H 8 Nederlandsche Tuindersbond. feuilleton ET HELSCH COMPLOT cionl Hientos 8 8 8 Jladiopcxyqcamma <*»ooooo» 3 Land- en Tuinbouw ,,Wij willen niet langer, zelf hongerend, de wereld te eten geven Klachten over achteretelling van den tuinbouw. DRIEHUIZEN 0 oo* WARMENHUIZEN Z.^"nd b"">nd PUnVuTd» m",r BERGEN BEVERWIJK Zaterdagmiddag had in het Gebouw De Unie te Alkmaar een vergadering plaatsi van atg - vaardigden van afdeelingen uit het district Noordholland van den Nederlandschen uin- dersbond. Wegens afwezigheid door ziekte van den heer A. Schermer had de vice-voorz.tter, de heer A. H o o g 1 a n d uit Sint-Panera., de leiding der vergadering. Van de 44 afdeelingen waren er 33 vertegenwoordigd. Bij de opening deelde hij mede, dat de aan leiding voor het bijeenroepen der vergadering was gelegen in een brief van de afd. Oudkar spel aan het bestuur, waarin werd verzocht een bijeenkomst te beleggen ter formuleering van de eischen en wenschen, die in tuinderskringen leven ten aanzien van den toestand hunner be drijven. Aan dit verzoek had niet eerder gevolg kunnen worden gegeven in verband met de heerschende drukke bezigheden in de tuinderij. Het bestuur zoo ging spr. voort denkt er over een landelijke bijeenkomst te organisee- ren over wat wij noemen „achterstelling van den tuinbouw". Ook is het plan geopperd om op één dag in elke provincie een landdag te organiseeren. De toestand in den tuinbouw wordt met den dag slechter en naarmate daar van moet ons protest tegen de achterstelling krachtiger zijn. Nu de regeering ons zoo weinig helpt, dwingt zij ons daartoe. Met een voor beeld van het negeeren van tuindersbelangen in handelsverdragen met het buitenland toonde spr. aan, dat wel degelijk geklaagd mag worden over achterstelling van den tuinbouw. Onze vergadering van vandaag, zoo besloot spr., moet staan in het teeken van voorbereiding van een groote protestvergadering. Klachten en wenschen uit de afdee lingen. De afgevaardigde van de afd. Oudkarspel, de heer C. Borst Pz., zette nader de bedoeling zijner afdeeling uiteen. Zij wenschte een pro vincialen landdag voor Noordholland, waarop allereerst de steunregelingen in den tuinbouw zouden moeten worden besproken: productie steun en aanvullende steun. Spr. zette uiteen, dat deze beide vormen, evenmin als de mis- oogststeun, voldoende mogen worden genoemd. Oudkarspel vond het wenschelijk de protest- vergadering op een Zondag te houden, omdat vele tuinders zich geen dag kunnen vrij maken, want het werk in hun bedrijven moet worden verricht. Behalve dat er een spreker op dien landdag zou moeten komen, diende er voor de tuinders zelve gelegenheid te bestaan om hun nooden bloot te leggen. Spr. bracht ten slotte als wensch zijner afd. naar voren, dat vertegenwoordigers van de verschillende fracties der Tweede Kamer uitge- noodigd worden op den landdag aanwezig te willen zijn. De heer N. Kaan te Oudkarspel wenschte nog het hypotheekvraagstuk behandeld te zien. Regeling daarvan is noodzakelijk, want tal van tuinders zijn als gevolg van de wangunst der tijden reeds van hun bedrijven gejaagd, omdat de huidige hypotheekregeling hun geen be scherming verleent. Ditzelfde lot kan ook nog vele anderen treffen, reden waarom spr. aan drong op druk bezoek aan den voorgenomen landdag. De heer W. B u 11 e r van Koedijk wilde op dien dag zien besproken het geringe aantal de viezen, door Duitschland beschikbaar gesteld, en eveneens maatregelen ter verhooging van d- koopkracht. De heer Joh. de Vries van St.-Pancras wilde als eisch stellen, dat de twee millioen welke nog van het hun verleende voorschot door de Noordhollandsche tuinders is terug te betalen, worde geannuleerd, omdat de tijd wel reeds heeft geleerd, dat de betrokkenen ge noemd bedrag niet kunnen terugbetalen. Hij betoogde, dat de Noordhollanders eigenlijk als proefkonijn hebben dienst gedaan. Immers, toen bleek dat terugvordering onmogelijk was, werd in plaats van crediet, steun gegeven. Verder be pleitte spr. productiesteun tot de volle 100 pro cent, alsmede regeling van het hypotheek- vraagstuk, waaraan elke tuinder behoefte heeft, want zei spr. ieder onzer verkeert eigenlijk in staat van faillissement. Spr. wees 54) Vrjj naar het Engelscb door ANN1E SWAN. Den volgenden dag bevatten de kranten het bericht, dat aan den voet van de Sam- en het Uchaam van een armoedig gekleed man gevonden was en dat het niet uit te maken was, hoe hij daar gekomen WftS» De arme Gardiner had inderdaad, zooals Ruthven voorgesteld had, een reis voor zijn gezondheid ondernomen. HOOFDSTUK XXXVI. De eerste dag. Het Gerechtshof was stampvol, de deuren waren gesloten en de stralen van een zacht April-zonnetje vielen door de ramen naar binnen en verlichtten een zee van gespan nen gezichten. Toen Alice Harman plotse ling in het beklaagden-bankje verscheen een slank, klein figuurtje in het zwart viel er een bijna pijnlijke stilte over het geheele hof. Toen haar verzocht werd op te staan om in het openbaar van moord beschuldigd te worden, deed Alice Harman dat heel kalm en met een opvallende en treffende waar digheid, die onovertroffen was. op hetgeen de Belgische tuinders door solidari teit hebben kunnen bereiken. De afd. Wijk aan Duin wilde den derden Dinsdag in Sept. in Amsterdam demonstreeren. De atd. Avenhorn bepleitte een aanvul lenden steun, rechtstreeks uit te betalen aan de tuinders, om te voorkomen, dat het geld in handen komt van den verpachter. De heer Jb. Kloosterboer van Sint- Pancras meende, dat de geldende loonbijslag- regeling tot onbillijkheid aanleiding geeft, doordat de uitkeering te laat plaats heeft. De afd. Hoogkarspel waarschuwde te gen het inkuilen van zieke aardappelen en ont- kende ten sterkste, dat door bespuiting de ziekte had kunnen worden geweerd. In dit ver band verlangde spr. een zoodanige regeling voor de aardappelen, dat rekening wordt ge houden met den groei der vrucht, opdat de tuin ders „het geval kunnen bekijken". Hij wilde nu zien aangedrongen op uitbetaling van de volle 100 petook voor de zieke aardappelen. Het in een werkverschaffing plaatsen van tuinders, die noodzakelijk in hun bedrijf moes ten blijven, werd door spr. afgekeurd. Het be- teekent een te gronde gaan van het bedrijf en is alleen goed voor tuinders, die een paar vol wassen zoons hebben. Den loonbijslag wenschte spr. vroegtijdig te zien uitbetaald. De heer de Jong van Harenkarspel was vóór het houden van een landdag op Zondag. Hij zette uiteen, dat het sleehte weer goede resultaten van het bespuiten der aardappelen onmogelijk heeft gemaakt (na het bespuiten dient er minstens twee dagen goed weer te zijn en dat bleef vaak achterwege). Bes'rooien met kalkstikstof (pl.m. 6 kilo per snees) werd door spr. aanbevolen als middel tegen de aardappel ziekte. De heer Ha u w e r t te Bovenkarspel was vóór het houden van een landdag, maar vreesde dat er, omdat de tuinders down zijn door de vele tegenslagen, geen voldoende be langstelling voor is te vinden, reden waarom hij liever een protestvergadering in Alkmaar wenschte te houden, waar hij dan nog wel een duizend man verwachtte. Maar wat er ook be sloten zou worden, altijd moet men aandringen op druk bezoek. Aalsmeer vertelde van den nood in die streek, waar vooral het hypotheekvraagstuk klemmend is. De heer Jb. Kramer van Zuidscharwoude meende, dat steun niet zal baten zoolang het hypotheekvraagstuk niet is opgelost, want daardoor is de tuinder „overbelast". Spr. zei, dat thans de steun, gegeven ter voortzetting van het bedrijf, terecht komt bij den verpach ter. De afd. Berkhout zou steunverleening willen bepleiten voor de kleine zaadtelers. De heer Blom van Andijk meende, dat de algemeene gang van zaken in de steunregelin gen niet meer kan bevredigen. Eén klein ge deelte van de door spr. gerechtvaardigd ge noemde eischen is nog slechts ingewilligd. Men krijgt den indruk dat de regeering niet af doende w i 1 helpen; de industrie poogt nog op het ons gegevene te doen beknibbelen. Wij kunnen niet voortgaan op de wijze zooals tot dusver is gehandeld, wij zullen een macht moeten vormen om af te dwingen wat ons toe komt. Wij willen niet verhongeren in een land, waar overvloed van producten is, noch, zelf hongerende, de wereld te eten geven. Velen on zer leven nog slechts bij de gratie van schuld- eischer en hypotheekhouder. Spr. drong er op aan, dat ook de arbeiders organisaties zullen meedoen aan het protest der tuinders, want als plattelanders zijn het ook hun belangen welke op den landdag worden besproken. De onderwerpen voor den landdag. De voorzitter, nagaande wat de ver schillende sprekers naar voren brachten, con stateerde, dat allen waren vóór het houden van een groote protestbetooging, hetzij dan op een dag in de week of op een Zondag. Als punten ter bespreking zou spr. willen noemen: 1. Erkenning van den tuinbouw bij het afsluiten van handelsverdragen; 2. het vraagstuk van de vaste lasten; „Ik verklaar hieraan onschuldig te zijn, Edelachtbare". Toen werden de getuigen a charge ge hoord, wat iedereen aandachtig volgde. Nadat de medische getuige verklaard had, dat er arsenicum in het lichaam gevonden was, werd Rebecca Dalgleish of Meikle als getuige geroepen. Dalgleish trok haar splinternieuwen, bruin glacé handschoen uit en legde zonder aarzelen den eed af. „U was by wijlen miss Katherine Demp- ster in dienst, toen miss Harman bij haar in huis kwam, nietwaar? Konden zij en miss Dempster goed met elkaar overweg?" Mrs. Meikle schudde haar hoofd. -Neen, Edelachtbare. Tenminste niet in e e81n' daarna scheen zij mijn mevrouw vóórhaar" 6n zij was ban« „Bedoelt u hiermede, dat miss Harman onvriendelijk of wreed tegen miss Dempster „Ik dacht er het mijne van. Ze scheen te vergeten, dat zij de meesteres van het hui3 was en behandelde ons, alsof wij oud vuil waren. Dat vonden wij natuurlijk niet pret tig". „Hebt u ooit daarover met iemand ge sproken, of aan iemand medegedeeld, dat u miss Harman er van verdacht onvrien delijk tegen haar tante te zijn?" „Alleen maar met Meikle en het andere personeel", antwoordde zij. „Het kan ook wel, dat ik het aan den dokter verteld heb". „Ah, de dokter. Hoe stonden miss Har man en de dokter tegenover elkaar?" Mrs. Meikle aarzelde een oogenblik. „O, zij haatten elkaar, vanaf het eerste 3. het annuleeren van de verleende ere dieten; 4. steunverleening tot 100 Pet- %an productieprijs (voor het geven *an een juiste formuleering ten aanzien ,an vullenden steun vroeg »Pr- a'^' karspel. Het hoofdbestuur was van meening, Hnt »»n de afgevaardigden geen gelegenheid moet wor den gegeven hun grieven uiteen te zetten, e zullen sprekers moeten worden ••ni'Z0C, voor het toelichten van de v.rsch.llende punten. Spr. meende dat het beste zal zijn om tn eine provincie op denzelfden dag een demons ra tieve vergadering te houden. egen het aan wijzen van den Zondag had spr. geen bezwaar, al wilde hij liever een anderen dag zien aangc- wezen. Er gingen verschillende stemmen op, om vergadering niet op Zondag te houden. Ten aanzien van het verlangen van Uc Streek, om steunverleeing voor zieke aar ap pelen in de programpunten op te nemen, zei e secretaris, dat deze kwestie in Den Haag reeds overwogen wordt. De voorzitter geloofde, dat de zieke aardappelenkwestie zal zijn opgelost, als e landdag wordt gehouden. Is dat niet het tfeva, dan zal zij dan nog wel worden besproken. Aalsmeer wilde sprekers uitnoodigen om het woord te voeren over het verleenen san steun in het algemeen van verschillende pro ducten. De afdeelingen, welke daaromtrent wenschen hebben, zouden deze van te voren kenbaar moeten maken. Eenzelfde weg zou men dienen te bewandelen met de andere punten. Spr. meende voorts, dat bij de regeering moet worden aangedrongen op het innemen van een meer welwillende houding tegenover Sovjet-Rusland. De heer P. J. Mink te Warmenhuizen vroeg het bestuur en de leden individueel om aan te sturen op het te werk stellen van tuin ders in werkverschaffing op eigen bedrijf. De heer N. Kaan zou dit punt op het pro gram willen zetten totdat de andere eischen in gewilligd zijn. De heer P. Hart te Koedijk drong aan op solidariteit onder de tuinders en op druk be zoek aan den te houden landdag, ten behoeve waarvan zoo noodig reiskassen moeten worden gevormd. De voorzitter meende dat bij bet on derwerp „steun" als vanzelf ter sprake zal ko men het in zijn bedrijf laten van den tuinder. Aan de andere aangegeven punten kunnen voorts eveneens allerlei tuindersbelangen wor- d n vastgekoppeld, zoodat men mag aannemen, dat met de vier bovengenoemde punten het programma voor den landdag voldoende bezet is. De landdag zal te Alkmaar worden gehouden. Nadat nog verschillende heeren de door den voorzitter voorgestelde punten hadden bespro ken, werd vastgesteld, dat de landdag te Alkmaar zal worden gehouden op een Zaterdag. Aan het bestuur werd overgelaten, een nadere plaats vast te stellen. De juiste datum is nog niet te noemen, omdat overleg moet worden gepleegd met de overige provinciale besturen, wijl men zoo mogelijk in elke provincie op denzelfden dag zal willen bij eenkomen. Na rondvraag volgde ten slotte om ruim 6 uur sluiting der vergadering. Autotocht met Ouden van Dagen. Donderdag hebben de ouden van Drie huizen en omgeving wederom een gezelligen dag gemaakt. Een dag om niet te vergeten, 's Morgens halftien werd afgereden naar Bergen en een rondrit door de prachtige omgeving gemaakt. Langs de Euwigelaan ging het naar de Egmonden en over Castri- cum naar Velsen, waar de koffie werd ge bruikt. Een rondrit by Bloemendaal bracht het gezelschap ongeveer één uur in Haar lem. Bij „Heek" werd het middagmaal ge bruikt, een echt smakelijke lunch. Van hier ging de reis naar Zandvoort langs de Boulevard, waarna bij 't Noorder- bad de thee gebruikt werd. Jammer dat het aan 't strand nog maar geen zomer was. Na de thee ging de reis op het „Kopje" te Bloemdaal aan. Van het „Kopje" ging het op oogenblik. De dokter kende miss Dempster heal goed en was boos over de verande ringen, net zooals wij. Maar hij zei er niet veel over, totdat hij zich verplicht voelde te spreken". „Was de toestand zoo, toen miss Dempster stierf?" „Ja, Edelachtbare". „Wie regelde de verpleging?" „O, zij miss Harman, bedoel ik. Ze wou mij 's nacht niet laten waken en heeft mijn ipeesteres tegen mij opgestookt zoodat zij mij zelfs niet bij zich in de kamer wilde hebben", zei mrs. Meikle, diep verontwaar digd. „Wilt u daarmee zeggen ,dat miss Har man haar al dien tyd dag en nacht ver pleegd heeft?" „Ja, en hoewel sommige van ons al bij miss Dempster in huis waren, toen zij nog geboren moest worden, stond zij ons geen van allen toe haar zelfs haar drankje in te geven De dokter vond dat heelemaai niet in den haak. Hij zei, dat hij er zoo doende nooit zeker van was, of zij het wei kreeg. Hij dacht, dat ze het niet kreeg". „En was u het met hem eens?" "Ik beb be* baar door den gootsteen zien gooien antwoordde zij, waarop een groote opwinding in de zaal ontstond. „Wees voorzichtig, me1 wat u zegt. Wilt u daarmee zeggen, dat u met uw eigen oogen gezien hebt, dat miss Harman de drankjes, die de dokter voorgeschreven had, door den gootsteen gooide, terwijl hij dacht, dat ze aan zijn patiënt gegeven werden?" v,Ja, en ik geloofde en hij ook, dat zij alleen het drankje kreeg, dat hij haar zelf ingaf. Tegen het eind deed hy dat steeds Dinsdag 11 Augustus. HILVERSUM, 18?5 (A\RO- uitz.) 8 - Gr.pl. 8.30 Orgelspel. 8 45 Gr.pl. 10.— Morgenwijding, gr.pl. 10.30 De Octophonikers. 11— Wen ken voor de huishouding. 11.30 Ver volg concert. 12.- Kovacs Lajos' orkest en gr.pl. 2.10 Causerie: Hoe doe je het in Amerika' 2.30 Jetty Cantor's ensemble. 3.45 Gr.pl. 4 Vioolrecital. 4.30 Radio-kinderkoor zang. 5.— Kinderuurtje. 5.30 „The Palladians". 6.30 Dansmuziek. 7.— Olympisch nieuws. 8.— Ber., ANP- mededeelingen. 8.10 Revue-uitz. 10.30 Gr.pl. 11.— ANP-ber. 11.10— 12.— Dansmuziek. HILVERSUM, 301 M. (KRO-ultz.) 8— Grpl. 9— Ziekentriduum te Breda. 10.— Gr.pl. 11.30 Godsdien stig halfuurtje. 12.15 Gr.pl. '2 30 KRO-orkest en gr.pl. 2.— Voor de vrouw. 3.- Gr.pl. 5.- KRO-melo- disten. 5.45 Felicitatie. 6.— Gr.pl. 7.15 Literair-historische causerie. 7.35 Sportpr. 8.— ANP-ber. en me- dedeelingen. 8.10 KRO-orkest. R 40 Gr.pl. 8.50 Zangrecital. 9.05 Gr.pl. 9.15 Verv. concert. 9.45 Gr.pl. 10.— KRO-Melodisten. 10.30 ANP- nieuwsber. 10.35 KRO-Troubadours. 11.30—12.— Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Orgel spel. 11.35 Gr.pl. 12.20 BBC-Mid- land orkest en zang. 135 Haydn Fawcett en zijn orkest. 2.35 Harry Engleman's kwintet. J.20 Gr.pl. en Olympisch nieuws. 4.35 Het Chel- sea-strijkkwartet en zang. 5.35 He'. Celebrety Trio. 6.20 Ber. 6.50 Het BBC-orkest. 7.35 Voordr 7 50 Karl Caylus Players. 8.20 BBC-Symph. orkest en solist. 10.Ber. 10.20 Het Gershom Parkington kwintet en zang. 11.15 Voordr. met muziek. 11.35 Dansmuziek. 11.5012.20 Gr.pl. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8 20 Gr.pl. 11.20 Kamerconcert. 2.50 Gr. d1. 5.50 Kamerorkest 8.20 Piano en zang. 9.05 Zangvoordr. 110512.35 Populaire en dansmuziek. KEULEN. 456 M. 6.20 Populair con cert. 8.20 Waldemar-Hass kwintet en solisten. 9.20 Omroepkleinorkest, Zwabische Dorpsmuzikanten, kooi en solisten. 12.20 Omroeporkest. 2.20 Populair concert en Olymp. nieuws. C20 Militair concert. 8 30 Omroep- amusementaorkest. 10.20 Ber. 11.05 Populaire en dansmuziek. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Max Alexys' orkest. 1.30—2.20 Gr.pl. 5.20 José Schnüder's orkest. e.50 Gr.pl. 8.20 Cabaretprogr. 9 20 J. Schnijder's orkest. 10.3011.20 Cr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 1.30—2.20 Max Alexys' orkest. 7.20 Gr.pl. 7.28 Uit Salzburg: Der Corrlgedor, opera van Wolff, L d. pauze gr.pL 10.30 Gr.pl. 10.5011.20 Olympisch nieuws. DEUTSCHLAND8ENDER. 1571 M. 830 Om roep-amusementsorkest en solisten. In de pauze Olympisch nieuws. 10.2C Ber. 11.05 Scheeps- ber 11.20 Populair concert. 1.10— 1.15 Plechtige sluiting. •GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. LUn 3: Keulen 8 12.20, Brussel (VI.) 12.20—14.20, Keulen 14.20— 19.20, Brussel (Fr.) 19 20—22.20, Brussel (VI) 22.20—22.35, Berlijn 22.35—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8—9.20, Nor- mandié 9.20—10.35, Droitwich 10 35 14.35, Lond. Reg. 14.35— 17J5, Droitwich 17.35—18.20. Luxemburg 18 20—18.50. Parijs Radio 18.50— 19.50. Droitwich 19 50—22.20. Paris P. P 22.20—22.50, Lond. Reg 22.50 —24.—. IJmuiden aan en na nog een prachtige rond vaart te hebben gemaakt, waarbij intusschen de boterham was genuttigd en later aan wal nog een kop thee was gedronken, werd de terugreis weer aanvaard en kwam men ruim 9 uur weer aan. Dat de oudjes genoten hebben, kwam wel tot uiting door de vele bedankjes aan de commissie en niet minder aan hen, die door hun bijdragen dezen prachtigen dag voor hen mogelijk hebben gemaakt. De commissie kan wederom met genoegen op dezen dag terugzien. Vergadering MiddensUndsvereeniging. Dezer dagen hield de Middenstandsver- eeniging afdeeling v. d. K. N. M. B. War menhuizen een algemeene vergadering in de zaal van den heer Slikker. De voorzitter zeide, dat deze vergadering kort op de laatste gehoudene komt. Oor zaak hiervan is de te houden MICA, waar over spoedig beslist moet worden. Vervolgens gaf de heer Diepsmeer uit voerig verslag van de algemeene vergade ring die te Utrecht gehouden is. Bespreking over de te houden Mica. De voorzitter lichtte dit punt uitvoerig toe. Tenslotte werd besloten in principe aan de Mica deel te nemen. Hiervoor is een bestuur gekozen nl de heeren P. Dissel, P. Vogelaar en Jb. Slot Genoemde heeren namen hunne benoeming aan. In bespreking kwam de te houden jaar vergadering. De voorzitter vond het wenschelyk om een paar aanwezigen te verzoeken de leden en niet-leden langs te gaan om wat propa ganda te maken, maar speciaal voor de vereeniging, wat aangaat het vergadering- bezoek enz. De heeren Jn. te Buck en A. de Geus waren bereid deze taak op zich te ne men. Wat betreft de avond van de jaarverga meer en liet het steeds minder aan mi« Harman over. Hy was er niet gerust over, dat kon ik aan zyn gezicht zien. Meikle en ik hebben samen beraadslaagd en we von den, dat het myn plicht was hem te ver tellen, wat ik gezien had en wat ik dacht". „U hebt uw vermoedens aan hem mede gedeeld?" „Ja". „Wat zei hy?" „Hy was erg ongerust en toen ik hem vertelde, dat miss Dempster zijn drankjes niet kreeg, maar dat ze door den gootsteen weggespoeld werden, was hy heel kwaad en zei, dat hij er met miss Harman over zou spreken". „Met wat voor resultaat?" „Ik kreeg toestemming dien nacht bi) myn meesteres te waken". te "zijn?"" mi" Harman het daarmede eens ve«l- Ze haatte mij en ik „u haatte haar waarschijnlijk?" Mrs. Meikle glimlachte flauwtjes. aoëd in leder 8eval niet bepaald goea met elkaar overweg". „Dus u waakte en miss Harman ging op den gewonen tijd naar bed'" soë°.mr °„1geVT Uen uur' "adat de profes- maakt had" 60 dia«nü'e tydDna»rbedHErrwatgi,n.g ?r geW°nen beurd?" at ia ,r daama ge- 'ï°e d°kter kwam om elf uur terug" J en. Ze lag geen minuut stil. De dering. hiervoor zal getracht worden ook de dames van de leden allen zooveel mop- lijk op dezen avond te krijgen. De heer A. de Geus stelde hiervoor zijn auto dispomc- bel om de leden van buiten te halen. Dit werd door de vergadering buitengewoon op prijs gesteld. Na rondvraag volgde sluiting. Oabeaoldigd gem.-veldwachter. By beschikking van den commissaris der koningin is de heer F. Jongedyk, con troleur van de werkverschaffing en steun verleening te Bergen, benoemd tot onbe zoldigd gemeenteveldwachter. De heer Jongedyk heeft Zaterdag ia handen van den burgemeester den eed af gelegd Verkeersvererdaning. Door B. en W. is op Zaterdag de ver- keersverordening. vastgesteld door den raad op 26 Mei. afgekondigd. Ingevolge het bepaalde in de verorde ning zal de nieuwe verkeersregeling as. Dinsdag ingaan. De bevolking nadert de MM Gemeentebestuur schenkt een spaar bankboekje. Op de datum der vereeniging der ge meenten Beverwyk en Wyk aan Zee en Duin, 1 Mei. was het bevolkingscijfer der nieuwe gemeente Beverwijk 19824. In de maand Mei nam dit met 43 perso nen toe en in Juni met 81. De bevolkingsgroei zette gedurende Juli voort, zoodat binnenkort de inachrijving van den 20.000sten inwoner verwacht mag worden. Het gemeentebestuur is voornemens om bij de geboorte-aangifte van den 20.000eten een spaarbankboekje uit te reiken op naam van de(n) nieuwe(n) wereldburger(as). dokter maakte zich bezorgd over die pij* nen. Dat had hij me al eens eerder gezegd" „Kon hij er geen verklaring voor vin don?" „Neon, hij zei. dat zij die niet behoorde te hebben en ik geloof, dat hij, nat zooals wij, vermoedde, dat ze iete kreeg, wat niet goed voor haar was. Ik heb ook gezien, dat miss Harman haar iets gaf uit aan klein, houten kistje, dat za in de kast geeloten hield". „Zegt u mij precies, wat u gezien hebt". „Het was op een avond, ik was naar bo ven gekomen om naar mijn meesteres te gaan en stond in de kleedkamer en hoorde hen samen praten. Ik hoorde miss Demp ster zeggen: „Ik wil hun middeltjes niet maar gebruiken, Alice. Geef me nog iets uit dat kleine, bruine fleschje van Ja. Dat heeft me maar dan iets anders gekalmeerd". „Het is een heel onschadelijk goedje, tante, mijn arme vader nam het altijd in- Het was hem door een oude baboe gegeven, die heel wat van kruiden en inheemachc medicijnen afwiat". „Toen zag ik haar naar de kast gaan, dia zij met den sleutel, dien zij in haar zak bewaarde, open maakte. Ze haalde er het kistje uit, nam er een flest '1- Je uit, goot een paar druppels ln een gl"5, deed daar water bij en gaf het aan mijn meesteres. Ze viel'bijna direct in slaap"- „Maar dit is niat ln den nacht gebeurd, waar u daarnet over gesproken hebt?" „Neen, toen heeft miss Harman da kamer verlaten, zoodra ik binnen kwam. Mis* Dempster sliep toen. Ik heb haar niets 8e" gegeven, totdat de dokter kwam, die hatr toen zelf haar drankje ingegeven heeft Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 10