BLANKE PIONIERS IN AMERIKA. £ohxL= en Jmh&ouw Voor kleine tuinen. Riddersporen. 15 ïr (!Clt bl°em schermen bloei! end, Anthemis tinctoria Kelway, met fijne VEREENIGING VAN OUD-LEERLINGEN. D» 70ste algemeene vergadering is te Middenmeer gehouden. Er is niets meer uit dien tijd te vinden. DE STICHTING VAN NEW-Y0RK. ïh onze tuinen bloeien nn h» v.. ren of Delphiniums, en waar hp/ P<?" doende hoeveelheid en ver^h a u"1 .„„pi». „v.n S.r?eC^f„nh*1<' bijionder k.r.kt.r, Mooier bi,uw „i"." dit bloemengeslacht aantreffen v m ons moeilijk voorstellen En in hiT"6" W* onder de riddersporen heeï wat V' Wel zün er ook andere lilarose, maar blauw toch eigenlik He kleur voor dit bloemengeslacht. v00ral te gen een achtergrond of in een ,- V van goudgele Coniferen, goudbonte gu.tum, goudvlier of andere geeblade- rige houtgewassen komen de forsche nlan ten met hun diepblauwe, langgerekte blSem" trossen fraai uit Ook de thans geel bloe,en- de vaste planten als: EupatoriL ParTers gele margrietachtige bloemen Alstroemeria auranUaca met bruingele, lelieachtige bloe men, Bubhthalmum salicifelium met helder gele straalbloempjes en Gailardia met groo- e gele straalbloemen vormen een fraai con trast met het mooie blauw der riddersporen. Wanneer ze straks zijn uitgebloeid, snijden r.de,.d,°rre bloemstengels spoedig af. Op behoorlijk voedzamer, grond zullen ze dan nog een tweede bloei geven, zij het dan ook minder forsch dan de eerste. Na den bloei is het ook een geschikte tijd om ridderspo- ren te verplanten, waarbij we zware planten tevens kunnen scheuren. Delphiniums ver langen een voedzame, diep losgewerkte bo dem. Wanneer de planten 2 of 3 jaar vast staan zijn ze het mooist. We zorgen jaar lijks voor een flinke bemesting. Het is aan te raden om tegen den winter de grond om te planten te bedekken met half verteerde stalmest die dan tegen het voorjaar luchtig wordt ondergespit. De forsche bloemsten gels moeten vooral tijdig worden aangebon den daar ze anders bij wind en regen spoe dig scheef waaien en krom groeien. Bij dit aanbinden moet men zorgen dat de planten niet te veel in elkaar worden gesnoerd op dat de fraaie bloemtrossen voldoende vrij komen te staan. De meest bekende ridder sporen zijn de overblijvende of vaste plan ten. Er is echter ook een eenjarige soort n.l. Delphinium ajacis met blauwe rose en witte variëteiten. Ook deze bloeien thans. Ze wor- worden omtrent begin April in den vollen i grond gezaaid en later uitgedund tot op 30 c M. afstand. De plai.ten vertakken zich vrij sterk en wanneer we maar steeds de uitge bloeide bloemtrossen wegsnijden, bloeien ze geruimen tijd door. „Wat rijden al dia menschen ge vaarlijk vandaag", dacht u Immari vanmiddag achter het stuur. (Hoe zegl men dat ook weer van dien splinter,dien balk en uw oog?...) Dg Vereeniging van Oudleerlingen der landbouwschool te Schagen heeft dit jaar de goede gedachte gehad om haar alge meene vergadering eens in de Wierin- germeer te houden. Is de vergadering op zich zelf het belangrijkste officieele gebeu ren op zoo'n dag, de excursies die er aan verbonden zijn, zijn wel de meest belang rijkste aanleiding, die deze jaarlijksche reünie doet slagen. Vooral nu op de agenda stond vermeld, dat de directeur v. d. Wie- r in germ eer polder zelf de excursie zou leiden en een inleiding zou houden. De vergadering, die Woensdag te Midden- meer in het gymnastieklokaal werd gehou den, was bezocht door ongeveer 90 oudleer lingen en stond onder presidium van den heer P. Blaauboer Gzn. Deze memoreer de in zijn openingswoord, dat het aantal van zeventig vergaderingen wel een aanleiding is om hij stil te staan, doch straks als de school te Schagen 40 jaar bestaat, is er meer aanleiding om een en ander te herdenken. Een bijzonder woord van welkom sprak de heer Blaauboer tot ir. Smeding, die de ge- heele vergadering ondanks zijn drukken werkkring bijwoonde. Van de zeer korte agenda van deze verga dering kan worden vermeld, dat een ver zoek om subsidie aan het veevoederbureau op advies van ir. Lienesch werd aangehou den in verband met de op handen zijnde reorganisatie van dit bureau. Goedgekeurd werden de verslagen van de commissie van toezicht op het station voor melkonderzoek te Schagen en Hoorn. Te Schagen werden 13603 monsterc aan geboden, voor onderzoek te Hoorn 3538. Ook werd goedgekeurd het verslagje van de commissie tot bevordering van controle op aangekochte partijen veevoeder en kunst- mest. Overeenkomstig de aanbeveling van c bestuur werden gekozen tot leden van financieele commissie voor de rekening -1936 en begrooting 1936-1937, de heercm Jb. Eriks Kzn., D. de Graaf, P- Hoogland en de heer Dirk Kant tot plaatsvervanger. Na de algemeene vergadering werd een tocht gemaakt door den polder, onder e. g van ir. Smeding en eenige deskundigen v de Cultuurmij. Op de z.g. Kooltuinen werd het infiltratie-gebied bezichtigd, WMrui nl door middel van een buizenstelsel ie wa voor de droge kavelslooten betrekt. Een bezoek werd gebracht aan het ver schillende type bedrijven, zoowel he bedrijf, gemengd als grasbedrijf, de e sching enz. De stand van de gewassen werd natu^* lijk ook bekeken, vooral het vlas wat jaar voor het eerst geoogst zal worden de W.meer had de aandacht van excursis Na de lunch, die te Slootdorp in hotei Smit werd genuttigd, hield ir. Smeding ee korte inleiding over de bebouwing en u gifte der Wieringermeergronden. Op zeer duidelijke wijze gaf de mie - een overzicht van hetgeen reeds gebeui bij de in-cultuur-brenging van den polder, en van hetgeen men nog hoopt tot stand te brengen. Is men over het algemeen totnogtoe nog al fortuinlijk geweest met de in cultuur- brengmg van den polder, dit jaar hebben de verschillende plagen van den landbouw zich oen gelden, w.o. de roggehalmrups, de emeltenplaag, terwijl het slechte weer in den oogst ook belangrijke stagnatie brengt. Niet minder dan 720 H.A. zal met de hand gemaaid moeten worden, bovendien 1870 H.A. van een kant. Heeft men met de machine 5 man noodig om te maaien, cr zullen dus nu ongeveer 30 man noodig zijn die het werk van een machine overnemen. De inleider hield zich vervolgens bezig met de sociaal-economische afd. van den polder: den dorpsbouw, de uigifte in den toekomst, kortom tal van bijzonderheden over deze jonge gronden die helaas in een kort bestek als dit verslag kan zijn, niet kunnen uitkomen. DAAGT HET VOOR DEN BOTF.R- EXPORT? Het „Friesch Dagblad" vestigt er de aan dacht op, dat de pogingen van onze regee ring om den boterafzet naar Engeland te vermeerderen, succes beginnen op te leve ren. In het eerste halfjaar van 1935 werd naar Engeland geëxporteerd 12.065 ton boter. Dit jaar is de hoeveelheid anderhalf maal zoo hoog, n.l. 18.167 ton. Maar bovendien zijn de prijzen reeds sterk gestegen. Het vorige jaar Juni was de gemiddelde prijs 37 cent per kilo. In Juni van dit jaar was de gemiddelde prijs 52 cent per kilo. Dat is reeds een belangrijke ver betering. En dat spreekt te meer, daar de hoeveelheid, die in Juni naar Engeland werd uitgevoerd, groot was n.l. bijna 45.000 ton, dat is vrij wat meer dan in dezelfde maand van het vorige jaar. De boter, die in het buitenland werd ver kocht, bracht in totaal in de laatstverloopen maand bijna één millioen 300.000 gulden méér op dan in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. DENK OM DE TEELTVERGUNNING. De Nederlandsche Sierteeltcentrale schrijft: Het telen van gladiolen, dahlia's, vaste planten e.d., met het doel daarvan bloemen te snijden voor den verkoop, zonder dat men in het bezit is van een teeltvergunning der Nederlandsche Sierteeltcentrale voor de bloemisterij, levert een strafbaar feit op. Tegen overtreders zullen zeer strenge maatregelen genomen worden. DE EIERENUITVOER NAAR DUITSCHLAND. De maximumprijzen met ruim 20 pet. verhoogd. De maximumprijzen voor den uitvoer van eieren naar Duitschland zijn met ingang van vandaag belangrijk gewijzigd en als volgt vastgesteld: B. eieren 4.10 per 100 (voorheen f 3.20) A. eieren 4.40 per 100 (voorheen 3.50) S. eieren 4.70 per 100 (voorheen 3.80) In verband hiermede is de monopoliebij slag van 0.10, die de regeering gaf bij ex port, vervangen door een heffing van 0.80 per 100 eieren. Wij merken hierbij op, dat deze prijsver- hooging van ruim 20 pet. een evenredige achteruitgang van den eierenexport naar Duitschland beteekent, daar, zooals bekend, hiervoor een geldcontingent is vastgesteld, dat thans dus eerder uitgeput zal zijn. BROEK OP LANGENDIJK. Vergadering druivenkweekers. Dinsdagavond werd in het betaalkantoor een vergadering gehouden van druivenkwee kers onder leiding van den heer S. de Boer, die na een welkom memoreerde dat het jaar lijks de gewoonte is bij elkaar te komen om te spreken over de vraag of het product hier ge veild zal worden of niet. Spr. zette uiteen dat het verleden bewezen heeft wanneer concentratie van het product plaats heeft, de koopers ook zeer zeker op de markt komen. Daarom is het goed dat alle druivenkweekers welke bij de L. G. C. thuis hooren als één man ook hier veilen, dan kan het niet anders of men krijgt een flinke drui- venveiling. Het veilen op andere plaatsen is dan ook af te keuren, daar de gemaakte prijzen best den toets doorstaan kunnen met andere veilingen, temeer daar de onkosten hier ook veel lager zijn. Het is een prachtig product en wanneer daar alle zorg aan besteed wordt, dan kan ook de hoogste prijs bedongen worden bij een be langrijk kwantum. Wanneer men echter de concentratie van het product gaat verdeelen naar verschillende veilingen, dan heeft dit tot gevolg dat de koopers zich ook gaan verdee len, wat allicht in den prijs tot uitdrukking komt. De heer Roos, Sint-Pancras, gaf als zijn meening weer dat het veilen op andere plaat sen hem nooit voordeel heeft gebracht, hetwelk door meerderen werd onderstreept. De heeren Jb. Slot, Broek op Langendijk en Jb. de Vries, Sint-Pancras, wenschten pressie uit te oefenen op die leden der L. G. C., die de druiven op een andere markt veilen, en hen te verplichten ze hier tc veilen. De heer P. Tromp, H.H.-Waard merkte op dat het veilen te Broek op Langendijk ook zijn moeilijkheden met zich medebrengt, wat be treft het halen van het product en het brengen van het leege fust. De voorzitter zeide dat daarvoor zorg zal worden gedragen, zoodat dit geen bezwaar behoeft te zijn. Wat echter het verplichten betreft van het veilen te Broek op Langendijk is daaraan nooit streng de hand gehouden, omdat men eerst niet weet of het product gangbaar is. Waar dit nu echter wel het geval is, dient in de toekomst ook daaraan alle aandacht be steed te worden. Besloten werd eenparig in Broek op Lan gendijk te veilen, terwijl de kweekers die niet ter vergadering aanwezig zijn gevraagd zullen worden ook in deze mede te werken. Gewezen werd verder op een goeden, netten en serieuzen aanvoer der druiven. Het is een voornaam punt dat daaraan de grootste zorg wordt besteed. De veilingdagen zijn Dinsdag en Donderdag, terwijl de heer C. Duif weer met de uitvoering wordt belast. De heer P. Kool, Heerhugowaard, merkte op dat het zaak is nu den kleinen korrel te knippen uit de Alicante, in verband met be schadiging,tevens de kassen niet te zwaar zwavelen, vooral niet op druif of blad. Door den nok of over den grond is voldoende. 1 pond zwavel is voor een kas genoeg. De heer Jb. Slot wenschte in verband met de moeilijkheden van het vak, praat-avonden te houden. De voorzitter zegde medewerking toe. Hierna sluiting. KENNEMERLAND. In de week van 13 tot 18 Juli gaf de markt een zomerbeeld te zien. Een groote aanvoer en, behoudens enkele producten, lage prijzen. En met 'n zoo grooten aanvoer komen de prijzen in het gedrang en duizen den colli gaan weer voor minimumprijzen van de hand. Bloemkool, voor zoover verkoopbaar, was duur. Er is een groot kwantum minder waardig, doch wat voor le of 2e soort in aanmerking kwam, werd vlugger afgenomen en tegen hooger prijzen, le soort gold 14 tot 18, 2e soort 6.50 tot 10 per 100 stuks. Komkommers golden (bij zeer grooten aanvoer) slechts f 0.75 tot 1.25 per 100 stuks. Snijboonen waren nogal gewild en golden 12 tot f 16; spercieboonen (dubbele) golden ook f 12 tot 16 per 100 K.G. Dop erwten en capucijners waren in trek en hoe wel er een beduidende aanvoer was, bleef de prijs op peil. De noteering was resp. 7 tot 12 en 12 tot 14 per 100 K.G. An dijvie gold nog al, n.l. 0.75 tot 2 per 100 stuks. Sla was er meer dan genoeg, reden waarom er lage prijzen kwamen en wel 0.50 tot 1.20 per 100 stuks. Tomaten wa ren nogal gewild. A en B golden 7 tot 9 en C 5 tot 8 per 100 pond. Spinazie en postelein waren nog al in trek, de prijzen waren 6 tot 8 per 100 K.G. De vraag naar mooie tuinboonen uitte zich in hooger prijzen, varieerend van 4 tot 7.50 per 100 K.G. Bospeen gold bitter weinig, hoewel de kwaliteit redelijk was, de noteering was 2.50—6 per 100 bos. Bosgroenten waren er in overvloed en de prijzen laag. We no teerden: radijs f 0.50 tot 1.75, selderie 1 tot 2.50, pieterselie 0.70 tot 1.20 en ra barber 1.50 tot 3.50 per 100 bos. De ove rige aanvoer onveranderde prijzen. Fruitmarkt. De laatste aardbeien stonden nog in het teeken van hooger prijzen. Blijkbaar had den de fabrikanten te lang gewacht en daar de oogst tegenviel, hadden ze te kort. Daar om hebben ze tot den laatsten dag gekocht. De prijzen varieerden van 12 tot 17.50 per 100 K.G. en van 0.40 tot 0.62 per slof. Aan de fruitveiling was een groote aan voer van bessen en trotsch den grooten aan voer, bleven de prijzen op peil. De noteering voor prolefic (roode) was 24 tot 26 en voor de gewone roode 8 tot 13. Zwarte bessen golden 22 tot 27 en kruisbessen 8 tot 14.50 per 100 K.G. De prijs der frambozen, die in alle mogelijke fust wordt aangevoerd, is moeilijk te zeggen, doch zal ongeveer 45 tot 60 per 100 K.G. zijn. Brooklyn, een van de vijf districten van New-York City, dat op het oogenblik 1.500.000 inwoners telt, herdenkt dezer da gen den tijd, waarop 300 jaar geleden de eerste blanke pioniers er een voet aan wal zetten. Op het oogenblik is er zoo goed als niets meer -te vinden uit dien allereersten tijd, maar aan de hand van historische tijd schriften kan men zich een vrij duidelijk beeld vormen hoe het vroeger geweest is. Naar aanleiding daarvan, de volgende vier korte schetsjes: 1609. Robert Jouet, afkomstig uit het Londen- sche Limehouse, stond op den vroegen mor gen van 4 September 1609, op het dek van Hendrik Hudson's „Halve Maan" en besloot dat het schip rustig voor anker kon liggen een eindje verder op. Het 80 ton groote schip had alle zeilen gereefd en bleef den heelen dag voor anker liggen op de plek on geveer waar nu Sandy Hook is, terwijl het water om het schip, zooals later uit de kro nieken bleek, zwermde van „zalmen, poo- nen en roggen, allen zeer groot". Om de provisie wat te voorzien, werd een boot overboord gezet en 20 Hollanders en Engel- schen van de bemanning roeiden naar den wal toe. Zij verlieten hun boot en toen voor het eerst stapten blanken aan land van hetgeen nu Long Island heet en hun uit Amsterdam en Londen afkomstige zeemanslaarzen zon ken weg in het zand van hetgeen eenmaal in de verr^ toekomst Coney Island zou hee- ten die wonderlijke, rumoerige en betoo- verende plek, die met recht 't grootste amu sementspark van de wereld genoemd wordt. Het was mooi weer op den 6en Septem ber en Hudson, die nog steeds op zoek was naar een doortocht voor zijn schip naar Oost-Indië, verzocht den Engelschman John Colman met vier anderen een boot te ne men en eens in noordelijke richting te gaan verkennen. De vijf mannen roeiden door wat nu de Narrows heet en waren zij nog wat verder gegaan, dan hadden zij het eiland Manhattan gezien, waar nog nooit een blanke voet aan wal had gezet. Maar twee uitgeholde boomstammen kwamen met pijlsnelle vaart op hen afgegleden, de een 12 en de 14 woestuitziende en beschilderde roodhuiden bevattend. Pijlen suisden door de lucht en één ervan doorboorde de keel van John Colman, die dood neerviel, terwijl twee andere metge zellen gewond werden. De roodhuiden ver dwenen en de avond viel. Het regende, dat het goot en de kleine boot met de verwonde inzittenden dwaalde doelloos rond, omdat zij hun richting verloren hadden. Hier hebben wij den eersten Amerikaan- schen geheimzinnigen moord. Toen de boot den volgenden dag 10 uur bij de „Halve Maan" aankwam, waren de opvarenden pynlijk verrast door dezen overval en vroe gen zich er tevergeefs de oorzaak van af. Pas twee dagen te voren hadden de roodhui den een tegenbezoek gebracht na het eerste bezoek aan Long Island en waren aan boord van de „Halve Maan" gekomen heel fatsoen lijk in hun hertenhuiden gewikkeld en met koper en tabak bij zich, die zij kwamen in ruilen voor messen en felgekleurde kralen, waar zij zoo dol op waren. Beide bezoeken waren heel vriendelijk verloopen. De ge- doode Engelschman werd aan land gebracht en was de eerste blanke, die op Long Island begraven werd. Merkwaardig genoeg waren de roodhui den daarbij aanwezig, maar toonden niet de minste kennis omtrent het gebeurde te heb ben, ofschoon Robert Jouet er nauwkeurig op lette. Integendeel, zij kwamen weer met gerst en tabak aan om die voor nog meer messen en andere snuisterijen in te ruilen. Begrijpelijk is het, dat vanaf dien dag angst vallig de wacht werd gehouden op de „Hal ve Maan" en zelfs werd geprobeerd één van de Indianen, die er allergekst uitzag in een rood jasje, op te lichten en mede te nemen, maar hij sprong overboord. Op den 13en September werd het anker gelicht en voer de „Halve Maan" naar Man hattan toe. Maar later, toen de Hollanders voorgoed gevestigd waren, heette het eiland, dat de mannen van Hudson het eerst betre den hadden ,,'t Conijnen eylant", hetgeen later in het Engelsch verbasterd is tot Coney Island. Jasper Dankers, die er voor het eerst in 1679 kwam, trof het aan als geheel over groeid met struikgewas, waarin geen India nen wandelden „maar het werd door hen gebruikt om vee, paarden en andere dieren te laten overwinteren, die daar tijdens de kou voedsel en een natuurlijk onderdak konden vinden". Na verloop van tyd verkreeg een zekere Dirck de Wolf, een koopman uit Nieuw Amsterdam, het uitsluitend recht om zout te maken in Nieuw Nederland en hij trok r.aar Coney Island, waar hij zijn ketels in stalleerde en daarmede de eerste industriee- le onderneming van Long Island begon. 1638. Wolphert Gerritz van Kouwenhoven trad uit zijn nieuwe huis, dat liefst twee verdie pingen hoog was en een planken dak had, keek eens om zich heen, op een warmen Julidag van 1638 en hij moet in zijn han den gewreven hebben bij het gezicht, dat hem trof als een belooning voor zijn harden arbeid op Long Island in de laatste twee jaar. Hij keek over 80 aren rijpend graan, vruchtboomen stonden in vollen bloei, paar den en ossen waren rustig aan het grazen tusschen melkkoeien en over alles zongen de vogels. Waar nu het razend-drukke kruispunt van Flatbush Avenue en Kings Highway is, stond het huis van den man, die tot de allereersten behoorde, die aan de Bo- rough of Brooklyn gebouwd hebben en dat was een stevig goed beschermd huis, samen gesteld uit boomstammen van Long Island. Van Kouwenhoven, die zoo eens over zijn eigendom rondkeek 300 jaar geleden, ver wijderde zich niet te ver van de lange ron de palisade die zijn huis omgaf als em be scherming tegen moord of martj'ing door de Indianen en als een afweermiddel voor wilde dieren, aangezien het eiland nog vol herten, beren, wolven, vossen, skunks, zoo wel als kalkoenen, patrijzen, korhoenders, enz., was. Van Kouwenhoven die zijn 'arm „Achtervelt" noemde, was 8 jaren te voren uit Amersfoort naar de nieuwe wereld ge trokken en dank zij hem heeft een gedeelte van Brooklyn langen tijd Nieuw Amersfoort geheeten. Tegenwoordig is dat bekend on der den naam van Flatlands. Van Kouwen hoven was een man die zijn vak verstond, want in de paar jaar daarvoor had hij de eerste boerderijen in Nieuw Nederland hel pen aanleggen en onderhouden voor soms niet meer dan 8 loon per maand. Maar dit heele bezit op Long Island was niet ge heel zün eigendom, aangezien hy het voor de helft had gedeeld met Andries Hudde. De beide mannen hadden met directeur-ge neraal Wouter van Twiller en Jacobus van Corlaer het eerste stuk vlakke grond, dat door de blanken op Long Island van de roodhuiden gekocht werd, gedeeld. Hudde is een van de aantrekkelijkste per- soonlykheden uit dien tyd niet alleen, maar ook behoorde hy tot de kundigste bewoners van Nieuw Amsterdam, hy was een gediplo meerd schoolmeester, een kaartenmaker en een landmeter, die de eerste boerderijen op Manhattan en Long Island heeft opgeno men en hy was een kundig administrateur in zijn kwaliteit van Provinciale secretaris. Hudde kocht van de Indianen voor zyn West-Indische Cie. een landstreek, waartoe zelfs Philadelphia behoort. Hy schreef ver zoekschriften van de Acht, hetgeen een protest bevatte tegen de willekeur van Van Twiller's opvolger, directeur-generaal Wil helmus Kieft, en dit document, dat naar Holland gestuurd werd, is een interessant bewys van het democratische gevoelen in Nieuw Amsterdam. Jammer genoeg heeft hy op Long Island maar weinig geschreven herinneringen na gelaten. Ondertusschen staken anderen, vele an deren Hollanders, Walen, Zweden, Noren, Franschen, Engelschen het onoverbrugde water tusschen Nieuw Amsterdam en de westkant van Long Island over en lang zaam maar zeker verhief zich in prairie en weide en bosch, het Engelsche stadje Gra- vesend en ontstonden vyf Hollandsche stadjes. Later smolten zy allemaal te samen tot de Borough of Brooklyn. Flatland alias Nieuw Amersfoort, Flatbush alias Middle- wout of Midwout, Nieuw Utrecht, Busch- wick alias Boschwyk en natuurlijk Breukc- len werden al dadelük de belangrykste plaatsjes en ten slotte gaf de laatste hear naam aan alle gehuchten, dorpen en neder zettingen, die in den loop der eeuwen dit stadsgedeelte gevormd hebben. Maar dat het in dien tyd klein genoeg was bewijst hetgeen er in 1663 gebeurde. Zeeroovers zeil den in de Sound op en neer en bandieten uit Virginia en New England maakten het met de oorlogszuchtige Roodhuiden de nederzet ting moeilyk. Hierop werd Breukelen ver zocht om een krijgsmacht van 12 man af te staan ter verdediging maar de „stad was niet groot genoeg om zooveel man op te leveren". De vyf Hollandsche plaatsen, die later Brooklyn werden, hadden al vroeg met sociale moeilykheden te kampen en zoo merkte men in New Utrecht in 1657, dat hekken en planten en vensters op reusachtige schaal 's nachts en overdag gestolen werden. Daar op werd bepaald, dat de betrapte dief voor de eerste maal gegeeseld en gebrandmerkt zou worden en voor de tweede maal opge hangen. En in hetzelfde jaar en in dezelfde plaats werd het verkeersprobleem op de volgende manier aangepakt: „Niemand mag met karren en wagens hard door de stra- van het dorp rijden, maar de wagenvoerder moet naast zyn paard loopen bij den doorrit van het dorp". Toen een persoon zich daar toch tegen bezondigd had, liet men uit Nieuw Amsterdam een half dozijn boeien met een yzeren staaf en een goed hangslot komen. (Slot volgt.) Spoet Zwemmen. ZWEMWEDSTRIJDEN TE OUDE NIEDORP. Voor de op Zondag a.s. te houden kring wedstrijden van den K.N.Z.B. te Oude Nie- dorp onder auspiciën van de zwemvereeni- ging „Het Skarpet" in het water van die zelfden naam hebben zich reeds een 70-tal voor deelname opgegeven uit den Helder, Anna Paulowna, Schagen, Oudkarspel, Heer hugowaard en Oude Niedorp. De selectie L<: zoodanig gemaakt, dat elk nummer span nend moet zyn. Voor de liefhebbers van zwemsport om van te smullen. Roeien. DE ROEIWEDSTRIJDEN TE BERLIJN. Selectiewedstrijden te Sloten. De Olympische spelen staan voor de deur. De Nederlandsche equipe is bekend, de na men zyn reeds doorgezonden naar Berlyn. Alleen de roeiploeg dient nog te worden gekozen. Teneinde tot een definitieve keuze te komen werden gisteravond selectiewed- stryden op de baan te Sloten gehouden, die heden zullen worden voortgezet en beëin digd. Voor gisteravond had het bestuur van den Nederlandschen roeibond, dat als ge heel als beoordeelingscommissie fungeert, de nummers twee met stuurman, vier zon der stuurman en de achtriemsgieken op het programma gezet, terwyl de overige num mers heden zullen plaats vinden. De doublé scull verviel by gebrek aan in schrijvingen. Voor wat de nummers van gisteravond betreft kan men de selectiewedstrijden maar ten deele geslaagd noemen. De twee met stuurman werd niet verroeid, in het num mer vier met stuurman stond het peil niet al te hoog en alleen by de achten was van werkelyk goed roeien sprake. Voor de twee met stuurman waren in de eerste heat inge schreven Njord en Willem III. Njord wenschte echter niet tegen den ploeg van de Amsterdammers uit te ko men, omdat daarin een Duitscher was opgenomen, Schröder, wiens naturali satie tot Nederlander wel gedurende ge- ruimen tyd hangende is, doch niette min nog geen feit mocht worden ge noemd. Het zou dus by voorbaat onmogelijk zijn om de twee van Willem III naar Berlyn te zenden. Het bestuur van den Nederland schen roeibond achtte het protest van Njord gerechtvaardigd, zoodat de Leidsche twee onmiddellyk in de finale werd geplaatst en wel tegen Nereus, welke race heden wordt geroeid. Om elkaar toch nog te testen trokken Njord en Willem III officieus een baantje tegen elkaar, waarby Willem III won. De publieke belangstelling op Sloten was bijzonder groot. Vele auto's stonden in rijen opgesteld, toen de beide vieren zich voor den selectiewedstrijd voor den start gereed maakten. Het weer was fraai, byna geen wind. Aan boei 1 lag de Laga-Maas-combi- natie, bestaande uit L. C. Sloth Blaauboer (boeg), H. Kramers, N. R. J. Phaff, E. Ruem- pol (slag); aan boei 2 de z.g. Galgenwater- combinatie, bestaande uit G. A. Catalani (boeg), D. J. Koeleman, A. Dekker, H. J. du Pon (slag). De Galgenwater-combinatie startte beter en by 500 meter hadden du Pon c.s. reeds drie kwart lengte voorsprong. De Laga- Maas-combinatie roeide verre van fraai, vooral de boeg viel tegen. Op 1000 meter, waarvoor drie minuten 19 seconden geno teerd werd, was er licht tusschen de booten. Op 1500 meter was de Leidsche combinatie nog verder weggeloopen, zonder nochtans een goeden indruk te maken. Met anderhal ve lengte voorsprong won de Galgenwater- combinatie met een tyd van 7 minuten en 4 seconden. Wy willen niet vooruitloopen op de beslis sing van het Roeibondbestuur, doch wy zouden het minder wenschelyk achten deze winnende vier naar Berlyn af te vaardigen. In het sterke internationale milieu maakt deze vier o.i. totaal geen kans. Laat men ook by de roeiers alleen die ploegen afvaar digen, van wie men by benadering mag aannemen, dat zy een goed figuur zullen slaan. Een fraaie race in de achten. Het derde nummer ging tusschen de beide achten van „De Amstel" en „Nereus". Aan boei kwam Nereus te liggen met M. Schoorl (boeg), P. G. Hoorweg, W. C. de Boer, J. B. M. van Ogtrop, P. James, S. D. Bartlema, L. P. E. M. Regout, S. de Wit (slag), G. HaUic

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7