PROFESSOR SLIM EN ZOON HEILOO TEXEL WIEPINGEN ^8woudand HEEMSKERK KOEDIJK Glimlachje De verllchtlngsavond van V.V.V. Der traditie getrouw geeft de V.V.V. elk Jaar een verlichtingsavond, welke dit jaar Donderdag 13 Aug. plaats heeft. Het bestuur benoemde de heeren J. van Gemeren, C. ten Bruggencate en G. Smits als commissie van uitvoering en men heeft dank zij de me dewerking van vele zijden een program in elkaar gezet, dat er mag zijn. Ter Coul- ster wordt dit jaar niet verlicht. De ver lichting is meer in het centrum. Volledige medewerking is verleend door B. en W. die aan den heer Wolzak en staf toestemming verleende voor verlichting van het raad huis en het gazon met zijn klaterende fon tein. De heer Wolzak, administrateur van het G. E. B. zal hiervan iets aparts maken en wel 'n verlichting met direct, indirect en natriumlicht. De commissie heeft veel me dewerking ondervonden van buurt-com- missies en zonder twijfel zal vanaf de mu- zieknis tot de buurt alles verlicht worden. De commissie zal zich belasten met de ver lichting van de Verschuurlaan, (v. h. Nieu we Laan), het muziekpark en de muzieknis. De burgemeester verleende aan de fanfare corpsen Eensgezindheid en St. Cecilia toe stemming voor een rondgang, terwijl deze de geheele avond zullen concerteeren. Een attractie op zich zelf is een program van de Tuindorp-bewoners, doch wat het is moet een verrassing blijven. Als het weer mee werkt kan het een mooie avond worden. De reddingsboot vaart uit Zaterdag is te de Koog een oefening gehouden met de reddingboot van de Noord en Zuidholl. reddingmaatsch,appij, die daar gestationneerd is. De oefening slaagde uit nemend, de zee was zeer kalm, zoodat de tocht niet de minste moeite ondervond. Van> af het strand werd dit altijd interessante schouwspel door een onafzienbare menigte gadegeslagen. Het aantal opnamen, van de zen tocht genomen, was zeer groot. Des avonds werd te de Koog een feest ge houden, dat door het prachtige weder uit nemend geslaagd is. Vanaf het terras van het badhotel Prinses Juliana, werd door het fanfarecorps van Den Burg een concert ge geven, na afloop hiervan begaf men zich, voorafgegaan door het muziekgezelschap, naar een duinvallei, waar een stoelendans gehouden werd, daarna stond een optocht met lampions op het programma. De deel name hieraan was ongekend groot, terwijl duizenden personen dit waarlijk fantastisch schouwspel gadesloegen. Het feest mag bij uitstek geslaagd genoemd worden. Werkloosheid. Het aantal werkloozen bedroeg in deze gemeente aan het einde van de maand 232. Hiervan waren op dien dag 195 personen in dc werkverschaffing geplaatst. lige drukte. Er was een zweefmolen, het rad van avontuur, een vroolijke keuken, een sjoelbak en de caféhouders Groot en de Weerd hadden een flinke consumptie tent opgericht voor een gezellig zitje. Mede zorgde de goochelaar prof. Ben Ali Libi voor de noodige afwisseling voor de kin deren, die tevens eenige tractaties ontvin gen. Wedstrijden werden gehouden in ton- rijden, hardrijden met kinderwagens en hardloopen op muilen waaraan ruim werd deelgenomen. Des avonds was er 'n open- luchtbal waar The Favourites voor uit muntende dansmuziek zorgden dat werd afgewisseld door de humoristische goo- celtoeren van prof. Ben Ali Libi. Den geheelen avond was er zeer veel belang stelling ook voor de andere vermakelijk heden, zoodat het geheel als een goed ge slaagde feestdag kan beschouwd worden. GEPENSIONNEERD KOLONEL DER MARINIERS C. P. VAN BORSELEN. t Op 72-jarige leeftijd is te Den Haag over leden de gep. kolonel der mariniers C. P. van Borselen. De thans overledene is te 's-Gravenhage geboren 29 Mei 1864. Hij trad in militairen dienst als adelborst 3e klasse op 1 Septem ber 1881. Na verschillende rangen te heb ben doorloopen, werd hij in 1903 tot kapitein bevorderd, waarna op 1 Juli 1916 zijn be noeming volgde tot luitenant-kolonel. Met ingang van 1 September 1920 werd de heer van Borselen benoemd tot kolonel-inspec teur van het korps mariniers. Op 2 Augus tus 1924 verliet hij den zeedienst wegens langdurigen dienst, met pensioen. Kolonel van Borstelen was officier in de orde van Oranje-Nassau met de zwaarden, commandeur in de orde van Leopold den Tweeden van België en was in het bezit van het officierskruis voor 40-jarigen dienst als officier. Het plukken van bramen in de Heems kerker duinen is weer in vollen gang. Dage lijks ziet men kinderen, ook volwassenen, met sloffen gevuld huiswaarts keeren. Gezien de aanvoeren ter markt schijnt de pluk nog al goed te zijn. De besomming per slof kan soms in een oogenblik, al naar gelang er een koopman is, welke dit product gebruiken kan, dalen van 0.90—0.50. Harddraverij en koninginnedag. In 't café de Zon kwamen de leden van bovengenoemde vereenïgrng bijeen. De fees telijkheden zullen gehouden worden op 2 en 3 September, waarvan de paarden sport op den tweeden dag. Van de provincie was bereids bericht binnengekomen dat er geen bezwaren be stonden om de diverse spelen en krame ryen aan den publieken weg te mogen houden Alle aanwezigen gaven blijken van in stemming, zoodat de feesten in de kom van het dorp geviera zullen worden. Feest van Aurora. Begunstigd door prachtig zomerweer werd op het sportterrein het 45-jarig feest gevierd van onze harmonievereeniging Aurora. Te 2 uur opende de voorzitter, de heer H. Visser, het feest met het welkom toe te roepen aan de talrijk opgekomenen en besprak het lief en deed dat de ver- eeniging in den loop der jaren had mede gemaakt. Hy wekte de aanwezigen op de vereeniging te steunen en wenschte allen een prettigen middag en avond. De har monie gaf hierbij eenige nummers ten beste. Op het terrein heerschte een gezel- BEDRIJVIGHEID IN SCHEVENINGEN. De Russische haringorder doet invloed gelden. Er heerscht op het oogenblik in verband met groote aanvoeren haring te Scheve- ningen groote bedrijvigheid. In de afgeloo- pen week werden 381 last of 6800 kantjes haring aangevoerd. Ook de Russische or der van 40.000 ton haring brengt te Sche veningen veel drukte mede. Scheveningen zal van deze 40.000 ton ongeveer 60 pro cent moeten leveren. Vóór 10 September a.s. moeten de eerste 10.000 ton afgeleverd worden. In nauwelijks een maand dus moeten pl.m. 6000 vaten haring verpakt en geëxpedieerd worden. Hierdoor heerscht dan ook in enkele nevenbedryven te Sche veningen meer bedrijvigheid dan den laat- sten tijd het geval is geweest. LEGATEN VAN WIJLEN F. F. BEUKEMA. Wijlen F. F. Beukema, gewoond hebben de te Groningen cn aldaar overleden op 21 Februari 1936, heeft een aantal legaten vermaakt ten bedrage van totaal 24000 gulden. De voornaamste zijn: de vereeni- ging „Rembrandt" tot behoud en vermeer dering van kunstschatten in Nederland, te Amsterdam, 5000 gulden; het Guyot-fonds, vereeniging tot ondersteuning van oude en hulpbehoevende doofstommen in Neder land, te Amsterdam, 1000 gulden; het in stituut tot onderwijs van blinden, te Hui zen (N.H.) 2000 gulden; de vereeniging tot behoud van natuurmonumenten in Neder land te Amsterdam 5000 gulden; het mu seum voor oudheden voor provincie en stad Groningen, te Groningen, 2000 gul den; het instituut voor doofstommen te Groningen 2000 gulden; het studiefonds voor de chemie te Groningen 2000 gulden; de diaconie der herv. gemeente te Hooge- zand 2000 gulden; de openbare uitleenbi bliotheek te Hoogezand-Sappemeer 1000 gulden. CHINEESCHE TOERISTEN. De zaagelastigde van China en mevrouw Wang-Teh-Yen hebben gistermiddag in het legatiegebouw aan de Koninginne gracht te Den Haag een tea aangeboden, ter eere van een gezelschap van 34 Chi- neesche toeristen, die Zondag uit Berlijn in Den Haag zijn aangekomen. Onder de Nederlandsche gasten waren prof. Duy vendak, hoogleeraar in het Chineesch te leiden en mevrouw Duy vendak; voorts professor van der Bilt, wethouder van on derwijs en jhr. mr. Six, chef van het kabi net van den burgemeester. Het gezelschap maakt een reis door Europa en staat onder leiding van den heer P. C. Teng, directeur van de China-travel-service. De heer M. F. Hage, vertegenwoordiger in Nederland, Engeland en België van den Oriënt Lloyd, leidt het gezelschap in ons land rond en zal de groep ook naar Engeland en België vergezellen. Onder de Chineesche toeristen bevindt zich de heer Kiang-Yung, rector van de Universiteit te Peking en oud minister van justitie. De Chineesche toeristen zullen vanavond naar Engeland oversteken en 9 September van Napels naar Sjanghai scheep gaan. VALSCHE RIJWIELPLAATJES ASSENDELFT. IN met groot materiaal uit. Door de sterke rookontwikkeling was de vuurhaard zeer moeilijk te bereiken. Met twaalf stralen werden groote hoeveelheden water in het het vuur geworpen, zoodat men na 'n half uur den brand onder de knie had. In het fabrieksgebouw, waar een dertigtal per sonen werk vindt, was bij het uitbreken van den brand niemand aanwezig. Over de oorzaak van den brand tast men in het duister. De benedenverdieping brandde geheel uit, terwijl de kantoorlokalen goeddeels een prooi der vlammen zijn geworden. Het naar boven doorslaande vuur heeft in de zoldering van de tweede verdieping een gat gebrand, zoodat de brand een oogen blik uitslaand is geweest. De schade, welke door het bluschwater is aangericht, is naar schatting grooter dan de brandschade. HET CARILLON TE ENKHUIZEN GERESTAUREERD. In tegenwoordigheid van den burge meester, carilloncommissie en vele autori teiten vond gister te Enkhuizen de keu ring plaats van het geheel gerestaureerde klokkenspel in den St. Pancrastoren te Enkhuizen. De restauratie die geschied is door de Nederlandsche fabriek van caril lons te Heiligerlee (Gron.), werd door den adviseur, den heer Creman, den beken den beiaardier te Zwolle, goedgekeurd. Het ligt in het voornemen het gerestau reerde klokkenspel den 29 Augustus a.s. feestelijk in te wijden. HEVIGE VECHTPAPTU TE OSS. Twee families slaags. Gisteravond omstreeks tien uur heeft in de Arendsvlucht te Oss een ernstige vecht partij plaats gehad lusschen de familie S. en van G. Er was ruzie ontstaan door het uitleenen van een dekkleed, dat door de familie van G. was ter leen gegeven. Toen mej. van G. zich guteravond naar S. begaf om het kleed terug te krijgen, werd niet onmiddellijk aan haar verzoek voldaan. Een korte woordenwisseling volgde, waar na mej. van G. naar huis terugkeerde. Niet lang daarna bracht S. persoonlijk het kleed naar van G. terug. Hierbij kwam het weer tot woorden, nu tusschen van G. en S. en aldra waren zoo goed als de beide heele families aan het krakeelen. Het bleef niet bij woorden. Er ontstond een handgemeen, waarin zoowel tusschen het zwakke als het sterke geslacht rake klappen werden uitgedeeld. De zoon van den heer S. merk te plotseling, dat hij door een scherp voor werp in de borst was getroffen en hij vluchtte daarop zijn woning binnen. Kort hierna trokken beide families zich terug in hun woningen. De 2C-jarige S. had in tusschen het bewustzijn verloren. Telefo nisch werd de gemeentepolitie gewaar schuwd, die zeer spoedig ter plaatse was en een onderzoek naar het voorgevallene instelde. Zij vond termen om over te gaan tot aanhouding van den 21-jarigen van G., die naar het politiebureau werd overge bracht. Hier werd hem een verhoor afge nomen. Hij ontkent echter alle schuld. De getroffene had twee steekwonden in de borst en één in den arm. Het scherpe voorwerp bad ook zijn spo ren achtergelaten in de kleeren van de dochter van S. welke danig gehavend waren. NOODLOTTIGE VAL. In een ijzeren hek gevallen. Gistermiddag is het achtjarig dochtertje van den heer G. van der Voet te Lekker- kerk op een ijzeren hek gevallen, waarvan één der punten in het lichaam drong. Na verbonden te zijn is zij naar het diacones- senhuis te Rotterdam vervoerd, waar zij aan de bekomen verwondingen is over leden. LOODSCOMMISSARIS TE MAASSLUIS GEARRESTEERD. Terzake van frauduleuze handelingen, als gevolg waarvan voor zoover men tot dusver heeft kunnen vaststellen het rijk voor een bedrag van 2500 is bena deeld, is de commissaris van het loodswe zen, de heer C. S. te Maassluis, gearres teerd. Hij is ter beschikking van de justitie te Rotterdam gesteld. De loods commissaris bekende na zijn aanhouding al spoedig, dat hij gedurende vrijwel zijn geheele ambtsperiode in Maas sluis vier vijf jaren zich geregeld aan kleine verduisteringen heeft schuldig gemaakt. In den loop der jaren is het be drag opgeloopen tot in totaal 2600. Hieruit blijkt dus wel, dat de verduisteringen op zich zelf in geen geval groote bedragen heb ben omvat. De gelden, die verduisterd zijn, waren bedragen, die de loodsen bij den loodsencommissaris afdroegen en die hij in zijn functie onder zich had. Hij heeft het geld ten eigen bate aangewend. DE GEVAARLIJKE ZEE. Het vierde slachtoffer te Oostvoorne. Omstreeks half vijf is gistermiddag in de Kruiningerhors dus niet aan het offi- cieele badstrand de 15-jarige W. Ver hagen uit Rotterdam verdronken. Zijn zwager, die een goed zwemmer is, dook hem eenige malen na, doch slaagde er niet in den drenkeling boven te bren gen. Dit is het vierde slachtoffer van dit sei zoen, dat, ondanks de vele waarschuwin gen en borden wegens het gevaar ter plaatse, is verdronken. FABRIEKSBRAND TE SCHIEDAM. Gisteravond omstreeks half zeven ont dekte een surveilleerend agent van politie brandverschijnselen in een opslagplaats van de kwasten- en borstelfabriek der firma J. Jacobs staande aan de Westerka de 2b te Schiedam. De opslagplaats die gelegen is in de benedenverdieping, was gevuld met verschillende grondstoffen voor het vervaardigen van borstels en kwasten, t.w. teer, hars, olie en andere ingrediënten, die het vuur een welkome prooi boden. De agent waarschuwde on middellijk de brandweer van de naastge legen Breeuwwerkfabriek. Deze snelde toe en ving aanstonds het blusschingswerk met eenige stralen aan. De eveneens gealar meerde Schiedamsche brandweer rukte INCASSEEREN VAN KLEINE VORDERINGEN. Het hoofdbestuur van den Kon. Ned. Middenstandsbond heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend inzake het wetsontwerp houdende maatregelen tot vergemakkelijking van inning van on betwiste geldvorderingen. Daarin geeft het hoofdbestuur uiting aan zijn teleur stelling over het afwijzende rapport, dat de vaste commissie voor privaat- en straf recht over dit wetsontwerp heeft uitge bracht. Hoewel ook naar het oordeel van het hoofdbestuur de maatregelen, in genoemd wetsontwerp vervat, niet als volmaakt val len te beschouwen, zou men toch aanvaar ding daarvan willen bepleiten, aangezien daarmede een eerste stap zou worden ge zet op den weg ter verkrijging van een eenvoudiger systeem bij het gerechtelijk incasseeren van kleine vorderingen. Der halve wordt er op aangedrongen om het tegenvoorstel der genoemde commissie niet te aanvaarden op de gronden welke de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Arnhem en omstreken reeds heeft aange voerd. DE WIJZIGINGEN IN DE STEUNVERLEENING. De gemeenteraad van Groningen weigert verantwoordelijkheid. De Groningsche gemeenteraad heeft in zijn gister gehouden vergadering verklaard, dat hij de verantwoordelijkheid voor de steunverslechteringen niet kan aanvaarden. B. en W. zijn van oordeel, dat de nieuwe regeling, die zonder overleg met de ge meentebesturen tot stand is gekomen, on uitvoerbaar is. Dit oordeel werd door den geheelen raad, met uitzondering van het lid den heer Furda, goedgekeurd. zoodat het duidelijk werd, dat hij zich aan verduistering hsd schuldig gemaakt. Men vermoedde, dat hij de wijk had gono- men naar het buitenland, maar de naapo- ringen fsalden alle. De thans gearresteerde man is naar Rot terdam op transport gesteld en in het huls van bewaring opgesloten. Men heeft den man die zich Konke noemt, een naam die veel'op den naam van den voortvluchtige lijkt, geconfronteerd met den oud-directeur van den geneeskundigen dienst, dr. K C. v. Herwerden, dr. H. W. Hoesen en leden van het administratieve personeel, waarme de eenige jaren geleden heeft samenge werkt De man droeg toen nog zyn baard an zijn weelderige haren en niemand heeft in hem den oud-administrateur harkend. Men twijfelt nu of men den goeden man heeft aangehouden, al is het opmerkelijk, dat hü wel is waar een afwükenden naam zegt te dragen, maar een geboortedatum op geeft, die overeenstemt met dien van den sinds jaren gezochte. Wanneer men hem inderdaad heeft aan gehouden, dan is de gezochte al dien tijd in Nederland geweest, zelfs zou hü eenlga Ja ren in Veenhuizen hebben vertoefd. De confrontatie, die tot nu toe geen re sultaat heeft opgeleverd, zal worden her haald. Men heeft namelük besloten den aangehoudene den baard af te scheren en zün haar te knippen. Men zal dan zien, of zü, die vroeger met hem gewerkt hebben, den hoofdcommies herkennen. HEEFT MEN DEN DIEF? Of heeft men hem niet? De Tel. vertelt: Het is geen gemakkelüke puzzle, welke de politie thans heeft op te lossen. Men hoopt een negen jaar geleden met 24 mille gevluchte hoofdcommies te hebben gevat, maar het zonderlinge geval doet zich voor, dat zün superieuren hem niet herkennen. Eerst zal 's mans baard en haartooi er aan moeten gelooven en als hü dan nog niet wordt herkend, dan gaat hü cleanshaven weer de straat op. Einde December 1927 heeft de thans 64- jarige hoofdcommies, die belast was met de adinistratie van den Gemeentelüken Ge neeskundigen Dienst, C. J. K. de salarissen van de doctoren en verloskundigen van de zen dienst verduisterd, te zamen voor een bedrag van 24.000. De ambtenaar is in- dertüd gevlucht en tot nu toe hadden de nasporingen geen resultaat. Eind vorige week echter heeft een veld wachter in Zwolle een man aangehouden, dien hü herkende als den nog steeds gesig naleerd staanden administrateur, ondanks het feit, dat de man nu een grooten zwar ten baard en een weelderigen haardos had. De hoofdcommies had in 1927 de loonen van het lagere personeel keurig verzorgd in de loonzakjes klaargezet, maar het sala ris van de hoogere ambtenaren ontbrak. De administrateur was eveneens verdwenen. INTERNATIONAAL INSTITUUT VOOR DOCUMENTATIE. Heden is het congres van het internatio naal instituut voor documentatie officieel geopend door den voorzitter van dit insti tuut, tevens voorzitter van den Octrooiraad, den heer mr. J. Alingh Prins. De congressisten hadden zich omstreeks 10 uur in een der zalen van het gebouw van den Octrooiraad verzameld. Tot de ge- noodigden, die de openingazitting bijwoon den, behoorden de heer G. J. Teppema, ver tegenwoordiger van den minister van eco nomische zaken, de directeur-generaal der P. T. T., ir. Damme, en de secretaris van het koninklyk instituut voor ingenieurs, ir. Wouter Cool. Na afloop van deze zitting zün een twee tal commissie-vergaderingen gehouden, waarna de congresaiten aan een oud-Hol- landsche koffietafel in het gebouw van den Octrooiraad hebben aangezeten. WIJZIGINGEN IN DE RIJKSSTEUN REGELING VOOR WERKLOOZEN. Wethouders van groote gemeenten beraadslagen. De wethouders voor de sociale aangele genheden der gemeenten Amsterdam, Rotterdam, den Haag, Utrecht en Haarlem hebben gister ten stadhuize te Amsterdam, onder voorzitterschap van wethouder F. van Meurs, een conferentie gehouden over de door den minister van sociale zaken aangekondigde wijzigingen in de rijks steunregeling voor werkloozen. Naar aan leiding van de gevoerde beraadslaging werd eenstemmig besloten, telegrafisch den minister van sociale zaken te verzoe ken op zeer korten termijn een onderhoud aan de gezamenlijke wethouders toe te staan. M. P. RINK. Donderdag zal de bekende liberale staats man mr. P. Rink, oud-minister van binnen- landsche zaken en oud-lid zoowel van de Tweede als van de Eerste Kamer, 85 jaar worden. In Liberalen kring bestonden voorne mens hen op dezen dag te huldigen. Bij na vraag is intusschen gebleken, dat mr. Rink zün verjaardag ongemerkt wil laten voor- bijgaan en zich dan ook Donderdag buiten de stad op een zomerreisje zal bevinden. WERKKAMP „DE KUIL". Morgen wordt te Beekbergen het negen de werkkamp voor vryzinnig proteatant- sche werkloozen De Kuil officieel geopend namens den minister van sociale zaken door den hoofdinspecteur voor de werk verschaffing, de heer Meüer de Vries. Maandag 3 Augustus zijn er honderd jongens aangekomen voor een verblijf van twee maanden. Het beschikbare terrein is ongeveer anderhalve H.A. groot. De bedoeling is, dat de jongelui gedurende twee maan den in een 40-urige werkweek de omlig gende bosschen van dood hout zullen ont doen, de paden schoon zullen maken en nieuwe paden zullen aanleggen. Er zijn bosschen bü, waaraan sedert 1914 niets meer is gedaan. De werkzaamheden zullen geschieden onder toezicht van de Neder landsche Heide-maatschappy. De omge ving van het kamp biedt werkgelegenheid gedurende tien jaar. De droom voor den dag rübewysexameii. van het Te Zaandam werd Zondag een belasting plaatje bü de politie gedeponeerd, dat op straat gevonden was. Bü onderzoek bleek, dat het plaatje vervalscht was. Het was zeer nauwkeurig nagemaakt, doch veel dunner dan de officieele plaatjes. In het étui was de valschheid echter niet te zien. Eenige uren later meldde zich een jongen van zestien jaar aan het politiebureau, die mededeelde, het plaatje verloren te hebben. De politie heeft naar aanleiding hiervan ten huize van den vader van den jongen, een inwoner van Assendelft, een onderzoek in gesteld, waarbü nog twee van deze plaatjes gevonden werden. De man verklaarde, vol gens het Hbld., ze van een onbekenden Amsterdammer gekregen te hebben. De politie onderzoekt nu of dit juist is. 121. Pietje stond intusschen achter een boom te küken en zag tot zijn ontsteltenis, dat zün vader met een groote sprong in het water dook. Hy stond te beven van angst, vooral toen het even duurde voor zün vader weer boven kwam! 122. De professor tastte om zich heen en toen hij ein- delyk iets levends voelde, pakte hij het beet. „Niet zoo spartelen Pietje", riep hy uit, „zie je dan niet dat ik je tracht te redden." Toen de professor met de belde een» den op het drooge kwam, gingen hem de oogen pee open.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 11