DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Fransche buitenlandsche politiek. No. 180 De Spaansche revolutie Mola's leger komt steeds dichter bij Madrid. Nieuwe bombardementen op het Guadarama-front. DE ITALIAANSCHE BOMMENWERPERS. Paul Reynaud interpelleert de Fransche regeering en minister Delbos antwoordt. FRANKRIJK WIL VREDE. De Conferentie van Vijf. Italié en Duitschland nemen deel. ALKMAARSCH Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit vier bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag I Augustus 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 138e Jaargang Gisteren is Wel geheel komen vast te staan, dat Valencia, waarvan het bezit in handen der regeering van zoo groot belang is voor Madrid, nog niet naar de opstandelingen is overgegaan. Mede naar aanleiding daarvan heeft de mi nister van binnenlandsche zaken voor de radio de volgende mededeeling be kend doen maken: Verscheidene buiten- landsche onderdanen hebben geruchten verspreid, die tegen de regeering der re publiek gericht zijn. Zij hebben met na me verklaard, dat de ambassades voor nemens zouden zijn Madrid te verlaten, dat een groep vreemdelingen een trein besproken hadden om zich naar Va lencia te begeven, maar dat aan dit voornemen geen gevolg kon worden gegeven daar het garnizoen in opstand was gekomen. De politie heeft eenige personen, die geruchten rondstrooiden gearresteerd. Officieel wordt tegenge sproken, dat de ambassades de bedoe ling zouden hebben uit Madrid te ver trekken. Gistermorgen vroeg hebben vliegtuigen der .regeering eenige duizenden exemplaren van een proclamatie verspreid, waarin de soMaten worden uitgenoodigd, hun opstan dige o" leren in den steek te laten. De pro< Umatie gaat dan voort: Soldaten, kom: zonder vrees tot ons. Laat uw officieren in hun misdadige krankzinnigheid in den steek en wanneer zij zich tegen uw vrijheid ver zetten, doodt hen. Slechts op deze wijze zult gij uw plicht doen. In het Noorden. Tegenstrijdige geruchten blijven de ron de doen aan de Fransche grens over den toestand in Navarra. De speciale correspon dent van Havas is uit Hendaye vertrokken en heeft gistermorgen den berg Martingoita beklommen, die het kleine dorp Endarlaza beheerscht, waar de brug, die Navarra met Guipuzcoa verbindt door de regeeringstroe- pen is vernield om den opstandelingen te beletten naar San Sebastian op te rukken. In strijd met de geruchten constateerde de cor respondent, dat de toestand normaal was. Er was geen enkele concentratie van troe pen te zien. Slechts enkele auto's reden op den weg naar Pamplona. De actie der re bellen, die eergisteren Oyarzun heroverd hebben, speelt zich af achter de Spaansche berghelling, waar, naar verluidt, verscheide ne duizenden mannen zich gereed zouden maken de regeeringstroepen in Kuipuzcoa aan te vallen. Gistermorgen werd het bom bardement in de streek tusschen Rentena en de bergpassen heviger, zoodat het onmoge lijk was den weg San Sebastian-Fontarable te bereiken. De regeeringsartillerie van Gua- delupe bombardeert de rebellen te °y^- zun teneinde een troepenconcentratie te ver hinderen. Hevige strijd in de provincie Avila. De regeering deelt mede, dat na een he- vigen slag bij Navalperal m de provincie Avila de opstandelingen op de vlucht zyn «Hrtvpn waarbij zij 63 dooden en een be- fangrijke' hoeveelheid ooriogsmateriaal op het slagveld achterlieten. Onder de dooden de bloedige onderdrukking van de beweging in Asturië*in 1934. Algeciras gebombardeerd. Naar men uit Glb^r '^^rvÜegtSig ciras gistermorgen door e Later van de regeering ^raltar. Een kwam het vliegtuig voorblJdertjg meter van bom ontplofte op nog geen veroorzaakte het Britache consulaat doch geen ernstige schade. De verdere ontwikkeling van *m Oviedo aan ed noordkust bev^tandelingen steeds in de handen der P bombar. doch de stad is gisteren hevl* kers. De deerd door een afdeeling mijnwerkers deerd door een afdeeling Madrid, verwoede strijd om het bezi d is die nu al verscheiden dagen vut nog onverminderd. Havas Een bijzondere correspondent van wiat gisteravond te melden, brengen ringstroepen alles in gereedheid di, voor een hevigen aanval op nu en recte verbindingen tusschen "L rb0ede Saragosaa zijn verbroken en de van de troepen bevindt zich op nog slechts 12 K.M. van Huesca. Uit Lissabon wordt bericht, dat de opstan delingen in den loop van de laatste dagen Madrid aanzienlijk dichter zijn genaderd. Een afdeeling zou reeds El Pardo op 18 K.M. van de hoofdstad bezet hebben. De voorloopige regeering van Caba- nellas. Het telegram van generaal Cabanellas, waarbij deze de vorming van een voorloo pige Spaansche regeering aankondigt (jun ta defence nacional) is gisteren op het de partement van buitenlandsche zaken te Londen ontvangen. De tekst is opgesteld in het Fransch en bevat de officieele aankon diging van de anti-regeeringsgezinden van de vorming eener regeering te Burgos. Ca banellas stelt de regeering te Londen erme de in kennis, dat zijn voorloopige regeering de volgende personen bevat: de generaals Andres Saliquet, Miguel Ponte, Emilio Mo- la en Fidel Davila, en de kolonels Federi- co Montana, Fernando Moreno. Cabanellas vervolgt dan: Ik boop met de Britsche regeering de vriendschappelijke be trekkingen te onderhouden, die altijd tus schen beide landen bestaan hebben. Men weet niet welke de betrekkingen zijn tuschen Cabanellas en Franco en in welke mate de nieuwe voorloopige regeering te Burgos erkend wordt door de andere opstan delingen. Te Parijs heeft gisteren een persoon, die zeide een vertegenwoordiger van de voor loopige regeering te Burgos te zijn een soort gelijk stuk overhandigd als waarvan boven sprake is en hetwelk ook te Rome is ontvan gen. De müitaire junta heeft ook getracht met Cuba onderhandelingen te openen. De Cu- baansche regeering heeft evenwel de junta nog niet erkend en geeft er blijkbaar de voorkeur aan een afwachtende houding aan te nemen. Britsche post vermoedelijk verloren. De directeur van de posterijen te Gibral tar verklaarde te vreezen, dat alle luchtpost uit Engeland verzonden naar Gibraltar se dert 16 dezer, verloren is. De bescherming der buitenlanders. Het corps diplomatique heeft gistermor gen wederom beraadslaagd en besluiten ge nomen betreffende versterking in overleg met de autoriteiten van de bescherming der verschillende kolonies van vreemdelingen. Een internationale conferentie inzake Spanje? Gisterochtend was men in politieke krin gen te Parijs, zeer onder den indruk van de berichten inzake de noodlanding van Italiaansche vliegtuigen, welke oorlogstuig vervoerden en bestuurd werden door Ita> liaansche militairen. Deze vliegtuigen waren op weg naar Spaansch-Marokko, dat geheel in handen van generaal Franco is. Men was te meer onder den indruk, aangezien Don derdag in de commissies van buitenlandsche zaken van Kamer en Senaat Blum en Del- bos verklaard hadden, dat Franrijk zich zou onthouden van elke interventie in Spanje. In parlementaire kringen was men het al gemeen eens over den ernst van een zoo uitgesproken vorm van steun door een bui tenlandsche mogendheid aan den militairen opstand in Spanje. Tot iederen prijs zou men de bedenkelijke gevolgen moeten ver mijden, die uit een systematische herhaling van dergelijke feiten zouden kunnen voort vloeien. Ook de regeering hield zich met dit punt bezig. Volgens dezelfde kringen zou de regeering het als het meest wenschelijk beschouwen, dat een conferentie bijeen ge roepen werd van alle staten, welke het sta tuut van Tanger garandeerden, ofwel van de drie groote mogendheden, die belangen hebben in de Middellandsche Zee, n.L Frankrijk, Engeland en Italië, teneinde een formeel accoord van absolute niet-inmen- ging in de zaken van Spanje te sluiten. De Fransche regeering heeft evenwel haar hou ding nog niet kunnen bepalen. Vandaag zal de ministeraad bijeen komen en waarschijn lijk zullen dan beslissingen worden geno men. Ook in de wandelgangen van de Kamer deed gisteren het gerucht de ronde, dat een internationale conferentie bijeen zal worden geroepen tot bespreking van den toestand in Spanje en Marokko. Engeland en wapenleveranties. In het Engelsche Lagerhuis heeft onder minister Cranborne gisteren over den ver koop van 4 civiele vliegtuigen aan de mili taire partij in Spanje nog gezegd, dat dit een zuiver particuliere handelsattractie is ge' weest waarbij de regeering niet eens het recht zou hebben gehad tot eenig ingrijpen omdat hiervoor zelfs geen uitvoervergun ning noodig is. Er was tot nu toe geen aanvraag van de Spaansche regeering of hun tegenpartij voor de levering van Engelsche munitie of ander oorlogstuig ingekomen. Als deze in de va- cantie nog mochten inkomen dan zou de re- geerig iedere aanvraag strikt behandelen volgens het standpunt van het internatio nale recht. De toestand was gecompliceerd en heel ernstig. Spr. vond het 't beste als regeering namens het Huis en het Engelsche •olk de sympathie voor het Spaansche volk n zijn geheel, bij zijn beproevingen uit drukte. In Engelsche diplomatieke kringen heeft men nog geen bevestiging gekregen van de berichten naar aanleiding van het ongeluk der Italiaansche vliegtuigen. Derhalve ont houdt men zich van commentaar. Intus- schen verheelt men zich in politieke kringen niet, dat indien Italië zich inlaat met de ge beurtenissen in Spanje, de internationale toestand hierdoor nadeelig kan worden. Nog eenige bijzonderheden. De Temps publiceert een telegram uit Oran, dat meldt, dat een Spaansch vlieg tuig verschenen is boven de plaats, waar eergisteren het Italiaansche vliegtuig een ongeluk heeft gehad en daar een boodschap heeft neergeworpen, benevens een zak, waarin uitrustingsstukken van het Spaan sche legioen zaten. De voorwerpen zijn door de aanwezige autoriteiten in beslag genomen. In de gisteren gehouden zitting van de Fransche Kamer heeft oud-minister van financiën, Paul Reynaud, de regee ring geïnterpelleerd over de rede van Leon Blum te Genève op 1 Juli. Hij herinnerde aan de woorden: „Wij moeten de mogelijkheid van een oorlog onder de oogen zien, een bewapenings wedloop beteekent oorlog". Reynaud wil Frankrijk niet gewikkeld zien in een kruistocht voor de democratie en betwijfelt dat een bewapeningswed loop oorlog bateekent en wil onder scheid maken tusschen hen die bewa penen om aan tA vallen en om te ver dedigen. Spreker was een voorstander van toena dering tot Duitschland, doch hij acht het oogenblik voor besprekingen nog niet geko men. Duitschland ziet ontevreden kleine mogendheden rondom zich verzamelen en wapent dag en nacht en om een oorlog te voorkomen, moeten thans de vreedzame landen eveneens bewapenen. Voortgaande wees Reynaud op het gevaar van een Duitsche hegemonie, die Duitsch land in staat zou stellen zich aan de Adrla- tische zee te vestigen. Wat zou er in dat ge val van Italië overblijven? Het zou voor Frankrijk onmogelijk zijn zich los te ma ken van een oorlog in de Middellandsche Zee en om deze reden mag Frankrijk voor geen van beide partijen, die thans in Spanje strijden, partij kiezen, anders zou een fout begaan worden jegens de veiligheid van Frankrijk. Frankrijk moet economisch en militair sterk zijn om zijn politiek van col lectieve veiligheid te kunnen behouden. Reynaud herinnerde dan aan het woord van Hitier aangaande zijn wil, een tegen stander zonder voorafgaande waarschuwing aan te vallen en aan het boek van Luden- dorf „De totale oorlog", waarin de oorlog van 1914 te zachtzinnig genoemd wordt. „Er is geen onderlinge bijstand mogelijk, wanneer wij gedwongen zijn tot een defen sieven oorlog in de forten", aldus Reynaud, die toen overging tot de bespreking van den economischen toestand van Frankrijk, ten aanzien van het oorlogspotentieel, waarbij by gj. Qp wees, dat deze heide zaken nauw verbonden zijn. Frankrijk moet met Enge land en Amerika, die hun welvaart hebben hervonden, groote politiek voeren. Reynaud besloot zijn rede met een beroep op de nationale solidariteit. Het antwoord van minister Delbos. In antwoord op de interpellaties in de Fransche Kamer betreffende buitenland sche politiek verklaarde de minister van buitenlandsche zaken, Delbos, ten opzichte van de Conferentie van Drie te Londen, dat de drie betrokken landen geen enkelen kruistoch beoogen, doch slechts den vrede verdedigen. De Fran sche politiek is er op gericht, met alle krachten de werkelijke of klaarblijke' lijke verdeeling te voorkomen van EurO' pa in tegenover elkaar staande groepee ringen. Elk idee van een kruistocht, hetzij voor of tegen het bolsjewisme, wordt door ons ver worpen, zoo zeide Delbos. Frankrijk heeft zich steeds van iedere inmenging in de bin nenlandsche politiek van andere landen ont houden, evenals van iedere propaganda bui ten zijn grenzen. Vervolgens ontwikkelde de minister de idee der regionale verdragen, door middel van welke hij zich voorstelt de collectieve veiligheid te verzekeren. Daarna zette hij het doel uiteen der a.s. conferentie der vijf mogendheden. In de allereerste plaats is dit herstel van Locarno en vervolgens, en dit met medewerking van andere staten, de Europeesche bevrediging. De te Londen ver tegenwoordigde landen hadden niet het voornemen hun wil op te leggen evenmin als zij er over dachten door de conferentie van Vijf een directorium te scheppen. De onder handelingen, die gevoerd zullen worden, mogen niet tot een diplomatiek succes voor dezen of geenen staat leiden, doch tot posi tief en opbouwend werk. Daarom prijst Delbos zich ook gelukkig met de toezegging van Duitschland en Italië aan de conferentie van Vijf te zullen deelnemen. De toestand in Spanje. Na de conferentie van Montreux te heb ben aangeroerd, kwam Delbos te spreken over de gebeurtenissen in Spanje. Hij ver klaarde in dit verband, dat de Spaansche regeering er één is, waarvan niemand de wettigheid kan betwisten. Bovendien is zij een met Frankrijk bevriende regeering. De vriendschap met Spanje is voor Frankrijk bijzonder dierbaar, gezien de gemeenschap pelijke grens en de geografische ligging van dat land tusschen Noord-Afrika en Spanje. Ten opzichte van de beschuldiging van wapenlevering door Frankrijk aan Spanje, verklaarde Delbos, dat deze geheel onjuist was. Weliswaar zou dit op regelmatige wijze kunnen zijn geschied, doch men wilde geen voorwendsel scheppen voor de interventie van anderen. Met betrekking tot de naar Marokko gezonden Italiaansche vliegtuigen, die in Algarije verongelukten, verklaarde de minister, dat een onderzoek dienaangaan de werd ingesteld en dat men zou kunnen begrijpen, dat hij daarover niet meer kon zeggen. Het Oostenrijksch-Duitsche accoord Wat het Oostenrijksch-Duitsch accoord agrigaat, zoo verklaarde Delbos, dat de re geering zou trachten de vorming van tegen over elkander staande groepeeringen in Centraal Europa te voorkomen. De regee ring verliest ook de Danziger kwestie die binnen het kader van den Volkenbond blijft, niet uit het oog. De regeering volgt ook een politiek van economische en financieele bondgenootschappen, die op den vrede een zeer weldoende uitwerking hebben. In het bijzonder houdt zij zich bezig met het Donau-pact en het Middellandsche Zee-pact, die den vrede zouden verzekeren en de vrij heid onzer verbindingen. Vervolgens verklaarde Delbos, dat de regeering poogt een einde te maken aan den bewapeningswedloop. Door de fabricatie van oorlogstuig te nationaliseeren heeft Frankrijk reeds een bewijs gegeven van de oprechtheid zijner bedoelingen. Inplaats van een negatieve houding aan te nemen, aldus Delbos, wilden wij onzen vredeswil demonstreeren, teneinde tot een algemeene regeling te geraken. Wij zijn ons bewust van onze groote ver antwoordelijkheden, van onze groote plich ten. Andere regeeringen hebben echter de zelfde verantwoordelijkheden en plichten tot verzekering van den vrede door de eer biediging der rechten van de volken, ver- eenigd in wederzijdsch vertrouwen. De Italiaansche minister van buiten landsche zaken, graaf Ciano, heeft den Franschen ambassadeur en de Engelsche en Belgische zaakgelastigden bij zich ontvangen en heeft in antwoord op hun mededeeling van 24 Juli hen er van in kennis gesteld, dat de Italiaansche re geering gaarne zal deelnemen aan de conferentie der vijf Locarno-mogend heden, op een nader vast te stellen datum. Hij voegde hieraan toe, dat de Italiaan sche regeering het nuttig oordeelt de confe rentie behoorlijk voor te bereiden door een passende gedacthenwisseling langs den gewonen diplomatieken weg, in het belang van de hooge doeleinden der conferentie. Graaf Ciano heeft den Duitschen am bassadeur van deze mededeeling op de hoogte gebracht. De Duitsche minister van buitenland sche zaken, von Neurath, heeft den Engelschen en den Franschen ambassa deur en den Belgischen gezant ont vangen en hun meegedeeld, dat de Duitsche regeering de uitnoodiging der drie regeeringen om deel te nemen aan een vijf mogendheden bespreking over een West-Europeesch pact aanneemt. De minister wees erop, dat een dergelijk? bespreking in elk opzicht, ook ten aanzien van het programma, een zorgvuldige diplo matieke voorbereiding eischte. De Italiaansche ambassadeur werd van een en ander op de hoogte gesteld. ROOSEVELT NOODIGT KONING EDWARD UIT. Wensch uitgesproken tijdens bezoek aan Canada. De president der Vereenigde Staten, Roosevelt, is Vrijdag te Quebec aangeko men op uitnoodiging van den gouverneur- generaal. Roosevelt is de eerste president der Vereenigde Staten, die een officieel bezoek aan Canada brengt. Hij werd verwelkomd door den gouver neur-generaal en andere vertegenwoordigers der regeering, terwijl voorts een groote me nigte van haar belangstelling blijk gaf. De stad is feestelijk versierd. Overal wapperen vlaggen. Roosevelt dankte voor de hem bereide ontvangst. Hij verklaarde, dat de volken meer dan ooit moeten samenwerken in den geest van geven en nemen. Wijzende op de jarenlange vriendschap pelijke nabuurschap tusschen Canada en dc Vereenigde Staten, legde president Roose velt er den nadruk op, dat het Canadeesch- Amerikaansche handelsverdrag een tast baar bewijs is van den wensch der beide volken in praktijk te brengen, wat zij pre diken, wanneer zij spreken over goede na buurschap. Roosevelt, die een gedeelte van zijn toespraak in de Fransche taal hield, noodigde tenslotte gouverneur-generaal lord Tweedsmuir en minister-president Mackenzie King uit tot een bezoek aan de Vereenigde Staten. Aan het noenmaal heeft de president der Vereenigde Staten met de vertegenwoordi gers van Canada verscheidene kwesties be sproken, welke de beide landen interessee ren, o.m. kwesties betreffende de uitbrei ding van electrische centrales. In zijn rede voering waarin Roosevelt de Canadeesche regeering dank zegt voor de vriendschappe lijke ontvangst vervatte hij ook een uitnoo diging aan den koning van Engeland. Roose velt verklaarde n.1. dat de natuurlijke sym pathie en het bestaande wederzijdsche be grip tusschen canada en de Vereenigde Sta ten zeer groot zijn. Zij zijn bijv. aan het licht getreden in den vorm van een algemeen medegevoelen toen het bericht van het over lijden van koning George in de Vereenigde Staten werd ontvangen. De Amerikanen hebben toen gevoeld dat niet slechts het hoofd van een bevriende natie was heenge gaan, doch dat hun een vriend was ontno men, Hij heeft het voorrecht ook koning Edward te kennen. In de Vereenigde Staten ziet men met verlangen uit naar de dagen van diens bezoek aan Canada, waarbij men hoopt, dat hij bij die gelegenheid ook een bezoek zal brengen aan de Vereenigde Sta ten. BETOOGING WEENSCH VOLKSFRONT. Uit protest tegen Nat. Soc. incident. Ten teeken van protest tegen de nat. so cialistische betooging tijdens de olympische fakkelplechtigheid hebben 100.000 Weeners en 10.000 leden van het vaderlandsche front uit beneden-Oostenrijk onder auspiciën van het vaderlandsche front een betooging ge houden, rondom de regeeringsgebouwen. Onder staatssecretaris Zermatto, secretaris generaal van het vaderlandsche front, hield een rede tot de menigte waarin hij o.m. zeide: wij herhalen, dat het nationaal so cialisme in Oostenrijk een kwestie is, die slechts Oostenrijk aangaat, een kwestie, die wij zullen weten op te lossen in den geest van Dollfuss. Wij zullen het tegen-offensief van onze tegenstanders tot staan weten te brengen. Er zijn nog verraders op zekere officiëele posten. Wij zullen een opruiming houden, die noodig is. De kanselier, de lei der van het vaderlandsche front, dekt u met heel zijn gezag. STAKING DER ZEELIEDEN TE ANTWERPEN GEËINDIGD. De staking der zeelieden te Antwerpen is thans geëindigd. Nadat eerst de zee-officie ren besloten hadden het werk te hervatten is gisteren door het bestuur van den trans portarbeidersbond de staking der zeelieden opgeheven. Nog gisteren is voor een tiental Belgische schepen gemonsterd.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1