^Binnenland PROFESSOR SLIM EN ZOON BERGEN AAN ZEE SCHERMERHORN HEUOO NOORDSCHARWOUDE SCHAGERBRUG UITGEEST historisch genootschap oud-westfriesland. de steunkwestie te sliedrecht. Glimlachje i De Zeearend. De Zeearend, komende van de richting Den Helder ia gister hier langs gezeild Het schip stak met zijn witte zeilen prachtig af tegen de blauwe luchten. Hoofdacte behaald. Onze plaatsgenoote de heer P. A. Ven del behaalde op 7 dezer de hoofdakte L O te Haarlem. De R.K. Volksbond naar Kapel. Zondag trokken de afdeelingen uit Noordholland b. h. Y naar de bedevaarts plaats van O. L. Vr. ter Nood. Ongeveer 1200 personen van 23 afdeelingen, waarvan vele met ontplooide banieren namen aan de manifestatie deel. Om 10 uur droeg de al gemeen feestelijke adviseur de hoogmis op, geassisteerd door adviseurs van de af deelingen. Na den middag werd de Sacra mentsprocessie gehouden, waarbij de vaan- delgroet een plechtig moment was. Naast de geestelijken voerde de secretaris van het Centraal bestuur Ant. J. M. Angenent het woord. De sprekers wezen er op dat men hecht aaneengesloten, gedragen door een innig godsgeloof en vertrouwen in Gods Moeder, de crisis ten boven moet komen, daar het duidelijk is dat de hulp in deze hooit gekende crisis en werkloosheid, God alleen uitkomst kan geven. In de Kaarsen- kapel werd gebeden, een bezoek gebracht aan het groote beeld van de algemeene patroonheilige, waarna de dag werd beslo ten met het „Aan U, O Koning der Eeuwen" Geheimzinnigheid by aanbesteding <ler gemeenschappelijke Iichtbe- dryven. Onae correspondent schrijft: Dezer dagen is een inschrijving gehou den van het schilderen van de gasfabriek, waaraan alle schilders van den Langen- dij ken St. Pancras konden meedingen. Naar wij van welingelichte zijde vernemen zijn door minstens tien schilders biljetten ingeleverd. De gunning heeft inmiddels plaats gehad, doch elke inlichting werd eerst geweigerd over deze aanbesteding, terwijl tenslotte de mededeel in g werd ge daan, dat het werk was gegund aan den laagsten inschrijver, den heer K. Otto te Broek op Langendyk. Het bedrag waar voor dit werk is aangenomen „deed niet ter zake" werd geantwoord. Dit komt ons toch wel wat eigenaardig voor by een in schrijving ten behoeve van een openbare instelling. Behalve de overige inschrijvers, die natuurlijk zeer benieuwd zullen zyn voor welk bedrag het werk wordt uitge voerd, zullen er meerderen zyn, die wel willen weten, hoe deze aanbesteding is verloopen. De overige inschrijver» hebben ook geen mededeeling gehad, voor welk bedrag de heer Otto inschryver was, alleen werd hun schriftelyk medegedeeld, dat het aan dezen heer gegund was. Door deze geheimzinnigheid wordt den Indruk gevestigd, dat er iets niet in orde is met deze inschryving waartoe de hou ding van de leiding der lichtbedrijven aan leiding geeft Muzikale rondwandeling. De opbrengst van de door het fanfare corps Kunst na Arbeid gehouden muzikale rondgang door de gemeente was 37.50. Een mooi resultaat Botsing. Zaterdag had op de groote brug by „Het Wapen van de Züpe" te Schagerbrug een botsing tusschen een uit de richting Cal- lans toog komende auto en een uit de rich ting St Maartensbrug komende motorry- wieL Juist tegelijk waren auto en motorrüwiel by de brug, waar beide bestuurders elkan der voorrang wilden geven. Daartoe stop ten zy beiden even vóór de brug. Blijkbaar begrepen zy elkaar niet, want tegelyk ga ven zy een oogenblik later gas en reden elkaar aan. De motorryder liep hierby een lichte beenbreuk op, terwyl de motorrijtuigen eenigazins werden beschadigd. Geslaagd. Onze plaatsgenoot, de heer Joop Mul, slaagde dezer dagen te 's-Gravenhage voor het examen Middelbaar Nyverheidsonder- wys, acte IX a. B. De elfde Westfriezendag van het Histo risch Genootschap Oud West-Friesland zal worden gehouden op Woensdag 26 Aug. te Hoorn. In de algemeene vergadering, die by de ze gelegenheid wordt gehouden, zal de heer E. Volgers uit Enkhuizen een inleiding houden over het onderwerp: Hoe ik West- Friesland en de West-Friezen zie. Op het programma staan verder nog een officieele ontvangst ten stadhuize, een be zoek aan het West-Friesch Museum, het St. Pietershof en den Maria-toren. Tijdens den feestmaaltijd aan het einde van den dag zullen voordrachten in het West-Friesche dialect worden gegeven. ORDENING IN HET BRANDSTOFFENBEDRIJF. De nieuwe vereeniging van detail-hande laren in brandstoffen in Nederland, geves tigd te Amsterdam, heeft aan de Tweede Kamer der Staten Generaal een adres ge zonden met betrekking tot de wyze, waarop tot nu toe getracht werd meer orde en re gel in het brandstoffenbedrijf te krijgen. Zy verzoekt de Kamer er aan te willen medewerken, dat in den brandstoffenhan- del in Nederland, zoowel een algemeens huisbrandcommissie als diverse plaatselijke commissies, op zoodanige wyze worden sa mengesteld, dat daarin de verschillende in 't bedryf werkzaam zijnde groepen naar even redigheid van hunne belangen vertegen woordigd zyn; de bepaling betreffende klantenbescherming worde opgeheven; een goede prijsregeling worde ontworpen; voor onrechtvaardigheid by de uitoefening van de vereischte controle worde gewaakt; de groote instellingen niet by de anderen wor den bevoordeeld, kortom, saneeringsmaat- regelen worden getroffen, welke op dezen naam aanspraak kunnen maken. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Twee trein-ongelukken. De heer W. van de Pol, die Donderdag 6 Augustus uit den trein is gevallen en H. de Lang, die 7 Augustus door den trein ge grepen werd, zyn beiden in het ziekenhuis te Tiel overleden. KARDINAAL VAN ROSSUM-MONUMENT ONTHULD. In het kader van de groote missieweek, welke te Maastricht van 8 tot 16 Augustus gehouden wordt, is gistermorgen in de Sint-Servatius-kerk aan het Vrythof een monument onthuld, gewjjd aan de nage dachtenis van wylen kardinaal van Ros- urn, die in Augustus 1832 in Maastricht is overleden. Na een pontificale hoogmis, opgedragen door den bisschop van Roermond, ging c'eze tot de onthulling van bet monument over, waarby hy 'n korte toespraak hield. KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND. Zaterdagavond is brand uitgebroken in de kapitale boerdery „Bringers", liggende in de buurt van Meddejoho, tusschen Groenlo en Winterswyk, en bewoond door den landbouwer Mentink. De boerdery brandde tot den grond toe af. In minder dan geen tyd greep het vuur om zich heen en met groote moeite kon men het vee, dat niet in de weide was, een paar varkens en kalveren, alsmede eenig huisraad en kleeding redden. Aan blusschen viel niet te denken, aan gezien geen brandbluschmateriaal en wa ter aanwezig waren. Boerdery en inventaris waren verze kerd, behalve eenig nieuw huisraad. Men vermoedt, dat hooibroei oorzaak van den brand is. WEEKEND-TOCHT MET ONBEKENDE BESTEMMING. Uitgeschreven door den A.N.W8. De eerste dag van den weekend-tocht met onbekende bestemming voor automo bilisten en motorrijders door Noord- Nederland, dit jaar voor de derde maal ge organiseerd door den Kon. Nederlandschen Toeristenbond A. N. W. B., is Zaterdag be gonnen en ook wat het weer betreft, zeer zeker een succes geworden. Ook de deel neming aan dezen vraagteekentocht mag bevredigend worden genoemd. Van een 5-tal plaatsen, namelyk Amsterdam, As sen, Groningen, Leeuwarden en Zwolle, vertrokken de deelnemers, allen met de hoop in het hart, het tot een goed einde te zullen brengen. Want de voorbereiding van dezen tocht, onder leiding van den heer W. A. M. Westerouen van Meeteren, was er op gericht, den deelnemers zelf den juisten weg te laten zoeken, waarvoor zij natuurl-'jk een handleiding ontvingen. Controleposten en geheime controleposten waren op bepaalde punten van de route ingesteld. De pers maakte ook een tocht mede, onder leiding van den heer P. E. Peaux, welke tocht het beginpunt vond in den Appohol te Amsterdam en via Hoorn, den Afsluitdyk, Leeuwarden, Groningen Assen en Zwolle, weder het beginpunt zou bereiken. De organisatoren zyn er, dank zy een langdurige en nauwkeurige voci bereiding, in geslaagd, den toeristen door veelal voor hen nog onbekende, doch schoone gedeel ten van ons land te leiden en de deelne mers zullen niet nalaten, ook anderen op te wekken, aan deze tochten deel te nemen. De A. N. W. B. heeft zooveel als in haar vermogen lag getracht by het opstellen van de route aan bezwaren tegemoet te komen door naast het groote tweedaagsche par cours ook tochten voor hen te organisee- ren, die slechts één dag konden deel nemen. Ook deze eendaagsche routes wa ren met groote zorg voorbereid, waardoor de deelnemers in een minimum van tyd veel konden genieten van tot nu toe voor ben onbekend natuurschoon. Als herinnering aan de deelname ontvin gen zy, dien den tocht met goed gevolg hebben medegemaakt, een herinnerings plaquette. RADIOLUISTERAARS IN OVERTREDING. De ryksradiocontroledienst heeft dezer dagen in samenwerking met de gemeente politie een onderzoek ingesteld te Rotter dam naar de aanwezigheid van radio-ont vangtoestellen, die hinderlyke straling door de antenne kunnen veroorzaken, de z.g. Mexicaansche hond. Zooals. bekend is het bezit en het gebruik van deze toestellen verboden. Tegen den vervaardiger van een groot aantal dezer toestellen werd proces-verbaal opgemaakt, evenals tegen een vyftiental houders van dergelyke toestellen, woon achtig te Rotterdam, Schiedam, Vlaardin- gen en Nieuwendyk (N.Br.) Tegen deze 15 personen werd eveneens proces-verbaal opgemaakt, omdat van het bezit van een radiotoestel geen aangifte was gedaan. Nogmaals wordt de aandacht van de be zitters van een radiotoestel erop gevestigd, dat zy verplicht zyn daarvan aangifte te doen op het P.T.T. kantoor in hunne woon plaats. MR. S. J. R. DE MONCHY GEHULDIGD. Arnhem'* burgerij biedt een monu mentale klok aan. In tegenwoordigheid van talryke autori teiten en genoodigden is gistermiddag aan mr. S. J. R. de Monchy, burgemeester van 's-Gravenhage, het huldeblyk van de Arn- hemsche burgery aangeboden, dat de her innering aan zün 12Vrjarig ambtsjubileum als burgemeester van Arnhem zal bewaren. Het bestaat uit een monumentale klok die in den vorm van een vierkante gemetselde zuil bij het De Monchyplein in Arnhem- Zuid op den linker Rynoever is voorzien ven een torenuurwerk. Door uitstedigheid was de commissaris der Koningin, mr. S. Baron van Heemstra, verhinderd aanwezig te zyn. De voorzitter van het huldigingscomité mr. dr. A. D. H. Fockema Andrea. bood mr. de Monchy namens de burgery het mo nument aan. Nadat de oud-burgemeesler zyn dank had uitsproken en had getuigd van goede verwachtingen omtrent Arn hem's bloei, werden nog de tegenwoordige burgemeester, de heer Bloemen, het woord, waarby hy verklaarde het monument na mens de gemeente te aanvaarden. INBRAAK IN EEN KERK TE UTRECHT. Dief »p heeterdaad betrapt. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in de St. Monicakerk van de paters Au gustijnen aan den Heerenweg te Utrecht een inbreker betrapt op het oogenblik dat hy bezig was de deur van het tabernakel te forceeren. Hy is het kerkgebouw bin nen gekomen door het breken van een glas-m-lood-raam, dat zich bevindt boven een schuurtje aan een der zykan- ten van de kerk. In het gebouw heeft hy allereerst eenige offerblokken geopend en geledigd. Er bevond zich slechts weinig geld in. Vervolgens is hy naar het altaar gegaan, waar hy het tabernakel wilde openbreken. Ttoen hy bezig was met het forceeren van de deur, ging een bel in de pastorie over. Pater Wesselink ging on middellijk, vergezeld van den koster en een waakhond, het kerkgebouw binnen, zette de ruimte in het volle licht en kon den onverlaat betroppen. Deze gaf zich terstond over. De politie werd gewaar schuwd en heeft den man gearresteerd. Er werden inbrekerswerktuigen en geld op hem bevonden. De man, de 26-jarige smid-bankwerker M., thuis behoorende in de parochie, is dezer dagen uit de gevangenis ontslagen. DE GENERALE VAN DE N. R. V. De Veendam in de Scandinavische wateren. Maandagmorgen vroeg is de Veendam, die, zooals wy reeds berichtten, met onge veer 700 leden van de Nederlandsche Reis- vereeniging aan boord, een veertiendaag- sche reis naar Schandinavië maakt, te Oslo aangekomen. Na de ontscheping maakten de toeristen in een groot aantal auto's een schiterende tocht langs Holwenkollen, waar de beroem de ski-springschans is, naar Trognerseteren. Van hier uit heeft men een wyd uitzicht over den Oslo-fjord met zyn talryke in hammen. Ook het schiereiland Bygdoy werd bezocht. In het hier gevestigde Noorsche Volks museum bewonderden onze landgenooten de oud-Noorsche bouwstijl van eenige ori- gineele huizen en van een kerkje, in het park van het museum gelegen. Groote belangstelling hadden zy ook voor de uit de vroege middeleeuwen dateerende Viking-schepen, die byna geheel onge schonden zyn gebleven, doordat zy al die jaren onder de wateroppervlakte hebben ge legen. In deze vaartuigen maakten de be roemde en beruchte Noormannen hun verre zeereizen. Om zeven uur des avonds vertrok de Veendam weer van de kade te Filipstad. De belangstelling aan den wal was groot. Na het spelen van de Noorsche- en Holland- sche vloksliederen steeg van weerskanten een luid gejuich op. De Veendam zette koers naar Visby op het eiland Gotland. Onderweg stak een sty- ve bries op, zoodat vele toeristen met de gevreesde zeeziekte kennis maakten. In de Sond wordt het wat kalmer en iedereen kan genieten van het uitzicht op de Deensche kust. O.a. worden Elseneur, bekend door de Hamlet-sage, de badplaats Klampenborg en aan de Zweedsche kust Halsingborg be zocht. Het oude stadje Visby, op het eiland Gotland, kunnen de toeristen van de Veen dam niet bezoeken, omdat de zeegang te hoog is om de passagiers naar land te brengen in de sloepen. De haven van Visby is te klein voor de Veendam, die nu recht streeks naar Stockholm doorstoomt. UIT HET RAAM GEVALLEN. Twee doodeiyke ongevallen. Gistermiddag te ruim half twee had in de Karei du Jardinstraat te Amsterdam een ernstig ongeluk plaats. De 39-jarige J. Lauweriks, wonende op de derde ver dieping, boog zich te ver uit het raam, zoo dat hy zyn evenwicht verloor en er uit viel. Toen men hem opnam, bleek hij zeer ernstige inwendige kneuzingen en een bekkenfractuur te hebben bekomen. Hy werd naar het Wilhelmina-gasthuis over gebracht, waar hy korten tyd na aankomst is overleden. Een soortgelijk ongeval, eveneens met doodelyken afloop, vond plaats in de Wagenaarstraat, waar het elfjarige meisje C. Kolkmeyer, wonende in perceel 135 op de tweede verdieping, by het te ver uit het raam leunen naar buiten stortte. Zy kreeg een schedelfractuur en over leed na enkele oogenblikken. STEEKPARTIJ. Zaterdagmiddag heeft de 29-jarige be hanger J. A. K. na een familietwist, die zóó hoog liep, dat van woorden tot daden werd overgegaan, zyn 27-jarige zwager H. J. van D. op de Linker-Rottekade met een zakmes in den rug gestoken. Van D. kreeg eenige wonden dicht by den arm. alsmede aan borst en rug. Daar hy veel bloed verloren had, is hy naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Zyn toestand is niet ernstig. K. is in ver zekerde bewaring gesteld. DE INBRAAK TE KOOG A/D. ZAAN. Den dieven viel lesduixend gulden in handen. Buit had nog grooter kunnen zijn. Omtrent de Vrydagnacht gepleegde in braak by de N.V. Oliefabriek T. Duyvis Jz. te Koog aan de Zaan kan nader worden ge- meldt, dat het uit de brandkast gestolen be drag aan geld nog aanzienlyker is geweest, dan aanvankelyk is gemeld. In totaal is een som van zesduizend gulden den dieven in handen gevallen. In de kluis hebben de nachtelyke inbre kers rond het slot een groot gat geboord. Toen zy zich zoo den toegang tot de kluis hadden verschaft, werd de daarin aanwezi ge brandkast op dezelfde wyze bewerkt. Hier vonden zy een bedrag van 6000 aan geld. Het loongeld bevond zich in een kistje dat by uitzondering niet in de brandkast was geborgen, maar op een andere plaats in de kluis stond. Gebleken is, dat de inbrekers zich bediend hebben van moderne snyapparaten. By het onderzoek naar de herkomst van deze gereedschappen, kwam men tot de ver rassende ontdekking, dat deze gestolen wa ren uit de werkplaats van den heer H. Booy, die een laschinrichting, een depot van acetyleen en zuurstof dissous heeft, op eenigen afstand van de fabriek van de firma Duyvis. Vermoedelyk heeft men deze zware ge reedschappen met een bootje langs de Zaan vervoerd, en het terrein, na gelost te zyn, door een raam in het kantoor gewerkt. Hieruit is met vry groote zekerheid te be palen dat er ten minste twee aan het werk zyn geweest. Vermoedelyk heeft men by zyn arbeid gebruik gemaakt van handschoenen, aan gezien geen vingerafdrukken zyn gevonden. Het is wel zeer by zonder, dat noch het personeel van de fabriek, noch de nacht ploeg van de firma M. K. Honig, die haar fabriek naast die van den heer Duyvis heeft, iets heeft gemerkt. Ook de schipper, die met zyn schip achter de werf van den heer Booy ligt, heeft niets van het transport der ge reedschappen ontdekt. Lijdelijk verzet en onwil van de zijde der Sliedrerhtenaren. In verband met de moeiiykheden, welke zich hebben voorgedaan met steuntrekkers by een van de werkverschaffings-objecten in de omgeving van Sliedrecht, met name by het werk te Baanhoek—Buldersteeg. had het A.N.P. Zaterdag een onderhoud met den directeur-generaal voor de werkverschaf fing en steun verleen ing, mr. D. J. Draayer, aan het departement van sociale zaken. Op de vraag naar de aanleiding tot de moeiiykheden, antwoorde mr. Draayer, dat van verschillende zyde het werk te Baan hoek—Buldersteeg in opspraak was geko men en dat ook van de zyde van den rjjks- waterst. klachten over den gang van taken te dier plaatse waren geuit. De contactcom missie bouwbedryf-werkverschaffing heeft daarop een onderzoek ingesteld op het werk dat moet worden verricht met steuntrek kers uit Sliedrecht, Hardinxveld en Gieaen- dam. Waren alleen menschen uit de laatste twee plaatsen genomen, dan zou vermoede lyk het werk zonder noemenswaardige moeiiykheden zyn verloopen. De Sliedrech- tenaren zyn echter een geheel ander slag menschen. Ze komen, in tegenstelling met de anderen, voor een gedeelte uit het bak- gerbedryf en zyn van een gansch andere mentaliteit. De eerste staking was het gevolg van op ruiing, de volgende hield verband met de indeeling over de karren. Aangezien de Sliedrechtenaren maar twee kubieke meter verrichten tegen de anderen drie, werden voor hen drie man per twee karren inge deeld ten einde den treinenloop regelmatig te houden. Kunt u, zoo werd den minister gevraagd, verklaren, wat de reden van dat verschil in prestatie is en is hier sprake van mindere geschiktheid by de Sliedrechtenaren? Men moet, aldus antwoordde de direc teur-generaal, hier verschil maken tusschen ongeschiktheid en onwilligheid. De onwil ligheid is hier in vele gevallen voldoende duidelyk aan den dag getreden. Het laden van de zandkarren door de Sliedrechtenaren wekt direct den indruk, dat de mannen vry behooriyk met de schop kunnen werken, maar dat ze angstvallig zorgen, niet te veel treinen per dag te laden, door telkens te rusten en vooral by het wisselen van de treinen een flinke rustpoos van minstens 10 minuten te nemen. Er was hier een zeer duidelyk waarneem baar ïydelyk verzet. Dit was oorzaak, dat de minister van sociale zaken besliste, dat de arbeiders van de karren, die voortdurend lijdelyk verzet plegen hetgeen zy te voren hadden aangekondigd te zullen doen voor onbepaalden tyd van plaatsing en gewone hulp ingevolge de steunregeling worden uitgesloten. Hierdoor werden een groot aantal men schen geschorst. Zooals het by zulke aange legenheden meestal het geval is, zyn onder de geschorsten een aantal goedwillige wer kers, die geintimideerd zyn geworden door de groote schreeuwers. Nagegaan wordt thans, wie van de ge schorsten als bonafide werkers zyn aan te merken. Deze zullen worden beproefd op hun werkwilligheid en zy kunnen zoodoen de weer in de gewone regelingen worden opgenomen. MEISJE DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN ERNSTIG GEWOND. Vrydagavond omstreeks half negen vond op den Almeloschenweg te Raalte een ernstig ongeval plaats. Uit de richting Ny- verdal naderde een vierwielige vrachtauto, die op onverklaarbare wyze plotseling be gon te slingeren. Na een eindweegs over den rechter wegberm te zyn voortgereden, bot ste de wagen tegen een boom, waarna hy tot stilstand kwam. Van eenige langs den berm spelende kinderen werd het 13-jarige dochtertje van den heer Diekman door de auto gegrepen en overreden. Ernstig ge wond is het kind opgenomen en naar het ziekenhuis in Raalte vervoerd. Van de auto werd de cabine geheel in elkaar gedrukt. De inzittenden bleven ongedeerd. De ryks- en de gemeentepolitie stellen naar de oor zaak van het ongeval een onderzoek in. De auto is in beslag genomen. VALSCHE RIJW1ELBELASTINGMERKEN VERVAARDIGD. Nog een arrestatie te Leeuwarden. Verdacht van het vervaardigen van val- sche rij wiel belas tingmerken is door de po litie te Leeuwarden nog aangehouden J. de H. aldaar. Hy is in het politiebureau ingesloten en zal na afloop van het onderzoek ter be schikking van de justitie worden gesteld. Zooals men weet zyn dezer dagen drie ver dachten gearresteerd op wie valsche ry wicl- merken zyn gevonden. T 3- 1 De zoon van een kleermaker is in het circus geweest. 119. De handschoenen kwamen echter niet in het wa ter terecht, maar juist op de koppen van twee eenden. Professor Slim, die vond dat het achter hem zoo ver dacht stil begon te worden, keek eens om en tot zyn verbazing was er van Pietje geen spoor te bekennen. 120. Maar hy zag wel de handschoenen van Pietje tus schen het riet. „Help", gilde de professor, Pietje ligt in het water. Wacht ik spring hem na. De professor had natuurlyk niet gezien, dat de handschoenen op de een denkoppen zaten.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 11