DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Nog geen beslissende strijd geleverd. Ho. 177 Donderdag 30 Juli 1936 De Spaansche revolutie EEN DUIKBOOT TOT ZINKEN GEBRACHT? SSfSAtSÏ. m-»* -he' De regeering roept nieuwe lichtingen onder de wapenen. De „Ajax" van de K.N.S.M. ter beschikking van den Ned. consul te Valencia, ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. tlt PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Naar in Spaansche regeeringskringen wordt vernomen, bevinden de regee ringstroepen zich overal in den lande in een gunstige positie. Van alle zijden worden succesvolle opmarschen gemeld: de opmarsch naar Saragossa wordt voortgezet en het dorp Barbastro, van waaruit Huesca kan worden aangeval len, is in handen van de regeeringstroe pen gevallen. Verder verwacht de regeering, dat Cordoba en Granada spoedig zullen vallen. De troepen, die Albacete hebben veroverd, hebben zich bij de roode militie uit Madrid gevoegd en rukken op naar Cordoba. De felle strijd in de Siërra Guadarama is ver minderd en Somosierra en Alto de Leon zijn nog in handen van de regeerings- troepen. Oviedo is nog steeds door de opstandelingen bezet, doch de stad wordt omsingeld door mijnwerkers, welke door de regeering zijn gewapend. In het Alcazar van Toledo handhaven de opstandelingen zich eveneens nog. De regeering heeft aan de autoriteiten bevel gegeven allen onmiddellijk terecht te stellen, die zich vergrijpen aan het leven of eigendom van anderen. De regeering heeft verder de lichtingen 1934 en 1935 in de provincies Madrid, Ciudad Real, Toledo, Guadalajara en Huesca on- middelijk onder de wapenen geroepen. De positie van Sevilla kritiek? Het blad „A.B.C." meldt, dat men op drie fascisten, die tusschen Sevilla en Cadiz ver rast en gedood zijn, een boodschap heeft ge vonden van Queipo de Ilano, waarin Franco er van in kennis werd gesteld, dat deze week bijzondei kritiek zou zijn voor de opstande lingen in Sevilla, daar zij er niet zeker van waren tot Zondag weerstand te kunnen bie den. Het blad voegt hieraan toe, dat het schijnt, dat Queipo de Ilano deze boodschap via CmA ir naar Tetoean wilde laten brengen, de radio van Sevilla niet functionneer- de. Rebellenleider ontsnapt. Het blad „El Socialista" meldt, dat luite nant-kolonel Valespin, de leider der rebel len in San Sebastin, die zich Dinsdag aan de regeeringstroepen had overgegeven, er in geslaagd is te ontvluchten. Voorts meldt het blad, dat trouwgebleven aviateurs bij het vliegveld Barajas zes of zeven toestel len der opstandelingen hebben neergescho ten. Tenslotte verneemt het blad, dat Madn- leensche militiemannen, die Siguenza waren binnengedrongen, daar het bisschoppelijk paleis hebben doorzocht. In de brandkast vonden zij 1.2000.000 pesetas, die zij aan den gouverneur van Guadalajara ter han hebben gesteld. Goede verzorging der buitenlanders in Madrid. Twee reizigers, die gisteravond uit Madrid te Hendaye zijn aangekomen, hebben ver Sld dat het te Madrid, na de verwoede «rhi'etDartiien van Maandag, Dinsdag en vorig. w,ek. vo.kom.» tiSS buitenlanders wes zeer welwillend. De IzoHieb^wez.. theaters zijn geopend, maar het dDe voedselvoorziening in de stad zeH is voldoende, maar het schynt dat de stryci krachten te kort komen. rinoD Al- De reis had een tamelyk vlot verloop. Al 'een te Termen, hebb» d. oponthoud gehad, daar zy M vervullen In 1'Ven. gebouw, waarin het consulaa g Italië gevestigd was, i. verwo^t. Lissabon: Volgens hier outv^ge.n verblijf ten uit Granada, maken de zjj gtaan houdende vreemdelingen het g uitai. onder bescherming der opstandige m ren, die heer en meester der stad «n. hoofdkwartier te Sevilla meld Sara- Teruel, welke gelegen gossa en Valencia in handen deej ia. al beweert de regeering het tegen Largo Caballero. Nieuwe strijd om San Sebastian? Zekere Spaansche elementen zyn van meening, dat de rebellen erin geslaagd zijn zich te hergroepeeren op de lijn Ayarsun- Astigarrara en zich thans gereed te maken in twee colonnes op te rukken naar San Sebastian. Het is echter zeker, dat de defini tieve strijd nog niet is aangebonden. Decreten der regeering. De Gazeta de Madrid publiceert een drie tal decreten der regeering. Het eerste mach tigt den minister van oorlog tot „oorlog* zones" te verklaren die gebieden van Spanje, die betrokken zijn bij militaire ope raties tegen de rechtschen. Het tweede be paalt, dat de bank voor industrieel crediet een crediet opent ten bedrage van 250.000 pesetas ten behoeve van het,, Comité voor interventie in de industrieën" ten einde dit comité in staat te stellen de loonen der ar beiders te betalen in die industrieën, waar in de regeering officieel heeft geïnterve nieerd. Het derde decreet ten slotte stelt vijftien hooggeplaatste functionnarissen der spoorwegmaatschappijen ter beschikking. De toestand in Barcelona. Talrijke handelshuizen te Barcelona zijn weer geopend en fabrieken en werkplaatsen weer aan het werk. Espanya heeft tegenover journalisten verklaard, dat hy zich ernstig bezighoudt met het voorkomen op gestren ge wijze van plunderingen en persoonlijke wraakoefeningen. Aan boord van de „Uruguay" zyn 300 per sonen gevangen. In het militair-hospitaal liggen 150 gewonden, die eveneens als ge wonden gevangenen moeten worden be schouwd. By decreet is een officieele kas geschapen, welke kooplieden en industrieelen die geen bankrekeningen hebben, hulp zal verleenen. Bij een ander decreet is officieele controle ingesteld op het functionneeren van maatschappijen en onderlinge verzekerings instellingen. Voorts is een commissie voor dc ravitailleering in het leven geroepen, die zich zal bezighouden met alles, wat de ravi tailleering betreft. Ongeregeldheden verwacht. De Fransche consul te Barcelona, die tweemaal daags via den radiozender van Barcelona tot de in Spanje verblijf houden de Franschen het woord richt, heeft zijn landgenooten thans de dringende opdracht gegeven Catalonë te verlaten. Hy heeft hun bevolen zich voor vertrek gereed te maken. Zy, die aan zyn dringend verzoek geen ge volg geven, doen zulks op eigen risico. Dezen maatregel acht men een aanwijzing, dat in Catalonië nieuwe ongeregeldheden worden verwacht. De omgeving van San Sebastian tot de Fransche grens. Schepen voor het opnemen van buiten landers kruisen voor de havens van Pasajes en Fontarabië. Rebellentrein gebombardeerd. Vernomen wordt, dat een regeeringsge- trouw aviateur een rebellentrein heeft ontdekt, die uit het Noorden naar Avila reed. Hij heeft den trein met bommen be stookt en den locomotief weten te vernie len. De opstandelingen sloegen daarop op de vlucht. Gaat de regeering haar zetel naar Valencia verplaatsen? Volgens een bericht uit de Liberte zou de Spaansche regeering er aan denken haar zetel te verplaatsen naar Valencia. Uit documenten, die men op gesneuvelde linksche leiders heeft gevonden zou blijken, dat door ver schillende buitenlandsche regeeringen hulp is verleend aan de Spaansche regeering. De zender van Sevilla zou hebben bekend gemaakt dat photo- grafische copiën van deze documenten aan alle regeeringen gezonden zullen worden, teneinde deze regeeringen in staat te stellen daaruit conclusies te trekken. Generaal Franco in Sevilla. De radiozender van Sevilla deelt mede, dat generaal Ranco in Sevilla is aangeko men ,waar hy het hoofdkwartier der op standelingen wil opslaan. Uit Tanger wordt gemeld, dat een vliegtuig der op standelingen den onderzeeër der regeering C 4 ernstig heeft beschadigd. De Portu- geesche radioclub verspreidt de volgende twee berichten: De Fransche regeering heeft verschei dene vliegtuigen aan de Spaansche regee ring geleverd, en de Duitsche regeering zou stappen willen doen in Madrid te protes teeren tegen het gebrek aan bescherming van levens en eigendommen van Duitsche onderdanen. Galicië is in de macht der opstande lingen. Sevilla seint: overal successen. De zender van Sevilla heeft verder in den afgeloopen nacht om kwart voor twee bekend gemaakt dat de regeeringstroepen overal teruggeslagen worden. Alle dorpen, tot aan Atamonte aan de Portugeesche grens zijn in handen der militairen geval len. De verbindingen tusschen Madrid en Valencia worden bedreigd aldus de op standelingen, waardoor de ravitailleering van de hoofdstad via de Oostelijke havens zou worden stopgezet. De strijdkrachten van Mola hebben een driemotorig toestel van de regeeringstroepen neergehaald. Queipo de Ilano heeft de berichten tegengesproken, volgens welke hy het voornemen zou hebben de betrekkingen met zekere vreemde landen, met name met Frankrijk, te verbreken. Madrid omsingeld? Volgens een mededeeling uit het hoofd kwartier van generaal Mola zou Madrid thans omsingeld zijn. Alle verbindingen van de hoofdstad met de plaatsen welke in handen der regee ring zyn, zouden zijn verbroken. Om vijf uur gistermiddag werd door den radiozender van Sevilla medegedeeld, dat de aan de grens van Portugal gelegen stad Ayomonte, om het bezit waarvan de laat ste dagen hevig werd gestreden, door de opstandelingen zou zijn veroverd. Voorts wordt in dit verband medege deeld ,dat reeds sedert het middaguur geen roode vlaggen meer te Ayamonte uit hangen. Nopens de bezetting van Huelva deelde de zender van Sevilla nog mede dat de communisten het Volkshuis hardnekkig hebben verdedigd, maar dat het gebouw bij de gevechten geheel werd verwoest. De gouverneur van Huelva die tot het Volksfront behoort, is gevlucht. Stryd tusschen watervliegtuig en onderzeeërs. Honderden personen, die te Gibraltar aan het baden waren, waren gistermiddag getuige van een tweede opwindend ge vecht, ditmaal tusschen een watervlieg tuig en twee duikbooten. Het watervlieg tuig wierp bommen neer, die voor en ach ter de duikbooten ontploften. De onder zeeërs antwoordden met luchtafweerge schut. Een der duikbooten dook op een gegeven oogenblik onder water en daar het klaarblijkelijk moeilijkheden had ge kregen, de tweede verwijderde zich in snelle vaart in de richting van Restepona. Onderhoud met generaal Franco. De correspondent van Reuter te Tanger heeft Woensdag een onderhoud gehad met generaal Franco, die verklaard heeft dat hy geen onnoodig harde maatregelen wenscht toe te passen. Wanneer zijn plannen gunstig zullen ver- loopen, zal hij zijn hoofdkwartier eerst op slaan te Sevilla. Hij sprak voorts als zyn overtuiging uit, dat alles goed gaat. Hij beschikt over voldoende geldmiddelen. Hij zou als gevaar zien, wanneer de Spaansche regeering van Moskou en Frankrijk hulp zou ontvangen. Daarvan zal afhangen Een overzicht van de operaties der Ma- rokkaansche troepen in hun opmarsch langs de Zuidkust van Algeciras. hoelang de regeeringstroepen het zullen kunnen uithouden. De Rifkabylen en het Vreemdelingenlegioen staan aan zijn zijde. Generaal Franco betreurde, dat de vloot niet-zyn zijde heeft gekozen, doch daar zij, volgens hem, gebrek aan brandstof en le vensmiddelen zou hebben, zou het slechts een kwestie van tijd zyn of zy zal eveneens naar hem overloopen. De toestand in Tanger. Uit Tanger wordt gemeld, dat de inter nationale controlecommissie in Tanger een commissie heeft gevormd, die politiefunc ties zal vervullen in de haven der stad en in de internationale zóne, aangezien de commissie van meening is, dat de aan wezigheid van Spaansche oorlogsschepen in de haven een gevaar vormt, dat botsin gen in de Tanger-zöne zou kunnen doen ontstaan. De Intransigeant bericht uit Casablanca, dat in verband met den burgeroorlog in Spanje de controle-commissie van de in ternationale zóne van Tanger, welke be staat uit de gezanten van de verschillende mogendheden de wetgevende macht heeft overgedragen aan de commandanten van de oorlogsbodems, welke de mogendheden naar Tanger hebben gezonden. Spaansche schepen moeten Tanger verlaten. De vertegenwoordigers der vreemde mogendheden zyn overeengekomen, dat de in de haven liggende schepen der Spaan sche regeering zullen worden gesommeerd direct de haven te verlaten. Indien aan deze sommatie geen gevolg zou worden gegeven, zouden de schepen in beslag worden genomen. De Fransche regeering en de Spaan sche gebeurtenissen. De „Excelsior" omschrijft als volgt het standpunt van de Fransche regeering ten aanzien van de gebeurtenissen in Spanje: „Geen enkele afstand, verkoop of levering van wapenen of munitie is en zal door de regeering onder oogen worden gezien. De regeering is vast besloten zich te onthouden van interventie in de binnenlandsche zaken van Spanje. De regeering heeft echter geen enkel middel zich in rechte en feite te ver zetten tegen aankoopen van sanitair ma teriaal, levensmiddelen, grondstoffen, brand stoffen, van zuiver commercieelen aard, welke aankoopen uitgevoerd worden door particuliere firma's onder voorwaarden, die beperkt en vastgelegd zijn door de Fransch- Spaansche handelsverdragen. Dit stand punt, dat van een volkomen correctheid en loyaliteit is, sluit iedere eenzijdige embargo maatregel van de Fransche regeering uit, aangezien dit een inmenging zou vormen in de binnenlandsche politiek van Spanje". Toch Fransche vliegtuigen naar Spanje? Volgens de „Intransigeant" zou de Spaan sche ambassade thans op haar herhaald aandringen bereikt hebben, dat het minis terie van luchtvaart een aantal vliegtuigen van het type Potez, die niet meer gebruikt worden, overdoet aan de constructeurs, in ruil voor later te leveren moderne toestel len. De constructeurs zouden dan het recht hebben, de betreffende vliegtuigen van de hand te doen, aangezien zy niet meer ais gevechtsvliegtuigen geclasseerd zijn. De vereischte toestemming van het ministerie van buitenlandsche zaken zou vandaag ver wacht worden. De Engelsche regeering en de leve ringen aan de Spaansche regeering. In het Lagerhuis heeft Eden verklaard, dat, wanneer de Spaansche gewone trans acties aanging met Britsche handelsfirma's de Britsche regeering zich by die transac ties niet geinteresseerd zou achten en haar invloed niet zou kunnen aanwenden in een of anderen zin. Geen moeilijkheden voor de Brit sche wapenexport. Vermoedelijk zal aan particuliere Brit sche firma's geen moeilijkheden in den weg worden gelegd by de levering van wapenen aan Spanje. Naar wij vernemen, is het stoomschip „Ajax" van de Kon. Ned. Stoomboot My. door de regeering aangewezen om in Valencia ter beschikking gesteld te worden van den Nederlandschen consul aldaar. De „Agamemnon" is gisteravond te Marseille aangekomen, waar de 47 te Barcelona aan boord genomen passa giers het schip hebben verlaten. De „Agamemnon" heeft daarna de reis voortgezet. Tot nu toe zijn nog geen uitvoervergun ningen aangevraagd, doch indien dit zal geschieden, bestaat geen rede om te veron derstelen, dat deze zullen worden gewei gerd. Plunderingen worden meedoogen- loos gestraft. Het eenige blad, dat op het oogenblik in San Sebastian verschijnt, de „Frente Popu- lar", publiceert een veordening van den ci- vielen gouverneur, waarin bekend gemaakt wordt, dat plundering meedoogenloos 2al worden gestraft. Generaal Arauhoux gearresteerd. Generaal Arauhoex is met zyn vrouw en dochter gearresteerd, evenals mevr. Bar- rera en de fascistenleider Ruiz. Opstandelingenvliegtuig haald. neerge- Soldaten van de militie hebben te Laroda in de provincie Malaga een vliegtuig der op standelingen, dat bestuurd werd door den Sevillaanschen fascist Murube, een bloed verwant van Queipo de Llano, neergescho ten. Regeering beschikt over vlieg tuigen. Kapitein Boyo, de commandant van de luchtbasis der marine te Barcelona, heeft de journalisten uitgenoodigd, een bezoek te brengen aan de luchthaven waar hy hun 25 watervliegtuigen toonde, die uitmuntend uitgerust waren en overvloedig waren voor zien van munitie. Met name beschikten de toestellen over bommen van 100 K.G. Veerdienst te Algeciras hervat. Het radiostation te Gibraltar heeft mede gedeeld, dat de geheele provincie Biscaye in de macht der regeeringstroepen is. Fokker vliegtuigen nog niet uit Bordeaux vertrokken. De vier Fokkervliegtuigen die gisteren door den prefect belet werden te vertrek ken, zyn nog te Bordeaux, aangezien de verificatie nog niet gereed is. Vreemdelingen wijken uit. Gistermiddag is te St. Jean de Luz een Duitsch stoomschip met 380 passagier uit Santander en Bilbao aangekomen. Het mi nisterie van marine deelt mede, dat zich on geveer vyf Fransche schepen uit verschillen de staten, Amerikanen, Engelschen, Zwit sers, Nederlanders, Belgen en andere lands lieden aan boord, op weg naar Frankryk be vinden. Communiqué der regeering. De Spaansche minister van binnenlandsche zaken heeft gisteravond het volgende com muniqué verspreid: „De opmarsch onzer troepen in Guadar- rama duurt voort. De toestand is op het oogenblik uitmuntend en de regeerings troepen zullen binnenkort opmarcheeren naar de Castillaansche provincies, die nog in handen der opstandelingen zyn. De dag is gekenmerkt door de uitsluitende activi teit van de artillerie en de luchtmacht. De verkregen resultaten zyn opmerkelijk". Portugeesche ongerustheid. Naar aanleiding van de onverwachte aan komst van den Portugeeschen minister van buitenlandsche zaken te Londen schryft de Londensche correspondent van de „Echo de Paris": „De Portugeesche kringen te Lon den heben ons niet verheeld, dat de bur geroorlog in Spanje een zoodanigen toe stand in het leven roept, dat Portugal zich er op moet voorbereiden met alle middelen een communistisch offensief te weerstaan. De minister van buitenlandsche zaken van Portugal komt derhalve de Engelsche re geering uiteenzetten, dat het belang van zyn land tegengesteld is aan het succes van de roode Junta en hy komt overleg plegen over de middelen om Portugal te verdedigen. De Spaansche communisten en de opstand. Gisteren heeft de onder den naam „La Passionaria" bekend staande communisti sche afgevaardigde, mevr. Dolores Ibarruri voor den zender van Madrid een rede uit gesproken, waarin zy o.m. zeide: de com munistische party is van ganscher harte be reid de democratische republiek te verde digen. Wij voltrekken op het oogenblik de burgerlijke en democratische revolutie, die

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1