DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ïss™' met *•-8 Eerste Kamer behandelt industrie-financiering. Ho. 168 138e Jaargang PARLEMENT Amsterdamsche Paleis-Paadhuis-kwestie opgelost. Wetsontwerp goedgekeurd. •jBuitenland Nieuwe onlusten in Spanje. De conferentie te Montreux. De hitte in Amerika. Een putsch in Donzig De grondwet zou afgeschaft worden. De moord op Sotolo. De chauffeur van den overvalwagen legt verklaringen af. ALKMAARSC Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VERTE NTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. D.t nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 18 Juli 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Den Haag, 17 Juli. rir^f.n!naat h?*ft het wetsontwerp tot op richting van de maatschappij voor indus- **archant et d'Ansembourg wetsvoorstel bestreden. Zyn rede Politieke be- •truding van minister Gelissen, wien hij ^liberalisme verweet, omdat Z. Exc. aan "chten ondernemingen alleen VCr als redelijke wrwachting van rentabiliteit kunnen wekken. Volgens den heer d'Ansembourg moet niet de rentabiliteit, maar het welzijn van het geheele volk maatstaf zijn. Doch hoe zal dit welzijn duurzaam gediend kun nen worden, wanneer het geld vah den Staat zou worden besteed aan onderne mingen, welke zich niet zullen kunnen bedruipen? De katholiek Blomjous wilde wel met het wetsontwerp medegaan, maar drong er op aan, dat de regeering niet meer by het sluiten van handelsverdragen onze gren zen zal openstellen voor vreemde produc ten, welke hier met exportpremies van de buitenlandsche regeeringen worden inge voerd en waartegen onze eigen industrie niet kan concurreeren. Minister Gelissen antwoordde, dat bij handelsverdragen niet alleen acht moet worden geslagen op de induürie, maar ook op landbouw, scheep vaart. enz. Wel beloofde Z. Exc., dat hy, als het noodig is, niet zal aarzelen om protectie voor te stellen voor binnenland- ache industrieën. Dit zal in den geest zijn van den heer Blomjous, die van protectie een vurig voorstander is! Maar over de noodzakelijkheid in een bepaald geval zul len de heeren wel eens van meening ver schillen! Mr. Werker (v.d.) toonde zich maar matig ingenomen met het wetsontwerp en noemde de industriefinanciering door de overheid een paal vol perikelen, waarvan men zoo spoedig mogelijk zou moeten te rug keeren. Mede in antwoord aan den heer Gelderman (lib.) betoogde de minis ter, dat ook zijns inziens aan het particu liere initiatief by de industriefinanciering de voorrang moet worden gelaten en Staatshulp subsidiair moet zijn. Maar, liet de bewindsman er op volgen, nu het par ticulier initiatief in gebreke blijft, is hulp van de overheid noodzakelijk. Want geïn dustrialiseerd moet er worden, willen wy het aantal werkloozen verminderen en een bestaan verschaffen aan de honderddui zend zielen, met welke onze bevolking jaarlijks toeneemt. De heer Gelderman, dien dit wetsontwerp had doen zeggen, dat de berg een muis had gebaard hetzelfde had de communist Wynkoop in de Tweede Kamer verklaard! kreeg van den mi nister te hooren, dat muizen zich snel vermenigvuldigen Heeft minister Colyn onlangs verklaard, dat „de lucht breekt", ook minister Gelis sen noemde thans teekenen van verbete ring van den economischen toestand. De waarde van onzen uitvoer in het eerste halfjaar van 1935 bedroeg 318 millioen en die in het eerste halfjaar van 1936 is pre cies even groot, dus niet achteruit gegaan. En in quantiteit is deze uitvoer gestegen. Voorts is het aantal werkloozen belangryk verminderd. Het bedraagt nu 378.000, van wie 45.000 by de werkverschaffing ar beiden. Wy vernamen nog van den bewindsman, dat sedert eenige weken een opsporings dienst werkt, die nagaat, welke bedrijven kunnen worden opgericht en waar zij hun producten zullen kunnen afzetten. Minister Gelissen is vervuld van den vasten wil, om de industrialisatie te be vorderen, maar dit doet hem de voorzich tigheid niet uit het oog verliezen. Indus triefinanciering, zeide hy, is niet het uit zaaien van boerenkool. By dit laatste schijnt weinig voorzichtigheid noodig te zy. De liberalen van den Bergh, Gelderman en Van Rappard en de christelijk-histori- schen Ter Haar, Van der Hoeven en De Gyselaar hebben met de N. S. B.-ers tegen gestemd. De eigendomsoverdracht van het Ko ninklijk Paleis te Amsterdam van de ge meente aan den Staat heeft de senaat zon der hoofdelyke stemming goedgekeurd. Prof. Van Embden (v.d.) betreurde, dat Amsterdam hiermede een band met zyn glorieus verleden, waarin het raadhuis een symbool was van de macht der stad, door sneed. Maar hij had te veel zin voor realiteit om zich te verzetten tegen de overeenkomst, welke de gemeenteraad der hoofdstad met algemeene stemmen heeft goedgekeurd. Mr. Van Vessem (N.S.B.) roemde het wetsontwerp als een overwin ning van den nationalen op den Amster- damschen geest. Toen minister Oud krach tig protesteerde tegen de geconstrueerde tegenstelling tusschen land en hoofdstad, repliceerde mr. Van Vessem, dat hij de historische tegenstelling had bedoeld, uit den tijd, dat de Amsterdamsche regenten tegen de Oranjes waren. Maar deze tegen stelling had met dit wetsontwerp heele- maal niets te maken! Verbindingen met Madrid sedert Vrijdag verbroken. Vanmorgen kon geen telefonischs verbinding met Madrid worden tot stand gebracht. Volgens een bericht uit Londen doen te Lissabon geruchten over nieuwe bloedige onlusten in Spanje de ronde. Uit Gibraltar wordt gemeld, dat de Spaansche autoriteiten de telefoonver bindingen tusschen Gibraltar en Spanje hebben verbroken in verband met de ernstige ongeregeldheden, die in Madrid en elders zouden zyn uitgebroken. In de steden by Gibraltar waren de gar nizoenen gereed om in te grijpen, of schoon het daar niet tot botsingen is gekomen. De telefoonverbindingen tusschen Madrid en Lissabon waren reeds sedert Vrijdagavond verbroken. De regeering meester van den toestand. ,;Petit Journal" meldt, dat volgens een te Londen ontvangen bericht een revolutionnaire beweging zou zyn uit gebroken in Madrid en verschillende andere Spaansche steden. De regeering heeft verklaard, dat zy de situatie meester is en de revolutie zal onder drukken. Troepen en garde zouden loyaal zyn gebleven, de onderdruk kingspogingen zouden reeds met een zeker succes bekroon zyn. Geen telefoonverbinding mogelijk. By informatie deelde de rijkstelefoon te Amsterdam ons mede, dat hoewel Spanje geen officieele storing had gemeld heden morgen by oproep geen enkel Spaansch telefoonkantoor antwoordde. DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND. Geen antwoord op protest van kerkelijke leiders. Naar het Duitsche nieuwsbureau van be voegde zijde verneemt, is het nauwelijks te verwachten, dat op het protest van de z.g. „voorloopige leiding der Duitsche Evangeli sche kerk (V.K.L.)" betreffende den alge meen en toestand op kerkelijk gebied, door het Rijks- en Pruisisch ministerie voor kerkelijke aangelegenheden of een andere geantwoord zal worden. Daar de V.K.L. een illegale organisatie is, die geen enkel recht op de leiding der Evangelische kerken en daardoor ook geen recht op het indienen van bezwaren kan laten gelden. Verwacht wordt, dat de rechtmatige kerke lijke leiding zich nog met het protest zal bezighouden. Drastische maatregelen tegen op- positioneele predikanten. Er worden thans snelle en drastische maatregelen genomen tegen de oppositio- neele predikanten, die een protestschryven hebben gericht aan Hitier. Het ministerie van Kerrl heeft den pre dikanten, die zich „voorloopige leiding der Duitsche evangelische kerk" genoemd heb ben, bevel gegeven binnen 14 dagen deze benaming te laten vallen. Als reden hiervan wordt genoemd, dat deze benaming tot ver warring leidt ten aanzien van de nationale kerkregeering. In de afgeloopen week zyn huiszoekingen gehouden in de confessioneele kerken in Berlijn en in de provincies, waar schrijf machines en multiplicatoren van predikan ten in beslag genomen zijn. Japan blijft de conferentie bijwonen. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft de Japansche delegatie te Montreux doen weten, dat het kabi net besloten heeft, de Dardanellen- conferentie te blijven bijwonen en zich, met handhaving van de speciale positie en de reserves van Japan, met de daar behandelde ontwerp-conven- tie accoord te verklaren. De minister van Buitenlandsche Zaken stelde zich in de kabinetszitting op het standpunt, dat Japan het internationaal contact niet mag verliezen. Daar Japan ook het verdrag van Lau- sanne heeft onderteekend, zal het ook toetreden tot het nieuwe verdrag, dat Ja- pan's belangen overigens niet raakt. Maandag onderteekening accoord. De onderteekeningsplechtigheid van de nieuwe conventie betreffende de zee engten is vastgesteld op Maandagavond 10 uur. De plechtigheid zal worden voorafge gaan door een diner, dat de Turksche aan de andere delegaties zal aanbieden. Thans 4500 dooden. De hittegolf in het midden-westen duurt nog steeds voort. Het aantal dooden ten gevolge van de hitte is thans gestegen tot ongeveer 4500. Volgens een oncontroleerbaar ge rucht, dat met de noodige reserve moet worden ontvangen, zou zich den 18en Juli te Danzig een zeer belang rijke gebeurtenis kunnen voordoen. Men verwacht namelijk op dien dag afschaffing van de Grondwet en arrestatie van de leiders der oppo sitie. In verband met Dantziger kwestie. In alle steden van Polen werden giste ren demonstraties gehouden om te pro testeeren tegen de Duitsche oogmerken met betrekking tot Dantzig. Als slag woorden in deze bijeenkomsten werden gebruikt: „Dantzig moet Poolsch zyn", „Dantzig voor Polen" en dergelijke. Te Warschau hadden 30.000 personen gehoor gegeven aan den oproep van 300 organi saties om te demonstreeren. De organisa tor van deze bijeenkomst was de gisteren by het vliegongeval om het leven geko men generaal Orlicz Dreszer. De mari tieme en koloniale liga, waarvan de over leden generaal voorzitter was, heeft de regeering een memorandum overhandigd, waarin gewezen wordt op de noodzake lijkheid haar positie in Dantzig te ver stevigen. Bij acclamatie werd in de bijeenkomst een resolutie aangenomen, waarin wordt verklaard, dat Polen slechts een wijziging van het Dantziger statuut zal aanvaarden, waarbij de rechten van Polen worden uit gebreid. Na afloop begaf men zich in op tocht naar het paleis van den president der Republiek en naar den inspecteur-gene raai van het leger. Protestdemonstratie te Warschau Gisteren had een groote protestdemon stratie plaats tegen de jongste gebeurte nissen in Dantzig. Meer dan 200 vereeni- gingen van Warschau, welke alle sociale klassen van de bevolking vertegenwoordi gen, namen hieraan deel. Tijdens een ver gadering in de open lucht werden ver scheidene redevoeringen uitgesproken. Aan het slot werd een resolutie aangeno men, waarin o.a. wordt verklaard: Iedere wijziging in de huidige statuten van de vrije stad kan alleen tot stand ko men met handhaving van de prerogatie ven, welke Polen op het oogenblik geniet in de vrije stad. Vervolgens defileerden de deelnemers voorbij het paleis van den president van de Republiek, de woning van den inspec teur-generaal van het leger en het mi nister-presidium, waar de tekst van de resolutie werd overhandigd. DE TOESTAND IN PALESTINA. De slachtoffers der onlusti.. Volgens officiële opgave zijn tusschen 19 April en 15 Juli tengevolge van de onlusten in Palestina gedood: 86 Mohammedanen, christenen en 38 joden, allen burgers. Voorts zijn nog een Britsche en twee Mohammedaansche politie-agenten, als mede 4 soldaten of vliegers gedood. De Spaansche kabinetsraad heeft zich lang durig bezig gehouden met de bloedige ge beurtenissen van den laatsten tijd. Ofschoon geen enkele verklaring is verstrekt, gelooft men toch, dat thans definitief de chauffeur van den overvalwagen in staat van beschul diging is gesteld. Bedoeld is de overvalwagen waarmede Sotelo is ontvoerd. Voorts heeft de regeering besloten alles in het werk te stellen om te kunnen komen tot bestraf fing van de moordenaars, zoowel van Sotelo als van luitenant Castillo. Het schijnt, dat het onderzoek naar den moord op Cas tillo geen enkele resultaat van waarde heeft opgeleverd. Het schijnt, dat de chauffeur van den aanvalswagen, waarmede Sotelo ontvoerd is, verklaringen heeft afgelegd, die licht werpen op de identiteit van dengene, die de leiding had over de ontvoering. HET OOSTENRIJKSCH-DUITSCHE ACCOORD. De Heimatschutz en het accoord. De houding van den Heimatschutz ten aan zien van het Duitsch-Oostenrijksche accoord is gister uiteengezet in een hoofdartikel in het orgaan van Starhemberg „Heimatschut- zer". Het is een houding van waakzaamheid en bereidheid het accoord te beoordcelen naar zijn toepassingen. Het artikel zegt o.m.: „Wanneer het accoord loyaal in acht wordt genomen, zal daaruit veel goeds kun nen voorvloeien. Wij moeten echter het ver volg voorzichtig en met het geweer aan den voet afwachten. Wanneer zich de geringste onwentelingsneiging of de geringste poging mocht voordoen met Berlijn in den pas te gaan loopen, zou de Heimatschutz en zouden alle Oostenryksche patriotten zich op de bres stellen". Aan het slot bepleit het artikel een samen werking van alle politiek weldenkende Oos tenrijkers, of zy nu aanhangers zijn van de Duitsche cultuur, katholieken, arbeiders, patriotten of monarchisten. De legitimisten en het Oosten rij ksch- Duitsch accoord. De leider der legimistische partij von Wiesner, die naar Weenen is teruggekeerd, heeft de houding van zijn party ten opzich te van het Duitsch-Oostenrijksch accoord omschreven. Hy verklaarde tegenover pers vertegenwoordigers, dat men in legitimis- tische kringen, hoewel de verbetering der Oostenryksch-Duitsche betrekkingen naar waarde schattend, zich toch bezig houdt met de mate, waarin Oostenrijk erin slagen zal zich op buitenlandsch politiek gebied vrijheid van handelen te verzekeren. Ver der zeida hij, dat de monarchistische bewe ging rustig haar weg zal voortgaan. Spr. voorzag, dat binnenkort andere machten haar actie zullen komen ondersteunen. Vele democratische elementen wprden inderdaad reeds aangetrokken door de monarchisti sche idee met uitgesproken sociale tenden- zen. In het monarchistische orgaan voorzag von Wiesner, dat er nog vele wrijvingspunten zullen zijn by de toepassing van het Duitsch- Oostenrijksch accoord, en verklaarde, dat het middel daartegen gevormd wordt door den voorrang van de protocollen van Rome boven het Oostenrijksch-Duitsch accoord. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Generaal Tsje Noe Tsjoe ver moord. Generaal Tsje Noe Tsjoe een broer van generaal Tsjen Tsji Tang en commandant van de eigen garde van Tsjen Tsji Tang is te Kanton vermoord. Tsjau Kwan door Joe Han Moe bezet. Het agentschap Domei bevestigt dat Tsjau kwam op 240 K.M. ten noorden van Kanton bezet is door de troepen van gene raal Joe Han Moe. De Kwangsi-generaals hebben Tsjen Tsji Tang den steun toege zegd van alle troepen van Kwangsi. De opmarsch van de Nanking- troepen in Kwantoeng. De hoofdmacht van de Nankingtroepen onder bevel van generaal Joe Han Moe is Vrijdagochtend Sjau Kwan binnengerukt. De troepen worden door de bevolking met vreugde ontvangen. De voorhoede zette de marsch naar het zuiden voort en rukte in den middag Woeng Joe-En binnen, zonder tegenstand te ondervinden. Het tweede Kwantoeng-leger dat onder bevel van generaal Tsjang Ta staat, is wegens de voortgaande demoralisatie van de troepen uit de eerste verdedigingslinie nabij Ying Tak teruggenomen, en te Tsjoeng Tien op 50 K.M. benoorden Kan tongelegerd. De opening in het front, welke hierdoor is ontstaan, zal worden opgevuld met troepen uit Kwangsi. In politieke kringen te Kanton ziet men in het stijgen van den koers van de Kanton dollar met 12 procent een voorteeken, dat een vreedzame oplossing zal worden ge- i vonden, DE HANDELSOORLOG TUSSCHEN JAPAN EN AUSTRALIË. Japan vervangt Australische door Zuid-Amerikaansche wol. De scheepvaartmaatschappij „Osaka Shosen Kaisha" heeft zeven 10.000 tons- vrachtschepen gecharterd voor het ver voer van wol van Zuid-Amerika naar Japan. Na de beperking van den invoer van Australische wol, als een gevolg van het handelsconflict met Australië, is Japan van plan 150.000 balen wol uit Zuid- Amerika te importeeren. Reeds thans zijn koopcontracten afge sloten voor 140.000 balen in totaal. DE OPHEFFING VAN DEN STAAT VAN BELEG TE TOKIO. Maatregelen tot han 'having van de orde. Aan den vooravond van de defintieve opheffing van den staat van beleg is tus schen het ministerie van oorlog en dat van binnenlandsche zaken overeenstem ming bereikt over een nauwere samen werking bij de handhaving van de orde en rust. Een gedeelte der veertiende divisie, die op 4 Juni voor patrouillediensten naar Tokio is gedirigeerd, zal daar nog eenigen tijd blijven. LORD HALIFAX ZOU DUITSCHLAND TOT DEELNEMING AAN LOCARNO- CONFERENTIE WILLEN BEWEGEN. Naar verluidt, zou lord Halifax zich naar Berlijn willen begeven om te onderhandelen over Duitschland's deelneming aan de Locarno-conferentie, welke zou worden bij eengeroepen naar de voorloopige besprekin gen tusschen Engeland, Frankrijk en België. Ook Rusland en Polen zouden worden uit- genoodigd. In politieke kringen is dit ge rucht sceptisch ontvangen. DE TAAK VAN ITALIË IN EUROPA. Italië tegen collectieve veiligheid. In fascistische kringen is men van mee ning, dat aan Mussolini de vredestaak is op gelegd, Europa te organiseeren. In de collec tieve veiligheid ziet Italië het gevaar voor een algemeenen oorlog. Italië zal met zijn vrienden in midden-Europa samenwerken in een stelsel, dat pas dan een blok zal worden, indien het op de methodische vijandigheid der andere staten stuit Er is hier sprake van een midden-Europeesche kern, waaromheen geheel Europa georga niseerd moet worden. HET TERUGTREKKEN DER OORLOGS SCHEPEN UIT DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Het meerendeel der oorlogsschepen van de Engelsche vloot, die bij de Italiaansch- Engelsche spanning in de Middellandsche Zee waren samengetrokken, zullen heden ochtend vertrekken. Er zullen slechts drie eenheden blijven, een kruiser, een slagkruiser en de derde flottielje torpedojagers. Geen Britsche oorlogsschepen meer te Gibraltar. Alle Engelsche oorlogsschepen zyn thans vertrokken en heden zullen 600 man met verlof de dokken verlaten. SPOORWEGRAMP IN RUSLAND. 51 dooden en 52 gewonden. Naar pas vandaag bekend is gewor den, heeft op 22 Juni te Karymskaia, in Oost-Siberie een spoorwegramp plaats gehad, die 51 dooden heft geeischt, ter wijl 52 personen gewond werden. Tengevolge van nalatigheid is een personentrein in botsing gekomen met een anderen trein, waarvoor de regle mentaire seinen niet waren getoond. Voor de rechtbank te Tsjita hebben zich 13 beklaagden te verantwoorden, o.a. de stationschef. Opgemerkt wordt, dat dit het 87e on geluk is, dat zich in het eerste halfjaar 1936 te Karymskaia heeft voorgedaan. GESPANNEN TOESTAND IN FRANSCH MANDAATSGEBIED. Zeven personen gearresteerd. De politie heeft te Saïda in Noord-Syrië zeven personen gearresteerd. In de stad is het kalm. De haven van Tripolis blijft drie dagen gesloten, niet omdat zich incidenten zouden hebben voorgedaan* maar omdat de toestand gespannen is. DE SITUATIE IN PALESTINA. Troepenmacht thans 15.000 man sterk. Nu binnenkort drie nieuwe bataljons zullen aankomen, wordt de sterkte der troepenmacht in Palestina hiermede ver hoogd tot 15.000 man. Inbegrepen de politie en de grensbewa king in Trans-Jordanië, maar niet inbe grepen de 2.000 speciale politie-beambten die naar de joodsche kolonies zyn ge- ateuiKL

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1