DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Een nieuw offensief aangevangen? Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2,50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 184 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 6 Augustus 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 138e Jaargang De Spaansche revolutie Madrid door opstandelingen bedreigd. Verschillende bombardementen. Een verklaring van generaal Queipo de Llano. ALKMAARSCHE COURANT De gedurende 48 uur onderbroken vijandelijkheden aan het noordelijk front nabij de grens van Navarra, waar de rebellen zich hadden teruggetrokken na de laatste gevechten, zijn hervat. De artillerie heeft den geheelen dag ge donderd. Een vliegtuig van de opstan delingen heeft twee bommen geworpen op San Marcos en een derde in het zuiden van Irun, welke niet tot ont- plofifng kwam. Er werd met artillerie op het toestel geschoten, maar dit ver dween in westelijke richting. De positie van Madrid. Alvarez Angulo, die de stad Jean in de Cortes vertegenwoordigt, is uit Madrid te Bayonne aangekomen. Hij verklaarde, dat de hoofdstad op het oogenblik een onneembare positie vormde en dat de stad nooit in handen van de re bellen zou vallen. Van het Aragoneesche front. Aan het front van Sastago heeft, ha een zwaren strijd, die den heelen morgen bü de stad Quinto heeft geduurd, gisteren een regeeringsgetrouwe colonne onder kapitein Zaptora een colonne van 9500 opstande lingen „het zwarte legioen" genaamd, ver slagen en verscheidene auto's en paarden, benevens 300 geweren, mitrailleurs, granaten en ahder oorlogsmateriaal buit gemaakt. Onder de dooden bevinden zich een kolonel een kapitein, een onder-officier, 45 sergeants en soldaten, allen opstandelingen. Een groot aantal rebellen is naar de regeeringgetrou- medegedeeld, dat de republikeinen 15 kilo meter in de richting van Saragossa zijn op gerukt. De colonne van kolonel Villalba heeft meer dan 2000 uit Huelva afkomsti ge rebellen uiteengejaagd. Vele rebellen hebben zich overgegeven en aangeboden in de rijen der republikeinsche militie te strij den. Kolonel Villalba is zeer optimistisch en verklaart er zeker van te zijn den tegen stand van Huesca te overwinnen. Successen der regeering. Gisteren zijn alhier 619 rechts georien- teerde personen gearresteerd. Onder hen be vindt zich de leider der liberaal democra tische partij en oud-minister Melquiades Alvarez. Volgens een semi-officieel bericht heeft de regeering gisteren in de Siërra Quadar- rama bevredigende successen geboekt. Het is den regeeringstroepen gelukt een uit 70 vrachtauto's bestaande nationalistische co lonne uiteen te jagen, waarbij elf auto's in handen vielen. Een munitiewagen is in de we troepen overgeloopen. Deze laatsten be stonden uit drie gemengde compagnieën soldaten en militieleden. Tegelijkertijd wordt de nadruk gelegd op het feit, dat gisteren te Tardiente een repu blikeinsche overwinning bevochten is na 'n strijd van drie en een half uur, waarbij tal rijke slachtoffers vielen onder de burger opstandelingen, die behoorden tot de partij der traditionalisten een tot de Spaansch Phalanx. Toestand in Noord-Spanje vrijwel normaal. In de noordelijke Spaansche provincies, van Pamplona tot Saragossa, van Saragos sa tot Burgos, en van Burgos tot Votoria, heeft het leven vrijwel zijn normalen loop hervat. In de straten is het druk en de ca- fé's zijn stampvol. De openbare diensten, zooals de dienst der posterijen en telegrafie en de belasting-administratie functionnee- ren als vroeger, doch wel met vertraging, als gevolg van de controle, uitgeoefend door het militair gezag, dat overal in de plaats is gekomen van het burgerlijk gezag. Alle mannen, die men ontmoet, zijn of carlisten, of leden van de fascistische Pha lanx, die de zoon van Primo de Rivera heeft georganiseerd. De opmarsch naar Saragossa. De leider der luchtvaart, Sandino, heeft lucht gevlogen. Bovendien zijn talrijke ge vangenen gemaakt. Ook van de Noordelijke- en Zuidelijke strijdgebieden loopen gunstig luidende be richten binnen. In het Noorden zouden de regeeringstroepen voor de poorten van Huesca staan. Saragossa en Huesca steeds meer ingesloten. Het ministerie van binnenlandsche zaken heeft officieel medegedeeld dat van het ge heele front de berichten zeer bevredigend zijn. Saragossa en Huesca worden steeds meer ingesloten en gebombardeerd door de Catalaansche luchtvloot. Het door de lucht vaart en de Republikeinsche artillerie ge bombardeerde Cordova zal zich ook binnen kort moeten overgeven. In Asturie heeft de mijnwerkers-militie de rebellen die hulp aan kolonel Aronda te Oviedo kwamen brengen, teruggeslagen. Er werden ver scheidene gevangenen gemaakt, terwijl ver scheidene rebellenleiders gewond werden. De toestand van Oviedo is onhoudbaar ge worden. De voorhoede der colonne van ka pitein Binitez heeft in het noorden met suc ces geopereerd. Madrid wordt door twee colonnes opstandelingen bedreigd. Een speciale correspondent van Ha- vas deelt mede, dat de meeste carlisten en fascisten medailles van de H. Maagd of van andere heiligen dragen, waaruit het religieus karakter van den burger oorlog blijkt. De opstandelingen zijn zeer optimistisch. Zij tellen hun macht in Noord-Spanje op 100.000 man, waar van 30.000 in de provincie Navarra. Het burgerlijk leven is zeer beperkt, men ziet alleen vrouwen kinderen en oude mannen, alle mannen die in staat zijn wapens te dragen bevinden zich aan het front. Twee colonnes bedreigen thans Madrid, een is de Somo Siërra overgetrokken en de ander bevindt zich bij Axieuza en Siguenza. Te Burgos wordt vernomen, dat de aanval op Madrid nog niet heeft plaats gehad om dat geen voldoende verbinding bestaat tus- schen de troepen in het noorden en het zui den, Mola en Franco willen hun aanval ge lijktijdig doen plaats hebben. De „Diario de Navarra" deelt mede, dat het klooster San Francisco de Betauzos na bij la Corogna, dat uit de veertiende eeuw dateert, in brand is gestoken. Verder zijn vier bommen ontploft bij het beeld van O.L. Vrouw „Del Pilar" te Saragossa, het beeld werd evenwel Slechts licht bescha digd. Uit het hoofdkwartier der opstande lingen-regeering. Verscheidene verdachten zijn naar het paleis der burgerlijke regeering gebracht Na te zijn verhoord zijn zij gevangen gezet. De telegraafdienst tusschen Burgos en Frankrijk is in den nacht van twee op 3 Augustus weer beginnen te werken. De te legrammen moeten echter in duplo opgege ven worden en worden afgeleverd bij de militairen, die censuur uitoefenen of wel het verzenden verbieden. De gemeentelijke politie handhaaft de orde in de stad. De pro vincie Burgos is werkelijk opstandig jegens de Madrileensche regeering. De leiding in deze provincie is in handen van de onder Cabanellas gevoerde regeering. Niets blijkt van moeilijkheden in de ravitailleering. In Urgos komt geen enkel bericht uit Madrid doro en men verkeert in volkomen onwe tendheid omtrent hetgeen daar gebeurt. Generaal Mola zou hebben verklaard, dat Madrid over twee weken in zijn macht zal zijn en dat de burgeroorlog over 5 weken tot het verleden zal behooren.. Jeugdige fascistische militie-soldaten worden voortdurend geoefend door opstan dige officieren. Des avonds defileerden zij, terugkeerend van het oefenterrein, door de straten, tot vreugde der wandelaars. Van nacht hebben vier regeeringsvliegtuigen een reizigerstrein gebombardeerd bij Arrauda del Duoro. Er zouden geen slachtoffers zijn gevallen. Verklaring van generaal Queipo de Llano. Generaal Queipo de Llano heeft via de radio medegedeeld, dat de tegenstanders der regeering door de komst van 1000 man nieuwe troepen op het schiereiland tenmin ste over 5000 man beschikken. Te Granada werden de regeeringsaanhan- gers met zware verliezen teruggeslagen, zoo verklaarde hij verder. De generaal be sloot zijn toespraak met de woorden: „Dit is het begin van het einde, binnenkort zal ik U andere bevredigende mededeelingen doen. De nu volgende dagen zullen in de geschiedenis geboekstaafd worden. Leve Spanje". Generaal Queipo de Llano heeft voor de radio medegedeeld, dat hy zich persoonlijk van de volkomen rust in Cordoba heeft kunnen overtuigen. Generaal Mola, zeide hij voorts, treft thans voorbereidingen voor den eindstrijd, die binnen enkele dagen zal beginnen. Omtrent den algemeenen toestand deelde de generaal mede, dat nationalistische af- deelingen uit Granada op den weg van Ma laga naar Monte Frio marxistische formaties hebben vernietigd. Na verbitterde gevech ten zijn de militaire strijdkrachten er in ge slaagd, het plaatsje Bracana te bezetten, waar groote hoeveelheden oorlogsmateriaal en munitie in hun handen gevallen zijn. De rooden zouden 200 dooden op het slagveld hebben moeten achterlaten. Ten slotte deelde generaal Queipo de Llano nog mede, dat zich thans op het Spaansche Schiereiland 6.000 man stoattroepen bevin den, afkomstig van het vreemdelingenle gioen. Naar de „Diario de Lisboa" verneemt, zouden militietroepen der regeering gistere ren getracht heben, den linkervleugel der voor de hoofdstad staande strijdkrachten van generaal Mola te omsingelen. De po ging is mislukt en de roode militie is na hevigen strijd verslagen, waarbij zij 60 doo den verloor. In handen der nationalisten vielen 60 gevangenen, 2 tanks en 4 auto's. De correspondent van het blad meldt verder, dat generaal Cavalcanti met 3500 man de voor Madrid liggende militie strijd krachten komt versterken. Weinig optimistisch? De bladen vatten het bericht dat gene raal Queipo de Llano zijn familie naar Lis sabon heeft gezonden op, als een uitla ting van pessimisme van den opstandelin gen-generaal omtrent den toestand. Telefoon- en telegraafverbindingen in Marokko afgebroken. De telegraaf- en telefoondiensten tus schen de Spaansche, Fransche en internatio nale zone, die sedert het uitbreken der on lusten nog steeds goed functionneerden, werden Woensdagmorgen zonder eenige aankondiging plotseling onderbroken. Men meent dat deze maatregel uit voorzorg door de rebellen genomen werd, teneinde de troepenbewegingen naar de haven van Ceuta, aan den vooravond van een poging tot ontscheping hunner troepen in Spanje, geheim te houden. Uit verschillende aan wijzingen leidt men af dat een dergelijke poging aanstaande zou zijn. Troepen van Ceuta naar Algeciras overgebracht. Een tweetal stoomschepen, die gewoonlijk gebruikt worden voor het vervoer van pas sagiers tusschen Algeciras en Tanger en Ceuta, zijn er Woensdagmiddag in geslaagd 2000 man troepen van generaal Franco, be geleid door zes vliegtuigen van Ceuta naar Algeciras over te brengen. Een Spaansche torpedojager, die trachtte de overtocht te verhinderen, werd door de vliegtuigen der rebellen genoodzaakt zich te verwijderen. Een der granaten van den torpedojager kwam niet ver van het kamp der Engelsche vluchtelingen terecht. Vlammen en rook boven Cartagena. Schepen, die te Lissabon aankomen, dee- len mede, dat zij boven Cartagena vlammen en rook zagen, terwijl ontploffingen werden gehoord. Cartagena is de groote basis van de Spaansche vloot en de regeeringsvloot is 'hiervan afhankelijk voor het aanvullen van haar voorraden. Britsch vrachtschip in gevaarlijke zone. Uit Tanger wordt gemeld, dat het Brit- sche vrachtschip „Medon", dat 5900 ton meet, bij het passeeren van de Straat van Gibraltar door een Spaansch regeerings- vliegtuig in gevaar is gebracht. Vier door dit vliegtuig geworpen bommen kwamen vlak bij het Britsche schip terecht. Zij waren bestemd voor een duikboot der opstandelingen welke evenwel kon ontko men. San Marcial gebombardeerd. Een vliegtuig van de opstandelingen heeft gistermiddag fort San Marcial nabij San Sebastian gebombardeerd. De regeerings troepen vuurden met hun afweerbatterijen. Franco benoemd tot lid van de militaire junta. Generaal Cabamellas, de president van de militaire Junta, heeft generaal Franco, de commandant van de legermacht in Marokko en Zuid-Span je, benoemd tot lid van de junta. Don Juan de Bourbon. Eenige dagen geleden heeft Don Juan de Bourbon zich te Burgos aangemeld. Hij vroeg mee te mogen strijden op het front van Guadarrama. Generaal Mola weigerde en liet den troonpretendent weer over de grens leiden, ondanks het verlangen der monarchisten, die eveneens tegen Madrid strijden en die de restauratie der monarchie zouden wenschen. Welingelichte kringen zijn van meening, dat ingeval van een over winning der opstandelingen een restauratie op dit oogenblik niet zal kunnen plaats heb ben. Zij verwachten veeleer een militaire dictatuur, waarin generaal Mola een eersten rol zou spelen. Valladolid gebombardeerd. Een der speciale correspondenten van Havas meldt, dat uit Madrid komende vliegtuigen Valladolid tweemaal hebben ge bombardeerd. Het station en een woonhuis werden getroffen. Zeven personen werden gedood. Militairen bezetten de klokketorens van de kathedraal Sanpablo. Vrachtauto's vol troepen razen door de straten. Persstemmen. „Tribuna" bepleit erkenning opstandeiingenregeering. i Volgens de Italiaansche bladen bevestigt de demarche van den Franschen ambassa deur bij de Italiaansche regeering ten aan zien van de niet-inmenging in Spanje het internationaal karakter van den toestand in dat land. De Tribuna schrijft o.a.: Er zijn in Spanje twee regeeringen, een in Embryo en een in verval, waaruit een situatie voortvloeit, welke men niet over het hoofd kan zien, maar die in internatio naal opzicht geregeld moet worden voor zoo ver deze toestand derden betreft. Het blad komt tot de conclusie, dat men om Europa te bestrijden van de bedreiging van een ideologischen oorlog, zooals de Fransche minister van buitenlandsche zaken dit uit drukte, de neutraliteit zou moeten afkon digen door middel van het erkennen der beide politieke en militaire partijen, die elkaar in Spanje bestrijden als oorlogvoe renden. Een Japansche persstem. Met betrekking tot den burgeroorlog in Spanje schrijft de Asahi Sjimboen, dat het niet waarschijnlijk is, dat hieruit een nieu we wereldoorlog zal ontstaan. De Spaansche opstand zal echter wel de onrust in Europa vergrooten. Dezelfde opvatting wordt tot uiting ge bracht door de Djisji Sjimpo, die o.a. schrijft, dat de Europeesche toestand geen aanleiding geeft tot optimisme, tenzij de Europeesche staatslieden een groote mate van zelfbeheersching aan den dag leggen. Granaat op renbaan van Gibraltar neergekomen. 2000 soldaten uit Marokko naar Algeciras. Een groote granaat, afkomstig van den destroyer der Spaansche regeering is neer gekomen op de paardenrenbaan van Gibral tar tijdens een gevecht tusschen vliegtuigen en oorlogsschepen in de Straat van Gibral tar, de granaat ontplofte op een afstand van 200 meter van een vluchtelingenkamp, waar 800 Britsche onderdanen waren onderge bracht en op 500 meter afstand van de kantonnementen van het bataillon- Schot- sche hooglanders. Niemand werd gewond. De destroyer der regeering was in aller ijl uit Malaga gearriveerd, teneinde twee passagiersschepen van de Kanaaldienst aan te vallen, aan boord waarvan generaal Franco 2000 soldaten uit Ceuta naar Alge ciras liet overzetten. Vliegtuigen van generaal Franco, die de schepen begeleidden wierpen bommen naar den Destroyer dien zij dwongen naar Estepona terug te keeren. De schepen zijn tenslotte in Algeciras aangekomen en heb ben daar de soldaten aan land gezet. Opmarsch der nationalisten vanuit Sevilla. De speciale correspondent van de „Daily Telegraph" verneemt uit betrouwbare bron tc Gibraltar, dat de opmarsch der nationa listen vanuit Sevilla naar Madrid gister morgen vroeg is begonnen. Een strijdmacht, ter sterkte van ongeveer 5000 man heeft de stad in de vroege ochtenduren op vracht auto's en in particuliere automobielen in de

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1