DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De aanslaq op konina Edward. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No 167 ü't nummer bestaat mt drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 17 Juli 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 138e Jaargang Gelukwenschen voor den koning uit alle deelen der wereld. De dader ontkent den opzet. Protest van leiders der Belijdeniskerk. De hitte boven de Vereenigde Staten. Verklaring van Schuschnigg Het Hollandsch diep overbrugd. Laatste spanning hedenmorgen vroeg geplaatst. Het reeds gemelde incident in Hyde- perk vond plaats, toen de koning na een garderegiment geïnspecteerd te hebben op het punt stond, te paard naar Buckingham Palace terug te kee- ren. De menigte verliet het park, zoo dat het op een gegeven oogenblik op Constitution Hill zeer druk was. Plot seling drong van uit het publiek een man naar voren, die het politie-cordon verbrak en zich in de richting van den koning begaf. Hij werd echter onmid- del ijk door een drietal politiemannen gegrepen en naar een politiebureau overgebracht. De meen in gen der ooggetuigen loopen overigens uiteen. Een hunner verklaart, dat hij twee mannen heeft gezien, die door po litieagenten te voet werden begeleid. Een ander heeft gezien, dat een pakje in de richting van den koning werd geworpen en het paard van Edward in de flank raak te. Het scheen een oogenblik, dat de koning van zijn paard wilde stappen, doch onmid dellijk daarna vervolgde hij rijdende zijn weg. Politie-agenten hebben een revolver opgeraapt Later werd vernomen, dat het paard van den koning niet door het pakje is geraakt Een vrouw, die zich onder bet publiek bevond, vertelt hoe de koning juist onder de poort van Constitution Hill was doorgereden, toen een indivi du van achter uit de menigte met een revolver in de hand naar voren drong. Een politie-agent en zijzelf grepen zijn hand, waarna het wapen op den grond vieL Alles geschiedde in een enkel oogenblik en er ontstond niet de min ste wanorde. De dader een zekere George An- drow Mabon. De gearresteerde, die een Engelschman bleek te zijn, is naar bekend werd, een ze kere George Androw Mahon. Gelukwenschen voor den koning. De koninklijke familie vernam eerst iets omtrent het incident na den terugkeer van den koning.Uit alle hoeken der wereld kwa men gelukwenschen voor den koning aan het paleis aan. De voor Bowstreet samen geschoolde menigte kon met moeite door de politic-afzetting in bedwang worden ge houden, vooral op het oogenblik, toen de schuldige onder goede geleide naar buiten kwam. Ook verzamelde zich een menigte personen voor het Buckingham Paleis om den koning toe te juichen, doch deze speel de op dat oogenblik, geheel volgens zyn aanvankelijk voornemen, een partij golf op Coombehill. De dader wordt verhoord. Met gesloten deuren is George Andrew Mahon gistermiddag verhoord voor het uolitie-gerechtshof in Bowstreet. Onderweg daarheen ontkende Mahon tegenover de hem begeleidende inspecteurs van politie dat hij werkelijk het voornemen had een aanslag op den koning te plegen. Hij wilde slechts nro testeer en. De minister van binnenland- sche zaken Sir John Simon draagt de schuld voor het incident. Hu had hem den avond te voren nog geschreven en gister morgen opgebeld. Toen de beklaagde m het politie-gerechtshof arriveerde, vroeg hu of de koning gewond was. De man trilde over het geheele lichaam, toen de eerste getuige een inspecteur van politie, gehoord werd. Deze verklaarde dat m het bezit van den beklaagde een revol ver was gevonden met vijf kamers, waa van vier geladen waren. Bovendien beschik te hij over twee banden scherpe munitie, terwijl hij verder in zijn zak had, een cou vert, een postkaart en een exemplaar van de Daily Telegraph van gister. De in specteur herhaalde daarop de verklaringen van den dader onderweg naar het gcrcc ^De"dader had daarbij nog den wensch uitgesproken zich met zijn advocaat in ve binding te stellen. De voorzitter bepaalde daarop, behandeling een week zou worden ui ge steld, gedurende welken tijd de beklaag e in hechtenis ral worden gehouden. De aan klacht tegen Mahon luidt, dat hij in het be zit is geweest van een revolver met het doel levens in gevaar te brengen. Edward VIII Een gelukwensch van het diplomatiue. corps Na het incident in Hydepark hebben alle leden van het corps diplomatique zich, individueel naar het Buckingham Palace begeven, teneinde een schrijven te onder teekenen, waarin de koning gelukgewenscht wordt met zijn ontsnappen aan den aan slag. Gelukwenschen van Mussolini aan koning Edward. Mussolini heeft zich zoodra hij kennis kreeg van het incident in Hydepark, telefo nisch in verbinding gesteld met den Ita- liaanschen zaakgelastigde te Londen en de zen opdracht gegeven, zich onmiddellijk naar het Buckingham Paleis te begeven, om den koning „zijn hartelijke gelukwenschen over te brengen, dat deze aan bet gevaar, dat hem bedreigd heeft, is ontsnapt". Telegram van Ilitler aan koning Edward. De leider en rijkskanselier heeft den ko ning van Engeland bet volgende telegram gezonden: „Zoojuist kreeg ik bericht v. d. op uwe majesteit gepleegden vloekwaardi- gen aanslag, en ik bied u ter gelegenheid van de ontsnapping aan dit gevaar mijn hartelijke gelukwenschen aan". Heeft de gearresteerde een val- schen naam opgegeven? De naam Andrew Mac Mahon, die de in verband met den „aanslag" op den koning gearresteerde heeft opge geven, zou niet de zijne zijn. Naar ver luidt zou hij Jerome Bannigan heeten. De motieven, welke Mac Mahon tot zijn daad moeten hebben bewogen, blijven nog steeds in een zekere geheimzinnigheid ge huld. Over het algemeen belooft men, dat hü de aandacht op zich wilde vestigen. Het is thans gebleken, dat hij medewerker van een periodiek is geweest, waarin hij sociale hervormingen voorstelde en besprak Zijn buren in Paddington zijn het er over eens, dat hij den indruk van een zonderling maakte. Hij zou te Dublin geboren zijn en gestudeerd hebben. HET INCIDENT IN HIJDEPARK. 't Was niet meer dan een incident. De autoriteiten van Scotland Yard hebben de volgende officieele communiqué gepu bliceerd: „Toen de koninklijke stoet terug keerde van de plechtigheid, die in Hijde- park heeft plaats gehad ter gelegenheid van de overhandiging der vaandels aan het garde-regiment, drong nabij de Wellington poort op Constitution Hill een man uit de menigte naar voren. Het is nog niet duide lijk wat daarop geschiedde, doch een revol ver is op den weg gevallen tusschen den koning en de troepen, die hem begeleidden. Het individu is onmiddellijk gearresteerd en naar het politiebureau Hijdepark over gebracht. Er is geen enkel schot gelost, doch de revolver was met vier kogels ge laden". Toen de politie den gearresteerde weg leidde, trachtte een andere man hem aan de politie te ontrukken, doch hü werd zelf eveneens gearresteerd. De koning zag het incident, doch hij ver- volgde zün weg alsof er niets gebeurd was. De gearresteerde is van Britsche na tionaliteit. Hü zal wegens een politiek ver- grÜP worden vervolgd. Het incident wekte hevige be roering. Na een oogenblik in Buckingham Palace te hebben vertoefd, begaf koning Edward zich per auto naar York House, waar hü de lunch gebruikte. Vervolgens begaf de vorst zich naar zün werkkabinet, waar hü de loopende zaken afhandelde en verschillen de staatsstukken teekende. Het incident heeft te Londen hevige beroering gewekt. Op een foto, die een minuut na het inci dent is genomen, ziet men de drie agenten die op eenige meters van het hek van het park een man arresteeren. Deze, wiens iden titeit nog niet is vastgesteld, was bloots hoofd en armelük gekleed. Relaas van een ooggetuige. De United Press schrüft: Voor de eerste maal, sinds de aanslag op nu wülen koningin Victoria op de Mail werd gepleegd, is het, dat een gebeurtenis zich te Londen afspeelde als de aanslagpo ging tegen 't leven van koning Edward VIII. Uit de verklaringen van verschillende ooggetuigen blükt duidelük, dat men hier niet te doen heeft met een dwaze onder neming, zonder kalm overleg gepleegd, maar met een wei-overwogen terroristische aanslag-poging. De aanvankelüke tegenstrüdigheden in de berichten over het gebeurde vinden hierin haar verklaring, dat er niet één, maar twee personen bü den mislukten aanslag zün betrokken. Een van beide individuen had een moord tuig bü zich, dat men voor een zelfver vaardigde bom hield, de andere een revol ver. Een lid van den dienst voor eerste hulp bü ongelukken, die het voorval van zeer nabü heeft zien gebeuren, schetste dit als volgt: „Toen de koning tusschen de hem jube lend begroetende menigte doorreed, werd ik plotseling een man gewaar, die een wit pakje, ter grootte van een baksteen, in de hand hield. De man bewoog zün arm in de hoogte, doch werd op betzelfde oogenblik door een groep burgers en politiemannen omringd. Het heele voorval speelde zich in een paar seconden af'. „Ik kon echter zien", vervolgde de oog getuige, „dat het witte pakje de züde van het paard raakte, dat de koning bereed. Het paar steigerde, doch de koning had het dier weer onmiddellük in zün macht. Daarna keerde de vorst zich in den zadel om en keek achter zich naar wat er ge beurde. Op straat was het een wilde wirwar van menschen en ik kon zien, hoe een bereden agent van de overzüde der straat toerende en bliksemsnel van zün paard sprong. Het volgende, dat ik kon waarnemen, was de gestalte van een man, die zich als een razende uit den greep van zes politie mannen trachtte los te werken en die half voortgeduwd en half gedragen werd. Ten slotte werd hü boven de hoofden van het publiek uit getild en in een politie auto gebracht. Op een ander punt van de straat zag ik een soortgelük tooneel zich afspelen. Ook hier hielden verscheidene agenten een zich wanhopig verzettenden man vast". Andere ooggetuigen verhalen, dat zü, kort na het incident, een groote vernikkelde re volver op het plaveisel zagen liggen, welk wapen blükbaar bü de worsteling met de agenten uit de handen van den tweeden ar restant was gevallen. Officieren uit het gevolg des konings had den den monarch onmiddellük omringd, blübaar om hem te beschermen. Het nieuws van de verijdelde aanslag poging op koning Edward verspreidde zich dadelük als een loopend vuurtje door de stad. Toen de vorst Buckingham Palace weer verliet om zich naar zün eigenlüke woning in St. James Palace te begeven, wachtte hem een groote menigte op, die hem door geestdriftige uitroepen met zün redding geluk wenschte. De koningin-moeder vernam het schok kend nieuws eerst, toen haar zoon in Buckingham Palace aankwam. De Duitsche kerkstrijd. Naar de Londensche bladen melden, heb ben de Duitsche leiders der evangelische belüdenis kerk aan Hitier een protest doen toekomen, waarin zü verklaren, dat de mis leidingen, die met het oogmerk der een heidsbeweging in naam van het volk plaats vinden, en de anti-kerk campagne Duitsch- land's moreel in gevaar brengen. Verder verklaren zü: „Wü vragen voor ons volk vrüheid om in gode te wandelen, opdat onze kleinkinderen niet hun groot vaders zullen vervloeken, die een staat op aarde opbouwden, doch den staat van Gods koninklük voor hen sloten". Zü protesteeren verder tegen de systema tische ondermüning van don invloed van de kerk op jong en oud en verzekeren, dat de anti-semietische beweging in strüd is met het christendom. Zü voegen hieraan toe: "Wü moeten den Führer waarschuwen, dat heel vaak de aan bidding, die hen ten deel valt, slechts Gode verschuldigd is. Heden ten dage worden zijn denkbeelden gebruikt als basis voor alle be- beslissingen omtrent moraal en wet en wordt hüzelf gehuld in de godsdienstige waar digheid van priester des volks, zelfs van bemiddelaar tusschen volk en God". Het protest werd aan Hitier toegezonden kort na Pinksteren en naar Reuter ver neemt, werd minister Kerrl ervan in kennis gesteld, dat het protest openbaar zou wor den gemaakt, indien op 1 Augustus geen antwoord zou zijn ontvangen. Het omvat 4000 woorden en er wordt achtereenvolgens in geprotesteerd tegen het bestaan van con centratie-kampen in Duitschland, tegen de maatregelen van de geheime staatspolitie, tegen beweerde vervalsching der stemmen bü de laatste verkiezingen en tegen wat voor vergoding van Hitier wordt gehouden. Het stuk is onderteekend door Niemöller, Middendorf,, Asmussen en vele andere leden van den raad en het bestuur der oppositio- neele kerk. Met betrekking tot de laatste verkiezingen zegt het stuk, dat de eischen van het volk gesteld werden boven die der waarheid. Bovendien wordt de regeering beschuldigd van opzettelijke ontkerstening van het volk. VESTIGT SIR HENRY DETERDING ZICH IN DUITSCHLAND? Naar de Berlünsche „Angriff" uit geloof waardige bron heeft vernomen, zou Sir Henry Deterding, die zooals men weet kort geleden in het huwelijk is getreden met een Duitsche vrouw, een landgoed hebben ge kocht in Mecklenburg. Deterding Hü zou voornemens zün zich hier te ves tigen. Sir Henry zou verklaard hebben de lei ding van de Royal Shell te willen houden, zoodat hiermee het zwaartepunt van dit concern naar Duitschland zou worden ver plaatst. Thans 4000 slachtoffers. riet aantal slachtoffers van de hitte was des Donderdagochtens gestegen tot 4000. Bovendien zün duizenden ernstig ziek. De autoriteiten van Minneapolis hebben medegedeeld, dat de zieken huizen het sedert de groote griep-epi- demie na den oorlog niet zoo druk ge had hebben als thans het geval is. In de stad Minneapolis kwamen gis teren per minuut gemiddeld drie ge vallen van zonnesteek voor. Onophoudelük snelden de ziekenwa gens dqor de straten. UITBREIDING DER ARGENTIJNSCHE LUCHTMACHT. In verband met het besluit van de Ar- gentünsche regeering om de militaire lucht vaart te reorganiseeren, zün op de begroo ting 22 millioen pesos uitgetrokken voor den aankoop van vliegtuigen. DE GRENSKWESTIES IN MONGOLIË. Terwül te Tokio diplomatieke onderhan delingen geopend zün voor de regeling der grensgeschillen tusschen de Sovjet- Unie en Mandsjoekwo met goede voor uitzichten op een bevredigenden afloop, meldt de Japansche ambassadeur te Hsin- king, Oejeda, dat de besprekingen tot rege ling van de grenskwesties tusschen Mands joekwo en buiten-Mongolië eveneens hervat zün. Hü erkent weliswaar, dat er nog eenig verschil van meening bestaat, doch wüst op den verzoenenden toon van het antwoord, dat Buiten-Mongolië op 12 dezer aan Mands joekwo heeft gegeven. In een oproep aan de stormscharen te Weenen zegt Schuschnigg o.m.: „Er is een offer, dat Oostenrük nooit ge bracht heeft of zal brengen: het af staan van zün onafhankehjkheid en van het recht over zich zelf te beschikken. Dollfuss wenschte de normalisatie van de Oostenrijksch-Duitsche betrekkingen. Ik heb er enkele jaren geleden op zün bevel, zonder succes, naar gestreeft. Wat toen aanvaardbaar of onaanvaard baar voor Oostenrük was, is dat van daag gebleven. Onze oriëntatie wordt nog altüd gevormd door de Lgn van Dollfuss. Deze leidt ons naar de bekro ning van ons program: een onafhanke- lük en christelük Oostenrük". Hedenmorgen om vier uur werd voor de vierde maal een poging ondernomen om de laatste spanning voor de nieuwe verkeersbrug over het Hollandsch diep bü Moerdük te plaatsen en thans ein- delük met succes. Nadat alles voor het werk weer in gereedheid was gebracht ving men, onder leiding van den heer de Wit, om kwart over vier aan de spanning in de lengterichting van de brug te draaien. Er stond haast geen wind, zoodat de manoeuvres, die door de nauwe ruimte die voor de laatste spanning was over gebleven moeilüker was dan voorheen bü andere transporten, vlot kon ge schieden. Om vüf uur was het brugdeel in den juisten stand en ging het con structiewerk door hel zakkende water en het vol pompen der bakken waarop het rustte langzaam naar op de vaste punten rustte maar om zeven minuten voor zes was de spanning geplaatst en daarmede de verbinding tot stand ge bracht. Hartelük werden de leiders van het werk gefeliciteerd en op elke spanning werd de vlag geheschen als teeken dat het Hollandsch diep voor het wegver keer was overbrugd. Technische bijzonderheden. Nu de plaatsing van de laatste spanning van de nieuwe verkeersbrug over den Moerdük verkeersbrug een feit is gewor den, mogen eenige technische büzonderhe- den over dit grootsch werk van ingenieurs kunst nogmaals in herinnering worden ge bracht. Te dier zake moge dienen dat de eerste spanning geplaatst werd op 30 Maart 1935, onmiddellijk na het gereedkomen van de eerste pülers. De volgende spanningen volgden successievelijk op 15 Mei, 19 Juli, 20 Augustus, 22 October, 5 December, 3 Maart 1936 1 April en 19 Mei d. a.v. De geheele brug bestaat uit 10 overspan ningen, elk lang 100 meter, de totale breed te der brug is ongeveer 19 meter. Verder is de eigenlüke rüweg 11 meter breed, terwül aan weerzijden buiten de hoofdliggers een trottoir is uitgebouwd ter breedte van ongeveer 2.5 meter. Het gewicht der ijzerconstructie van elk der 10 overspanningen bedraagt ongeveer 900.000 kg. POLEN EN DANZIG. Vóór de onderteekening van een PoolschDantzigsch accoord. In afwachting van de onderteekening van een PoolschDanzigsch accoord hebben 200 regeeringsgezinde Poolsche organisaties, ender wie de Unie van legionnarissen, ve teranen van het Poolsche leger, een oproep aan de bevoising uitgevaardigd, welke in alle steden zal worden aangeplakt. In den oproep wordt o.m- gezegd, dat een herzie ning van het statuut van L'anzig slechts uitbreiding ven de Poolsche rechten tenge volge kan hebben. Polen alleen kan de be volking van Danzig een vrüe cultureele en economische ontwikkeling verzekeren. WEGENS SPIONNAGE GEARRESTEERD. De Koreaansche gouvernement-generaal te Soeoel meldt de arrestatie van Soen Ping Joe, die zich voor Chineesch consul uit geeft, aangezien hü zich schuldig zou heb ben gemaakt aan militaire spionnage. Met zün medeplichtigen, die eveneens gearres teerd zün, had hü een spionnage-centrum gevestigd in het vroegere Russische consu laat te Soisjin, de belangrüke havenstad in het noord-oosten van Korea.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1