r„r r Jladioitieuivs Jiucqediike Stand «ft?de De wijziging van de steunregeling. bloeiend verenigingsleven en kan met voldoening terugzien op de halve eeuw. dat z« bestaat. Wat men er bij de vakcentrales van denkt De kweatie van den huurbijelag. geoordeeld. welke driegend noodie "w Wordt geoordeeld. VOOR HET BEHOUD VAN DE OOSTBURGSCHE RIJKSKWEEKSCHOOL. Gister heeft minister Slotemaker de Bruine, vergezeld van den commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, eenn niet-officieel bezoek aan de gemeente Oostburg gebracht, zulks op uitnoodiging van het onder voorzitterschap van burgemeester Erasmus staande comité tot behoud van de rijkskweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen aldaar. In de bijeenkomst met dit comité is van verschillende zijden, zoowel van de be staande onderwijsinstellingen als uit de burgerij, met kracht van cijfers en argu menten het goede bestaansrecht van de Oostburgsche kweekschool weet, de eenige opleiding voor onderwijzers en on derwijzeressen in geheel Zeeuwsch-Vlaan deren bepleit, waarbij eveneens met cijfers werd aangetoond, dat de kweek school, zoowel naast de R.H.B.S. als naast de Ambachtsschool, steeds ruimschoots reden van bestaan heeft gehad en nog heeft. Ook de commissaris der koningin in Zee land heeft krachtig gepleit voor het blijven voortbestaan van Oostburgs rijkskweek school. Een bepaald resultaat hebben de bespre kingen vooralsnog niet opgeleverd. IN VRIJHEID GESTELD. Woensdagavond 22 Juli zijn twee vrouwe lijke leden van de N.S.B. door een groep opgeschoten jongens op de Nieuwe Prinsen gracht te Amsterdam mishandeld. De meis jes colporteeren doorgaans in de Nes en werden door politieke tegenstanders her kend. De politie arresteerde drie personen, twee werden spoedig weer in vrijheid gesteld. De derde, een 22-jarige poeliersknecht, is gis ter door het Amsterdamsche gerechtshof in vrijheid gesteld, nadat de rechtbank de ge vangenhouding voor den tijd van 30 dagen had gelast. WIJZIGING STEUN- EN WERK VERSCHAFFINGSREGELING. Vooral bezwaar tegen intrekking huurtoeslag. Het bestuur van de Nederlandsche Vak centrale heeft aan den voorzitter van den raad van ministers een telegram gezonden met betrekking tot het persbericht inzake de wijziging van de steun- en werkverschaf fingsregeling. Het bestuur doet uitkomen, dat het verschillende maatregelen, welke verbeteringen inhouden, noodzakelijk acht, doch constateert met ontsteltenis de ophef fing van den huurtoeslag, waardoor duizen den gezinnen in de onmogelijkheid zullen verkeeren, huur te betalen. Voorts vestigt het er de aandacht op, dat juist de goede vakarbeiders en de hoofd arbeiders door dezen maatregel het zwaarst worden getroffen, terwijl het vast stelt, dat de steunregeling in haar geheel zeer weinig rekening houdt met de maatschappelijke positie van de hoofdarbeiders. Het bestuur van de Nederlandsche Vak centrale dringt derhalve met de meeste klem aan op het handhaven van den huur toeslag en verzoekt dringend om verbete ring van de steunregeling ten aanzien van de maatschappelijke positie der hoofdarbei ders. NIEUW ZIEKENHUIS TE ROTTERDAM. Alleen uit particuliere bijdragen tot stand gekomen. Dinsdag is het nieuwe havenziekenhuis aan de Oosterkade te Rotterdam, dat spe ciaal is ingericht voor scheeps- en tropi sche ziekten, in gebruik genomen. Het ziekenhuis is het eigendom van de Vereeniging voor tropische geneeskunde te Leiden, welke destijds de oude inrichting, dank zij den steun van particulieren, heeft kunnen openen. De bouw van het nieuwe pand is eveneens dank zij den steun van particulieren tot stand gekomen. Rijk en gemeente hebben geer. subsidie behoeven te verleenen. GENERALE 1936 DER NED. REIS- VEKEEN1GING. De Ned. Reisvereeniging heeft voor haar jaarlijksche „Generale" ter zee ditmaal een tocht naar Noorwegen, Zweden en Dene marken gekozen. De reis, die per s.s. „Veen- dam" van de HollandAmerikalijn wordt gemaakt, zal veertien dagen duren. De lei ding heeft een schitterend programma sa mengesteld, dat den bijna zevenhonderd toeristen, die de reis meemaken, zeer veel schoons en bezienswaardigs zal bieden. Zaterdag vertrok het fraaie schip van den steiger te Rotterdam. Dank zij de medewer king van het weer en de kalme zee heeft de zeeziekte zich gedurende de eerste dagen nagenoeg bij niemand voorgedaan. De stem ming aan boord laat dan ook niets te wen- schen over. In den besten welstand zijn de passagiers Maandag in de eerste haven, Oslo, aangekomen. ORDENING IN HET BAKKERSBEDRIJF. En andere bakkerswenschen. De Nederlandsche r.k. bakkerspatroons bond heeft een motie aangenomen, waarin bij de regeering ter sterkste wordt aange drongen ten spoedigste aan de Nederland sche bakkerij de verbindend-verklaring der ordenings-projecten te geven, zooals deze door de Nederlandsche Bakkerij-Stichting bij den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart zijn ingediend, op basis der wet op het algemeen verbindend en onverbin dend verklaren van ondernemersovereen komsten. Tevens wordt verzocht de crisisheffingen en belastingen op de grond- en hulpstoffen, die gebruikt worden in het bakkersbedrijf, zoo spoedig mogelijk te verminderen. Ten slotte wordt de wenschelijkheid uitgespro ken spoed te betrachten met het wetsont werp betreffende het vestigen van inrich tingen, waarin eenige tak van detailhandel ambacht of kleine nijverheid zal worden uitgeoefend, en onmiddellijk de uitvoering van deze wet ter hand te nemen. GRONDWETSHERZIENING. Voorstel-Albarda inzake art. 187 der grondwet ingetrokken. Nu de regeering een wetsontwerp heeft ingediend, strekkende tot het in overweging nemen van verandering in artikel 187 der grondwet, en bij de behandeling daarvan ge legenheid zal bestaan, de wenschelijkheid te onderzoeken ook van andere dan de door de regeering voorgestelde veranderingen in dat grondwetsartikel, hebben de heeren Al- barda c.s. aan de Tweede Kamer medege deeld, dat zij hun voorstel van wet tot het in overweging nemen van verandering in artikel 187 der grondwet intrekken. DE MOLEN AAN DEN VLIET. Wordt met afbraak bedreigd. De zoogenaamde Sluyspoldermolen, welke nabij Maassluis het water van Delfland in den Zuidvliet maalt, die anderhalve eeuw een deel van het landschap uitmaakte, ge durende welken tijd hij tallooze malen on derwerp van schilders, teekenaars en foto grafen is geweest, wordt met afbraak be- dreigd. t Reeds sedert ongeveer tien jaren doet de molen niet meer als zoodanig dienst; men heeft er destijds een motor in geplaatst en reeds in die dagen was er sprake van, dat de molen van zijn wieken beroofd en ont takeld zou worden. Aan het energieke in grijpen van den voorzitter van het polder bestuur was het te danken, dat dit plan geen werkelijkheid werd. Subsidies werden verkregen van de Vereeniging „De Holland- sche Molen" en het hoogheemraadschap Delfland, waarmede de noodzakelijkste her stellingen weer konden worden verricht De tijd heeft echter inmiddels zijn sloopend werk voortgezet en tijdens de jongste zo merstormen is een der wieken afgerukt. De ingelanden van den polder zijn over het al gemeen niet bereid, zich offers te getroos ten om dit specifiek stuk landelijk schoon voor den ondergang te behoeden, zoodat thans de mogelijkheid zeer groot is, dat de molen definitief ten ondergang is gedoemd. Ingezetenen van Maassluis hebben zich ver- eenigd om te trachten, alsnog den molen te redden. De molen zal gelegen zijn aan den nieu wen rijksweg van Rotterdam naar Hoek van Holland, wanneer deze over eenige jaren gereed is. Hij zal dan zeker de aan dacht trekken. DE NIEUWE STEUNREGELING. Bezwaar verbond van hoofdarbeiders. Het bestuur van het verbond van vak organisaties van hoofdarbeiders in Neder land heeft een adres gezonden aan den voorzitter van den raad van ministers en den minister van sociale zaken, waarin ver zocht wordt den door de opheffing van den huurtoeslag ontstanen onevenredigen druk door andere maatregelen op te heffen. Telegram van r.k. werklieden verbond. In verband met de Zaterdag j.L gepubli ceerde wijziging in de steunuitkeeringen, enz. heeft het bestuur van het r.k. werk liedenverbond heden aan den minister van sociale zaken het volgende telegram gezon den: In verband met de voorgenomen wijziging in de steunverlaging deelen wij u mede, dat ons verbondsbestuur, gegeven de omstandig heden, elke verlaging van den steun nood lottig acht en derhalve afwijst. Mocht uwe excellentie (de regeering) ondanks ons standpunt de verantwoordelijkheid durven dragen op eenigerlei wijze tot verdere ver laging van steun aan groepen werkloozen over te gaan, waartoe afschaffing van den huurtoeslag ongetwijfeld leiden zal, dan verzoeken wij allerdringendst: le. zoodanigen maatregel te wil'en nemen, dat de afschaffing van den huurtoeslag niet ten laste van de werkloozen komt; 2e. de steunpercentages, ook voor gezinnen met twee en drie kinderen, te verhoogen; 3e. allen werkloozen goedkoope marga rine te verstrekken; 4e. den B-steun belangrijk te verhoogen; 5e. voor alle werkverschaffingen met rijkssubsidie kindertoeslag in te voeren op basis van 50 cent per week en per kind. DOOR AUTO GEGREPEN EN GEDOOD. Hedenmorgen 7 uur heeft op den driesprong te Teteringen bij Breda, juist vóór de kerk een ernstig ongeluk plaats gehad, dat aan den wielrijder A. Oomen uit het gehucht Heusden- hout (N.-B.) het leven heeft gekost. Oomen wilde zich naar de kerk begeven en stak daartoe, komende van den Tilburgschen weg, den rijweg over. Op dat oogenblik nader de een vrachtauto. Oomen liet den wagen pas seeren, om daarna met de fiets het Kerkplein op te rijden. Van den anderen kant was inmid dels een auto komen aanrijden, welke hij niet had opgemerkt. Oomen werd door deze auto gegrepen en tegen den grond gesmakt. De dood trad onmiddellijk in. MONOPOLIEHEFFINGEN OP UITHEEMSCHE TARWE. Verlaging bepleit Naar wy vernemen heeft de Nederland sche bond van protestantsch-christelijke werkgevers in de voedingsbedrijven zich gewend tot den minister van landbouw visscherij met het verzoek een verlaging der monopoliehefingen op uitheemsche tar wesoorten wel te willen overwegen, zulks in verband met de sterk oploopende tarwepry zen op de wereldmarkt. Ten gevolge van een en ander zyn de bloemprijzen hier te landen niet onbelangrijk gestegen, hetgeen de kosten van levensonderhoud weer deelig beinvloedde. Naar het oordeel van genoemden bond kan niet worden volstaan met de reeds tot stand gebrachte verlaging der monopolie heffingen op tarwebloemsoorten van 6 to. 5.50 per 100 Kg., doch dienen tevens an dere maatregelen, waaronder een verlaging der heffingen op uitheemsche tarwe, te wor den getroffen, teneinde deze styging op H wereldmarkt op te vangen. na de 50 JAAR KOLVEN! De kolfclub „Op Maat" te Hoogwoud bestaat deze week 50 jaar. Ze mag zich verheugen ln Op de eereplaats ziet men den heer de Geus (X), eenige di' slnds de »P™ht.ng »d d« d«» 'hans ook een jubileum herdenkt. Naast hem ziet men links de heer de Boer (secr.) en rechts resp. de heeren Kist (voort) en Boon (penningm.) ORGANISATIE LUCHTBESCHERMING Een circulaire aan de burgemeesters. De inspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen heeft aan alle burgemeester een circulaire gezonden betreffende een gemeentelijke luchtbescher mingsplan. In deze circulaire deelt genoemde inspec teur mede, dat zoodra de koninklijke beslui ten ter uitvoering van de wet van 23 April 1936 zullen zyn verschenen, zal voor de verschilende gemeenten een plan voor de organisatie van de luchtbescherming zal moeten worden samengesteld. De inspecteur wenscht een afschrift van dat plan te ontvangen en teekent hierbij aan, dat de burgemeesters spoedig zullen ontvangen richtlijnen, volgens welke een luchtbeschermingsplan kan worden samen gesteld, terwijl, indien zich moeilijkheden bij de samenstelling van het gemeentelijk luchtbeschermingsplan voodoen, vanwege de inspectie de noodige inlichtingen zullen worden verstrekt. POSTVERZENDING NAAR NED.-INDIE. Blijkens mededeeling van de betrokken scheepvaartmaatschappijen zullen de mail vrachtschepen naar en "van Nederlandsch- Indië, die tydelyk in plaats van een Itali- aansche haven, Marseille aandeden, voor taan te Genua aanleggen. Voor het eerst geschiedt dit op de uit reis door het m.s. Kota Nopan (14 Augus tus van Rotterdam) en op de thuisreis door het m.s. Poelau Roebiah (12 Augustus van Batavia). In verband hiermede vindt de verzen ding van de met deze schepen te vervoeren post voortaan plaats des Donderdags vóór het vertrek Uit Genua met den trein, welke om 7.52 uit Amsterdam vertrekt. BIJEENKOMST WETHOUDERS GROOTE GEMEENTEN. Naar wy vernemen, zal a.s. Maandag te Amsterdam een bijeenkomst plaats heb ben van de wethouders van Sociale Zaken der vier groote gemeenten, ter bespreking van de aangekondigde maatregelen met be treking tot de wijziging in de steunregeling voor werkloozen. SPANJE OP DE KORTE GOLF. Ieder die in het bezit is van een radio toestel met kortgolfbereik, kan iederen avond tegen middernacht den Spaanschen kortegolfzender Madrid hooren. De uitzen ding begint om ongeveer 15 minuten voor twaalf (Amst. tijd) en het programma be staat uit politieke berichten en het dage- lyksche regeeringsbulletin. De berichten, die door het ministerie van binnenlandsche ze ken te Madrid verspreid worden, beginnen met de aankondiging: „Hallo Madrid, Espana EAQ 30,43 m" en werden in vijf verschillende talen voorgelegen: Spaansch, Fransch, Engelsch, Portugeesch en Duitsch. Deze officieele berichtendienst der Spaan- sche regeering wordt bijna den geheelen nacht, met tusschenpoozen van een uur, voortgezet. De tweede uitzending begint dus ongeveer 10 minuten vóór een (Amsterd. tijd). De pauzes worden gevuld met gra- mofoonmuziek. Madrid EAQ op 30.43 m is zeer gemakke lijk te vinden. Wanneer men een uur vroe ger op dezen golfband zoekt, vindt men den eveneens zeer sterken zender Lissabon, CTIAA op 31.09 m, met muziek en nieuws berichten. Men behoeft dan slechts iets terug te draaien om Madrid te hooren. HARENKARSPEL (Juli). Geboren: Petronella, d. v. Pieter Meester en Maria Schuitemaker. Cornelis Johannes, z. v. Petrus Johannes Mulder en Alida Bleeker. Agatha, d. v. Johanres Bruin en Johanna Veldman. Petrus Jo hannes, z. v. Wilhelmus Dekker en Geertru- dus Blankendaal. Gerardus, z. v. Pieter Kruyer en Guurtje Blankendaal. Simon Nicolaas, z. v. Bartholomeus Boon en Petro nella Johanna Catharina Kuilboer. Catha- riaa, d. y. Cornelis Vader en Neelt Blaau- boer. Anna Johanna Maria, d. v. Louren- cius Groen en Anna Johanna van Langen. Ondertrouwd: Cornelis de Jong en Cornelia Oukje de Vries. Jan Bes en Anna van der Stoop. Henricus Dekker en Joanna Maria dekker. Gehuwd: Johannes Jacobus Ursem en Cornelia Maria Nolten. Cornelis de Jong en Cornelia Oukje de Vries. Jan Bes en Anna van der Stoop. Henricus Dekker en Joanna Maria Dekker. Overleden: Jacobus Bruin oud 2 jaar, z. J. Bruin en I. Jong. Maria Ooyevaar, oude 74 jaar, echtg. v. J. Bruin. Trijntje Biersteker, oud 51 jaar, ongehuwd. Gerar dus Johannes Boerdyk. oud 54 jaar, echtg. v. C. Poland. Aaltje Komen, oud 79 jaar, wed. v. P. Jansen. Een als levenloos aan gegeven kind van F. Moeyes en E de Jong. (Van onzen R-redacteur). De door de regeering vastgestelde wijziging van de steunregeling, waar van wy Zaterdag j.1. de bijzonderheden hebben gepubliceerd, heeft in som mige vakbewegingskringen beroering gewekt. Twee groote kenmerken be- heerschen de beteeken is ervan: ver betering voor de gezinnen met veel kinderen en voor de laagst gesteunden. en geleidelijke afschaffing van den huurbyslag. Wat de regeering dus aan den eenen kant geeft, neemt zij elders weer terug, zoodat het totaal der maat regelen aan de schatkist geen zwaar dere verplichtingen oplegt. Het ligt er nu maar aan, waar men het zwaartepunt legt by de beoordeeling van deze wijziging, om tot waardeering of tot afkeuring te besluiten. Dat bleek ons heel duidelyk bij een enquête, welke wy bij de grotqe vakcentrales over deze kwestie hebben ingesteld. We hebben eens geïn formeerd naar de meening in het bestuur van het Nederlandsch Verbond van Vak verenigingen, van het Roomsch-katholiek Werklieden Verbond en van het Christelijk Nationaal Vakverbond. By de laatste orga nisatie heeft ons onderzoek geen resultaat opgeleveid, omdat het bestuurslid, dat deze aangelegenheid voor het C. N. V. behartigt met vacantie was .terwijl men ons niemand kon aanwijzen, die in zijn plaats de mee ning van het Verbond kor. kenbaar maken Voor de vakbonden was de nieuwe rege ling geen verrassing, daar de regeering er met de vertegenwoordigers der arbeiders organisaties in de contactcommissie over wr^rgesproken' ^et bureau van het R K W.V. vernamen we, dat het bestuur daar om ook aan de zoo juist afgekomen nieuwe regeling nog geen bespreking had gewiid mede in verband met de vacantie, die ook hier de afwezigheid van enkele leden tot gevolg had. Wy vonden echter den secre taris-penningmeester, den heer J a Schutte bereid ons zyn meening over den gewyzigden toestand kenbaar te maken De voordeelen grooter dan de nadeelen. In principe juicht men in de krincen ïeïheigt eï riehging 1 W1J/'gl"* tü€" ^en wordt geornd. Men lo'ü'ër verr". "nderen keur aan hebben ^«rVeT «eenng m„ dc a d. re W»' de eene foof'r dan ''i'"*'1"1 r* "«wcuin biislag kon' t terh*Sj*^e"ve,hUUr' jen, di0 vereen i- wer- Men verwacht dan ook, dat de nieuwe maatregel in het algemeen belang gunstig zal werken. De huurbyslag had de tendenc de huren op een zeker peil te houden en het ging zelfs zoo ver, dat sommige eige naren de voorkeur gaven aan gesteunde werkloozen boven gewone arbeiden als huurders, daar ze erop konden rekenen van de eersten regelmatig hun huur binnen te krijgen, doordat de overheid het bedrag van den steun afhield. Met een goede „aan passingspolitiek", zooals de regeering die zegt te willen voeren, is een dergelijk sy steem niet te rijmen. Jammer is alleen, dat de werkloozen hier den spits moeten afbyten, vooral omdat niet vast staat dat de gewenschte huurverlaging onmiddellijk het verlies van den huurprysbjjslag zal com pensee re rv. De regeering schijnt echter rechtstreeks of door tusschenkomst van de gemeenten zekeren druk op de huiseigenaren te wil len uitoefenen om tot huurverlaging over te gaan. Wellicht zal het van de bereid willigheid daartoe afhangen, of in de toe komst nog bemiddeling zal worden ver leend tot het innen der huurpenningen, door ze van het steunbedrag af te houden. De woningbouw vereen igirigen hebben na tuurlijk ook met moeilijkheden te kampan, dóe her zal toch op een of andere wijze huurverlaging moeten komen. Tenslotte sprak de heer Schutte er zijn voldoening over uit, dat de uitbreiding van de verstrekking van hulp in natura ertoe zal bijdragen om de nieuwe maatregelen voor hen. die er het meest door gedupeerd zyn, eenigermate te verzachten. Ernstige bezwaren. Een geheel anderen toon liet men even wel by het N. V. V. hooren, waar men juist meer aanhang heeft in de groote ste den, terwyl het R.K.W.V. meer leden in de kleinere plaatsen telt De heer H. Linde man, het bestuurslid dat de leiding heeft van deze afdeeling, meende, naast de handhaving van enkele bezwaren, zijn vol doening over de wyziging te kunnen uit spreken, wanneer niet de kwestie van den huurbyslag dit verhinderde. Dat bleek ook wel uit het telegram, dat de secretaris van het Verbond Maandag reeds aan de regee ring had gezonden en waarin tegen dezen maatregel met den grootsten ernst werd gewaarschuwd, daar men hier van oordeel is. dat duizenden gezinnen niet in staat zyn om zonder huurbyslag de huur te be talen. Met ingang van 1 Juli 1934 heeft de re- geerings reeds voor sommige gevallen den huurbyslag verlaagd. Daarop hebben en kele gesteunden weliswaar huurverminde- ring weten te verkrijgen en ook is door bemiddeling der regeering huurverlaging bereikt voor vereenigings- en gemeente woningen, doch deze woog niet op tegen het van den steun ingehouden bedrag. Thans gaat de regeering in twee etappen den heelen huurbyslag afschaffen, hetgeen voor tienduizenden gesteunden, voorname lijk in de groote steden, een belangrijke vermindering van inkomen beteekent. Tenzijde regeering ervoor zorgt, dat de huren evenredig worden verlaagd. Maar kan de regeering dat doen? De mi nister zegt nu wel, dat het in de bedoeling ligt om aldus tot huurverlaging te komen, maar het zal niet gemakelyk zyn, tot de basishuur van 3.50 (waarboven thans nog byslag wordt verleend) te geraken in de groote steden, waar huren bestaan tot 7 8 toe. Er is een tekort aan goed koope arbeiderswoningen, hetwelk noodig dient te worden aangevuld. Dan eerst zou men den huurbyslag geheel kunnen af schaffen. Van het steunbedrag kan volgens den heer Lindeman geen cent meer af. De ge steunden zullen dus of moeten verhuizen, hetgeen veelal op samenwonen zal neer komen, óf zij zullen den huiseigenaren moeten mededeelen, dat de huur met het ingehouden bedrag verminderd moet wor den. De gemeenten er de woningbouwver- eenigingen zullen dan bij de regeering om hulp aankloppen en wat zal deze d^n doen? Nog moeilijker zal het worden me de particuliere eigenaars. Zal de regee ring deze dwingen tot huurverlaging ove te gaan? De regeering wil blijkbaar nu eenmaal huurverlaging bereiken. Dan dien zij ook de werkloozen, die zij dwingt 'a6* huren te betalen, verder daarin by stgan.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 12