SN 'J DE N... ^Binnenland %owM£xaal Tlieums WESTWOUD UITGEEST HEILOO EGMOND AAN ZEE URSEM ZUIDSCHARWOUDE BEVERWIJK SCHERMERHORN LANGENDIJK Glimlachje BLOEMBOLLENVEILING W.-FRIESLAND Betere re.ult.ten d.n verleden jaar. Te Bovenktripel i, heden dit laar lo eerste groote veiling van leverh^J m bollen gehouden door de hin»ml n lingevereeniging ,.We.t-Friesland". ei" rige"«" meïïïdew'ïlilïg ten i* V°~ k»ii<k j;e,1InE een aanmer- kol ijk otteren indruk. De groot# v^iiino m m 2 Z l T* 2200 manden 01 2 mllilotn «tuk», leverbare bollen waarvan verreweg het grootate gedeelte werd verkocht. Naar schatting van het be stuur is ongeveer 1/5 van den aanvoer op 't W°rden door8edraaid of W" M naar murülo. moo- re. la reine en prosperitius. Van de meest PrtT Alla'rtIpin n0emn" We hiW: Wüliam De handel was over het algemeen bevre digend. Behalve de gewone leverbare bol- en, werden ook 41 partijen preparatie-bol len geveild. Deze zijn nat gerooid, direct gepeld en worden na de veiling dadelijk in de kotlinnchting opgeborgen. Eervol ontslag. Aan den gemeente-veldwachter, den heer Th. Oly, alhier, wordt met ingang van 1 October a.s. eervol ontslag verleend. Gemeente-veldwachter benoemd. Bij beschikking van den commissaris van de koningin van 13 dezer zijn tot ge meenteveldwachter te Uitgeest benoemd de heeren G. J. Bornebroek en W. de Vries. Kosteloose rijwielplaatjes. Naar ons wordt medegedeeld, kunnen kostelooze rijwielbelastingmerken alhier worden aangevraagd op 23, 28 en 30 Juli aj. van 10 tot 21 uur en op 23 Juli en 1 Augustus a s. van 14 tot 16 uur, ten huize van den ass. dienstgeleider, Heerenweg F 136. Veiling. Dinsdagmiddag had aan de Coöp. veiling „8t Willebrordus" de eerste zwarte bessen- veiling plaats. Behoudens kleine partijtjes was er een groot kwantum uit Schoorl. De prys 33.50 per 100 K.G., viel mee. Begrafenisvereeniging. In de bestuursvergadering van de On derlinge Begrafenisvereeniging „Heiloo" i. besloten het dragerscorps uit te breiden en tevens voer de le en 2e klasse over te gaan tot het invoeren van twee aansprekers. Een jubileum. Den 15en Juli herdacht de gemeente veldwachter, de heer Geertsema, in allen eenvoud sijn 12 H-jarig jubileum als veldwachter dezer gemeente. Zijn collega's ter plaatse alsmede de heer H. Steen gep. brig. comm., kwamen des avonds den ju bilaris feliciteeren. Het zij den jubilaris gegund nog tal van jaren de gemeente Heiloo in de beste ge zondheid te mogen dienen. De vier-daagsche. Onze plaatsgenoot de heer J. Breetvelt zal ook dit jaar weder deelnemen aan den vier-daagschen afstandsmarsch. Reeds driemaal heeft de heer Breetvelt met suc ces hieraan deelgenomen. Na-weeën van de staking. Naar wij vernemen heeft het stakings comité de uitkeeringen aan de ongeorga niseerde stakers wegens gebrek aan mid delen direct na de staking stop gezet. Daar deze menschen, evenals alle stakers, vol gens de beslissing van den minister van sociale zaken vanaf Vrijdag 10 Juli weder in de steunregeling zijn opgenomen, ont vangen zij deze week slechts voor twee dagen uitkeering. zoodat zij nog een moei lijke week door maken. De Egmondzeeër Reddingsbri gade in actie. De Egmondzeeër Reddingsbrigade zal tijdens het badseizoen weder eenige de monstraties geven, namelijk op Zaterdag 25 Juli en 15 Augustus. Gedemonstreerd zal o.a. worden, het redden van een dren keling door het vormen van een ketting, door middel van het lijntoestel en met de vlet. De oefeningen staan onder leiding van de heeren H. Dekker en L. Zwaan. Werkloozen in het badbedrijf. Door den minister van sociale zaken is bij beschikking van 13 Juli bepaald, da zij, die steun trekken of getrokken hebben, verplicht zijn, wanneer zij voor eigen reke ning in verband met het badbedryf op eenige wijre geheel of gedeeltelijk in hun onderhoud kunnen voorzien, anders dan door werkzaamheden in loondienst, hier van binnen twee dagen het orgaan van steun verleening dienen te verwittigen, ij zullen dan verplicht zijn regelmatig een eenvoudige boekhouding bij te houden. Het orgaan van steunverleening zal deze regelmatig controleeren en de betreffende ambtenaren zullen daartoe te allen tijde toegang moeten hebben tot de woning en tot alles wat op het bedrijf betrekking heeft. Degenen, die deze bepalingen niet naleven kunnen niet in aanmerking komen voor steun ingevolge de steunregeling, noch tijdens noch na beëindiging van de verdiensten. Zij, die tegen de voorschriften of de wijze van toepassing daarvan be zwaar meenen te moeten maken, dienen deze bezwaren schriftelijk bij B. en W. in. Klaploopen op de V. V. V. Door het bestuur der Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer is een klacht inge diend tegen den heer R. G. Deze heeft nameüjk gemeubileerde kamers weten te H!vUvn'vd00r gebruikmaking van de bij v' v- v- ingekomen aanvragen en door zich voor te doen als lid der V. V. V., het geen hy echter niet is. Excursie naar Lever's zeepfabriek. Gister heeft de Vrouwenclub „Al doende leert men" uit Ursem een bezoek gebracht aan de Sunlight fabrieken te Vlaardingen. Om ongeveer half twaalf arriveerde het uit circa 22 dames bestaand gezelschap aan de fabriek, waarna de rondleiding over het fabrieksterrein begon. Allereerst ging het naar de aanlegsteiger, waar de grondstoffen, die voor de zeepberei- ding noodig zyn, aangevoerd worden. Daarna werd het inwendige van de fabriek bezichtigd. Alle afdeeling werden bezocht, zoodat de dames de bereiding van de be kende Sunlight-producten, n.1. Sunlight zeep. Vim, Radion, Lux, Rinso en Lux Toi let-zeep in elk stadium konden gade slaan. Vooral de automatische verpakafdeeling stond zeer in de belangstelling. Nadat eenige ververschingen waren ge bruikt, verliet men, zeer tevreden over de geslaagde excursie, de fabriek. Geslaagd. Onze plaatsgenoote mej. Marie Kliffen slaagde voor het op het Muzieklyceum te Amsterdam gehouden zang-examen B I. Afd. S.D.A.P. Dinsdagavond vergaderde de aid. Zuid- scharwoude van de S, D. A. P. ten huize van den heer A. Schrijver, alhier. De opkomst was goed. Besproken werd de Plan-meeting te Bergen. Men besloot, met zooveel mogelijk personen er heen te gaan. Er zullen taxi's rijden. Zij die per taxi naar Bergen gaan verplichten zich, een kaart voor het terrein te koopen. Verder werd de plan-meeting van 6 Septem ber te Amsterdam aan een bespreking onder worpen. Hiervoor zal een spaarlonds worden gevormd, waarvoor bonnen verkrijgbaar zullen zijn bij den heer D. Blom, die met het weke- lijksch ophalen der gelden is belast. Tevens werd behandeld de colportage met Vrijheid, Arbeid en Brood. De vraag werd ge steld of men hiermee zou doorgaan na de September-betooging. Besloten werd, hier wel verder mee te werken. Er zal verder zooveel mogelijk propaganda worden gemaakt voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Nog werd dank betuigd aan de afd. van den Landarbeidersbond en den Bakkersgezellen- bond voor de bijdrage in de aanschaffing van boekwerken. Een excursie. Dinsdag werd door de Vereeniging ter beovrdering van het Vokonderwij* in West- Friesland een excursie gehouden, waarvoor een groote deelname was. Ongeveer 230 leden en introducé's hebben er aan deelge nomen uit verschillende plaatsen van Westfriesland, terwijl ook uit Wieringen en Wieringerwaard deelnemers kwamen. 's morgens om half zeven kwamen alle deelnemers in een negental autobussen van de H.AB.O. byeen bij de nieuwe Overdekte Zweminrichting te Alkmaar, welke inrich ting door de meeste deelnemers werd be zichtigd. Te ongeveer half acht werd de tocht -aan gevangen en ging het in Zuidelijke richtmg. Het einddoel was Dordrecht, waar de be kende Lips Sloten en Brandkastenfabricken zouden worden bezichtigd. Onderweg wer den echter al verschillende dingen bezich tigd in het voorbijrijden, zooals de aanleg van den weg en viaducten bij Sassenheim en Leiden, het nieuwe Octrooibedrijf aan de Benoordenhoutslaan, het gebouw van det NederL Reisvereeniging te Den Haag. Al daar werd tevens onder geleide bezichtigd het Vredespaleis. Daarna werd langs het Berlage Museum" gereden, het in aan bouw zijnde viaduct by Schiebroek, de Van Nelle's Fabrieken, de Koningsbrug te Rot terdam en het nieuwe stadion van Feijen- oord, dat 60.000 bezoekers kan bevatten. De Lips' Fabrieken werden in groepen van 20 personen onder geleide bezichtigd, waar men een keurigen indruk kreeg van dit groote bedrijf, waar momenteel 4 a 500 man werken. Nadat in Dordrecht de inwen dige mensch werd versterkt, ging het op Gouda aan over Rotterdam, waar langs de Bijenkorf het Postkantoor en het Rotter- damsche raadhuis werd gereden. Te Gouda heeft men de onlangs verbrande Kaarsenfa brieken in het voorbijrijden gezien. Men was reeds weer bezig, deze fabrieken op te bouwen. Een hoogtepunt van de excursie was voor velen ook de bezichtiging van de bekende glas-in-lood-ramen in de kerk t^ Gouda. Deze prachtige ramen hebben een diepen indruk gemaakt op de deelnemers. Verder ging het op Amsterdam aan, waar men te elf uur aan kwam. Bij Heek werd een uurtje verpoosd. Hier was feitelijk het eindpunt van de tocht, daar hier vry man daat werd gegeven of men langer of korter wilde blijven. De tocht is prachtig verloopen en de or ganisator, directeur D. Saai heeft alle eer van zyn werk gehad. V. V. V. OPENLUCHT-THEATER TE BERGEN. Boven verwachting heeft de kindervoor stelling van het Muzikaal-Geïllustreerd Poppenthéater „Het Sprookje", gister middag in het Openlucht-Théater te Bergen nog voortgang kunnen hebben. Men heeft zelfs buitengewoon geboft, want van half 3 tot 5 uur, den geheelen duur van de voorstelling, is het droog gebleven. Uitstel zou voor de kinderen een te groote teleurstelling zyn geweest, aangezien alle schoolkinderen uit Bergen de voorstelling zouden bywonen. Een 700 kinderen hebben van de voor stelling op enthousiste wijze genoten. Zij leefden, zoowel met de geschiedenis van Repelsteeltje, als met de muizengeschie denis mee. De klucht „Boer Krelis is eigen wijs", werd wel bizonder aardig gevonden en tijdens het cabaret zongen ze lustig de verschillende liedjes mee. Dit was nu eens waarlijk een kindervoorstelling die wy ten zeerste kunnen aanbevelen. De bekende schrijver van jongensboeken, de heer Wil lem Hes, die den tekst verzorgde, had alle eer van zijn werk, terwijl wij alle bewon dering hebben voor de gebroeders du Wener, die de verschillende nummers ver tolkten en de waarlijk bewonderenswaar dige techniek hadden verzorgd. De avondvoorstelling. had met het oog op de weersomstandig heden in „de Rustende Jager" plaats. Geopend werd met het „Poppen-caba ret", waarmede al dadelijk de harten van de aanwezige Bergenaren werden veroverd Het trio (de popen waren uitnemend ge typeerd) bestaande uit een conférencier, een pianist en een harmonikaspeler, was kostelyk. De samenspraak tusschen den accorde onist Trekman en den conférencier was op Bergen toepasselijk, hetgeen blijkt uit de volgende zinnen: Trekman: O, gij Bergen aan Zee en binnen Gij streelt mijne zinnen; Uw bosschen, zee en strand, Conf.: Boterham met zand. Trekman: Noordzeekust, Conf.: Meisje gekust. Trekman: Bloemencorso, Conf.: Zoentje cadeau. Trekman: Zee en vrouwen, Conf.: Daar moet je van houen. Trekman: Openlucht-Théater Conf. Staat (niet) onder water. „Het Spookhuis", een sotternij in 3 be drijven, met een voor- en naspel, waarvan Bergen de première beleefde, was het glanspunt van den avond. In het voorspel maakten wy kennis met de studio van de Poppen-Radio-Omroep- Vereeniging. Het 1ste bedrijf speelt in het spookhuis te Lutjebroek, het 2de op het hoofdbureau van politie te Korte-Broek, het derde in de gevangenis en het naspel ten huize van prof. Weetgraag, hoogleeraar in de spookgeschiedenis. Wy maken ken nis met professors in de astrologie, in het somnabulisme, in het patiencen met een commissaris van politie, een detective, een rechercheur en een slachtoffer van het somnabulisme. De poppen zijn alle uitstekend gety peerd, zoodat men met een beetje fantasie, dank zij de fraaie décors en de technische installatie (wij krijgen zelfs een draaitoo- neel te zien) als het ware een tooneel- voorstelling bijwoont De geschiedenis is boeiend, ondanks de overdrijving. Er wordt b.v. een ministerie voorbereid van mannen, die niet het min ste verstand hebben van de zaken die zij moeten beheeren, maar daarvoor is het dan ook spotternij. De verzuchting van prof. Weetgraag, die ir. het rijk der schimmen terecht is geko men en daar wil blijven omdat hy ver neemt, dat zyn vrouw in de gevangenis is gekomen, omdat zij margarine heeft gemaakt, dat zijn dochter hetzelfde lot had ondergaan, omdat zy het woord „recht" van rechtbank tusschen aanhalingsteekens had geplaatst en zijn zoon eveneens was vastgezet, omdat hij in concurrentie met de spoorwegen met zyn auto voor 1.50 een paar menschen naar Haarlem had vervoerd, terwyl hy wegens medeplichtigheid aan het misdrijf van zyn vrouw met eenzelfde lot bedreigd werd, omdat hy door op zuinig heid aan te dringen, haar tot het margarine maken had gebracht, was echter nog zoo kwaad niet. (De zin zelf had beter kunnen zyn. Corrector). En dit temeer, omdat hy tot de ontdekking was gekomen, dat daar geen belasting betaald wordt De uitbeelding van de verschillende dwaasheden was subliem. Het Spookhuis was waarlijk iets fantastisch. Schilderijen en klokken gaan bewegen en een van de vier aanzittende professoren verdwijnt door een spook, zonder dat de anderen er iets van bemerken, waardoor deze van moord beschuldigd worden. Niet onaardig was de bekentenis van één der professoren, die verdacht aan mede plichtigheid aan den moord, door den com missaris wordt gehoord en in de veronder stelling, dat hy voor iets anders gehaald is, bekentenissen doet over door hem gepleeg de oplichterijen als commissaris van de bank voor en door werkloozen. Wij voorspellen „Het Sprookje" succes met het Spookhuis, doch achten het wel wenschelijk, dat de dialogen in de gevange nis ietwat worden bekort. Voor de V. V. V. hopen wy, dat ook met het oog op de vele voorstellingen, die in het Openlucht-Theater georganiseerd zijn, ein delijk eens het echte zomerweer aanbreekt. Het aarbeienseizoen begint te verloo pen. De aanvoeren bepalen zich hoofd zakelijk per kartonnen doosjes, waarvan de besommingen aan beide markten per 100 doosjes 814 bedroeg. De kermis. Onze driedaagsche kermis behoort weer tot het verleden. Buiten de gewone vermake lijkheden als luchtschommel, zweefmolen, kramen, hak- en schiettenten was ditmaal ver tegenwoordigd het theater van Blanus en een iietsdraaimolen, welke laatste voor de kinde- riu wel een groote aantrekkelijkheid had. Zondag was het bezoek groot en maakten de café's en de verschillende exploitanten goede zaken. Maandagavond was in café van der Oord een druk bezoek, waar de bekende de clamator Daan Pool en zijn compagnon den avond wisten te vullen en het publiek in de rechte kermisstemming hield. De kermis had een rustig verloop. Geen werkloozen. Momenteel zijn in deze gemeente geen werkloozen. De drukte in den tuinbou en den hooibouw heeft alle arbeiders weer een plaats gegeven in de verschillende bedrijven. De draaihartigheid. De draaihartigheid in de kool begint ernstige vormen aan te nemen en wel ten gevolge van het slechte weer. Doordat het steeds maar regent gaat de rotting van de draaiende harten zeer snel en wordt de toestand wel cirtiek. Wanneer in plaats van dit natte weer nu eens droog weer was ge weest zou het er heel anders hebben uitge zien. Dat wil zeggen: Inhalen, terwijl uit tegengestelde richting ver keer nadert en de weg te smal Is voor drie auto's naast elkaar, 'n Manoeuvre, die bijna zeker naar hospitaal of huis-van-be- waring voert! ORIGINEELE DENKBEELDEN DOOR INGENIEUR. Over de verbetering en de beveiliging van wegen. Door een provinciaal inwegeningenieur in Engeland is, zoo schrijft de K. N. A. C., onlangs de aandacht erop gevestigd, dat het niet zel den voorkomt bij onderzoeken naar verkeers ongevallen, dat de wegbeheerder onmiddellijk verklaart, dat de toestand van den weg niet tot het ongeval kan hebben bijgedragen. Hoewel zulks meermalen waarschijnlijk niet onjuist is, zoo is er alle aanleiding voor den wegbeheer der om het probleem van de verkeersongeval len ernstig te bestudeeren en alles in het werk te stellen de wegen zoo veilig te maken als met den beiten wil mogelijk is, opdat telkenmale duidelijk kan worden aangetoond, dat bij on gevallen den weg en derhalve ook den be heerder geen blaam treft. Een passende verkanting in de bochten, wij ziging van te groote tonrondte, vermindering van de slipperigheid, goed zichtbare verkeers- strepen, een behoorlijke verlichting enz. zijn alle factoren, welke de veiligheid verhoogen. Wel wordt bijna altijd met een non possumus als gevolg van gebrek aan iond-en volstaan, maar deze verontschuldiging gaat meermalen niet op, omdat het inzicht in een doelmatige werkwijze en in een goede organisatie ont breekt. Immers de beschikbare middelen be- hooren in de allereerste plaats te worden aangewend voor verbetering en beveiliging van de wegen met het meest intensieve ver keer. Het is logisch en aanbevelenswaardig de aandacht op die wegen te blijven concentree- ren en de jaarlijks beschikbare gelden uitslui tend voor verbetering en beveiliging van d i e wegen uit te geven totdat zij aan hooge vei- ligheidseischen voldoen. Bedoelde wegen zullen over hun volle lengte moeten zijn verbeterd en aangepast aan het verkeer, dat er van gebruik maakt, voordat met* volgende objecten een aanvang worde gemaakt, want niets is zoo ge vaarlijk als partieele verbeteringen. Het gevoel van veiligheid op de verbeterde wegvakken maakt, dat de nog niet gecorrigeerde wegge deelten bronnen van dreigend gevaar opleve ren, zoodat dergelijke situaties gevaarlijker zijn dan geheel onverbeterde wegen. Te vermelden valt nog, dat in hetzelfde wegenressort een proef is genomen met ver schillende kleuren te geven aan elke helft van de wegverharding. Dit werd zonder hoogere kosten bereikt door het gebruik van split van verschillende kleur bij een opperblakte be handeling. De weggebruikers bleken met deze methode, welke de eigen rijbaan duidelijk accentueert en de beide verkeersrichtingen onderling afscheidt, ten zeerste ingenomen. ACTIE VOOR WERELDVREDE. 100.000 handteekeningen aait den minister overhandigd. Het resultaat van de in Nederland ge voerde actie van den Internationalen Vrou wenbond voor Vrede en Vrijheid, t.w. een collectie van bijna 100.000 handteekeningen, I gebundeld in 20 pakketten, is gisteren aan den minister van Buitenlandsche Zaken aangeboden. Dé presidente van de Nederlandsche af deeling, mevr. C. Ramondt—Hirschmann, heeft tevoren in een bijeenkomst in het vredeshuis aan de Laan van Meerdervoort te Den Haag in herinnering gebracht, dat deze vredesactie een jaar geleden is begonnen bij de Amerikaansche afdeeling van dezen Internationalen Vrouwenbond en dat reeds 10 mlllioen persoonlijke handteekeningen en 5 millioen adhaesiebetuigingen werden ver kregen op de opdracht aan de regeeringen tot onmiddellijke stopzetting van de ver meerdering der bewapening en tot verkrij ging van een wereldverdrag voor onmiddel lijke vermindering van bewapening als eerste stap naar volledige wereld-ontwape ning. Dank bracht zij vooral aan mevr. E. J. MoleeRiem Vis, die de leidingf van de propagandacommissie hier te lande heeft gehad. Nadat by het vredespaleis eenige groeps foto's waren gemaakt, welke een beeld geven van de gevoerde propaganda, reed een deputatie van ongeveer 20 dames naar het departement van Buitenlandsche Zaken aan het Plein, waar minister de Graeff de dames ontving. Mevrouw RamondtHirschmann wees in een korte toespraak den minister op de be- teekenis van deze vredesactie. De minister adviseerde door te gaan met de vredespropaganda en met het schenken van vertrouwen aan den Volkenbond, „ten zij deze het al te bont zou maken", in welk geval een nieuwe Volkenbond zou moeten worden samengesteld. Vervolgens heeft de minister zyn hand- teekening geplaatst op een verklaring van ontvangst dezer 96.080 handteekeningen, welke verklaring naar Genève zal worden gezonden, waar ook uit de overige 45 deel nemende landen dergelijke verklaringen worden verwacht, voorzoover zij daar niet reeds zijn binnengekomen. De handteekeningen van de bevolkingen blijven in de landen waar zij werden ver zameld. Behalve de hier bedoelde handteekeningen uit Nederland zijn hier te lande adhaesie- briuigingen ingekomen van 30 organisaties met 135.000 leden. NEDERLANDER IN BELGIE GEARRESTEERD. Verdacht van autodiefstallen. De Antwerpsche politie heeft een Neder lander, K. genaamd, afkomstig uit Oss, ge arresteerd. De man wordt verdacht schuldig te zijn aan auto-diefstallen in verschillende landen. Zijn aanhouding en uitlevering was door de Nederlandsche autoriteiten ver zocht. VIER INBREKERS AANGEHOUDEN. Meerdere arrestaties zullen in Baarn volgen. Dank zij een verscherpte surveillance ge durende den nacht van de Baarnsche poli tie in samenwerking met de rijksveldwacht, welke ingesteld is naar aanleiding van de vele inbraken in Baarn en omgeving den laatsten tijd gepleegd, heeft men in den nacht van Dinsdag op Woensdag de hand weten te leggen op zekere M. en H.f beiden uit Hilversum, die inmiddels een aantal in Baarn gepleegde inbraken hebben bekend. Op aanwijzing van deze beide arrestanten zijn gisteren en hedennacht nog twee per sonen uit Maartensdijk, zekere S. en M. aangehouden. Naar men ons mededeelde zullen vermoe delijk nog eenige arrestaties volgen. Ver wacht wordt, dat door deze aanhoudingen een aantal inbraken zal worden opgehel derd. DE BRAND TE ROTTERDAM. Drie directieleden aangehouden. In verband met aanwijzingen inzake den brand in het gebouw voor Kun sten en Wetenschappen te Rotterdam heeft de politie aanleiding gevonden over te gaan tot een nader verhoor van enkele leden van de directie. Drie van de betrokken personen zijn thans in het bureau aan de Witte de Withstraat in bewaring gesteld. en^snU^at^iir"Hela' ®amuel. ^"8 even over de heg en sny dat stuk van mijn baard afl" (Humorist)

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7