H J I i MET DE AUTO^OP REiS. I f f Stad en O l t l ET HELSCH COMPLOT kom™, d.t d« InZdLd t, Eenige nuttige wenken voor automobilisten. HeuilleloH JUuliopcoqMmma De K. N. A. C. schrijft ons: Nu talrijke plannen worden gesmeed om het vaderland voor eenige weken het vaarwel toe te roepen, willen wij de auto mobilisten onder deze reislustigen, die naar het buitenland gaan, op hun tocht eenige nuttige wenken medegeven, welke, naar de ervaring ons heeft geleerd, een tocht belangrijk kunnen veraangenamen. Wij zullen ons hierbij met eenige alge meenheden tevreden moeten stellen omdat zooals vanzelf spreekt een groot aantal nuttige tips alleen betrekking heeft op het eigen merk en koetswerk, zoodat deze voor het meerendeel van geen enkel belang kunnen zijn. En dan is onze eerste belang rijke raadgeving de volgende: Laat uw wagen grondig onderzoeken voor ge de reis gaat beginnen. Mogelijk wekt deze raad wel eenige hilariteit op; toch ligt een ervaring van jaren aan haar ten grondslag. Een reis met een zieke automobiel is onbetaalbaar, nog afgezien van het vergalde pleiziei. De re kening vjor het nazien is heusch ie prefe- r eer en! Men bedenke hierbij ook dat lang niet iedere buitenlandsche reparateur vol komen op de hoogte is met de verschil lende voor hem dikwijls onbekende mer ken, waardoor een eindploos gepruts het gevolg kan zijn van een kleine storing, weike reeds verholpen had kunnen wor den, indien de wagen vóór het op reis gaan „op de helling" was geweest. Maar ook als dit het geval is geweest, moet de automobilist onderweg sommige dingen niet uit het oog verliezen. Daar is b.v. de accu. Een batterij heeft gedestil leerd water noodig en aangezien water de onaangename eigenschap bezit bij hoo- gere temperatuur te verdampen is een ge regelde controle onderweg een wijze maat regel. Tevens wordt een accu tijdens" een reis over lange afstanden krachtig bijge laden, zoodat dit instrument over het noodige gedestilleerde water zal moeten beschikken om naar behooren te blijven functicnneeren. Ook de stand van de olie dient bij het afleggen van groote afstanden dagelijks en bij het rijden in bergterrein nog eens extra te worden gecontroleerd, evenals die van het koelwater, terwijl het contro leeren van de bandenspanning eveneens een noodzakelijkheid beteekent. Een probleem van belang vormt nog steeds de bagage. Hier geldt het wijze woord: neem niet te veel mee. Autobezit ters: temt Uw vrouw. Autobezitsters: be- heerscht Uzelf. Ook de automobiel heeft haar bagage noodig. Het is natuurlijk volkomen on doenlijk hier een waschlijst van reserve- onderdeelen af te drukken, aangezien elk type wagen er zijn eigen „zwakten" op na pleegt te houden. De vertegenwoordi ger van Uw merk zal U met genoegen een reservepakket meegeven, waarin veel is vertegenwoordigd, dat de motor onderweg noodig zou kunnen hebben. Wat de rest betreft, zoo richt U tot het goedgezinde fatum! Als K.N.A.C.-lid hebt U een carnet of een triptiek evenals internationale rij- en wagenbewijzen gratis toegezonden gekre gen en een uitvoerige routebeschrijving met een bijbehoorende kaart, waarop Uw route in rood is uitgestippeld. U hebt zelf nog slechts te zorgen voor een nationali- teitsbewijs en een paspoort en wat de do cumenten betreft, kunt U met een gerust hart op reis gaan. Om onaangename verrassingen te ver mijden, verdient het aanbeveling er even de aandacht op te vestigen, dat by de te rugkomst uit het buitenland de Neder- lan.ische douane kan eischen, dat men de Nederlandsche herkomst der goederen kan aantoonen. Kan men zulks niet doen, dan is de kans groot, dat invoerrechten worden geëischt. Onder deze goederen vallen fototoestellen, kijkers e. d. De be wijzen kunnen worden geleverd b.v. door het medenemen van kwitanties, waarop de goederen voldoende zijn omschreven of wel door die goederen van te voren door de douane te laten waarmerken en daar voor eventueel een identiteitsbewijs aan te vragen. Daartoe bestaat gelegenheid op elke plaats, waar ambtenaren der invoer rechten of accijnzen zijn gevestigd. De hiervoor verschuldigde kosten zijn gering. Tevens zal men goed doen met alvorens op reis te gaan zich grondig op de hoogte te laten stellen van de geldbepalingen welke van kracht zijn in de landen, die men denkt te bezoeken, zoo ook van het feit, of men eventueel voor een visum zal moeten zorg dragen. Tenslotte is het raadzaam om bij de pa- papieren, welke men op reis medeneemt, de verzekeringspolis niet te vergeten. Het kan n.1. voorkomen, dat het niet mede- nemen van de polis tot groote moeilijk heden leidt indien men, al dan niet door zijn schttld, een ongeval veroorzaakt. Meestal biedt het vertoon van de polis niet de laatst vervallen premiekwitantie uit komst in geval de politie-autoriteiten maatregelen gaan treffen om bestuurder en auto in verzekerde bewaring te stellen totdat een cautie is gesteld. Nu de reis zelf. Als goed optimist zult ge vertrekken met het idee: mij overkomt geen panne .Wij houden het niettemin voor raadzaam, onder het motto: „je kunt nooit weten" een enkele goedbedoelde tip te plaatsen. Wanneer U met groote snelheid onder een broeiend zonnetje vele kilometers per dag aflegt, kan het voorkomen, dat de in gewanden van Uw ir otor zich wat tem peratuur betreft in hoogere dan normaal warme sferen gaan wentelen, hetgeen zoo wel aan 't smeermiddel als aan het koel water hooge eischen zal stellen. Houdt oliepeil en thermometer dus goed in het oog. A propos, die hooge temperaturen in den motor kunnen erger gevolgen hebben. Er bestaat in de automobilistische termi nologie een woord met name „Vaporlock". De vakmenschen geven met dit woord den toestand aan, die ontstaat wanneer door de hitte een dampbel in een benzineleiding wordt gevormd, die den normalen toevoer van benzine op een gegeven moment stuit. Weliswaar heeft de vaporlock haar glorie tijd gehad, maar toch zijn er nog duizen den wagens in omloop, die een bijzonder zwak voor deze zeer gevreesde kwaal ver- toonen. Komt het euvel veelvuldig voor, dan doet men het beste met een scherm- plaatje tusschen motor en carburator te fabriceeren, waardoor de benzinetoevoer- leiding koeler blijft. Overkomt U zooiets onderweg, dan is een kwartiertje panora- mabezichti"'ng zéér aan te bevelen. Ook in de bergen loopt U de kans, dat de koelwatertemperatuur boven het nor male peil zal stijgen. De eenige voorzorgs maatregel die U hiertegen kunt nemen is het koelsysteem voor de reis aan een gron dige schoonmaak te onderwerpen. Verder zal de noodige automobilistische „feeling" de rest moeten doen. Het zal ieder auto mobilist tegenwoordig wel duidelijk zijn geworden, dat men onmogelijk met succes in de prise direct tegen de Furka kan op klimmen, maar men doet integendeel ver standig van de lagere versnellingen een dankbaar gebruik te maken. Hoe meer toeren de motor onder deze omstandig heden maakt (er zijn natuurlijk gren zen) hoe beter de circulatie van het koel water en hoe hooger de oliedruk. Heeft de motor niettegenstaande alle genomen voorzorgsmaatregelen toch veel water verloren en een „stoomtemperatuur" bereikt, dan moet men langzaam water bijvullen, terwijl de motor draait en hem vooral daarbij niet afzetten. Het stoppen onderweg met de bedoeling hem te laten afkoelen is overbodig tijdverlies, want de motor koelt beter af draaiend dan stil staand. Tenslotte willen wij er op wijzen, dat er nog steeds menschen zijn, die moeilijk heden aan de grenzen ondervinden. Het is natuurlijk niet voor U bestemd, wanneer wjj nog even de aandacht vestigen op het feit, dat een douaneambtenaar geen monster is zooals velen hem meenen te moeten beschouwen, dat daar is neergezet, met de bedoeling om argelooze toeristen in de val te loken. Wanneer de docu menten in orde zijn, is er geen enkele re den om in moeilijkheden te geraken. Al leen doet men zeer verstandig met zich op de hoogte te stellen van de plaatsen waar motor- en chassisnummer zijn ingeslagen. U zoudt niet de eerste zijn, die aan het een Vrij naar het Engelsch door ANN1E S. 8WAN. 33) Vergezeld van de Marshall Kings bereik te zij het gerechtshof, dat voller was dan op de afgeloopen dagen. De rechterlijke macht was natuurlijk ruimschoots vertegen woordigd en met gespannen verwachting werd het résumeèe van den advocaat tege moet gezien. Vanaf het begin van zijn rede, wist iedereen, wat het resultaat zou zijn, zoodat nienytnd verbaasd was, toen de uit spraak van "de jury eenstemmig ten gunste van de beklaagde luidde. Ze keek niet eens erg verrukt, toen de menigte uiteen ging en zij zich spoedig omringd zag door een groepje vrienden, die haar geluk kwamen wenschen. Door de Kings was zij in aan raking gekomen met een aantal menschen uit Edinburg, die allen tot de beste kringen behoorden en zij had hen allen voor zich ingenomen. Terwijl ze, klaarblijkelijk zeer onder den indruk, alle vragen zoo goed en zoo kwaad als het ging beantwoordde, voegde een onbekende heer zich bij het kleine gezelschap en kwam met uitgestrekte hand op haar toe. Zijn gezicht kwam haar bekend voor en ineens herkende zij in hem haar reisgenoot van Carlisle naar Blenken- foot, den bejaarden heer, die op reis zoo goed voor zichzelf gezorgd had. Hij zag er nu anders en veel waardiger uit en Alice merkte op, dat er een eerbiedige stilte on der de aanwezigen inviel, toen hij naderbij kwam. „Ik bied u mijn gelukwenschen aan, mi3S Harman", zei hij met een diepe, eenigszin* barsche stem. „Waarschijnlijk heeft u mij vergeten. Ik was hier vandaag toevallig en heb u direct herkend". „Ik herinner mij u heel goed, mijnheer, en ik dank u heel hartelijk", antwoordde Alice glimlachend. „Mag ik weten met wien ik het genoegen heb?" „O, dat doet er heelemaal niet toe", ant woordde hij, knikte haar vriendelijk toe en verdween. „De President van de rechtbank", fluis terde mrs. King met een uitdrukking van voldoening op haar gelaat. „Je kunt jezelf gelukwenschen, dat hij belang in je stelt. Om hem tot vriend te hebben is iets heel bijzonders". Ze sprak slechts terloops en kon weinig vermoeden, dat haar woorden in de toe komst bewaarheid zouden worden. Terwijl Alice, omringd door een verheug de vriendenschaar, het gerechtshof verliet, was de toestand van degenen, die verslagen waren, uitermate ellendig. Ze hadden alles, wat zij bezaten en veel, dat niet aan hen toebehoorde, op het spel gezet en verloren. Rossland was, gelukkig voor hen, door een aanval van jicht verhinderd geweest in het gerechtshof aanwezig te zijn, toen de uit spraak gegeven werd, maar eens moesten ze hem toch onder de oogen komen en of andere grensstation een half uur lang zijn hoofd onder den motorkap heeft gesto ken met de haast wanhopige taak om on der de vetkorst van het motorblok het nummer zichtbaar te maken. Ziedaar de enkele nuttige wenken, welke wij den automobilisten zouden willen mee geven op hun reis. Er zijn nog duizenden van zulke tips te verschaffen, maar wij willen hopen, dat we er de voornaamste uit hebben gedestilleerd, welke misschien enkele ongemakken in de kiem zullen smoren. Als laatste wenk nog deze, bewaart Uw autogrenspapieren zorgvuldig, want het zijd kostbare documenten. Het verlies er van zou tot vele onaangenaamheden aan leiding kunnen geven. HERZIENING SCHOOLGELD REGELINGEN. Slot. Verstrekking boeken en leermiddelen aan leerlingen der U.L. school. Het bedrag, hetwelk per leerling van de U. L. school ter beschikking wordt gesteld van het hoofd der school voor de aanschaf fing van schoolboeken, leermiddelen en schoolbehoeften, moet worden terugge bracht van /5 tot 3. Daarnaast zal de op brengst van het schoolgeld belangrijk stij gen. Naar het hoofd der school mededeelde, zal hij voorshands ook met een bedrag van 3 per leerlingen kunnen voortgaan met het kosteloos in bruikleen verstrekken aan alle leerlingen van de benoodigde boeken en leermiddelen. Door de gestadige toe neming in de laatste jaren van het aantal leerlingen, welke toeneming thans tot stil stand is gekomen, heeft hij de beschikking gekregen oger een voldoenden en alleszins bruikbaren voorraad boeken e.d. Het be schikbaar te stellen crediet kan voorshands dus vrijwel geheel worden besteed voor on derhoud en voor aanschaffing van kleinere benoodigdheden. Wij vinden in een en ander thans aanlei ding om ons voorstel tot bewerking van be doelde kostelooze verstrekking, opgenomen in de bijlage nr. 98 tot het Raadsverslag 1935, in te trekken. Wij behouden ons echter de vrijheid voor om te eeniger tijd zoo noodig op deze aangelegenheid terug te komen. Murmellius-Gymnasium en Handels school. De heffing begint hy een lager inkomen dan tot nu toe het geval was. Deze omstan digheid heeft tot gevolg, dat leerlingen, voor wie volgens de nieuwe regeling schoolgeld verschuldigd zal zijn en volgens de bestaan de regeling geen schoolgeld verschuldigd was. niet meer in aanmerking zullen kun nen komen voor kostelooze verstrekking van leermiddelen (woordenboeken, atlassen, tee kenbehoeften, cahiers). Zij, voor wie een schoolgeld verschuldigd^ is van 28.20 (tot dusver ?8) of minder, kunnen in aanmer king komen voor kostelooze verstrekking van boeken. Het maximum-schoolgeld is teruggebracht van 412 tot 400. Dit bedrag blijft be neden het gemiddeld bedrag van de kosten per leerling, blijkende uit de hierna volgen de berekeningen. De geraamde uitgaven voor het Murmel lius-Gymnasium bedroegen 61065. Op 15 September 1935 waren aanwezig 131 leerlingen en 7 toehoorders, samen 138, zoo dat de kosten per leerling bedragen 61065138 f 442.50. Het kohier voor het schooljaar 1935/1936 is opgemaakt tot een bedrag van 16083.50. De opbrengst volgens het nieuwe tarief zal niet belangrijk verschillen met die vol gens het bestaande tarief. De geraamde uitgaven voor de Handels school bedragen 45452. Op 15 September 1935 werd de school be zocht door 67 leerlingen, zoodat de kosten per leerling bedragen 45452 67 673.39. Het kohier voor het schooljaar 1935/1936 is opgemaakt tot een bedrag van f 3842.80. Ook voor deze school zal de opbrengst volgens het nieuwe tarief niet belangrijk afwijken van die volgens het bestaande tarief. Voor zooveel noodig merken wij op, dat door het vaststellen van een nieuwe school geldregeling voor deze school in geen enkel opzicht wordt vooruitgeloopen op de nog nader te noemen beslissing met betrekking tot hare al dan niet instandhouding. Het zelfde is het geval ten aanzien van de Han delsavondschool. trachten hem te kalmeeren, hoe, dat wis ten zy nog niet. Zij verlieten het Parle ment Plein in een gesloten rijtuig en reden naar Ruthven's huis in de St. Andrewstraat. Den geheelen weg over spraken zij geen woord, maar nauwelijks waren zij het huis binnen en was de deur achter hen gesloten, of de sluizen van hun woede werden ge opend. Vreemd genoeg was 't dezen keer Ruthven Junior, die het wraakgierigst was. Nooit zou hij Alice Harman de geringschattende wijze vergeven, waarop zij over zijn medi sche kennis gesproken had. Ze had niet veel gezegd, maar genoeg om hem voorgoed te blameeren. Ze had de waarheid niet over dreven, maar hij voelde, dat hij voor de wereld gebrandmerkt stond als iemand, die zijn vak enkel en alleen voor zijn eigen voordeel uitoefent, en alles was heel rustig gegaan, zonder dat zij ook maar op iets meer misdadigs gezinspeeld had. Maar wat hun het meest ergerde was, dat hun eigen gematigdheid en de uiterste zorg, waarmee zij getracht hadden te doen voorkomen, alsof zij miss Harman van niets anders dan van „onrechtmatigen invloed" wilden beschuldigen, zoo slecht beloond was ge worden. „We hebben een fout gemaakt, Pat", zei de oude man grimmig. „We zijn te bang geweest om zelfs datgene, wat wij zeker wisten, te vertellen. Als we nog maar een kans hadden". „Die kans moeten we maken", zei Pat koppig. „Ik zeg je, dat ik nog niet met die jongedame klaar ben. Jij ziet er uit, alsof je den genadeslag gekregen hebt, vader, Vrijdag 17 Juli HILVERSUM, 1875 M. (8.—12.— 4_8._ en 11.12-VARA. de AVRO van 12.—4.— en de VPRO van g.11.uur). 8— Gr.pi. 10— VPRO-morgen wijding. 10.15 Voordracht. 10.35 Orvitropia. 11.— Verv. voordracht. 11.20 Vervolg Orvitropia. 12.Gr.pl. 12.30 Ko- vacs Lajos' en gr.pl. 2.— De tuin in Juli. 2.30 Het Omroeporkest. 4 De Notenkrakers en gr.pl. 5.— Kin deruurtje. 5.30 E. Walis en zijn orkest. 6.— Gr.pl. 6.15 E. Walis en zijn drkest. 7.— Causerie over de toestand der arbeidersklasse vóór honderd jaar. In Nederland. 7.20 Orgelspel. 7.50 ANP-nieuwsber. 7.56 Herh. SOS-ber. 7.57 Gr.pl. 8.— Nieuwsber. V.P.G. 8.05 Religieuze causerie. 8.30 Het Haarlemsch StrUktrio. 9.— Paedagogische cau serie. 9.30 Verv. concert. 10.Lite raire causerie. 10.30 Gr.pl. 10.40 AvondwUding. 11.— ANP-nieuws ber. 11.05 Jazzprogramma (gr.pl.) 11.30—12.— Gr.pl. HILVERSUM, 301 M. (Alf. progr. NCRV). 8.— Schriftlezing. 8.15— 9.30 Gr.pl. 10.30 Morgendienst. 11.—12.— Orgelspel. 12.15 Gr.pL I.15 Het Ensemble v. d. Horst. 2.3U Chr. Lectuur. 3.-3.45 Vervolg con cert. 4.Viool en piano. 5.— Or.pl. 5 30 Sopraan, cello en piano. 6.30 Voor tuinliefhebbers 7.— Ber. 7.15 Literair halfuur. 7.45 Rep. 8.— ANP-ber. 8.15 NCR V-orkest. 9.— Voor amateur-fotografen. 9.30 Ver volg concert. (10.— ANP-ber.) 10.30—11.30 Gr.pl. DROITWICH. 1500 M. 11.20 Orgel spel. 11.50 Militair concert. 12.50 Dansmuziek. 1.30 't Birminghamsch Philh. Strijkorkest met solist 2.20 Het BBC-Northern-Ireland-orkest met solist. 3.40 Sportrep. 3.55 E. Colombo's orkest. 4.50 Gr.pl. 5.35 Het Serge Kriach septet. 6.20 Ber. 6.50 Het Victor Olof sextet. 7.35 Geraldo's Gaucho Tango-orkest. 8.20 Piano-recital. 8.35 Radio-Ux» neel. 9.50 Ber. 10.20 Sportpr. 10.40 Het BBC-Theater-orkest met solist II.35—12.20 Dansmuziek. KADIO PARIS, 1648 M. 7 20 cn 8 20 Gr.pl. 11.20 Orkestconcert. 2.50 Gr. pl. 4.20 Trioconcert. 5 50 Orkest- concert. 8.20 Zang. 9.05 Operette- Selectie. 11.051.06 Orkestconcert KEULEN, 456 M. 6.50 Orkestcon cert 12.20 Weragkamerorkest. 2.38 Omroepschrammel-enaemble en solisten. 4.20 Literair-muzlkaal pro gramma. 6.20 Omroepkleinorkest 8.30 Voor oud-strijders. 9.50 Muzi kale causerie. 10.50 Mandoline-con cert. 11 8012.20 Orkestconcert. BRU8SEL. 322 en 484 M. 322 M.: 12 20 Gr.pl. 12.50 Kleinorkest 1.30 Omroeporkest 1.50—2.20 Gr.pl. 5.20 Klein-orkest. 6 20, 6.50 en 7.20 Or.pl. 8.20 Symph.-concert. 10.30— 11.20 Dansmuziek. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroeporkest. 1.30 Klein-orkest. 1.40 Zang. 2.—2.20 Gr.pl. 5.20 Omroeporkest. 6.35 en 7.10 Gr.pl. 8.20 Klein-orkest. 10.30 —11.20 Or.p'. DEUTSCHLANDSENDER. 1671 M. 8.30 Operette-concert. 9.20 Blaas- concert. 10.20 Ber. 10.50 Trio-con cert. 11.05 Weerber. 11.2012.10 Dansmuziek. GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn t: Hilversum. Lijn 3: Keulen 6.—0 45, Norman- dié 8.45—10.05. Keulen 10.05—11.20 Parijs Radio 1130—18.05. Brussel VI. 13.05—14.20. Keulen 14.20— 15.20, Parijs R. 15.20—15.50. Lond. Reg 15.50—1630. Partje R. 1630- 17.20. Bruseel Fr. 17.20—1530. Keu len 18 30—20.20. Lorl Reg 2030— 2220. Brussel (VI) 22.20—22 20, Brussel Fr. 22.30-23.—, Berlijn 23.-24.—. Lijn 4: Brussel (VL) 8.—1035, Lond. Reg 1035—11.20. Droitwiea 11.3013.35. Lond. Reg 1330- 18.40, Droitwich 15>0—1330, Lu xemburg 1830—1830, Droitwich 18.50—20.38. Luxemburg 30.25— 22.30, Lond. Reg. 22.30—34.— Handelsavondschool Het bestaande tarief begint, indien geen of één minderjarig kind aanwezig is, bij een inkomen van 1000 met een schoolgeld van 5, en klimt bij een inkomen van f 2800 en hooger tot een maximum van f 45. In het nieuwe tarief, aanvangende bij een gemeng de hoofdsom van 2 (inkomen ƒ.700), heb- bij wij het minimum-schoolgeld gesteld op 3. Door opklimmingen telkens met 1.50 bi) elke verhooging van de gemengde hoofd som met 2, wordt het maximum-tarief van 45 op ongeveer gelijke hoogte bereikt. Wij verwachten ook hier geen belangrijk verschil in de opbrengst van schoolgeld. De kosten van de school zijn geraamd op 6876. Het aantal leerlingen bedroeg op 15 Sep tember 1935 127, zoodat de kosten per leer ling zijn 6876 127 54.14, alzoo meer dan het maximum-schoolgeld van 45. Het kohier voor het schooljaar 1935 1936 is opgemaakt tot een bedrag van 1507.80. Gemeentelijke scholen voor Nijver heids-onderwijs. A. Gemeentelijke Avondschool*voor lager nijverheidsonderwijs, met daaraan verbon den typografencursus. Het bestaande tarief, uitgezonderd dat voor den typografencursus, begint, indien geen of één minderjarig kind aanwezig is, bij een inkomen van 900 met een school geld van 4, en klimt bij een inkomen van 2800 en hooger tot een maximum van 36. In het nieuwe tarief, aanvangende bij een gemengde hoofdsom van 2 (inkomen 700), hebben wij het minimum-schoolgeld gesteld op 2.40. Door opklimming telkens met 1.20 bij elke verhooging van de ge mengde hoofdsom me? 2. wordt het maxi mum tarief van 36 op ongeveer gelijke hoogte bereikt. In overeenstemming met de bestaande regeling hebben wij het nieuwe tarief voor den typografencursus gesteld op de helft van meergenoemde bedragen Dc opbrengst van het schoolgeld zal vrijwel gelijk zijn aan dat volgens de bestaande regeling. De geraamde kosten van de school zijn totaal 13606.38. Op 1 Januari jj. waren aanwezig rap. 254 en 46 leerlingen, zoodat de kosten ptr leerling bedragen resp. 12663.38 254 - 49.85 en m »43 - 46 - 20 50. alzoo meer dan het maximum-schoolgeld van resp. 36 en 18. De kohieren voor bet schooljaar 1935 1928 zijn opgemaakt tot bedragen van resp. 1912. !3 en 130.48. B. School voor voorbereidend middelbaar technisch onderwijs. Het bestaande tarief begint, indien geen of één minderjarig kind aanwezig ia, bu een inkomen van 900 met een schoolgeld van 8, en klimt bij een inkomen van 4400 en hooger tot een maximum van 72. Dit maximum kan niet gehandhaafd worden, omdat het hooger is dan het gemiddeld be drog der kosten per leerling De geraamde kosten van de school ztin 1560.65. Op 1 Januari JJ. werd de school bezocht door 24 leerlingen, zoodat de kosten per leerling bedragen 1569.65 24 68.40. In het nieuwe tarief hebben wij het mini mum schoolgeld gesteld op 5. aanvangende bij een gemengde hoofdsom van 2 (inko- met 700), met opklimmingen telkens van 1.50 bij elke verhooging van de gemengde hoofdsom met 2, tot een maximum van 62, hetwelk dan wordt bereikt b(j een in komen van 3500. W(j verwachten, dat ds daling van dc opbrengst van bet schoolgeld tengevolge van de verlaging van het maxi- rntun, gedekt wordt door de eenigszins ster kere progressie. Het kohier voor het schooljaar 1935 1988 18 opgemaakt tot een bedrag van 568.10. Belastbare som inkomen, gemengds hoofdsom. B en W. laten nog volgen een overzieht maar ik gevoel mij als een vurig paard, dat den strijd ruikt. Ik hoop Alice Harman nog heel wat kwade uurtjes te bezorgen om haar deze verschrikkelijke dagen betaald te zetten. Ze heeft ons zoowat heelemaal ge ruïneerd, maar misschien is het straks on ze beurt wel". „Wat kunnen we doen, Pat? En wat moe ten we met Rossland beginnen? Dien moe ten wy ook nog betalen". „Dat kunnen we niet, oude heer. Het eenige, wat we doen kunnen, is hem trotaee- ren en zijn gang laten gaan. Per slot van rekening was het slechts een speculatie van hem. De oude schooier heeft het heusch niet uit liefde voor ons gedaan, maar om dat hy verwachtte er wat mee te kunnen 2jnen,,H! zich L'r in moeten óver hem t ÏV"1*1 V"" plan m^n hoofd over hem te breken. Wy moeten samen eens overleggen, oude heer", zei hu met n poging tot opgewektheid. HOOFDSTUK XXII. Een nieuw complot. Patrkk hui' h«t St. ,ck Ple,n dien avond binnen vond hij Meikle en mrs. Daleleish nn i wachten. Hy was heelemaal nït onJ.na? naam verrast hen te zien en zei 1, oen hij hen goedenavond wenschte waren nu buiten betrekiHn» Cn,^1te- Ze woonde bü haar getrouwd? zÓstc. Causewayside, totdat zii met mui'" trouwen, want zij waren hihn zou daad zou zyn. Ze hadden slechts "d'*e uitkomst v,„ h« prom gj* iets meer geld te krijgen, waardoor zij zien in een kleine herberg zouden kunnen ves- tigen, waarover Meikle aan hat onderhan- 'i' en was. Natuurlijk was de uitalag van het proces een groote teleurstelling voor n geweest, daar de Ruthvens voortdu- ii ad de hoop bi) hun levendig gehouden hadden, dat de uitspraak van de Jury sn- ders zou luiden. HiJ zag aan hun gezichten, hoe diep te leurgesteld zij waren en bealoot, figuurlijk gesproken, den stier bij de horens te no men. Hij wilde, om een zekere reden, hun welwillendheid liever niet verliezen. Hun medewerking was absoluut vereischt voor h< t plan, dat in zijn geest al vorm begon aan te nemen. „Het ziet er niet zoo mooi uit, wel?" hij met een grijns. „Ik was al benieuwd, wanneer wij elkaar weer zouden spreken. •Jullie zijn vandaag zeker in het gerechts hof geweest? Ik heb JulUe niet gezien". ■We waren er toch heusch", zei Meikle met zijn dun, metaelechtig stemgeluid. ,.®n een Icelijke tegenvaller was het voor ottfc dat wil ik u wel vertellen". „Er bestaat niet veel rechtvaardigheid in de wereld, hoeveel er ook over beweerd wordt", zei Ruthven onverschillig. neer jullie het proces nauwkeurig gevolgd hadden, zouden jullie natuurlijk vanaf brl begin gezien hebben, uit welken hoek de wind woei Ze heeft een heel stel belang rijke menschen achter zich, die allen hun eigen zelfzuchtige bijbedoelingen hebben- Dat telt in Edinburg belangrijke vrien den, bedoel ik meer dan in eenige »n' dere stad". (Wordt vervolgd) n. 1- "j

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 10