DE ALKMAARSCHE CODI 'fcouiHciaai 'Nieuws Rechtszaken JiuMsi mWxUHsdiap^ £uchtmoH £amU en JuiH&ouw £aaUte AecidUen Ri dagenlang regen en stam. la eindelijk eens een lekker znnnetje! JjutezoHdett Stukken SBucqedijke Stand WARM EN HUIZEN SCHAGERBRUG merkwaardige ballonvlucht. onze postvlt'chten. Crisis botermerk. consumptie melk regeerings- contract. brand in zeepfabriek. warmenhuizen lJuil. Glimlachje Leges-verordening. B. en W. boden ter vaststelling aan een verordening tot wijziging van de verorde ning op de heffing van rechten onder den naam van leges, noodig om haar in overeen stemming te brengen met het nieuwe be sluit betreffende de bevolkingsboekhou ding. Conform besloten. De heer Vogelaar maakte een be merking over de redactie van het voor stel, dat z.i. verschilt van het voorschrift uit het besluit ten aanzien van de bevol kingsboekhouding. Daar is n.1.^ sprake van een blijvend abonnement, terwijl het voor stel van B. en W. spreekt van een jaar abonnement. De heer Sietsma meende, dat de thans geldende tarieven heel wat hooger zijn. Moet met de nu voorgestelde verla ging geen rekening worden gehouden in de begrooting? In verschillende plaatsen zijn de heffingen veel hooger. Spr. zou voor vragers van veel inlichtingen bonboekjes willen invoeren, waardoor zij telkens we ten hoe ver hun abonnement gevorderd is. De voorzitter geloofde niet, dat het verschil voor de gemeente groot zal zijn. ïntusschen is het voorstel gedaan op wensch van den minister. Renteverlaging bouwvoorschot. Nu het rijk den rentevoet voor aan der den verleende hypothecaire bouwvoorschot- ten tot 4 3/4 pet heeft teruggebracht, stelden B. en W. voor, om de rente voor het aan den heer J. Hazes verleende voorschol (thans nog 6 pet.) met ingang van 1 Januari j.1. eveneens te brengen op 4 3/4 pet. Conform besloten. Verkoop grond aan den Westerweg. Door B. en W. werd voorgesteld om aan den heer A. D. van Eek alhier te verkoopen een perceel grond aan den Westerweg, groot ongeveer 410 vierk. m., voor 4305, voor den bouw van twee woningen met twee garages. Conform besloten. Verkoop grond aan de Houtvaart. Ten behoeve van het bouwen van twee woningen op een terrein aan de Houtvaart door den heer P. Dekker stelden B. en W. voor, het benoodigde bouwterrein, groot ongeveer 301 vierk. m., te verkoopen voor 2560. Conform besloten. Jaarwedden onderwijzers I.o. en i buitengewoon l.o. Onder verwijzing naar hun voorstel bij de gemeentebegrooting, dienst 1936, stelden B. en W. vóór vast te stellen een verorde ning tot regeling van de bezoldiging van het onderwijzend personeel aan de openbare school voor buitengewoon lager onderwijs te Alkmaar. De heer Venneker voelde wel voor het adres (zie ingekomen stukken), het welk hierbij ter sprake kwam. Ook de voorzitter voelde er wel voor, maar stelde vast, dat de hoogere sa- larieering geen door het rijk opgelegde ver plichting is. Het voorstel werd aangehouden tot be handeling der begrooting (aan het einde der agenda). Nadat de vergadering van 2 uur tot 2.40 in comité was geweest, kwam aan de orde: Straatnamen aan den Bergerweg. Voor de nieuwe straten op het bouw terrein aan de Zuidzijde van den Bergerweg stelden B. en W. de volgende namen voor: Nicolaas Beetskade, Rembrandtstraat, Ver meerstraat, Frans Halsstraat, Gerard Dou- straat, Van der Helststraat, Jan Steenstraat, Ferdinand Bolstraat, Ruysdaelkade. De voorzitter, memoreerend het adres van K. Z. O. D., merkte op, dat de straat namen, zooals nu voorgesteld, bij elkaar be- hooren, als zijnde van 17e eeuwsche schil ders. Mr. de Groot wilde den naam Nic. Beetskade veranderen in Paulus Potterkade. Dit voorstel vond geen steun, omdat de naam Beetskade reeds bestond. Het voorstel werd onveranderd vast gesteld. Overplaatsing onderwijzend personeel. Ter uitvoering van het raadsbesluit van 25 Juni j.1. inzake reorganisatie van de zes- klassige openbare scholen voor l.o., stelden B. en W. voor: 1. a. met ingang van 1 Augustus a.s. op te heffen één betrekking van onderwijzer aan de Hofdijkschool; b. in verband hiermede met ingang van 1 Augustus a.s. aan den heer J. Koelman eervol ontslag te verleenen als onderwijzer aan die school; 2. met ingang van 1 September a.s. te be noemen tot onderwijzer aan de school voor centraal 7e en 8e leerjaar, genoemden heer J. Koelman; 3. met ingang van 1 September a s. als onderwijzer over te plaatsen van de Tessel- schadeschool naar de school voor centraal 7e en 8e leerjaar, den heer G. C. van Gulik; 4. met ingang van 1 Augustus a.s. als on derwijzer over te plaatsen van de Bosboom- Toussaintschool naar de Tesselschadeschool. den heer D. Gerritsma; 5. a. met ingang van 1 Augustus a.s. op te heffen één betrekking van onderwijzer aan de U. L. school; b. in verband hiermede aan den heer A. Govers met ingang van 1 Augustus a.s. eervol ontslag te verleenen als onderwijzer aan die school, met aanspraak op wachtgeld ten laste van het Rijk. De heer Sietsma sprekende over de school voor het 7e en 8e leerjaar betoogde, dat het aantal meisjes daar zoo groot is, dat aanstelling van een tweede onderwij zeres wenschelijk moet worden geacht, vooral met het oog op handwerkonderwijs. Mr. de Groot sloot zich hierbij aan. De voorzitter zei, dat B. en W. dit reeds hadden besproken, maar geen aan leiding vonden hun voorstel te veranderen. Het geheele voorstel werd aangenomen k. h. st. Wat betreft het derde deel werd gestemd. Tegen waren Sietsma, Govers, Woldendorp, De Groot, Appel en Bulens. Verhuring benedengedeelte van het perceel Langestraat 85. B. en W. stelden voor, het thans bij de leeszaal in gebruik zijnde benedengedeelte van perceel Langestraat no. 85 met tuin weder aan die instelling te verhuren voor 1330 per jaar met 250 voor de centrale verwarming. Mr. de Groot wilde de huur en de vergoeding voor centrale verwarming la ten zooals het is en het bedrag niet com bineeren. De voorzitter ging daarmee ac- coord. Het voorstel werd goedgekeurd. Straatnamen. Op voorstel van den voorzitter werd aan de Zijstraat van den Friescheweg, waar nog slechts één huis staat, den naam van Zaagmolenstraat gegeven. Verhuring van grond aan het Zeglis. Op 15 October 1936 eindigt de huur van het bij raadsbesluit van 22 October 1931 aan den heer J. Bult verhuurde terrein aan het Zeglis. De huurprijs bedraagt thans 310 per jaar. De heer Bult is bereid dit terrein, na toe voeging van een gedeelte van het daarnaast liggende onverhuurde gemeenteterrein ver groot tot ongeveer 2000 M2., voorshands voor twee jaren opnieuw van de gemeente te huren voor 320 per jaar. B. en W. stelden voor, daartoe te be sluiten. Conform besloten. Tarieven Centraal Ziekenhuis. Naar aanleiding van het voorstel van de heeren Keysper, Venneker en Woldendorp tot verhooging van verpleeg-tarieven in het Centraal Ziekenhuis, had het college van regenten over die instelling geadviseerd daartoe niet over te gaan, met welk advies B. en W. zich vereenigden, zoodat zij voor stelden het bovenbedoelde voorstel niet aan te nemen. (In ons no. van Dinsdag publiceerden wij de overwegingen van het college van regenten). Conform besloten, na een opmerking van den heer Woldendorp. Handelsschool en handelsavondschool. Van Ged. Staten is nog geen bericht ont vangen terzake het instandhouden van de handelsschool, waardoor thans geen defi nitieve beslissing kan worden genomen over het al of niet voortbestaan. Met het oog op de te treffen voorbereidende maat regelen dient nu een beslissing te vallen, althans voor het schooljaar 1936/37. B. en W. stelden daarom voor het» onderwijs aan de handelsschool en de handelsavondschool gedurende dat schooljaar op den bestaanden voet voort te zetten. De heer Woldendorp trok in een vroeger ingediende motie, omdat de be grooting thans sluitend kan worden ge maakt zonder opheffing der school. Mej. N i e r o p vroeg of de benoeming van een leeraar Engelsch doorgaat. De voorzitter zei, dat, als het voor stel wordt aangenomen, een tijdelijk leeraar zal worden benoemd. Het voorstel werd z.h.s. goedgekeurd. Scholieren 1. o. uit Oudkarspel. B. en W. stelden voor om met de ge meente Oudkarspel op de gewone bepalin gen een gemeenschappelijke regeling aan te gaan omtrent de toelating van leerlingen aan die gemeente tot de openbare lagere scholen. Conform besloten. (De zitting duurt voort). (Ongecorrigeerd). ONEENIGHEID IN DE KIESVEREENIGING. Vermeld was, dat te Hoogkarspel tot notabel in de vacature-A. Bakker was ge kozen de heer P. S. Gorter. Niet om per- sonlijke, doch om principieele redenen meende de kiesvereeniging „Vooruitgang", dat deze benoeming niet accoord was, reden waarom men in hooger beroep ging. Resul taat van dit beroep is, de op 9 Juni j.'. ge houden verkiezing van een notabel nietig te verklaren en kerkvoogden op te dragen binnen vier weken na dagteekening dezer beschikking een nieuwe verkiezing te doen plaats hebben. DE STORM VAN WOENSDAGMIDDAG. Te Oterleek. De hevige storm, te ongeveer 6 uur, rukte een der zware boomen, staande aan de oprijlaan van de boerderij „Louise Hoeve", bewoond door den heer Jb. Slooten uit den grond. De boom, welke op onge veer 4 Meter van de woning stond, smakte met groot gekraak neer. Een dertig-tal schapen, welke op het erf liepen, namen spoedig de vlucht. Schade werd niet ver oorzaakt. De boom met zijn groote bladeren- kroon had een lengte van ruim 20 meter. Ledenvergadering R.K. Volksbond. Afscheid voorzitter J. Slippens. Bovengenoemde vereeniging hield j.1. Donderdagavond in het lokaal van den heer Wester een ledenvergadering. De voorzitter deed mededeeling, dat de speldjesdag van Herwonnen Levenskracht in Warmen- huizen gehouden zal worden op Kermis- Zondag. De bekende Deken-inkoop kan thans we derom geschieden. De monsters zijn te be zichtigen aan het oude adres. Tevens deed de voorzitter mededeeling, dat de Bedevaart naar Heiloo dit jaar zal geschieden op 9 Augustus. Wegens vertrek van den voorzitter heeft er een bestuursverkiezing plaats. Bij meerderheid van stemmen is gekozen de heer P. Groot Az. Als nieuwe voorzitter werd gekozen de vice-voorzitter de heer A. de Groot Jacz. Hierna hield de scheidende voorzitter een kort afscheidswoord en memoreerde, dat het ongeveer 6 1/2 jaar geleden is, dat ij in Warmenhuizen is komen te wonen. Spr. was van meening, dat de nieuwe voorzitter beter dan hij de belangen van de vereeniging en van hare leden kan e- hartigen, omdat hij de plaatselijke toe stand nog beter kent. Spr. gaf de verzeke ring in zijn nieuwe woonplaats nog menig maal aan Warmenhuizen te zullen denken en aan het wel en wee van de Volksbon Hij dankte de bestuursleden en de gewone leden voor de genoten steun en "mede werking. Speciaal dankte hij de geestelij e adviseur voor de aangename samenwer- king. De geestelijke adviseur, het woord ve krijgende, zei, dat de Volksbond met den heer Slippens verliest een ijverig voorzit ter van de vereeniging. De heer Slippens heeft zijn vrije tijd geheel en al gegeven voor de organisaties en daarvoor is hij hem zeer dhnkbaar. Ook de vakorganisatie zal ook zeker zijn ijverig bestuurslid missen. Volop kan thans gezegd worden, dat de heer Slippens heeft medegewerkt om de katholieke actie te bevorderen en heeft al zijn best bedaan, die geest op de leden van de vereeniging over te brengen. De nieuw-benoemde voorzitter voelt zich ook verplicht om namens de bestuursleden en de leden de heer Slippens hartelijk dank te zeggen voor al zijn werken en streven ten bate van de vereeniging en hare leden. Als stoffelijk blijk van waardeering werd den heer Slippens een rooktafel aangebo den hetgeen door den heer Slippens in grooten dank werd aanvaard. Als nieuwe comité-lid van Herwonnen Levenskracht werd benoemd de heer W. Gieling. Na enkele besprekingen volgde hierna sluiting. Autotocht ouden van dagen. Woensdag maakten de ouden van dagen uit de wijk Schagerbrug hun jaarlijksche autotocht. Hoewel het weer gedurende een belangrijk gedeelte van dien dag bepaald slecht was, hebben de oudjes toch veel ge noten en waren zij zichtbaar voldaan over de reis. Des morgens 8)4 uur vertrokken zij en via Alkmaar ging het door de Schermer en Beemster naar Purmerend, waar in „De Tuinbouw" de koffie werd gebruikt Ver volgens naar Amsterdam, waar het middag maal bij Heek werd genuttigd. Een bezoek werd gebracht aan Tuschinsky. De film en het prachtige interieur van het beroemde theater bezorgden het gezelschap oogen- blikken van genieting en bewondering. Op den terugweg werd te Wormerveer gepau zeerd in „De Sociëteit" en wederom via Alkmaar arriveerden de ouden van dagen in de beste stemming weer te Schagerbrug, waar hen in de door de fa. Kruit met bloe men versierde zaal van den heer Modder een hartelijke ontvangst ten deel vieL Hier sprak de heer Gi van der Sluijs woorden van waardeering over wijlen den heer K. van Loenen, die 6 jaar geleden het initiatief nam tot het organiseeren van tochten voor ouden van dagen en die tot aan zijn overlijden de leiding hiervan tot aller tevredenheid heeft gehad. Verder sprak nog de oud-burgemeester De Moor, die verklaarde den tocht met ge noegen te hebben meegemaakt, vooral door den bijzonder prettigen omgang van de reis- genooten onder elkaar. Een aangename afwisseling was de mu ziek van de plaatselijke band „The Funny Boys". Na een declamatie van den heer Kuilman, één der ouden van dagen, werd de bijeen komst door den voorzitter gesloten met woorden van dank aan allen, die aan het welslagen van dezen dag op eenigcrlei wijze hadden medegewerkt. NOTARIS VOOR HET GERECHTSHOF. Voor het gerechtshof te Leeuwarden stond gisteren in hooger beroep terecht de 66- jarige oud-notaris A. F. voorheen te Lange- weer, thans te Apeldoorn, die door de Leeuwarder rechtbank wegens verduiste ring van 4000 gulden en 2300 gulden was veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Verdachte voerde te zijner verdediging aan, geen opzet tot verduistering te hebben gehad, terwijl zijn verdediger, mr. Beek huis, erop wees, dat er ook geen aanlei dingen waren tot de daad van verdachte daar deze in die jaren volkomen liquide was. De procureur-generaal eischte bevestiging van het vonnis van de rechtbank daar z. i. de opzet volkomen is vast komen te staan Uitspraak 30 Juli. VERBODEN MARGARINE-MAKERIJ. Voor den Haagschen kantonrechter mr. Tellegen stond terecht een drogist uit Den Haag, dien bij dagvaarding was ten laste gelegd, dat hij als niet door de Zuivelcen- trale erkend fabrikant, op 18 April j.1. in zijn zaak 200 gram „margarine" zou hebben bereid, welk feit door verdachte werd ont kend. Wél gaf hij toe, aan cliënten een mengsel te hebben getoond, n.1. het product van een recept, voorkomende in het officieuze tijd schrift „Huishouding van Nu", doch hij be twistte, dat daaraan de naam margarine kon worden gegeven. Verdachte lichtte zijn verweer uitvoerig toe. De ambtenaar van het O. M. mr. Lange- meijer, zeide, dat verdachte zelf toegeeft, de verschillende ingrediënten te hebben ver mengd en daaraan boterkleursel te hebben toegevoegd. Spr. kon hieruit niets anders opmaken, dan dat verdachte margarine in den zin der wet heeft vervaardigd. Waar de overtreding in casu volgens het O. M. niet van ernstigen aard is, vorderde hij een geldboete van 1, subsidiair 1 dag De kantonrechter heeft conform dezen eisch vonnis gewezen. IN DEN MUZIEKTUIN. Piater was het de avond van Nico Snel s <5nel moet werken met kleine en- We* en dan is voorzichtig zijn. oppas te™ de boodschap. De dirigent houdt dat in Toog en weet daardoor de klip van ruwheid "'Voor hef eerat "deed ft mannenkoor mede - waarmede hü verleden jaar Sep- tem de studie is begonnen. Dit koortje heef een goede stemmenverhouding. goed zingt zuiver, de uitspraak is dmdé Het werd dus een aangename kennismaking. Genoemde kwaliteiten werden mtoepawing gebracht in de nummers van Neumann. „Ecce quomodo moritur* van Hande Sneeuwklokjes n aardig Hanae, u»Wnders .Jesu dulcls positie van Joh. F. Heleenaerr „o Memoria" van Bern „Kothe en Sonntagslied" van Kreutzer. Wat hier van het mannenkoor is g kan ook van het gemengd koor „VocaaWUK- maar". dat echter heel wat langer bestaat gezegd worden. Beschaafde zang, uitdrukt ?n werken van Chris van Beek Bortni.n.k (Du Hirte Israëls), Roeske Beethoven (Die Ehre Gottes) en Dopper (Zondagmorgen). Het kinderkoor wordt ook steeds bet Het Alkmaarsche dialect o.a. ia er ui op nuanceering wordt gelet, enz. Het „Regenliedje", dat zij zongen, dankt het ontstaan aan het slechte weer van den laatsfen tijd. Had het gisteravond, toen het uitgevoerd werd nu ook geregend, dan had die uitvoering nog 'n realistisch tin je g kregen. Zoover kwam het echter niet Snel liet het aardig zingen en nog wel tweernaa Behalve het regenliedje gaven de h>nde™n een frisch, opgewekt lied van van Oort. n leuk Patriottenlied (1786) en het ,,W(j Alk maarsche kinderen" van Nico. v. d. ^,r^n Uit Moskou meldt men: Men is thans gereed gekomen met de voorbereidingen voor een tocht met een luchtballon, waaraan door 8 personen zal worden deelgenomen, die van plan zijn 2 of 3 nachten in de lucht te blijven en bij het aanbreken van iederen dag te dalen zonder gas te laten ontsnappen. Het is voor het eerst dat een dergelijke tocht met landingen zal worden onderno men. Bij gunstig weer zal de start morgen plaatsvinden. De Perkoetoet is gisteren 17.58 uur op Schiphol geland. Zaterdagmorgen zal de Kwak van Am sterdam naar Batavia vertrekken met als eerste bestuurder Th. voa Weyrother. De heffing op boter en de vervoerver- gunning voor buitenlandsche boter is voor de week 19 t.^n. 25 Juli vastgesteld op 80 cent per kilogram. Nederlandsche Zuivelcentrale, 19 t/m. 25 Juli 1936 consumptiemelk regeeringscon- tract, taxegedeelte 5 1/4 cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met afdracht voor de kwaliteit, overmelk re- geerings-minimumprijs 4,10 cent Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2)4 cent. (Ongecorrigeerd. Hedenmorgen heeft een hevige brand ge woed in het perceel nieuwe Teertuinen 24 te Amsterdam, waarin gevestigd is de zeep- parfumerie- en chemische fabriek van de N.V. Heule en Co. Vermoedelijk is de brand tot nog toe on bekende oorzaak op het achtergedeelte van dezen zolder begonnen. Een zeer hooge vlam sloeg uit het dak en met de eerst» uitgerukte wagens aanwezig zijnde adjunct- hoofd brandmeester van Wijngaarden meen de dan ook met het oog op het gevaar van aantasting der belendende zeer oude per- ceelen in de oude stadsgedeelte het alarm „groote brand te moeten geven. Het ge volg was, dat weldra zeer veel materiaal ter plaatse was en het vuur krachtig kon worden aangetast onder leiding van den commandant den heer Gordijn en den hoofdbrandmeester Hartdorff. Kort voor 12 uur konden verscheiden» wagens weer inrukken. De waarnemend hoofd-commissaris van politie Haarman alsmede de commiaaari» H oogenboom en hoofdinspecteur J oosten van het bureau Spaamdammerstraat wa ren op het terrein van den brand aanwezig. Maar na ook direct een advertentie in fa krant. En geen dag langer wachten. U wilt toch Uw zomerartikeieo verkoopen En U weet het: Ook Uw advertentie moet actueel ziyn dus EEN DAR, BI. AD DE KAASWIMPgL, Mijnheer de Redacteur, De uitroep „hé wat aardig!" is niet van de lucht Wel een bewijs dat de kaaswta- Pel voldoet Onbegrijpelijk is het dat er b.v. op fa kaasmarkt aan enkele café'a nog een wim. pel ontbreekt Het maakt juist daar, een en- volmaakten indruk. De koeten doen het toch ook niet. In de Langeatr. ia het opval lend dat haast alle filiaal-bedrijven gaan kaaswimpel hebben en deze zijn toch inder daad de meest belanghebbende bij het vreemdelingenverkeer. Het ia zoo moeilijk om van de hoofdkantoren vergunning te krijgen om een wimpel te mogen ophan gen, het is toch een groot Alkmaarach be lang, om de trek naar Alkmaar te blijven houden wat er ook gebeure. Zelfs particulieren weten van gemeen schapszin getuigen door mede te doen. Met vriendelijken dank. EEN MIDDENSTANDER. Geboren: Wilhelmus, i. v. J. ALift- hart en C. Mekken. Elisabeth Anna, 4. v. J. Mekken en C. Smit Hermannu* J. 1% z. v. E. A. Legdeur en M. Bes. CoroaMa Alyosia, d. v. W. Groot en C. Stoop. Wü- helmina Aloysia, d. v. A. Boekei en C da Groot. G e t r o u w d: N. P. Koasen en C va Langen. H. W. Pronk en C. Dekker. Overleden: A. Wognuro. wed. C. Wagenaar, 71 jaar. P. Slot, 57 jaar. C. Schouten, gehuwd met P. Zomerdijk, 6S jaar. En toch valt du botman mm! fn t dagelijlach leven zelfs een aange- naam mensch, maar op den weg..„ Zoo zijn er meer! Fietsen, rijders, automobilisten evengoed ali gezoolde weggebruikers, du u voel aan zichzelf denken en te wevug rekening houden met anderen op do» weg. Bn zoodoende wordt het 1, verkeer stroef enbnveOig! W Ziet g(j muggen, lang van poot, Aarzeit niet, maar slaat ze dood. Vrouwlief: tv Jij dle andere nu hnweh*™1"!^ all®raardl«st. maar wel pieizler doe£ er vindt, dan wil ik je ze allebei nemen, liefste!" (Happy Mag.)

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 8