PROFESSOR SLIM EN ZOO De malversaties te Vlieeingen. Wanneer de minister taaiverstarring vreest en taalontwikkeling normaal acht, dan ligt het op zijn weg om het gewenschte proces in juiste banen te leiden ter voorkoming van willekeur en uitwassen. Over Tièt tijdstip, waarop de Nederland- sche regeering in de officieele stukken de nieuwe spellingregels zal gaan volgen, wenscht zij zich nog te beraden. Intusschen kan reeds worden medegedeeld, dat het de bedoeling is, dat zij zich inzake geslachten en voornaamwoordeelijke aanduidingen in de toekomst zal gedragen, als tot nog toe gebruikelijk is. MR. MARCHANT OVER DE SPELLING-WIJZIGING. „Als ik schoolmeester was..." Over het gewijzigde spellingbesluit van minister Slotemaker de Bruine heeft „Het Volk" de meening van diens ambtsvoorgan ger, mr. Marchant gevraagd, die, naar uit het interview blijkt, volkomen afwijzend staat tegenover de nieuwe regeling. Mr. Marchant kwam tot de volgende con clusie:, „Wanneer ik schoolmeester was, zou ik zeggen: die regels begrijp ik niet en die kan ik den kinderen niet leeren. Ik zou zeggen: we moeten zien te behouden, wat is tot stand gebracht! Met deze nieuwe regeling hebben we niets te maken! Er is slechts één ding wat zeker is: als de nieuwe examens worden gehouden, dan is deze minister weg en dan zit daar een opvolger, die er hoogst waarschijnlijk Einders over denkt!" De menschen, die de spellingregeling van 1934 niet wilden volgen heb ik eens „ver zetslieden genoemd, dat mocht niet. De heer Tilanus maakte er in de Tweede Kamer be zwaar tegen en de heer De Savornin Lohman in de Eerste Kamer. Ik mocht niets opleggen. Reeds de examenvoorschriften waren „détournement de pouvoir". Dwang mocht eerst recht niet worden toegepast. Welnu, mijn advies aan de schoolmeesters en aan de wethouders van onderwijs is thans: houdt u deze woorden voor gezegd! Men mag u niet dwingen! Gij kunt dat in uw oor knoopen! De heeren hebben het zelf gezegd! Het onderwijs zal verstandig doen als het het heele spellingbesluit van minister Slote maker straal negeert en de leerplannen niet overeenkomstig dit nieuwe besluit gaan wijzigen. Men moet den boel niet overhoop halen. Volgend jaar zit daar een andere minister, die er allicht anders over zal oor- deelen dan de heer Slotemaker, die een uit sluitend persoonlijk standpunt inneemtl" EEN REEKS RIJWIELDIEFSTALLEN OPGEHELDERD. De politie te Huizen kwam ter oore, dat de ingezetene P. een fiets had verkocht, die waarschijnlijk van diefstal afkomstig was. Daar den laatsten tijd verscheidene fietsen ontvreemd waren in de gemeente Weesp, werd de politie aldaar gewaarschuwd, die met de Huizer agenten op onderzoek toog. Bij deze controle ontmoetten zij zekeren V. uit Weesp, die een rijwiel meevoerde, dat te Vfèesp bleek te zijn ontvreemd. V. werd gearresteerd en bij zijn broeder te Huizen werd een onderzoek ingesteld; daar is een rijwiel in beslag genomen, eveneens van diefstEil te Weesp afkomstig. De controle naar P. bovengenoemd is voortgezet: deze bleek een damesrijwiel verkocht te hebben, dat hij van den Weesper V. had gekocht en afkomstig was van diefstal te Bussum. De arrestatie van V. heeft tenslotte tot resul taat gehad, dat de diefstal van niet minder dan 7 rijwielen tot klaarheid kon worden gebracht, die bijna alle te Huizen van de hand werden gedaaui. JONGENS WILLEN SCHILDERIJEN STELEN. Een kunstschilder die eenige dagen afwe zig was geweest, kwam gisteravond in zijn atelier De Riepel aan de Vlietlaan te Bus sum het vroegere huis van den bekenden zeiler Lucassen terug en trof er twee jongelieden, die nogal verlegen met hun fi guur waren, vooral toen hij vroeg was een ingeslagen ruit beteekend. Zij noemden desgevraagd hun naam en holden meteen weg. De schilder begaf zich met zijn auto naar de politie, die met hem op onderzoek uittrok. Om negen uur was het gelukt een der jongens, de 17-jarige O., op straat te arres teeren en de ander, de 18-jarige H.B.S.-er V., in de ouderlijke woning te Naarden. Zij hadden verkeerde namen opgegeven. Erger is, dat het bleek dat het hun werkelijk om diefstal van schilderijen te doen is geweest. Zij zijn na proces-verbaal op vrije voeten gesteld. DE DURE BAKOLIE. Nu de accijns op oliën en vetten is ver hoogd, is de prijs der bakolie zoo hoog ge worden, dat het vischgebruik er door ver mindert. De besturen van de IJmuider vischhan- del-vereeniging en van de Zeevisch-groot- handel-vereeniging hebben daarom een adres gezonden aan den minister van land bouw en visscherij, waarin op dit bezwaar wordt gewezen en den minister wordt ver zocht te willen medewerken tot verlaging van den accijns. NIEUWE IJKWET. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer omtrent de nadere nota van wijziging van het wetsontwerp hou dende nieuwe regeling betreffende de maten, gewichten, meet- en weegwerk tuigen. Eenige leden gaven uiting aan hun be vreemding, dat de regeering, hoewel in het voorloopig verslag vrij algemeen in stemming met de indiening van dit ont werp werd betuigd en verklaard werd, dat aan dit wetsontwerp reeds lang behoefte was gevoeld, blijkbaar geen prijs heeft gesteld op een spoedige totstandkoming van de nieuwe ijk wet. Verscheidene leden betreurden, dat de minister op 8 Juli 1936, toen reeds bekend was, dat de Kamer dit ontwerp had ge plaatst op de lijst van onderwerpen, met welker behandeling den volgenden dag een aanvang zou worden gemaakt, daarin bij nadere nota van wijzigingen zoo in grijpende veranderingen heeft aange bracht, dat een hernieuwd onderzoek in de afdeelingen noodzakelijk moest worden geoordeeld. EEN MONUMENT VOOR DE KONINGIN-MOEDER. Een opdracht gegeven voor oprich ting te Middelburg. Reeds geruimen tijd is men in Zeeland bezig met het verzamelen van gelden voor een monument voor wijlen de koningin moeder. Thans is besloten het ontwerp van den beeldhouwer H. J. Etienne uit te voeren en het monument te plaatsen op den Dam te Middelburg. Het gekozen ontwerp Is in het begin van het vorig jaar gemaakt, toen voor een soortgelijk gedenkteeken in Den Haag een prijsvraag was uitgeschreven. Het werd toen door de jury gerangschikt onder de zes beste ontwerpen. FABRIEKSBRAND. Het bedrijf kan doorgaan. Hedenmorgen omstreeks 6 uur ontdekten de bewoners van de Antoniuslaan te Blerick zware rookwolken, welke uit de ramen drongen van de fabrieksgebouwen der N.V. Bout's glasindustrie. De vrijwillige brand weer was spoedig ter plaatse en gaf in korten tijd zeer veel water, zoodat de in middels aangekomen brandweer van Venlo niet handelend behoefde op te treden. Te half acht was men den brand, die zich beperkte tot de eerste en tweede verdieping, meester. De oorzaak wordt gezocht in kort sluiting. De brandschade is niet groot, de water schade daarentegen is enorm. Eerstgenoem de schade wordt door verzekering gedekt, echter niet de aangerichte bedrijfsschade. Aangezien de schade zich hoofdzakelijk heeft beperkt tot de kantoorlokalen, kan het be drijf voortgang vinden. MET GROOT VERLOF. De dienstplichtigen van de lichting 1932, thans voor herhalingsoefeningen onder de wapenen bij het Regiment Kust-Artillerie te Den Helder, worden op 1 Augustus a.s. we der in het genot van groot-verlof gesteld. (De onderofficieren-administrateur dier lichting op 5 Augustus d.a.v.) HERHALINGSOEFENINGEN 21 R.I. De dienstplichtigen van de lichting 1930 en 1932 van het 21e Regiment Infanterie ko men op 6 Augustus a.s. vo .r herhalings oefeningen onder de wapenen te Amers foort. (De onderofficieren vanaf 30 Juli t.v.) KONINKLIJKE GIFTEN. Het bestuur van de stichting voor huis houdelijke voorlichting ten plattelande, dat genoodzaakt is door de beperkte geld middelen vele aanvragen voor cursussen af te wijzen, maakt met groote erkente lijkheid melding van het feit, dat H. M. de koningin en H. K. H prinses Juliana elk een bedrag hebben geschonken voor deze stichting. FRAUDULEUS INGEVOERD REUKWATER. Te Amsterdam in beslag genomen. De ambtenaren van invoerrechten en accijnzen hebben gisteren in de Amsterdam- sche haven aan boord van het Engelsche stoomschpi „Borthwick" 288 flesschen reuk water van Engelsche herkomst, welke frau duleus werden ingevoerd, in beslag geno men. De smokkelwaar is naar het Oost-In dische Huis overgebracht. AUTOBUS TE WATER. De zes inzittenden gered. Hedenmorgen in de vroegte is een ge meentelijke autobus te Amsterdam, doordat de stuurinrichting defect geraakte, ter hoogte van de le Oosterparkstraat in de Weesperzijde gereden. Behalve den chauf feur waren er vijf personen in den wagen gezeten, die allen konden worden gered. Van de autobus werden eenige ruiten ver nield, waardoor eenige van de inzittenden verwondingen van glasscherven bekwamen, welke evenwel niet van ernstigen aard ble ken te zijn. Op de plaats waar het ongeluk gebeurde, lagen eenige schuiten van de stadsreiniging. Daaraan is het zeker te danken, dat dit on geluk zoo goed is afgeloopen. De zware wa gen bleef hangen tusschen den wal en de schuiten en verdween niet geheel onder wa ter. Zoowel de chauffeur als de vijf passa giers konden daardoor, geholpen door om standers, het voertuig bijna ongedeerd ver laten. De chauffeur had enkele verwondin gen aan een zijner handen en de passagiers hadden enkele schrammen van het glas dei- gebroken ruiten. Zij werden door den ge neeskundigen dienst geholpen. De brand weer, die gealarmeerd was, behoefde geen hulp te verleenen. SCHIPPERSKNECHT VERDRONKEN. Gisteravond voer de 17-jarige schippers knecht van Schijndel uit Den Bosch, die met een zandschip van schipper van Megen te Roermond aan den wal lag, met een roei bootje op de Maas. Juist passeerde een mo torschip en van S. wilde z.g.n „een sleepje tikken" en zich met een scheepshaak vast maken aan het aanhangende bootje om zich aldus te laten meetrekken. Door den schok echter sloeg van S. over boord en verdween in de rivier. Eenige schippers sprongen onmiddellijk over boord om hem te redden. Eerst na een kwartier slaagde men erin hem met een dreg op te halen. Tot laat in den avond was men bezig met het toepassen van kunstmatige adem haling. Echter zonder succes. Men moert tenslotte den dood constateeren. BOERDERIJ AFGEBRAND TE HOOGEZAND. T Hoogezand is gistermiddag een boer derij, toebehoorende aan de gemeente en bewoond door den veehouder B. van der Huizen, afgebrand. De brand moet ontstaan zijn door hooibroei. Een groote voorraad hooi werd een prooi der vlammen, terwijl twee kalveren in het vuur omkwamen. De brandweer, die vrü spoedig ter plaat se was en het vuur met eenige stralen op de waterleiding bestreed, kan niet voor komen dat het gebouw tot den grond toe afbrandde. DIEFSTAL BIJ DEN VELDWACHTER. Een arrestatie in de hoofdstad. Door de centrale recherche Is te Amster dam aangehouden een 28-jarige man, die diefstal met braak had gepleegd bij den veldwachter te Wilsum bij Zwolle. De man is daarheen overgebracht. DE BRAND TE HOOGKERK. Bewoners van een der afgebrande huizen gearresteerd. De vorige week zijn te Hoogkerk (Gr.) twee aangrenzende woonhuizen tot den grond toe afgebrand. Als verdacht van brand te hebben gesticht, is door den bur gemeester van Hoogkerk de bewoner van een der huizen, de 25-jarige H. van D.. aan gehouden en ter beschikking van de officier van justitie te Groningen gesteld. Het on derzoek wordt voortgezet. HET GIROWETJE. Nota van rapporteurscommissie. In de nota naar aanleiding van het eind verslag van de commissie van rapporteurs der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot vaststelling van regelen betreffende de taak der openbare lichamen met betrekking tot het betalingsverkeer zonder gereed geld, met inbegrip van de daarmede verband hou dende werkzaamheden, merkte de regeering op, dat de wijzigingen, in het wetsontwerp aangebracht, betreffende de reeds bestaande gemeentelijke girodiensten, die de strekking hebben, het recht van het bestaande te er kennen, voor zoover dit zich met de belan gen van het algemeene betalingsverkeer verdraagt, geenszins als een verslechtering van het ontwerp mogen worden aange merkt. Tegen deze diensten behoeft geen be zwaar te worden gemaakt, indien de zeker heid bestaat, dat zij zich bij hun gestie aan passen aan de belangen van het algemeene betalingsverkeer en voldoende toezicht mo gelijk is op hun liquiditeit. Dit wetsontwerp verzekert dit voldoende. Ook de aangebrachte wijzigingen met be trekking tot nieuw in te stellen gemeente lijke diensten doen aan het doel en de wer king van het wetsvoorstel geen afbreuk. MOEDIGE ZEELIEDEN ONDERSCHEIDEN, De reddingboot „Insulinde van het Red dingstation Oostmahorn gier Noord- en Zuidhollandsche Redding Maatschappij heeft in den nacht van 17 op 18 September van het vorig jaar een zegr moeilijke red ding verricht. Op het Borkumerrif was het Duitsche stoomschip „Branow" geladen met graan en op weg naar Rotterdam, gestrand. Het had 12 man aan boord. De „Insulinde" was te hulp geroepen en haar bemanning, on der leiding van schipper Meer Toxopeus, slaagde er in de 12 opvarenden over te nemen en na een moeilijke terugtocht be houden aan wal te brengen. De Duitsche regeering liet gisteren van haar erkentelijkheid blijken. Met toestem ming van den Duitschen rijkskanselier zijn de volgende belooningen aan de be manning der „Insulinde" toegekend: Het eere-teeken in zilver van het Duit sche Roode Kruis aan kapitein Mees Toxo peus, met bijbehoorende oorkonde, een gouden horloge met inscriptie aan den machinist K. Reinigert en aan den stuur man Klaas Toxopeus, een zilveren sigaret ten-étui met inscriptie aan de matrozen K. Steegstra, Anne Steegstra en Jannes Toxopeus. Voorts heeft de Duitsche maatschappij tot redding van schipbreukelingen aan kapitein Toxopeus en den machinist Rei nigert zilveren draagmedailles verleend, die van den kapitein vergezeld van een geschreven oorkonde. Gistermiddag heeft in hotel „Phoenix" te Leeuwarden de inspecteur-generaal van de scheepvaart, den heer S. P. van 't Haeff, de onderscheidingen en de geschenken uit gereikt, in tegenwoordigheid van het be stuur der N. Z. H. R. M., o.a. de heeren P. E. Tegelberg en H. Th. de Booy, voor zitter en secretaris, H. Mellema, gewezen inspecteur voor de scheepvaart voor Noord-Nederland, alsmede de echtgenooten en eenige familieleden van de bemanning der „Insulinde", DE VECHTPARTIJ TE ABCOUDE. Ir. Albarda stelt vragen aan den minister. De heer Albarda (S.D.A.P.) heeft tot den minister van justitie de volgende vra gen gericht: Is het den minister bekend, dat m den nacht van 17 op 18 Juli 1.1., in de nabyheid van Abcoude, eenige leden van de N. S. B. een groep weerlooze andersdenkenden hebben overvallen, dezen met gummknup- pels en ploertendooders hebben mishan deld, een der mishandelde tegenstanders in het water hebben geworpen en de vrachtauto, waarvan dezen zich hadden bediend, hebben beschadigd en in het water geduwd? Is het waar, dat die leden van de N. S. B. waren gekleed in de verboden uniform van de weer-afdeeling der N. S. B., welke weeraideeling volgens een verklaring van den heer Mussert opgeheven zou zijn? Wil de minister by het onderzoek, dat ongetwijfeld naar de toedracht van deze zaak wordt ingesteld, ook doen nagaan, hoe het mogelijk is, dat een groep leden der N. S. B., die in auto's en op motorrijwielen aanrukte, in den nacht werd geformeerd en of hieruit moet worden afgeleid, dat de N. S. B. op een of meer plaatsen weer- korps-afdeelingen gereed houdt, die in korten tijd kunnen uitrukken om geweld te plegen? Tot welke maatregelen geven de hier boven vermelde feiten den minister aan leiding. EENDENHOUDERIJ-BEDRIJF BEDREIGD. Waarom steun verleend aan Zui- derzeevisschers? De heer Kortenhorst (lib.) heeft de vol gende vragen tot den minister van water staat gericht: Is het juist dat aan Zuiderzeevisschers of voormalige Zuiderzeevisschers credie- ten zijn verstrekt, om een eendenhouders- bedrijf te beginnen of uit te breiden? Is er, zoo vraag 1 bevestigend moet wor den beantwoord, by de credietverleening gdurende de laatste jaren wel voldoende aandacht geschonken aan de algemeen be kende zienswijze van de deskundigen van het ministerie, waaronder landbouw res sorteert, dat de vooruitzichten voor de eendenhoudery slecht waren en uitbrei ding ongewenscht was? Is het den minister bekend, dat de afzet van eendeneieren thans buitengewoon moeilijk is en dat het vrijwel onmogelijk is, alle eendeneieren welke thans geprodu ceerd worden, te plaatsen? Is de minister niet van meening, dat de kunstmatige uitbreiding van de een denhoudery tengevolge van de credietver leening de oude bedrijven in hun bestaan worden bedreigd én, zoo Ja, welke maat regelen zijn genomen, of zullen genomen worden, om deze bedreiging weg te nemen? DE KINDERTOESLAGKWESTIE TE EMMEN. Scherpe vragen aan den minister gesteld. De heer Steinmetz (R.K.) heeft de vol gende vragen gericht tot den minister van sociale zaken: Is het juist, dat uwe excellentie besloten heeft, den kindertoeslag voor de gemeente Emmen bij de werkverschaffing te doen ingan bij het zevende kind? Is het voorts juist, dat het gemeente bestuur van Eramen zich heeft verzet tegen de bedoelde verslechtering en dat ook de aeken van Klazienaveen en de pastoors uit de gemeente Emmen, alsmede de gerefor meerde en Ned. hervormde predikanten in de gemeente Emmen zich telegrafisch tot uwe excellentie hebben gewend, met ver zoek, de toch al slechte positie der arbei ders niet slechter te maken? Is desniettemin een nog verder gaande verslechtering aangebracht door nl. te bepalen, dat, met ingang van 18 Juli 1936, de kindertoeslag geheel werd ingetrokken? Indien vorenstaande vragen bevestigend worden beantwoord, wi uwe excellentie dan mdedelen: a. welke motieven u hebben geleid tot de verslechtering van de positie der werkloo- zen en in het bijzonder van die der kin derrijke gezinnen; b. of uwe excellentie niet van oordeel is, dat het gevaar aanwezig is, dat den mo- reelen en materieelen weerstand van vele gezinnen geweld wordt aangedaan7 Kan uwe excellentie tenslotte mededee- len: hoe groot gemiddeld de vermindering is van de inkomens door de thans toeae- pas,t'r verslechtering en hoe groot nu ge middeld de inkomens der betrokken gezin nen zyn, indien er vier of meer kinderen aanwezig zijn? "»ueien Variété-directeur: Het num mer is niet kwaad, maar kunt U met dat linkerbeen ook niet wat doen?l DE AFGETREDEN SPAANSCHE GEZANT. Naar wij vernemen, is de sfgetredoi Spaansche gezant te '«-Gravenhagen voor nemens vandaag per auto naar Parys te eer- trekken. ROUWDIENST VOOR WIJLEN DR. DOLFU8R. Ter nagedachtenis van wijlen den Oo«ten. rijkschen bondskanselier dr. Engelbert Del. fuss is heden in de Boschkantskerk te Den Haag een solemneele jaardienst gehouden, welke werd bijgewoond door leden van het Oostenryksche gezantschap en door lafa van de Ooetenrijksche kolonie. Voorts was aanwezig oud-minister prof. Aalberse, terwijl in het priesterkoor de pau selijke internuntius mgr. Giobbe had plaats, genomen. De genood igden werden bij den ingang van de kerk ontvangen door den tjj. del ijk waarnemend zaakgelastigde den heer Kühn. Voor-in de kerk waa een katafalk opga. baard, gedekt roet de Ooetenrijksche vlag. De mis werd opgedragen door pastoor Bulten met assistentie van eenige kapelaafts der parochie Het zangkoor, onder leiding van den heer rrans Haring, vierde de Mis van Pt roei uit, terwijl de plechtigheid werd besloten mét het Oostenryksche volkslied. Weer ten irrtstetk. B. en W. van Vliasingen hebben besMm den heer G. P. L., edjunct-cotnmiee ter se cretarie, als zoodanig te schorsen tn uhseil met de gebeurtenissen by het istselgk crisiscomité en maatechappelyk i ..pMm, Ook wethouder L sangthondMt Er loopen hier geruchten, als sou de wet. houder ven financiën, de heer P. O. L, m voorloopige bewaring zijn genomen. BtJ Be vraag ten politie bureel# kon men hxeiuser geen nadere inlichtingen verstrekken. Intusschen heeft de wethouder de spoed vergadering ven B. en W. niet bygewéonl DE OVERVAL TE WINTERSWIJK. Aanleiding te toeken in politiek? Nadat de politie den geheelan dag de sse gearresteerde personen aan een streng ver hoor had onderworpen, ia ten slotte een se- kere V., wonende in Bocholt in Dulteeb- land, op grond van verschillende aanwij zingen en met medeweten van de justitie, in verzekerde bewaring gehouden. Hij ia een vooraanstaande ij ver aar der NB.D.AJ. in Bocholt en komt herhaaldelyk over de grens om hier te lande propaganda te maken. CHRISTELIJK-HISTORISCHE UNIE. Gisteravond ia te Lunteren de driedaag* sche conferentie van de C.-H. Unie begon nen, onder voorzitterschap van den heer J. R Snoeck Henkemana. Mr. J. J. R Sc hm al, oud-lid van Prov. Sta ten van Zuidholland. sprak vervolgens over: De toekomst van onze Staatsidee. LEK IN GASZINKER IN NOORDZEE KANAAL. Naar het Vbld. verneemt, heeft men thans het lek in den gas zinker in het Noordzeeka naal gevonden. De gemeenteraad had het zoeken naar het lek opgedragen aan de N V. van Wieqgn's duikmaatachappy. Het lek ia circa 50 M. uit den zuid wal ga* legen, een plek. waar men bet lek niet vér- wachtte. Dank zy den duiktoren heeft men het lak na veertien dagen zoeken gevonden. Man Kan het nu ook met behulp van dan toren onder water repareeren, wat zonder dan to ren niet mogelijk zou zijn geweest. 91- Jy bent ook een mooie om onderzoekir,0<,*„..u. mee te maken zei zijn vader. Professor Slim den middag door te komen door het uitbottend i!!* van een perenboom te bestudeeren. Pietje °at et ifï* ken te spelen en hinderde hem erg met zyn lawaai 92 p Pietje slenterde 'den^t tU-'n 8pc^n zei vader, een takje van den "ni,m en bleef staan kijken by uitgeloopen Dit vJ^ni u1' at al wat verder was ging cern. i, hl jy hem echter gauw n of hij wat anders kon ontdekken. en hy

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6