aSsSSSSS* !BuUmland De staatsgreep in Griekenland. De strijd om Addis Abeba. Ernstige ontploffing in mijn in Engeland. de salarisregeling in gemeenten der eerste klasse ook uit te strekken tot gemeenten der 2e en 3e klasse, met algemeene stemmen aangenomen. Het voorstel van de afd. Nieuwleusen, houdende het salaris van reli gieuzen bij het Kath. Bijz. Onderwijs worde verminderd tot de behoefte-norm die voor deze categorie kan gelden, is met een kleine meerderheid verworpen. Inleiding prof. Kohnstamm. Prof. dr. Kohnstamm, hoogleeraar aan het Nutsseminarium voor de Paedagogiek e Amsterdam hield vervolgens een inleiding over het rapport van de Commissie inzake de vakopleiding van onderwijzers en onder wijzeressen. Spr. kwam tot de vo gen e conclusies: Het tot stand komen van thans in Nederland ontbrekende vakopleiding voor onderwijzers en onderwijzeressen is dringend noodzakelijk. De vooropleiding van deze vakopleiding dient een school van algemeene vorming te zijn, welker centrale vak is: studie van Nederlandsche taal en cultuur. De algemeene vorming wordt m den regel met 18 a 19 jaar afgesloten. De vakopleiding dient tweejarig te zijn. Zij om vatte behalve de paedagogiek en haar on- derdeelen en hulp wetenschappen (psycho logie, in het bijzonder kinder psychologie, algemeene en speciale didactiek, practische vorming) twee keuzevakken b.v. wiskunde en natuurkunde, of biologie en scheikunde, of geschiedenis en aardrijkskunde, of Ne- derlandsch en een moderne taal. Een be langrijk gedeelte der twee jaren vakoplei ding worde besteed aan eigen vrije studie. De opleiding der onderwijzers zij in den re gel gericht op het onderwijs aan kinderen van 48 jaar. De regeling dient zoo te zijn, dat later een aanvullingsbevoegdheid kan worden verworven voor oudere kinderen. Deze opleiding dient dus te zijn niet gelijk aan, maar gelijkwaardig met die der onder wijzers. De voornoemde voorbereidende school kan alleen dan haar taak vervullen, als zij een voldoend groote staf heeft van voor deze gewichtige taak voldoend bevoeg de leeraren (volledige bevoegdheid voorbe reidend hooger onderwijs en kennis van het lager onderwijs). Dit is alleen mogelijk als niet te veel vakken in één hand worden ge legd, en dit brengt wederom mede, dat de gecombineerde school van vooropleiding tenminste negen klassen zal moeten tellen. De bevoegdheid voor het doceeren van de paedagogiek en haar onderdeden en hulp wetenschappen worde door de wet geredeld naar het voor beeld der thans bestaande of ficieuze opleiding voor middelbare acte. De overgangsexamens van vooropleiding naar vakopleiding en het de vakopleiding afsluitende bevoegdheidsexamen dienen school-examens te zijn, onder controle van alleszins bevoegde gecommitteerden. Het examen zij allereerst gericht op practische bruikbaarheid en studiegeschiktheid; de hoe veelheid parate kennis worde verminderd tot het minimum, dat ter wille van de ge noemde bruikbaarheid en geschiktheid moet worden geëischt. De examen-techniek richte zich op func- tionneering, niet op reproduceeren van ken nis. De onderwijzers-bevoegdheid geve na eenige jaren van practische ervaring tot uni versitaire studie (en examen) ter verdere verdieping van al wat met de vakopleiding in nauw verband staat, dus voor hoofdvak en bijvakken der vakopleiding. De spelling. De volgende door het hoofdbestuur voor gestelde motief met algemeene stemmen aangenomen: De 90ste algemeene vergadering van het N.O.G., gehouden op 4 en 5 Augustus, ken nis genomen hebbende van de Kon. Beslui ten van 18 Juli 1936 betreffende de spelling, van oordeel, dat de daarin gegeven voor schriften de tot standkoming van eenheid in de schrijfwijze der Nederlandsche taal zul len vertragen en bemoeilijken, van meening, dat de eerste stap om tot eenheid in de schrijfwyze der Nederlandsche taal te ko men, zooals die gedaan is door de uitvaardi ging van het spellingsbesluit 1934, gevolgd had moeten worden door een tweede, n.L het voorschrijven van het gebruik dezer spelling in alle van regeeringswege uitgaan de stukken, dringt er met kracht by de re geering op aan, te willen bevorderen dat het bovengenoemde Kon. Besluit wordt terug genomen en voorgeschreven wordt, dat in regeeringsstukken de spelling 1934 wordt gevolgd, en besluit deze motie ter kennis te brengen van de regeering, volksvertegen woordigers en pers. In de voortgezette vergadering heeft mr. J. B. Hes een inleiding gehouden over het onderwerp „Wachtgelden". Met algemeene stemmen is aangenomen, het voorstel van de afdeeling Gorinchem, dat de algemeene vergadering het hoofd bestuur opdraagt zyn volle aandacht te blij ven wijden aan de ziekteregeling der onder wijzers. De heer J. H. Peper heeft het rapport van de commissie inzake scholenorganisatie in geleid. De rapporteur, de heer Sj. Dijkstra was hiertoe door ziekte verhinderd. Aan de bespreking hebben afgevaardig den van de afdeelingen Enschedé, Deventer en Den Haag deelgenomen. Hierna is de eerste conclusie van het rap port, waarin het principe van de scheiding vervat is, verworpen. Het gevolg hiervan was, dat nu deze geheele aangelegenheid was afgehandeld. Overeenkomstig het voorstel van de af deeling West Zeeuwsch-Vlaanderen is be sloten er bij de regeering op aan te dringen, de 5% pet. premie voor gezinspensioen op te leggen aan de voorloopig te pensionnee- ren onderwijzers. De uitvoering van dit besluit is urgent verklaard. Verworpen is het voorstel van de afdee ling Utrecht, om de regeering te verzoeken in gemeenten, waar meer dan één openbare school bestaat, aan het gemeentebestuur het recht te verleenen, bij opheffing van één of meer betrekkingen by het 1. o., het gezamen lijke personeel van die scholen als één ge heel te beschouwen, waarop door den raad van de betrokken gemeente vastgestelde regelen van afvloeiing worden toegepast. Het hoofdbestuur heeft hierbij meegedeeld, alle aandacht te hebben voor de wijze van vrije sollicitatie der onderwijzers. Met algemeene stemmen is aangenqmen het voorstel van de afdeeling Borger-Gas- selte-Gieten, om er bij de regeering op aan te dringen, dat de gehuwde onderwijzeres sen, niet-kostwinsters, na haar ontslag op 31 December 1936, op de lijst van onmiddel lijk benoembaren geplaatst worden, zoodra het inkomen van den kostwinner komt te vervallen. Onder instemming van het hoofdbestuur is aanvaard het voorstel van de afdeeling Eindhoven, om een onderzoek in te stellen naar openbare lagere scholen, waar, als ge volg van de crisis-wijzigingen in de Wet op het lager onderwijs, een toestand is gescha pen, waardoor redelijk niet verwacht kan worden, dat er aan behoorlijke eischen vol doend onderwijs kan worden gegeven. Aan het hoofdbestuur is opgedragen een commissie te benoemen voor onderzoek van het vraagstuk over invoering van het onder wijs in Bijbelsche geschiedenis als leervak op de openbare school. Aangenomen werden de moties van het hoofdbestuur: a. tot behoud van de kweek scholen te Breda en Oostbrug; b. tot het aandringen op verwerping door de Tweede Kamer van de wet tot herberekening der pensioenen; c. inzake aandrang tot ver hooging van den leerplichtigen leeftijd. Geen nieuws omtrent den toestand. Aangezien de grens tusschen Grie kenland en Bulgarije is gesloten en de telefonische verbindingen zijn verbro ken, heeft men hier geen nieuws om trent den toestand in Griekenland. Men schrijft het afkondigen van den staat van beleg en de ontbinding van de Kamer toe aan Metaxas, die door zijn tegenstanders werd beschuldigd een dictatuur te willen instellen. Zyn beslissing schijnt te zijn verhaast door de stakingsbeweging van gisteren en de pogingen van de oppositie om met behulp van de vakvereenigingen een volksfront te vormen. Metaxas Naar de „Pravda" bericht, werd Athene in den nacht militair bezet en werden alle voorbijgangers aangehouden. Het schijnt evenwel, dat deze staatsgreep zonder bloed vergieten is afgeloopen. Reizigers uit Saloniki berichten, dat de algemeene staking overal is doorgevoerd. Nieuwe ministers beéedigd. De minister van financiën Zavitsianos, die waarnemend minister-president is, en de nieuwe ministers, zyn vandaag door den ko ning beëedigd. Het regeeringsprogram omvat gelijkheid van alle burgers voor de wet, zoomede de verbetering der levensvoorwaarden van het onvermogende deel der bevolking. Rapport van Metaxas aan den koning. De bladen publiceeren een rapport van Metaxas aan den koning, waarin deze goed keuring vraagt voor de afkondiging van den staat van beleg en de ontbinding der Kamer In het rapport wordt in het bijzonder gewe zen op het communistische gevaar en de vrees, dat de voor heden afgekondigde alge meene staking aanleiding zou kunnen zyn tot ongeregeldheden, welker onderdrukking tot bloedvergieten had kunnen leiden Ver der wijst het rapport op de klaarblijkelijke onmogelijkheid voor de tegenwoordige Ka mer haar taak te vervullen. Metaxas heeft Woensdagmiddag de diplomatieke vertegen woordigers op het ministerie van buiten landsche zaken ontboden en hen op de hoogte gebracht van de wijziging in den binnenlandschen toestand. De aanvoerders der legercorpsen in de provincie hebben den minister van oorlog telegrammen gezonden, waarin zy de door de regeering genomen maatregelen volkomen goedkeuren en op nieuw bevestigen, dat het leger aan de zijde van regeering en koning staat. Berichten van het Neue Wiener Tageblatt. De correspondent van het Neue Wiener Tageblatt te Athene schrijft, dat de vijandi ge stemming welke de maatregelen van Me taxas tot het in evenwicht brengen der be grooting hebben gewekt den communisten zoo gunstig voorkwamen, dat de leider der Gneksche communisten, Chinos, op instruc tie van Moskou contact heeft gezocht met de Venizelisten en de partyen der linker- zyde tot het vormen van een volksfront naar het voorbeeld der Fransche partijen der linkerzyde. Deze pogingen zouden er toe hebben ge leid, dat vroegere Venizelistische officieren, die op non-actief waren geplaatst, met de communistische leiders zouden hebben sa mengewerkt om een staking der tabaksver werkers te organiseeren. De partyen der rechterzijde, aldus ver volgt de correspondent van het Weensche blad, zouden het gevaar hebben bemerkt, dat een succes dezer coalitie zou kunnen medebrengen en hy voegt hieraan toe, dat koning George Metaxas zonder voorbehoud steunt, hoewel de leider der regeering zich niet in populariteit zou verheugen. De geruchten inxaki Abesrinië. F.en Italiaansche tegenspraak. In welingelichte kringen wijst men er op, dat in het buitenland nog voort durend valsche geruchten worden verspreid aangaande den toestand in Abessinië. Vandaag meldt men b.v. dat van een leger van 60.000 man, dat onder bevel zou staan van ras Imroe, 40.000 man naar Dessie zouden oprukken. Deze geruchten zyn volgens genoemde kringen absoluut van iederen grond ontbloot. Eveneens is het gerucht inzake een be weerde Abessinische aanval op Addis Abeba waarbij een aanzienlijke buit in handen der Abessynen zou zyn gevallen, volstrekt on- juist. Niettemin zouden, indien zich werkelyk aanvallen zouden voordoen, deze niet wor den ondernomen door een geregeld leger, doch slechts door ongeregelde benden, die zich aan struikroovery hebben overgege ven. Het betreft acties, waaromtrent Italië zich geenszins bezorgd maakt en welke na afloop van het regenseizoen voor altijd on mogelijk zullen worden gemaakt. Zesduizend Abessijnen zouden naar Addis Abeba oprukken. Uit bevoegde bron wordt vernomen, dat ras Imroe, de oud-bevelhebber aan het noord-westelijk front in Abessinië, een le ger van 60.000 man heeft gevormd. Aan het hoofd van 40.000 krijgers zou de ras in Oostelijke richting naar Dessie en Addis Abeba oprukken. Reeds zou hij ver scheidene Italiaansche voorposten aange vallen en vernietigd hebben. De Abessinische strijdkrachten, met Gore als basis, hebben zich tijdens de aanvallen op Addis Abeba, die onder leiding stonden van Dedjasmatsj Aberra, een zoon van den momenteel te Worthing (Engeland) vertoe- venden ras Kassa, aanzienlijke hoeveelhe den munitie en mitrailleurs hebben buitge maakt. ONEENIGHEID IN HET JAPANSCHE KABINET. O.a. over de legerbegrooting etc. De Japansche bladen maken melding van toenemende moeilijkheden waarmede het kabinet-Hirota te kampen heeft. Er zouden ernstige meeningsverschillen tus schen de ministers bestaan. Als de voor naamste geschilpunten noemt men het hooge bedrag der komende legerbegroo ting, der hervorming van het opvoedings wezen en de nationaliseering van de elec- triciteitsproductie. REDEVOERING VAN JOUHAUX. Over de toestand ia Europa. Tijdens het nationaal congres van onder wijzers heeft de algemeene secretaris der varvereenigingscentrale, de C. G. T., Jou- haux, een redevoering uitgesproken, waarin hy o.m. zeide: „Wy zullen de noodzakelijke organismen in het leven roepen om Frank rijk zyn eigen ontwikkeling te verzekeren en zyn volledige onafhankelijkheid. Wij zullen den vrede tot stand brengen ondanks de internationale gebeurtenissen. Te dien einde moeten wij tegelijkertijd onzen binnenlandschen- en buitenlandschen toestand opbouwen". Dat den toestand in Spanje betreft, zeide Jouhaux, dat er voor de Fransche arbeiders geen neutraliteit bestond. Dat oude dogma van niet-inmenging in de binnenlandsche zaken en ons landen is ons duur te staan gekomen, aldus Jouhaux. Wy loopen ge vaar, dat het ons nog duurder te staan komtde plotselinge coups van Hitier, de voldongen feiten van Hitier, de oorlog van Mussolini en de opstand van Franco, dat zyn allemaal feiten, die samenhangen en men kan zeggen, dat op het oogenblik de opstandige Spaansche militairen onderhou den worden door de aaneengesloten fascis ten en nationaal socialisten. De democratie heeft niet het recht onverschillig te blijven tegenover deze ntoestand. In het Volken bondspact staat een artikel 10, dat in staat stelt, niet tot het voeren van godsdienst oorlogen, maar te beletten, dat de democra ten machteloos toezien bij den moord op 'n andere democratie. Dat alles in het belang van den vrede zelfop den dag, dat de aaneengesloten democraten haar reime zul len willen verdedigen en niet zullen toe staan, dat de dictatuur opkomt, op dien dag zal de sociale rechtvaardigheid verwerke lijkt zijn en zal de vrede over de wereld heerschen. UIT HET BAGNO ONTSNAPT. Zeven vermagerde vluchtelingen uit de strafkolonie in Fransch Guiana zijn te Pont of Spain gisteren aan land gekomen, na een avontuurlijke zeereis van verscheidene da gen in een open boot. Hiermede bedraagt het aantal ontsnapte gevangenen uit het Bagno, dat in de laatste dagen in Trinidad is aangekomen, elf. DE ITALIAANSQHE VLIEGERS IN NOORD-AFRIK A. In groote lijnen is thans het resultaat van het onderzoek van de Fransche autoriteiten inzake de landing van Ita liaansche vliegers in Noord-Afrika be kend. Hieruit bleek, dat de vijf toestel len, die deel uitmaakten van de expedi tie, 4 Savoia Merchetti, en 1 driemoto- rige Savoia laagdekker, tot 20 Juli be hoorden tot het 55ste, 57ste en 58ste escadrille van de Italiaansche lucht macht. De beide toestellen, welke in beslag zijn genomen, hadden volle be wapening, evenwel zonder bommen. De plaats, waar de nationale kleuren zijn aangebracht, was kort geleden wit geschil derd. De bemanning bestond uit militaire vliegers, hetgeen kon worden vastgesteld aan de hand van papieren, welke op het lichaam van een der verongelukte piloten werden gevonden. Men heeft den indruk, dat de expeditia te haastig is voorbereid, zoodat te weinig voor zorgsmaatregelen zijn genomen om de iden titeit van toestellen en bemanning te ver bergen. Uit de mededeelingen van de be manning blijkt, dat de toestellen de Bologna byeen zyn gekomen en vandaar naar Elmas Caligari op Sardinië zijn gevlogen. Hier zyn de toestellen 30 Juli te 5 uur in den ochtend naar Melilla opgestegen Een van de toe stellen is dien dag op 40 mijl benoorden Oran in zee gestort en met alle inzittenden verdwenen. De toestellen, welke op Fransch gebied zyn geland, worden door de militaire auto riteiten bewaakt, de bemanning wordt te Oudjada in hechtenis gehouden. Eenige uren nadat een Italiaansch toestel een noodlanding moest maken, cirkelde een Spaansch vliegtuig hierboven en liet een pakket vallen gevuld met uniformen vin het Saansche vreemdelingenlegioen met een briefje in de Italiaansche taal, dat als volgt luidde: „Kleed u in deze uniformen en zegt de Fransche autoriteiten, dat ge deel uit maakt van het legioen, dat te Nador ligt We zullen u benzine en manschappen zen den om u te helpen bij het vertrek. Begeef u niet in het hol van den leeuw". 63 mijnwerkers ingesloten. In een mijn nabij Barnsley heeft een ernstige ontploffing plaats gehad, tengevol ge waarvan 63 mijnwerkers zyn ingesloten. Het reddingswerk wordt belemmerd, doordat in de mijn brand is uitgebroken. Geen ontploffing. De directeur van de mijn, waarin een ont- ploffing heeft plaats gehad, heeft verklaard, dat in de mijn geen brand is uitgebroken. Er zijn 53 mijnwerker* opgesloten, waarvan er tot dus ver één gered is. GROOTE BRANDEN IN FRANKRIJK. Twee meubelfabrieken in de asch gelegd. In een der grootste meubelfabrieken te Parijs is gisteravond brand uitgebroken. De door het vuur aangerichte materieele scha de beloopt verscheidene millioenen francs. Bijna terzelfdertyd brak ook in een andere meubelfabriek te Parijs brand uit, welke ge heel in de asch werd gelegd. De materieele schade bedraagt meer dan 1 millioen francs. DE NORMANDIE E NHET BLAUWE LINT. De nieuwe kapitein van de „Normandie", Pierre Thoreaux, verklaarde bij aankomst alhier, dat geen poging zal worden gedaan het record van de „Normandië" te verbete ren, zoolang het niet door een ander schip geslagen is. Wanneer het record van de „Normandië" eenmaal geslagen is, aldus ka pitein Thoreaux, zal ik trachten het nog beter te doen. joodsche families uit te roeien. Ma7(W rheon heeft dit eeweioorri cheon HU is heeft dit geweigerd. - van zyn post ontheven oma de autoriteiten pas vandaag van dit n L"! dige complot in kennis heeft gesteld. TELEFONISCHE WEERVOORSPF.I.linq De gemeentelijke telefoondienst Stockholm heeft het mogelijk gerWtÜ om eenvoudig door het aanslaan van «T zeker telefoonnummer automatisch weersvoorspelling door te geven. Tot d ver kon men telefonisch den tijd vra»»,* welke automatisch door middel van gramofoonplaat werd medegedeeld. <v dezelfde wyze kan men thans te wete komen wat voor weder het zal worden De eerste tien dagen van de nieuwe instal latie moest gemiddeld op 12.400 aanvragen per dag worden geantwoord. IS DAT NOG MOGELIJK....? Staatsinkomsten 70 millioQ, hooger dan raming. De totale Zweedsche staatsinkomsten h het dienstjaar Juli 1935Juni 1936 hebben de voorloopige ramingen met ongeveer Tg millioen kronen overtroffen. De inkomsten van den Zweedschen staat waren in de be« grooting geraamd op 926.9 millioen kronen maar volgens een voorloopige schattin* hebben zij in werkelijkheid bedragen 994* millioen kronen. De grootste bydrage kwam van de staatsspoorwegen, welke in het af. grloopon boekjaar 40 millioen in plaat» van de geraamde 26 millioen kronen op brachten De auto-belasting heeft opge bracht 96,9 in plaats van 88 millioen kro- nen. De douanerechten overtroffen de ra ming met 11 millioen en de inkomstenbe lasting lag 13 millioen kronen boven de geschatte opbrengst. DE REIS VAN LABEYRIE. Een officieuze rechtzetting. Het officieuze agentschap Havas seint: Een agentschap heeft den tekst gepuhli- ceerd van verklaringen, die Labeyrie, da gouverneur der Banque de France, bij zijn aankomst te Amsterdam zou hebben afge legd. BLFRIOT TEN GRAVE GEDRAGEN. Gister heeft de uitvaart plaats gehad van den Franschen vliegenier Louis Bleriot De godsdienstplechtigheid had plaats in de ka pel van Saint Louis Invalides te Parys. On der de aanwezigen werden opgemerkt Pierre Cot, Denain, Laurient Eynac, Flandin. Een detachement van de luchtvaarttroepen be wees de militaire eer. SPLITSING IN DE AMERIKAANSCHE ARBEIDERSBEWEGING? Het bestuur der arbeiders-federatie heeft besloten tot schorsing van tien aangesloten vakvereenigingen, met ongeveer een mil lioen leden, die zich by het John Lewiss comité hebben aangesloten, hetwelk in- dustrie-gewijze organisatie beoogt. De betrekken vakvereenigingen krijgen een maand tijd om zich van het Lewiss comité los te maken. WERKLOOZEN BEZETTEN PARLE MENTSGEBOUW. De werkloozen in Illinois in navolging van hun kameraden in New Jersey hebben zich gevestigd in het paleis van de wetge vende vergadering van den staat Sprtng- field en zyn voornemens daar te blyven, zoolang het parlement niet zyn goedkeu ring heeft gehecht aan het verstrekken van nieuwen financieelen steun. DE ACTIE VAN PATER COUGHLIN. Pater Coughlin zet zyn verkiezingspropa ganda voor Lemke en tegen Roosevelt en Landon voort. Hij heeft thans medegedeeld, dat zijn nationale unie op 14 Augustus te Cleveland een groote nationale conventie zal houden onder de leuze „voor de sociale rechtvaardigheid". VERBOUWVERBOD ODENWALDER BLAUEN. De vatbaarheid voor aardappelziekte van het aardappelwratziekte van het aardappel ras odenwalder blauen levert een gevaar 2en UltVOeruvan Pooteardappelen. Het ligt daarom in het voornemen van de regeering een algemeen verbouwverbod van het aardappelras öaenwalder blauen voor den oogst 1938 uit te vaardigen. ONMENSCHELUKE STRIJDMIDDELEN VAN HET ZWARTE LEGIOEN IN DE V S. Typhus-bacillen tegen joodsche fa milies. M'C Ch«'w-». ch«< Labeyrie Wij zyn gemachtigd te verklaren, dat de gouverneur geen andere verklaring heeft afgelegd dan die, waarin hij het beperkte doel van zijn reis uiteenzette, en dat hij zich voor het overige ertoe bepaald heeft, te verwijzen naar de verklaringen der re geering en van den minister van finan ciën. OVERSTROOMINGEN IN OOST-MAN DSJOER1JE. 43 slachtoffer». In Oost-Mandsjoerye is in het gebied nabij de grens van Korea door ontzagge lijke overstroomingen groote schade aan gericht. Ook menschenlevens zijn verlorea gegaan. In de rivier Hoeng Ho zyn ten Zuiden van Toenghoea 43 personen ver- dronenk. Tal van rivierbooten worden nog vermist RECORD-AANTAL BEZOEKERS VOOR ENGELAND. Volgens een officieele opgave van het ministerie van binnenlandsche zaken is bet aantal bezoekers van het vasteland te Lan den dit jaar grooter dan ooit Het aantal bezoekers uit Frankrijk k> ge stegen van 39.700 in 1925 tot 64.900 in 1935, dat uit Duitsehland van 29.800 tot 56.600 en dat uit Nederland van 30.500 tot 37.200. EEN ONFORTUINLIJK BEGIN VAN EEN HUWELIJKSREIS. De leider der luchtvaartschool te Lo» Angeles, Arthur Nelson, die getrouwd met een instructrice dezer school, is zu» huwelijksreis begonnen per vliegtuig. Bij New Foundland is hun toestel slecht te' rechtgekomen, waarbij het jonge paar lichte wonden opliep. Op het verdere deel der huwely kareis zullen zU van den trein ge bruik maken..... DISCIPLINAIRE MAATREGELEN TEGEN FATHER COUGHLIN. D« bisschop van Detroit, mgr. Michscl Gsllsgher, heelt zijn stilzwijgen van een w«c verbroken en voor het eerst sind: hij naaf Italië kwam toegegeven, dat hij reeds discipk- aaire maatregelen getroffen heeft den Amerikaanschen „radio-priestar", f«l')er Coughlin, wegen* diens al ta scherpe uillat»»' gen president Roosevelt. AMERIKAANSCH GRATIEVERZOEK Voor een Duitsche veroordeelde- Het internationale comité voor politieke gevangenen heeft rijkskanselier Hitier aen telegram gezonden, waarin wordt verzoc de te Hamburg tegen den anti-nationaa socialist Edgar Andre uitgesproken doo straf te wijzigen. Het telegram draagt onderteekening van Norman Thomas, de, socialistischen candidaat voor het P1*' dentschap der Ver. Staten en van een aap tal aanhangers der linksche partyen.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 8