H.O.L.L.A.N.D. mÊm Olympische Kampioenen. 1« vi, iSÏÏ''„li OlmpiKh. -p. De eerste gouden medaille voor Nederland. De athletiekwedstrijden 10.000 M. hard loopen: SALMINEN (Finland) 30 min. 15.4 sec. Kogelstooten (heeren): Speerwerpen (dames) i Hoogspringen (heeren) i Gewichtheffen (licht gewicht): Gewichtheffen (halfzw. gewicht) Kogelslingeren 100 H. heeren: Discuswerpen dames: 400 H. horden 800 M. heeren Verspringen heeren Floretschermen équipe: 200 H. heeren: 50 K.H. snelwandelen Discuswerpen heeren 400 M: Wielrennen sprint 10 Kamp: 4 X 400 H. estafette b" holland telt een woordje mee. Athletiek. deze volgorde aan den start: Arai (Japan) Yusa (Japan), Lindegren (Ver. Staten) Fick (Ver. Staten), Fischer (Duitschland) STaguchi (Japan) en Csik (Hongarije). Doodsche stilte heerschte er voor den start. Ons viel op, hoe buitengewoon ner veus Fick was, hij stond letterlijk te trillen op zijn beenen. „Auf die plaetze", riep Gaedecke. „Achtung", en bij het „ab" klonk het pistoal schot. De Japanner Yusa nam onmiddellijk de leiding en keerde als eer ste, gevolgd door Taguchi en Scik, terwijl Fischer, Fick, Lindegren en Arai vrijwel 'gelijk wendden. Een ontzaglijk felle strijd ontspon zich op de laatste vijftig meter. Door zijn buitengewoon goed keeren had Ccik een stuk van zijn achterstand op Yusa ingeloopen, doch 25 meter voor de finish lag Yusa nog steeds voor. Het was toen duidelijk, dat alleen Yusa en Csik nog voor de zége in aanmerking konden komen. Doordat Yusa op baan 2 en Csik op 7 lag, was het practisch onmogelijk waar te ne men, wie als eerste aantikte. Maar aan het gejuich der Hongaren bleek al spoedig, dat Csik een onderdeel van een seconde eerder Was geweest. De groote Amerikanen, de in naam nog grootere Japanners waren geslagen. Wel een teleurstelling voor de Amerikanen, welk een nog grootere teleurstelling voor de Japansche zwemmers. De tijden waren niet zoo snel geweest als 5n de series en halve eindstrijden, immers voor Csik werd 57,6 sec. opgegeven en voor Yusa 57.9 sec., hetgeen ons volkomen on verklaarbaar voorkomt, want 0,3 sec. heeft het zeker niet kunnen schelen. De eerste beslissing der zwemwedstrijden ïs gevallen, het is een groote verrassing ge worden, hopenlijk zal dat niet bij de dames het geval zijn. Wielrennen. Van Vliet wint de tijdrace. Ooms-Leene tweede in het tijdnummer. Berlijn, 8 Aug. Het was een geheel andere van Vliet, dien wij Zaterdag avond na afloop van de tijd-race in de kleedkamer zagen: toen totaal gedepri meerd, nu blij als een kind met zijn gouden medaille, verdiend na een schit terende race tegen het horloge, waarbij hij een tijd noteerde van ;1 minuut 12 sec., hetgeen een nieuw Olympisch re cord beteekende. Maar ook thans heeft het geducht gespan nen. De zoo zeer gevreesde Rudolf Karsch noteerde een tijd van 1 minuut 13.2 sec., een zeer .goede prestatie. Van Vliet startte als achtste. Hij was zeer snel weg. Zijn eerste ronde ging buitengewon rap en een elkeen vreesde, dat hij in de tweede ronde wel een inzinking zou krijgen. Inderdaad ging het in de tweede ronde veel minder snel. Maar niettemin zette hij goed door en toen de luidspreker den tijd aankondigde, bleek hij 1 minuut 12 sec. gereden te hebben, dank zij vooral zijn uitermate snelle eerste ronde. Volkomen uitgereden moest hij van zijn fiets worden getild, overigens een bewijs, dat hij uitstekend gereden had. Na van Vliet kwamen nog mfeer dan tien renners en toen kwa die angstige spanning, of een concur rent nog zijn tijd zou verbeteren. Vooral de Franschman Georget ging goed en deze bleef slechts 4/5 seconde boven den tijd van van Vliet. De spanning steeg. Nerveus lie pen Nederlandsche officials op het veld heen en weer, van Vliet zelf was uiterlijk zeer kalm, maar innerlijk nog lang niet ze ker van de overwinning. Als laatste stond op het programma de Italiaan Rigoni vermeld, doch volkomen on verwachts werd medegedeeld, dat in plaats van Rigoni de rappe sprinter Pola zou uit komen. Vele Hollanders namen de stop watch in de hand, telden de seconden mee. Pola vloog over den baan, doch op de laat ste 200 meter zakte hij beslist af en het bleek, dat hij nog ruim 1 seconde boven den tijd van van Vliet was gebleven. Een luid gejuich steeg op, de honderden Nederlan ders op de tribunes zwaaiden met vlaggen, Nederland had zijn eerste gouden medaille gewonnen. Direct hierna reden de drie eerst aanko menden: van Vliet, Georget en Karsch, een eereronde. Het Wilhelmus werd gespeeld, meegezongen door de talrijke landgenooten. En voor velen was dit ook daarom zoo'n ontroerend moment, omdat na de vele pech der vorige dagen het kleine wielergroepje er thans in geslaagd was een gouden me daille te winnen. Nooit is de Nederlandsche wielerwe- reld van de Olympische spelen thuis ge- Nikkanen (Finland) die tweede werd in het nummer speerwerpen, feliciteert den Olympischen kampioen in dit nummer, den Duitscher Stock, komen zonder eersten prijs! Ook nu is dat niet het geval geweest Behalve de gouden medaille heeft onze ploeg zelfs twee zilveren medailles gewonnen, im mers na de tweede plaats van van Vliet in de sprint, zorgden Ooms-Leene Za terdag voor een prijs in het tanden- nununer. Een gelukkige van Vliet. Van Vliet was vanzelfsprekend zeer ge lukkig, toen w(j hem in de kleedkamer op zochten. Het is niet zoo gemakkelijk ge gaan, zei hij ons direct. Ik wist dat ik de eerste ronde snel gereden had, maar in de tweede was het net of ik stil stond, ik was dood. Ik heb het laatste gedeelte gereden zonder iets te zien, ik weet niet eens meer, hoe ik den laatsten bocht ben doorgekomen. En terwijl allen binnenkomen om van Vliet geluk te wenschen is op alle gezichten duidelijk te lezen, hoe vol vreugde deze overwinning ontvangen is. Want een ieder gunde het den jeugdigen Woerdenaar zoo gaarne. Ooms-Leene. In de tandemrace hebben Ooms-Leene het tot de finale gebracht. In den derden kwart eindstrijd kwam het Nederlandsche paar te gen Chambers-Sibbit, goede bekenden van onze landgenooten, uit. Met een halve leng te won het Oranje-team met een tijd van 11.2 sec. over de laatste 200 meter. Ooms- Leene kwamen in de laatste ronde gemak kelijk voorbij, als zij doorgezet hadden, zou den zij zelfs met vele lengten gewonnen hebben. In de halve finale kwam het Italiaansche tandem Legutti-Loatti tegen Ooms-Leene. Bij het luiden van de bel voor de laatste ronde gingen Ooms-Leene naar voren. Ge durende een volle ronde werd strijd gele verd, de Italianen probeerden nog onderdoor te komen, doch dit gelukte hun natuurlijk niet. Tijd laatste 200 meter 11.4 sec. Het Duitsche tandem Ihle-Lorenz had het eveneens tot de finale gebracht. Vooral hun halve finale tegen de moedigen Franschen Georget-Maton was een prachtig staaltje tandemsprint geweest. In den eersten rit der finale nam het Ne derlandsche paar onmiddellijk den kop. In een felle sprint werd de laatste 300 meter omstreden. Bij het uitkomen van den bocht, lag het Hollandsche tandem nog voor, doch met een sprong lagen Ihle-Lorenz naast de onzen. Met enkele flinke trappen sprongen de Duitschers nog met een halve lengte voorsprong over de eindstreep. Tijd 11 sec. over de laatste 200 meter. In den tweeden rit lagen Ooms-Leene weer op kop. Ihle-Lorenz joegen de Hol landers op, probeerden dezelfde tactiek toe te passen als in den eersten rit. Doch toen begingen Ooms-Leene een tactische fout. Bij het uitkomen van den voorlaatsten bocht letten zij even niet op, en dit was voor de Duitschers voldoende geweest om hun kans te grijpen. Met een ruk lagen zij op zij en kwamen voor. Ooms-Leene moesten nu uit tweede positie trachten voorbij te komen en dat hun dit bij de zeer snelle Duitschers niet gelukken zou, stond o.i. bij voorbaat vast. Zij hadden zich laten verrassen, de strijd was verloren. Maar hieraan dient direct te worden toe gevoegd, dat Ihle-Lorenz beslist beter dan de Hollanders waren, zij hebben de zege volkomen verdiend. Rest ons nog te vermelden, dat in de ploegachtervolging Frankrijk het Olympisch kampioenschap behaalden. Zij wonnen in de finale van Italië en hadden van te voren op overtuigende wijze van de Duitsche ploeg gewonnen. Derde werd Engeland. De Fran- sche ploeg was inderdaad uitstekend, zeer gaaf en goede op elkaar ingesteld. Hiermede behoorden de baan wedstrijden der Olympische spelen tot het verleden. Rest ons nog de wegwedstrijd, die heden gereden wordt. Berlijn, 9 Aug. Op dezen prachtigen Augustusnamiddag bood het zon-overgoten Olympisch stadion een machtig beeld. Reeds voor den aanvang verscheen rijkskanselier Hitier in het stadion, die den start der Ma- rathonloopers wilde bijwonen. De laatste dag van de Olympische athle- tiek brengt het hoogspringen voor dames buiten beschouwing gelaten slechts hoog tepunten, n.L drie estafetteloopen en den Marathon. Om drie uur startten, toegejuicht door de 100.000 aanwezigen in de geweldige sport- arena, de Marathonloopers. Slechts twee lie ten verstek gaan, zoodat in totaal 56 loopers voor den 42.195 K.M. langen tocht vertrok ken. Er werden twee ronden over de baan gemaakt, toen verdween Zabala, de win naar van 1932 als eerste onder de Mara thonpoort. Vervolgens verschenen de 4 x 100 meter estafetteloopers aan den start, terwijl tevens een aanvang werd gemaakt met het hoog springen voor dames. Groote teleurstelling voor Nederland. Onze ploeg gediskwalificeerd. Osen- darp zegt, dat de stok hem uit dc hand is geslagen. De 4 x 100 meter estafette, waarbij Ne derland naar verwacht mocht worden op Amerika na de snelste tijd zou maken, is voor de onzen op een zeer ernstige teleur stelling uitgelopen. Het werpt een schaduw over de prachtige prestaties van onze athle- ten. Het loopen van de onzen hoewel het vrij zeker een nieuw Nederlandsch record zou zijn geweest bleef wel eenigszins be neden de verwachtingen. Het wisselen was niet zoo goed als men dat zou hebben gewenscht. Toen Osendarp van Berger den stok kreeg lag hij op df vierde plaats met den Duitscher Homberger enkele meters voor zich. Onze kampioen liep echter zóó geweldig, dat hij den Duitscher in de laatste meters door de finis voorbijging en als derde kwam. Ongeveer 10 meter voor de eindstreep raakte Osendarp echter den stok kwijt. Dit gebeurde juist toen hij den Duitscher pas- Woellke (Duitschland) 16 M Tilly Fleischer (DuHe^éand) 45.18 M. Jonhsson (Ver. Staten) 2.03 M. Mohammed Mesbak (Egypte) 342.5 K.G. Louis Hostin (Fr.) 372.5 K.G. Hein (Duitschland) 56.49 M. Jesse Owens (Ver. St) 10.3 sec. 100 M. dames Helen Stephens (V. St.) 11.5 sec. Gisela Mauermayer (Duitschl.) 47.63 M. Hardin (V. St.) 52.4 sec. Woodruff (V. Si) 1 m. 52.9 sec. Jesse Owens (V. St) 8.06 M. Frankrijk. J. Owens (V. St.) in 20.7 sec. Whitlock (Eng.) in 4 u. 30 min. 41 sec. Carpenter (V. St.) 50.48 M. Polsstok hoogspringen Meadows (V. St) 4.35 M. Floretschermen dames llona Eleck-Schacherer (Hong.) Gewichtheffen (middengewicht) Touni (Egypte) 387.5 K.G. Gewichtheffen (zwaargewicht) Manger (Duitschl.) 410 K.G. 1500 M.: Lovelock (Zweden) 3 min. 47.8 sec. Speerwerpen Stoeck (Duitschl) 71.84 M. Floretschermen Gaudini (Italië) 7 gew. part Hink stap-sprong Tajima (Japan) 16 M. Pistoolschieten Oyen (Duitschland). 110 M. horden: Towns (V. St) 14.2 sec. 80 M. horden dames Valla (Italië) 11.7 sec. Williams (V. St.) 46.5 sec. Schijfschieten Ullman (Zweden). Merkens (Duitschl.) Morris (V. St.) 7900 p. 4 X 100 H. estafette: (V. St.) 39.8. (Engeland) 3 min. 9 sec. Hoogspringen dames: Mej. Csak (Hongarije) 1.60 M. 4 100 M. estafette dames: (Ver. St.) 47.6. Marathon-Race: Son (Japan) 2 u. 29 m. 19.2 sec. seerde. Daar Osendarp zonder stok binnen kwam, moest dus onze ploeg worden gedis kwalificeerd. „De stok ic mij uit de hand geslagen". Onmiddellijk nadat de speaker had aangekondigd, dat Nederland was gedis kwalificeerd, hebben we Osendarp in zijn kleedkamer opgezocht. Onze loo pers waren opgewonden en down tege lijk. „De stok is mij uit de hand gesla gen", antwoordde Osendarp ons op de vraag hoe het mogelijk was, dat hij, een zóó geroutineerd looper, den stok kon verliezen. Toen ik op dezelfde hoogte lag als de Duitscher, sloeg Homberger tegen den stok, die ik in de linkerhand had, met zoo'n kracht, dat ik hem verloor. Osen darp meende, dat hU den laatsten Ita- liaanschen looper Gonell. ook nog had gepasseerd, maar naar wü hadden waar genomen, was zulk. niet het geval. Een protest. Direct heeft Nederland een protest inge- M to'ddei. w» do „cérémonie pr;*- cólaire" voor de winnaars reeds ^houden. Van de finish was een film opgenomen en de jury besloot eerst aftewachten totdat deze film zou zijn ontwikkeld. Nieuw wereldrecord. Tenslotte nog iets over den loop zelf, welke een phenomenaal Amerikaansche ploeg werd. Owens Metc fe. Draper en Wykoff slaagden er nJ.ta een niéuw wereldrecord te vestigen in den haast onbegrijpelijken tijd van 39^8 sec., dJL us een gemiddelde voor eiken looper van 9 'Ir werd als volgt «estar4: 1. Argentinië. 2. Duitschland, 3. Nederland, 4 Ver. State"' 5. Italië en 6. Canada. Nederland had dus g<oU£°^M direct schitterend weg en na den eersten wisel was er reeds geen twijfel aan of Amerika zou winnen. Boerma had o.L een minder goeden start. Hü was veel te vlug uit de gebogen positie daardoor hij aan snelheid inboette Onze ploeg lag bij den eersten wissel, welke min der goed verliep, op een zeer ongunst g plaats. Van Beveren en Berger haalden daarop wel in, maar toen Osendarp den stok had zag hy nog drie loopers voor zich, n.l. een Amerikaan, een Italiaan en een ui scher. Razend snel liep onze kampioen op den Duitscher en den Italiaan in. Hy po seerde Homberger en bijna bereikte hy ook nog den Italiaan. Helaas kostte het ver lies van den stok hem de toch zoo zeer er- diende derde plaats. De teleurstelling in het Nederlandsche kamp was groot Zware tegenslag voor Duitschland. De 4 x 100 meter damesploeg. die een wereldrecord vestigde, komt door het verlieten van een stok niet de finish. Op dezen laatsten athletiekdag werd het Duitsche publiek een zeer ernstige teleur stelling bereid. De roemruchte 4 x 100 me ter dames-estafetteploeg toch, welke den vorigen dag met 46.3 sec. een nieuw wereld record vestigde, behaalde den gouden me daille niet De laatste Loopster verloor nJ. bij het wisselen den «tok, waardoor zij moest opgeven. Op dat fatale moment hadden de Duit sche meisjes ongeveer acht meter voor sprong op Amerika. Het was voor de we reldrecordhoudster miss Stephens, vrijwel onmogelyk geweest de laatste Duitsche loop ster nog in te halen. Het gejuich, dat steeds door het stadion had geklonken, toen de Duitsche meisjes met zoo'n grooten voorsprong voorop liepen, verstomde eensklaps. Amerika werd thans winnaar. Het is vrijwel zeker, dat de groo te teleurstelling voor de Duitsche estafette ploeg een gevolg is van het streven naar e»n nieuwen wereldrecordtijd. De laatste loop ster trachtten zoo scherp mogelijk te wie len. Nr. 4 had al zoo'n groote snelneid, dat nr. 3 haar niet meer kon bereiken. Zy trachtte den stok nog over te geven voor de fatale streep, maar dit mislukte. De zes damesploegen startten in de volg orde: 1. Engeland, 2. Italië, 3. Ver. Staten, 4. Duitschland, 5. Canada, 6. Nederland. Onze Hollandsche meisjes hadden dus al lerongelukkigst geloot. Mej. ter Braake was, nadat eerst valsch was gestart, goed weg en zij bleef op een behoorlijke plaats. Het wisselen met mej. Koen was goed. Toi-n de derde loopster, mej. de Vries startte, was er nog een kansje op een derde plaats, maar de volgende loopster van Canada was te sterk. Ook de wissel tusschen mej. de Vries en mej. Koning was behoorlijk. Door het falen van den Duitschen wissel lag mej. Ko ning vierde. Onze loopster was echter bij lange na niet opgewassen tegen de laatste Italiaansche, mej. Valla Eerste werd Amerika in 47.8 sec., tweede Engeland met 47.6 en derde Canada met 47.8 sec. Italië noteerde 48.7 sec„ terwijl onze meisjes 48.8 sec. liepen, dus een min der goede tijd dan den vorigen dag. Een goed slot voor Engeland Prachtige sege in de 4 x 400 meter estafette. Het laatste estafettenummer, de 4 x 400 meter, werd het fraaiste van dezen sluitings dag. Een zeer felle strijd kon worden ver wacht tusschen de Ver. Staten en Engeland In den tijd van 3 min. 9 sec. werd de Brlt- sche ploeg winnaar. Hoe fraai deze tijd ook is, hij beteekent geen nieuw record. Amerika noteerde 3 min. 11 sec. Om de derde plaats werd verbitterd gevochten tus schen Duitschland en Canada. De laatste Canadeesche looper Loarring liep snel op versSüïJT m' d!e ®chter no« met miniem verschil derde werd. Canada en Duitschland maakten denzelfden tyd, n.l. 3 min. 11.8 Het hoogspringen. l..^>ie!,h°0,,!rto,en tw" Neder- mïi Ko.ï'T df' slaiorUn verwacht kon worden ïtoï m*ujM er niet in een der eer- dÏlSiems'ters* T°ch WBre" ueaineemsters, gezien de prestatie» welke medaille te veroveren Mei 60 ™l" «-Prei de «ouden „edlm.'iKT'"f"' tü iV*;"1"'1 (ov,r«*1»«i' i-ïie M?)ft1' i«ord. "cordhoudeter. met*r N.d.rl.iuUch meter te komen. nlet over de 1.58 de Engelach^oX"en'deDuitsche Kaun> kwamen over de 1.60 mête ™8"1""^ C"k Geen van haar slaagde er echter in 1.62 meter te springen. De lat werd toen op 1.60 meter gelegd. De Duitsche en de Engetoche faalden, maar de Hongaarsche sprong over de lat Mej. Csak werd de winnares met 1 62 meter. Na ver der springen bezetten de Engelsche de twee de en de Duitsche de derde plaats. De resultaten luiden: 1. en Olympisch kampioene: Csak (Hon garije) 1.60 meter (bij het overspringen 1.62 nieter); 2. Odam (Engeland) 1.60 mater; J. Kaun (Duitschland) 1.60 meter. Het Nederlandsch protest kan niet In behandeling worden genomen. De film van de finish la soek ge raakt Berlijn, 9 Aug. Het staat thans wel vast, dat het protest van Nederland inzake de 4 100 meter estafette geen succes aal hebben. Hoewel van een officleele afwijzing nok geen sprake is. De merkwaardige om standigheid doet zich nX voor, dat het offi- cieele filmpje dat steeds van de finlah wordt genomen, zoek is geraakt De filmt van de andere nummers waren echter wel aanwe zig. Dit is zeer eigenaardig, daar het al een paar maal is voorgekomen, dat de film de beslissing over de toewijzing der plaatsen moest brengen. De voorzitter van de jury, de heer Eke- lund (Zweden) heeft zoowel Osendarp als de laatste Duitsche looper Homberger bü zich geroepen. De Duitscher verklaarde aan den heer Ekelund op eerewoord, dat hy Osendarp den stok niet uit de hand heeft geslagen. Osendarp gaf daarop zijn lezing van het geval eveneens op eerewoord. De heer Eke lund die op zeer voorzichtige wijze dit moei lijke geval behandelde, zeide daarop tegen den Duitscher, dat hy den indruk had ge kregen, dat deze Osendarp vermoedelijk wel heeft geraakt, maar dat van opzet geen spra ke Is geweest Het is voor een looper in een zoo'n bes lissenden, enerveerenden kamp vrijwel onmogelijk om zoo iets te doen. Maar de voorzitter der Jury zeide tegen Osendarp eveneens van meening te zijn, dat deze inderdaad hinder van den Duitaehar heeft gehad. Alles is echter slechts een en- gelukkige samenloop van omstandigheden, Beide athleten hebben borst aan borst ge- 1 oopen, waarbij ze zonder uit hun banen te komen elkaar naar wel als vaststaand kan worden aangenomen, hebben aangeraakt Een protest zou naar wtj nader vernamen, toch weinig succes hebben gehad, daar de jury hoogstens had kunnen besluit* ds Duitsche ploeg te diskwalificeer*. De voorzitter der OAÜ. athleten toe. Zondagnamiddag na afloop van de strijden heeft de chef d'equipe, de voorzitter der 1CN.AU, de beer A. J. O. Strenghttt onze athleten ook de dames waren hier bi) aanwezig in het restaurant van het Olympisch dorp toegesproken. Rij wees op de prachtige resultaten, welke zijn behaald, hoewel ook de teleurstellingen niet zijn uit gebleven. Het optreden van onze Nederlandzrhe ploeg in deze spelen zal zeker niet nalaten een krachtigen stimulans uit te oefenen op de athletiek in ons land. In Osendarp huldigde de heer Strtngholt tenslotte onze heele Nederlandsche ploeg. Verschillende uitaoodigtagen. Naar wij vernemen, hebben de Nederlnad- scbe athleten diverse uitnood igingen ontvan gen om op wedstrijden in het buitenland uit te komen, o.a. in Zwitserland. Een beslissing hieromtrent is echter nog niet gen oman. Wat de heer Kreigamaaa zegt De vroegere coach der K-NA-U., da heer Kreigsmann, met wien wij nog een kort on derhoud hadden, zeide ten aan zien van on ze estafette-ploeg het volgends: De Hollanders loopen in de estafette prachtig, maar het wisselen daarentegen ia nog bij lange na niet af. Dit moet aanrtsn lijk worden verbeterd, dan kunnen nog veel betere tijden worden gemaakt 100 M. heeren. Osendarp en v. Beveren in de demi-finales. Osendarp finalist Osenderp 3de in de finale. 200 M. heeren. Osendarp en v. Beveren in de iinale. Osenderp 3de, v. Beveren 6de. 80 M. horden damee. Mej. Braake 5de in de iinale. ten 50 K.M. wandelen. Toecani 10de in den 50 K.M. wandelwed strijd. Wielrennen. Arie van Vliet tweede in de 1000 M. sprint. Arie van Vliet olympiech kam pioen in de 1000 M. tijdrace. Ooms en Leene 2e in de tan demrace. Kano'a. Gebr. Wijde kop 3de in de 10 K.M. race. v. Tongeren 4de in eenpersoons kajaks. 1000 M. 1-pers. kajaks Kraaijer 3e 4 m. 35.3; 1000 M. 2-pers. ka jaks: Tates en v. d. Kroft 3e 4 m. 12.8; 10 Kamp: Brasser 5e met 7046 p. (oud 6489).

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6