rmnr/s^rch?ft en mevr°uw p°*^ ue terste Kanier over legercredieten. Smt (t d keurde dit af als een aantasting 'Buitenland ALKMAAR3CHE COURANT DONDERDAG 16 JULI »3e n F °e naturalisatie van dr. Mannheimer onder de loupe. Mr. Mendels over het crisis- zuivelbureeu. periode 1910-1814, maar dat de vaste De Engelsche kabinets zitting. engelands bewapening. De onrust in Spanje. Regen in Amerika. De zee-engten kwestie De Duitsch-Oostenrijksche samenwerking. de vernieling in een laboratorium te alexandrie. Den Haag, 15 Juli. De senaat heeft het aanvullende crediet teaen warén no .sociaaldemocraten tegen waren. De regeering heeft deze wa- Mur lïr'rf dCr State"-Generaal Maar munster Colyn wees er op, dat de £!T7rtnw?er ?n P0St van aanschaffing van artilleriemateriaal had goedgekeurd tenrDéckiaarde' f' Zij" ^SStSSt ter Deckers, volkomen gerechtigd was ge weest, het gevoteerde bedrag onder meer voor pantserwagens te besteden. Achteraf n men n'et al ket benoodigde ar tilleriemateriaal uit dien post kan betalen. Vandaar het zgn. regularisatie-ontwerp, waardoor van sommige begrootingsposten bedragen worden afgeschreven, welke op andere worden bijgeschreven. Dit ontwerp heeft de Kamer nu aangenomen. Prof. De Savomin Lohman (c.h.) drong op verdere versterking van het leger aan en minister Colyn antwoordde, jammer genoeg, niet zoo duidelijk, als hij anders pleegt te spreken. Wij verstonden, dat er zestien batterijen luchtdoelgeschut besteld zijn. De naturalisatie van dr. Mannheimer waartegen in een zeker deel der pers zoo veel lawaai is gemaakt, is met niet meer dan vier stemmen tegen goedgekeurd. Mr. Van Vessem (N.S.B.) was geladen met een zware speech ertegen, maar miste door een autopanne den trein en kon het debat niet bijwonen. Zijn partijgenoot graaf de Marchant et d'Ansembourg be paalde zich nu tot enkele onbeduidende opmerkingen, eenige vroolijkheid verwek kende door zijn verklaring, dat „geen toegenegenheid en liefde voor het Neder- landsche volk" dr. Mannheimer had doen besluiten, naturalisatie aan te vragen. Waardiger deed de bestrijding van het wetsontwerp door jhr. Van Citters (a.r.) aan, ook al was men het niet met hem eens. Hij zag dr. Mannheimer's verzoek alleen ingegeven door commercieele overwegin gen en door het doel, aan het bankiers huis Mendelsssohn en Co., waarvan dr. Mannheimer leider is, meer relief te geven. Dat er eigenbelang bij in het spel was, ont kende minister van Schaik niet, maar, merkte Z. Exc. geestig op, ook naturali satieverzoekers zijn nu eenmaal geen transcendentale wezens. Wij vernamen voorts, dat dr. Mannheimer hier geen bui- tenlandsche leeningen heeft geplaatst, zonder vooraf contact te zoeken met re geering en Nederlandsche bank. Met de Duitsche leeningen, welke hij heeft ge ïntroduceerd, is het ongelukkig geloopen, maar dit is het geval met alle Duitsche leeningen. En dit kan men niet verwijten aan dr. Mannheimer, die van de Duitsche regeeringspolitiek waarlijk geen voor stander is. Onder bijval van verscheidene zijner hoorders protesteerde mr. Droog- leever Fortuyn ertegen, dat men zoo lichtvaardig dr. Mannheimer's goeden naam had aangetast. Het tegenstemmen van jhr. De Gyse- laar (c.h.) stond niet in verband met de zaak-Mannheimer maar was een gevolg van zekere bezwaren, welke deze senator sedert jaar en dag koestert tegen het na- turaliseeren van vroegere landgenooten, die hun Nederlandsche nationaliteit heb ben laten verloren gaan en van wie ook een aantal bij dit wetsontwerp was betrok- ken- u m Van zijn partijgenooten zag jhr. Van Citters bij de stemming alleen mr. Briët aan zijn zijde. Toen begon de behandeling der begroo ting van het landbouwcrisisfonds. Wat zijn er toch veel afgevaardigden, die eigenlijk niet het woord kunnen voe ren! De een raffelt een betoog af, waarin hij de ingewikkelste contracten bespreekt o peen manier, dat vermoedelijk niemand er uit wijs kan worden, en waarbij bij de laatste woorden van een zin, waarop het juist aankomt, inslikt. Een ander leest een soort van tijdschriftartikel voor, in zeer algemeene bewoordingen gesteld en waar bij men zich voortdurend afvraagt, wat nu eigenlijk zijn meening is over de regee- nngspolitiek in concrete vraagstukken Neen, „een redevoering houden is wat anders! Agrarische specialeden als de heeren wniiir frk) Van Rappard (lib.), Koltl fc hei Otten (v.d.) hebben de belangen van den boerenstand bepleit en zich ver zet tegen den aandrang om de steunmaat regelen binnen een betrekkelijk korten tyd od te heffen. De heer Ruiter richtte zich vooral tegen den z. L te grooten invloed van Unilever, waardoor regelingen stand komen, welke onze zuiveiproducen- ten benadeelen. Hij bepleittar voorts am. een teeltDremic op m&is. Vdn t. PP zette uiteen, dat de landbouwsteun binnen afzienbaren tijd niet kan worden gem^t, blijkbaar een andere zienswijze huldigend dan waarvan mr. Weifelaar, onlang^ m een vergadering van den vr)l heeft blijk gegeven, toen hjj uitriep. met al die crisismaatregelen! De nee Kolff is voor het verplichte veilen fruit, waar mr. Van Rappard ech stige bezwaren tegen koestert. En de nee Otten merkte op, dat het jndexcy de tegenwoordige prijzen onzer «ma- bouwproducten 70 is, vergeleken lasten van den landbouw volstrekt niet in dezelfde mate zijn gedaald. Mr. Mendels (s.d.) zeide, dat hij met een zekeren schroom bij deze begrooting het woord voerde, wat menigen hoorder deed glimlachen, omdat deze senator niets minder dan schroomvallig is. De roode afgevaardigde verklaarde zijn „schroom" door er op te wijzen, dat hij geen Agrariër was. Hij voegde erbij: „zelfs geen Ariër" en deed de vroolijkheid nog toenemen door een tweede woordspe ling, verklarende, dat zijn grootste sympa thie uitging naar den prolet-ariër. Mr. Mendels keurde af, dat de landbouwcrisis organisaties den privaatrechtelijken vorm van een stichting, en geen publiekrechte lijk karakter hebben gekregen. Voorts besprak hij het feit, dat vier ju risten van het landbouwcrisisbureau op staanden voet ontslag hebben genomen, omdat zij niet langer konden werken on der misstanden, welke het gevolg waren van het optreden van hun chef. De laatste, vroeger een vooraanstaande figuur te Alk maar, heeft destijds wegens een vermo gensdelict straf ondergaan en is daarna door minister Verschuur in een bescheiden positie geplaatst, welke belangrijker is geworden, naar mate de crisissteun in ge wicht toenam. Mr. Mendels zeide, dat hy voorstander was van reclasseering maar dat de sociale quarantaine voor dezen man te kort had geduurd. Figuren uit de halve wereld en uit de onderwereld bezochten hem op zijn bureau. En tijdens de Kamer vergaderingen zat hij op de parlementaire tribunes om den minister te adviseeren. Minister Deckers heeft hem weer op een bescheiden post geplaatst. Nog geen besluit ten aanzien van de Locarno-conferentie. Het kabinet heeft gister nog geen be slissing genomen ten aanzien van de con ferentie van Locarno-mogendheden, aange zien de regeering het resultaat afwacht van de besprekingen van den Britschen ambas sadeur te Parijs met Blum en Del bos. Het kabinet heeft zich in zijn zitting van gister ook nog met binnenlandsche aangelegenhe den bezig gehouden. Wat de conferentie der Locarno-mogendheden aangaat, meent men te weten, dat Frankrijk voorstander blijft van een bijeenkomst der drie restee- rende mogendheden in den loop van de volgende week, terwijl Engeland de confe rentie zou willen uitstellen, teneinde later een conferentie met inbegrip van Italië en Duitschland mogelijk te maken. Te Londen blijft men verwachten, dat het kabinet heden ten gunste van verdaging der con ferentie een besluit zal nemen. Engeland's commercieele politiek niet gewijzigd. In het Engelsche Lagerhuis verklaar de de voorzitter van de Board of Trade, Sir Walter Runciman, dat de commer cieele politiek van Engeland onver anderd bleef. Deze politiek is gebaseerd op de gelijkheid van mogelijkheid voor alle landen. Hij verklaarde verder, dat alleen door het opheffen van de kunst matige beperking welke den intern, handel belemmert, er eenige hoop be staan kan op een herstel van den Brit schen overzeeschen handel tot het peil van 1931. De politiek van het ontwikkelen van den overzeeschen handel door handelsverdragen wordt steeds voortgezet, doch het schijnt, dat de hoop van de Britsche exporteurs voor den komenden tijd gevestigd zal moe ten blijven op de uitbreiding van den han del binnen 't rijk en de overige landen van het „sterling-gebied". Toch zijn er in de wereld verblijdende teekenen, de statistieken toonen aan, dat in sommige landen de welvaart weer stijgt. Tenslotte verklaarde Sir Walter Runci man nog, dat, indien zich op het vasteland geen verdere complicaties voordoen, alle hoop bestaat, dat de vooruitgang van de laatste drie of vier jaar voortgaat. Het terugtrekken van oorlogsschepen uit de Middellandsche zee. In het Lagerhuis heeft de minister van buitenlandsche zaken, Eden, gisteren ver klaard, dat het terugtrekken van zekere Britsche vlooteenheaen uit de Middelland sche zee geen enkel verband heeft met de eenzijdige en voorloopige steunverzekerin- gen, die aan zekere Middellandsche zee mogendheden gegeven zijn. Op een vraag, of het Duitsch—Oostenrijksche accoord in strijd was met een of andere overeenkomst of verplichting tusschen de Britsche en de Oostenrijksche regeeringen: antwoordde Eden: „Niet voor zoo ver mij persoonlijk bekend is". Engeland als vredeswaarborg. Op een verdere vraag van een der Lager huisleden heeft Baldwin geantwoord. Hij zeide: ik heb alle redenen te gelooven, dat het vereenigd koninkrijk in het buitenland beschouwd wordt als een krachtige vredes waarborg. (Applaus). De versterking van de Britsche strijdkrachten vormt geen kwestie naar aanleiding waarvan for- meele stappen door de buitenlandsche re- gedingen waarschijnlijk zullen zijn. De versterking van Malta en het gebruik van gifgassen. Lord Strickland beeft voorstellen gefor muleerd betreffende het organiseeren van de verdediging van Malta en van maatrege len voor een tegenaanval op zoo machtige schaal, dat een oorlog in de Middellandsche zee en bijgevolg in Europa niet zal voorko men. Bovendien wil hy, dat Engeland zijn verplichtingen betreffende het niet gebrui ken van gifgassen laat varen. De onder secretaris van koloniën Plymouth, ver klaarde daarentegen categorisch, dat de regeering voornemens is de anti-gas bepa lingen in acht te nemen, welke trouwens de regeering alleen binden, zoolang de vijand de desbetreffende bepalingen respecteert. Voorts verklaarde Plymouth, dat alle maat regelen voor de defensie van Malta geno men zullen worden. Britsche nota aan Japan en de Vereenigde Staten. Het Britsche ministerie van Buitenl. Zaken heeft gister den Japanschen en den Amerikaanschen ambassadeur een gelijk luidende nota overhandigd, waarin de Brit sche regeering mededeelt dat zij de clausule van het vlootverdrag van Londen van 1930 wil toepassen inzake het tonnage van tor pedojagers. Overeenkomstig deze clausule zullen 40.000 ton torpedojagers die einde van dit jaar vernietigd hadden moeten worden, in dienst blijven. VRACHTAUTO DOOR TREIN GEGREPEN. Een persoon gedood. Volgens den „Soir" is by Aalst op een onbewaakten overweg, tusschen Antwerpen en Gent, 'n vrachtauto, beladen met 20 tons ijs, door een trein gegrepen. Eenige wagons sprongen uit de rails. De vrachtauto werd totaal vernield. Een per soon kwam om het leven, terwijl twee per sonen verwondingen opliepen. De spanning neemt steeds toe. De binnenlandsche spanning in Spanje neemt van dag tot dag toe. De voortduren de berichten over moorden, geruchten over een aanstaande regeeringscrisis en opstan den verontrusten de bevolking. De ministerraad is tot een bijzondere zit ting op het minister-presidium bijeengeko men. Het gebouw wordt door sterke politie- afdeelingen bewaakt. Spaansche fascisten overvallen. Gistermorgen hebben in de kerken te San Sebastian rouwplechtigheden plaats gehad ter herdenking van den vermoorden monarchistischen afgevaardigde Calvo Sotelo, waaraan door velen der bevolking werd deelgenomen.' Na afloop der plechtigheden werd uit de deelnemers een fascistische demonstratie- optocht gevormd, die door linksche elemen ten beschoten werd. Een fascist werd daar bij gedood terwijl 3 andere levensgevaarlijk gewond werden. De politie ontbond den optocht en herstelde de orde. Monarchisten verlaten het parlement. De monarchistische afgevaardigde Graaf Vallellano heeft gisteren in de permanenten parlementaire commissie een nota voorge lezen, waarin de monarchistische afgevaar digden van het nationale blok op grond van de jongste gebeurtenissen verklaren, zich definitief uit het parlement terug te trek ken. De moord op Calvo Sotelo, zoo wordt in de nota gezegd, is een staatsvergryp en de afgevaardigden van het nationale blok kunnen ook maar geen minuut langer de relatie met de moreel medeplichtigen voortzetten. Opnieuw verscheidene dooden tijdens straatgevechten. In een voorstad van Madrid is gisteren een bouwvakarbeider, die op weg was naar zyn werk, door anarcho-syndicalistische stakers met verscheidene pistoolschoten gedood. Ook te Sevilla zijn tijdens een anti fascistische vergadering twee dooden geval len. Naar pas thans bekend is geworden, zyn by de schietpartij na de teraardebestel ling van Calvo Sotelo drie fascisten gedood en 6 deels zwaar gewond. Uit de provincie komen weder berichten binnen omtrent uitgebreide arrestaties van aanhangers der Spaansche fascistische beweging en andere rechtsche organisaties. Alarmtoestand met 30 dagen verlengd. De permanente deputatie der Cortes, die gistermorgen bijeengekomen is, heeft beslo ten den alarmtoestand nog eens met 30 dagen te verlengen. Honderdvijftig arrestaties. De directeur der veiligheidspolitie heeft de journalisten ontvangen en medegedeeld, dat in verband met de incidenten, die gis teren na de begrafenis van den monarchis tenleider Calvo Sotelo hebben plaats gehad, 150 personen gearresteerd zyn. Onweer brengt verfrissching. Zware onweders hebben eenige frisch- heid gebracht in de door de hitte ge teisterde streken. Het totaal aantal dooden is inmiddels echter gestegen tot 2400. Berichten uit Chigaco melden, dat de regen te laat is gekomen om de tarwe oogst nog te redden, maar dat een deel van de mais-oogst nog terecht kan komen. Toch nog hitte; 3700 dooden! In verschillende deelen van Illinois, Indiana, Kansas, Nebraska en Oklahoma zijn gisteren temperaturen tot 44 gra den celcius geregistreerd. Het aantal dooden was gisteravond gestegen tot 3700. Naar reeds is meegedeeld is gistermiddag te Montreux overeenstemming bereikt. Groot Brittannië keurde een Sovjet-Rus sische voorstel goed, waardoor paragraaf 2 van het veel omtstreden artikel 16 als volgt komt te luiden: „Evenwel is de doorvaart door de zee engten verboden voor de oorlogsschepen en hulpschepen van iederen oorlogvoerenden staat, behalve ingeval van toepassing van artikel 23 van het verdrag, alsmede in ge val van hulpverleening aan gevallen staat op grond van een verdrag, waarbij Turkije is betrokken, van wederweerigen bijstand, afgesloten in het kader van den Volken bond en overeenkomstig de bepalingen van artikel 18 van het Volkenbondspact gere gistreerd en gepubliceerd". Deze formuleering berust op een Fransch bemiddelingsvoorstel, waarin Engeland en Rusland toestemden. De Japansche delegatie verklaarde, dat deze wijziging niet in haar mandaat was begrepen, en dat zij eerst ruggespraak moest houden. Ook de Roemeesche-, Bulgaarsche- en Joegoslavische delegaties verklaarden met hun regeeringen ruggespraak te moeten houden. Ten aanzien van artikel 18, volgens het welk de Volkenbondsraad met 2/3 meerder' heid van stemmen kan eischen, dat Turkije maatregelen opheft, welke het heeft geno men in verband met oorlogsgevaar, stelde Japan voor, dat in dit geval tegelijk met de beslissing van den Volkenbond, een beslis sing met meerderheid van stemmen van de onderteekenaars van de thans in behande ling zijnde overeenkomst wordt vereischt. Ten aanzien hiervan besloot men een re dactie-commissie in te stellen, die een tekst moet opstellen, waarin rekening wordt ge houden met het Japansche voorstel. De Fransch-Russische-Roemeensche stel ling heeft het dus gewonnen, zoodat hier mede het succes der conferentie verzekerd is. Men verwacht, dat de nieuwe conventie aan het einde van deze week, of op zijn laatst in het begin van de volgende week zal kunnen worden onderteekend. Geen wijziging in de buitenlandsche politiek. Den correspondent van de Giornale dTtalia heeft Schuschnigg volgens het agentschap Stefani o.a. nog verklaard, dat door het Duitsch-Oostenrijksche accoord geen wijziging wordt gebracht in de algemeene noch in de buitenlandsche politiek van Oostenrijk. Het eenige nieuwe is, dat Weenen en Berlijn door hun toenadering bijdragen tot de consolideering van de politieke ver houdingen in midden-Europa en het Donau-bekken zich baseerend op de eer biediging van de onafhankelijkheid van iederen staat, op den grondslag van vol komen wederkeerigheid. Verklaring van Oostenrykschen minister van buitenlandsche zaken. De minister van buitenlandsche zaken, Schmidt, heeft in een onderhoud met een redacteilr van het „Weltblatt" verklaard, dat volgens hem de huidige positie van Oostenrijk voor wat het binnenland be treft gekarakteriseerd wordt door de ver klaringen, die Hitier verleden jaar heeft afgelegd, volgens welke Duitschland er niet aan denkt, zich in de Oostenrijksche aangelegenheden te mengen, noch de sou- vereiniteit van Oostenrijk te schenden, terwijl in internationaal opzicht de proto collen van Rome, die tegen niemand ge richt zijn, de basis blijven vormen eener vreedzame economische en cultureele sa menwerking, ook met andere landen. Schmidt zeide, ervan overtuigd te zyn, dat de vernieuwing der hartelijke betrekkin gen tusschen de beide Duitsche staten in midden-Europa ook een gunstige atmos feer zal scheppen voor de komende inter nationale onderhandelingen tot waarbor ging van den vrede in Europa. Conferentie van Heimatschutz- leiders. Starhemberg heeft de districtsleiders van den Heimatschutz gister voor een conferentie te Weenen bijeen geroepen. In politieke kringen hecht men nogal be lang aan deze bijeenkomst, die o.a. zal worden bijgewoond door de heimwehr- ministers in het kabinet-Schuschnigg en den voorzitter van den bondsdag, graaf Hoyos. Tijdens de conferentie zal de hou ding van den Heimatschutz ten opzichte van het Duitsch-Oostenrijksche accoord worden bepaald. Aan de bijeenkomst is nog een incident voorafgegaan. Nadat namelijk vice-kan- selier Baar-Barenfels in een interview verklaard had, dat de Heimatschutz het accoord zonder voorbehoud goedkeurde, heeft Starhemberg er thans in een pers communiqué aan herinnerd, dat alleen hij bevoegd is om uit naam van den Heimat schutz te spreken, en dat de verklaringen van Baar-Barenfels slechts hem persoon lijk binden. Hij hoopt, dat het incident op de conferentie zal worden geregeld. TERUGTREKKING ITALLAANSCHE TROEPEN UIT LYBIE. Van bevoegde zyde wordt het bericht over een a.s. terugtrekken van een deel der Italiaansche troepen uit Lybië bevestigd. Het terugtrekken van troependeelen zal ge leidelijk parellel met het terugtrekken van Britsche vlooteenheden uit de Middelland sche Zee geschieden. HAAR ECHTGENOOT VERGIFTIGD. Moeder van vijf kinderen terecht gesteld. In de gevangenis te Exeter in Engeland is gisteren een 35-jarige vrouw, moeder van vijf kinderen, met den strop terecht gesteld. Zy was ter dood veroordeeld wegens ver giftiging van haar echtgenoot. Kans op cholera-epidemie gering. Het schijnt thans, dat het gevaar voor een cholera-epidemie, veroorzaakt door de on bezonnen daad van een beschonken ma troos, geweken is. Terwijl het personeel van havendienst en politie ingeënt is, bleek, dat de personen, die in observatie werden gehouden, niet door de ziekte aangetast zyn. Intusschen heeft de gebeurtenis ook te Cairo eenige sensatie gewekt, velen hebben ervan afgezien, hun vacantie te Alexandrie door te brengen. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Vliegtuigen van Nanking boven Kanton. Naar uit Kanton wordt gemeld versche nen gistermiddag drie groote vliegtuigen van de luchtmacht van Nanking boven Kanton, niettegenstaande de maatregelen van den luchtafweerdienst. De machines kruisten 20 minuten boven de stad en wier pen pamfletten omlaag, waarin de civiele en militaire bevolking werd aangespoord zich aan te sluiten bij de Nanking-regee- ring. Onafhankelijke regeering van Nanking gevormd. Naar het agentschap Domei meldt hebben de leiders van Kanton en Hsu-Ang-Si be sloten tot opheffing van 't politieke comité van het zuidwesten en tot de vorming van een onafhankelijke regeering van Nanking. De troepen van Nanking, die zich naar 't zuiden begeven, zouden de grens van Hoe- nan en Kwantoeng hebben bereikt. De vliegtuigen van Nanking zouden een paniek hebben veroorzaakt onder de bevolking van Kwantoeng. DE REORGANISATIE VAN DB BANQUE DE FRANCE. Een uiteenzetting van AaHoV In de financieele commissie van <Ht Fransche Kamer heeft Vincent Auriol een uiteenzetting gegeven van de voorstellen der regeering betreffende wijziging van hel statuut van de Bank van Frankrijk. Deze voorstellen betreffen oun. verbod van transactie met aandeelen van de banl% uitbreiding van den algemeenen raad dei bank, terwijl alle aandeelhouders sten! zullen hebben in de algemeene vergade- ring. Voorts zullen de gouverneur en onder» gouverneurs geen aandeelen der banH mogen bezitten en geen deel mogen hebben in particuliere ondernemingen tijdens hra| ambtsduur. Vincent Auriol drong erop aan, dat dQ commissie het ontwerp der regeering iovj aanvaarden en het mogelijk zou maken heft hedenmiddag in de kamer te behandelen. Met eenige wijzigingen heeft de finam cieele commissie van de kamer het regee» ringsontwerp betreffende wijziging van hei statuut van de bank van Frankrijk aanvaard. CONFLICT IN DE AMERIKAANSCBE VAK-ORGANISATIE. Twaalf „rebellen" ter verant woording geroepen. De uitvoerende raad van den Amerikaan schen bond van vakvereenigingen heeft 13 vooraanstaande leden gesommeerd op 3 Augustus verantwoording te komen afleg gen van hun handelingen. Zy worden ver dacht van een opstandige actie tegen de Amerikaansche vak-organisatie. De voornaamste hiervan is John Lewis, de voorzitter van den mijnwerkersbondj wiens plan het is de arbeiders der staal-in- dustrie in een reusachtige industrieele unie onder te brengen. Dit plan is niet in over eenstemming met de politiek van Williarti Green, een voorzitter van den bond vafl vakvereenigingen, die een organisatie deo arbeiders volgens de vakken prefereert bo ven een organisatie volgens de industrieën. De 11 andere beschuldigden steunen allen Lewis. Het geschil dreigt de geheele geor ganiseerde arbeidersbeweging in Amerika te ontwrichten. GEEN SAMENGAAN TUSSCHEN LABOUR EN COMMUNISTEN. Een verklaring van de Labour- party. De Labour partij heeft gister een verkla ring gepubliceerd, waarin de Engelsche communistische partij en de communistische internationale scherp worden aangevallen. De verklaring richt zich in de eerste plaats, tegen de pogingen der communisten een .éénheidsfront" met de Labour party te vormen. Sedert byna 20 jaar, aldus de ver klaring, heeft het communisme getracht de Engelsche arbeidersbeweging aan zyn doel einden te onderwerpen. De methode en de tactiek zyn gewijzigd, maar de communis tische doeleinden zyn dezelfde gebleven. In de jongste zitting der communistische in ternationale heeft Dimitroff verklaard, dat het doel van de internationale is de demo cratische arbeidersbewegingen in een door de communistische internationale geleid le ger bijeen te brengen. De Engelsche com munistische party verklaart, dat zij blijft gelooven aan gewapend geweld en dicta tuur. Het is algemeen bekend, dat zy door Moskou financieel gesteund wordt en dien tengevolge de aanwijzingen van Moskou ge hoorzaamt. De ervaring leert, dat het com munisme verwarring, oneenigheid en ver nieling brengt. Daarom kan van een samen gaan tusschen de Britsche Labour partij en het communisme geen sprake zijn. DE BEWAPENINGSKWESTIE. Amerika zal het Engelsche voor beeld volgen. De Amerikaansche waarnemende minister van marine, Standley, heeft verklaard, dat de Vereenigde Staten, indien Engeland een beroep zal doen op de desbetreffende clau sule van het verdrag van Londen, even eens 40.000 ton aan torpedojagers, die ge schrapt zouden moeten worden, in dienst gullen houden,

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 5