;87 De vierdaagsche. Glimlachje De Tour de France. tMP? PROFESSOR SLIM EN ZOON ruw bcha"d en (stuurman). Aan boei 2 lag „De Amstel" met M. Scharff (boeg), B. J. Boerma, A. de Buyn, D. Fortuin, A. van der Kogel, B. De- genkamp, Jim de Ridder, L. L. Held (slag) en G. Huying (stuurman). De start van Nereus was minder goed, maar de Wit trok er gedurende de eerste 200 meter in hoog tempo aan, met het gevolg, dat Nereus langzaam uitliep en bij 500 M. de voorsprong een halve lengte bedroeg. Fel werd aan beide zijden verder gestreden, „Amstel" bleef goed hangen, gaf voorloopig geen krimp en op 1000 meter was het on derlinge verschil nog steeds gelijk. Ook op de volgende 500 meter bleven de ploegen bijeen. Elke spurt van Nereus werd door Amstel uitstekend beantwoord en bij 1500 meter was de voorsprong van de Amster- damsche studenten nog steeds een halve lengte. Doch toen liep Nereus fraai weg, een prachtige spurt leverde hun een lengte voorsprong op en Amstel was een geslagen ploeg. Bovendien stuurde de Amstelman niet al te tactisch, waardoor hij nog meer terrein verloor. In 6 minuten 25.8 sec. be reikte Nereus het eerst de finish met één lengte licht tusschen de booten. De Ver. Staten wonnen in 1928 het Olym pisch kampioenschap met een tijd van 6 mi nuten 3.2 sec., het Nederlandsch baanrecord staat op naam van Laga met 6 minuten 17.6 sec. gevestigd tijdens de kampioenschappen in 1932. Wandelsport. (Van onzen R.-redacteur.) Terwijl de vlaggen der naties wapperen op het kazerneplein en een lawaaiige luid spreker de toonen van luidruchtige gramo- foonplaten in de ruimte schalt, komen eiken middag de loopsters en loopers van de Vier daagsche afstandsmarschen van den Neder- landsche Bond voor Lichamelijk Opvoeding hun joyeusen intocht houden binnen het veilige home, dat de Prins Hendrikkazerne biedt, waar vermoeide ledematen worden gesterkt en de heerlijke rust lokt na een dag van zware inspanning. De belangstelling van de zijde der geïnteresseerde niet-deel- nemers neemt er eiken dag, buiten en bin nen de hekken toe en zoo was er nu reeds op dezen tweeden dag een gezellige bedrij vigheid, die echter nog maar een voorproef je is van wat het Vrijdag, den laatsten dag, zal wezen. Geregeld komen ze den geheelen middag binnendruppelen, alleen of in groepen, waarbij zich steeds anderen hebben aange sloten. Het loopt nu eenmaal makkelijker gezamenlijk dan alleen, vooral als er trom melaars of pijpers een detachement vooraf gaan, die het tempo en den moed er in hou den. Ook dames sluiten zich bij deze groe pen aan ,ja, het schijnt zelfs dat op de dames deze wijze van marcheeren een grooter aan trekkingskracht uitoefent dan op de hee- ren. Dat kan ook wel daarmee samenhan gen, dat de militairen met hun bepakking steeds dagen van 40 K.M. maken, evenals de meeste dames, zoodat ze, wanneer ze de eer der vertrokken militairen eenmaal inge haald hebben, de zekerheid hebben, goed en wel thuis te komen. Ieder heeft een bepaalde wijze van loopen aangenomen, waaraan hij of zij gedurende deze dagen trouw blijft. En als het zoo goed is gegaan, dan kan men ervan overtuigd zy'n, dat men ze het volgend jaar weer een gelijke taktiek zal zien toepassen. Een dame bekende me, dat ze zonder trommelslager niets van deze marschen zou terecht bren gen, wat begrijpelijk is, als men bedenkt welke een entrain er van het rhythmische spel van de stokken op het gespannen kalfs vel uitgaat. Anderen loopen weer steeds bij elkaar, zonder zich iets van de omgeving aan te trekken. De combinaties van vorige jaren ziet men telkens terug. Hier drie dames, daar twee heeren en dan weer een groote groep mannelijke en vrouwelijk N.J.V.-'ers of leden van een burgerwacht. De meesten frisch. Het blijkt telkens weer opmerkelijk, hoe frisch de meesten in de Prins Hendrikka zerne binnenkomen. Voor het laatste stukje worden natuurlijk steeds alle nog beschik bare krachten bijeengegaard, maar velen is het aan te zien, dat dit niet eens noodig is. De dames winnen het in dit opzicht veelal van de heeren; misschien komt daar ook nog wel een tikje coquetterie bij, welke aan het uiterlijk voorkomen meer dan gewone be langstelling doet wijden. Maar men kan alles overdrijven. Ik bedoel niet dat som migen met de coquetterie te ver gaan, hemel neen, maar het betoon van fitness kan wel eens overmatige vormen aannemen. Zoo wanneer een groepje fleurige meisjes na aankomst nog even in een hoera-stemming een rondedansje doet met iets te stijve beenen, die aan de elegance dezer vertoo ning een wat jammerlijken afbreuk doen. Goede houding- Het is echter niet alleen bij aankomst, dat er nog zooveel fitness wordt aan den dag gelegd. Gedurende het geheele parcours valt Modern kind: Welke van die twee is nou de debrayage en welke de voetrem, juffrouw? de goede houding der deelnemers en deel neemsters op. Van medische zijde werd me verzekerd, dat telkens blijkt hoezeer er elk jaar weer beter getraind wordt. Men kan zien, dat de loopers en loopsters de deel neming serieus opvatten en niet zich op geven in een stemming van: wel ja, we ook eens mee doen, doch wel degelijk zich goed voorbereiden. In Wychen. De tweede dag van de Vierdaagsche is voor deelnemer en buitenstaander steeds het gezelligste door het verzamelpunt in Wychen op de Markt. Met veel tact heeft de leiding dezer marschen, die na de tot stand koming van de Waal-overbrugging een der parcour- sen heeft gewijzigd om ook den overkant er in te betrekken, daarvoor niet dat van den tweeden dag genomen. Want het zou jam mer zijn, dit genoegelijke verbroederings feest in en voor de talrijke café's om het Wychensche marktplein te missen. Daar is muziek in de tent op het plein, welke den wandelaars, die komen aanmarcheeren, een riem onder het hart steekt. Vandaag was het de stafmuziek van de Koninklijke Marine, onder leiding van den kapelmeester L. H. F. Leistikow, die zich hier weer bijzonder ver dienstelijk maakte. Hetzelfde korps was dos middags weer te Nijmegen aanwezig om de thuiskomers met opgewektheid in te halen. Vóór Wychen waren er voor de loopsters en loopers een paar kwade stukken. Er waren eenige uitvallers, doch het meeren- deel hield zich kranig. Daar werkte het weer ook wel toe mede. De ideale weers omstandigheden van den eersten dag her haalden zich. Wel begon het omstreeks het middaguur bedenkelijk te dreigen met een donkere lucht, maar het liep alles goed af. Sommigen hebben even een klein buitje regen gehad, maar dat was op verre na niet bij machte om de gelederen te ontmoedigen Van de 3709, die gisteren met succes de ver schillende parcoursen hebben afgelegd, zijn er gistermorgen 26 niet gestart, zoodat er 3683 op marsch zijn gegaan. Daarvan hebben er 22 onderweg het loodje gelegd. Psycho logisch is de tweede dag de zwaarste. Nu zijn ze over de helft en vergroot elke stap meer het verschil tusschen het begin en het einde. De buitenlanders houden zich goed; ze worden overal met applaus begroet en op vele plaatsen langs den weg heeft men voor hen extra belangstelling. Mogen zij een pret tige herinnering aan deze Nijmeegsche dagen naar hun land meenemen. Dat kan het doel, dat met deze internationale mar schen is gesteld, niet anders dan ten goede komen. Een aardig nienwtje. Dat de afstandsmarschen rond Nijmegen in het buitenland al een zekere vermaard heid hebben gekregen, bewijst wel het feit, dat de Engelsche Road Walking Association een wedstrijd organiseert om den „Nimeguen Cup". Het is een nieuwtje, dat ik vanmid dag van een der leiders hoorde en dai in dit verband wel de vermelding waard is. Zoo doen deze Nijmeegsche dagen hun in ternationalen naam wel eer aan, al zou de buitenlandsche deelneming dit jaar wel wat grooter kunnen zijn. Misschien kunnen we daarover een volgende maal meer verblij dende klanken laten hooren. Boksen. ALLEEN SCHMELING MAG BRADDOCK UITDAGEN. Op de laatste zitting van de New-Yorksche bokscommissie werd het komende gevecht om het wereldkampioenschap zwaargewicht en Schmeling's uitdagingsrecht behandeld. De manager van James Braddock nam de uitdaging, die Schmeling telegrafisch had gedaan, officieel aan en de bekende promo tor Mike Jacobs stortte reeds een garantie som van 5000 dollars. De voorzitter, gene raal Pealans, vestigde er nadrukkelijk de aandacht op, dat voor de bokscommissie al leen Max Schmeling de tegenstander en uit dager van Braddock is in een gevecht om den wereldtitel. Olympiade. DE OLYMPISCHE FAKKELLOOP. Delphi thans bereikt Toen de drager van den Olympischen fak kel het kleine Parnassus-stadje Arachova binnenkwam, waar hy het vuur aan een op volger moest ter hand stellen, was het ge heele plaatsje uitgeloopen om den estafette- looper te zien. De Grieksche looper, die slechts in een blauwe turnbroek gekleed was, reikte het vuur over aan een landge noot, die de nationale dracht van de nieuwe Grieken, de „Fustanella" droeg. Toen de fakkellooper Delphi naderde, stond de ge heele jeugd uit de stad van het orakel voor de poorten opgesteld. De looper ging naar de Castiliaansche bron en vandaar uit naar het op een heuvel gelegen oude stadion, waar een altaar opgericht was, waar het Olympisch vuur werd ontstoken. Een plech tige ceremonie had plaats, die in deze ro mantische omgeving grooten indruk op de aanwezigen maakte. Onder de toeschouwers bevond zich ook Leni Riefenstahl, die hier opnamen voor de Olympische film maakte. Door de pas van Thermopylae. Nadat de Olympische fakkellooper uit Delphi met veel ceremonieel het Olympi sche vuur in ontvangst had genomen, ver trok hij in de richting Lamia. Door de meest woeste bergstreken ging de fakkel en bij ondergaande zon werd de pas van Ther mopylae gepasseerd, waar eens Leonidas en zijn 300 Spartanen den heldendood stier ven. Urenlang ging het toen langs steile helling met olijfboomen begroeid en door eindelooze pijnwouden naar Lamia, waar 't vuur onder enorme belangstelling weer doorgegeven werd. En voort ging het de duisternis in, waar de blauw-roode vlam 'n spookachtig schijnsel veroorzaakte, dat zich telkens als het ware vanzelf bewoog, tot 't bij een kromming uit het gezicht verdween. Hedenmorgen vroeg kwam het vuur in de hoofdstad van Thessallie, Larissa aan. Hier hadden de feestelijkheden een meer militair karakter. Op een van de pleinen was 'n al taar opgericht, waarbij zich, ondanks het vioege uur, talrijke officieele personen en byna de geheele bevolking van de stad had den verzameld. Door een afdeeling cavalerie werd de looper binnengehaald en terwijl de kapel de Olympische Hymne speelde pn de toeschouwers onder doodsche stilte toeza gen, stak de volgende looper zijn fakkel op het altaar aan en verdween weldra in noor delijke richting. Automobilisme. TRAINING OP DE NURBURGRING. Gisteren heeft de Duitsche coureur Bernd Rosemeyer eenige zeer snelle trainingsron den óp de Nurburgring bij Adenau gedraaid in verband met de rennen om den grooten prijs van Duitschland, die Zondag a.s. zal plaats vinden. Het 22.8 K.M. lange noord traject legde hij met start reeds af in den tijd van 10 min. 32 sec. Later legde hij een ronde af in 10 min. 8 sec., hetgeen een ge middelde snelheid beteekent van 135 K M. per uur. De volgende rijders zullen Zondag star ten: Caracciola, von Brauchtitz, Lang, Chi- ron en Fagioli op Mercedes-Benz. Rose meyer, Stuck, Delius, Varzi op Auto-Union. Nuvolari, Brivio, Dreyfus en Seceri op Alfa Romeo. Trossi, Tenni op Maserati, terwijl als particuliere rijders starten: Zanelli op Maserati, Rueesch op Maserati, Cholmonde- ley op Maserati, Seaman op Maserati, Wi- mille op Bugatti en Rens (Ned.) op Bu- gatti. DE NOODLOTTIGE GROOTE PRIJS VAN DEAUVILLE. Thans een tweede F ranse he coureur overleden. De auto-races om den grooten prijs van Deauville, die Zondag j.L werd verreden, is wel zeer noodlottig geweest. Zooals men weet, botste de Franschman Lehoux met zijn wagen tegen dien van den Italiaanschen coureur Farina, waarbij Lehoux gedood werd. Thans heeft de wedstrijd zijn twee den slachtoffer geëischt De Fransche ren ner Chambots die met zijn Maserati uit de baan was geslingerd en een schedelbreuk had opgeloopen is aan de gevolgen in het ziekenhuis overleden. Farina, die met Lehoux in botsing was gekomen, kon thans het ziekenhuis reeds voor de tweede maal in dit jaar verlaten. Hij zal Zondag a.s. op den Nurburgring aan wezig zijn, om de wedstrijden om den groo ten prijs van Duitschland als toeschouwer bij te wonen. Schaken. ALJECHIN NAAR ONS LAND. Naar wij vernemen, zal dr. Aljechin in October in ons land komen en eenige simul- taan-seances spelen. Paarden. DRAVERIJEN TE ALKMAAR. Voor de vanwege de N. V. Kennemer Sportclub in liquidatie op a.s. Zondag te houden draverijen zijn aan de deelnemen de paarden de volgende afstanden opge legd: I. Openingsprijs, prijzendraverij 4e klas se, afst. 2000 Meter, prijzen 200 en 25: Zoon van Sillador 1960 Meter, Zilver Scott 1960 Meter, Yledizoon 1960 Meter, Avia- trice 1960 Meter, Yvan le Cosaque 1960 Meter, Zonnebloem V 1960 Meter, Zonne kind B 1960 Meter, Zilver Queen 1980 Me ter, Ylbode 1980 Meter, Anselor 2000 Meter, Ylbode J 2000 Meter en Yack 2000 Meter. II. Juliprijs, heatdraverij 2e en 3e klasse, afstand 1640 meter (Engelsche heat), te loopen in series van ten hoogste 6 paarden, bij deelname van minder dan 10 paarden wordt de heat als gewone heat geloopen; prijs 300 benevens 50 voor den twee den aankomende in de beslissende heat: Welkom 1640 Meter, Vassal 1640 Meter, Xerxes 1640 Meter, Young Ooststar 1660 Meter, Winnie Scott 1660 Meter, X Door- looper 1660 Meter, Windekind 1660 Meter, Yankie Scott 1680 Meter, Xaverius 1680 Meter, T Akista 1680 Meter, X Smiling 1680 Meter en Slavin 1700 Meter. III Zomerprijs, heatprijzendraverij le klasse (Engelsche heat), te loopen in se ries van ten hoogste 6 paarden; afstand 1700 Meter; bij deelname van minder dan 10 paarden wordt de heat als gewone heat geloopen; prijs 400 benevens 50 voor den tweeden aankomende in de beslissen de heat: Snowdown 1700 Meter, Senator Bedell 1700 Meter, Princess 1700 Meter, T Akista 1700 Meter, Xoli 1700 Meter, Bertha E 1700 Meter, Francis May 1720 Meter, Guy Bingen 1720 Meter, Mc. Gre- gor 1720 Meter, Clansman 1720 Meter, Libertus 1720 Meter en Calumet Donald 1740 Meter. IV. Kortebaanprijs, kortebaandraverij- handicap voor aLle in Nederland gere gistreerde paarden, aangespannen, te rij den in series, minimum-afstand 700 Me ter maximum-afstand 800 meter, pryzen f 200 40, 20 en 10: Zonnestraal 700 Mote;, Zonnebloem V 700 Meter, Yvan le Cosaque 700 Meter, Zilver Queen 720 Me ter Yledizoon 720 Meter, Ylbode 72CI Me ter' Ylbode J 720 Meter, Zoon van Silla dor 720 Meter, Xantippe 720 Meter, Cata- bora T 730 Meter, Xiphias 730 Meter, Wil helm 730 Meter, Roulette 730 Meter, Wel kom 730 Meter, Vassal 730 Meter, Noma B 730 Meter, Winnie Scott 740 Meter, Trot- teur 740 Meter, Miss Everharda 740 Meter, Robert E Lee 740 Meter, Zoo Doorlooper 740 Meter, Mafie P 750 Meter, X Smiling 750 Meter, Vitesse S. W. 750 Meter, Arnim 750 Meter, Hartstein 750 Meter, Hildegard I 750 Meter, Bertha E 760 Meter, Rolls Royd 760 Meter, Weidlooper 760 Meter, Alinda 760 Meter, Windekind 760 Meter, Anna Bradfords Guy 760 Meter, Guy Bin gen 760 Meter, Edna M 760 Meter, Fan fare 770 Meter, Harvest Guy 770 Meter, Fatima 770 Meter en Clara Bascom 770 Meter. CONCOURS HIPPIQUE TE DUBLIN. Nederlandsche equipe neemt deel. Naar wij vernemen, zal een Nederland sche equipe deelnemen aan het internatio nale concours hippique, dat ter gelegenheid van de International Dublin horse-show van 4 tot en met 8 Augustus aldaar gehouden wordt De Nederlandsche equipe bestaat uit ritmeester Heuff met de paarden ..Jimmy" en „Godard"; eerste luitenant Ruys de Perez met de paarden „Eichenkranz" en „Krestrel- le" en eerste luitenant van Reede met de paarden „Diana" en „Barnabas". Chef d' equipe is ritmeester jhr. Gevaerts van Nu land. Behalve deze Nederlandsche equipe ko men ook teams van Frankrijk, België, Zwit serland, Engeland en Ierland uit De Iersche ruiters nemen n.1. geen deel aan de Olympi sche spelen, omdat de besten hunner met de beste paarden op de horse-show moeten rijden. Wielrennen. Le Greves wint de eerste helft der 13e etappe: Middelkamp op de zesde plaats op een lengte. Gisteren werd de dertiende etappe van de ronde van Frankrijk verreden. Deze etap pe die in zijn geheel 168 K.M. lang ia, werd in twee gedeelten verreden, n.L van Mar- seille naar Nimes (112 K.M.) en van Nimes naar Montpellier (56 K.M.) Het eerste ge deelte werd in Nimes besloten met een recht stuk weg van 700 M. lengte, waar dus waarschijnlijk de beslissing in den sprint zou vallen. Inderdaad viel hier ook de be slissing, doch slechts op de laatste meters. Den geheelen weg waren de renners bijeen gebleven, en in den eindsprint toonde de Franschman Le Greves zich wederom de beste. Hij won dit gedeelte in den tijd van teoeetre v. o. wrs, w rt l rc-ara IM ftOOCPCM of PeOSOOMl'jlf HST T»JO OPNAME TIMU UtT (loOtOM .1 bcwm cm eiuoe vam e'ém 4 uur 12 min. 15 sec. Met miniem verschil werd Meulenberg (België) tweede, terwijl op een lengte achtereenvolgens May» (Frankrijk), Thietard (Frankrijk, onafhan- kei ijk toerist), Marcaillou (Frankrijk, onaf." hankelijk toerist). Middelkamp (Nederland) en Ducazeaux (Frankrijk, onafhankelijk toe. rjst) binnenkwamen. Vervolgens kwamen op de achtste plaats vrijwel alle overig» renners binnen, waaronder de beide v»n Schendels, allen in denzelfden t(jd als Le Greves. Le Greves echter geniet een vergoeding van anderhalve minuut In het algemeen klassement is door dezen uitslag geen ver andering gekomen. De Nederlanders handhaven ziC|, In aansluiting op de eerste helft der der. tiende etappe, werd de tweede helft v»n Nimes—Montpellier over een afstand van 56 K.M. verreden. Over deze korte etapp, echter moesten de renners tegen het horlog» rijden, waarbij de verschillende groepen om de vijf minuten startten. Het eerst vertrok de acht man sterke Fransche ploeg, vervol- gens de acht man van de Luxemburgse^. Spaansche groep, dan vier Duitschers, drie Zwitsers, drie Nederlanders, een Joegoslaaf en een Oostenrijker tesamen, vervolgens d» acht Belgische rijders en dan twee groept onafhankelijken, elk 11 man sterk. De best» tijd maakte België met 1 uur 9 min. 31 sec, terwijl de Fransche ploeg er bijna een mi- nuut langer over deed en een tijd noteerde van 1 uur 10 min. 28 sec. In het slgemeen klassement hebben d» Belgen Maes en Vervaecke hun voorsprong op Magne vergroot. De Franschman is bjj Sylvain Maes ruim zes, bij Vervaecke ruim 3 min. achter. Albert van Schendel handhaafde zich op de 19de plaats, Middelkamp ging een plaats achteruit en staat nu 28ste, terwijl Anton van Schendel eveneens op zijn 40ste plaats bleef staan. Het algemeen klassement luidt: I. Sylvain Maes België) 83 uur *4 min. 24 sec.; 2. Vervaecke België) 83 uur 47 min. 51 sec.; 3. Magne (Frankrijk) 83 uur 50 m. 40 sec.; 4. P. Clemens (Luxemburg) 83 uur 55 min. 35 sec.; 5. Mersch (Luxemburg) 84 uur 16 min. 31 sec.; 6. Canardo (Spanje) 84 uur 17 min. 57 sec.; 7. M. Clemens (Luxem burg) 84 uur 20 min. 51 sec.; 8. Kint (België) 84 uur 32 min. 40 sec.; 9. Benenden» (Span je) 84 uur 35 min. 39 sec.; 10. Level 'Frank rijk) onafhankelijk toerist, 84 uur 36 min. 46 sec.; 19e. Albert van Schendel 85 uur 57 sec.; 28e. Middelkamp 85 uur 16 min.; 40e. Anton van Schendel 86 uur 5 min. 18 sec. Landen klassement 1. België 252 uur 4 min. 55 sec.; 1 Spanje- Luxemburg 252 uur 30 min. 3 sec.; 3. Frank rijk en 4. Nederland 256 uur 22 min. II aea Tijdens deze etsppe heeft de Duitschw Weiss opgegeven, zoodat de Duitsche ploeg nog slechts uit drie renners bestaat. Ook de Oostenrijker Oblinger heeft opgegeven, zoo dat dit land niet meer vertegenwoordigd is, terwijl bij de Luxemburgsche ploeg Majerus uitgevallen is. JuTT" l e 9 40 44 4? 4» 44 e 45 46 H9 20 £1 22 23 24 26 *1 28 e 29 30 .31 AutusT m z aai tót aai 4414101 <8 Col •OAUOU D'AUACC Les AaAyi» Li GAURICB urroeY Cal Ovaoo d'Icoabo oe Vaas D'Alcos oe Mice oc Bbaus La Tursie Ooi De PuyMoeeNS Fbor RjoTer O'aspct Cal de PcyacsoMD d'Aspim ToocemaLcT Het gestippelde deel is reeds verreden. 89. Nu vertelde de professor aan Pietie Hat ar t. -j Amerika ook nog een soort spinnen leefden Hi vv net zoo groot waren als een menschenhand Do V 'Jna en !!«»n^eKProfeMor wist zo° mooi te vertellen, dat Pietje ook u/oi Un?i Wer<* dat er hier in het bosch misschien hii zotta l» spinnen zouden kunnen rondloopen, en u PP Mn loopen, zoodat de professor moeite kant j" y te houden en zelfs zijn tonnetje aan den nen loopen,6" moeai neerk°°ien om harder te kun-

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 8