ftriisjs "è.b:;:.",«2ik;w,d' jsl ^rv.:v'i 7- Uit den Alkmaarschen Raad. ^Buitetdand Ttouindaal Hieuws TEXEL HEILOO Zwemmen. Nrd.-Holl. zwemkampioen- schappen in Alkmaar. schapswedstrUden "»P»en- N.-Holltnd b„v„ J «•h.pptn ditm„l D A W S",rd""™ •*8. Zonddf ta r csi6 s bad van ze#*r i foede wedstrijden ral kunnen genieten. Jj» kmplo«iKtaptnulnmerj de vo]_ Voor dames: 50 M. vrije sla? sn m •lag. 50 M. schoolslag en 4 y 5n m slag estafette; voor heeren- ioo m' slag100 M. 200 M. schoolslagen 5 X 50 M. vrije slag estafette. De ..kana-nummers" voor DAW rün voomameluk de dames-nummers 50 M vrüe "x schoolslag en de estafette Vooral L tn A1'1!8 Ml het geducht *Pan- ?«;v Snrï "Pr0miTten"-Sprle tusschen Janny Spreeuw van Nereus en Corry de Vos Surchart Jo Oostwouder en Jo Boulo- W V8n dit viertal «el- nï V vOUdPn wy niet durven voor- spellen, krachtsverschil i, er eigenlijk niet, en de onderlinge verschillen zullen zich dan ook wel beperken tot fracties van seconden Zeer benieuwd zijn wij ook. hoe thans de uitslag van de race op 50 M. vrije slag tus- schen Janny Spreeuw (Nereus) en Bep Smit (D.A.W.) zal zijn, immers 2 weken ge leden noteerden beiden in Zaandijk denzelf- den. fraaien, tijd van 33 2/5 sec. Zeer te betreuren is het. dat Maarten Kostelijk voorloopig niet zal zwemmen, waardoor 2 zekere kampioenstitels verloren gaan. namelijk de 100 M. vrije slag heeren en de 100 M. rugslag. Een ..kans-nummer" voor de heeren is echter nog de 200 M. schoolslag, waar Fry- dal van de Bruinviaschen en Koel en Im- hQjsen van DAW. vrijwel gelijkwaardige krachten zijn. Een fraai nummer is ditmaal het schoon- springen, waaraan medewerken de heeren Hazenberg (Het LI, Amsterdam). Schatens (AX. 1870, Amsterdam, 2e in het kampioen schap van Nederland) en van Beek en Kie viet (D.A.W Eenige adspiran ten-nummers en een dames- en een heeren polo-wedstrijd com- pleteeren dit uitstekende programma. JEUGDWEDSTRIJDEN IN HET ZOMERBAD. Morgenmiddag om 2 uur zullen in het Zomerbad jeugdwedstrijden gehouden wor den, welke naar verluidt een groot succes beloven te worden. Er is aantrekkelijk programma samenge steld en ruim 170 deelnemers zullen eraan deelnemen. Het programma luidt als volgt: 1. 25 M. schoolslag meisjes 8 en 9 jaar. 2. 25 M. vrije slag meisjes 10 en 11 jaar. 3. 25 M. schoolslag jongens 8 tot 10 jaar. 4. 25 M. vrije slag jongens 10 tot 12 jaar. 5. 25 M. rugslag meisjes geen leeftijdsgrens. 6. Demonstratie van de reddingsbrigade. 7. Demonstratie zwemles door J. v. Hems- bergen met eenige leerlingen van de „Overdekte". 8. 25 M. schoolslag meisjes 1214 jaar. 9. 25 M. vrije slag meisjes 1416 jaar. 10. 25 M. schoolslag jongens en meisjes tot 8 jaar. 11. 25 M. schoolslag jongens 12 en 13 jaar. 12. 25 M. vrije slag jongens 14 tot 16 jaar. 13. Polowedstrijd D.A.W.Haarlem II. Voetbal. K. N. V. B. EN R. K. F. Overeenkomst afgewezen. Het bestuur van den K. N. V. B. heeft vol gens het verslag in de „Sportkroniek na uitvoerige bespreking besloten aan de Fede ratie van R. K. Voetbalbonden in Nederland op haar voorstel tot het aangaan van een overeenkomst, te antwoorden, dat geen aan leiding gevonden ic daarop in te gaan. Overeenkomstig dit standpunt zullen ook de Erkende Bonden geen overeenkomsten met de R. K. F. of haar onderbonden kun nen aangaan en voor zooverre deze reeds aangegaan zijn, die niet mogen hernieuwen. SCHERPE AANVAL VAN FATHER COUGHLIN OP ROOSEVELT. HU verdedigt den presidentscan- didaat Lemke. De bekende „radio priester", Father Char les E. Coughlin, een verwoed tegenstander van president Roosevelt, heeft gisteren splitsing veroorzaakt in de z.g. Townsend Pension Clubs, welke in nationale conventie te Cleveland bijeen waren en waar hij het woord voerde. Deze Pension Clubs zijn, zoo als bekend, in het leven geroepen door dr. Francia E. Townsend, die een plan heeft opgesteld om den ouden van dagen een pensioen van 200 dollar per maand te ver zekeren. Father Cougli Coughlin deed in zijn rede een scherpen aanval op president Roosevelt, dien hij een leugenaar en bedrie ger noemde. Hij trachtte de leden van de Townsend Pension Clubs gunstig te stem men voor den derden candidaat voor het presidentschap, William Lemke. Na de rede van Coughlin nam de vice-voorzitter van de Townsend Club, Homer Smith, terstond het woord, om Roosevelt te verdedigen tegen wat hij noemde „den bijbel gebruiken om een demagogische rede te houden", Coughlin's rede oogstte een langdurig ap plaus, maar tevens protesten van de gedele geerden der Zuidelijke staten, die Roosevelt gunstig gezind zijn. Ten slotte kwam de con ventie overeen om Roosevelt, Landon en den «ocialist Thomas uit te noodigen Zaterdag In de conventie te spreken, terwijl Lemke v°or a.t. Zondag werd uitgenoodigd. POOLSCH LEGERVLIEGTUIG IN ZEE GESTORT. Generaal Dreszer omgekomen. Nabij de Poolsche kust, op 800 meter van Orlowo is een Poolsch militair vliegtuig in zee gestort. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. De drie inzittenden van het toestel, gene raal Orliez Dreszer, kolonel Loth, en de be stuurder, kapitein Lagiowski, zijn om het leven gekomen. Generaal Dreszer was kort geleden be noemd tot inspecteur van de luchtmacht, hij was 47 jaar oud. Als tragische bijzonder heid, kan nog worden gemeld, dat de echt- genoote van den generaal gistermiddag 3 uur, veertig minuten nadat het ongeluk plaats had, van een reis naar Amerika te QJynlfc BLOEDIG INCIDENT IN CHINA. Gevecht tusschen zoutzieders en be lastingambtenaren eischt 50 dooden. Tusschen de zoutzieders op de Chunha.n eilanden, gelegen aan de kust van de pro vincie Tsjekiang, en de inners van de zout- belasting, zijn oneenigheden ontstaan, welke zoo hoag liepen, dat het belastingkantoor in brand werd gestoken en ongeveer 50 per sonen tijdens het daarop volgende vuurge vecht werden gedood. NA DE CONFERENTIE TE MONTREUX. Groote bevrediging in Turkije. Een der te Istanboel verschijnende bladen geeft zjjn levendige bevrediging te keifhen over de gunstige berichten uit Montreux en verlangt, dat de Turksche troepen de zee- ëngten weer zullen bezetten op den dag van onderteekening der nieuwe conventie en dat de verjaardag van dien dag voortaan een nationale feestdag zal worden. DE STAKING IN HET ELECTRICITEITS- BEDRIJF IN MEXICO. Naar een algemeene staking? De staking in het electriciteitsbedryf te Mexico-stad omvat slechts 2500 electriciens, doch ongeveer 50.000 werklieden worden in diverse industrieën tot werkloosheid ge doemd. Er bestaat zeer veel kans, dat deze staking in een algemeene staking ontaardt. Reeds neemt het trampersoneel er aan deel. Ook de spoorwegbeambten en de bond van grafische kunsten en bedrijven beslo ten de beweging te steunen. ABNORMALE HITTE IN SOVJET RUSLAND. In de Russische Poolgebieden heerscht op het oogenblik een tropische hitte. Men heeft temperaturen gemeten tot 30 graden Cel sius, hetgeen sinds menschenheugenis niet is voorgekomen. In Zuid-Rusland steeg de temperatuur tot 40 graden in de schaduw en er hebben zich talrijke gevallen van zonnesteek voorgedaan. ENGELAND EN DE OUDE DUITSCHE KOLOMEN. In het Britsche Lagerhuis heeft Baldwin gister verklaard, dat ten aanzien van de kwestie der oude Duitsche koloftiën niets verand» 1 is io de houding der regeering sedert vorige desbetreffende berichten. De uitlatingen van den Zuid-Afrikaanschen minister van defensie in verband met deze kwestie geven alleen zijn persoonlijke standpunt weer en zijn zelfs niet bindend voor de Zuid-Afrikaansche regeering. Bald win heeft Pirow op de vraag, of en wanneer eischen naar voren zouden worden ge bracht betreffende overdracht van manda ten, de Britsche regeering deze in welwil lende overweging zou nemen, een ontken nend antwoord gegeven. POLITIEK PROCES IN DUISBURG. Het Wuppertal-comitë meldt ons: Op 9 Juli jl. werd over de eerste groep van de in totaal 160, meerendeels sociaal democratische, beklaagden, het vonnis ge veld door de rechtbank uit Hamm, tijdelijk resideerend te Duisburg. De veroordeelden behooren tot de 600 sociaal-democraten, die in den zomer van 1935 in het Rijn- en Westfaalsche industrie gebied gearresteerd werden, in verband met de stopzetting van de broodfabriek Ger- mania. Vier beklaagden werden veroordeeld tot drie en vier jaar tuchthuisstraf, de overigen kregen straffen tot anderhalf jaar tucht huis, terwijl bij acht veroordeelden de straf door het voorarrest was ingeboet. 13 Juli jl. begon voor dezelfde rechtbank het proces tegen de tweede groep. BRAND IN EEN LYCEUM. In het lyceum te Dibanska (Letland) is een brand uitgebroken, tengevolge waar van talrijke leerlingen en vier brandweer lieden ernstige brandwonden opliepen. DE DREIGENDE BURGEROORLOG. Amerikaansche burgers vragen bescherming. Amerikaansche zendelingen in Zuid-West- China hebben gisteren eenige ongerustheid te weeg gebracht bij de in de Aziatische wateren liggende Amerikaansche vloot, door om bescherming te verzoeken voor Ame rikaansche staatsburgers, die wegens den dreigenden burgeroorlog in gevaar ver- keeren. Bewoners van Kanton zijn begon nen de stad te verlaten, daar zij een veld slag aldaar vreezen. AUTO-EXPEDITIE VERMIST. De Sovjet-Russische auto-expeditie, die op weg was van Gorki naar Pamir, is in de woestijn van Kazakstan verdwaald. De op sporingspogingen, waaraan door vliegtuigen werd deelgenomen, zijn tot dusver alle te vergeefs geweest. Men vreest voor het lot der expeditie, aangezien de watervoorraad opgeraakt moet zijn en in de woestijn zware stormen hebben gewoed. MEXICO ZONDER LICHT. Gistermiddag om twaalf uur plaatselijke tijd is onder de electriciteits-arbeiders te Mexico een staking uitgebroken. STAKING VAN PARIJSCHE SLAGERSJONGENS. De Parysche slagersjongens besloten he den in staking te gaan, zonder evenwel de winkels te bezetten, aangezien de werkge vers het collectief contract, dat kort gele den was gesloten hebben opgezegd. Alleen i?l de winkels waar de patroona het collec tief contract aanvaarden, zal worden ge werkt. HET DUITSCH—OOSTENRIJKSCHE ACCOORD. Instemming van Oostenrljksche bisschoppen. De aartsbisschop van Weenen, kardinaal dr. Innitzer, heeft uit naam van de Oosten- rij ksche bisschoppen tegenover bondskanse lier Schuschnigg uiting gegeven aan zijn vreugde over de totstandkoming van het Duitsch—Oostenrijksch accoord. Da bis schoppen hebben hun medewerking beloofd in alles, wat tot consolideering van den vredesarbeid in Oostenrijk kan bijdragen. DE ONRUST IN SPANJE. Huiszoekingen bij extremisten te Barcelona. De politie heeft gisternacht huiszoekingen verricht in de lokalen van verschillende extremistische organisaties te Barcelona. Een twintigtal personen werd gearresteerd, o.a. Ramon Sales, de voorzitter der vrije vakbonden, bij wien veertig revolvers wer den gevonden, alsmede 7 personen, die in relatie stonden met de Spaansche Phalanx. de fascisten-organisatie, en die een aanval in den zin hadden tegen linksche organisa ties, die zij verantwoordelijk achten voor den moord op den monarchistenleider Cal- vo Sotelo. De garde heeft vergeefs getracht een taxi tot stoppen te dwingen, waarin eenige per sonen gezeten waren, die schoten losten en een kapitein, een luitenant en twee garden verwondden. Arrestaties van fascisten. Officieel wordt medegedeeld, dat 185 fas cisten kortelings op Spaansch gebied in arrest zijn gesteld. Het gaat om leidende figuren van de „Spaansche phalanx" die instructies hadden een opstandige beweging uit te lokken. ARRESTATIES VAN BOEKDRUKKERS EN ZETTERS TE WEENEN. Naar verluidt werden gisteren te Weenen talrijke arrestaties verricht in kringen van den vakbond en boekdrukkers en zetters Men spreekt reeds van 60 arrestaties. Deze zouden in verband staan met de verschij ning van een onwettige arbeiders-krant. De hitte boven de V. S. Het Natuurhistorisch Museum op Texel. De Museum-commissie van V. V. V. Mooi Texel", werd dezer dagen aangenaam verrast door een geschenk van den beken den vogelkenner A. Burdet, die het museum heeft verrijkt met een collectie van ongeveer 25 schitterende foto's, geno men in hoofdzaak van duinformatie's en broedende vogels op Texel. Er zijn echter ook foto's by van het vogelleven om het Naardermeer. De collectie werd door Museumcommissie in dank aanvaard. Zendingsfeest. (Vervolg). „De aanraking van Christus". De vraag die ons allen bezig moet hou den is Christus. Dat moet heerlijk zijn en is ook heerlijk, zeide spreker. Spr. nam als voorbeeld de genezing van de melaatsche. Daaruit sprak godsvertrouwen. De melaat sche trotseerde alles en ging naar Jezus. Waarom? Om genezing van zijn afzich telijke kwaal. Zoeken wy die aanraking met Jezus bij onze geestelijke melaatsheid? Gij die zucht en steunt, wie dreigt onder te gaan, gaat naar Hem, door wiens aanraking gij gezond zult worden. Door die aanraking wordt voor U een nieuwe wereld gescha pen, waarin al het oude verdwijnt en een nieuwe wereld voor U wordt geopenbaard. Dan hebt ge het waarachtig geluk en kurt ge van Hem getu'gen. In de tweede pauze was er groote belang stelling voor de gemengde koren, die onder leiding van den heer de Haas, Alkmaar, een 5-tal liederen zongen. Ds. G. J. Waardenburg, van Haarlem, daarom over het onderwerp „De ontmoeting van Oost en West". Men kan, aldus spr., de zending van ver schillende kanten bekijken. Doch de by- belsche verhouding van God en zijn H. Geest doet ons richtsnaar zyn. God heeft gezegd verkondig niet alleen het evangelie in Jeruzalem (bedoeld kort bij huis) maar maar tot de uiteinde der wereld. De getui genis moet zyn als die der apostelen, een levende getuigenis De weg, de waarheid en de liefde, wordt door de zending geboren. Een groot voorbeeld gaf ons de kleine kudde der Hernhutters, die een 5000 zendelingen uitzonden. Hun eenige doel was: Christus verkondigen en Zijn Evangelie. De wereld situatie is wel heel anders dan vroeger. De Westerling en de Oosterling hebben elkander ontmoet en die ontmoeting was niet altijd even vriendelijk. De Oosterling en Westerling hebben elkander wat te zeg gen en wij hebben aan onze bruine broe ders wat -goed te maken. Zeer uitvoerig ging spr. daarop in. Een volk dat niet ge looft, kan zich niet handhaven, zeide spre ker. Laten we allen over de geheele wereld er aan meewerken om God te loven en te dienen. Ds. P. Visser, van Amsterdam, behandel de vervolgens het onderwerp: „Versterk het overige." Spreker zeide dat hij weinig van de uit wendige zending wist tot het voorgaande jaar. Toen had spr. door een zendingsfami lie het werk leeren kennen en waardeeren. Men kan ambtelijk en als christen getuigen. Maar wat men ook doet, altijd moet onze gedachte en handeling een getuigenis voor Hem zyn. Spr. zeide dat achter al onze han deling de Kerk moet staan. De Kerk is niet alleen voor maatschappelijk gezonkene (dat zeg men wel eens) doch voor iedereen. Ge tuigenis afleggen en een veel omvattende arbeid verrichten voor God. Wij moeten alles versterken, d.w.z. ons geestelijk leven meer volmaken. Spr. be sprak de geloofsafval in Amsterdam. Vroe ger 45 pet. kerkelyk, nu 21 pet. en van een deel gaat niets uit. Vele jonge menschen weten niets van God af en weten niet wat bidden is. Wij moeten hen in aanraking brengen met Christus, dan doen we zendingswerk bij uitnemendheid. Hiermede was de dag beëindigd. Het was ongeveer 6 uur toen ds. H. O. Molenaar uit St. Pancras het slot woord sprak. Bij de opening van de raadsvergadering waren niet aanwezig de heeren Grondsma, Keijsper en Leesberg. De heer Leesberg had bericht van ver hindering gezonden. Ingekomen zijn: a Een brief dd. 1 Juli j.1., nr. 81 van Gedeputeerde Staten dezer provincie, ten geleide van het door hen goedgekeu. d raadsbesluit van 29 Mei 1936, nr, 2, tot verhuur van de bad- en zweminrichting aan de S|>ortlaan aan de N. V. Alkmaar- sche Overdekte bad- en zweminrichting. Aangenomen voor kennisgeving. b. Verslagen van het Centraal Bureau voor verificatie en financieele adviezen der Vereeniging van Nederlandsche gemeen ten van de opneming van kas en boeken, resp. op 6, 19, 24, 24 en 26 Juni j.1., van het grondbedrijf, het woningbedrijf, den plantsoendienst, het reinigingsbedryf en het sportparkbedrijf. Als voren. c. Een brief d. 26 Juni 1935 van den heer J. H. Bastmeijer, berichtende zijne benoeming tot lid van het bestuur van de gemeentelijke instelling voor maatschap pelijk hulpbetoon aan te nemen. Als voren. d. Een brief d.d. 8 Juli j.L, nr. 102, van Ged. Staten dezer provincie, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 25 Juni 1936, nr. 14b, tot verkoop van een perceel bouwterrein gelegen aan de Houtvaart aan P. Dekker. Voor kennisgeving aangenomen, e Een brief d.d. 8 Juli j.1., nr. 102 van hetzelfde college, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 25 Juni 1936 nr. 13, tot verkoop van een perceel bouwterrein! gelegen aan de Maclaine Pontstraat, hoek Fontein Verschuirstraat, aan P. Dekker. Voor kennisgeving aangenomen, f Een brief d.d. 8 Juli j.1., nr. 102, van hetzelfde college, ten 8®lelde.vann jSS hen goedgekeurd raadsbesluit van 25 Jun 1936, nr. 14A, tot verkoop van tweeper- ceelen bouwterrein gelegen aan de Hout vaart, aan J. Glas. Voor kennisgeving aangenomen. a Een brief dd. 8 Juli j.1., nr. 104, van hetzelfde college, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 25 Juni 1936 ,nr. 4, tot verhuur van een strook water aan den Schelphoek, aan de firma P van Maarleveld Zn. Voor kennisgeving aangenomen, h Een brief d.d. 8 Juli j.1., nr. 104, van hetzelfde college, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 25 Juni 1936, nr. 4, tot verhuur van een strook van het voormalig stationsgebouw aan den Tienen wal, aan J. van Zon. Voor kennisgeving aangenomen, i. Een brief d.d. 8 Juli j.1., nr. 102, van hetzelfde college, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van -5 Juni 1936 Tr 6. o m. tot he< in erfpacht afstaan van gedeelten van de trottoirs van de UUenboschstraat en Eikelenbergstraat en van pen gedeelte van het plein op den hoek van de Boomkampstraat en de Dahlia.tra.t, u» de Vereen*,ng voor Volkshuisvesting „Alkmaar Voor kennisgeving aangenomen, i Een adres d.d. 8 Juli 1936 van de be sturen van verschillende organisaties, ver zoekende de gemeentelijke marge voor de leerkrachten voor het buitengewoon lager onderwijs t.e handhaven. Behandelen bij punt 17 der agenda^ k Een brief d.d. 16 Juli j.1., van het lid van den raad G. H. Hoijtink, verzoekende ir de eerstvolgende raadsvergadering aan B en W vragen te mogen stellen omtrent de toepassing van artikel 4 van de Zon dagswet, ten aanzien van het openingsuur van de kermis op Zondag. QO(,nda Toeeestaan aan het eind van de ag 1 Een brief d.d. 16 Juli j.1. van het Teeken genootschap „Kunst zij ons doel verzoekende bij het geven van namen aan Srlw! don Alkmaarschen sdul- dor pieter Plas te willen gedenken. To behandelen bij punt 15 der agenda. Commissie onderzoek gemeenterekening 1935. De heer Van d e V a 11 beval aan mej. Nierop en den heer Bakker. Gekozen mej. Nierop en de heerenVo- gelaar, Govers. Venneker, Sietsma (allen aftredend, behalve mej. Nierop, die de plaats van den heer Bakker zal innemen). Commissie wering schoolverzuim. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het periodiek aftreden van den heer D. J. Scheffel als lid der commissie tot we ring van schoolverzuim, hadden B. en W. aanbevolen de heeren: 1. D. J. Scheffel, 2. D. de Wolff Peereboom. Herbenoemd de heer Scheffel met op twee na algemeene stemmen. Salarissen politiepersoneel. Aangezien in de vorige vergadering de stemmen staakten over het voorstel van li en W tot verlaging der salarissen van net politiepersoneel, werd dit thans weder aan de orde gesteld. De heer Venneker trok zyn voorstel tot aanhouding, eerder gedaan, thans in. Spr. was overtuigd, dat, als het kortmg- voorstel zal worden verworpen, van andere zyde de korting wordt opgelegd. Daarom zou hy een bemiddelingsvoorstel willen doen en de korting doen ingaan op 1 Sep tember a.s. Weth. v. Slingerland vroeg hoe het gat in de begrooting, dat zal ontstaan by het later toepassen dan B. en W. voor stellen, zou worden gestopt. (Het gaat over 180). Intusschen kon spr. namens B. en W. het voorstel-Venneker aannemen. De heer van Drunen verklaarde, dat zijn fractie ertegen is. De politie heeft al zooveel korting gehad, dat althans dit jaar niet meer aan die salarissen mag worden gekort. De heer Vogelaar kon met het voor stel-Venneker meegaan en zou zich ertegen verzetten de heele voorgenomen korting te putten uit den post voor onvoorzien. Bij de nu volgende stemming over het voorstel van B. en W. (incl. het amende- ment-Venneker) staakten weder de stem men. Tegen waren de soc.-dem., alsmede de heeren Woldendorp, Raat en Appel. Suppletoire begrooting Centraal Ziekenhuis. B. en W. boden ter goedkeuring aan de door regenten van het Centraal Ziekenhuis ingezonden suppletoire rekeningen dier in stelling voor 1935 en 1936. Uit deze stukken blijkt, dat over 1935 een subsidie benoodigd is van 23.189.33, zoodat van het geraamde bedrag ad 56.009.33 ter beschikking van de gemeente blijft 32.820, terwyl voor 1936 een lager subsidie wordt geraamd van 9.000. Voorts houden deze stukken verband met de invoering van een nieuwe methode van administratie voor deze instelling, terwyl daarin tevens is vastgelegd het systeem van afschrijving, dat voortaan ten aanzien van de gebouwen en den inventaris zal worden gevolgd. Conform besloten. De heer Venneker betreurde het dat regenten niet eerder met hun suppl. begrooting 1935 kwamen; er had veel werk door kunnen worden bespaard. Over de lagere aanvrage voor 1936 ver heugde spr. zich, evenals over het op com- mercieelen grondslag inrichten der boek houding. Schoolgeldregeling. Hierop stelde de voorzitter aan de orde de herziening van schoolgeldregelingen voor Lo., buitengewoon l.o., u.l.o., gymnasium, handelsschool, handelsavondschool, gem. avondschool voor lager nijverheidsonder wijs en voorbereidend middelb. techn. on derwijs. (De desbetreffende uitvoerige bij lage hebben wy deze week gepubliceerd.) De heer Venneker vond het jam mer, dat thans verhooging van het school geld wordt gevraagd, vooral omdat deze belastingverhooging drukt op slechts een deel der bevolking. Spr. ging de betref fende bijlage na, waartegen hij zou zijn, indien de gemeente niet was gebonden aan het wettelijke voorschrift van 1 pet. schoolgeld bij inkomens van 3000. Verheugd was spr. over de reductie, toe gestaan bij meer dan één schoolgaand kind uit hetzelfde gezin. Hij vroeg nu zoo mo gelijk een volgend jaar op dien weg voort te gaan. De heer Bakker en zijn fractie zou den ook niet anders dan noodgedwongen het voorstel goedkeuren. Over de aanpas singspolitiek in Den Haag was spr. niet te spreken. Wy kunnen niet anders dan ons daar bij neerleggen. De heer Appel zou uit principieele overwegingen ook tegen het voorstel stemmen en er niet alleen tegen spreken. De regeling is niet progres sief, wél voor de groote inkomens. (Pro testen). Spr. wilde kosteloos lager onderwijs. De heer Vogelaar was niet enthou siast over het voorstel. Intusschen hebben wij den troost ,dat onze schoolgeldregeling altijd zeer laag is geweest. Pas nu komen wij op de hoogte, die andere gemeenten reeds lang hadden. Het voorstel werd goedgekeurd met aan- teekening dat de heer Appel tegen is. Garantie geldleening Ziekenhuis. B. en W. stelden voor, in overeenstem ming met een verzoek van het college van regenten van het Centraal Ziekenhuis, om de gemeente de aflossing en rente te doen garandeeren van een geldleening van 21.500 als aanvullende leening voor het bouwen van een nieuw zenuwpaviljoen en een zusterhuis, waarvoor reeds een leening van 100.000 is aangegaan, eveneens onder garantie der gemeente. Conform besloten. Marktgeld boter. Aangezien de termijn, waarvoor verleden jaar een verlaging van marktgeld voor boter werd goedgekeurd, op 1 Aug. afloopt, meenden B. en W. nu de tijdsomstandig heden nog niet zoodanig zijn dat het vroe gere bedrag weer kan worden geheven dat het wenschelijk is de thans geldende regeling nog met één jaar te verlengen Conform besloten. Begrooting dienst 1935. Wegens te veel uitgekeerde belastingen over 1935 moet aan het rijk terug betaald worden 16.200. B. en W. stelden voor, om ten behoeve hiervan niet uit te keeren het deel van de subsidie voor het centraal zie kenhuis, waarover die instelling blijkens een supletoire begrooting niet behoeft te be schikken, en voorts den post voor onvoor ziene uitgaven met 4120 te verlagen. Conform besloten.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7