Z&uuienUutd r De ramp te Beilen. ALKMAAR9CHE COURANT van DINSDArO tl JULI wethouder!* bur*emeester en Zelden, neen nooit, heeft Beüen een dag beleefd zooals glster. Twee leden van het gemeentebestuur beiden mannen in de «In erlTri",? T?' d°°r het noodlot. <2 geen erbarmen kent, weggerukt uit het le ven, werden naar hun laatste rustplaats ge- heel het dornyi verstiUin8. die over heel het dorp lag, verbroken en hebben honderden en honderden zich opgemaakt om beide mannen op hun laatsten tocht te begeleiden. Omstreeks elf uur werd van de ambtswoning van burgemeester Froentjes, diens stoffelijk overschot uitgedragen en overgebracht naar het Wilhelminagebouw, waar aan de baar kransen werden neerge legd van de gemeente Beilen, het gemeente- personeel, de T.T.-commissie te Assen en Hooghalen, de commissarissen van de D A B-O., een bloemstuk van de beide overle venden bij het ongeluk met een nu zoo tieffend opschrift: „Laatste groet van Schu ring en den Secretaris". Telegrammen en schriftelijke bewijzen van deelneming waren aan het sterfhuis van den burgemeester ingekomen van minister de Wilde, minister Slotemaker de Bruine, den commissaris van de koningin in Drente, van den burgemeester van Delft, onder wien de overledene vroeger heeft gewerkt en van tal van corporaties en particulieren. Naar schatting ongeveer 600 belangstellenden wa ren in het Wilhelminagebouw samenge stroomd, waar de lijkdienst werd gehouden. Wij merkten daar o.m. op de heeren J. M. Krijger, lid van de Tweede Kamer, J. Knop pers, lid van Ged. Staten van Drente en het geheele college van B. en W. van Assen en den gemeentesecretaris, de burgemeesters van vele Drentsche gemeenten, commissa rissen van de D.A.B.O. en deputaties van tal van vereenigingen in en buiten de gemeen te. Ds. Jellema, Nederlandsch hervormd pre dikant te Beilen, leidde den lijkdienst, waar in hij de doffe verslagenheid, die de ramp in de gemeente teweeg had gebracht, schet ste en de beide slachtoffers herdacht. Aan de hand van zijn tekst uit Ezefe 2 4- 6 beantwoordde hij de vragen van leven en dood. Na deze rede, die door de aanwezigen met groote aandacht en diep onder den in druk gevolgd werd, richtte spr. woorden van troost en bemoediging tot mevrouw Froen tjes en haar familie. Als eerste spreker nam waarnemend bur gemeester Gerrits het woord en zeide: de gemeenteraad is hier gekomen, mevrouw, om een laatsten eerbiedigen groet te bren gen aan zijn voorzitter, uw echtgenoot, die zoo plotseling van ons werd weggerukt. De geheele bevolking in al haar geledingen deelt in uw diepen smart. Hij is in het harnas gestorven. Zijn werk was nog lang niet voltooid, maar God heeft hem weggeroepen van zijn post Maar wat hij deed, deed hij met de volle liefde van zijn hart Door zijn beminnelijke persoon lijkheid was hij de vriend en vertrouwens man van velen. Als collega heb ik hem steeds hoog gewaardeerd, als vriend zal ik hem zeer missen. De heer J. Knoppers, lid van Ged. Staten van Drente, sprak namens het hoofdbestuur van den Chr.-Hist. Kamerkring, de Chr.- ITist. pers, den B.V.L. en tenslotte, zeer ont roerd, als vriend van den overledene. Mr. J. Bothenius Lohman, burgemeester van Assen, voerde het woord namens de Drentsche burgemeesters. De heer Eggink, burgemeester van Havelte, als commissaris van de D.A.B.O., mevr. van RielSmeenge, inspectrice van het L.O. in de inspectie As sen voor het rijksschooltoezicht en ds. Gijs man namens het hoofdbestuur van het Ned. Herv. Verbond van Kerkherstel. De heer A. de Jong te Beilen, sprekende namens de christelijke vakbeweging, wees op de bij zondere voorliefde van beide overledenen voor de nooden van den arbeidenden stand en de heer L. van de Vegt dankte namens de Beiier Bad- en Zweminrichting voor het- ge< - burgemeester Froentjes als eere-voor- zitter dier vereeniging had tot stand ge bracht. Een broer van den overledene heeft na mens de familie dank gezegd er op wijzen de, dat voor de aangename samenwerking met den raad en de ambtenaren de laatste vijf jaren in Beilen de mooiste in het leven van den overleden burgemeester zijn ge weest. Hij sprak de hoop uit, dat diens werk ook in de toekomst vruchten voor de ge meente zou afwerpen. Nadat de aanwezigen langs de baar van den overledene waren geschreden om een laatsten groet te brengen, werd het stoffe lijk overschot onder klokgelui naar buiten gedragen en door een onafzienbaren stoet uitgeleide gedaan tot buiten de kom van de gemeente. Dertig auto's met familie en be langstellenden gingen mee om tegenwoordig te zijn bij de teraardebestelling te Doezem, de geboorteplaats van den burgemeester. De wethouder naar zijn laatste rust plaats gebracht. De anderen gingen terug naar het dorp, waar opnieuw een diep ontroerende plech tigheid plaats had. In het hotel Koopman werd een lijkdienst geleid door den heer de Ridder, voorganger van den Ned. Protes tantenbond, voor den overleden wethouder Eleveld. De belangstelling was hier nog grooter, vooral ook omdat zoovelen uit de arbeidende klasse hier waren samenge stroomd uit dankbaarheid voor alles wat door dezen grooten, edelen mensch, die hun kameraad en vriend was, voor hen was ge daan. De lijkwagen, volgehangen met kran sen, werd gevolgd door een draagbaar, waar enkele van de dertig bloemstukken werden meegevoerd, die vooral ook uit de kringen der arbeidersbeweging als een afscheids groet waren gezonden. Aan de groeve voer de hier het woord de heer K. Brok, lid van Ged. Staten van Drente, namens het party- bestuur en tenslotte diepbewogen, als vriend. Namens de plaatselijke arbeidersbeweging sprak de beer H. Brouwer, namens den ge meenteraad, de heer T. Kuil, en namens het rijksschooltoezicht mevr. van Riel-Smeenge, de inspectrice van het L.O. in de inspectie Assen. De heer Donker uit Coevorden bracht een groet en den dank van de Coevorder kame raden. De heer N. Kropveld uit Assen voer- de het woord namens de Nederlandsche ver- eeniging tot afschaffing van alcoholhouden de dranken, de heer D. J. Wever te Assen, namens de afdeeling Assen van de S.D.A.P., de heer H. de Jong, gemeente-architect, na mens de gemeente-ambtenaren en tenslotte ds. Jellema, als representant van een gees- tesinrichting, die anders was dan die van wethouder Eleveld, getuigende hoe ook an dersdenkenden den overledene waardeerden en hoogachtten. Nadat de heer de Ridder aan het graf het „Onze Vader" had gebeden en een broer van den overledene voor de belangstelling had bedankt, verlieten onder het beieren der klokken de honderden diep bewogen den doodenakker. SCHRIFTELIJKE VRAGEN VAN KAMERLEDEN. De Bossche politierechter en de werkloozen. Op de vragen van den heer Drop in ver band met door den ambtenaar van het openbaar ministerie bij een zitting van den politierechter te 's-Hertogenbosch gedane uitlatingen met betrekking tot het verzwij gen van verdiensten door steuntrekkende werkloozen, heeft minister van Schaik o.a. geantwoord: Volgens de ingekomen ambtsberichten heeft de betrokken vertegenwoordiger van het openbaar ministerie op de bedoelde terechtzitting zich in dezen zin uitgelaten, dat het aantal dergenen, die als werkloozen valschelijk de opgave-formulieren invullen, zelfs geschat wordt op 90 pet. van het totaal aantal steuntrekker, den. De bedoelde amb tenaar gaf dit percentage niet als zijn eigen meening, het was ontleend aan een artikel van mr. Röling in het Nederlandsch juris tenblad van 30 Mei 1936. Deze laatste schreef aldaar: „Maar gezien het massale voor komen van dit delict men hoort deskun digen, die schatten, dat 90 pet. van alle steuntrekkenden knoeien- enz.". Voort bouwende op dit losse gegeven, waarvan de juistheid naar het oordeel van den minister niet wel aannemelijk is te achten heeft de ambtenaar gezegd, dat onder dergelijke omstandigheden belastingverlaging langer op zich zou kunen laten wachten en voorts, dat meerdere steun-fraudezaken ten par- kette inkwamen. Dat zoo het volk arm ge parasiteerd wordt, is door het parket niet beweerd. Over de gebreken van de controle op de steunverleening en de gevolgen daarvan heeft het parket zich niet uitgelaten. Buitenlandsche actie in Nederland. Op de vragen van den heer Boon in ver band met het optreden van den burge meester der Belgische gemeente Selzaete als spreker in een te Terneuzen gehouden ver gadering van havenarbeiders heeft minister van Schaik mede namens den minister van binnenlandsche zaken, geantwoord, dat op 10 Juni 1936 te Temeuzen een door den Centralen Bond van Transportarbeider uit geschreven ledenvergadering heeft plaats gehad, in welke vergadering getracht werd Terneuzensche havenarbeiders te bewegen ae Antwerpsche staking te steunen door werk aan uit Antwerpen gekomen schepen te weigeren. Daar zou o.a. het woord zijn gevoerd door den burgemeester van Selzaete, den heer Chalmette. Inderdaad kan een dergelijke actie van buitenlanders bezwaarlijk worden geduld. Zoodra het gebeurde bekend was gewor den, zijn dan ook zoowel van de zijde van het rijkspolitiegezag, als door den burge meester van Terneuzen de noodige opdrach ten geven, ten einde een herhaling te voor komen. Tot verdere bemoeiingen dezerzijds aldus de minister bestaat derhalve geen aanleiding. VREEMDELINGENVERKEER EN HET HOTELPERSONEEL. De R.K. Bond van Hotel-, Café- en Restau rantgeëmployeerden heeft naar aanleiding van de publicatie van het rapport der com- missie-Krayenhof in een schrijven aan den minister van handel, nijverheid en scheep vaart zijn teleurstelling geuit over het feit, dat bedoelde commissie alleen haar licht op stak bij Horecaf, de werkgeversorganisatie, en alle werknemersbonden in het hotel-, café- en restaurantbedrijf negeerde. Ten aanzien van het betrokken deel van het rapport mag de minister dan ook niet achten van het inzicht van het bedrijf ken nis te nemen. De inlichtingen door de com missie ingewonnen zijn daarvoor te eenzij dig. Met klem komt de bond op tegen de in het rapport gewekte suggestie als zoude een behoorlijke arbeidswetgeving leiden tot minder vreemdelingenverkeer: behoorlijk beschermde arbeid leidt tot „fit"-houden van het personeel en mitsdoen tot een be hoorlijke bediening. Met voldoening wijst de bond op een in België, waar het vreem delingenverkeer zeer intens is, tot standge- komen sociaal-economische overeenkomst tusschen de werkgevers- en werknemersbon den in dit bedrijf. De Bond zond van zijn schrijven ook een afschrift aan den minister van sociale za ken. TWEEDE SLACHTOFFER OVERLEDEN. Men herinnert zich het ernstige ongeluk, dat j.1. Vrijdag op den Scheveningscheweg tegenover de Adriaan Goekooplaan te Den Haag heeft plaats gevonden en waarbij de heer P. S. Po6tema door een wagen van lijn 8 werd gegrepen en op slag overleed. Thans is ook zijn metgezel, de 56-jarige heer J. P. A. Lamers, die door den wagen gegrepen werd, aan de bekomen verwondin gen overleden. De heer Lamers was gepensionneerd ad judant-onder-officier bij het Nederlandsche leger, NEDERLANDER IN DUITSCHLAND VERONGELUKT. Bij een auto-ongeluk. Gistermiddag om vijf uur is op de Dus- seldorperstraatweg nabij Latum een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij de zoon van den Nederlandschen bankier Fritze, van de N.V. Hollandsche Koopmansbank, om het le ven is gekomen. Het slachtoffer was met den chauffeur van de firma op een zaken reis, die hem via Krefeld naar Dusseldorf zou brengen. In een scherpe bocht van den weg, onge veer 100 M. voor Latum begon de auto door nog niet opgehelderde oorzaak plotseling te slingeren, vloog van rechts naar de linker zijde van den weg en botste daar in volle vaart tegen een boom, die afknapte. Ver volgens viel de auto van de helling langs den weg. De beide inzittenden, de chauffeur en de zoon van den heer Fritze werden met ern stige verwondingen naar het ziekenhuis ge bracht, waar de zoon van den heer Fritze aan de gevolgen is overleden. HOOGE RAAD VAN ARBEID. Vervanging volwassen arbeiders door jeugdige personen. De voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid heeft benoemd tot voorzitter, leden en plaatsvervangend lid van de commissie welke zich zal bezighouden met het vraag stuk der vervanging van volwassen arbei ders door jeugdige personen en de maatre gelen, welke daartegen zouden zijn te ne men: lid en voorzitter: mr. dr. A. L. Sc'nol- tens; leden en plaatsvervangend lid: S. de la Bella Jr. (N.V.V.), H. B. Berghuys (Ned. Vakcentrale), J. C. Blankert (Kon. Ned. Middenstandsbond), F. L. van der Bom (Chr. Werkgeversvereeniging) (plaatsver vanger mr. A. Hoekema), mr. A. M. Engels, dr. ir. A. H. W. Hacke, prof. mr. A. C. Jose- phus Jitta, ir. W. Maas Geesteranus (Maat schappij van Nijverheid en Handel), F. S. Noordhoff (N.V.V.), mr. B. C. Slotemaker (Verbond van Ned. Werkgevers) (plaatsver vanger mr. P. Steinz), A. Stapelkamp (C.N. V.), Ch. Stulemeyer (plaatsvervanger dr. L. G. Kortenhorst) (Alg. R.K. Werkgeversver eeniging), Jos. Veldman (R.K. Werklieden verbond), prof. dr. J. A. Veraart, ir. R. A. Verwey. EEN BEKENTENIS BIJ EEN SERIE BIERTJES. Man verduistert drie mille en geeft zich zelf aan. In een café aan de Sint Jorisstraat te 's-Hertogenbosch kwam Zaterdagmiddag een man binnengestapt, die zich aan een tafeltje neerzette en ettelijke glaasjes bier naar binnen speelde. Toen hij zich aldus blijkbaar wat moed in het lijf had gedronken, verzocht hij, naar „De Maandagmorgen" meldt, plotseling den caféhouder de politie op te bellen, want zoo zeide hij ik heb iets heel belang rijks te vertellen. Spoedig was iemand van de politie ter plaatse en heel kalm vertelde de klant toen, dat hij ten nadeele van den Boerenbond te Vortum-Mullem (gemeente Sambeek, bij Boxmeer) een bedrag van drie duizend gul den had verduisterd. Ter controle van zijn mededeeling werd de man meegenomen naar het politie bureau, en spoedig bleek nu, dat de ver duistering inderdaad was gepleegd. De man, zekere J. M. E., die zaakvoerder was van den Boerenbond te VortumMul- lem, is in arrest gesteld. RIJKSTELEGRAAFKANTOOR TE AMSTERDAM. belangrijke tariefsverlaging in het tele- graafverkeer met Indië. Met ingang van 1 October a.s. zullen de volgende tariefsverlagingen worden inge voerd met N.O. Indië: gewone telegram men: prijs per woord 1.20 (thans 1.50). CDE telegrammen: prijs per woord f 0.72 met een minimum van 5 woorden (thans 0.90.) LC telegrammen: prijs per woord f 0.60 (thans f 0.75), boven de honderd woorden 0.40 per woord (thans 0.47). DLT telegrammen: prijs per woord f 0.40, met een minimum van 25 woorden (thans 0.47). Voorts wordt via Holland-radio een nieuwe categorie telegrammen ingevoerd en wel: nationale telegrammen: prijs per woord 0.20, met een minimum van 20 woorden. Laatstgenoemde telegrammen moeten de betaalde dienstaanwijzing „nat" dragen. Op deze telegrammen zullen overigens de be palingen van kracht zijn welke thans voor brieftelegrammen (DLT) gelden. KIND OVERREDEN. Gistermiddag is het tweejarig zoontje van den groentenhandelaar M. Rjjnart, dat plot seling den weg overstak, overreden door een personenauto, bestuurd door den heer L. K. In zorgwekkenden toestand is het kind de ouderlijke woning binnengedragen. EEN BELANGRIJKE SCHENKING. De boekerij van wijlen prof. Snouck Hurgronje. In de Staatscourant maakt de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen bekend, dat wijlen prof. dr. C. Snouck Hurgronje aan den Staat der Nederlanden ten behoeve van de bibliotheek der rijks universiteit te Leiden heeft vermaakt zijn geheele boekerij, bestaande uit gedrukte werken en Oostersche handschriften, met uitzondering van hetgeen zijn weduwe voor zich mocht willen behouden. De omvang van deze zeer belangrijke schenking laat zich nog niet nauwkeurig vaststellen. Naar de meening van den bi bliothecaris en den conservator voor de Oos tersche handschriften, die de verzameling bij leven van den hoogleeraar hebben ge zien, zijn er ongeveer 900 handschriften en minstens 10.000 boekdeelen. ONVOORZICHTIGHEID MET DEN DOOD BEKOCHT. Gistermiddag is in het ziekenhuis te Heeren veen overleden de 14-jarige zoon van den heer Th. Lageveen te Nieuwe- schoot, die Zaterdagmiddag tengevolge van eigen onoplettendheid met zijn rijwiel tegen een wisselboom van een melkwagen is gereden en daarbij ernstig werd gewond. BELGISCHE KATHOLIEKE ARBEIDERS- LEIDERS Op bezoek in Nederland. Onder leiding van den secretaris van het Algemeen Christen Werkgeversbond van België, den heer Paul Segers en den alge- meenen proost, bezoeken thans een twintig tal katholieke arbeidersleiders, arrondisse mentssecretarissen uit België, ons land, waar zij gast zijn van het R.K. Werkliedenver bond. Gistermiddag arriveerden zy te Utrecht, waar zy in de vergaderzaal van het ver- bondsbureau werden welkom geheeten door den secretaris van het R.K. Werkliedenver bond, den heer A. J. Schutte, die een uit eenzetting gaf van de opkomst groei, orga nisatievorm, werkwijze der katholieke ar beidersbeweging, stands- en vakbeweging, instellingen van sociale voorzorg, volksge zondheid, ontwikkeling, propaganda e.d., verhouding tot de politiek en de politieke organisatie enz. De Belgische arbeidersleiders zijn, na van de beweging in het algemeen de nationale leiding te hebben kennis genomen, direct aangevangen met een nadere kennismaking met de deelen en instellingen van de be weging. Zoo brachten zij gisterenmiddag een langdurig bezoek aan het sanatorium Berg en Bosch te Bilthoven en maakten al dus ook kennis met Herwonnen Levens kracht. Vanochtend werd een bezoek gebracht aan Concordia, de Centrale Volksbank en Neder landsche Arbeidersbank, de Volkskrant, Lumax en de productiebedrijven van de Handelskamer te Utrecht. Nadat hedenmiddag een bezoek zal zijn gebracht aan de huizen der r.k. arbeiders- woningbouwvereeniging Prinses Juliana, vertrekt het gezelschap naar Amsterdam. BIOSCOOPBRAND TE AMSTERDAM. Ongebruikte requisieten en meubelen verbrand. Ongeveer kwart voor negen hedenmorgen zagen voorbijgangers op het Damrak, dat uit de bovenste verdieping van het pakhuis, waaronder de ingang van het Kapitol-thea- ter is, rook kwam. Het weinige personeel, dat in dit theater op dat uur aan het werk was en gewaar schuwd werd, wist van niets. Echter weinige oogenblikken later sloegen groote vlammen uit het dak. Het zag er uit of het dak van het theater in lichter laaie stond en dit gebouw een prooi der vlammen zou worden. De brandweer greep echter dadelijk krachtig in. Met drie stralen, waarvan één over den inmiddels opgeschoven mechani- schen ladder, één binnendoor en één over het naast gelegen perceel, werd het vuur in gesloten. Spoedig was dan ook voor het tal rijke publiek, dat zich voor de Beurs ver zameld had, weinig méér te zien dan een vernield dak en een paar zwart berookto pakhuis-zolders, waaruit nog eenige rook opsteeg. De zolder en de vliering van het pakhuis waren voornamelijk aan de voorzijde uitge brand. Het theater zelf had geen brand schade geleden. Slechts op het kantoor op de derde verdieping had het bluschwater eenige schade aangericht. De uitgebrande zolder en de vliering dien den als bergplaats van het theater. Er ston den oude meubelen, requisieten en andere voorwerpen, die niet meer gebruikt werden. Hoe de brand daar kan zijn ontstaan, moet nog worden opgehelderd. Zoover kon worden nagegaan was hedenmorgen nog niemand in het pakhuis geweest. Het verkeer ondervond zoo goed als geen stagnatie. BRAND IN EEN BIOSCOOP. Gisteravond te omstreeks tien uur is tij dens de voorstelling brand ontstaan in de filmcabine van het Luxor-theater te Vlissin- gen. De voorstelling werd onmiddellijk on derbroken en de bioscoop ontruimd. De brandende film ontwikkelde een zwaren rook, welke naar buiten puilde, zoodat het publiek, dat in verband met de kermis zeer talrijk was, van alle zijden toestroomde. Men is erin geslaagd het vuur te beperken tot de cabine, welke echter geheel is uitge brand en welke door de geweldige hitte en den bijtenden rook niet kon worden betre den. Het geheele programma circa zes dui zend meter film is verbrand, terwijl de projectie-apparaten zeer ernstig beschadigd werden. INBREKER IN EEN WOONWAGEN KAMP GEARRESTEERD. Men waande hem verdronken. In- den nacht van 4 op 5 Juli is door twee mannen ingebroken in de woning van den heer J. Verhoeven te Nijmegen. Het bleken te zijn de Luxemburger Gurgen en de 19- jarige Nederlander Muller. By de vlucht is de Luxemburger in den Rijn verdronken. Muller is echter ontkomen en men vermoedde, dat ook hij door verdrin king om het leven gekomen was. Na lang durige nasporingen echter ontdekte men, dat hy verblijf hield in een woonwagen kamp. De politie te Driel heeft in samen werking met die te Dieren den jongeman kunnen arresteeren. Hem wordt behalve deze inbraak ten laste gelegd de inbraak bij de familie Verhoeven te hebben gepleegd, alsmede een rijwieldiefstal te Randwijk bij Driel. Tevens wordt hij ervan verdacht bij zijn vlucht op den zoon van Verhoeven te hebben geschoten. Men heeft het vermoeden dat Muller deel uitmaakt van een groote dievenbende, die vele diefstallen en inbraken in de omgeving van Nijmegen moet hebben gepleegd. Het is gebleken, dat Muller reeds eerder voorwaar delijk is veroordeeld. Mrt. ARM AAN SCHAAFBANK AFGBSf Ongein* In een anibechtsecfcobt Gistermiddag raakte aan de Leidsche am* bachtsschool de vijtienjarige L. G., die in <fW timmerliedenafdeeling met een anderqji leerling werkzaam was aan de schaafbank^ plotseling onwel. Hij raakte met zijn arm lp de schaafbank, die een draaiende as met vier meseen bevat. De arm tusschen pols en elleboog werd door de messen finaal afge sneden. DE GRONDWETSHERZIENING Naar w(j vernemen is het advies van den Raad van State over de voorstelling tot grondwetsherziening de vorige week Dins dag In den ministerraad behandeld. Naar aanleiding daarvan worden nog enkele wij zigingen in de voorstellen aangebracht. Mede in verband met het vertrek van H. M. de Koningin naar het buitenland is de indiening van de voorstellen tot grondwets herziening eerst in den loop der volgende maand te wachten. RIJ WTELBEL ASTIN G. Van 1 tot en met 8 Augustus nag men zonder „plaatje" rijden. De minister van financiën heeft bepaald, dat gedurende het tijdvak van 1 tot en met 8 Augustus 1936 geen boete «al zyn ver beurd wegens het op den openbaren weg berijden van een rijwiel, zonder voorzien té zyn van het vereischte, volgens de by arti kel J der rijwielbelastingwet bedoelde voor schriften, bevestigde belastingmerk. De nieuwe betaatfngmerken. Met ingang van 23 Juli zullen op de kan toren der posterijen verkrijgbaar zyn de rijwielbelastingmerken voor het belastin» jaar 19361937 (1 Augustus 1936 tot en $*e* 31 Juli 1937). DE K.N.S.M. EN DE VAART OP SPANJE. Lijn bed rijf vindt normaal Naar aanleiding van den onzekeren toe stand, welke blijkens ontvangen tele men in Spanje tengevolge van de heerscht, heeft het A.N.P. de directie de Kon. Ned. Stoomboot My., van wel&r lijnbedrijf ook de Spaansche havens uitmaken, de vraag voorgelegd of van hMjg zyde nog speciale maatregelen zijn getrof fen. De directie deelde mede, dat ladi: voor Spanje op de gewone wijze wor aangenomen, waarbij men in aanmerk kan nemen, dat schepen, die naar Sp vertrokken zijn of op vertrek staan, dit h»jÖ na ongeveer twee weken bereiken, in waMp tijdsverloop de situatie zich uiteraard git- heel kan hebben gewijzigd. Wat de schepen der maatschappij be die zich op het oogenblik in Spanje den, is de „Poseidon" gisteravond op male wyze van Taragona vertrokken, wyl ook de „Ajax" in verschillende Sraa.-- sche havens lading lost, zonder dat eenigei- lei van den gewonen gang van zaken af wijkende mededeelingen zijn ontvangen. GOEDKOOPER TELEGRAMMEN VOOR NED.-INDÏE. Holland-Radio voer tevens nieuwe categorie in. Met ingang van 1 October zullen de gende tariefsverlagingen worden ingevo in het verkeer met N. O.-Indië: Gewone telegrammen: prys per woord 1.20 (thans 1.50). C.D.E.-telegramrr.en: prijs per week f OAt met een minimum van 5 woorden (thans 0.90). L.C.-telegrammen: prijs per woord O.Qp (thans f 0.75), boven de honderd woorden 0.40 er woord (thans f 0.47). D.L.T.-telegrammen: prys per woord 0.40, met een minimum van 25 woorden (thans 0.47). Voorts wordt via Holland-Radio aan nieuwe categorie telegrammen in ge voert en wel: Nationale telegrammen: prijs per woo$Ö 0.20, met een minimum van 220 woordeij, Laatstgenoemde telegrammen moeten betaalde dienstaanwijzing „N.A.T." dregeg^ Op deze telegrammen zullen overigens bepalingen van kracht zijn, welke tiaar» voor brieftelegrammen (D.L.T.) gelden. DE KONINGIN EN DE PRINSES NAAR DE VOGEZEN VERTROKKEN. Met den D-trein van 21.13 uur, waaraan een speciale slaapwagen gekoppeld vu, zijn de koningin en prinses Juliana uit N» megen naar haar vacantieverblyf in de Vogezen vertrokken. De vorstelijke personen kwamen per auto van Het Loo en werden op het Stations plein luide toegejuicht door de honderde^t belangstellenden, welke zich daar haddep verzameld. Ter begrooting waren aanwezig de burgemeester van Nijmegen, de heer X Steinweg, de waarnemend commissaris 'an politie, hoofdinspecteur Veldman en districtcommandant der marechaussee, Bowier. De hooge reizigsters begaven onmiddellijk naar het tweede perron, wa het speciale rijtuig reeds gereed stond. Aan weerskanten had zich een groote menigtk opgesteld, welke spontaan het Wilhelmus aanhief. De koningin en de prinses verschep nen aan het raam en wuifden vriendelijk naar de geestdriftige schare. Toen de tram precies op tijd zich in beweging zette, atqeg wederom een luid gejuich op. Het gevolg van de koningin en de pi&fcr ses bestaat uit de freules schimmelpenning van der Oye en van Heemstra en generaw- majoor de Jonge van der Halen. Koningin en prinses te Straatsburg. Koningin Wilhelmina en prinses Juliana zyn vanmorgen om half tien met haar uit 20 personen bestaand gevolg te Straatsburg aangekomen. Na de ontvangst door de autoriteiten hod» ben de hooge gasten zich per automobiel naar Hohwald begeven, om daar twee ga- Js» iaat xwW «tó* te tagugni r

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 5