iBinnenland De hink-stap-sprong. De Nederlanders. Onze zwemploeo- De vijfkamp. Olympische belooningen. De wil om te winnen. Glimlachje Klteema plaatst lieh. Vanmorgen is een aanvang gemaakt met de eerste ronde van den hink-stap-sprong Naar den halven eindstrijd gaan zij over, die den vereischten sprong van 14 meter hebben volbracht. Dit zijn: K 1 a s e m a (Nederland), Metcalfe (Australië), Richardson (Canada), Harada Osjima en Tajima (Japan), Andersson eii Ljungberg (Zweden), Somlo (Hongarije) Brown, Bronero en Wilkins (Ver. Staten) en Joch, Long en Woellner (Duitschland) en 8 anderen. Klaserna komt In de volgende ronde door meer dan 14 meter te springen. Met een (raaien worp van meer dan 60 meter klassificeert sich ook onze speerwerper v. d. Poll. Berlijn, 6 Aug. Ook hedenmorgen was het Olympisch stadion weer dicht bezet, toen om half elf de athletiekwedstrijden een aanvang namen. Voor de morgenuren ston den op het programma: series 400 meter, voorwedstrijden speerwerpen en hink-stap- sprong. De 48 deelnemers aan de 400 meter waren in acht series verdeeld. Aan dit nummer namen geen Nederlanders deeL Onze beste man op dit nummer, Baumgartner, kan n.1. niet voor ons land uitkomen, daar hij de Ne- derlandsche nationaliteit niet bezit. De se ries bewezen trouwens reeds, dat de kans op plaatsing van Baumgartner niet zeer groot zou zijn geweest, want er werden vrij goede tijden gemaakt. De 400 meter werd in een snellen sprint geloopen. Twee athle- ten .bleven onder de 48 sec. De Amerikaan- sche neger Williamson was met 47.8 sec. de snelste. De Duitscher Blazejezak liep 47.9 sec. In de kwart-finale komen: 3 Engelschen, 3 Canadeezen, 3 Amerikanen, 3 Duitschers, 2 Zweden, 2 Franschen, 2 Hongaren, 1 Z.- Afrikaan, 1 Tsjech, 1 Italiaan, 1 Argentijn, 1 Fin en 1 Deen. Van der Poll werpt over de 60 meter. Aan het speerwerpen namen 34 athleten deeL Om in de volgende ronde te komen moesten de deelnemers meer dan 60 meter werpen. De eerste maal slaagden slechts 9 werpers er in over de 60 meter te komen. Onze Nederlandsche kampioen en houder van het nationaal record (64.35 meter), v. d. Poll, kon de eerste maal de voorgeschreven 60 meter grens niet bereiken, maar zijn werpen wekte toch den indruk, dat hij m goede conditie was. Van der Poll wierp ge makkelijk en in zeer goeden stijl ongeveer 58 meter. Inderdaad gelukte het onzen landgenoot de tweede maal zich te klassificeeren met een worp, welke zeker meer dan 62 meter bedroeg. De juiste afstand kan niet worden opgegeven, daar er in de voorwedstrijden alleen op wordt gelet of de voorgeschreven afstand wordt bereikt Zeventien deelnemers wierpen meer dan 60 meter, n.L 3 Finnen, 3 Amerikanen, 3 Duitschers, 2 Polen, 1 Canadees, 1 Zweed, 1 Let 1 Estlander, 1 Hongaar en 1 Nederlan der. Hinkstapsprong. Goede sprong van Klasema. Voor het nummer hinkstapsprong, waar aan bijna 40 athleten deelnamen, was één Nederlander ingeschreven, n.L Klasema. In ait nummer heeft ons land steeds een groo- te rol gespeeld, daar de Zwollenaar Peters tot de besten ter wereld behoorde. Het na tionaal record staat op naam van Peters met 15.48 meter, wereldrecordhouder is de Japanner Nambu met 15.72 meter. Voorgeschreven was, dat de athleten, die meer dan 14 meter sprongen, des namiddags den strijd voor een plaats in de finale zou den voortzetten. Klasema gelukte het reeds btj zijn eersten sprong de 14 meter grens royaal te overschrijden. In totaal hebben 21 deelnemers de vol gende ronde bereikt. De Engelschman Boyce en de Chinees Sze-To moesten wegens blessures opgeven. Luitenant van den Bosch uitgeschakeld. Berlijn, 6 Aug. Vanmorgen begonnen op de Olympische schietbanen de schiet wedstrijden met automatische snelvuurpisto len. Hieraan werd deelgenomen door onzen landgenoot luitenant van den Bosch, die in zijn training meer dan uitstekende resulta ten had weten te bereiken. Maar helaas, nu juist bij den eersten wed strijd had onze landgenoot met zooveel pech te kampen, dat hü na drie series geschoten te hebben, werd uitgeschakeld. In de eerste serie weigerde het laatste schot, de tweede serie was goed en bij de derde serie weiger de het derde schot, waarna onze landgenoot van verdere deelneming werd ult«"1°tenfl Wü hebben luitenant van den Bosch ge vraagd naar de oorzaak van deze weigem- gen en hu verklaarde ons dat het start pistool van Spaansch fabrikaat, dat deze wedstrijden gebruikt word alle eischen schijnt te voldoen- deelnemers onder wie ^uitstekende Ame_ rikaansche schutters, hadden h'erover J klaagd. Luitenant van den Bosch had al het mogelijke gedaan om z0° 2 .«.n deree- van zijn zaak te zijn, maar tegen d lljke mate van pech zijn vanzelfsprekend geen maatregelen te nemen. Zaterdag a.s. hebben de eerste wedsh^ den plaats op geweer, waaraan Hollanders wordt deelgenomen. Rie Mastenbroek en JoP'e Stroom berg hebben een lichte keelon steking. Toen in de morgenuren de g«h«e'e landsche zwemploeg, zoowel l"*'s|®s mevr. gene, onder leiding van mevr. ore Dood A. ven Wuyckhuizen, aUmede tadion •n den heer J. de Vries, neer het t- togen om voor het eerst gezamenlil treinen, ontbreken twee leden *an „..mkerg «hap. Ri, Mastenbroek en Jopie Stroomberg I hebben n.1. een lichte keelontsteking en op advies van den medicus en de zwemleiders moesten beiden vandaag thuis blijven. Wij hebben reeds enkele malen gewezen op het feit, dat waarschijnlijk door de voor Augustus zeer koude weersomstandigheden verscheidene actieven en leiders aan een lichte Angina leidden. Gelukkig is het verschijnsel niet van ernstigen aard en dat is ook bij onze zwemsters niet het geval. Gewoonlijk is na 1 of 2 dagen de keel weer normaal. Mevr. Braun was niat te spreken over de organisatie in het Frauenheim. Eten en verzor ging was magnifiek, doch een bepaling voor alle landen, dat men uiterlijk 10 uur op bed moest zijn, bestond niet. Elke leidster was daar wij in. Het gevolg was, dat dames-athle- ten, die haar wedstrijden reeds achter defl rug hebben, soms veel later thuis kwamen en dan bij haar terugkomst de anderen in de slaap stoorden. Dat was in het Olympisch dorp, waar ieder een tenslotte zijn eigen huizje had, heel wat beter geregeld. Willy den Ouden en Annie Timmermans trainden vanmorgen onder leiding van mevr. A. van Wuyckhuizen, de overigen luisterden naar de raadgevingen van mevr. Braun. Starter G&edeke. Een aardig moment deed zich voor, toen de officieele starter vdor de zwemwedstrijden, de Duitscher W. Gaedeke zich aan de Nederland- sche officials kwam voorstellen. Hij bleek on middellijk bereid te zijn enkele proefstartjes te laten maken om aan onze zwemsters en zwemmers te laten zien, welke methode hij volgt. Daar onze landgenootan toen reeds uit het water waren, werden de Zweden, die tegelijk met Nederland trainden, als proefkonijntje ge bruikt. Een vieital zwemmers maakte zich ge reed. De starter stond op een kleine verhoo ging achter hen, het pistool in de hand. Eerst klonk de waarschuwing: „auf die platze". En als iedereen klaar is, klinkt het „aeh- tung en vrijwel tegelijk het startschot. De Nederlandsche officials waren uitstekend te spreken over deze startmethode. Mevrouw Braun ging Starter Gaedeke een Haagsch hopje brengen, als bewijs van haar goedkeuring. „Je kunt nooit weten, waar het goed voor is", voegde zij ons toe. Een aardig idee van mevrouw Braun was den starter te vragen om de huisjes der schoten aan de winnaars van de series te geven als aandenken, en starter Gaedeke vond dit idee zoo aardig, dat hij er onmiddellijk in toestem de. Het valt slechts te hopen, dat heel wat huisjes naar Nederland zullen worden meege nomen. Waarom mej. ten Braake won. Een leuke anecdote vertelde mevr. Braun ons nog. Zij had de dames athleten gezegd, dat zij meer moesten vechten. Jullie moet aan den atart tot ja zelf zeg gen: niet jij maar ik, en ter Braake had dit in haar ooren geknoopt, zoo was zij door de serie en door de halve finale in den eindstrijd gekomen. En toen ik haar gisterenavond geluk wenachte met haar loopen, aldus mevr. Braun, toen zei onze athlete: „ik heb uw raad opgevolgd, ik dacht steeds aan den start, niet jij, maar ik, en het is gelukt ook". En zoo heeft mevr. Braun ook nog me degewerkt aan da verdiende en eigenlijk wat verrazstnde praztatie van mej. ter Braakel De gewone trainingsoefeningen werden in middels voortgezet. Snelle baantjes, keeren, starten. Allen kregen een beurt. En om 12 uur was de training afgeloopen, toen kwamen de Duitscha deelnemers. De belangstelling was evenals gistaren voor de training enorm groot. En reeds thans is het duidelijk, dat het zwembad veel en veel te klein is voor de enor me belangstelling, die er voor deze wedstrijden bestaan. De waterpolospelers zijn vanmorgen naar Nauen gegaan. Daar was het stiller en kon men beter trainen dan in het overvolle zwem- stadion. De training verliep onder leiding van Frans Kuiper uitstekend. De cross Country, het laatste onderdeel. De vijfkampers waren vanmorgen bijeen op de prachtige terreinen van de golfclub in Wannsee, waar zij het laatste onderdeel van den modernen vijf kamp, een cross over 4000 M., te verwerken kregen. De prachtige omgeving in de uitloopers van het Grune- wald en daarenboven de wedstrijden zelf hadden zelfs op het vroege uur zeer vele belangstellenden naar de plaats van den strijd getrokken. En w« moeten dadelijk zeggen, dat er uit stekend geloopen is, in aanmerking geno men, dat deze vijfkampers zich natuurl niet op één nummer kunnen specialiseeren. Op het eerste gezicht zou men wellicht zeg gen, dat de cross vrü gemakkelijk was, want het grootste gedeelte liep over een keurige grasmat, maar dit terrein was zeer geacci denteerd, zoodat de loopers over het alge meen heel spoedig uitgeput begonnen te ge raken. Onze landgenooten vielen iets tegen. Vooral luitenant van der Horst bleef met een tijd van 16 min. 0.8 sec. beneden zijn normale kunnen. Luitenant van Geen nam met een tijd van 15 min. 34 sec. een vrij be hoorlijke plaats in, maar de meeste loopers slaagden er toch in de cross binnen de 15 minuten af te leggen en de Oostenrijker Leban liep den afstand in 13 min. 17 sec., waarmede hij de beste prestatie leverde. Luitenant Serré was de beste der Hollan ders en hü bleef met zijn tyd van 14 min. 30 sec. temidden der goede buitenlanders. De eindstand van den modernen vijf kamp luidt zooals reeds gemeld: 1. en Olympisch kampioen: Handrick (Duitschland) 33.5 p.; 2. Leonard (V.S.) 39.5 p.; 3. Aba (Italië) 45.5 p.; 17. werd van Geen (Nederland) 101 p.; 27. Serré (Neder land) 117.5 p. en 29. van der Horst (Neder land 117.5 p. De meening van majoor van Scherpen- huizen. Wij hebben na afloop van de wedstrijden aan majoor van Scherpenhuizen gevraagd ons zijn meening te zeggen over dezen mo dernen vijfkamp in het algemeen en over de prestaties der Hollanders in het bijzon der. De chef d'équipe wees er allereerst op, dat hij bij de spelen voor den eersten keet- leider is van de vijfkampers. Hij heeft ver steld gestaan over de prachtige prestaties van de buitenlandsche deelnemers, waaraan onze Hollanders eenvoudig niet konden tip pen. Wat de cross van vanmorgen betreft, zei majoor van Scherpenhuizen, dat de Hollan ders niet hard genoeg waren. Zij hebben wel veel getraind, maar veelal met trainer Korver op de baan en zij hebben betrekke lijk weinig in geaccidenteerd terrein geoe fend. Toen zij de laatste vier maanden in open terrein gingen loopen, moest de chef d'équipe er inderdaad goed op letten, dat de Hollandsche vijfkampers niet overtrain- zouden geraken, zoodat het effect hiervan niet groot kon zijn. Maar in ieder geval, zoo eindigde majoor van Scherpenhuizen, hebben wij geen slecht figuur geslagen, al viel het mij een beetje tegen, en zeker hebben wij een schat aan ervaringen opgedaan, die bij volgende wed strijden van groot nut kan zijn. Berlijn, 5 Aug. Een Olympiade biedt zoo tusschen de bedrijven door, ook een kostelijke gelegenheid allerhand kleine stu- dieën te maken Weet gij, wat het mooie bij den tiendui zendmeter was? Het mooie was, dat deze Finnen ons leeren, hoe het loopen niet al leen een kwestie van goede beenen en goe de longen is, maar ook een kwestie en een heel voorname van hersens, van „brains", van zelfbeheersching en van een koelen blik. De zonen uit het land der duizend me ren op een paar meer of minder zullen wij niet kijken bleken eerste klas tactici te zijn. In den beginne bleven zij in het midden en schoven toen langzaam maar ze ker naar voren. Dat was alles overdacht en wel bestu deerd. En toen zij eenmaal voor waren, toen was het gedaan met dien kleinen, taaien Ja panner, die oogenschijnlijk de leiding had genomen en die nu volgens de hoogste rege len dezer oogenschijnlijk zoo doodeenvoudi ge „hardloopkunst" „stuk" werd gemaakt. Ik ken de mentaliteit van den Japanner niet, maar ik weet wel, dat er weinig zoo eerzuchtige athleten zijn als deze kinderen uit het land van de rijzende zon een zon intusschen, die op athletiekgebied bereids tot op het hoogste punt geklommen is. Om beurten vielen de drie achter elkaar loopen- de Finnen dezen kleinen looper die zich niet mannenmoed verdedigde en eerst toen hij niet meer kon, de wapens strekte aan. Dat was een van de mooiste wedstrij den die wü hier hebben gezien. Het is U zult dit spreekwoord wel kennen een groot volk, dat zijn groote zonen eert en alreeds het oude Grieken land, de bakermat der Olympische spelen, had dit begrepen en gevoeld. Ook door gevoerd. Want allerhande voordeelen wachtten den overwinnaar om wiens sla pen de groenende laurier gewonden werd en deze voordeelen waren vele en om het nu maar eens populair uit te drukken niet van gister. Hand op het eerlijke hart zoudt U allemaal stuk voor stuk niet dol en dolgraag tot de Olympia-win- naars hebben behoord, wanneer U weet, dat men U vrü van belasting stelde en de door ons allen op een veiligen afstand tenminste beminde fiscus Uw woning minzaam groetend Uw woning voorbij ging Ook in de soort belooningen is in der tüden loop een kleine verandering ge komen. De Duitsche recordman in het kogelstooten de politiewachtmeester Woelcke is door zün superieuren bevor derd tot polizeileutnant. Overdreven, zult gü misschien zeggen. Vooral gü, die verre staat van de sport en die niet weet ,welk een karaater en opof fering er voor noodig is, het zoover te brengen, dat gü de besten van de besten voorbü streeft en Uw land brengt op een plaats, die ver boven die van andere vol ken uitsteekt. Daar is jaren en nog eens jaren geoefend, voordat deze üzeren kogel van zeven en een kwart kilo ruim zestien meter verder neerplofte dan waar de man stond die haar stootte. Daar is veel gedaan een nog veel meer nagelaten, wat het leven van allen dag veraangenaamt, voor deze prestatie moge- lük werd. Dit alles heeft een „ganzen kerl" geëischt. Dit alles heeft niet geleden dit is het resultaat van stoer doorzetten en door talrüke tegenslagen en desillusies het koppig nastreven van een eenmaal voor oogen gesteld doel. Daar zit het pnj- zenswaardige in dat doorzetten dat nooit opgeven dat in de practük bren gen van dat gezonde Gronir.gsche gezegde „as 't mot, dan mot 't". En sinds eenige dagen is derhalve wacht meester Woelcke polizei-leutnant gewor den en tot leeraar aan de polizeisportschule aangesteld. Nog een voorbeeld van wat energie vermag. Daar is onder de opkomende Duitsche korte afstandloopers wat wü noemen een veteraan. Hü twee en dertig jaar. Maar niet alleen de honderd meter gaan snel, ook het tal onzer jaren kent geen halt en er is een tüd van komen en een van gaan. Op de laatstgehouden Duitsche athle- tiekkampioenschappen werd deze athleet door jongere krachten geslagen en natuur- lÜk waren er stemmen, die riepen: ziet ge nu wel wü hebben het al eerder gezegd hü is te oud, hü kan niet meer De veteraan heeft deze stemmen verno men en nog eenmaal heeft hü den strüd aangebonden tegen de ten allen kant op hem aanstormende jeugd. Hy heeft ge vochten en verbeten, hü heeft zich nog een 1 keer onder 's werelds zes besten weten te plaatsen. Om dan weg te gaan van het eerste plan, waarop het geen terugkomen meer geeft, als de onverbiddelüke tüd het stopsein heeft geheven. Ziet ge, het is schoon, wanneer de jon geren zulke voorbeelden zien. Voorbeelden door te strüden ,tot de opvolgens klaar zün. Om zich dan uit de wedstrü'dsport terug te trekken, maar hen met raad en daad te steunen bü het trachten, hen die gingen, te evenaren, zoo mogehjk nog te overtreffen. Wielrennen. RONDE VAN ALKMAAR. Groot aantal inschrijvingen. Het duurt nog ruim 1)4 week, voordat de Ronde van Alkmaar verreden zal worden, en reeds kan gezegd worden, dat de inschrü- vingen het allerbeste doen verwachten. Tot nog toe hebben reeds 50 profs en onaf- hankelüken ingeschreven, w.o. tal van be kende renners. Wü noemen slechts P. v. Nek, Braspenninx Jr. Valentün, Heeren, Dieterman, Jansen, Medik en vijf Belgische wegrenners en men vindt onder deze namen reeds hen, die in Purmerend, Oss, Breda, de Beemster, enz. enz. de allereerste plaatsen bezetten. Dan zyn er al een 60 amateurs, o.w. alle bekende renners, die dit jaar in wegwed- strüden uitblonken: Jan Groot, P. Schipper, Anneese, Bol, Andriesen, Houtman, enz. enz. En tenslotte bedraagt het aantal nieuwe lingen al ruim 80 en onder hen zitten ook de winnaars van andere Ronden. Al met al beloopt het totaal aantal in- schryvingen al bijna 200 en nog steeds brengt de post nieuwe biljetten uit geheel Nederland en uit België! Bij start en finish. Van belang is verder wel, dat het traject bü de start en finish geheel zal worden afgezet, zoodat de weg er vrij blijft voor de renners. Er wordt voor gezorgd, dat het publiek elkaar niet hindert en toch het ver loop van den strüd goed kan volgen. Bovendien kan men vanaf die plaatsen een zeer groot gedeelte van het parcours volgen en vooral het zware traject over de 'dijken is duidehjk te zien. De organiseerende vereeniging Alcmaria is druk bezig, om de regeling zoo goed moge- lyk te doen zyn. Den geheelen dag zullen er microfoon-mededeelingen worden gedaan over den stand der wedstrüden, over uitval lers, over büzonderheden, enz. enz. Het wegdek zal nog geheel nagezien wor den en de bochten zullen nog eens extra be werkt worden, opdat de wedstrijden een vlot verloop zullen hebben. Boksen. BRADDOCK—SCHMELING. De duitsche kampioen zwaargewicht Max Schmeling is gistermiddag van het vliegveld Tempelhof met het luchtschip „Hindenburg" uit Berlyn naar New York vertrokken. Schmeling zal op 24 September a.s. tegen den wereldkampioen zwaargewicht James J. Braddock te New York om den wereld titel boksen. Schmeling zal reeds dadelyk na zün aan komst in Amerika met zyn training begin nen. Braddock heeft inmiddels zijn training aangevangen. O.m. heeft hü zich tot taak gesteld, iede- ren dag op een stuk beboscht terrein een boom om te hakken. Op het ontboschte stuk zullen golflinks worden aangelegd, die, naar het heet, zyn naam zullen ontvangen. Zeilen. DE ZEEAREND. De huldiging van de bemanning. In verband met de huldiging van alle deelnemers aan den Oceaanrace die morgen, Vrüdag, te Hamburg zal plaats vinden, moet het programma voor de huldiging van de bemanning van „De Zeearend" worden ge- wüzigd. De Zeearend zal niet over het IJsel- meer Zaandam bereiken, doch de tocht ma ken via IJmuiden en het Noordzeekanaal. By de aankomst om drie uur te IJmuiden zal het jacht van den heer Bruynzeel wor den begroet door een aantal motorbooten van de Zaanlandsche Zeilvereeniging en van de Koninklyke Nederlandsche Roei- en Zeil vereeniging, waarby zich aan de Hembng een aantal versierde wherry's en kano's zal aansluiten. Vervolgens wordt koers gezet naar de jachthaven te Zaandam, waarna te half vijf in de versierde loods de huldiging plaats heeft door de Zaanlandsche zeilver eeniging en de Koninklyke Nederlandsche Roei- en Zeilvereeniging. Van de autoriteiten is voor deze plechtigheid alle medewerking verkregen. Schaken. HET SCHAAKTOURNOOI IN UTRECHT. Op het schaaktournooi te Utrecht heeft de heer De Waal uit Alkmaar in de tweede ronde Dinsdag gelyk gespeeld tegen den hr. De Jong. De stand in groep 6 is: Bongers 2, de Waal 11/2, de Jong 11/2, Bos 1 (en een afgebroken) Kaan en Barth 1/2, Knoop 0 (en een afgebroken), Rietveld 0. In groep 7 is de party tusschen de heeren Jungman en den Alkmaarder Appel af gebroken. De stand is Jungman, Appel en Scheltens 1 (en een afgebroken) Speyer 1/2 (en een afgebroken), v. d. Laan 1/2, Jansen 0 (en een afgebroken), Ketting en Minner 0 (en een afgebroken). De uitslag van de vierde ronde is, dat de heer de Waal van Alkmaar een partij won van den heer Kaan en onze stadgenoot de heer Appel een partü van den heer Jansen won. De stand in de 6e groep is nu: Bos 1414 de Jong, Bongers 10 Knoop, Kaan 01 da Waal, Barth 1—0 Rietveld. Stand: Bongers 4, de Jong 3, de Waal 214, Bo2*, Barth 2*, Rietveld 1, Kaan 14, Knoop 0*. De stand in de 7e groep is: Minnes 10 Speyer, Ketting Scheltens, Jungman 0—1 v. d. Laan, Appel 1—0 Jansen. Stand: Jungman, Appel en Minnes 2*, v. d. Laa 114, Ketting 1**, Scheltens 1***, Speyer Jansen 0*'. Beteekent afgebroken partij. Voetbal. TWEE Z.A.C.-BESTUURDERS GESCHORST. Naar wy vernemen zyn twee leden var. de voetbalvereeniging Z.A.C. met ingang van 3 Augustus 1936 voor den tüd van een jaar door den K.N.V.B. geschorst. De schorsing houdt verband met overtre ding van de administratieve voorschriften van den K.N.V.B. VOETBALWEDSTRIJD MET VIER DOODEN. De dokter moest vluchten. Hevige vechtpartüen, die aan vier perso nen het leven hebben gekost en waarby tal van bezoekers van een voetbalmatch wer den gewond, zün geleverd tüdens een wed- stryd tusschen een Tsjechoslowaaksch en Albaneesch elftal. Het eerste sein werd gegeven door een Albaneeschen speler, die een tegenstander zulk een hevigen slag toebracht, dat een dokter moest worden ontboden. Terwyl deze bezig was hem te verzorgen, speelden de Albaneezen door en maakten een goal. De doelverdediger protesteerde hiertegen by den scheidsrechter, die dit van de hand wees en op zyn beurt door den Tsjech werd aangevallen. Gendarmes snelden het veld op, om den scheidsrechter te ontzetten, waarbü de keeper werd mishandeld en dok door den dokter by gestaan moest worden. Er ontstond een groote verwarring, de dok ter nam de vlucht, en het publiek, meenen- de, dat hü door de gendarmes was gearres teerd, viel hen aan. Na eenige sommaties begonnen zü te schieten, met het bovenver melde noodlottige gevolg. VALSCHE RIJWIELPLAATJES. Drie personen gearersteerd, ver dacht van het maken en verkoopen van valsche rijwielplaatjes. De politie te Leeuwarden heeft als ver dacht van het verkoopen en te koop aanbie den van valsche rijwielbelastingmerken aan gehouden de resp. te Leeuwarden en Huizum woonachtig zynde H. E. en P. H. Bü den eer ste werden ruim honderd valsche rywiel- plaatjes in beslag genomen. In verband met deze feiten werd in den afgeloopen nacht te bovenKnype bü Heerenveen van zyn bed gelicht en gearresteerd zekere A. D„ die ver dacht wordt van het vervaardigen van deze valsch plaatjes. Het materiaal, waarmede de plaatjes vervaardigd werden, is even eens in beslag genomen. D. is naar Leeu warden overgebracht. Het drietal zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. DOOR EEN ZWARE DAKSPANT GETROFFEN EN GEDOOD. Hedenmorgen te omstreeks half twaalf heeft te Tjuchem (gem. Slochteren, Gron.) bü het verbouwen van de boerdery van den landbouwer Hilverda door de aannemers Boerema en Hinrichs uit Siddeburen, een ernstig ongeluk plaats gehad, dat aan den ongeveer 30-jarigen arbeider E. van Dam uit Siddeburen het leven heeft gekost. Bü het op hoogte stellen van de kapspan- ten is plotseling een gedeelte van den kap naarb eneden gestort. Hierbij werd de ar beider van Dam zoodanig door een zware spant getroffen, dat hij op slag werd gedood. Het slachtoffer laat een vrouw en een kind achter. BINNENLANDSCHE HANDEL IN VROEGE AARDAPPELEN. Daar gebleken is, dat het eenigen tijd ge leden gepubliceerde bericht, dat met ir- gang van 1 Augustus 1936 de geheele aari- appelhandel vry zou worden gegeven, tot misverstand aanleiding heeft gegeven, ver zoekt men ons van bevoegde zijde mede te willen deelen, dat dit bericht betrekking had op den binnenlandschen handel in vroe ge aardappelen. De regeling, welke ten aanzien van den uitvoer van aardappelen is getroffen, blijft onveranderd van kracht. NED. ONDERWIJZERS-GENOOTSCHAP. Na de opening door den voorzitter, den heer H. J. Bon, van de negentigste alge- meene vergadering van het Nederlandsch Onder wij zers-genootschap heeft Dinsdag allereerst de heer J. den Hartog, vertegen woordiger van den minister van onderwys, het woord gevoerd. Hierna spraken nog ver tegenwoordigers van verschillende buiten landsche onderwyzersbonden. Na bespreking van voorstellen van de af- deelingen Oost-Stellingwerf en Diever- Dwingeloo over de salaris- en rechtspositie is het voorstel van het van het hoofdbestuur, houdende: de algemeene vergadering ver zoekt het hoofdbestuur zich tot de regeering te wenden met het verzoek de thans gelden- Doe die deur dicht, Henrik! ,..'t tocht hier ontzettend!

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7