jluchtvaart Arme van Vliet? Het programma voor Woensdag De algemeene vergadering van den N.H.V.B. in dellnie. De Olympische medailles. Egypte 2 1 reet doorgereisd waren naar Zaandam, zijn aldaar op teer hartelijke wij te ontvangen. Ondanks het late avontuur waren teer ve len naar het station gekomen om hen ta be jubelen. In hotel „Het Wapen van Amsterdam" werd Jan Kraayer, Nico Tatea, Jacobus van Tongeren en Joh. Vrol«k een eenvoudige doch hartelijk ontvangst bereid. Zy werden daar allereerst toegesproken door den se cretaris van den Ned. Kanobond, den heer Wink, die op het groote succes van onte landgennoten wees en hen hartelijk daar mede feliciteerde. Ook werden zü nog toe gesproken door den secretaris van de Zaan- landsche zeil vereen lglng, den heer Hallie, door het bestuur van de kanovereeniging de Qeuzen en door bestuursleden van de zus- tervereehigingen de Zaandamsche kanoclub en de Stormvogels". Vele der sprekers lieten hun woorden vergezeld gaan van bloem stukken. Na deze spontane doch eenvoudige hulde bleef men nog geruimen tijd genoeglijk bijeen. Gebr. Wijdekop op de Draka ge huldigd. Vanmorgen te half acht zijn de kano vaarders de gebroeders Wijdekop, gehul digd door de directie en het personeel van de Ifollandsche Draad- en Kabelfabriek waar een hunner werkzaam is. Te half acht had het personeel zich opge steld op de binnenplaats van de fabriek. Toen de gebr. Wijdekop op het terrein aan kwamen speelde het fanfarecorps van de Draka een begroetingsmarsch gevolgd door •en „lang zullen zij leven". De directeur ir. J. T. Duyvis sprak hen vervolgens op hartelijke wijze toe, waarbij hij zich in het bijzonder wendde tot den heer Wjjdekop die op de fabriek werkzar.m is. Spr. achtte het een bijzonder voorrecht de gebroeders te mogen gelukwenschon Als blyk van erkentelijkheid bood hij Wij dekop een geschenk onder enveloppe aan Namens het personeel sprak vervolgens de heer Lonkhuyzen, die een lauwerkrans overhandigde. Nadat de gebroeders Wijde kop woorden van dank hadden gesproken speelde het fanfarecorps het Wilhelmus, waarmede de huldiging besloten werd. Neen! Arme Merkens! De speciale medewerker van de N-R.Crt. voor wielersport schrijft d.d. Zaterdag: Er heerscht nog bitterheid en gramschap in bat Nederlandsche kamp. Er is na het ge val Merkens-van Vliet een nacht verstreken, maar nóg staan de lippen strak en nóg ligt er verbetenheid over de kaken. Want nóg tien de jongens van Vliet wee- nend in sijn box. niet weenend omdat de gouden Olympische medaille hem was ont gaan, maar weenend omdat hij zich van bin nen gekwetst voelde Van Vliet was van binnen opengereten. Zeker, de daad van Merkens had hem een steek toegebracht, maar de uitspraak van da jury walka dan moed miste om haar plicht ta doen, scheurde de wond* welke Merkens had veroorzaakt open en deed haar afschuwelijk worden. En terwijl van Vliet daar weenend in het kale houten getimmer te zat, reed Merkens met de hand triom fantelijk boven bet hoofd zijn „glorieuze" ■ere ronds Arme Van Vliet Neen!arme Merkens. Daar zit hij den met zyn gouden Olympi sche m*^"(|i« Mt» hij zit er mee als met aan geweten dat spreekt en dat steeds weer opnieuw zal spraken lederen keer waarop desa eere-prys onder zijn oogen komt Deze eete-prijs is voor Merkens een straf. Mer kens is 24 jaar, maar als hij 44 zal zijn, en ztjn kinderen vol trots over vaders Olym piade zullen praten, dan zal het bezit van die gpuden medaille hem nog meer pijn doen dan thans. Deze eed werd er gezworen namens alle deelnemers, dus ook namens Merkens: Wir schwören, bei den Olympischen Spie- len ehrenhafte Kampfer zu sein und die Re- geln der Spielen zu achten. Wir nehmen teil in ritterlichem Geiste, zur Ehre unseras Landes und zum Ruhme des Sports. Eerlijkheid ridderlijkheid roem van de sport plus 100 francs boete. Het is <*en schitterende farce! De ridderlijkheid en de roem van de sport waren er mee gediend geweest indien Merkens bi) betuigingen van spijt had aangeboden over te rijden. Er i s een onregelmatigheid gebeurd Waar komen anders die 100 francs boete vandaan. Komen wij thans tot de vraag: lo. of die onregelmatigheid in dien eersten rit van Vliet, de overwinning heeft gekost en 2o.of die onregelmatigheid al dan niet opzettelijk werd begaan. Ten aanzien van punt 1 nemen wij de po litie van de beide renners toen nog 250 me ter moest worden gereden en de spurt werd ingezet. Van Vliet had de leiding gehad en was hoog langs de balustrade gaan rijden. Mer kens was toen met één ruk aan den binnen kant naast hem gekomen en hij hield van Vliet toen aan de balustrade. Op 250 "jeter dook Merkens plotseling omlaag en v. vliet dook mee, doch Merkens had 'n lengte voor- •prong genomen. En daarmede was c e ein «Purt begonnen. Dit gebeurde aan de over- *tjde op het rechte eind. De wijze nu M'®ar" °P van Vliet op dat rechte eind naar Mer- toe kwam. en wat er toen volgde van kat ingaan Van de laatste bocht tot in het bidden van die bocht, hielden de neerlaag yan Merkens in zich gesloten. Juist by n kigaan van de bocht waren de voorwielen van de beide renners gelijk gekomen. U 'treden band aan band en in die laats kocht probeerde Merken van Vliet de ne derlaag te bezorgen. Kon bij in die bocri van Vliet „houden" en kon hij hem daar al was het maar een halve lengte achterstand bezorgen, met andere woorden, zou van Vliet hier terug moeten, dan had Merkens gewonnen, maar ziet, band aan band weid de laatste boebt ingegaan en terwijl dus van Vliet den grootsten boog had te rijden want hij lag immers aan den buitenkant naast Merkens bleven de voorwielen tot in het midden van de bocht precies gelijk. Daarmede was Merkens geslagen. Want nu dadelijk kreeg van Vliet immers, bij het uit komen, wat renners noemen „de bocht mee en dan was Merkens een geslagen man. En midden in die laatste bocht daar gaf Merkens van Vliet ,,'n zwieper", welke door zijn brutaliteit overtuigend was voor ieder een, uitgezonderd voor de laffe jury, be staande uit den Italiaan Bertolini, den Zwit ser Marzohl en den Franschman Leeonte, die in haar angst de nooddeur van de 100 francs boete opende. Met een zwaai liep Merkens plotseling in het midden van de bocht omhoog. Hi, kwam bij dien zwaai plm. 1« meter omhoog en raakte van Vliet met den arm en met den schouder. De spurt van v. Vliet was daarmede gebroken, de gang was er uit en Merkens dook omlaag en ging over de streep terwijl van Vliet den arm ophief ten teeken van protest. En nu punt 2, de vraag: is deze onregel matigheid opzettelijk gebeurd? Zonder aar zeling antwoorden wij met: ja. Voor iederen kenner was hier de opzet duidelijk zicht baar. De „zwieper" werd precies op het mo- ment gegeven toen Merkens zich geslagen voelde. Een halve seconde later en het ware te laat geweest. De zwieper op dit mo ment was Merkens* redder. Hij werd zijn redder. A raison van 100 francs stelde de jury Merkens in staat den Olympische eere-prys te koopen. En nu even vluchtig, in een paar vegen, het karakter vsn Vliet geteekend. Wat zou, bij den tweeden rit, de gedrags lijn zijn geweest van een felle natuur, van een vinnig karakter? Een felle, vinnige renner zou om te be ginnen Merkens voor een puzzle hebben ge plaatst. Hij zou den tweeden rit anders heb ben gereden. En hij zou vol verbetenheid aan den start zijn gekomen en zou een grimmige course hebben gereden, een course van oplaaiende reactie. Van Vliet ging naar den start als een ge ranselde hond en reedprecies dezelfde course. Hij maakte het toen den Duitscher, die Immers nu vol overtuiging zat, wel heel erg gemakkelijk. Maar ja, dat zij de baker immers al: me neer, 't eene kindje is het andere niet, 't eene is zoet en 't andere is lastig. Tot in den nacht toe hebben de Neder landsche wielerleiders getracht het Olym pisch Comité bijeen te krijgen en ten leste zijn zij daarin geslaagd. Het geval-Merkens-van Vliet werd in den breede besproken en besloten werd bij dc Jury d'appél protest san te teekenen. Deze jury d'appél zal straks als deze brief al weg is om 2 uur het geval behandelen. Maar om 3 uur heeft de Sieges-Ehrung van Merkens in het stadion plaats. Hé? Wat is dat. vraag ik aan den collega, die mij juist dit bericht brengt. En die Sieges-Ehrung zou eerst Dinsdag plaats hebben! Neen, neen, 't i» nu vanmiddag om uur. TONI MERKENS PROF. De Olympische sprintkem pioen, de Duit scher Toni Merkens, is tot het professio nalisme overgegaan. Reeds op 21 Augustus a.s. zal Merkens te Keulen aan den start verschynen en o.a. uitkomen tegen Richter. Y.20 uur: Gymnastiek dames. 8.20 uur: Paarden. Dressuurproef. 9.20 uur: Zwemmen. Schoonspringen dames. Finale. 100 M. rug. Se ries. 4 z 100 M. estafette de- mes. Series. Waterpolo. 9.20 uur: Roeien. 9.20 uur: Schermen. Sabel, Equipe. 14.20 uur: Paarden. Dressuurproef. 14.20 uur: Roeien. 14.20 uur: Gymnastiek dames. 15.20 uur: Boksen. 15.20 uur: Schermen, Sabel, Equipe. 15.20 uur: Zwemmen. Demonstratie schoonspringen dames. 400 M. slag. Finale. 100 M. rug dar es halve finales. Waterpolo. 15.20 uur: Handbal. 16.20 uur: Basketbal. 16.50 uur: Hockey. 20.20 uur: Basebal. 20.20 uur: Schermen, Sabel, Equipe. 20.50 uur: Boksen. (Alles in Amsterdamschen tijd.) Schaken. HET INTERNATIONALE TOURNOOI TE NOTTINGHAM. Gisteren is te Nottingham een aanvang gemaakt met het internationale schaaktour- nooi. De uitslagen van de eerste ronde lui den: Euwe wint van Reshevsky. Tartakower remise met Capablanca. Alexander verliest van Botwinnik. Winter remise met Thomas. Fine wint van Lasker. AljechinFlohr en Bogoljubov—Tylor «J- gebroken. Wielrennen. O. G. TE NOORDSCHARWOUDE. Door de ren- en tourvereeniging O. G. te Noordscharwoude werd de eerste rit van de clubkampioenschappen verreden. De A- klasse moest hiervoor een afstand rijden van 80 K.M., de b-klasse 56 K.M. en de uniores 40 K.M. De uitslag van de A-klasse luidde: 1. J. Boon 2 uur 23 min. 45 sec.; 2. P. Kort op een lengte; 3. W. Dekker 2 uur 20 min. 15 sec.; 4. J. van Zyi op een lengte; 5. M. Strijbis. B-klasse: P. Bijhouwer 1 uur 35 min. 27 sec.; 2. Cs. Groen; 3. Cs. Zeegers; 4. C. de Meijer; 5. K. Hemke op 5 meter; 6. G. Bobel- dljk. Juniores: 1. P. Zeegers 1 uur 26 min. 20 sec.; 2. G. Zander: 3. H. Groen; 4. B. Span- aart (die mei pech te kampen had gehad); 5. Tesselaar en 6. P. Glas. Huilend van geluk verlaat Rie Mastenbroek met mevrouw Braun, na haar iraate overwinning in het nummer 100 meter vrije slag voor dames in den niewwee Olympischen recordtijd van 1 mirt 5.9 sec., het Olympisch zwembassin te Berlijn R. V. ALCMARIA. De remjers, die in de „ronde van Alk maar" zullen uitkomen om hun club op waardige wijze daarin te vertegenwoor digen, hebben zich weer terdege voorbe reid. In de A.-klasaa zegevierde J. Groot op schitterende wij» over J. Pronk, welke laatste ook aan de „Ronde" zal deelnemen. Bij de B.-klMÉfctoonde Eenhoorn zich verreweg de sterMIe Be uitslagen zijn: A -klasse, 47 M.M.: 1. J Groot; 2. J. Pronk; 3. J tl. JaTder 4. C. Dekker Cz.-, C. Kuilenboer. B.-klasje, 32 K.M 1. Eenhoorn ;2. Smit; 3. C. Dekker Jr.; 4. J. Frijn; 5. Kroon. De renners J. Schipper en G. Oukes hebben op de Veka-baan te Amsterdam hun kunne? gedemonstreerd, zij eindigden in den grooter koppelwedstryd op de 4e plaats met slechts 1 ronde achterstand, wat een zeer goede prestatie is. TRAININGSWEDSTRIJDEN. Morgenavond zullen op de Alkmaarsche Wielerbaan weer trainingswedstrijden ge houden worden. Men weet, dat deze onder linge wedstrijden in korten tijd buitenge woon populair zyn geworden en dat het aantal bezoekers in een maand tijds klom van 200 tot bij de 1000. Het programma van morgen bestaat uit een wedstrijd van nieuwelingen en ama teurs en een groote koppelwedstryd van amateurs en onafhankelyken over 40 K.M. Zwemmen. ZWEMWEDSTRIJDEN TE HEEMSKERK. Zondagmiddag werden te Heemskerk on derlinge wedstrijden gehouden. De uitslagen waren: 25 M. schoolslag meisjes tot 16 jaar: 1. Tini Knap 21 sec., 2. Jansje v. d. Sluis 22 sec. 25 M. vrije slag jongens tot 16 jaar: 1. J. van Laaren 19 3/5 sec.. 2. J. Lubbers 21 ■ec. 25 M. vrije slag meisjes tot 18 jaar: 1. Jansje v.d. Sluis 20 4/5 sec., 2. Tini Knap 21 SCC. 50 M. schoolslag heeren: 1. J. Knap 48 sec., 2. H. Schipper 50 sec. 50 M. vrije slag dames (wisselbeker): 1. Tini Knap 49 sec., 2. B. Walter 51 4/5 sec. 50 M. vrije slag heeren (wisselbeker): 1. Knap 46 4/5 sec. 2. J. Muyen 51 3/5 sec. 1000 M. vrye slag dames. 1. B. Walter 23 min. 30 sec., 2. Tini Knap 24 min. 12 sec., 3. Walter, 4. Annie Schipper, 5. mevr. Kok, 6. Annie Harmoyer en 7. mevr. Honing. 1000 M. vrije slag heeren: 1. J. van Laaren 22 min. 15 sec., 2. J- Muyen 24 min. 12 sec., J. Smitts, 4. K. Honig, 5. Palassen. Kolven. DE WEDSTRIJDEN VAN „OP MAAT". Maandag werden verschillende spannende partijen gespeeld. De stand in de eerste klasse is 1. P. Mole naar te Zuidscharwoude met 158 punten; 2. C. Langendük Pz. te Noordscharwoude 149 punten en 3. P. Gelder te Oudkarspel 148 punten. De derde klasse geeft den stand als volgt: 1. P. Schoorl te Zuidscharwoude 134 punten; 2. S. Timmerman te Noordscharwoude 128 punten; 3. Jb. Strijbis te Oudkarspel 127 punten. Van de .-aj' tkolven staat de heer J. Hart van Nieuwe-Nieóorp op de eerste plaats, op den voet gevolgd door den heer N. van Ton geren van Krommenie met 110 punten. Er is nog spanning. (Vervolg). Na de pauze kwam punt 9, bestuurs voorstel tot instelling van de verplichte medische sportkeuring, aan de orde. Het voorstel was op de agenda van een breed voerige en nauwkeurige toelichting voor zien, terwyl de voorzitter nog een betoog hield en de wenschelijkheid van verplichte medische keuring zeer sterk naar voren bracht. Ongetwijfeld waren alle vereenigings-af- gevaardigden van eenzelfde feit doordron gen, doch ook hier kwam weer de finan- cieele zyde rv'mschoots in het geding. Ge zichtspunten werden door de vertegenwoor digers van Sandow, Kwadyk, Zeemacht, C. S. V., Vrone, D. R. C., Bergen, W. R. C., O. F. C., Z. F. C„ Alcmaria en Q. S. C. uit eengezet, die nagenoeg allen door den voor zitter konden worden weerlegd. Als maxi mum voor het keurings-honorarium werd genoemd het bedrag van 2, terwyl het bekend waf dat in enkele plaatsen het keu ringsbedrag aanmerkelijk lager gesteld was. De voorzitter gaf ten slotte te kennen vertrouwen in de medici te mogen stellen ten aanzien van het honorarium, daar vele doc toren zich sterk tot den sport voelen aan getrokken. Ten slotte werd het voorstel van verplichte medische keuring voor uitsluitend nieuwe leden in dit verband dus in de eerste plaats de jeugdige adspirantleden met nagenoeg algemeene stemmen aangenomen. Punt 10. Voorstel O. S. V. om de compe titie der adspiranten gedurende twee maan den in de winterperiode te rluiten in ver band met terreingesteldheid enz., werd na eenige discussie verworpen. De vereen iging Bergen meent in een voorstel, het instituut „Algemeene reserves" te moeten aanvechten en ziet vermoedelijk een oplossing. Haar vertegenwoordiger doet een aardig verhaaltje over een waterput, een water'eiding, met alles wat daar aan vast zit en meent het kraantje maar eens te moeten omdraaien, om thans de toevoer algemeene reseives te moeten afsluiten. Enkele „kleine" vereenigingen meenen dit voorstel te moeten steunen en geven hun nerzijds een uiteenzetting. De afgevaardigde van Z. F. C. laat andere en enkele zeer juist gezichtspunten zien, waarna nog na menige discussie het voorstel-Bergen wordt verworpen. Het voorstel O. F. C.: Afschaffing promo tie-degradatie-wedstrijden, verwekt even eens eenige discussie, doch ondergaat ten slotte hetzelfde lot van verworpen te zyn. Een voerstei van W. R. C., mede namens Beemster, D. R C., Monnikendam, O. F. C. en R. C. Z. over klassen-indeeling, waarbij de diverse eerste elftallen afgezonderd zul len worden van de reserve-elftallen der „groote vereenigingen, geeft eveneens voldoende stof tot spreken. Men ziet in dit voorstel echter voor vele vereenigingen financieele bezwaren in in verband met de grootere afstanden, terwijl tevens het spelpeil zeer sterk in de verdrukking zou kunnen komen. Een onwaarschijnlijke pro motie voor eerste elftallen wordt weer legt, uit het feit, dat zoowel Watervogels als M. F. C. I zullen promoveeren, wat in ver houding een juiste proportie laat zien te genover het overige aantal. Het eindresul taat is: Ook verwerping van dit voorstel, terwijl de voorzitter echter nog de toezeg ging doet, met de indeelingen rekening te zullen houden, gezien de diverse bespre kingen. Het voorstel van Z. V. V., de leeftijdsgrens Berlijn, 11 Aug. Tot Maandagavond waren 77 nummers van de Olympische spe len afgewerkt. Het aantal medailles dat de verschillen de deelnemende landen tot dan toe hadden behaald, was als volgt verdeeld: gouden zilveren bronzen Ver. Staten 16 11 Duitschland 14 1» 19 Zweden Hongarije 'li Finland Frankrijk 5 IUlië 5 4 2 Oostenrijk Nederland Engeland Tsjechoslowakye 2 Japan Estland Canada Argentinië 1 1 Turkije Nieuw-Zeeland Noorwegen 1 Zwitserland y Polen - 2 Letland 1 Australië België Mexico Philip pijnen Wat de Nederlanders betreft, de verdee ling der medailles is: goud: v. Vliet (1 K.M. tydrace wielren nen); Rie Mastenbroek (100 M. vrije slag zwemmen); Kagchelland (Olympia-jollen zei len); zilver: v. Vliet (sprint wielrennen); Ooms en Leene (tandem wielren nen); brons: Osendarp (100 M. hardloopen); Osendarp (200 M. hardloopen); Bob Maas (Star-klasse zeilen); Gebr. Wijdekop (10 K.M. kano's); Kraayen (1 K.M. 1 pers. kajaks); Tates en v. d. Kroft (1 K.M. 2 pers. kajaks). der junioren te brengen van 18 op 19 jaar, werd aangenomen. Vervolgens memoreert de voorzitter nog even den junioren-dag, die ongetwijfeld een succes is geweest, alsmede de trainingscur sus van trainer Kaufman en doet dien aan gaande nieuwe toezeggingen. Voor de rondvraag geven zich een acht tal vereenigingen op, die echter geen bij zondere dingen naar voren brengen. Zoowel Bergen als Vrone hebben het over scheidsrechters-declaraties, terwyl Bergen tevens de arbiters, districtsgewijse voor een te fluiten wedstrijd aangesteld zag, om be langrijke kosten te omzeilen. Heldersche Boys heeft het over 't verzen den van een consulskaart, een kwestie, die door den voorzitter op juiste wyze wordt uiteengezet. Vrone zag nog gaarne de debatten wat verkort, terwyl de afgevaardigde van Alc maria het over de reiskoeten van den pro motie-wedstrijd tegen W. R. C. heeft. Ook omtrent deze kwestie geeft de voorzitter de noodige toelichtingen. Almnaria's vertegen woordiger heeft het tevens nog over de 2 x 10 gulden boete, hen opgelegd bij het spelen van een tweetal vriendschappelijke wed strijden. Daa. het bondsbeetuur deze zaak nog niet tot in de uiterste finesses heeft kun nen verwerken, wordt deze materie tot een volgende vergadering aangehouden. Z. F. C. spreekt weer als tolk der ver eenigingen en zegt toe een fout te hebben gemaakt, door haar donateurs vrye toegang tot een Rauchbeker-wedstryd te hebben verschaft en zag in het vervolg toelating, iets, wat echter reglementair onmogelijk blijkt te zijn. Tevens zag men wat meer be voegdheid aan dei bonds-administrateur toegewezen en geen boete-toepassing, in dien het eens voor zou kunnen komen, dat aan een F het bekende „haaltje" zou ont breken. Zeemacht noemt ook nog eer declaratie- geval van een arbiter op en heeft het tevens over de keuze van de N. H. V. B.-elftal spelers en het uitstel van een aanverwanten wedstrijd. Ook hier geeft de voorzitter een volledige toelichting. Middelie heeft het nog over de „honderd- ponds" adspiranten, die de leeftijdsgrens van 16 jaar reeds zyn gepasseerd en ver'angt hiervoor dispensatie. De voorzitter geeft te kennen, dat het bondsbestuur na con tact met de medische sportkeuring, een be slissing zou kunnen nemen. Tegen half zes sluit de voorzitter met een woord van dank en wenscht allen een voor spoedig seizoen toe. NOODLANDING VAN EEN MILITAIR VLIEGTUIG. Gistermorgen omstreeks half twaalf heelt een militair vliegtuig, bestuurd door den sergeant-vlieger de Waal Malefyt wegens motorstoring een noodlanding op het wei land van de boerderij Marlënbosch aan den Vogelenzangschen weg te Bloemendaal gemaakt. De landing gelukte goed, doch bij het uitloopen kwam het toestel in een sloot, waarbij het over den kop sloeg. De vlieger kreeg geen letsel en wist onder water uit de cockpit te kruipen. Van het toestel werd de schroef en het landingsgestel vernield, terwijl een vleugel werd beschadigd. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De Edelvalk, uitreis, bereikte Jodphur; de Rietvink, uitreis, kwam te Batavia; de Nachtegaal, thuisreis, bracht het tot Cal- cutta. Morgen zal de Kwak van Amsterdam naar Batavia vertrekken. De bemanning zal bestaan uit de heeren: I. W. Smirnoff, lste bestuurder; H. Brinkhuis, 2de bestuur der; M. Westrate, werktuigkundige en J. Suttorp, radio-telegrafist. De Perkoetoet, thuisreis, landde gister te Rutbah.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7