DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De strijd op verschillende punten ontbrand. He. 187 138e Jaargong De Spaansche revolutie Vorderingen lijken weinig positief resultaat op te leveren. Primo Rivéra Jr. gewond. Britsch verkeersvliegtuig verongelukt. De „Perseus" uit Spanje terug. ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groots contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 10 Augustus 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Het hoofdkwartier van het noorde lijke leger heeft gisteravond om tien uur een communiqué gepubliceerd, dat met name vermeldde: Vandaag heerschte aan het front een grooter bedrijvigheid dan gisteren. De luchtmacht heeft grooter activiteit aan den dag gelegd. Een in Guipuzcoa opereerende colonne heeft Alegria de Oria bezet. Een andere colonne, op weg naar Aaturie, heeft Luarca bezet, nadat een zekere tegenstand was overwonnen. Het zuidelijke leger ontvangt nog steeds troepenafdeelingen uit Marokko. Volgens een te Henday ontvangen bericht, dat Reuter met alle voorbe houd geeft, zouden de rebellen bij den berg „Tres Coronas" een sector hebben bezet, waar de watervoorraden van San Sebastian in het gedrang kunnen komen. De radiozender te Sevilla deelde gister middag om drie uur o.m. mede: „Op ver scheidene fronten wordt minder actviteit geconstateerd tengevolge van het feit, dat nationale troepen, die nog steeds krachtige stellingen voor Madrid bezetten, evenmin als de „roode" militie oprukken. Barcelona, aldus de radio Sevttls, is over geleverd aan anarchie en de generalidad a onmachtig de orde te handhaven. De consul der Vereenigde Staten is het slachtoffer van een aanval geworden. Sinds het begin der beweging zijn 300 priesters gefusilleerd. Te Madrid zijn verscheidene generaals, die gepensionneerd of op non- actief waren, gefusilleerd. De daden van barbarisme, welke door de leden der roode militie worden gepleegd, aldus de zender Sevilla, zijn gebaseerd op instructies, welke door Russische „revolutionnaire technici" zijn gegeven. Mededeeling van Queipo de Llano. Generaal Queipo de Llano heeft per radio medegedeeld, dat de troepen der opstande lingen Huesca de regeeringstroepen hebben verslagen. Zij hebben meer dan 1000 ge vangenen gemaakt. Ten aanzien van het Fransche voorstel verklaarde de generaal, dat niet goed bekend is, wat de Franschen onder neutraliteit verstaan. De strijd om Algeciras. Bij het tweede bombardement van Alge ciras door den kruiser Jaime Primero zijn zes personen gedood en twintig gewond. Alle tusschen Algeciras en Ponte Carnerop opgestelde batterijen, zijn vernield en de manschappen gedood. Het schijnt, dat de regeeringstroepen bij Algeciras zullen worden ontscheept. De ver bindingsweg tusschen Algeciras en Tarifa is ernstig beschadigd. Een groote hoeveelheid kurk, dat in entrepot was opgeslagen, is door brand vernield. Verschillende openba re gebouwen, de consulaten van Frankrijk, Engeland en Argentinië, hebben ernstige schade berokkend. Sinds het bombardement is de grens bij Lalineau volkomen gesloten. De positie van kolonel Aranda. Het dagblad „El Socialista" publiceert een uit Santandet verzonden telegram, lui dende: Men heeft vandaag oproepen van kolonel Aranda, den bevelhebber der rebellen, die t* Oviedo door de mijnwerkers worden om singeld, in beslag genomen. Aranda vraagt den strijdkrachten der op standelingen te La Corunha Leon en Sala Manca dringend om hulp. Op treffende toon vreegt hij hem te helpen, daar hij zich an ders zal moeten overgeven om het slacht offer van zijn eigen soldaten te worden. Primo de Rivera Jr. gewond. 1 Y°lgens een bericht in de bladen is de eider der Spaansche Phalnx, Joseph An- ojna Primo de Rivera bij Alicante gewond, yn toestand is thans wat beter en men wacht, dat hij spoedig zijn werkzaamhe- <**n zal hervatten. Berichten van het front in Aragon. y®"? ket front in Aragon wordt vernomen, Qst de regeeringstroepen een dorp by Huesca, hebben bezet. Men meldt voorts, dat de regeeringstroe pen Ibiza (Balearen) hebben bezet. De consul der Vereenigde Staten te Bar celona heeft tegenover den correspondent José de Rivera van Havas de geruchten tegengesproken, welke in het buitenland in omloop zijn, vol gens welke hij zou zijn aangevallen. Hij verklaarde: „Ik machtig u te zeggen, dat ik tot nu toe bij de autoriteiten te Barcelona alle bescherming en vriendelijkheden heb ontmoet". Badajoz in handen der regeertng? Het Diario de Manda meldt uit Elvas, dat 70 manschappen der aviele garde, die zich Zaterdag te Badajoz d\j gebrek aan munitie aan de communisten moesten over geven, Zondag in de arena zijn terechtge steld. Verklaring van Barrio. Martinez Barrio, de president van de Cor tes, heeft tegenover een correspondent van Havas verklaard, te gelooven, dat het niet lang zal duren of de militaire beweging zal zijn afgeloopen. Wij wonen thans de li quidatie van den militairen opstand bij. De voornaamste moeilijkheden der opstande lingen bestaat in het feit, dat zij niet weten, hoe zij zich zullen overgeven, maar zij zijn er reeds van overtuigd, dat hun falen on vermijdelijk is. Een militair rebel, die tegen over een staat, welke niet binnen 24 uur slaagt, slaagt nimmer. Zoodra een der bol werken van de opstandelingen: Sevilla, Burgos of Saragossa, zal vallen, zal de mi litaire beweging voor altijd geliquideerd zijn. Op een vraag van den verslaggever, verklaarde Barrio, dat de regeering tijdens den moeilijken strijd het republikeinsche land op verstandige wijze heeft bestuurd en hij gaf de verzekering, dat het bestuur op dezelfde verstandige wijze zal worden voort gezet, door de samenwerking van alle par tijen van het volksfront. Mededeelingen uit het kamp der opstandelingen. Een der bijzondere verslaggevers van Ha vas deelt mede: Uit Huesca wordt gemeld, dat vrijwilligers Zaterdag een overwinning hebben behaald op een uit Barcelona af komstige colonne, welke probeerde zich meester te maken van den heuvel van San Juan. De verliezen der Catalanen zouden 100 dooden en 300 gewonden bedragen. De op standelingen hebben vijf kanonnen, 20 ma chinegeweren en een vijftigtal vrachtwa gens buit gemaakt, terwijl hun 500 ge vangenen in handen vielen. Ondanks de actie der vliegtuigen, welke niet van het bij het leger in Catalanie gebruikelijk mate rieel waren, trokken de regeeringstroepen zich overijld terug. Bezetting van Algeciras? Te Gibraltar gaat het gerucht, dat de re geeringstroepen geprobeerd zouden hebben y Algeciras aan land te gaan. Aangezien de batteryen van Algeciras tijdens het bom- ardement niet geantwoord hebben, denkt men dat zij vernield zijn en dat bijgevolg een aanval te land ter zee en in de lucht ij ens het weekeinde door de regeerings- troepen ten uitvoer zal worden gelegd op La Linea en Algeciras. Geruchten melden, dat de aanval uit Malaga zou geschieden en dat de Jaime I een militaire afdeeling in La Linea aan land wil zetten om de verbinding met de uit Malaga oprakende troepen stand te brengen De bevolking van Algeciras heeft de stad na het bombardement van gisteren bijna volkomen verlaten. Hoewel het aantal slachtoffers niet bekend is, bedraagt het aantal dooden minstens 20 en dat der ge wonden 50. Majorca in handen der regeering. Een watervliegtuig van den dienst Al- gieis Marseille is te Marinane aangeko men. Tijdens de vlucht heeft dit toestel verscheidene berichten opgevangen. Het eerste kwam van een vliegtuig dat op weg was naar Algiers en bevestigde dat de Spaansche regeeringsschepen, geëscorteerd door vliegtuigen op weg waren naar Palma de Maorca. Volgens het tweede bericht, af komstig van het personeel der Air France te Alcudia, bestond er voor deze gevaar te Alcudia te blijven. Het derde bericht luidde in het Spaansch: Majorca bevrijd, leve de republiek. Het personeel der Air France heeft intus- schen Alcudia kunnen verlaten. De strijd om Oviedo. Uit Oviedo wordt gemeld: De toestand in Asturië is hetzelfde geble ven. De opstandelingen onder bevel van kolonel Aranda rijn nog steeds te Oviedo omsingeld. Het commandement der regee ringstroepen heeft besloten, geen aanval te ondernemen, daar verwacht wordt, dat de rebellen rich aeer spoedig over zullen ge ven en men bloedvergieten wil voorkomen. Dit besluit is echter, naar men zegt, niet naar den zin der Volksfronttroepen, die verlangen, dat onverwijld een aanval wordt ondernomen. Offensief tegen opstandelingen begonnen. Naar de speciale verslaggever van Havas meldt, zyn de regeeringstroepen, na ver sterkingen te hebben ontvangen, een krach tig offensief begonnen, met het doel, de rechter en linker flanken van de nationalis tische troepen op te rollen. De artillerie en de luchtmacht ontplooiden een groote acti viteit. De strijd om de Balearen. Een regeeringscolonne heeft Formentara, een der eilanden der Balearen, bezet Een infanterieluitenant. U soldaten, benevens 9 manschappen der Qüardia Ctvil werden ge vangen genomen. Het opstandige gemeente bestuur werd afgewt. Kapitein Bajo, die bevel voert over de regeeringscolonne heeft den militairen commandant var het eiland Ivica bevel gegeven zich over te geven. Toen de rebellen weigerden hieraan gevolg te geven werd Ivica door de regeeringsge- trouwen gebombardeerd. De „witten" hebben geen gebrek aan levensmiddelen. Een vooraanstaand politicus van de op standelingen te Pamplona verklaarde den vertegenwoordiger van Havas, dat de re geering te Madrid wel heeft bekend ge maakt, dat de opstandelingen gebrek aan levensmiddelen hebben, doch de correspon dent kon zelf zien, dat de toestand niet zoo ernstig was. Te Madrid roept men van de daken: „De tijd werkt voor ons". Indien dit waar was, zou generaal Mola niet zoo rustig blijven. Indien de generaal nog geen offensief op Madrid heeft geopend, dan is dit, omdat hij alle krachten wil verzamelen. Hy wil een verbinding met Franco tot stand brengen, de troepen oefenen, de transportmiddelen behoorlijk verdeelen en wapendepots aanleggen. Verder heeft generaal Mola gelast, dat in het leger alleen reglementair mag worden gegroet. Ook de fascisten mogen niet meer hun eigen groet brengen, aangezien, zooals generaal Mola zeide, zij thans deel uitma ken van een leger en niet tot een bepaalde party behooren. Radio-Sevilla meldt opmarsch naar Madrid. Radio-Sevilla deelt mede, dat alle berich ten van radio-Madrid onwaar zijn. Talrijke troepen marcheeren op naar Madrid. Deze afdeelingen zijn samengesteld uit de man schappen, die van Afrika naar Europeesch- Spanje zijn vervoerd hun enthousiasme is zeer groot. De regeering te Burgos beschikt over een sterke luchtmacht. De regeering te Madrid is niet in staat haar troepen in bedwang te houden, de roode militie valt allen aan, die zij wiL De berichten uit Bar celona wijzen op eenzelfden toestand. De troepen, die naar Saragossa oprukken, wor den gecommandeerd door een „pistoler Saragossa is nog niet gevallen. Een sterke colonne, die uit Marokko is aangekomen, bedreigt thans Malaga. Bada joz is in handen van de „witten" gevallen. Verder deelt radio-Sevilla mede, dat elk Spaansch petroleumtankschip, dat de Straat van Gibraltar wil passeeren getorpedeerd zal worden. Protest van het Italiaansche consulaat. Officieele kringen hebben nog niets ver nomen aangaande den dood van drie Ita liaansche staatsburgers, die te Barcelona zouden zijn vermoord. Men verklaart offi- ciëele berichten af te wachten alvorens eenige beslissing te nemen. Tot nu toe is het bericht nog slechts door de bladen bekend gemaakt. De „Voce d'Italia" meldt, dat de consul- generaal van Italië te Barcelona direct heeft geprotesteerd, evenals de Italiaansche am bassade te Madrid, welke deze regeering verantwoordelijk stelt voor bet gebeurde. Ook een Engelsche familie getroffen? Het Engelsche consulaat te Bayonne is er zoo juist van in kennis gesteld, dat zekere heer Savilla, een Engelsch onderdaan, eige naar van het jac' t „Blue Shadow", die een tocht langs de Spaansche kust maakte, ge dood en zijn vrouw ernstig gewond zou zijn. Mevrouw Saville, en het stoffelijk over schot van haar man zyn aan boord genomen van de Engelsche torpedoboot Cornet, welke uit Gijon kwam en vanavond te Saint Jean de Luz wordt verwacht Argentijn te Madrid gedood. Het ministerie van buitenlandsche zaken verneemt van den Argentynschen gezant te Madrid, dat een Argentijnsch staatsburger Linaje genaamd, onder onbekende omstan digheden te Madrid is gedood. De gezant heeft bij de regeering te Madrid geprotes teerd, die haar leedwezen betuigde en be loofde een onderzoek in te stellen. Nationalisten melden overwinning voor Saragossa. Naar uit het hoofdkwartier van generaal Mola te Burgos wordt gemeld, hebben de nationalistische troepen voor Saragossa een beslissende overwinning behaald op een uit Barcelona afkomstige marxistische co lonne. De roode militie had getracht, den heuvel van San Julia te bezetten, doch zy werd teruggedreven. De roode Catalanen verloren 100 dooden en 300 gewonden, als mede 500 gevangenen, 5 kanonnen, 20 ma chinegeweren en 50 vrachtauto's. De roode strijdkrachten hebben zich in allerijl terug moeten trekken. Zy werden gesteund door vliegtuigen, die, naar te Burgos verklaard wordt, niet tot bet gebruikelijke materiaal van het Catalaansche leger zouden hebben behoord. Gevecht in de haven van Malaga. De te Gibraltar aangekomen Bntsche tor pedojager „Blanche" heeft medegedeeld, dat de in de haven van Malaga voor anker ligende oorlogsschepen van de regeering door nationalisten zijn gebombardeerd. De oorlogsschepen, waaronder ook de „Jaime Priero", het slagschip, dat twee dagen ge leden Algeciras heeft beschoten, beantwoor den het vuur, doch aan geen van beide zij den werden treffers behaald. Nieuwe troepenverschepingen uit Marokko. De troepenverschepingen van Marokko naar het Spaansche vasteland zijn blijkbaar in den nacht van Zaterdag op Zondag voort gezet. De kustplaatsen Tarifa, Algeciras, San Roque en La Linea waren in diepe duisternis gehuld, blijkbaar met het doel, de landing ongestoord te doen plaats vinden. Prieto over den burgeroorlog; goud kan den strijd beslissen. De gematigde socialistische leider, Indale- cio Pieto heeft in 'n radiorede, aldus meldt de „Daily Telegraph", nog eens verklaard, dat de overwinning voor de republiek ver zekerd was. Zijn geestdrift werd ditmaal echter getemperd door de erkenning, dat de strijd nog vele weken zou duren. Hij gaf toe, dat deze opstand, die voor heen beschouwd was als een miltaire rebel lie, een oorlog was, en wel een oorlog zoo verschrikkelijk als men zich kan voorstel len. Het groote voordeel voor de regeering was het bezit van goud. Indien Napoleon's meening juist is, zoo verklaarde Prieto, dat de overwinning in den oorlog de overwin ning is van het geld, dan springt onze su perioriteit duidelijk in het oog. De peseta heeft op het oogenblik geen waarde en wordt aan de buitenlandsche beurzen niet genoteerd. Het eenige middel is goud en alle goudvoorraden bevinden zich in han den der regeering. San Sebastian herkrijgt normaal aanzien Een speciale correspondent van de „Daily Telegraph" heeft den Zondag doorgebracht te San Sebastian, het vroegere zomerverblijf van ex-koning Alfonso, thans het hoofdkwartier van de strijdmacht van het Volksfront in de provincie Guipuzcoa. De stad vertoonde een geheel verschillend beeld van dat van drie weken geleden. Het leven was weer vrijwel normaal, trams en auto bussen rijden, de telefoon werkt weer, de meeste café's en winkels zyn open en levensmiddelen schijnt geen gebrek aan te bestaan. De eenige moeilijkheid waarvoor het plaatselijk bestuur zich plaatst ziet is het tekort aan drink water. Dit komt, doordat San Sebastian haar drinkwater krijgt aangevoerd uit de bergen in Navarra, langs een aqua duct, dat zich thans in handen der „witten bevindt. Na den start op huis gestort; vier inzittenden verbrand. Vanmorgen is het lynvliegtuig „Vellox" van de Imperial Airways, even nadat het van Croydon naar Parijs was gestart, neergestort en te recht gekomen in den tuin van een huis te Wallington, nabij het vlieg veld Croydon. Het vliegtuig vloog onmiddellijk in brand, en de inzitten den, twee piloten en twee marconisten kwamen in de vlammen om. Op het geluid van de botsing waren tal- looze bewoners der nabijliggende huizen komen toesnellen, en spoedig verdrong zich een dichte menigte naby de plaats des onheils. Door de enorme hitte was het evenwel niet mogelijk het brandende wrak te naderen. Het vuur was inmiddels naar twee na- bijliggende huizen overgeslagen, en de spoedig aangekomen brandweer moest de aangrenzende huizen nat houden om te beletten, dat deze eveneens vlam zouden vatten. Drie uur was de brandweer bezig, voor zy het vuur onder den knie had. Een in te rv ie uw met een opvarende. Vannacht te drie uur meerde de „Perseus" van de K. N. S. M. voor het etablissement van de maatschappij. Zij kwam terug van een reis naar de Middellandsche zee, waaraan, een tien tal toeristen hadden deelgenomen. Op den terugreis heeft het schip een aan tal havens in Noord-Span je aange daan, n.1. Bilbao, Santander en Paga- ses. We hebben na aankomst van het schip een kort onderhoud met eenige opvarenden gehad. In Pagases had het schip twee dagen gelegen, in de 9tad was het een heL Er werd dag en nacht hevig gevochten tusschen opstandelingen en regeerings troepen, het was aldus onze zegsman verre van plezierig om daar ook maar een oogenblik aan wal te gaan, men was er zijn leven geen oogenblik zeker, 't Werk lag er volkomen stil, de menschen hadden slechts tijd voor hun burgeroorlog. Met revolvers en geweren gewapende burgers waren op straat een gewoon verschijnsel. Erg veel levensmiddelen waren niet in het stadje, de regeeringspartij heeft nog een hoeveelheid visch van ons gekocht Wij waren blij, toen we het ruime sop weer kozen en de vechtende stad achter ons konden laten. Later hoorden we dat enkele schepen voor de bommen hadden moeten vluchten. In Bilbao en Santander was het toen wij er waren, tamelijk rustig, er werd zelfs nog gewerkt. In de haven van eerstge noemde stad lag een Amerikaansch slag schip en een Duitsch en Engelsch oorlogs schip. Vluchtelingen heeft de „Perseus" op haar reis niet opgenomen en belangrijke avonturen hebben de opvarenden niet meegemaakt. Alleen de reservoirs kunnen thans water verstrekken, waarmede zuinig moet worden omgeggaan. Den geheelen dag ziet men vrouwen met emmers in de ry staan bij de standpijpen. Niettemin heerscht er een stemming van vertrouwen en opgewektheid in de badplaats. Het strand heeft weer een levendig aanzien, in zee wordt weer gebaad, en de caféterrassen zijn weer bezet. De by de straatgevechten aangerichte schade blijkt niet zoo groot te zyn. Het ergst geleden hebben het hotel „Ma ria Cristina" en het gebouw van den club „Nautica", waarvan geen deur of raam heel is. De civiele gouverneur van San Sebastian, ^Artola, verklaarde, dat de geheele organi satie van stad en provincie in handen is van het volksfront-comité, dat voor alles de verantwoordelijkheid op zich neemt. Hy zeide in voortdurend contact te staan met Madrid, vanwaar hy zyn orders krijgt. De miltaire gouverneur, Jesus Laranaga, ont kende niet, dat er vele excessen ln de eer ste dagen van den burgeroorlog waren ge pleegd, maar, zoo zeide hü, „dergelijke dingen zijn in alle burgeroorlogen". Hy ont kende, dat de troepen van 't volksfront hun krijgsgevangenen doodschoten. Integendeel, zij worden behandeld volgens de oorlogs- wetten. „Wij vechten, zoo besloot hij, voor het herstel van wet en orde, en ter verde- diging van de democratiggbewrepubUek".

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1