DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Aanvallen der rebellen op Bajadoz. Deze Courant wordt EL KEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VERTE NTIENJ Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. He. 190 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 138e Jaargang De Spaansche revolutie Ook op andere punten woedt de strijd onverminderd voort. Italiaansche vliegeniers veroordeeld. J Ernstig zeilongeluk ALKMAARSCHE COURANT. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 13 Augustus 1936 Badajoz is thans geheel omsingeld door opstandelingen-troepen. De stad is het voorwerp geweest van een ver schrikkelijk bombardement door vlieg tuigen van de rebellen, die gistermid dag om vier uur de eerste bommen op de huizen deden neerdalen. Van een hoog uitkijkpunt op de heuvelen aan den Portugeeschen kant van de grens kon men duidelijk zien hoe de burger bevolking in doodsangst in alle rich tingen de vlucht nam. Wat de toestand in de stad zelf betreft, schijnt het, dat de Guardia civil, die de vo rige week reeds in opstand was gekomen, wederom den kant der rebellen heeft ge kozen en zich in den strijd heeft geworpen. Er verluidt, dat zij er in geslaagd is de Carabineros over te halen, evenals de amb tenaren der douane, en dat zij gezamenlijk de volksfrontmilitie hebben aangevallen. In de straten zijn overal gevechten uitgebro ken, overal worden in allerijl barricades opgericht. Vrouwen en kinderen trachten het veege lijf te bergen door te vluchten langs de internationale brug over de rivier Guadiana. De Portugeesche grensbewakers brengen de vluchtelingen naar plaatsen, waar voor hen gezorgd kan worden. Man nen, die trachten de grens te passeeren worden onmiddellijk ontwapend en geïnter neerd. fc*ii»Teo "1 V» alcautada CAceoes CAtfUf» t- T-uj.umj* 1 Badajoz 641411 Jraw AiUAfcA eo». V/KCOQOI co, :.i»cvtLL^..:r «SCVKLA eJoMA i Vliegtuigen der nationalisten hebben bo ven Badajoz een proclamatie van generaal Franco uitgeworpen, waarin de volksfront troepen worden uitgenoodigd, zich over te geven. In deze proclamatie wordt o.a. gezegd: „Levert uw leiders aan ons uit, dat voor komt bloedvergieten. Onze overwinning is verzekerd. Het is thans nog tijd om u over te geven, morgen zal het te laat zijn". Naar uit Lissabon wordt gemeld, heeft de Portugeesche radioclub medegedeeld, dat 4 uit Seveilla afkomstige vliegtuigen Badajoz hebben gebombardeerd. Het bombardement duurde 20 minuten. In totaal werden 100 bommen van 30 Kg. en 5 kleinere op de stellingen der militie van het volksfront leworpen. Badajoz geheel ingesloten door opstandelingen. fiadio Sevilla zond gistermiddag 1 uur het volgende bericht uit: „De regeering te Madrid verbergt de waarheid omtrent de militaire positie. Ba dajoz is geheel ingesloten en men verwacht, dat de stad heden zal vallen met den dag wordt de aaneensluiting van de legers van Mola en Franco nauwer en op het oogen- blik zyn de provincies Galicie, Leon en Estramadura, behalve Badajoz, Castihe, Andalusie, behalve Malaga, Jaen, Nvarra, Aragon en Asturie in handen van de nationalisten. In deze provincies heerscht absolute rust tn de werklieden en boeren hebben den ar beid hervat". Opstandelingen thans voor Badajoz. De colonnes onder Ascensio en Castejon •Ün thans voor Badajoz aangekomen. Gemeld wordt voort, dat de regeerings- troepen vanuit Serena La Mayor afgezan ten naar de opstandelingen te Granada hebben gezonden om over hun overgave e onderhandelen. Uit Elvas wordt gemeldt, dat Badajoz ttog niet door de opstandelingen is ver" overcï. Hun opmarsch wordt vertraagd door het feit, dat de regeeringstroepen ae bruggen vernield hebben, zoodat eerst nood bruggen gebouwd moeten worden vooi c e rebellen verder kunnen oprukken. De strijd in het Noorden. Ue opstandelingen en de regeerings-'1' 0 P®n hebben beiden gistermiddag eenige a nonschoten gelost. Gisteravond passeerden drie vliegtuigen der rebelllen een stuk Fransch grondgebied, waarna zij hun vlucht vervolgden boven Irun en Fontarabie, Renteria en San Sebas- tian, waar zij kranten naar beneden gooi den, hoofdzakelijk exemplaren van den Diario de Navara. Een luitenant van de Guardia civU, die met de troepen van het volksfront mee streed en die gistermiddag dienst had in dc omgeving van Behobie, is plotseling de Fransche grens overgestoken. Hij stelde zich ter beschikking van de Fransche auto riteiten. Van opstandelingen zijde verluidt, dat de kleine stad Eibar, gelegen tusschen Tolosa en Bilbao door de rebellen zou zijn bezet. In Eibar is een wapenfabriek gevestigd, die de verdedigers van San Sebastian van oor logsmateriaal heeft voorzien. Mededeelingen uit Burgos. Het hoofdkwartier der opstandelingen deelt nog de volgende bijzonderheden me de: Gelijk gister bekend werd gemaakt is de strijd aan het front van Guipuzcoa geëin digd met de bezetting van Tolosa, waar wij talrijke gevangenen maakten en een belang rijke oorlogsbuit veroverden. Wij hebben twee vliegtuigen der vijanden neergehaald, een te Palancia en een, een watervliegtuig, <iat Palma de Mallorca bombardeerde. De verdere regeeringstroepen hebben een groep bewoners van Tolosa gedwongen den terugtocht te volgen. Luitenant kolo nel La Torre Roe» heeft Tolosa in staat van oorlog verklaard. Op het hoofdplein der stad is een vreugdevuur aangericht met al le leeken-boeken, die in de plaatselijke school zijn gevonden. Sedert 20 dagen leef de Tolosa onder een plaatselijke Sovjet- dictatuur, waarvan het gemeenteraadslid Arregui leider was. Regeering meldt succcessen. De regeeringstroepen hebben de steden Loja, en Orgiva op 50 K.M. van Granada ingenomen. De militietroepen van Malaga hebben contact verkregen met de militie troepen van Jaen. Twee decreten der regeering. De „Gaceta de Madrid" publiceert twee decreten der regeering. Het eerste machtigt den minister van binnenlandsche zaken de concessies van alle soorten, die door de re geering verleend zijn, te herzien. Het tweede bepaalt, dat een school voor opleiding en oefening zal worden ingericht voor leiders van kleine militaire eenheden, welke drie afdeelingen infanterie, artillerie en genie omvatten. Deze laatste maatregel wordt gemotiveerd met de noodzakelijkheid het kader uit te breiden. Bommen op San Sebastian. Ook gistermiddag werd aan de Spaansch- Fransche grens nog steeds geschutvuur ge hoord uit de richting van Irun. Verscheide ne vliegtuigen van de opstandelingen vlo gen over het door de regeeringstroepen be zette gebied en wierpen bommen op San Sebastian. Zal Malaga spoedig in handen der opstandelingen vallen? De bijzondere correspondent van Seculo meldt uit Sevilla, dat generaal Queipo de Llana de inneming van Malaga voorbe reidt. De strijd om Toledo. Uit Madrid wordt gemeld dat in het Al- cazar van Toledo nog steeds 200 militairen en 900 man van de civiele garde ingesloten zijn. De drie meter dikke vestingmuren hebben tot nu toe stand gehouden tegen alle tot nu toe door de regeeringstroepen onderno men aanvallen. De levensmiddelen zouden voor een week toereikend zijn. De vesting bronnen daarentegen zouden niet veel wa ter meer bevatten. Italiaansche vliegeniers veroordeeld. De Italiaansche vliegeniers, die gearres teerd zijn in Noord Afrika na een noodlan ding met hun vliegtuig, zijn veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf en 200 franc boete. De commandant, Giligerti verklaar de, dat hij als civiel door een handelsfirma in dienst was genomen om materieel in het buitenland af te leveren. Hij erkende, dat de toestellen met mitrailleurs bewapend wa ren en geen herkenningsteeken droegen. Verder verklaarde hij, dat hij en zijn ka meraden den avond voor hun vertrek wa ren gewaarschuwd, dat zij van Sardinië naar Spaansch Marokko moesten vliegen. Deze verklaringen van Giligerti werden door zijn makkers bevestigd. Na een gematigd requisitoir van den of ficier van justitie hield de verdediger een schitterende verdediging, waarin hy o.a. zeide, dat een handelshuis in Savoie van den Spaansche financier Juan Mare een be stelling had ontvangen voor vijf vliegtuigen die naar Spaansch Marokko moesten wor den gebracht. In verband met de korte le veringstermijn nam de firma vliegtuigen, welke voor het leger verbouwd waren en proeftoestellen. Zij zocht vrijwilligers om deze toestellen te brengen. Hierdoor wordt verklaard, dat het Italiaansche herken ningsteeken was weggeschilderd en dat de bemanning zoo slecht met de toestelen over weg kon. Na het uitspreken van het vonnis ver klaarden de vliegeniers, dat zij naar Italië zouden terugkeeren zij waren dankbaar voor de egards, welke de Fransche autori teiten hadden getoond. Commissaris van de havenpolitie te Tanger vervangen. „Intransigeant" bericht uit Tanger, dat de commissaris van de havenpolitie aldaar is afgezet en vervangen door een Italiaansch inspecteur. De reden hiervan zou zijn, dat op 7 Augustus twee Spaansche communisten in een vliegtuig uit Moskou via Marseille Barcelona en Licante te Tanger zouden zijn aangekomen. Men vermoedt, dat zij 4.800.000 franc aan een leidend communist te Tanger hebben overhandigd met den opdracht dit geld te verdeelen onder inboorlingenstam- men in Spaansch Marokko, teneinde een opstand te verwekken. Duitachland keurt voorstel tot niet-inmenging goed. In politieke kringen verzekert men, dat de Duitsche regeering gisteravond haar goedkeuring heeft gehecht aan het Fran sche voorstel tot niet-inmenging in Spaan sche aangelegenheden, onder slechts dit eene voorbehoud, dat haar voldoening zal worden gegeven met betrekking tot de te ruggave der Duitsche vliegtuigen, die door de Spaansche autoriteiten in beslag zijn ge nomen. Italië en de niet-inmenging. De „Giornale d'Italia" bestrijdt met groo te beslistheid de in een deel der buitenland- sche pers gegeven berichten volgens welke bij de Frans-Italiaansche besprekingen over niet-inmenging in Spanje de Italiaansche reserves zouden zijn ingetrokken. Hdt Ita liaansche antwoord op het Fransche voor stel blijft ongewijzigd van kracht. Iedere poging tot bereiken van een overeenkomst over de niet-inmenging zou doelloos zijn, aldus het blad, wanneer geldinzamelingen en aanwerving van vrijwilligers niet zou den worden verboden. Het onderhoud van den minister van bui- tenlandsche zaken Delbos met den Engel- schen ambassadeur van gistermorgen had betrekking op de onderhandelingen over 'n accoord betreffende niet-inmenging in Spaansche zaken. Delbos heeft vooral aan gedrongen op de noodzakelijkheid van een verhaasting der totstandkoming van het accoord. Britsch zaakgelastigde naar Madrid. Er zijn schikkingen getroffen, opdat een torpedojager den heer Ogilvie For Es van Marseille naar Valencia zal kunnen over brengen op diens reis naar Madrid, waar Forbes zich zal belasten met de zaken der Britsche ambassade. Forbes zal waar schijnlijk begin volgende week te Madrid aankomen. Bloedige wraakneming van regeeringstroepen. De speciale correspondent van het Lissa- bonsche blad „Diario de Noticias" maakt melding van een vreeselijk bloedbad, dat in de aan de spoorlijn SevillaMerida ge legen stad Cazalla de la Siërra is aange richt. Vierduizend volksfrontstrijders zou den, nadat zij door opstandelingentroepen verslagen waren, naar genoemde stad ge vlucht zijn en daar uit wraak 107 nationa listisch gezinde inwoners hebben neerge schoten. Villabona ingenomen. Na Tolosa te hebben bezet zijn de op standelingen verder opgerukt en hebben zij Villabona 6 K.M. benoorden Tolosa inge nomen. De secretaris van Azana gevlucht. Het Spaansche Corteslid, Anso Mariano, die secretaris van den president der repu bliek Azana was, is hedenochtend met zijn gezin te Saint Jean de Luz aangekomen. Hij is met een visschersschip uit Zaraus ge vlucht. Generaal Queipo de Llano over den toestand. In een verklaring over den toestand heeft generaal Queipo de Llano over den zender van Sevilla medegedeeld, dat de naar Ma laga oprukkende nationalistische strijd krachten gistermorgen van La Ronda uit hun opmarsch zijn begonnen. De troepen, die volgens een vooraf opgesteld plan op rukken, zijn gisteravond te Antequera aan gekomen. De generaal verklaarde tenslotte, dat zich reeds meer dan twee derde van Spanje in handen der militairen bevindt. Generaal Orgaz opperbevelhebber in Spaansch Marokko. Naar uit Tanger wordt gemeld, is na het vertrek van generaal Franco naar Spanje generaal Orgaz belast met het opperbevel der nationalisten in Spaansch Marokko. De troepentransporten tusschen Ceuta en Algeciras worden regelmatig eiken dag voortgezet en wel door vliegtuigen, die op een dag meermalen heen en terug vliegen. Met schepen zijn de laatste dagen geen troe pen meer naar Spanje vervoerd. Vloot der nationalisten gereorgani seerd. Naar het radiostation Corunha mededeelt, is de vloot der nationalisten thans gereor ganiseerd. Als sterkste schip geldt het line- schip „Espana" (15.000 ton). Daarbij komen nog de kruisers „Canarias" (12.00 ton) en „Almirante Cerveras". Naar het station „Teneriffa" meldt, heb ben de troepen van generaal Benito Guada- lajara bezet. De troepen van kolonel Aran- da, die Dinsdag Tolosa hebben bezet, zijn naar Gijon opgerukt. Hetzelfde station deelt mede, dat de Argentijnsche regeering den kruiser „25 De Maio" opdracht heeft gege ven, San Sebastian aan te loopen, om den Argentijnsche gezant aan boord te nemen. Benzinedepót der nationalisten tot ontploffing gebracht. Volgens de bladen zouden regeerings-ge- trouwen vliegers erin geslaagd zijn, in het Guadarrama-gebergte een benzinedepot der nationalisten in de lucht te doen vliegen. Vanuit Valencia zouden 2000 man gere gelde troepen en munitie naar het front van Aragon zijn vertrokken. Errondo en Pasajes gebombar deerd. Een vliegtuig der opstandelingen heeft Eironde en Pasajes gebombardeerd, waarbij onder de burgerbevolking verscheidene slachtoffers zouden zijn gevallen. Twee regeerings-vliegtuigen worden ge alarmeerd en joegen het bombardements vliegtuig op de vlucht, terwijl het toestel zich verwijderde vloog het nog een oogen- blik over Fransch grongebied. DE DUITSCH -OOSTENRIJKSCHE ONDERHANDELINGEN GEËINDIGD. Beperkende bepalingen inzake rei zigersverkeer vervallen. Regeling van goederenverkeer. De onderhandelingen tusschen het Duit sche rijk en Oostenrijk, welke op 27 Juli te Berlijn zijn begonnen en ten doel hadden verscheiden kwesties te regelen, welke verband hielden met de ten uitvoerlegging der Duitsch-Oostenrijksche overeenkomst van 11 Juli, zijn Woensdag, geëindigd. De leider der Oosten rij ksche delegatie, dr. Wildner, en de leider der Duitsche de- legatieraad dr. Clodius, hebben eenige overeenkomsten en afspraken geparafeerd, waardoor de tot nu toe op het gebied van het reizigersverkeer bestaan hebbende be perkingen worden opgeheven en voorzien wordt in zekere maatregelen tot vermeer dering van het wederzijdsche goederen verkeer. De inhoud der overeenkomsten. De overeenkomsten welke na de goed keuring door de wederzijdsche regeeringen eerlang zullen worden onderteekend en van kracht verklaard houden o.m. in: de heffing van 1000 r.m. voor reizen naar Oostenrijk wordt opgeheven. In over eenstemming daarmede worden in Oosten rijk de beperkingen voor reizen naar Duitschland ingetrokken. Tusschen de beide regeermgen wordt een overeen- eenkomst gesloten voor het reizigersver keer waarbij het reisverkeer naar Oosten rijk wordt aangepast aan de Duitsche deviezensituatie en de noodige betalings middelen voor eenigen tijd worden gega randeerd. Voorts is eer program opgesteld voor de afwikkeling der kolenleveringen uit Duitschland naar Oostenrijk, geldende tot einde van dit jaar. De in Augustus 1934 tusschen de beide circulatiebanken gesloten overeenkomst tot regeling der betalingen van het goe derenverkeer wordt vervangen door een clearingverdrag tusschen beide landen. De besprekingen zullen te eeniger tijd worden hervat om na te gaan op welke zijde de ontwikkeling der economische betrekkin gen tusschen de beide landen verder kan worden bevorderd. CHEF DER ROEMEENSCHE GENERALEN STAF NAAR WARSCHAU. De chef van den generalen staf van Roe menië zal zich binnenkort naar Warschau begeven. Deze reis van generaal majoor Samsonovici vormt de eerste hervatting van het contact tusschen de generale staven van Roemenië en Polen sedert de ruim drie jaar geleden ontstane onderbreken en kan gezien worden als een bewijs voor het be ëindigen der afkoeling in de Poolsch-Roe- meensche betrekkingen. Er verluidt in ver band met deze reis nog, dat deze een gevolg zou zijn van de reis naar Polen van den chef van den Franschen generalen staf, ge neraal Gamelin. Het bezoek van generaal Gamelin. De chef van den Franschen generalen staf, generaal Gamelin die gisteren te Twee jonge menschen verdronken. Bij het zeilen met een jol op de Reeu- wijksche plassen zijn gistermiddag een meisje en haar verloofde verdronken. Een twaalfjarig broertje wist zich zwemmende te redden. De beide verongelukten waren de 25-jari- ge G. van der W. en zijn 21-jarige verloofde Fopke V„ beiden uit Woudsend (Fr.), die logeerden bij de familie W. te Gouda. Met den twaalfjarigen zoon des huizes was het tweetal naar Reeuwijk gegaan om te zeilen. Bij de Elfhoeven huurden zij een joL Op de vraag van den bootenverhuurder of zij kon den zeilen, antwoordde van der W. bevesti gend met de mededeeling, dat hij in Fries land zelf een boot had. Met ideaal zeilweer trokken de drie de plassen op. Toen de jol zich ter hoogte van de door vaart tusschen de plassen Elhoeven en 's- Gravenhoek bevond, is zij ongeveer honderd meter uit den wal van de Groene Reede plot seling omgeslagen. De drie inzittenden raak ten hierby te water. Mej. V. en de heer v. d. W., die niet konden zwemmen, verdwe nen in de diepte. De jongen W., die wel de zwemkunst machtig was, trachtte zwem mend den wal te beriken, doch werd intus- schen opgepikt door den motorschipper Hul- leman. Hoewel direct hulp kwam opdagen en door de badjuffrouw van de zweminrichting werd gedoken naar de drenkelingen, mocht het niet gelukken hen te vinden. Toen de politie en de geneesheer op de plaats van het ongeluk waren verschenen, begon men te dreggen, en men slaagde erin mej. V„ die ender het zeil van de boot bleek te zijn te recht gekomen, boven te brengen. Kunstma tige ademhaling mocht echter niet meer ba ten. De heer van der W. werd echter niet gevonden. Toen het dreggen zonder gevolg bleef, is men de zegen gaan trekken, doch om half acht in den avond had men nog geen resultaat bereikt. Het stoffelijk over schot van mej. V. is naar het lijkenhuisje van de gemeente Reeuwijk overgebracht. De jongen W., die er het leven afbracht, kon geen verklaring van het ongeluk ge ven. De boot sloeg in een oogwenk om en van zijn tochtgenooten heeft hij niets meer gezien. Lijk van den vermiste opgehaald. Hedenmorgen elf uur is het lijk van den gistermiddag bij het zeilen op de Reeuwijk- sche plassen verdronken 25-jarigen G. v. d. W., opgehaald. Warschau is aangekomen, heeft aangezeten aan een intiemen maaltijd op de Fransche ambassade en vervolgens de gebruikelijke bezoeken afgelegd bij generaal Rydzsmigly, den inspecteur-generaal van het leger, bij den voorzitter van den ministerraad, den minister van oorlog, den minister van Bui- tenlandsche Zaken en den chef van den generalen staf. Generaal RydzSmigly heeft te zijner eere gisteravond een diner aangeboden, waar de voornaamste Poolsche militaire autoriteiten mede aanzaten. Heden zal de eerste bespreking worden gehouden tusschen de beide leiders der ge allieerde legers. NOODWEER AAN DE FRANSCHE ATLANTISCHE KUST. Op vele plaatsen groote schade aangericht. Uit alle Fransche provincies met uitzon dering van het kustgebied der Middelland- sche Zee wordt hevige neerslag gemeld, welke overal groote schade heeft aange richt. Het meest werd Fransche atlantische kust geteisterd, waar ontzettende regens vielen. In de buurt van Bologne-Sur-Mer, St. Omer, St. Paul zijn alle te velde staande ge wassen vernield. De materieele schade wordt geraamd op 12 millioen francs. Groote terreinen staan onder water en de landwe gen zijn op sommige plaatsen in stroomen veranderd. Veel vee is omgekomen. Het verkeer is in verscheiden streken zelfs op groote verbindingswegen onderbroken. Op het eiland Moirmoutier, dat voor de kust van de Vendee ligt, is de kerk door de Blik sem getroffen. Te Herbiers, niet ver van Sables d'Olonne gelegen, zijn twee landar beiders door den bliksem getroffen. Ook bij Belfort woedt sinds de afgeloo- pen 24 uur een hevig noodweer, dat aan zienlijke schade heeft veroorzaakt. Het ver keer moest worden stopgezet. BOSCHBRANDEN IN BRITSCH COLUMBIA. Geweldige boschbranden die de groote af scheiding van Britsch Columbia gepasseerd hebben, zijn doorgedrongen in den Noord westelijken hoek van het Banff National- park, het grootste natuurreservaat ter we reld. Blu8Schingscolonnes zijn in allerijl uit gezonden naar de bijna ontoegankelijke streek, die de vlammen bedreigen. De ernst van den toestand wordt nog grooter door de langdurige droogte, die het terrein voor een brand ipaar al te goed heeft voorbereid.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1