Schril beeld van den gruwelijken burgerkrijg. JCuust cm Wetenschap FRANS LISZT. ALKMAARSCME COURANT vm VRIJDAG 31 JULI 1330 Het bloedbad in Barcelona. Relaas van een Hollandsche familie, die de vlucht nam. De strjjd in Spanje om het bewind duurt nog steeds voort. Aanvankelijk in korte tele grammen, later in meer uitgebreide kabel- u1C| ZIJn lndrukken omtrent de ver schrikkingen van den Spaanschen burger oorlog tot ons gekomen. En nog is de strijd niet beslist! Het eene bericht over dezen broederkrijg s al verschrikkelijker dan het andere. Zoo troffen wtf, zoo ontleenen wij aan „De Maasbode gieren een Hollandsche fami lie, welke te Barcelona werkzaam was ee- weest en de vlucht had moeten nemen naar Port Vendres in Frankrijk, om tenslotte en kel in het bezit van een klein koffertje, be rooid in het vaderland terug te keeren. Het relaas, dat wij van deze Hollandsche familie ontvingen, geeft ongetwijfeld een schril beeld van de toestanden, die in de hoofd stad van Catalonië hebben geheerscht en nog heerschen. Opgewonden nog over de belevenissen van de laatste weken, waarvan de wisselen de beelden elkaar onophoudelijk opvolgden, vertelde de heer d. Spronk dan van zijn Spaansche ervaringen. Zelf gepensionneerd directeur van een postkantoor had hij op aandringen van zijn zoon, die directeur is van een olieraffinaderij te Barcelona, have en goed verkocht en zich in September van het vorig jaar in Catalonië gevestigd Als vluchtelingen waren ze thans allen een de zer dagen te Port Cendres aangekomen. Alles had men in Barcelona moeten achterlaten, slechts een koffertje met lijfgoed kon men mienemen en nog was men dankbaar thans met de kleinkinderen naar het rustige Hol land te kunnen terugkeeren. Hun zoon was te Port Vendres achtergebleven om te zien of hij van daar uit nog iets zou kunnen red deren Terreur in Barcelona. „Hoe of het oproer in Barcelona begon?" vroegen we. Er heerschte al onrust na den dood van Sotelo, en men kon al direct merken, dat het ging spannen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is het dan ook in Barcelona begon nen. De kazernes werden door de Rechtschen bezet, ook het hotel Colon was door hen in genomen en op de Ramblas begon direct een geweldige schietpartij, waarbij ook de guar- du. civil en gewapende rooden te pas kwa men. Wij woonden in Mona Nova, een voor stad en hadden dus daar niet veel van ge merkt, maar werden direct den volgenden dag opgebeld, dat het in de binnenstad levensgevaarlijk was, zoodat we ons daar niet mochten vertoonen. Taxi's reden toen al niet meer, de tramweg was opgebroken, het was al compleet burgeroorlog. Aanvankelijk dachten we, dat we niet veel van de zaak zouden merken, maar spoe dig kwamen we op andere gedachten. Nog dienzelfden dag en alle volgende dagen kwamen onophoudelijk horden van het gepeupel van Barcelona naar onze „pa triciërs-wijk" om er „opruiming te houden, zoodat het er al spoedig zeer gevaarlek werd. Jongens en meisjes van 15 en 16 jaar zaten in auto's, die in razend tempo door de straat reden en waarop mitrailleurs waren geplaatst. Wie niet onmiddellijk den com- munistischen groet bracht, werd zonder pardon doodgeschoten. Oudere communisten leidden deze groepen, die er bandeloos uit zagen. Op kerken en priesters had men het allereerst gemunt Toen we Zondagamiddag even op verken ning waren gegaan, ontstond er onder de menschen plotseling een gemompel en men stoof uiteen en vluchtte. In razend tempo kwam een stoet auto's aanrijden, waarin blijkbaar het uitschot van Barcelona was gezeten. Bij een oude kerk stond men stil. Alles wat van waarde was, werd er uit ge sleept, de heilige vaten werden spottend vertrapt en na een toespraak van een der oproerlingen, werden de priesters met revol verschoten gedood. Maandag werd het in Barcelona met het erger. Van het hooge dak van ons huis uur een aan de" Antonie AltadUl hadden wij overzicht over de stad. Barcelona was gehuld in nevel rook en damp, waarboven hier en daar de vlammen uitkwamen. Alle k®rke" behalve de cathedraal brandden. Het bleek, dat de linkschen de Atterazenaskazerne had- En veroverd, nadat een deel van de troepen was overgeloopen. We hoorden hoe overal de officieren en priesters war®n ^°°fgeSCda°g ten. Op de Ramblas waren alleen d,en dag r>v«.r en weer 3000 dooden gevallen. Het een trale plein in het midden van de stad, waar het felst is gevochten, zag er treurig ui Alles kapot geschoten, overal lykeri nog on den dag van ons vertrek de stinkende c.d.vers v.n p.a.den, ging *n m «"k uit vrees voor de ePldenm'eeenterreurgr0epen Na Maandag kwamen de terreurgr^p^ telkens terug_Naast °™*°0stond Woel1a. 1m, die als „Rech aewapenden stil dag hield er een auto met non. om er huiszoeking te d di m0esten nen echter worden uitgeleverd- De b„ aUe een tip gekregen met de huig te ver_ religieuse voorwerpen u gevonden. wijderen. Er werd dan ook niett U begrijpt, dat ook wij w een hebben gezeten, want o injen ging de huis iets verdachts werd gevonden, ging brand er in. d, .Md op d« Maar er weren ooh SkW°"e LJfuchtter hotel, toen de stryd begon. toen het die naar de middenvertrek chot,?n, voorfront van het hotel J^terste kamers, trokken ze terug naar de a vesting eindelijk in de kelders, maar vernield. werd met artillerie en bom meer en De Rechtschen verloren meer en mees,er de communisten werden volled g van de straat. Maandag had men aUe genissen geopend en de misdadigers meng den zich onder de groepen fantastisch uit gedoste communistische jeugd. Die jongens wisten niet waarop ze schoten; ze knalden hun revolvers in het wilde weg leeg. Don derdagavond werden we vlak bij ons huis opgeschrikt door lawaai. Het begon met het zachte knallen van revolverschoten, maar het vuur werd steeds zwaarder. Zooals steeds in dergelijke gevallen trokken we met de heele familie terug naar een kamer midden in het huis. Toen het wat rustiger werd, gingen we informeeren bij onze Spaansche buren. Het bleek, dat een communist eerst met revolverschoten z'n kameraden had op geroepen, die spoedig waren gekomen om op initiatief van den eerste een groot katholiek gesticht in brand te steken. Den zelfden avond kwamen er nog wagens met gewapenden door onze wijk om te zoeken naar twee ontsnapte Rechtschen, die men echer niet heeft gevonden. Dinsdag hadden we reeds de Hollandsche vlag uit ons raam gehangen, samen met de witte vlag ten teeken, dat we neutraal wa ren. Een Zwitsersche familie, die ook in ons blok woonde, had het ook gedaan. Een Duitsche gezin bepaalde zich maar tot de witte vlag Vlucht der buitenlanders. Steeds zijn we telefonisch in contact ge bleven met den consul, den heer Dauban- ton. Deze was aanvankelijk zeer optimis tisch. Woensdag nog zeide hij, dat alles best mee zou vallen, maar dienzelfden avond we hadden de radio voortdurend aanstaan hoorden we door Radio-Barcelona toe spraken uitzenden zóó gruwelijk ophitsend en gemeen, dat we niets goeds verwachtten van de ontwikkeling der toestanden in Bar celona. Donderdagmorgen was de consul nog gematigd optimistisch, maar Donderdag middag raadde hij ons plotseling sterk aan zoo spoedig mogelijk weg te gaan. Alle an dere buitenlanders waren toen al bijna ver dwenen. Een Fransch schip had veie hon derden vluchtelingen meegenomen, een En- gelsch oorlogsschip en twee Italiaansche torpedojagers lagen voor de haven. Toen we mededeeling kregen, dat een boot van de K.N.S.M. ons wilde opnemen, wilden we na tuurlijk wel weg, maar de vraag was hoe we door de stad zouden komen. De consul kon ons niet helpen en raadde ons aan te gaan loopen, wat echter over 7 K.M. door een stad, waarin nog onophoudelijk werd ge schoten niet te doen was. Mijn zoon heeft toen zijn auto aan alle kanten met het woord „Olanda" beschilderd en een Hol landsche vlag voorop gezet. Door de binnenstad met zijn verwoeste straten, waarvoor de vernielde trampalen schots en scheef lagen en waar overal de stinkende cadavers van paarden ons den weg versperden, trokken we naar de kade. Overal liepen gewapende communisten, wien we zonder ophouden den communis ten groet met de gebalde vuist moesten bren gen Treurig was het beeld van de kerk van de Familia Segrada en van de Plaza Cata- luna, waar een ware veldslag had ge heerscht In het zicht van de haven vermoord. Veilig kwamen we met een gezelschap an dere Hollanders aan boord van de boot. De auto en verder al onze andere bezittingen hadden we moeten achterlaten, maar we wa ren dankbaar er het leven te hebben afge bracht. Mijn zoon heeft nog getracht als buitenlander zijn banksaldo los te krijgen. Het antwoord was star afwijzend. Hij kon 2000 pesetas krijgen, niet meer. Natuurlijk probeerde hij in elk geval dit geld te rei den, maar het was nog niet uitbetaald of het werd door denzelfden bankbediende in beslag genomen, als bijdrage in den strijd der arbeiderp". Alleen het tegoed was dus wat vermin derd. Maar we waren dankbaar op veiligen Hollandschen bodem te zijn. In Port Vendres, waar we drie dagen gebleven zijn, hebben we nog de treurigste ervaringen gehoord. Zoo kwam er een Fransche schip binnen met 20 gevluchte nonnen. De nonnen hadden zich verkleed als Roo- de-Kruiszusters, waren dus heelemaal in het wit, toen ze van boord kwamen. Bij hun vlucht waren ze vergezeld geweest door en kele geestelijken, die zich ook vermomd hadden. De nonnen waren al aan boord en de geestelijken zouden volgen, toen ze nog juist door de revolutionnairen waren ont dekt. Ze werden vlak bij de loopplank ver moord en de bemanning van de Fransche boot moest toekijken omdat ze zich nog niet op vreemd grondgebied bevonden. Port Vendres was vol vluchtelingen. De hotelhouders, zoo zeide onze zegsman, wa ren er niet erg menschlievend door peper dure prijzen te vragen, maar een ieder was toch tenslotte dankbaar zich het veege lijf te hebben gered. Zoo eindigde het relaas, dat de heer v. d. Spronk ons gaf over het mooie Spanje, dat momenteel wordt ver woest door de extremisten Heden is het 50 jaar geleden, dat de groote kunstenaar stierf. Groot als componist, pianist en kunstbeschermer. Vijftig jaar geleden stierf de Hongaarsche componist, pianist en schrijver over muzi kale onderwerpen, tevens beschermer van latere beroemdheden, Frans Liszt, wiens populariteit tegenwoordig in de eerste plaats op zijn rhapsodieën berust en die door zijn vakgenooten en kunstbroeders vooral als voorvechter van (in zijn tijd) nieuwe kunst hoogelijk gewaardeerd wordt. Uit zijn biografieën treedt hij te voor schijn als een romantische persoonlijkheid. Franz Liszt Dikwijls bekommerde hij zich niet om geld, gaf gratis lessen en steunde, waar hij kon. Dat men het Beethoven-gedenkteeken te Bonn kon onthullen was te danken aan het feit, dat Liszt het ontbrekende bedrag, noo- dig voor de voltooiing, uit zijn zak bijbe taalde. In zijn jeugd was hij door zijn knap uiterlijk en zijn kunstenaarsschap de lieve ling der Parijsche salons. In 1865 werd hij geestelijke en verscheen voortaan dus ook als zoodanig gekleed. Aanleiding tot deze daad was o.a. de mislukking van zijn liefde voor vorstin SaynWittgenstein, met wie hij in het huwelijk had zullen treden, het geen door allerlei intriges werd verhin derd. Den 22en October 1811 werd hij geboren te Raiding in Hongarije. Op negenjarigen leeftijd speelde hij in het openbaar en wekte algemeene bewondering. Zijn vader, zelf een liefhebber en beoefenaar van muziek, wilde hem te Presburg een concert laten geven Dit gebeurde en had tot gevolg, dat twee Hongaarsche edellieden verklaarden gedurende zes jaar een stipendium van zes honderd gulden 's jaars ter beschikking te stellen, opdat Liszt Ferencs zijn muzikale opvoeding zou kunnen voltooien. De familie vestigde zich nu te Weenen, waar Liszt les kreeg van Czerny en Salieri; daarna wilde zijn vader hem te Parijs op het conserva torium doen, maar Cherubini, die een af keer van wonderkinderen had, wist dit te verhinderen onder het voorwendsel, dat Liszt een vreemdeling was. Daardoor moest deze zichzelf een weg banen; wel kreeg hij onderwijs in compositie van Paër en Reicha, leeraren te Parijs. Te Weenen had Beetho ven hem gehoord. Liszt was toen twaalf jaar, en bezocht kort daarop Frankrijk, Zwitserland en Engeland, waar hij concerten gaf. Op zijn veertiende jaar was hy weer in Parijs en werd daar als „het negende we reldwonder" met geestdrift in de salons ont vangen. Hij componeerde toen ook al: zyn operette „Don Sanche", werd driemaal in de Academie Royale opgevoerd. Toen zyn va der stierf, moest Liszt in zijn eigen onder- hod en dat van iyn moeder voorzien, zoo dat de jongeman pianolessen ging geven. In dien tijd las hy bovendien veel en onder ging de invloeden van de politieke, religieu ze en literaire bewegingen van zijn tijd. Aan durf ontbrak het hem niet: zoo waagde hij het Beethoven en Weber in het openbaar op de piano ten beste te geven. De verschijning van Paganini te Parijs beteekende een keerpunt in Liszts leven: hy besloot op het klavier eenzelfde virtuositeit te bereiken als Paganini op de viooL Wil men jaartallen geven, dan kan men het le ven van Liszt als scheppende persoonlijk heid in vier perioden verdeelen, die gedeel telijk over elkaar heen grijpen. Zyn jeugd werk, voornamelijk bestaande in pianospel, werd geleverd tusschen 1820 en 1830. Van 1830 tot 1848 was Liszt de grootste piano virtuoos van zyn tijd. Toen hield hy op met het geven van concerten. Tusschen 1848 en 1861 liet Liszt zich vooral kennen als kam pioen voor nieuwe kunst. Hij onderwees Taussig en von Bülow en hielp Wagner en Berlioz vooruit. Men is er van overtuigd, dat Wagner tijdens zijn leven niet zoo veel be reikt zou hebben, als o.a. Liszt niet achter hem had gestaan. Zijn voornaamste compo sities vervaardigde Liszt tusschen de jaren 1847 en 1882, vijfendertig jaar van groote vruchtbaarheid op het gebied van creatieve muziekbeoefening. Behalve Paganini oefenden kort na 1831 Chopin en Berlioz invloed op hem uit. De „Fantastische symphonie" van laatstgenoem de zette hij voor piano, wat hij later ook met Beethovens negende zou doen. Een groot gedeelte van Liszt composities bestaat trouwens in transcriptes. Deze zijn echter van groote beteekenis, want Liszt ontdekte nieuwe mogelijkheden in het klavier en wordt dan ook wel als de eigenlijke schep per van het moderne pianospel beschouwd. Als componist werd Liszt althans zoo ver het zyn orchestrale werken betrof een steeds overtuigender beoefenaar van de zoogenaamde programmamuziek. Deze term gebruikt men, wanneer de componist zijn muziek bouwt op een als zoodanig niet mu zikaal gegeven. Het is echter duidelijk, dat de grenzen niet scherp te trekken zijn. soms schryft een componist programma muziek zonder 't er bij te zeggen, en in zoo verre hy bij die gelegenheid realistische niet-muzikale geluiden zou nabootsen, is het beginsel der programma-muziek onmid dellijk te ontwaren. Soms ook geeft de com ponist zyn werk den een of anderen pro- grammatischen naam, maar zal men tever geefs zoeken naar de muzikale uitbeelding van het aangekondigde. In dat geval kan ook niet van programmamuziek worden ge sproken. Zoo is Beethovens Pastorale voor een deel zeker programmamuziek, terwijl Smetanas „Moldau" gedeeltelijk onprogram matisch is, ook had kunnen behooren tot een compositie, die niets met een rivier te maken heeft noch met de bijzondere gevoe lens, die de betreffende muziek volgens den componist zou weerspiegelen. De jaren 1835 tot 1840 bracht Liszt in Italië door, waar de gravin van Agoult hem drie kinderen schonk, van wie één, Cosima, met Hans von Bülow trouwde en later met Richard Wagner. Zijn grootste successen als virtuoos oogst te hy te Weenen en Boedapest. Tot zyn composities behooren behalve de vermaarde rhapsodieën, de bijna even beroemde prélu des voor pianoconcerten en symphonische gedichten. Zijn brieven en essays, die door vakman en leek nog immers met de groot ste belangstelling gelezen worden, zijn ver zameld en uitgegeven. Liszt, over wiens be teekenis als componist nog gediscussieerd wordt, stierf den 31en Juli 1886 te Bayreuth. H.Crt. FABRIEK IN VLAMMEN OPGEGAAN. Een oppervlakte van 56 X 56 M. in lichter laaie. In den afgeloopen nacht te omstreeks half één is door tot dusver onbekende oorzaak brand uitgebroken in de stroo- hulzenfabriek van Jos. Govers, gelegen aan den Eindhovenschen weg te Gel drop. Het vuur, dat in den voorraad stroo gretig voedsel vond, breidde zich snel uit, zoodat spoedig de geheele fa briek, die een oppervlakte van onge veer 50 bij 50 meter beslaat, in lichter laaie stond. Van grooten afstand reeds was de brand te zien. De brandweer van Geldrop en Eindhoven Varen spoe dig ter plaatse. Zij konden tegen het vuur evenwel weinig beginnen en moesten zich ertoe beperken het kan toor nat te houden. Zij slaagden erin dit te behouden. Da fabriek is evenwel geheel verbrand. P. T. T.-BEDRIJF MAAKT T BEST. Goede uitkomsten over de eerste vqf maanden. Blijkens het overzicht der opbrengsten van het Staatsbedrijf der P. T. T. over Juni 1936 leverde de afdeeling posterijen in die maand op 2.706.015, hetgeen 84.713 minder is dan in Juni 1935 en 18.585 beneden de raming blijft. De telegrafie daarentegen met 'n op brengst van 309.160 overtrof Juni van het vorig jaar met 7730 en kwam 9060 boven de raming uit. De telefonie leverde 1.980.094 op, wat 81.710 meer is dan in Juni 1935 en 80.894 meer dan begroot werd. De postchèque- en girodienst overtrof met een opbrengst van 622.654, Juni van het vorig jaar met 10.378 en kwam 54.754 boven de begrooting uit. In totaal bedroeg de opbrengst van het staatsbedrijf der P. T. T. in Juni 1936 5.617.923, hetgeen 15.105 meer is dan in Juni 1935 en 126.123 hooger is dan de begrooting. Over de maanden Januari t.m. Juni te zamen kwamen de posterijen 46.592, de telefonie 282.988 en de postchèque- en girodienst 326.995 boven de begrooting uit, terwijl de telegrafie er 747 onder bleef. In totaal werd het bedrag der be grooting met 655.828 gepasseerd. BRAND IN EEN FABRIEK VAN VLIEGENVANGERS TE AMSTERDAM. Gisteravond tegen tien uur is brand uit gebroken in een fabriek, waar vliegenvan gers worden gefabriceerd, gelegen aan den Papaverweg 17, aan de overzijde van het LI. De fabriek, waarvan de heer Hartkamp eigenaar is, is naast de wascherij „Ozon" ge legen. Eenige meisjes, die daar nog werkten, zagen dat er rook opsteeg uit de vliegenvan- gersfabriek. Onmiddellijk werd de brand weer gewaarschuwd, tegelijkertijd alarmeer de een chauffeur de brandweer. De motor spuit was zeer spoedig ter plaatse. Aanvan kelijk liet de brand, die uitgebroken was in het achtergedeelte van de fabriek zich ern stig aanzien. Met vijf stralen werd het vuur, dat in het lichtbrandbare materieel, zooals olie, lijm etc., woedde, krachtig aangetast. De brandweer, onder leiding van hoofd brandmeester Doets, wist den brand binnen het gebouw te houden, wel liep eenigen tijd het dak, waarvan het mastiek begon te smelten, gevaar, doch doordat de brand zoo vlug was ontdekt, kon uitbreiding worden voorkomen. De achterruimte met veel mate rieel brandde vrijwel geheel uit. Te half elf was de brandweer het vuur meester De oorzaak van den brand is onbekend, op het terrein waren o.m. aanwezig de waarnemend commandant, de heer van Thiel en commis saris Hoogenboom. RIJWIELPOLO TE ZANDVOORT MISLUKT. Exploitatie loonde niet. Reeds eenige weken geleden kwam ons ter oore, aldus het Hbld., dat het rijwielpolo in Hotel „Groot Badhuis" een mislukking was en dat er kans bestond dat men eerdaags met dit spel ook te Zandvoort zou ophouden. We vernemen nu, dat hedenavond (Vrij dag) de laatste keer rijwielpolo beoefend kan worden, daar de exploitatie zeer veel geld kost, terwijl de inkomsten zeer gering zyn. De laatste weken bedroeg het verlies per week ongeveer 1300, zoodat de ex ploitanten besloten hebben de zaak stop te zetten. Viermaal heeft men geprobeerd een ander spel in te voeren, doch men stuitte op verzet van den officier van justitie te Haarlem. Het rijwielpolo heeft dus na van daag te Zandvoort afgeaaan. DOODELIJK ONGEVAL IN SPEELTUIN. Woensdagmiddag had in den speeltuin van den heer Peulings te Velp de 12-jarige zoon van den heer Kuiper uit Herpen het ongelijk tijdens het spelen onder de „hob belende geit" terecht te komen. Ernstig ge wond werd de knaap naar het ziekenhuis te Nijmegen overgebracht. In den afgeloopen nacht is het slachtoffer overleden. HEVIGE HOOFDPIJNEN. Voor altijd verdwenen. Een merkwaardig geval van beterschap door gebruik van Kruschen Salts werd ons beschreven door mevr. H. E. te S. „Eiken morgen opnieuw stond ik op met ondragelijke hoofdpijnen. Ik was altijd moe en het leven scheen nauwelijks de moeite waard. Maar ik had zooveel over Kruschen Salts gelezen, dat ik besloot het ook eens te probeeren. Toen ik het onge veer een maand lang genomen had, merkte mijn vriendin plotseling op: „Je ziet er veel beter uit, voel je je nèt zoo goed?" Toen ik ja zei, en dat het door Kruschen Salts kwam, schoot zij in den lach, en zei: „Och, waarschijnlijk zou je je zonder dat goedje wél zoo goed voelen". Maar ik hield vol en na ongeveer drie maanden zei ze: „Werkelijk ,ik heb nog nooit iemand zóó zien veranderen. Je bent een heel an dere vrouw, en als dat door Kruschen Salts komt, ga ik het ook probeeren." Kruschen Salts bestaat uit 6 zouten, die de werking van ingewanden en nieren be vorderen, en zoodoende voor meer afdoende verwijdering van afvalstoffen zorg dragen. Hierdoor wordt de oorzaak weggenomen van klachten als hoofdpijn, gevoel van vermoeidheid e.d. Probeer eens een tijdlang de dagelijksche dosis Kruschen Salts en U zult zich in alle opzichten prettiger voelen: geen hoofdpijnen meer, maar nieuwe levenslust en een onverstoorbare opge wektheid. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende dro gisten a 0.40 en 1.60 per flacon, omzet belasting inbegrepen. Let o|J, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de bui tenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam voorkomt. JONGEN VERONGELUKT. Slechte remmen op de flets. Op den Rijksstraatweg te Velsen is gister middag een ernstig ongeluk voorgevallen. De elfjarige C. Duineveld, wonende aan dezen weg, reed met zijn kleine race-fiets achter een particuliere auto. Deze moest tus schen den Melkweg en de Duinvlietstraat plotseling stoppen. De jongen kon zoo gauw niet remmen en schoot links voorbij de auto. Op het zelfde oogenblik kwam van het poot* veer een file auto's aan. De knaap reed frt volle vaart tegen een vrachtauto. Hij werd tegen den grond gesmakt en liep een zware hersenschudding op. Dr. Fierstra was weldra ter plaatse. In zorgwekkenden toestand werd de jongen naar het r.k. zekenhuis te Beverwijk ver voerd, waar hy in den loop van den middag is overleden. De ouders van het slachtoffer bevinden zich met vacantie buitenslands. HET BEZOEK VAN DE POOLSCHE MINISTERS. Zooals gemeld, zouden de Poolsche mi nisters Roman en Lechnicki en de hen ver gezellende personen gistermiddag te Rotter dam een bezoek brengen aan de voor de Poolsche marine in aanbouw zijnde onder zeeboot. By de bezichtiging hiervan op het terrein der Rotterdamsche Droogdokmaatschappij zijn de hooge gasten rondgeleid door den directeur dier maatschappij, ir. A. Knape. Voorts werd een bezoek gebracht aan de „Statendam". Bij de hierop gevolgde rondvaart door de Rotterdamsche havens was het gemeentebe stuur vertegenwoordigd o.a. door den bur gemeester, mr. P. Droogleever Fortuyn en de Rotterdamsche Kamer van Koophandel door haar voorzitter, den heer W. A. Engel* brecht, terwijl mede verschillende vertegen woordigers van handel en nijverheid deel namen aan dezen boottocht, welke eindigde bij het gebouw van de roei- en zeilvereeni- ging „De Maas", vanwaar de gasten per auto naar Den Haag terugkeerden. GEEN STAKING BIJ DE GLASFABRIEKEN. Overeenstemming bereikt. Betreffende het conflict by de Vereenigde» Glasfabrieken te Schiedam vond gister avond een bespreking plaats tusschen de directie van de Vereenigde Glasfabrieken en de vertegenwoordigers der vijf samen werkende organisaties. Waar ten aanzien van de loonen geen principieel geschil bestond, aldus een ona verstrekt communiqué, maakten deze geen bespreking uit. Ten aanzien van het be zwaar der directie tegen het aangaan van een collectieve arbeidsovereenkomst werd een formule gevonden, welke alle partijen bevredigde. De verkregen overeenstemming werd vastgelegd in een contract, loopend tot 31 December 1937. AANTAL VERKOCHTE UNIVERSITEITS- ZEGELS. Van de zegels, welke ter gelegenheid van de herdenking van het 300-jarig bestaan der Utrechtsche universiteit werden uitgegeven, werden verkocht: van 6 cent rond 12.904.000 en van 12)4 cent rond 1.831.000 exemplaren. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Gistermiddag is de landbouwer Vegter uit Appingedam by het baden in zee te Schier monnikoog verdronken. Het slachtoffer was vroeger officier-machinist bij de Konink lijke Hollandsche Lloyd. BRAND DOOR HOOIBROEL Kind met moeite gered. Vermoedelijk door hooibroei is te Delden brand ontstaan in de boerderij „Het Jalink", behoorende tot het landgoed „Twickel" en bewoond door den landbouwer H. J. Lefers. Alle huisraad en meer dan 20.000 pond hooi gingen verloren, terwijl een kindje van ze ven maanden, dat in het brandende perceel was achtergebleven, slechts op het laatste oogenblik door een der mannelijke bewo ners van de hove, die daartoe door de vuur zee moest heendringen, kon worden gered. cDe schade, die aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 5