag krijgen. Het wetsontwerp wordt z. h. st. goed gekeurd, met aanteekening dat de sociaal democraten tegen zijn. Het wetsontwerp wijziging en aanvul ling van de bepalingen betreffende de zeden in het wetboek van strafrecht ter betere bescherming van minderjarigen wordt z. h. st. goedgekeurd. Aan de orde zijn de wetsontwerpen tot naturalisatie van H. B. Braches en 20 an deren en van A. Blom en 19 anderen. De heer de Marchant et d'Ansembourg (N.S.B.) wyst er op, dat naturalisatie van den heer Mannheimer niet in 's lands be lang, doch alleen in zyn belang is. Ook spreker is van meening, dat liefde en toe genegenheid voor ons volk bij den heer Mannheimer geen rol heeft gespeeld bij deze aanvraag. Hij zal zijn stem aan het ontwerp onthouden. De heer Droogleever Fortuyn (lib.) wijst op het internationaal karakter van het geldwezen. Hy is van meening, dat hier de goede naam van een vreemdeling lichtvaardig wordt aangetast. Het ingestel de onderzoek door den officier van justitie ingesteld en het advies van de Nederland sche Bank zijn voor spr. overtuigend om voor dit ontwerp te stemmen. De minister van justitie, de heer van Schaik, betwist, dat de heer Mannheimer geen saamhoorigheidsgevoel zou hebben. Op verschillend terrein heeft hy hiervan doen blijken. Belangrijke giften heeft hij beschikbaar gesteld. Geen belangrijke transacties onderneemt hij, zonder over leg met de regeering en de Nederlandsche Bank. De veronderstelling, dat hij een aanval op den gulden heeft ondernomen, is onjuist. Het tegendeel is waar. Boven dien is het kantoor Mendelssohn en Co. een Nederlandsche onderneming, ook il staat het in relatie met Duitsche firma's. De Kamer keurt het eerste ontwerp goed met 34 tegen 4 stebben, tegen de heeren de Gijselaar (c.h.), Briet (a.r.), van Cit- ters (a.r.) en d'Ansembourg (n.s.b.). Aan de orde is de vaststelling van de be grooting van het landbouw-crisisfonds voor 1936. De heer Ruiter (r.k.) keurt af het doel der regeering, om de prijzen van den land- en tuinbouwproducten te doen dalen tot het peil van de wereldmarkt. Immers, dan zul len die prijzen uiterst laag worden en sterk verschillen van de andere prijzen in ons land en daardoor groote spanningen oproe pen. Ondanks de gevoerde politiek is de koopkracht van het agrarische deel onzer bevolking practisch nihil gebleven. Spr. vraagt, welke de positie is van het regeeringsbureau voor de uitvoering van de landbouw-crisiswet. Hy dringt aan op spoed bij de instelling van een afzonder lijken dienst voor de kleine boeren. Voor den winter worde nog een uitkee- ring beschikbaar gesteld. Ook de kleine tuinders verkeeren in nood en dienen geholpen te worden. Waarom neemt de minister zooveel maat regelen, welke de positie van de margarine industrie versterken? De minister make een einde aan dezen inbevredigenden toe stand door de desbetreffende beschikkingen te wijzigen. Spr. critiseert scherp de machtspositie, welke Unilever inneemt bij de maatregelen, welke verband houden met den import van alle soorten vetten en de prijsbepalingen. Door deze machtspositie ontstaat een onbe vredigende toestand. Kleine bedrijven, vet- smelterijen, worden er het slachtoffer van. Het lijkt veel op een toestand als onder het eerste baconcontract. En deze maatregelen meent de minister te moeten nemen voor steun aan den landbouw. Welke belangen worden door de oliecon ventie gediend, vraagt spr. Wat het bacon-contract betreft, zegt spr., dat de minister op den goeden weg is. Hij vraagt evenwel, of het niet mogelijk is, afval van varkens te verwerken tot gehakt in blik. Dan zou de afval uit de markt kunnen worden genomen en tevens aan een onbil lijke concurrentie een einde worden ge maakt. De vergadering wordt een half uur ge schorst. De heer van Rappard (lib.) zegt, dat de heffing van hooge invoerrechten aan de grens ook voor hem wel iets aantrekkelijks heeft, mits zij geleidelijk wordt ingevoerd. Niet alle producten zullen hierbij echter baat vinden. Deze moeten derhalve door de landbouw- crisiswet blijven gesteund ymrden. Doch 'n reorganisatie van de huidige omvangrijke regelingen acht hij noodzakelijk. Spreker wijst vervolgens op de wanver houdingen tusschen het loon van den land arbeiders en de loonen, welke in andere bedrijven worden betaald. De verlaging van den richtprijs voor tar we van 10 op 9 heeft veel beroering bij de boeren gewekt, die deze verlaging ver namen na den uitzaai, waarby zy met een prijs van 10 hadden gerekend. De regeering kan het boterverbruik sti muleer en door aan leger en vloot instede van margarine boter te verstrekken. Een meng- en kleurverbod zou het ver bruik doen toenemen. Als het waar is, dat Rusland een groote hoeveelheid vee noodig heeft, moet al het mogelijke worden gedaan om den verkoop te doen doorgaan. Aardappelmeel worde in het brood ge mengd. Spreker bepleit de afschaffing van ver plicht veilen van fruit. Het vraagstuk van steunverleening aan de kleine boeren vraagt een spoedige op lossing. „Couranten zijn essentieel voor elk weldoordacht reclameplan. Voor plaatsen waar een felle concurrentie heerscht is doe regionale activeering voor den verkoop zooals alleen cou rantenreclame die kan bieden, een eisch". Lee H. Bristol, reclamechef van Bristol-Myers Cy. Dit bedrijf maakte in 1935 in 30 plaatsen 31.539 regels méér in couranten. Maar het maakte dan ook 266.408 méér winst dan het voorgaande jaar. ONZE POSTVLUCHTEN. De Perkoetoet is op de thuisreis te Bag dad geland. De Rietvink is op de uitreis te Rangoon geland. Het K. L. M. vliegtuig „Djalak" is heden op de thuisreis te Medan geland. DE EERSTE TURKSCHE AVIATRICE EN PARACHUTISTE. De geheele Turksche pers schenkt groote aandacht aan de eerste zelfstandige vlucht van de jeugdige Turksche aviatrice Sabiha Gektschen. Zij is de eerste Turksche vlieg tuig-bestuurster en tevens de eerste Turk sche vrouw die sprongen met het valscherm uitvoert. Haar vliegopleiding heeft zy geno ten aan de vliegschool te Koktebel in de Sovjet-Unie. DE „HINDENBURG" VAN LAKEHURST VERTROKKEN. Slecht weer te verwachten. Het luchtschip „Hindenburg" is Woens dag om 5 uur met 57 passagiers en 175 kilo gram post van Lakehurst vertrokken om de terugreis naar Friedrichshafen te aanvaar den. Het vertrek van den Zeppelin was wegens een hevig onweder een uur uitge steld. De passagiers kwamen, eveneens we gens de ongunstige weersgesteldheid, niet zooals gebruikelijk in vliegtuigen, maar in autobussen te Lakehurst aan. De weers voorspellingen op het traject van den „Hin denburg" luidt „stormen en gebieden van lagen druk". OPRUIMINGEN. Belanghebbenden worden er nog eens met nadruk op gewezen, dat van 15 Juli tot 15 Augustus 1936 verkoopen, die in verband staan met de seizoenwisseling, alleen mogen worden aangekondigd onder één der vol gende benamingen: SEIZOENOPRUIMING, BALANSOPRUIMING, INVENTARISOPRUIMING, JAARLIJKSCHE OPRUIMING of HALFJAARLIJKSCHE OPRUIMING. Andere aanduidingen, zooals „zomerop- ruiming" of „opruiming" alleen, zyn STRAF BAAR. Het blykt, dat nog vele neringdoenden zich niet voldoende op de hoogte gesteld hebben van de wettelijke bepalingen, zoo dat de politie tot optreden genoodzaakt is met de daaraan verbonden kans op een strafrechtelijke vervolging. Men zy dus gewaarschuwd. In de gisteren te Haarlem gehouden zit ting der provinciale staten van Noordhol land, onder leiding van den commissaris der koningin, jhr. mr. dr. A. Roëll, werd na uitvoerige discussies de voordracht van georganiseerd overleg aangenomen. Voor taan zullen Ged. State* in deze commissie vertegenwoordigd worden door twee leden, waarvan er een voorzitter van de commis sie is. Voorts werd uitvoerig van gedachten ge wisseld over het rapport der commissie, welke een onderzoek had ingesteld inzake de verpleging van geestelijk abnormale kin deren en jeugdige personen. Ged. Staten namen een motie van dr. B. H. Sajet c. s. over, waarin de wenschelijk- heid wordt uitgesproken, om, indien de tijdsomstandigheden dit toelaten, over te gaan tot stichting van een neutrale inrich ting tot verpleging van geestelijk abnor male kinderen. Gedeputeerde mr. Boinans merkte hierbij op, dat de uitvoering eerst zal kunnen geschieden, indien de plaats ruimte in bestaande inrichtingen belangrijk wordt overschreden. De voordracht van Ged. Staten, om het gemeentelijk aandeel in de verpleegkosten van armlastige krankzinnigen van 750 te verlagen tot 700 werd goedgekeurd. Na langdurige besprekingen werd eveneens goedgekeurd het voorstel van Ged. Staten tot opheffing van de bannen, behoorende tot het Hoogheemraadschap waterland en tot vaststelling van een nieuw bijzonder reglement van bestuur voor dit hoogheem raadschap. Afwijzend werd beschikt op een verzoek om deelname in de stichting van een waar borgfonds ten behoeve van de in het voor jaar van 1937 in den Haag te houden groo te nationale bloemen- en plantententoon- stelling. Bij het voorstel tot verlaging van de jaar wedden van Ged. Staten van 4750 op 4500 herinnerde de heer Staehle (N.S.B.) aan het vorig jaar verworpen voorstel van zijn fractie tegen cumulatie van inkomsten. Hij merkte op, dat de oud-wethouders van Haarlem, die thans lid zijn van Ged. Sta ten, geen pensioen als zoodanig genieten. De oud-wethouders van Amsterdam, die nu deel uitmaakt van het college van Ged. Staten geniet echter 4000 pensioen ten laste van de Amsterdamscche gemeentekas. Uit protest hiertegen stemde de N.S.B.- fractie tegen de voordracht. Tenslotte werd een eerste suppletoire be grooting, sluitende op een bedrag van 7.267.500 vastgesteld. Tevens werd beslo ten tot het aangaan van een, geldleening groot 190.000 wegens kosten van uitbrei dingswerken ten behoeve van het prov. waterleidingbedrijf en tot het aangaan van Westfriesche kanalenplan en de verbete ring van den vaarweg over het Alkmaar- dermeer. HEILOO Schending natuurschoon. Het blijkt wel dat er velen in de ge meente zijn die er niet mee instemmen dat er een school komt in het gemeentebosch a. d. Heerenweg. Het zyn vooral hen die de laatste jaren in onze gemeente kwamen wonen en die Heiloo lief hebben om zijn natuurschoon en elke boom en plant willen behouden. De bond van Forensen heeft beroep aan- geteekend tegen den schoolbouw, by Ged. Staten, terwijl men met lijsten circuleert om den raad aan te bieden, opdat deze op zijn besluit terug komt. Brugwachter. De heer J. van der Werf, alhier, is be noemd tot brugwachter aan den brug over het nieuwe kanaal te Kolhorn. Tocht ouden van dagen. Wederom is het de ijverige commissie gelukt, om de gelden, noodig voor een uit stapje met de ouden van dagen, bijeen te brengen. Autobezitters toonden zich ge negen hun voertuig belangeloos disponibel te stellen, zoodat weer vele oude gezichten den 21sten Juli zullen glanzen van genoe gen. Laten wy hopen, in een stralenden zonneschijn. OUDE NIEDORP Prijs behaald. De fanfarevereeniging alhier behaalde by het te Oostzaan gehouden concours den 2den prijs. Een goede prestatie. vergunning dezelfde oppervlakte vermeld moet staan als op de oude vergunning, onder de rubriek vroege Eigenheimers en Bintjes. De formulieren en oogst-vergunningen zijn thans bij den veilingleider verkrijg baar, echter mag niet met het rooien begon nen worden "oor en aleer toestemming is verleend bij ministerieele beschikking. Een collecte met muziek. Tot stijving der kasmiddelen werd door het plaatselijk fanfarecorps een muzikale rondgang gemaakt door het dorp, waarbij tevens gecollecteerd werd. De opbrengst bedroeg pl.m. f 60. Lid van den raad. Naar wy vernemen, heeft de heer U. Slot zijn benoeming als lid van den raad aangenomen. In de raadsvergadering van 22 Juli a.s. zal een nieuwe wethouder benoemd worden. i Uitreiking oogstvergunningen 1936 voor vroege Eigenheimers en Bintjes. Deze oogst-vergunningen zyn uitsluitend bestemd voor personen aan wie in 1935 door bemiddeling der veiling voor bovengenoem de soorten vergunning is verleend. (Eerste lingen zijn hieronder niet begrepen). Uitreiking mag echter plaats hebben te gen overleg en intrekking van het eerste exemplaar der oude vergunning van 1935. Naast de oogstvergunning wordt een for mulier uitgereikt, waarop moeten worden vermeld de grootte en ligging der perceelen, terwyl op de voor 1936 uit te reiken oogst- DE ZAAK MARGADANT. Het verdere verhoor van den be klaagde over de beweerde afge dwongen verklaringen. Uit het verslag van den correspondent te Makassar van 't Soer. Hbl. over de verde re behandeling van de strafzaak wegens meineed tegen Pa E., gewezen djaksa te Bonthain, welke zaak van groot belang is voor de zaak-Margadant, geven wij hier nog het volgende weer: Voorz.: Nadat gij het rapport klaar had, hebt gij het toen persoonlijk aan den heer Noll (den assistent resident) gegeven? Bekl.: Ja. Nadat hy het gelezen had, zei- de hij er mede accoord te gaan en dat het goed was en my thans geen ongeluk zou overkomen Vrijdag den lOden April ben ik naar de officier van justitie te Makassar ge gaan, waar ik ontboden was. Ik ging den llden April naar het parket. De officier van justitie begon met te zeggen: houd je nu maar rustig, dan zal je niets overkomen. Hij deelde mij mede, dat hij het rapport had ontvangen, maar hij heeft het niet in mijn byzijn voorgelezen. Voorz.: Is u toen een verhoor afgeno men? Bekl.: Voor zoover ik my herinner niet Voorz.: Bij de stukken is een procesver baal van uw verhoor van den llden April. Bekl.: Ja, ik herinner mij thans dat ik gehoord ben en het geteekend heb. Wat my gevraagd is, herinner ik my niet meer. Wel herinner ik my, dat ik gebleven ben bij de verklaring, die mr. Vonk (de oficier van justitie) my had gedicteerd en dat ik Mar- gadant heb bezwaard. Voorz.: Waarom hebt gy toen niet de waarheid gezegd? Bekl.: Mr. Vonk was begonnen met te zeggen, dat het maar goed was, dat ik het rapport had opgemaakt, daar ik anders de gevangenis was ingegaan en dat ik maar niet langer draaien moest en voegde daar aan toe: „Ik weet wel, dat jij heult met Margadant". Toen ik nog eens opmerkte, dat Marga dant het niet had gedaan, hetgeen ik drie- of viermaal tijdens het verhoor herhaalde, werd my telkens gezegd, dat ik op moest passen en gedreigd met de gevangenis. Mr. Vonk werd toen ook kwaad. Tenslotte heb ik het maar niet meer geprobeerd en heb ik alles, wat mr. Vonk my vroeg, toegestemd. Het procesverbaal van het verhoor van Pa E. door den officier van justitie werd beklaagde dan punt voor punt voorgehou den. By tal van punten zei beklaagde, dat deelen van het rapport hem door mr. Vonk in den mond zyn gegeven, dan wel, dat mr. Vonk ze voor hem had opgeschreven. Voorz.: „Hebt gij dan niet gezegd, dat dit in strijd was met hetgeen uw rapport ver meldde?" Bekl.: Wanneer ik dit zeide, werd mr. Vonk kwaad en ik dacht, als hy het ver draait en valsch wil opschrijven, laat hy dan zijn gang maar gaan. Wielrennen. By prachtig weer en vry groote belang stelling er waren 8 tot 10.000 menschen werden op de Stadion baan gisteravond de nationale stayerskampioenschappen ver reden. De voorwedstrijden. Voor de pauze werd een vrij omvangrijk programma afgewerkt, waarby zeer goede wielersport is vertoond. De af val wedstrijd tusschen de wieler clubs ,,'s-Gravenhage" en „Le Champion" als laatste van de wedstrijden om het club kampioenschap van Nederland werd gewon nen door „Le Champion". Jhr. van den Berch van Heemstede, voor zitter van de Nederlandsche Wielren Unie, bood een krans aan, waarna de kampioenen hun eererondje reden. Een en ander echter had niet de instem ming van het publiek, dat op buitengewoon onsportieve wijze de rijders met een fluit concert huldigde. Een Olympische sprintwedstrijd over 3000 M., verdeeld in 3 manches van 1000 meter, leverde in de laatste twee manches een overwinning van onzen nationalen sprint kampioen van Vliet op, die in de tweede manche de laatste 200 meter in den schit terenden tijd van 11.6 sec. aflegde. Buchly had de eerste manche gewonnen. De totaal uitslag wees Arie van Vliet als winnaar aan met 5 punten, terwijl Peperkamp tweede werd. De Olympische inhaalwedstrijd was voor de voorloopige Olympische ploeg van der Voort, Zwartepoorte, van Wees en Krop man. Een Olympische tandemwedstrijd, over 2000 meter, werd schitterend gewonnen door ons Olympisch tandem Leene-Ooms, die zich zeker een klasse beter toonden dan Brizee-Lodewijks. De laatste 200 meter wer den in den tijd van 10.8 sec. afgelegd. Na de pauze werd er nog een extra tan- demwedatrijd verreden tusschen Leene- Duyn en Brizee-Lodewyks. De eerste won nen met gering verschil. Tijd over laatste 200 meter 11.4 sec. Vervolgens werd het hoofdnummer, de finale om het nationale stayerskampioen schap verreden. In de eerste tien K.M. was dit een spannende en bovenal uiterst snelle strijd, wat wel daaruit bleek, dat deze 10 K.M. in den tyd van 8 min. 10.8 sec. werd afgelegd. Dit beteekende een nieuw baan record over dezen afstand. Het oude werd in 1931 door Schlebaum gevestigd. De loting wees de volgende startvolgorde uit: van Hoek achter van den Bosch, Alke- ma achter Wiersma, Pelser achter Ceurre- mans, van der Valk achter Slesker, Snoek Jr. achter Kaeser, Buis achter Bustraan, Wildschut achter Moeskops, Leddy achter Sauge en Pijnenburg achter Pasquier Jr. Nadat de renners achter hun gangmakers waren „geland" werd er reeds dadelijk een buitengewoon hoog tempo ingezet. Alkema was al lang achter zijn motor, toen Pijnen burg die nog moest zoeken en Alkema nam onmiddellijk de leiding. Uiterst snel reed hy en na zes ronden had Leddy zijn eerste „lap" al, na drie ronden gevolgd door van der Valk en Buis. Na 19 ronden moesten Pijnenburg en even later Wildschut er aan gelooven, maar het was duidelijk, dat Alke ma een dergelijk tempo niet zou kunnen volhouden. De eerste 10 K.M. legde hij in den nieuwen recordtijd van 8 min. 10.8 sec. af. Snoek Jr. en van Hoek vochten inmiddels om de tweede plaats en menige spannende ronde was hiervan het gevolg, doch ten slotte zegevierde Snoek. Na 43 ronden kre gen van der Valk, Pijnenburg en Leddy in een rush hun tweede lap van Alkema. De „Pijn" kon dit echter niet verkroppen en in de zestigste ronde nam hij onder daverend enthouhiasme van het publiek in een Hit senden spurt een ronde terug. Alkema raak te hierdoor danig in verwarring en raakte los van zijn gangmaker. Dit „zwemmen" kostte hem eenige ronden met het gevolg, dat hij weer gelijk met de overigen kwam. Hy liet zich echter niet uit het veld slaan

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7