DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hevige storm raasde over ons land. PRIJS PER GEWONE AD VERTE NTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Allerwege groote schade; veel ongelukken en zelfs een aantal dooden. 138e Jaargang Vreetelijk ongeluk te Hilversum. ZZ, Ier M« het Na het opheffen der sancties Leon Degrelle in het gedrang. De communisten en de a.s. verkiezingen. Voorstel tot eenheidslijst met S. D. A. P. Bliksem in de kerk te Gameren. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- cn Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. Ne 166 ".I nieM.., uit drt« bl.dm. Directeur: C. KRAK. Donderdag 16 Juli 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Drie dooden. De hevige storm, die gisteren in 't bij zonder boven Hilversum woedde, heeft een zeer ernstig ongeval veroorzaakt, waarbij een vrouw en een kind werden gedood en een man zwaar werd ge wond, die later op den avond aan zijn verwondingen is overleden. Te omstreeks zes uur knapte gistermiddag in de Stationsstraat een zware iep door midden. Op dat oogenblik passeerde een bejaarde vrouw, de zestig-jarige weduwe Krant, woonachtig te Hilversum, met haar kleindochtertje. Op den rijweg bevonden zich tevens de veertig-jarige Amsjerdam- ache koopman Antoon Spaan, wonende in de Rustenburgerstraat en een jong meisje in een invalidenwagen. De vier menschen werden door den neerstortenden boom ge troffen. De weduwe Krant en haar klein dochtertje werden op slag gedood, terwijl de heer Spaan zwaar werd gewond. Zijn beide beenen waren gebroken, terwijl hij voorts een hersenschudding en inwendige kwetsuren opliep. Onmiddellijk waren enkele artsen ter plaatse, die de slachtoffers behandelden. Het stoffelijk overschot van de vrouw en het kind werd naar de woning vervoerd, terwijl de heer Spaan in deerniswekkenden toestand per ziekenauto naar de r.k. zieken verpleging in Hilversum werd overgebracht. De vierde persoon, het meisje in den inva lidenwagen. die eveneens onder den boom terecht kwam, bleef wonderwel geheel on gedeerd, terwijl het ziekenwagentje totaal werd versplinterd. Oude man te Millingen door boom getroffen. Tijdens den storm van gistermiddag is de zeventigjarige S. Hoeks, die langs den Waal-Bandijk te Millingen liep te wandelen, toen hij een der weinige boom en passeerde, door een zwaren stam, welke door den wind werd neergeveld, getroffen. De man kreeg ernstige in- en uitwendige kneuzingen en werd onmiddellijk door toe geschoten omwonenden opgenomen en naar het ziekenhuis te Millingen overgebracht. Hedenmorgen was zijn toestand hopeloos. Ongeluk op de Waalburg. Op de Waalbrug te Nijmegen is tijdens len storm nog een ernstig ongeluk geschied. Eenige werklieden van de firma Pannevis waren daar bezig met het stellen van de ijzeren posten voor het afsluithek van de brug. Plotseling schoot een der ijzeren pla ten los, met het noodlottig gevolg, dat de opzichter van Doorn er door werd getroffen en ernstig aan het hoofd werd gewond. Vermoedelijk zal hij een der oogen moe ten missen. Het slachtoffer is naar zijn wo ning te Lent vervoerd. Uit de Over-Betuwe vernamen wij nog, dat de storm in de boomgaarden voor dui zenden guldens schade aangericht heeft. Tientallen fruitboomen zyn ontworteld. Te Bemmel werd een garage vrijwel geheel vernield. Te Nijmegen heeft het ontspan ningsterrein Oud-Holland veel schade opge- loopen. Menig licht geveltje gaf het op. Men hoopt de zaak weer spoedig te kunnen her stellen. Gisteravond omstreeks half elf is een nieuwe storm opgestoken en werden in de buitenwijken van Nijmegen wederom tal rijke zware takken van de boomen gerukt. Ruw weer in de Residentie. Ook de Residentie heeft haar aandeel ge had in den zwaren storm, welke boven ons Nadaf^nagenoeg den geheelen ochtend tij- dens een overigens niet zwaar onweer de regen bij stroomen was neergevallen, klaar- op en brak zelfs het zonnetje een tydlang dT„tS"b2'di. echte, geenszins U betVekenern want geleidelijk kwam een sterk wind opzetten, welke n en dag als het ware overging in een orka Tal van ongevallen, hoewel gelukkig geen ernstige, waren hiervan het gevo g. Op het Ryswykscheplein werd een oude man door den sterken wind omverge waarbij hij verschillende schaafw0^idster liep, in een ander deel is een wielrydster omvergewaaid, tengevolge waarvan enkel kneusde, en voorts kreeg een voorbij ganger door glasscherven van een waaide ruit vrij ernstige snywonden in zyn linkerarm. In 20 gevallen moest de brand we tentie verleenen voor om- of n schuttingen, ramen, antennes, markiezen, stukken zink enz. Op het voetbalterrein van V.U.C. u van de vier groote lichtmasten afgeknapt en tegen den spoordijk gevallen. Het treinverkeer ondervond hiervan ech ter geen vertraging. Groote schade in het Westland. Tijdens den hevigen storm, welke Woens dagmiddag over het Westland woedde, zijn vele ruiten van kassen en warenhuizen ver nield. Te Hoek van Holland en te Terheide werd groote schade aangericht aan de strand inrichtingen. Te Hoek van Holland werd een strand- restauratie, eigendom van den heer Groen, geheel vernield, terwijl vooral ook het kam peerterrein en kampeerhuisjes stormschade opliepen. Ook het gemeentelijk badbedryf verkeer de in gevaar. Het moest gestut worden. Vele boomen werden in deze streek ont worteld. Noodweer in Brabant. Gistermiddag woedde in het land van Heusden en Altena een hevig onweder, ver gezeld van een zwaren plasregen. De blik sem trof verschillende boomen. Vervolgens trok de bui Gelderland in, waar bij den landbouwer Marinus Regt te Poederoyen een koe in de weide door den bliksem werd getroffen en gedood. Na het onweder stak een hevige wind op en werden op verschillende plaatsen heele groepen vruchtboomen ontworteld, ver scheidene daken werden gehavend. In tal van boomgaarden zoowel hier als elders ligt de grond bezaaid met afgevallen vruchten. Aan den oogst is groote schade aangericht. De veerpont SleeuwykGorinchem onder vond tengevolge van het noodweer aanzien lijke vertraging. Ook in de Betuwe groote schade. Ook in de Neder-Betuwe heeft een hevige storm gewoed, welke gepaard ging met regen en hagelbuien. Vele boomen werden hierbij ontworteld, terwijl voor de vruch- tenteelers de storm een groote schadepost beteekent. Van den oogst, die toch al wei nig beloofde op te leveren, is tengevolge van den storm, vrijwel niets overgebleven. Ook aan de vele bovengrondsche electrische geleidingen werd schade aangericht. Stormschade in de hoofdstad. Ook in de hoofdstad heeft de storm, welke na zes uur opstak, op verscheidene plaatsen materiëele schade veroorzaakt, die echter in het algemeen geen grooten om vang had. De brandweer moest wederom verscheidene malen uitrukken en op vele plaatsen asisstentie verleenen. Te half zeven werd zij gealarmeerd van wege de stormschade, die was veroorzaakt in het Lunapark op het terrein nabij de cen trale markthallen, dat daar in verband met de feestweek in Amsterdam-West is opge slagen. Van de meeste tenten had de storm het zeidoek afgerukt, terwijl sommige tenten waren omgewaaid, of op het punt van in vallen stonden. Toen de brandweer met twee motorspuiten en den gereedschaps wagen van de Nieuwe Achtergracht ter plaats kwam, was het een ware ruïne, die de storm in het Lunapark bleek te hebben veroorzaakt. De brandweer ruimde zeilen en tentdee- len op, brak tenten, die gevaar van instor ting opleverden af en hield anderen, die minder ernstig beschadigd waren overeind met behulp van stutten en touwen. Met het oog op de veiligheid van het publiek werd het terrein ontruimd en tijdelijk gesloten. De exploitanten hopen de schade spoedig te hebben hersteld, zoodat het kermisver- tier weldra kan worden voortgezet. Op het Leidsche Plein heeft de storm eveneens huisgehouden en de daar aange brachte versieringen en feestzuilen zoodanig beschadigd, dat de brandweer de meeste ervan moest afbreken. Ook de dienst der electriciteitswerken verleende hierbij assistentie. Voorts werd de hulp van de brandweer ingeroepen op den Amsteldijk, Singel en in de Da Costastraat, waar boomen omwaaiden en verwijderd moesten worden. Op vele andere plaatsen werd nog assis- entie verleend bij omvergewaaide antennes, schoorsteenen, uithangborden enz. Stormschade te Nijmegen en omgeving. Gistermiddag na een kort maar hevig on weer met felle bliksem- en donderslagen, is er boven het rijk van Nijmegen, de Betuwe en ook in Maasstreek or Grave, een hevige storm losgebroken, welke overal tamelijk veel schade heeft aangericht. In Nijmegen zijn o.a. in de buitenwijken verscheidene boomen ontworteld, waarbij er twee op de huizen terecht kwamen. Er is echter alleen materieele schade aangericht. Zware takken scheurden van de boomen en lagen door alle buitenwijken verspreid, zoodat de gemeentereiniging uren en uren werk had om alles op te ruimen. De versiering in de stad in verband met de Waalbrug-feesten heeft veel schade ge leden. Men hoopt nochtans voor de komende Vierdaagsche weer veel hersteld te hebben. In het hart van de stad, onder aan de Molen straat is bij een hevige windvlaag, de top gevel van het magazijn van de firma van Haren gedeeltelijk weggeslagen, waarbij een 140 K.G. wegend hardsteenen kopstuk mid den in de straat terecht kwam, rakelings langs eenige wandelaars. Een rijwiel werd totaal vernield. In het strandbad Lent, tegenover Nymegen, heeft de storm groote schade aangericht. Alle cabines en het restaurant werden tegen den grond geslagen. Uit de Maasstreek vernemen wy o.a. uit Grave, Cuyck en Schaick, dat er tal van boomen zyn ontworteld, terwijl de daken zwaar gehavend zyn. Sommige wegen zyn geheel versperd door zware stammen en takken. Uit de Betuwe vernemen wy, dat ook daar tal van boomen zijn ontworteld en dat in de boomgaarden aan het fruit groote schade is aangericht. De op de Waal gezonken schepen. Omtrent de gistermiddag tijdens het stormweer op de Waal gezonken schepen, wordt nader gemeld, dat behalve het sleep- schip „Berna", te Brakel voorts in de diepte is verdwenen het Nederlandsche sleepschip „Maria", eveneens met steenkolen geladen. Dit schip hoorde te Alsum (Duitschland) thuis. Het onder Nieuwaal gezonken vaartuig blijkt te zijn het Duitsche sleepschip „Mathias Stinnes 63", geladen met hout, thuisbehoorende te Muehlheim a. Ruhr. Alle gezonken schepen kwamen uit Duitschland. Zy waren voor anker gegaan en zijn daarna vol water geloopen. De „Maria" is geheel onder water ver dwenen, de beide andere schepen steken een klein gedeelte boven de oppervlakte uit De gezonken vaartuigen liggen aan den kant, zoodat het scheepvaartverkeer er geen hinder van ondervindt. De opvarenden hebben zich allen in de roeibooten in veiligheid kunnen stellen. Rijnschip door storm verrast en gezonken. Het Nederlandsche Rijnschip „Jan van Rooien" van de Nederlandsche steenkolen- maatschappij te Rotterdam, geladen met steenkool en varende naar Vlissingen is gistermiddag omstreeks 6 uur in de z.g. „witte tonnen-vallei" op de Oosterschelde door een vliegenden storm overvallen, wel ke zoo hevig was, dat groote hoeveelheden water over boord kwamen en het schip in weinige minuten begon te zinken. Het was niet mogelijk een sloep uit te zetten, daar voordat de bemanning hier in had plaats ge nomen de sloep reeds gekapseisd was. Ge lukkig had men aan boord van de sleep boot „Sloe", kapitein Zwartepoorte uit Rot terdam van den Nederlandsche sleepdienst P. Smit Jr. te Rotterdam het in nood ver- keerende schip bemerkt en werd ijlings hulp geboden. De uit zeven koppen be staande bemanning van de „Jan van Rooien" en de schipper Hamelink werden door de sleepboot te Wemeldinge aan wal gezet. Het Rynschip dat met 1865 ton kolen geladen was zonk op een diepte van 8 a 9 meter en verdween aldus geheel onder den waterspiegel. Er deden zich op de Ooster schelde nog andere kleinere ongevallen van mindere beteekenis voor. Zoo liep het motorscheepje Magdalena nabij Wemeldin- gen op de kust, doch kon later op eigen kracht weer los komen. Verscheidene aken gezonken en op den wal gezet. Onder de gemeente Brakel (N.Br.) zijn gistermiddag tengevolge van den plotseling opkomenden storm twee Rijnschepen ge zonken, die met kolen geladen waren. By een der schepen de „Berna" uit Raamsdonk heeft men nog getracht het met een sleep boot op den wal te trekken, doch dit mis lukte tengevolge van het breken van den sleepkabel. Alle opvarenden werden gered. Ook onder de gemeente Nieuwaal is een schip, geladen met hout, gezonken. Tenge volge van den storm begon de lading te werken, sloeg over boord waardoor het ruim zich met water vulde en het schip zonk. Ook werden verscheidene schepen tengevolge van den storm op den wal ge zet. Opkomende storm belet voltooing van de Moerdijkbrug. Tengevolge van een hevigen storm, die losbrak, juist op het oogenblik dat men be zig was de nieuwe spanning van de Moer- dykbrug los te maken, van den peiler, waaraan zy was vastgelegd, is de defini tieve plaatsing wederom een dag verscho ven. Het weer liet zich, tegen den tyd dat met het draaien van het transport in de lengterichting van de brug een aanvang moest worden gemaakt, uitstekend aanzien. Nauwelijks echter waren de kabels losge maakt en een vliegende storm stak op die alles deed trillen en kraken. Gelukkig wa ren de sleepbooten sterk genoeg om alles op zijn plaats te houden en kon zoodoende het transport weer stevig bevestigd worden. De storm hield geruimen tijd aan zoodat men alle krachten heeft moeten inspannen om mogelijke ongelukken te voorkomen. Waarschijnlijk zal nu hedenmiddag opnieuw een poging worden gedaan het werk te vol tooien. Fokker F 7 B. op Haamstede be schadigd. Gistermiddag is de fokker F B7 de P.H. A.E.Z., op het vliegveld Haamstede bescha digd, toen het toestel, na het rollen naar de startplaats, in den wind wilde keeren en 't door een plotseling opkomenden rukwind over den rug werd geworpen. De F B7 was een extra-vliegtuigje, dat op de lyn HaamstedeRotterdam was ingezet. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De materieele schade is gering. Een rede van Mussolini. Gisteravond om half acht, toen ter vie ring van het opheffen der sancties uitge stoken vlaggen weer werden ingehaald stond op de Piazza Venezia een groote menschenmenigte verzameld om den duce toe te juichen. Deze verscheen op 't balkon van het Palazzo Venezia en zeide: Mussolini. „Vandaag, den vijftienden Juli van het veertiende jaar is de witte vlag geheschen op de muren van het wereldsanctionisme. Hierin zou men niet alleen een teeken wil len zien van overgave, maar tevens een symptoom van een terugkeer naar het ge zonde verstand. Aan het einde van zijn toe spraak zeide Mussolini het Italiaansche volk dank voor zyn opofferingen, die den triomf mogelijk hebben gemaakt. Vrees voor represaille-maatregelen ongegrond. In politieke kringen verklaart men dat Italië, nadat de sancties eenmaal zullen zijn opgeheven, hoewel het dankbaarheid koes tert jegens de niet-sanctielanden, geen wrok zal blijven koesteren jegens de landen, die de Geneefsche politiek hebben gevolgd. De vrees voor represailles, die in sommige kleine landen tot uiting is gekomen, is dan ook geheel ongegrond. Italiaansche pers erkentelijk tegen over niet sanctie-landen. De Italiaansche pers maakt zich tot tolk van de erkentelijkheid van het Italiaansche volk jegens de landen, die niet aan de sancties hebben deelgenomen. Onze erken telijkheid schrijft de „Messagero" werd ver worven door Albanië, Oostenrijk en Hon garije, die tegen allen in het gevoel voor eer bewaarden. Ook dient men zich die landen te herinneren, die, hoewel lid van den Volkenbond, zich met tegenzin in de toepassing der sancties, zy het met eenige reserves, geschikt hebben en jegens Italië een correcte houding hebben aangenomen. Tenslotte de vier groote mogendheden buiten den Volkenbond: de Ver. Staten, Brazilië, Duitschland en Japan, die tijdens de periode der sancties met Italië dezelfde vriend- schaps- en handelsbetrekkingen zijn blijven onderhouden. De bladen verklaren eenstemmig, dat Italië nooit de bewijzen van sympathie en vriendschap zal vergeten, die aan den dag gelegd zijn tijdens de „barbaarsch-economi- sche belegering". Leider der rexisten beschuldigd van diefstal van geheime documenten. Tijdens de jongste interpellaties in het parlement door de rexistische partij over de politiek-financieele schandalen is gezinspeeld op zekere vertrouwelijke documenten, die in de rexistische bladen zyn gepubliceerd. De minister van justitie heeft thans ver klaard, dat deze documenten of afschriften ervan op het ministerie zijn ontvreemd, en hij heeft den procureur-generaal opge dragen, een onderzoek in te stellen. Degrelle, de leider der rexisten, die gister morgen aan een verhoor is onderworpen, ontkende, dat deze documenten waren ge stolen, hy verschool zich achter het be roepsgeheim van den journalist, en wei gerde mede te deelen, hoe deze documenten in zijn bezit waren gekomen. De communistische party van Neder land heeft zich met een schrijven ge wend tot het partijbestuur der S.D.A.P. naar aanleiding van de a.s. parlements verkiezingen. Daarin wordt verklaard, dat de a.s. verkiezingscampagne gericht moet zyn op een verandering van het regeerings- beleid, waarbij inplaats van de huidige „aanpassingspolitiek" een politiek komt in overeenstemming met de wenschen van de overgroote meerderheid van het Nederlandsche volk. Verder wijst de C.P.N. erop, dat een nieuwe situatie wordt geschapen, doordat voor het eerst de N.S.B. aan de Tweede Kamer verkiezingen zal deelnemen. Gezamenlijke actie tegen N.S.B. Dit maakt een nieuwe strijdformatie noodzakelijk waarbij alle partijen, die de democratische en grondwettelijke rechten des volks wenschen te behouden, voor ver hoeden, dat de N.S.B. groeit door de ver deeldheid der tegenstanders. De C.P.N. wijst op de verheugende resul taten, die de samenwerking der anti-fas cistische krachten in een land als Frank rijk heeft geboekt, waar aan het fascisme daardoor ernstige slagen zijn toegebracht. De bedreiging van de onafhankelijkheid van Nederland van de zijde van het fascis tische Duitschland, aldus het schrijven maakt het tevens tot een belang van de eerste orde, dat de N.S.B. deze als voor post van het Hitler-fascisme in Nederland wordt teruggedrongen. De C.P.N, doet daarom een beroep op het partijbestuur van de S.D.A.P. om in het be lang van het Nederlandsche volk onder handelingen te openen om te komen tot een eenheidslijst, waarop de candidaten van S. D.A.P. en C.P.N. gezamenlijk voorkomen. De C.P.N. stelt zich by de a.s. verkiezin gen niet ten doel eigen verkiezingswinst te verkrijgen ten koste van de democratische party, doch streeft naar den nederlaag van de fascistische en reactionaire groepeerin gen. Zy stelt daarom voor een niet-aanvals- verdrag tusschen deze democratische par tijen. Hedenmorgen te omstreeks zes uur is, tijdens een onweer, de bliksem gesla gen in de Ned. hervormde kerk te Ga meren bij Zaltbommel. De bliksem trof de kerk ter hoogte van het orgel en veroorzaakte brand op de galerij. De brandweer van Gameren was spoedig ter plaatse. Ook de motorspuit van Zaltbommel verleende hulp by het blusschen. Men slaagde erin den brand tot de galerij te beperken. Deze verbrandde vrijwel gehèel, ter wijl de kerk veel waterschade kreeg. De schade wordt door verzekering gedekt.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1